PZC Stijging aantal treinwagons Thoolse bevolking boos over bezuinigingen Centrum Terneuzen geplaagd door graffiti jinsdag 11 m 11 mei 2004 LPV eist uitleg over duiktoren in Vlissingen Omwonenden van spoorlijn willen dat gemeenten ingrijpen Dienstverlening voor bedreigen van agenten Fluitend de lente door Veel ouderen mishandeld Werkstraf voor stelend duo Camping Wattel nu echt dicht Voorstel spreekuur burgemeester Betonning Broomchemie heeft productie weer opgestart TERNEUZEN - De broom- derivaten fabriek Broom chemie in Terneuzen heeft de productie gisteren voor een belangrijk deel hervat. Alleen het productieproces waarbij gebruik wordt ge maakt van waterstof ligt nog stil, na de brand van zondagavond. Volgens de directie lijdt het bedrijf be perkte schade. Gisterochtend is het onder zoek gestart naar de oor zaak van de brand op een trailer met waterstofcilin ders. Die brand ontstond omstreeks negen uur na een lek in één van de twaalf cilinders op het ach terterrein van de fabriek. Het inderhaast opgeroepen crisisteam op het stadhuis besloot vanwege mogelijk explosiegevaar de omge ving af te grendelen, de scheepvaart op het belen dende Kanaal Gent-Temeu- zen stil te leggen en advi seerde streekziekenhuis De Honte de ventilatie uit te schakelen. De productie bij Broomchemie werd stilge legd en de ploegendienst zocht een veilig heenko- men. Omstreeks half één, toen de inhoud van de cilinder was opgebrand, had de brandweer de situatie on der controle. De overige ci linders op de trailer waren de uren daarvoor met wa terkanonnen koel gehou den Burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen giste- rcn: „Bij de brandweer be stond enige onzekerheid over de mogelijke gevolgen van een explosie. Dat leid de tot de nodige spanning. 'Gelukkig is door kordaat optreden van de brand weerlieden erger voorko ken. Want de gevolgen had den desastreus kunnen Z1jn. Volgens Lonink is er geen reden de procedures, zoals die onder meer vervat zijn in de rampenplannen, aan te. schei-pen. Manager J. van der Wal van Broomchemie, die al ken maar kon gissen naar de oorzaak van de brand, verwacht dat de deelpro- ductie in de loop van de week kan worden hervat. editie Bevelanden-Tholen (USSINGEN - De Lokale Par- jj Vlissingen (LPV) is boos dat bet college van B en W het plan terugplaatsing van de oude duiktoren op het strand in Vlis- jen heeft afgeblazen. De frac- 'stelt dat het dagelijks ge meentebestuur zich te weinig leeft ingespannen om het bouw werk een nieuwe functie te ge- Dc LPV heeft schriftelijke vragen gesteld. B en W besloten eind april het dan voor de duiktoren met getij ebassin en een loopbrug defini- ief af te blazen. Het college zag eveel financiële haken en ogen. Jleen al met de bouwkosten een investering gemoeid an anderhalf miljoen euro. iaamaast moest de gemeente re- ening houden met terugkeren- aonderhouds-, beheer- en bag- erkosten. rwas een mogelijkheid om Eu- opese subsidie aan te vragen, jaar dan had de gemeente Vlis- ingen een buitenlandse partner joeten zoeken, die hetzelfde reject in het eigen land had noeten uitvoeren. B en W acht te die kans zo verschrikkelijk klein, dat het college geen ver der onderzoek heeft gedaan Bar een Europese partner, jmdat het bassin moet voldoen an de Wet Hygiëne em veilig heid badinrichtingen kwamen er extra kosten bij. Om mensen üe onwel worden te kunnen af- oeren. was een loopbrug nood- akelijk en er moesten voldoen- !e strandwachten zijn om een iogje in het zeil te kunnen hou ten. Alles overwegende kwam iet college tot de conclusie dat erplaatsing van de duiktoren fi- ancieel onhaalbaar was. De ,PV is boos dat ze het nieuws iverhet afblazen van de duikto- en uit de PZC heeft moeten ver- door Rob Paardekam KAPELLE - Het aantal goede renwagons dat rijdt tussen Goes en Bergen op Zoom is in 2003 verzesvoudigd ten opzichte van de drie jaar ervoor. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Vrom. De Belangenvereni ging Aanwonenden Spoor hoopt dat de gemeenten nu eindelijk willen optreden. In de jaren 2000 tot en met 2002 reden er zo'n 52 wagons (het mi nisterie spreekt over bakken) per dag over het Zeeuwse spoor. In 2003, het jaar waarin Cobel- fret van start ging, is dat geste gen tot 302 wagons. „Daar zijn we best van geschrokken", zegt T. Richel van de BAS. „Natuur lijk wisten we dat er meer bak ken passeerden, maar niet dat het om zo'n stijging gaat." Volgens de BAS is er sprake van een overtreding van de wet, om dat het aantal goederenbakken niet met meer dan 45 procent mag stijgen, zonder gedegen on derzoek naar de hinder. De vere niging hoopt dan ook dat de nieuwe cijfers de gemeente Ka- pelle doen inzien dat ze handha vend moet optreden tegen Pro- Rail, het bedrijf dat het goede renvervoer over het spoor re gelt. De Raad van State bepaal de enkele weken geleden dat ge meenten dat ook daadwerkelijk mogen doen. Kapelle had eerder nog gesteld dat ze niet kon optre den om vervolgens een handha- vingsverzoek van omwonende M. Ortelee door te sturen naar het ministerie van Vrom. Onte recht dus. De aanwonendenvereniging en Ortelee hopen dat Kapelle nu eindelijk ingrijpt. „Ze hebben het lang genoeg op zijn beloop gelaten", zegt Ortelee. „Het is nu helemaal klip en klaar dat er iets gebeurt dat niet mag. Zes keer zoveel bakken als het jaar ervoor. Dat kun je de mensen Actievoerders maken spandoeken waarmee ze hun onvrede willen uiten. foto Willem Mieras door Freek Janssen THOLEN - Burgemeester Wil lem Nuis van Tholen heeft gis teren ruim 7000 handtekenin gen in ontvangst genomen tegen de voorgenomen bezuinigings plannen. Bezuinigingen zijn nooit populair, maar het huidi ge protest in Tholen liegt er niet om: de bevolking is boos, heel erg boos. Degemeente Tholen telt iets meer dan 24000 inwoners. Dat betekent dat bijna éénderde van alle Tholenaren een handteke ning heeft gezet onder het pam flet van actiecomité Cromvliet. Twee huisvrouwen uit Tholen begonnen met de actie, vrijwel meteen na het bekendmaken van de bezuinigingsplannen van het college op 23 april. De dames gingen langs de deu ren, eerst in Tholen en toen in de overige dorpen van de ge meente. Formulieren werden neergelegd bij supermarkten en op scholen. Een medewerker van de C1000 in Tholen-stad: „Er hebben hier heel wat men sen hun handtekening gezet. Bij ons in de supermarkt wordt er nog steeds veel over gepraat." Vooral de voorgenomen sluiting van het zwembad in Tholen zit mensen hoog, maar ook de bouw van het nieuwe gemeente huis roept veel weerstand op. „De gemeente zegt wel dat het niet anders kan, maar het lijkt alsof het college de enige is die er nog iets in ziet. Het is een prestigeobject geworden", aldus de supermarktmedewerker. De formulieren zijn inmiddels weg. Er hangt alleen nog een knalgeel affiche, dat mensen op roept om vanavond te komen protesteren tijdens de raadsver gadering. „Met ratels, potten, pannen en spandoeken", zei ac tievoerster Natasja Radings on langs. Verrast Het actiecomité was zelf enigs zins verrast over het succes van de handtekeningenactie. Clau dia de Jong: „We hebben veel meer steun gekregen dan ver wacht. We hadden eerder gere kend op zo'n 4000 handtekenin gen, net zoveel als twee jaar gele den, toen er actie werd gevoerd tegen de bouw van het nieuwe gemeentehuis." Hoewel veel inwoners wilden te kenen, was er een enkeling die geen krabbel wilde zetten: „Een meneer wilde niet zomaar er gens zijn handtekening onder zetten. Hij wilde zich eerst ver diepen in de stukken en dan eventueel zelf actie onderne- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 40-jarige Terneuzenaar voor het bedreigen van de poli tie dertig uur werkstraf opge legd. Omdat hij in zijn proeftijd zat van een eerdere veroorde ling moet hij ook 300 euro boete betalen. Een 35-jarige vrouw kreeg twin tig uur taakstraf. In haar vonnis werd een vernieling van een rui tenwisser van de politieauto meegenomen. De aanleiding tot de aanhou ding op 4 oktober vorig jaar in Terneuzen was het gewelddadig optreden van de man, die zijn vriendin op straat stond af te tui gen. Beiden hadden de nodige al cohol genuttigd. De politie be sloot in te grijpen. De man schold daarop de agenten uit en bedreigde ze. „Ik maak je kapot. Ik sla je tanden door je kop heen", had hij geroepen. De ver dachte zei zich van dergelijk taalgebruik niet bewust te zijn. men. En sommige ouderen zei den: 'Ik teken nergens nie voor'." Burgemeester Nuis was gister ochtend uiterst vriendelijk tij dens de overhandiging, merkte De Jong op. „Hij was wel op de hoogte van de actie en zei dat hij hoopte dat alles vriendelijk bleef." Het gerucht gonst op het eiland dat de opkomst tijdens het pro test vanavond wel eens heel hoog zou kunnen zijn. De Jong: „Ik denk dat het wel eens heel druk zou kunnen worden. Veel mensen die ik heb gesproken, zeggen dat ze van plan zijn te ko men." De hoog opgelopen onvrede blijkt ook uit ingezonden brie ven in de Eendrachtbode, de we kelijkse krant van Tholen. In de rubriek Stemmen van lezers schreeuwen de koppen: 'Bouw stenen naar de stortplaats!', 'Laat gemeentehuis in Sint- Maartensdijk en zwembad in Tholen' en "Je kunt 't als gemeen tebestuur niet iedereen naar de zin maken, maar wel iedereen niet.' Schrappen En zo voelen de bewoners het ook. Niemand is gebaat bij de sluiting van zwembad De Spet ter in Tholen, het schrappen van bibliotheken en het korten op de gehandicaptenvoorzienin gen. Ook lijkt geen mens te zit ten wachten op het verbinden van de Noord- en Midden vest of op een nieuw gemeentehuis. Maar toch gebeuren die laatste dingen wel en ze kosten handen vol geld. Niet alleen de burgers roeren zich. Het bestuur van biblio theek Tholen heeft aangekon digd actie te gaan voeren voor het behoud van bibliotheekvoor zieningen. Onlangs stuurde de voorzitter - samen met vijf ande re voorzitters in de Oosterschel- deregio - een boze brief naar de gemeenten Tholen, Kapelle en Schouwen-Duiveland over de voorgenomen bezuinigingen op het bibliotheekwerk. Volgende week maandag mogen de bewo ners in discussie met de raad over de bezuinigingen. Aan die bijeenkomst zit echter één maartje: tijdens raadsvergade ringen over de bezuinigingen (de eerste is vanavond) hebben bewoners geen spreekrecht. Al leen al daarom zal het druk wor den, vanavond op de Markt in SintMaartensdijk: zonder spree krecht moeten de potten en pan nen het woord maar doen. Toetje voor biljarters Ockenburgh toch niet aandoen? Het gaat alle perken te buiten. Als de gemeen te nu niet optreedt, vraag ik me af of ze wel voor haar burgers staat." Richel denkt daar niet anders over. De belangenvereniging heeft de gemeenten Goes en Rei- merswaal aangeschreven met het verzoek handhavend op te treden tegen ProRail, zeker nu duidelijk is dat het aantal goede renwagons met veel meer dan 45 procent is gestegen. MIDDELBURG - Steeds meer oudere mensen worden door hun verzorgers mishandeld. Alleen op Walcheren zou het gaan om een kleine negenhonderd thuiswonende ouderen. Het Maatschappelijk Werk Walcheren noemt ontspoorde mantelzorg als voornaamste oorzaak. Een vrouw die haar inwonende moeder vastbindt en kalmeren de middelen geeft; partners die hun ega opsluiten; intimi datie; fysiek geweld en ouderen die vervuilen en verhonge ren omdat de mantelzorger faalt. Het Maatschappelijk Werk werkt aan een protocol dat signalering, melding en aanpak voor heel Zeeland mogelijk maakt, pagina 13 ouderen dupe ontspoorde mantelzorg MIDDELBURG - Ze vertelden gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter op het belachelijke idee te zijn gekomen om een leuke jas te stelen. De 23-jarige vrouw uit 's-Gravenpolder en haar 25-jarige vriendin uit Nijmegen schaamden zich voor hun gedrag. Ze hadden het thuis niet durven vertellen. Politierechter B. Doore- waaxd Boekhout vond twintig uur werkstraf passend voor het stelende duo. De verdachten gaven toe 30 novem ber vorig jaar in het uitgaanscircuit van Goes clrie jassen (met een portemonnee en een gsm) uit een garderobe in een uitgaansgelegenheid te hebben gejat. Aan een van de slachtoffers, die haar jas niet meer heeft teruggezien, moe ten de vrouwen 88 euro schadevergoeding betalen. OOSTKAPELLE - Hans Wattel uit Oostkapelle heeft zijn minicamping ontruimd. De gemeente trok de ontheffing voor de minicamping in en gaf de ondernemer tot gisteren de tijd de camping leeg te maken. Een controle wees uit dat Wattel zich aan de afspraak gehouden heeft. Er ston den nog vier stacaravans op het terrein, maar die zijn zo moeilijk te verplaatsen dat de gemeente ze gistermiddag verzegeld heeft. TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid C. Freeke van de LPF en F. Babijn uit Oostburg stellen voor dat de bur gemeesters J. Lonink en J. Sala een wekelijks spreekuur voor de bevolking gaan houden. Freeke heeft er schriftelij ke raadsvragen over gesteld. Een spreekuur van de burge meester werkt volgens het raadslid 'drempelverlagend'. Hij schrijft dat hem 'uit reacties uit de burgerij' gebleken is dat er behoefte bestaat aan een wekelijks spreekuur waarin de burger zijn grieven kwijt kan of vragen kan stellen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het stadscen trum van Terneuzen gaat ge bukt onder een ware graffi ti-plaag. Tientallen winkels, ge bouwen en andere objecten wa ren de afgelopen dagen het doel wit van 'vuilspuiters'. Verschil lende middenstanders uit de Noordstraat en Brouwerijstraat in de binnenstad hebben aangif te gedaan bij de politie. Middenstands woord voerder A. Stoffels vindt dat de gemeente actie moet ondernemen. „Dit kan zo niet langer. Terwijl we aan de ene kant alles doen om een bezoekje aan de binnenstad zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zorgt een stelletje on verlaten voor een smerig aan zicht. Het ontsiert de winkelstra ten." Stoffels wil zo snel mogelijk overleg met de gemeente over een collectieve aanpak. „Het schoonmaken kost ontzettend veel geld. Ik denk dat je daar voor een goede oplossing moet bedenken. De middenstand moet daar niet alleen voor op draaien; er zijn ook best oplos singen te bedenken waarbij de kosten worden gedeeld." Stof fels wordt op zijn wenken be diend door het WD-raadslid P. Broekhuysen. Die doet B en W in een toelichting op schrifte lijke vragen over de bekladding de suggestie aan de hand een soort 'lik op stuk'-beleid toe te passen, zodat eventuele daders zelf hun creaties van de muren moeten verwijderen. Broekhuysen oppert ook de mo gelijkheid mensen met een werk straf in te zetten. Het raadslid spreekt van 'een terreur van graffiti' en herkent in de 'werk stukken' Taoïstische symbolen. „Net nu we praten over een grondige opknapbeurt van de Noordstraat - waarvoor ook de middenstand een beduidend be drag bijdraagt - worden diezelf de ondernemers geteisterd door graffiti. De gezamenlijke aan pak bij de uitvoering van de re constructie, zou moeten worden doorgetrokken naar de bestrij ding én verwijdering van die el lende op de muren. Ik vind het niet alleen een taak van de ge meente om de openbare orde te handhaven; het zou ook goed zijn als diezelfde gemeente de gedupeerden de helpende hand biedt", aldus Broekhuysen. Maar dat is, volgens burgemees ter J. Lonink, moeilijk. „Dit soort uitwassen is erg moeilijk aan te pakken. In andere ge meenten in het land wordt inder daad gepoogd de schoonmaak kosten te verhalen op de daders, maar dan moet je die wel eerst in de kraag grijpen. Je moet ze als het ware op heterdaad be trappen. En dat is vaak lastig." Lonink heeft de politie gisteren verzocht extra oplettend te zijn en de surveillances - ook van agenten op de fiets ('bikers') - te intesiveren. Hij roept de gedu peerden op toch vooral aangifte te doen bij de politie. zeeuwse almanak MORIAANSHOOFD - Het is zijn eerste lente in een hersteld jasje. Oktober vorig jaar werd de restauratie van De Zwaan bij Moriaans- hoofd voltooid met de plaatsing van de nieuwe wieken. Inmiddels tiert het fluitekruid in de omgeving van de molen weer welig en no digt het uit om even op de rug te gaan liggen en de blik loos naar boven te richten. foto Dirk-Jan Gjeltema Het belooft een avontuurlijke zomer te worden voor de wa tersporters op het Veerse Meer en de Grevelingen, meldt de personeelskrant van Rijkswaterstaat Zeeland vro lijk. Aanleiding voor deze montere mededeling is het be sluit de betonning voor de re creatievaart dit jaar te halve ren en volgend jaar misschien helemaal geen recreatieton- nen meer in het water te leg gen. De reden ligt voor de hand: bezuinigingen. Volgens Rijkswaterstaat zul len Jan, Piert, Joris en Cor- neel zelf alle zeilen moeten bij zetten voor een goede naviga tie. Met een beetje stuurmans schap gaat dat wel lukken, op pert de dienst bemoedigend. Deze luchtige benadering le vert stellig kritiek op in krin gen van watersporters. Daar zal worden geconstateerd dat de beste stuurlui aan wal zit ten. In het kantoor van Rijkswa terstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23