21 Altijd in gevecht met onkruid Door de lostijden is het vooral 's nachts druk PZC Zeeuwse atlas vol verrassingen dinsdag 11 mei 2004 Soms is het voor eigena resse Geertje Aangeen- brug (43) van Biologische Kwekerij Zuidbos uit Noordgouwe niet eenvoudig om al haar principes hoog te houden. Zo eet en drinkt Aangeenbrug bij voorkeur biologische producten, maar probeert ze tegelijker tijd de dorps winkel te steu nen. En dus worden daar de Senseo koffiepads ingesla gen. Over voedsel is Aan geenbrug heel stellig: „Dat stop je in je mond, dus dan moet je er niet eerst met de gifspuit overheen." Om biologische groente te kweken voert Aangeen brug jaar in jaar uit een taai ge vecht met oprukkend onkruid, hazen, konijnen, duiven, ratten, muizen en insecten. Dat bete kent heel veel wieden en schoffe len, maar vooral ook erkennen dat ze af en toe het onderspit delft. „Je krijgt bijvoorbeeld te maken met een plantenziekte of met muizen die al je spinazie op vreten", vertelt Aangeenbrug. „Het lastigste daarvan is om het moment te bepalen waarop je zegt: 'Nu stop ik met dit gewas en begin ik met iets anders'." Ze blijft er gelukkig bij lachen. „Ik denk altijd maar: 'De ondergang van het ene gewas betekent al tijd weer een kans voor het vol gende gewas'." De in Huizen geboren en geto gen Aangeenbrug kwam in 1983 van de Hogere Tuinbouwschool in Utrecht, net toen haar vader (nu 77) met de VUT ging en op zoek was naar een zinvolle dag besteding. Samen zijn ze toen op zoek gegaan naar een ge schikt 'gedoetje'. „We zijn over al in Nederland wezen kijken", vertelt Aangeenbrug. 'Dat het uiteindelijk Noordgouwe is ge worden komt door een adverten tie in het blad Fruitteelt." Twintig jaar later runt pa Aan geenbrug nog altijd de groente winkel op het bedrijf, snoeit ma (70) er hele dagen op los eri neemt echtgenoot Ad van Oor schot al het werk voor zijn reke ning dat gemotoriseerd dient te gebeuren. Het zaaien, planten, wieden en schoffelen doet Aan geenbrug zelf. Meeleven „Elk jaar vraag ik mijn vader 'Wil je nog steeds de winkel doen?', maar hij vindt het zo leuk dat hij er niet over peinst om ermee te stoppen", vertelt ze. „Het leuke is dat de klanten Het lijkt tegen woordig wel of elke boer in Zeeland een mini- camping heeft, of een theetuin voor dorstige f ietsers. Of an ders wel een appartement in zijn schuur. Toch zijn er nog ge noeg agrariërs die hun boterham proberen te verdienen met enkel en alleen het boerenbedrijf. En gelukkig was eewaan- tal van hen bereid om - met liefde - over dat bedrijf te pra ten. In de serie portretten van gedreven boeren vandaag afle vering zes de biologische kwekerij. Naam: Biologische Kwekerij Zuidbos Eigenaars: Geertje Aangeenbrug en haar ouders Waar: Noordgouwe In de familie sinds: 1983 Grootte: 1 hectare land en 2000 vierkante meter glas Wat: Onder meer tuinbonen, kapucijners, spinazie, courget tes, pompoenen, peterselie, wortels, pastinaak, tomaten, spitskool, bloemkool, basilicum en snijbiet Specialiteit: kerstomaatjes erg met mijn vader meeleven. Als ik eens een enkele keer in de winkel sta vragen ze meteen: 'Er is toch niets met uw vader?' En staat mijn moeder de groente te wegen, dan hoort ze steevast: 'Mag u het ook eens doen'. Tref fen de klanten tenslotte mijn man in de winkel aan dan vra gen ze: 'Is die oude baas er niet?'." De kwekerij omvat tweeduizend vierkante meter glas en één hec tare land. Er wordt van alles ver bouwd. Van basilicum, peterse lie, koolrabi, snijbiet, zuring, to maten, pompoenen, courgettes en tuinbonen, tot aardappels, knolselderij, bloemkool, sla, bo nen, kapucijners, pastinaak en wortels. Alle groente wordt met een na de oogst verkocht. In de1 winkel op het bedrijf, aan de on geveer zestig abonnementhou ders, aan de natuurvoedingswin kel in Middelburg en aan de Doomhof in Rockanje. Aanbod Dat laatste bedrijf inventari seert wekelijks bij alle aangeslo ten telers wat hun aanbod is. De telers, maar ook bijvoorbeeld restaurants kunnen op hun beurt doorgeven waaraan ze ge brek hebben. Vraag en aanbod worden op elkaar afgestemd en de waar wordt vervolgens op een wekelijkse bestelronde opge haald en afgeleverd. Aangeen brug: „Op die manier kan ik een uitgebreid assortiment in mijn winkel aanbieden en heb ik tege lijkertijd een afnemer voor de groente die ik hier zelf niet kwijt kan." Rond de zestig klanten op Schouwen-Duiveland, Noord en Zuid-Beveland krijgen elke week een door Aangeenbrug ge vulde groentetas thuis bezorgd. Die tassen worden zorgvuldig samengesteld: „Eerst de spullen uit mijn eigen kwekerij, vervol gens groente van Zeeuwse en eventueel van andere Nederland se telers. Is er dan nog niet vol doende aanbod, dan vul ik de tassen aan met buitenlandse waar." Terwijl Aangeenbrug kijkt of de aardappels al een beetje willen groeien, klinkt er een benauwde kreet. Jack Rusell terriër Hector heeft iets te pakken, maar om dat hij diep in een houtstapel weggedoken zit, duurt het even voordat duidelijk wordt dat de hond bezig is een bergeend dood te bijten. „Dat zijn de drama's van Zuidbos", verzucht ze. Moe der Aangeenbrug die ook komt aanlopen, haakt er meteen op in. „Daar hebben wij mee leren leven, maar leuk is het niet. Maar ja, het is eten of gegeten worden." Een week op kwekerij Zuidbos is snel om, zeker in het seizoen. „Op dinsdag oogst ik voor de Doornhof en de natuurvoedings winkel in Middelburg en op don derdag oogst ik voor de groente- tassen die vervolgens moeten worden bezorgd. Daar tussen door oogst ik voor onze eigen winkel", vertelt Aangeenbrug. „Vrijdag maak ik soeppakketjes voor de gasten van het kuuroord hier in het dorp. De maandag, woensdag en zaterdag gebruik ik voor het tuinwerk." Blijft er nog een gaatje over, dan gaat ze graag naar yogales. Hoewel de herfst ('dan vriest het onkruid eindelijk dood') en de winter ('dan kun je een beetje uitrusten') elk zo hun bekorin gen hebben, houdt Aangeen brug het meest van het vroege voorjaar. „Dan begint er einde lijk weer eens wat te groeien. Onkruid heb je nog nauwelijks, je hoeft nog weinig te oogsten en het werk in de kas is lekker overzichtelijk." Ingrid Huibers Het leuke van de nieuwe To pografische Atlas Zeeland van de ANWB is, dat op de kaar ten zoveel aardige en vaak onbe kende details te vinden zijn. Ook voor geboren en getogen Zeeuwen bevat de atlas verras singen. Zoals bijvoorbeeld de aanwezigheid van het gehuchtje Graszode. Of op z'n Zeeuws: 'de Gosvazze'. Op kaartblad 43 (schaal 1:25.000) staan de tien huizen uiteraard netjes aange duid als Graszode. Dat vraagt - ook dat is het leuke van de atlas - om een nadere ver kenning en dankzij de kaart kost het weinig moeite Graszo de te vinden. Vlak voor Lewe- dorp de Oude Kraaijertpolder in. De familie De Bruin, afkom stig uit Rotterdam, woont twaalf jaar aan het smalle klin kerlaantje waar het hele ge huchtje langs ligt (alhoewel in de praktijk ook een handvol hui zen aan de Zandweg ertoe wordt gerekend). De breedte van de weg is berekend op één auto. Met de Zeeuwse uitspraak van hun woonplek zal het wel nooit echt iets worden - de De Bruins weten inmiddels wel wat er mee bedoeld wordt. Zoals ze ook ont dekt hebben dat 'kappen maar' niet betekent ermee ophouden, maar de kruiwagen omkiepen en dat met 'broekomstulen' de plant duizendschoon (dianthus barbatus) bedoeld wordt. Ze voe len zich bijzonder thuis in Gras zode; zochten stilte en die heb ben ze gevonden. Namen Moeiteloos somt mevrouw De Bruin de namen op van de bewo ners. „We kennen elkaar alle maal. Niet dat we elke dag bij elkaar over de vloer komen, maar als je iemand nodig hebt, kun je van elkaar op aan. We passen ook op eikaars dieren en houden het huis in de gaten als iemand op vakantie is." In de Gosvazze wonen vooral pensio- nados en maar één gezin met kleine kinderen. Van de tien goed ogende woningen doet er één dienst als weekendhuis. Meneer De Bruin heeft zich al eens in de geschiedenis van het gehucht willen verdiepen, maar het is er nog niet van gekomen. Ze kennen wel het verhaal dat de bewoners vroeger minder goed aangeschreven stonden. Als iemand een niet zo'n snugge re opmerking maakte, werd al gauw gezegd: 'jie kom zeker van de Gosvazze'. Misschien dat de gemeente (aanvankelijk 's-Heer Arendskerke, nu Borsele) daar om nooit een plaatsnaambord heeft gezet. Alleen een straat naambordje wijst nu op de aan wezigheid van Graszode. Bladerend in de topografische atlas blijkt dat er in de provin cie veel van dergelijke onopval lende woongebiedjes zijn. Niet zo gek ver van Graszode ligt, in de Nieuwe Kraaijerpolder, Knaphof: zeven huizen en een varkenskot. Zuidelijk van Brui- nisse liggen enkele gebouwen met de naam Wat bin'k behonne en noordelijk van Noordgouwe bevindt zich Stad en Land. Op Walcheren is er bij het bekende re St Jan ten Iieere de Grote Pre laat. Tholen kent tussen de Tweede en Derde Dijk de vlek Molen- werf. In Zeeuws-Vlaanderen is het niet anders: Slikkenburg (on der Zuidzande), Le Paradis bij IJzendijke, Kampen (noordelijk van Vogelwaarde), op de grens onder Philippine Posthoorn en bij Hulst La Bellangerie en Pa tri jzenhoek. Het is een complete ontdekkingsreis in eigen provin cie. De atlas leent zich prima om zelf een fiets- of wandelrou te uit te stippelen, langs verge ten buurtschappen en gehuch ten. De ANWB gaf eerder de Topo grafische Atlas Nederland (1:50.000) uit en nu is een elfdeli ge serie van de provincies aan de beurt (Utrecht en Flevoland zijn in één uitgave gebundeld). De kaarten geven een nauwkeu rig beeld van de werkelijkheid. Nagenoeg alle landschappen, wegen, grenzen, gebouwen en objecten zijn in de serie atlassen opgenomen, meldt de ANWB en dat is niet overdreven. Er is voorzien in een uitgebreide le genda, waarin alle elementen in woord en beeld worden ver klaard. Zo zijn bijvoorbeeld een grenspaal, een voetbrug of een waterloop makkelijk te herken nen. Elke aflevering bevat onder meer een uitleg van het vervaar digen en gebruik van de topogra fische kaarten. Eén van de be langrijkste functies is oriëntatie en daarom wordt het gebruik van GPS (global positioning sys tem) kort toegelicht. Ook wordt stil gestaan bij de geschiedenis van (topografische) kaarten. Die leert dat Nederland een lange cartografische traditie kent. Al in de 16de eeuw werden gede tailleerde kaarten gemaakt, meestal met het oog op oorlogs voering of het beheer van water werken. Een meer uniforme kar tering kwam op gang in de Fran se tijd. Rinus Antonisse Topografische Atlas Zeeland (1:25.000) - Uitgave ANWB, Den Haag, €29,95. Er komt wat voorbij varen op de Westerschelde. Vijf tigduizend zeeschepen per jaar, op weg naar Antwer pen, Gent, Terneuzen. De Westerschelde is één van de grootste loodsgebieden ter wereld. Nederlandse en Vlaamse loodsen zorgen voor een veilige afwikke ling van al die scheepvaart. In deze rubriek wordt iveke- lijks bericht over het reilen en zeilen van de loods- dienst. JB De Happy Harrier, de gastanker die Schelde- loods Eugene Heugen naar de Antwerpse haven moet brengen, is nog in geen velden of wegen te bekennen. Het is sowieso erg rustig met scheepvaartverkeer op de plek waar de loodsboot Mirfak ligt, op de Schouwen- bank bij de toegang tot het Oost gat, de vaargeul langs Walcher- se zuidwestkust. „Overdag is het aanbod van schepen nooit zo groot", zegt Heugen, ,,'s Avonds en vooral 's nachts is het druk. Dat heeft te maken met de los- en laadtijden in de havens. Schepen blijven daar 't liefst niet liggen, als er toch niet gewerkt wordt." Vooraf kostte het overigens eni ge moeite om als passagier aan boord van de Happy Harrier te kunnen komen. Vanaf 1 juli gaat internationaal strengere re gelgeving gelden voor gasten, waartoe de loods niet wordt ge rekend. Het heeft alles te maken met de angst voor terroristische aanslagen, zeker voor schepen met gevaarlijke lading. De scheepsagent van de Happy Har rier in Rotterdam moet worden gebeld. De Britse charterer van de gastanker komt aan de lijn. Hij vraagt wat persoonlijke ge gevens, de reden voor de reis en doet verder niet moeilijk. „Het hoort er tegenwoordig nu een maal bij." Aan boord van de Mirfak, op de brug, kijkt Heugen alvast of de Happy Harrier in beeld is. Nog niet zo lang bestaat daarvoor een handig systeem, het automa tic identification system (ais). Schepen zenden een signaal uit dat met dit systeem kan worden opgevangen, via satellietverbin dingen. „Als terroristen kwaad willen", zal de kapitein van de Happy Harrier later zeggen, „hoeven ze dat maar te raadple gen". Kort na het middaguur staat de Britse gastanker, gela den met ethyleen, nog niet op het ais-lijstje. Heugen: „Pas als het schip binnen de horizon is, op pakweg dertig mijl, komt die erop." Voor het beloodsen van zeesche pen is ais een uitkomst. Het is sneller bekend wanneer ze in aantocht zijn. Het loodswezen kan dan alvast doorgeven hoe de beloodsing gaat gebeuren. Waar het schip de loodsboot moet passeren en hoe het schip lij moet maken, gunstig tegen over de wind moet gaan liggen om de loods aan boord te ne men. Heugen laat een andere nieuwig heid zien, het loodseninzetsys- teem, dat een jaar operationeel is. Scheepsagenten kunnen met dit systeem via internet een loods bestellen. De loodsen we ten voor welk schip zij op de rol staan en globaal wanneer. Ook loodsgeld wordt ermee bere kend en met behulp van dit sys teem worden de rekeningen ver stuurd. Dat maakte het extra in gewikkeld om te maken. Het Ne derlands Loodswezen en de Vlaamse loodsdienst hebben het programma gezamenlijk ontwik keld, in samenwerking met een software-bedrijf dat eerder der gelijke systemen ontwierp voor luchthavens. „In België heeft dit systeem een prijs gewonnen en het is voorgedragen voor een Eu ropese prijs", meldt Heugen niet zonder trots. „Vroeger werkten we nog met houten pennetjes, daar op dat bord", wijst hij op de brug van de Mirfak naar een leeg houten raamwerk aan de wand. „Op de houten pennetjes stonden de namen van loodsen. In volgorde van afroep. Ging je naar een schip, dan haalde je je pennetje uit het bord." De Happy Harrier staat in het ais-systeem, maar de passage op Schouwenbank laat zeker nog een uur op zich wachten, verze kert Heugen. Tijd voor een war me hap tussen de middag, aard appelstamppot met wortelen, stukken gebakken spek en veel rookworst. Harnien van der Werf Geertje Aangeenbrug aan het werk in de kas. foto's Marijke Folkertsma Op ontdekkingsreis in eigen provincie kom je gehuchtjes tegen als Graszode, bij Lewedorp. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21