Borsele onderzoekt kinderopvang PZC PZC Inter Scaldes in oude glorie hersteld Wie maakt me los? Podium Reimerswaal biedt afwisselend programma €9 - N €19 >k° bil Jong Ambon schrapt verbroederingstrip Plan voor soos De Klomp als tijdelijke locatie gaat ijskast in Vrouw vindt brommer bij toeval terug agenda Ouderenoverleg Poso zoekt arts Gift voor vogelasiel De Mikke Politie neemt rijbewijs in Twee boetes voor snorfietser Tanken zonder betalen Open dag op begraafplaats Walchers bedrijf Lété diep in de rode cijfers mine Londen !i|and' waa' "ME; sPeT Dublin TT 'tS sagie stockholm-B" ^ge J /d- I basiqair.coirvipe 73, 0900-0737 soh ETH1 dinsdag 11 mei 2004 van der Sluis MIDDELBURG - De reis van de Middelburgse voetbalvereni ging Jong Ambon naar het Mo lukse eiland Ambon gaat niet j ,joür. De situatie is te onveilig. Jong Ambon wilde twee wed strijden spelen tegen gemengde lieams van christenen en mos- lirosen enkele voetbalclinics ver meen om zo beide geloofsge meenschappen op Ambon nader tot elkaar te brengen. „Zoals de situatie nu is", aldus penningmeester Jorge Meza, „is het doel van onze trip, herstel en verzoening, niet te realiseren. Het belangrijkste is, dat er rust en vrede komt. Dat wij die trip niet kunnen maken, is bijzaak." De Molukse gemeenschap in Zeeland heeft zich sinds 1999 op diverse terreinen bezig gehou den met het gewelddadig con flict op de Molukken. Vanaf het begin van de burgeroorlog, wa ren er stille tochten, benefietcon certen en geldinzamelingsacties. De Zeeuwse Molukkers steun den onder meer een verpleegkun digenproject. Ook sportvereniging Jong Am- bon deed een duit in het zakje door middel van een benefiet duel met profclub Roda JC uit Kerkrade. De opbrengst kwam ten goede aan een woningpro ject op Ambon. Uitnodiging Op uitnodiging van de burge meester van de stad Ambon werd besloten een reis te organi seren met het doel de verbroede ring tussen moslims en christe nen kracht bij te zetten. De voet ballers, inclusief begeleiders en supporters, zouden van 21 au gustus tot 8 september op de Mo lukken verblijven. Na een periode van rust en ge weldloosheid brak in de nacht van 24. op 25 april het geweld weer los. De veiligheid voor de plaatselijke bevolking en dus ook voor Jong Ambon kan niet gegarandeerd worden. „Een aan tal spelers was niet bereid om onder deze omstandigheden te gaan en dan kun je geen repre sentatief elftal op de been breng en", zegt trainer Bert Pentury. Voor Jong Ambon waren twee data van belang: 25 april, de dag dat 54 jaar geleden de Vrije Republiek Zuid Molukken (RMS) werd uitgeroepen en 5 juli als er presidentsverkiezin gen worden gehouden. ,,Als die twee dagen rustig voorbij waren gegaan, dan hadden we met een gerust hart kunnen afreizen." Mede-organisator Jim Pentury had gisterochtend nog contact met leden van het organiserend comité op Ambon. „Ook zij stel den duidelijk dat het niet raad zaam is om te gaan. Een later tijdstip is beter, ook gelet op het doel waarvoor we hadden wil len gaan." Vanuit Ambon is er wel op aan gedrongen om contact tussen Zeeland en Ambon te blijven on derhouden om wellicht in een la ter stadium - als de situatie weer normaal is - alsnog de ver- broederingsreis te maken. rinnrMieke van derJaqt OVEZANDE - De gemeente Bor sele onderzoekt de mogelijkhe- den voor buitenschoolse opvang in Ovezande. Het idee om de ruimte van soos De Klomp met een vouwwand geschikt te ma ken als tijdelijke ruimte voor de buitenschoolse opvang en de peuterspeelzaal, is nog even in de ijskast gezet. Een onderzoeksbureau is nog be zig met een studie over een in grijpende herschikking rondom -de school, het verenigingsge bouw en de vestiging van een zorgcentrum in Ovezande. De re sultaten daarvan moeten eerst bekend zijn. „Alles hangt nu eenmaal met al- ies samen", zegt wethouder F. Tollenaar. „De problemen zijn duidelijk: de peuterspeelzaal zit meen wat donker gat, we willen Ovezande een brede school ontwikkelen, de gymzaal is oud en er lijkt behoefte aan buiten schoolse opvang. Ook zijn er mooie plannen om in Ovezande een soort woon-zorg-centrum te maken, wat ook weer samen zou moeten hangen met het vereni- gsgebouw. We laten alle ha- ïen ogen, alle mogelijkheden en onmogelijkheden momenteel onderzoeken. Van de uitkomst hangt af of we een vouwwand van 15.000 euro willen aanbren- of niet. Als je binnen een paar. jaar andere, structurele maatregelen zult moeten ne- MIDDELBURG - Een 3ü-jarige vrouw uit Middelburg keek zon dagavond vreemd op toen ze wandelend in de Kalverstraat in haar woonplaats iemand aan zag komen lopen met haar brom mer aan de hand. De brommer was kort daarvoor op de Beenhouwerssingel gesto len. Toen de vrouw zag dat het om haar brommer ging, liep ze naar het voertuig toe en pakte ze het stuur beet. De onbekende protesteerde niet en vluchtte vervolgens in de richting van Plein 1940. De brommer was gestolen nadat hetstuurslot was geforceerd. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl men, kun je die centen beter in je zak houden. "De wethouder heeft ook de indruk dat de vraag naar kinderopvang en bui tenschoolse opvang enigszins af neemt. „Economisch gaat het al lemaal wat minder en dat merk je ook op die markt. Kinderop vang is voor veel mensen onbe taalbaar aan het worden en die zoeken toch andere oplossin gen." Tollenaar is benieuwd hoe de regering de nieuwe wet op de kinderopvang zal weten aan te kleden. Als het bedrijfsleven meer verantwoordelijkheid moet nemen, kan het zijn dat het met de betaalbaarheid wel mee zal vallen. „Is dat niet zo, dan vraag ik me af of we een pro duct als buitenschoolse opvang nog wel in de markt moeten zet ten in Ovezande. Ook dat moet worden onderzocht. Want als er geen klanten zijn, heeft het hele maal geen zin om dure tijdelijke maatregelen te gaan nemen." Soos De Klomp zal er, hoe dan ook, nooit minder van worden, volgens wethouder Tollenaar. „Natuurlijk niet, dat is de aller oudste soos van Zeeland, daar zijn we zuinig op. Als er iets met de Klomp gebeurt, dan is het iets goeds." Het echtpaar Brevet wordt omringd door mensen die hebben geholpen bij de wederopbouw van Inter Scaldes. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt KRUIN1NGEN - Vanuit de ont- bijtserre van Inter Scaldes in Kruiningen lijkt het alsof er niets gebeurd is. Het gazon, de buxus- en taxushagen zijn ge schoren, de vrouwenmantel staat op bloeien en op de pas ge knotte bomen staat al een lente groen pruikje. De zon schijnt en de vogeltjes zingen. Toch brand de nog maar een half jaar gele den het hele hebben en houwen van Claudia en Jannis Brevet af: het befaamde tweesterrenres taurant met hun woning erbo ven werd compleet in de as ge- legd. „Ons huis, onze baan en ons be zit: in één keer weg", vat Jannis Brevet de ramp samen. „Alleen het hotel bleef gespaard omdat de wind gunstig was." Aan de voorkant van het oude gebouw, ooit een dierenartsen praktijk en een marechaus see-kazerne, ziet het er heel an ders uit. Overal staan bestelwa gens, speciekuipen, betonmolen tjes, kruiwagens, latten, plan ken en platen. In en om het res taurant lijkt het alsof het hele bouwvakkersgilde van Zuid-Be veland aan de arbeid is. Er wordt gegraven, geschilderd, ge- stuct, tegelwerk en loodgieters- werk gedaan en elektriciteit aan gelegd. De rietdekkers zijn al naar huis, zodat het gebouw zijn oude glorie alweer staat uit te stralen. Iedereen is bezig om de zaak binnen twee weken weer tiptop in orde te krijgen. „Straks komen de stoffeerders, de leveranciers van meubilair en andere zaken die echt tot na de bouw moeten wachten", zegt Claudia. Het echtpaar, de mai- tre en de gastvrouw, is wonder lijk rustig als je bedenkt wat er nog allemaal moet gebeuren. Maar ze staan op het standpunt dat ze het ergste wel hebben ge had, en dat is bij nader inzien ook zo. Niet alleen zagen ze de zaak van hun dromen, die ze net drie jaar tevoren hadden overge nomen, in vlammen opgaan, in de zes maanden daarna speelde ook nog de verzekeringskwestie. Door fouten van tussenpersonen met het oversluiten van verzeke ring, was niet duidelijk wie de schade moest gaan betalen. „Je denkt dat je goed verzekerd bent, als je naar de premies en de bedragen kijkt, maar het blijkt dat niemand graag uit keert. Binnen een week na de brand zaten we al over de be stekken gebogen, maar als je niet weet waar het geld van daan moet komen, sta je als op drachtgever niet zo lekker in je schoenen. Gelukkig hebben cfe achitect: De Koeijer en Laban, de aannemer Dronkers uit Yerse- ke, de rietdekker Minkveld uit Goes, schildersbedrijf Buitelaar en Power uit Vlissingen en alle onderaannemers er vertrouwen in gehad dat het wel goed zou komen. Ze zijn gewoon begon nen, anders zouden we nooit op 27 mei weer open kunnen. Dat dat wel kan, komt ook doordat iedereen tegelijk aan het werk is. Bouwvakkers komen liever na elkaar zodat ze elkaar niet in de weg lopen. Dat alles nu zo goed samenwerkt, komt door de goede wil en omdat iedereen weet dat het klaar moet." Veel vis Brevet onderstreept dat de klan ten, voor tachtig procent buiten landse fijnproevers, niet in een heel ander Inter Scaldes terecht zullen komen dan voor de brand. „Het allerbelangrijkste is natuurlijk het eten en dat blijft zoals het was: veel vis, heel vers en vooral van dichtbij. De ambiance zal niet veel ver schillen. Je koopt natuurlijk ner gens dezelfde meubels en stof fen, maar wel iets dat erop lijkt. De keuken is wel veranderd. Die was in de loop der jaren ge groeid met kleine en grote aan passingen. Nu is de keuken open en overzichtelijk en pila ren staan er niet meer in de weg." Een béétje open is Inter Scaldes al wel, althans het hotel. Gasten van de Four Freedoms Awards, afgelopen weekeinde, hebben er gelogeerd maar meer dan een ontbijt kon het echtpaar Brevet nog niet serveren. Het pièce de résistence: de maal tijd, komt pas op donderdag 27 mei weer aan bod, Dan zijn Claudia en Jannis Brevet ook weer van' boven het hotel, waar ze tijdelijk woonden, naar hun woning boven het restaurant verhuisd. „Nou ja, verhuisd... Er valt weinig te verhuizen want al onze spullen zijn ver brand. We komen in een nieuwe omgeving te zitten maar de zaak blijft als vanouds: heel erg lek ker eten en eventueel even lek ker blijven slapen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur. Spreekuur vakbon den FNV Bondgenoten, ABVOKABO FNV en FNV BOUW; GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; 's-GRAVENPOLDER Dorpshuis Ons Dorpsleven, 19.30 uur: Bijeenkomst Reumapatiëntenvereniging Midden Zee land over Reuma en werk; 's-HEER-HENDRIKSKIN DEREN Heer Hendrikhuis, 19.30 uur: Bijeen komst Ypsilon; KAPELLE De Vroone, 09 15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; Gemeentehuis, 19.30 uur: Formele KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; Gemeentehuis, 19.30 uur: Gemeente raadsvergadering Opiniraad; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER - Café Hof van Hol land, 18.00-19.00 uur: Start avondvier daagse OVEZANDE Dorpshuis Trefpunt, 18.00-19.00 uur: Start Ovezandse Avondvierdaagse; VLAKE - Sequoiahof. 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13 00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sDort Reimerswaal. door Rob Paardekam RILLAND - Podium Reimers waal heeft haar programma voor het komende theatersei zoen rond. Bekende namen als Javier Guzman, Lenny Kuhr, Claudia de Breij en Eric van Sauers komen vanaf september naar de Reimerswaalse dorps huizen. Programmeur Jacques Boon man spreekt van een zeer ge slaagd programma „Wellicht met iets minder bekende namen dan in de voorgaande jaren, maar daarom zeker niet kwalita tief minder", zegt hij. Boonman zegt erg gelukkig te zijn met de komst van het gezelschap Mich en Scene, bestaande uit zange res Michelle van Hautem, accor deonist Frederik Caelen, gita rist Frank de Kleer en contra bassist Bob Wisselink. Hij zag ze in 2003 optreden en besloot alles in het werk te stellen om ze naar Reimerswaal te halen. Met succes, want op 19 februari 2005 brengt Mich en Scene num mers van Jacques Brei ten geho re in dorpshuis Luctor et Emer- go in Rilland. Op diezelfde locatie brengt caba retier Javier Guzman op 25 sep tember van dit jaar een try-out van zijn nieuwe programma Ton Zuur. Ook zangeres Lenny Kuhr komt naar Rilland met haar pro gramma Op de grens van jou en mij. Het optreden vindt plaats op 13 november Claudia de Breij, bekend van het tv-programma Vara-laat, komt op 11 december met Clau dia Zuigt naar dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke, ter- ZIERIKZEE - Het Poso (Provinciaal Overleg- en Samen werkingsverband Ouderenorganisaties Zeeland) probeert artsen in de provincie zover te krijgen een redelijk tarief te hanteren voor de keuring die nodig is voor verlenging van het rijbewijs. Op Schouwen-Duiveland wordt momen teel met een arts overlegd over de mogelijkheden. Voor de ze keuring wordt algemeen 75 euro gerekend. Dat bedrag zou tot 25 euro kunnen worden teruggebracht. In tien pro vincies hebben ouderenorganisaties al artsen bereid ge vonden op die basis mee te werken. MIDDELBURG - Leerlingen van basisschool De Bever- burch in Middelburg hebben 350 euro overhandigd aan vogel- en egelopvang De Mikke. Leerkrachten van De Be- verburch vroegen voor de gezamenlijke viering van hun verjaardagen aan de kinderen een bijdrage. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rijbewijs ingenomen van een 41-jarige Vlissinger. De man werd om 4.15 uur aangehouden op de Spuikomweg. Hij had meer dan tweemaal te veel gedron ken. De Vlissinger kreeg een dagvaarding. MIDDELBURG - Een 19-jarige snorfietser uit Middel burg heeft in de nacht van zondag op maandag twee be keuringen gekregen. De man werd aangehouden in de Langeviele. Hij had een bromfietscertificaat en hij reed op een onverzekerde snorfiets. VLISSINGEN - Een onbekende automobilist is zondaga vond zonder te betalen weggereden bij een tankstation in Vlissingen. De man tankte rond 21.50 uur voor 40,07 euro bij een pompstation in de President Rooseveltlaan. MIDDELBURG - Zaterdag wordt op de begraafplaats aan de Westelijke Oude ITavendijk in Middelburg een open dag gehouden. De hele dag zijn er rondleidingen. Om 13.00 uur is er een speciale rondleiding met een gids die alles kan vertellen over bomen, planten en grafmonu menten. Verder kunnen de bezoekers een kijkje nemen achter de schermen van het crematorium. wijl voor cabaretier Eric van Sauers Ons Dorpshuis in Krui ningen is afgehuurd. Die locatie heeft dé grootste zaal in Rei merswaal en die denkt Boon man nodig te hebben. Hij ver wacht dat de voorstelling snel is uitverkocht. Van Sauers brengt op 9 maart zijn programma Eric van Sauers liegt. Andere artiesten en gezelschap pen die naar Reimerswaal ko men zijn onder anderen: dialect zanger Piet Brakman, cabare tier Guido Weijers, de Sanse veria's, Mommil Foo en Wilma Driessen. Het volledige programma is te vinden op de website wicw.po- diumreimerswaal.nl. In Reimers waal wordt het programmaboek huis-aan-huis verspreid. In totaal staan er 35 voorstellin gen gepland. MIDDELBURG - Het Walcher- se reïntegratiebedrijf Lété lijdt verlies. Vorig jaar eindigde het bedrijf met 1,2 miljoen in de ro de cijfers. Dit jaar wordt een te kort verwacht van acht ton. De drie gemeenten moeten bijpas- Als oorzaken voor de tegenval lers noemt manager E. Bakker de teruglopende economie en de veranderde doelgroep die bij het bedrijf werkt. Sinds een paar jaar worden strengere eisen ge steld aan mensen die bij de so ciale werkvoorziening werken. „Er komen mensen binnen voor die sectoren waarin het moeilijk is om werk te krijgen." Vooral de productieafdeling heeft daaronder te lijden. Voor metaalbewerking is bijvoor beeld gekwalificeerd personeel nodig. Door de nieuwe regels is dat moeilijk te krijgen. Daar naast haken opdrachtgevers af. Dat komt omdat opdrachtge vers moeten bezuinigen, of om dat ze de productie verplaatsen naar lage-lonenlanden. Strategie De malaise roept de vraag op of het niet beter is om anders te gaan werken, zegt Bakker. „Wat kun je wel. wat kun je niet. Moet je niet van strategie gaan veranderen?" Over die mogelijkheid wordt na gedacht, hoewel Bakker er reke ning mee houdt dat de opdrach ten weer toenemen als de econo mie aantrekt. Het tekort over 2003, 1,2 mil joen euro, kan het bedrijf zelf nog opvangen. Het verwachte te kort over dit jaar, acht ton. moet worden bijgepast door de Walcherse gemeenten. Vlissin gen en Middelburg betalen elk veertig procent, Veere twintig. Volgens de Vlissingse wethou der E. Walrave, die ook voorzit- ter is van Lété, wordt op dit mo ment onderzocht hoe de kosten bij het bedrijf kunnen worden beperkt. Onderdeel van dat onderzoek is een mogelijke fusie tussen Lété en het Administratief Diensten centrum Zeeland (ADZ). (advertentie) (advertentie) BASr AID nn ?n hfistem- Fr? hgal, Ie, NUX" O 'S iSIQ DeF AIR Vanaf Rotterdam Airport vaart - maatschapplj. U betaalt uitsluitend voor de even voor 0erHjn en daar 99 alt ze!f M "ll naast Vanaf .meen: Kopenhagen W^ope, Q Rail J .ge "U toi int Ce, J /igen via 1 Vanaf Rotterdam Airport tQe. ginc 1 Q" bij uw t„ r y* I w an- af Ar Vanaf Rotterdam Airport -p0„ kunt Girona VT voor vet' .in ch. NU^ 1 Q" en uw J i. U hoeft Vanaf Rotterdam Airport 'rjj te staan' Oclr\ unt- indie ,ge reis' NUr #1.99 ar de V3ra' I H iet ruimb Vanaf Rotterdam Airport 7 tijden tot nerven*- - pas- ker NU£ 1 Q" ge droj. vanaf I J ort. waar Vanaf Rotterdam A,rp°rtjage wordt myenOmen. Snel inchecken bij ee~ balie is 2Nice -t? en miniX ek- tijd vat 77 -«-» H,t,neck- baiie? Venetië ieer Tc ?Q t Hoe\ V» J jer de ke«~—_ n,et Verona TT a. o n.« nu. bag. va** bagac boek Aan nog Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel. 0118-637136 w.vandendongenparket nl brdt een tcL^rag-gerfevéh van 5 euro per krojt; Fen aarantie voo' boek direct heid. boeL<25 ct/hiinbel dan ons Call Center 090U-0737 11,12,13 mei Speciale actiedagen 60.000 stoelen OP OP! Enkele reis, excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden. Kijk op basiqaircom voor de aclievoorwaarden. BASIQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25