5^5 Straks krioelt het van jong leven Lieflijk met zijn prachtige wallen Vö wie bin jie? Nieuwe Raadkaart 2 dinsdag 11 mei 2004 De PZC sponsort Het Zeeuw se Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medeioerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurgebieden: on verwachte vondsten en bij zondere gedragingen passe ren wekelijks de revue. En natuurlijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Het is nie te heioven wat a t'r z'n eihen tehenwoordig aol op en rond de voetbalvelden afspeelt, 't Liekt nerrehens op. Vroeher leerd'ik op schole: vier- onderd jaer nae Christus de hrote volksveruzing, Friezen, Franken en Saksen weune in ons land. Ik dienke wè us, dat er laeter over onze tied heschreve za óre: hróte voetbaloorlogen, Ajaxieden, Feyenoorders en PSV-ers weune in ons land. Wan het liekt wè of iedere Ne derlander verplicht is bie êên van die drie inhedêêld t'óren. Dat wier m'n een weke of wat helé wi êêl dudelijk, toen a m'n oudste kleinkind, een meisje van net vuuf jaer, opa êêl nódig moest spreke. Ze zit in hroep êên van de basisschole en dan hae je êêl hoed merreke, dat d'r wereldje hröter an 't óren is. „Opa, vö wie bin jie?", vroeg ze m'n, zonder énige inleiding. Ze zei 't nie op z'n Zêêuws, wan ze weunt in Hoes en dan óór je toch een bitje beschaafd te pra ten. „Vö wie a t'ik bin? Nou, vö oma natuurlijk, en vö joe vaoder en moeder en vö je broertje." Ze schudde d'r öód. Die domme opa, die snapte d'r êlemaele niks van. Ze vreef nog us over m'n aolmè dinner örende aer of ze zeie wou: 'Jie bin oud, mè 'k V za't toch nog een keer uutleie.' „Bin jie vö Feyenoord of vö Ajax?" Di hieng't dus om. Di zat ze mee en nie zö'n bitje ook. Wan toen a'k nie drek antwoord haf, zei ze d'r achteran: „Je moe wè kieze opa." Vol verwach ting keek ze m'n an. Ik mocht nog even naedienke. „Weet jie a vö wie of je bin?", behon ik mè, wan ik voelde zömè an, da ze wou, da'k bie d'r zou moete óre. D'r eihen voetbalverleden be- stoeng allêên uut het meehaen mee d'r moeder nè 't voetbal veld, as d'r vaoder moest voet- balie. En di von ze niks an. Allêên de kantine en nog meer wat ao je d'r kon kriehe, maekte dat nie een aol te hröte pieneten- se was. „Ik bin vö Feyenoord, opa. Aole meisje van de klasse bin vö Feyenoord. En dan zien- ge m'n mee z'n aolen 'Boe, boe, boe, Ajax op de barbekjoe'. Mè aole joengers bin vö Ajax en die zienge aoltied: 'Boe, boe boe, Feyenoord op de barbekjoe'. En ons zienge vee mooier, mè de joengers schrêêuwe zö ard, dat de juf boos öördt." „Ik dienke, dat de juf ook vö Feyenoord is", behon ik. „De juf is een schietuus, die zei nie vö wie of z'is", vertelde ze, mee énige minachting in d'r stemme. „Nou, ik bin dan, net as joe, ook vö Feyenoord", steld'ik ze he- rust, wan ik ao onderwiele wè deu, da ze nie anders oopte en verwachtte. Ze sloeg d'r aerem om m'n ene en saemen zoenge me nog een paer keer dat dichterlijke oog standje: 'Boe, boe, boe, Ajax op de barbekjoe.' „Dan hae jie lae ter zeker ook op meisjesvoet bal", was mien oopvol vervolg. Voetballe? Nêê, nooit, di was niks an. Ze wou zangeres ore, of danseres. Ze wou hlad nie in dat vuule hos valle. Saemen ebbe m'n toen nog even hezoenge: 'Boe, boe boe, de voetbal op de barbekjoe.' Toch was ik nog nie van aole problemen af, die a Nederland a jaeren in drieën dêêlt. Wan 'sae- vens kwam onze oudste klein- zeune en neefje van de toekom stige zangeres een nachtje slao- pe. Ie is nog hin viere, mè ie ei a êêl wat heleerd. Ie neemt aoltied een klein lere balletje mee as êêl kostbaer speelhoed. Bie opa ïs't aoltied even voetballe in de bie- keuken. Biekeuken Vödat 'n nè bed hieng, moest'en laete zie, dat un toch a êêl wat kon op zien lêêftied. In z'n pya- ma maekte'n de biekeuken speel- klaer. Ie ao een mooie Ajax-pya- mabroek an en een shirt van Feyenoord. „Wat ei jie een mooi shirt an!" Da's van Feyenoord. Ie riep ook 'Feyenoord!' en ie stak z'n duum in d'oogte. Dat ao d'n ook nie van z'n eihen. Mè toen aoles gerêêd was in de bie keuken, maekten toch een ver rassende opstelling bekend: „Opa, ik bin Wesley Snijder en jie Van der Vaart." „En Feye noord dan?", vroeg ik, lichtelijk verwonderd. Ie stak allêên z'n duum in d'oogte. Toen a t'un lekker en vredig in z'n logeerbed lag, bedocht ik bie m'n eihen: Wat zou't toch mooi weze, as aole mensen zö konde he slaope, in een shirt van Feye noord en een broek van Ajax en dan eihelijk nog onder een dek bed van PSV. Dan aode me een êêl wat vrediger wereld. Frans van der Heijde Frans van der Heijde uit Zoute- lande schrijft vanaf vandaag om de maand een aflevering van Streektaal. Hij doet dat in het West-Walchers dialect. De ande re maand is het steeds de beurt aan Marjolein de Visser, die schrijft in het Oost-Walchers. Joop van Zijp (Schouws), Rinus Willemsen (Zeeuws-Vlaams) en Engel Reinhoudt (algemeen, Zuid-Bcvelands) nemen de tus senliggende afleveringen voor hun rekening. Agenda In het Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) wordt zondag een oecumenische bijeenkomst in het Zeeuws gehouden. Ko Joosse houdt een overdenking in het dialect van Walcheren. Het thema is 'Oe moe me noe?' Aan vang: 14.30 uur. Het broedseizoen is aan gebroken. Overal zie je koppeltjes rondvliegen die hun best doen een part ner te strikken om een nest je mee te bouwen. Dit balts gedrag is een lust voor oog en oor. Want geloof maar dat er geluid uit zo'n vogel bek komt. Ook een flinke ru zie om het territorium of om een vrouwtje hoort er bij. Zangvogels, hoe klein ook, zijn nadrukkelijk aan wezig. Een kakofonie van geluiden komt je tegemoet, als je de dijk over gaat. Het meeste la waai maakt de tureluur. Zijn alarmroep klinkt luid en nadruk kelijk over de schorren. Maar de meest bijzondere vogel is de blauwborst. Een klein vliegend juweeltje, waarvan het manne tje in de broedtijd een opvallen de blauwe bef heeft, die geschei den is door een zwarte en rood bruine band van de beneden- borst. Een klein, wit vlekje op de keel is zichtbaar als de vogel gaat zingen. Het vrouwtje is minder gekleurd. Zij heeft een witachtige opzij zwartgekleurde keel en bovenborst, met een spoor van blauw en kastanje bruin in de borstband. Nergens in Nederland is de populatie zo groot als in Zeeuws-Vlaande- ren, en daarvan broeden de meeste blauwborsten in het Ver dronken Land van Saeftinghe. De roep van de blauwborst is zacht, een tac, oewiet geluid, maar in de balts brengt hij het tot muzikale hoogstandjes. Daardoor wordt hij wel eens ver geleken met een nachtegaal. Wat zo leuk is aan dit vogeltje, is het imitatiegedrag. Hij doet alle vogels in zijn directe omge ving na, rietgorsen, graspiepers, maar meesterlijk is de imitatie van de gele kwikstaart. Verwar rend ook. Kleine zangvogels tel len is toch al moeilijk en in zul ke gevallen moeten ze zich eerst laten zien, voordat je met zeker heid kan zeggen welke vogel het is. Een grajDje van het blauw- borstje, wat twijfelachtig ge waardeerd word. Een blauwborst leeft alleen en gaan. Maar volgend voorjaar zijn ze er weer. Na een lange reis vinden ze meestal weer dat kleine plekje terug in die grote wereld waar ze elkaar het hof maken en hun nestje bouwen Diny de Putter Diny de Putter van Het Zeeuw se Landschap is medewerkster externe betrekkingen en gids in het Verdronken Land van Saef tinghe. De kluut: een vogel die om zich heen moet kunnen kijken. laat geen andere vogel toe in het territorium. Wanneer het broed tijd is, moet een vrouwtje aller lei fratsen uithalen om de aan dacht van een mannetje te trek ken, voordat hij haar toelaat in zijn territorium. Ze gedraagt zich dan heel onderdanig en gaat piepen als een jonge vogel. Dat geluid herkent hij en gaat voor de bijl. Een ander opval lend vogeltje is de gele kwikstaart. Als een geel klei nood vliegt ze voor je uit in een golvende vlucht. In deze tijd zijn ze meestal met zijn tweeën. Ze broeden vooral op hoge oeverwallen met strandkweek. Een gele kwikstaart laat zich ge makkelijk verstoren, maar zijn nestje is heel moeilijk te vinden in het hoge gras. Een schitterende slanke vogel met een tere kwetsbare iets naar boven gebogen snavel is de kluut. Zwart-wit van kleur en blauwige poten. Ze loopt sier lijk en zoekt met maaiende be weging naar voedsel in ondiep water. De kluut roept zijn eigen naam: kluut kliet. Het geluid is hoog en licht. Ze broedt in Saef tinghe in gebieden met kort gras en op de geulranden. De kluut moet om zich heen kunnen kij ken. De broed vogelinventarisatie, die om de vijf jaar plaatsvindt, is heel intensief, maar ook heel leerzaam. De tellers moeten tal van vogelgeluidjes kunnen on derscheiden en op kaart kunnen zetten. Elk telgebied moet elke veertien dagen onderzocht wor den. Dat betekent in veel geval len: veel lopen. Gewoon recht door alle geulen, om zoveel mo gelijk, eigenlijk alle geluiden en illustraties Adri Karman bewegingen en nesten op te van gen en te kunnen tellen. Als je zo door Saèftinghe gaat, met de oren en ogen wijd open, zie je veel. Het meest onverwacht is toch wel de wilde eend. Het vrouwtje is erg nestvast. Vlak voor je voe ten vliegt ze kwakend op en met een sta je dan bijna boven op een nest met acht tot tien witte eieren. Het nest is bekleed met borstveren en dons van de moe dereend en het is ook van een af stand te ruiken. Moeder eend is niet gemakkelijk te bewegen haar nest te verlaten, ook niet als ze iets kwijt moet. Talrijke andere broedvogels ko men voor in Saeftinghe. Bijzon dere, mooi gekleurde vogels en eenvoudige, bruine vogels, groot en klein. Nog even en het krioelt van jong leven. Nog verder in het jaar trekt alles weer weg. Vo gels moeten soms bijzonder lan ge afstanden afleggen om naar hun overwinteringsgebied te De blauwborst komt in de baltstijd tot muzikale hoogstandjes. der school, meester Van Houte en uiterst links meester De Hul- lu (later ook meester Almekin- ders) met de klassen 3 en 4. E. de Meester-Risseeuw uit Veere vertelt dat de school in 1885 geopend werd door burge meester Risseeuw. Er waren ruim zeventig leerlingen. „Bouwkosten van de school 19.200 gulden. Kosten voor een kind 25 cent, tweede kind 40 cent en derde kind op school zijnde 50 cent." C.F. Stevense uit Middelburg noemt als sail lant detail, dat bij de ingebruik name van de school de bijna 90-jarige bovenmeester met pen sioen ging. Sinds 1976 is het ge bouw dorpshuis. D. de Groote uit Terneuzen her innert zich dat er bij meester Van Houte veel werd gezongen. „Gingen wij op schoolreis naar Middelburg, dan leerde hij ons een lied als: Wie zou niet graag eens rond gaan zien. Drie-stem mig. Op de boot moesten wij het zingen voor directeur Van Melle van de toffees. Ook maakte de meester een lied dat we moesten zingen bij de benoeming van burgemeester J. Leenhouts." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: N. Zaagman, Middelburg, L. Fre- mouw, Cadzand en N. van Cuy- ck, Retranchement. Bomen kappen roept de laatste tijd veel verzet op. Ook vroeger gebeurde dat regelmatig, zo als de raadkaart uit de collectie van Hans Linden- bergh laat zien. Vraag is: in welk dorp vindt de bomenkap plaats? Nadere informatie over de si tuatie toen en nu is welkom bij de redactie. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk vrijdag 14 mei worden gezonden aan: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Drie inzen ders van een goede oplossing kunnen rekenen op een waardebon. Een zelfstandig, veelal aar den verdedigingswerk zon der vaste vorm Zo luidt de offi ciële omschrijving van een ret ranchement. Het kan ook een binnen een vestingswerk gele gen verschansing zijn, met het doel binnengedrongen aanval lers te stoppen. De raadkaart van vorige week - afgaand op de stapel inzendingen kennelijk 'een makkie' - heeft betrekking op de eerste omschrijving. Het is een beeld uit het dorp Retran chement, ofwel zoals menigeen aangeeft: Truzement. Een aantal inzenders herinnert er aan dat prins Maurits de stichter is van het dorp, of lie ver van het verdedigingswerk uit de Tachtigjarige Oorlog. De ze stadhouder veroverde in 1604 Cadzand op de Spanjaar den en liet schansen opwerpen ter verdediging van het Zwin. Daarbij werd gebruik gemaakt van de al door de Spaanse troe pen gebouwde schans bij Ter Hofstede. Vervolgens werd het retranchement verder vervol maakt. Hoewel bij de vrede van Mun ster in 1648 werd bepaald dat de vesting Retranchement moest worden opgeheven, zijn de verdedigingswerken niet ge sloopt. Gelukkig maar, want nu is sprake van een uniek monu ment van vestingbouw in Neder land. Dat niet alleen, de wallen van het dorpje hebben een hoge natuurwaarde. „Lieflijk met zijn prachtige wallen en oude huisjes, maar ook nog een war me bakker en restaurants. Ze ker eens een bezoek waard", schrijft S. Corthals-Basting uit Aardenburg. Op de kaart staan prominent het oude schoolgebouw en de di verse malen gerestaureerde stan derdmolen. A.P.M. van Hou- te-Dierkx uit Tholen meldt dat de openbare lagere school in 1871 gebouwd is door metselaar Matthijs van Daal sr.. „Het to rentje met de klok is niet meer aanwezig. Boven de entreedeur zit een vrouwenkopje. Het ver haal gaat dat dit een Janna Plat- tenberg voorstelt, die altijd de school heeft schoongemaakt." L. de Koeijer uit Oostburg be zocht de school zeven jaar. „Dat was ook in de oorlogsjaren. De school is ook nog een tijd gevor derd door de Duitsers. Toen moesten wij in de Vrij Evangeli sche kerk maar lessen volgen. Daar kwam natuurlijk ook niet veel van terecht. Aan de kleding van de mensen te zien, is de foto van begin 1900. Mijn vader (ge boren in 1905) is hier ook naai school geweest. In de zomer de koeien wachten en in de winter naar school." Ook A.M. Robijn-Eversdijk uit Oostburg ging in Truzement naar school. Ze weet nog pre cies de indeling. Rechts was het gymlokaal en daarnaast de klas sen 1 en 2 van juffrouw Riss eeuw. Links van de ingang de klassen 5, 6 en 7 van het hoofd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20