pzc Seizoenswerkers worden te duur Fietsvaardigheid basisscholieren getest Seniorenraad werkt aan bekendheid Fluitend de lente door Waterschap bouwt nieuw steunpunt Strenge regels huisvesting en belasting gaan ten koste van kwaliteit recreatie Leden van eerste uur stoppen met werkzaamheden T Veel ouderen mishandeld Ouderenoverleg Poso zoekt arts Reïntegratiebedrijf in rode cijfers Werkstraf voor bedreiging Betonning Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E(nail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 11 mei 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Hoor Melita Lanting SCHARENDIJKE - Hoge kos- voor huisvesting van sei zoenskrachten spelen de toeris- tische sector flink parten. Door strenge regels lopen de onkosten soms zo hoog op dat onderne mers of instellingen moeten af- van het inhuren van tijde lijk personeel. Dit gaat dan ten kosten van de recreatieve activi teiten voor de toerist. Een tijdelijke kracht in een cara- op eerverloren hoekje op de camping behoort tot het ver leden. Een caravan waar een tij delijke werknemer in woont, telt gewoon mee in de exploita tievergunning. Dit betekent dat de ondernemer deze plaats niet 'meer kan verhuren aan toeris- omdat de ondernemer nu ïaal gebonden is aan een Maximum aantal kampeerplaat- i, Bovendien moet voor deze werknemer ook dagelijks toeris tenbelasting worden afgedra- A1 met al gaat het om hele •agen en daar zit het pro bleem, Strandwaehten ,Het gaat niet alleen om tijdelij ke werknemers op campings, zo als recreatieteams, maar ook om bijvoorbeeld vrijwillige strand waehten of de medewerkers van clubs die activiteiten organise- voor toeristen, zoals in Re- ;e". vertelt H. Coomans, raadslid voor de WD en zelf campingeigenaar. ,Vroeger werd er nog wel eens een oogje dichtgeknepen, maar gebeurt tegenwoordig niet meer." DeWD-fractie in de gemeente- probeert al een tijdje een oplossing te vinden voor het huisvestingsprobleem. „De frac tie is op onderzoek uitgegaan, maar het blijkt dat nergens in Nederland een goede oplossing voorhanden is voor dit pro bleem. Duidelijk is wel dat de hoge kosten bijna niet meer op te brengen zijn en dat er iets moet gebeuren." Coomans constateert dat het kostenaspect voor sommige ondernemers een reden is om het inzetten van bijvoorbeeld re creatieteams nog eens te her overwegen. „En dat gaat dan ten koste van de kwaliteit van ons product. De toeristische sec tor van Schouwen-Duiveland wil zowel gezinnen als jongeren trekken. Daarvoor moeten dan wel activiteiten georganiseerd worden. Anders gaan de jonge ren zich vervelen en dingen doen die wij liever niet heb ben." Dicht bij huis Coomans zoekt zelf de tijdelijke krachten zo dicht mogelijk bij huis. „Dan speelt de huisvesting geen rol. De jongeren zelf laten opdraaien voor hun huisvesting kan ook niet, want het zijn geen top-salarissen en ze werken toch vaak om een vakantie bij el kaar te sparen." Een oplossing zou zijn de tij delijke werknemers te plaatsen in leegstaande (betaalbare) wo ningen, maar die zijn niet be schikbaar op Schouwen-Duive land. De WD-fractie heeft het pro bleem inmiddels op het bordje van het nieuwe college van burgemeester en wethouders neergelegd, in de hoop dat zij willen meewerken aan een oplos sing. doorEsme Soesman ZIER1KZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland timmert aan de weg. De zes jaar jonge or ganisatie buigt zich over ver schillende manieren die er zijn om haar bezigheden aan het gro te publiek kenbaar te maken. Eén van de ideeën is het werk van de Seniorenraad te presente ren tijdens de jaarlijkse kennis- makingsavond voor nieuwe be woners van de gemeente. idee kon gisterochtend tij- de ledenvergadering van de Seniorenraad meteen al reke nen op bijval. Ook over een web site, die eventueel gelinkt wordt met de gemeentelijke website, wordt nagedacht. Senioren raadslid E. Velthuijsen, die wel zijn m haar portefeuille heeft, heeft suggesties over de te voe ren publiciteitscampagne op pa pier gezet. De bedoeling is daar hij de volgende ledenvergade- zmgop 21 juni over van gedach ten te wisselen. Voorzitter H. Klatter van het ad viesorgaan typeert cle Senioren- j raad als luis in de pels v<an de ge- Imeente' nWe proberen vooruitlo- pend op plannen van de gemeen- ZIERIKZEE - M. Cohen Stuart en G. van Leeuwen hebben een Punt gezet achter hun werk xoor de Seniorenraad Schou wen-Duiveland. Beiden zijn van- de oprichting, zes jaar gele hen, bij het adviserende orgaan betrokken geweest. Twee mensen die richting gaven zijnet op een totaal tegengestel- e manier, blikte voorzitter Klatter gisteren tijdens de le denvergadering van de Senioren- op hun beider werkzaamhe- eni terug. Cohen Stuart typeer- enij als een denker en filosoof, me kritisch en, inspirerend te •verk gaat. Van Leeuwen daaren- ^en is een doener, die als er ®er wonen wordt gepraat het defst direct aan het bouwen lijat. M. Filius zal namens de JAOB als nieuw lid zitting ne- ^en. Ook F. Babijn, die namens -gemeente voor ondersteuning !0r8L stopt ermee. Hij wordt 'tangen door A. de Wit. te kritisch te zijn." Het rumoer dat zijn raad wist te maken di rect na oprichting, toen er onder meer over verzorgingshuizen werd gediscussieerd, is na ver loop van tijd wel wat verstomd. Het overleg met instanties als ge meente en woningbouwcorpora tie Zeeuwland loopt nu wat meer langs stille lijnen, verdui delijkt hij. Desalniettemin blijft het in zijn visie heel belangrijk dat mensen - en de ouderenorga- nisaties die in de Seniorenraad afgevaardigden hebben - van het bestaan van de raad op de hoogte zijn. Dat betekent overigens niet dat de Seniorenraad zomaar overal inspringt, zo bleek tijdens de gis teren gehouden vergadering. Daar werd besloten geen handte kening te zetten onder het initia tief voor een breed spreekuur, waarin verschillende ouderenor- ganisaties gezamenlijk zitting zullen nemen. Het is een sympa thiek initiatief, constateerden de raadsleden. Het ontbreekt de Seniorenraad echter aan mens kracht en financiën om daadwer kelijk een bijdrage te leveren. MORIAANSHOOFD - Het is zijn eerste lente in een hersteld jasje. Oktober vorig jaar werd de restauratie van De Zwaan bij Moriaans- hoofd voltooid met de plaatsing van de nieuwe wieken. Inmiddels tiert het fluitekruid in de omgeving van de molen weer welig en nodigt het uit om even op de rug te gaan liggen en de blik loos naar boven te richten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff OOSTERLAND - Eén voor een stappen de leerlingen van openbare basisschool De Oosterburcht in Ooster- Iand op hun fiets voor het praktische deel van het vcr- keersexamen. De spanning is bij sommigen van het ge zicht af te lezen. Met de laatste instructies in hun hoofd beginnen zij aan de route. Gisteren werd in Duiveland het praktisch verkeersexamen afgenomen, volgende week horen de leerlingen of ze geslaagd zijn. „Ik ben nog nooit zo zenuwachtig geweest", zegt de twaalfjarige Cynthia. In haar feloranje veiligheidshesje wacht zij op haar beurt. Als zij de voorrangsregels niet toepast, niet stopt met een voet aan de grond bij een stopbord, of over een voetpad fietst, is ze gezakt. Enkele klasgenoten zijn al op weg. Voor de kinderen van De Oosterburcht is het dit jaar een thuiswedstrijd, zoals H. Adriaanse, contactpersoon voor verkeersveiligheidsorganisatie 3VO bij de politie Schouwen-Duiveland het noemt. Zij kennen Oosterland goed. Later op de dag zijn de oudste leerlingen van de basis scholen uit Bruinisse, Dreischor en Nieuwerkerk aan de beurt. „Het praktische verkeersexamen in Duiveland wordt wisselend in Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster land gehouden", verklaart J. van Westen, de leerkracht van de Oosterlandse achtstegroepers. „Het gaat erom dat het dorp voldoende verkeer heeft om het voor de kin deren interessant te maken. Ik heb wel eens met groep drie een oversteekles gedaan waarbij ik hun ouders moest vragen om met de fiets en auto te passeren, om dat er anders te weinig verkeer door de straat kwam. Dat hadden die kinderen direct in de gaten." De politie heeft de route uitgezet, medewerkers van 3VO zorgen er voor dat ouders bij controleposten staan om te noteren of de kinderen de regels goed toepassen. Deze medewer kers verzorgen de algehele coördinatie van het examen en bezoeken scholen met informatie over het verkeers examen. Zierikzee Op Schouwen-Duiveland doen zeventien basisscholen mee met jaarlijks tussen de 360 en 390 leerlingen. In Zie rikzee is weinig animo voor het examen. „De Zierikzee- se scholen hebben een aantal jaren geleden afgesproken niet aan het verkeersexamen mee te doen", zegt J. van Koeveringe, locatiedirecteur van openbare basisschool Binnen de Veste. „In alle klassen wordt verkeersonder- wijs gegeven, maar de andere vakken kennen ook geen examen." Toch wordt vandaag door een aantal leerlin gen uit Zierikzee en omgeving het praktisch examen ge fietst. Op donderdag zijn de leerlingen uit de Westhoek in Burgh-Haamstede aan de beurt. Inmiddels is Mike (twaalf jaar) al weer terug bij school. Het viel hem alle maal erg mee: „Ik heb alleen echt geen stopbord ge zien", twijfelt hij. Een deel van de route voerde over een voetpad. Daar moesten deelnemers uiteraard afstappen en met de fiets aan de hand de tocht vervoleen. foto Dirk-Jan Gieltema Toetje voor biljarters Ockenburgh MIDDELBURG - Steeds meer oudere mensen worden door hun verzorgers mishandeld. Alleen op Walcheren zou het gaan om een kleine negenhonderd thuiswonende ouderen. Het Maatschappelijk Werk Walcheren noemt ontspoorde mantelzorg als voornaamste oorzaak. Een vrouw die haar inwonende moeder vastbindt en kalmerende middelen geeft; partners die hun ega opsluiten; intimidatie; fysiek geweld en ouderen die vervuilen en verhongeren omdat de mantelzorger faalt. Het Maatschappelijk Werk werkt aan een protocol dat sig nalering, melding en aanpak voor heel Zeeland mogelijk maakt, pagina 13 ouderen dupe ontspoorde mantelzorg ZIERIKZEE - Het Poso (Provinciaal Overleg- en Samen werkingsverband Ouderenorganisaties Zeeland) probeert artsen in de provincie zover te krijgen dat zij een betaal baar tarief te hanteren voor de keuring die nodig is voor verlenging van het rijbewijs. Op Schouwen-Duiveland wordt momenteel met een arts overlegd over de mogelijk heden. Voor deze keuring wordt algemeen 75 euro gerekend. Dat bedrag zou tot 25 euro kunnen worden teruggebracht. In tien provincies hebben ouderenorganisaties al artsen be reid gevonden op die basis mee te werken. MIDDELBURG - Het Walcherse reïntegratiebedrijf Lété lijdt verlies. Vorig jaar eindigde het bedrijf met 1,2 mil joen in de rode cijfers. Dit jaar wordt een tekort verwacht van acht ton. De drie gemeenten moeten bijpassen. Als oorzaken voor de tegenvallers noemt manager E. Bak ker de teruglopende economie en de veranderde doel groep die bij het bedrijf werkt. Sinds een paar jaar wor den strengere eisen gesteld aan mensen die bij de sociale werkvoorziening werken. „Er komen mensen binnen voor die sectoren waarin het moeilijk is om werk te krijgen." Vooral de productieafdeling heeft daaronder te lijden. Voor metaalbewerking is bijvoorbeeld gekwalificeerd per soneel nodig. Door de nieuwe regels is dat moeilijk te krij gen. Daarnaast haken opdrachtgevers af. Dat komt om dat opdrachtgevers moeten bezuinigen, of omdat ze de productie verplaatsen naar lage-lonenlanden. Het tekort over 2003, 1,2 miljoen euro, kan het bedrijf zelf nog wel opvangen. Het verwachte tekort over dit jaar, acht ton, moet echter worden bijgepast door de Wal cherse gemeenten. De gemeenten Vlissingen en Middel burg betalen elk 40 procent, Veere draagt 20 van de kos ten. door Melita Lanting KERKWERVE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat een nieuw steunpunt bouwen in Kerkwerve. Dat moet het huidi ge onderkomen in Zierikzee ver vangen. Het nieuwe gebouw komt te staan aan de Verseput- weg, bij de zuiveringsinstallatie. Het waterschap gaat een nieuw pand neerzetten omdat het hui dige onderkomen in Zierikzee sterk is verouderd en bovendien te groot is. „We hebben tegen woordig een centrale werk plaats in Eindewege, bij Goes. Daar wordt veel werk gedaan dat vroeger op de verschillende locaties gebeurde", vertelt K. Vahlkamp van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het nieuwe gebouw wordt een zwart geschilderde plaatstalen loods, met een rood dak. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden heeft inmiddels twee van derge lijke panden in Zeeland staan, op Tholen wordt momenteel een derde gebouwd. In het gebouw komen een werk plek en kantine voor de mede werkers, en verder wordt het vooral gebruikt om materialen in op te slaan. „We hebben voor Kerkwerve gekozen omdat het centraal op het eiland ligt. Vroe ger hadden we meerdere gebou wen op het eiland, maar dat is tegenwoordig niet meer nodig. Iedereen is zo mobiel dat we toe kunnen met één gebouw." Het waterschap hoopt dat aan het einde van het jaar alle proce dures zijn afgerond, zodat begin volgend jaar met de bouw kan worden begonnen. door Aector Dooms del te slaan, kreeg twintig uur taakstraf. De aanleiding tot de aanhouding in Terneuzen was het gewelddadig optreden van de man, die zijn vriendin op straat stond af te tuigen. Beiden hadden het nodige gedronken. De politie besloot in te grijpen. De man schold daarop de agen ten uit en bedreigde ze. „Ik maak je kapot. Ik sla je tanden door je kop heen", had hij geroe pen. De verdachte zei zich van dergelijk taalgebruik niet be wust te zijn. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een veertigjarige Terneuzenaar voor het bedreigen van de poli tie dertig uur werkstraf opge legd. Omdat hij in zijn proeftijd zat van een eerdere veroorde ling, moet hij ook 300 euro boe te betalen. Een 35-jarige vrouw, die de aan houding trachtte te verijdelen door haar armen rond zijn mid- zeeuwse almanak Het belooft een avontuurlijke zomer te ivorden voor de wa tersporters op het Veerse Meer en de Grevelingen, meldt de personeelskrant van Rijkswaterstaat Zeeland vro lijk. Aanleiding voor deze montere mededeling is het be sluit de betonning voor de re creatievaart dit jaar te halve ren en volgend jaar misschien helemaal geen recreatieton- nen meer in het water te leg gen. De reden ligt voor de hand: bezuinigingen. Volgens Rijkswaterstaat zul len Jan, Piet, Joris en Comeel zelf alle zeilen moeten bijzet ten voor een goede navigatie. Met een beetje stuurman schap gaat dat wel lukken, op pert de dienst bemoedigend. Deze luchtige benadering le vert stellig kritiek op in krin gen van watersporters. Daar zal worden geconstateerd dat de beste stuurlui aan wal zit ten. In het kantoor van Rijkswa terstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27