ROVINCIALE ZEEUWS Ruzie kost ziekenhuis miljoenen Oosterschelde Aquarium in ringwal Laurus schrapt bijna 1300 banen bij ketens België verbiedt export cadmiumkoe Ringtones J voor half geld Instituut beveelt mediation aan als alternatief voor rechter Nederlander in Irak dood D66 nu wel voor gaswinning Waddenzee Kosten pakt op EK zilver met estafetteteam ERA OPEN HUIZEN ROUTE Vluchtelingen overspoelen Canarische Eilanden Oudste Maya-graven Gedwongen behandeling mag Borden bij gevaarlijke bochten Van Hooijdonk geniet van titel jmsL flPf^8w5iS5 ■I I I I I I I I I I I Wolken Veel bewolking en nevelig, vooral aan zee. Maximumtemperatuur 14 tot 17 graden. Matige tot vrij krachtige noordwestenwind 246e jaargang no. 111 dinsdag 11 mei 2004 los nummer 1,20 internet: www.pzc.nl yannnze redactie binnenland den HAAG - De gezond heidszorg spendeert naar schatting 'enkele tientallen miljoen euro's' per jaar aan juridische procedures, die ajn veroorzaakt door inter ne conflicten. In Nederland se ziekenhuizen liggen spe cialisten, managers en pa- tienten vaak met elkaar overhoop. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut Beleid en Management Ge 4S SAMAWAH - Een Neder- andse militair is gisteren omge komen door een aanslag met een granaat in de stad As Sainawah inZuid-Irak. waar de Nederlan dershun basis hebben. Eer: andere Nederlandse mili tair raakte gewond. Dat heeft el Japanse persbureau Kyodo gemeld op gezag van Iraakse vei- igheidsfunctionarissen. Het mi- usterie van Defensie in Den wil vooralsnog niets zeg en Volgens een politieagent ;ooide een man een granaat naar vier patrouillerende Neder- andse militairen die op een irug over de rivier Eufraat lie ten ANP pagina 3 kabinet bezorgd HILVERSUM - D66 geeft zijn verzet tegen gaswinning in de Waddenzee op. Fractieleider Diltrich heeft dat gisteren ge legd in het actualiteitenpro gramma Twee Vandaag. D5S was tot dusver fel tegen, tsaar vindt nu dat gasboringen erantwoord zijn. Dittrich ver bindt aan boringen wel de voor- raarde dat meer geld beschik baar komt voor het tegengaan lan andere schadelijke activitei- emnde Waddenzee. )e gaswinning zou de overheid miljard euro extra opleveren, olgens de commissie-Meijer moet ongeveer 10 procent be- chikbaar komen voor de na- mrin het gebied. ANP MADRID - Annabel Kos ten heeft op het EK zwem men langebaan met de Ne derlands zwemsters een zil veren medaille op de 4x100 meter vrije slag gewonnen. De uit Breskens afkomsti ge Kosten, die als derde zwom, finishte samen met Marleen Veldhuis, Inge Dekker en Chantal Groot m de finale in een tijd van 3.41,39. Nederland moest daarmee alleen Frankrijk voor zich dulden (3.40,67) Pagina 17: Kosten stijgt in pikorde zwemteam (advertentie) MAKELAAR zondheidszorg van het Eras mus Medisch Centrum in Rotterdam. Het instituut concludeert dat in 2002 in de helft van de zieken huizen medisch specialisten on derling in de clinch lagen. In bijna 40 procent van de zieken huizen hadden de medisch spe cialisten conflicten met de direc ties, de Raden van Bestuur. In een op de drie instellingen was sprake van zogeheten teamcon flicten, tussen bijvoorbeeld art sen en verpleegkundigen. In bijna tweederde van de zieken huizen kwamen er ruzies tussen artsen en patiënten voor. Universitair docent gezond heidsrecht L. Arends verwacht dat het aantal conflicten door reorganisaties in de gezond heidszorg en nieuwe regelge ving alleen nog maar zal toe nemen. Ziekenhuizen moeten an ders en vaker gaan samen werken, waardoor meer onder linge wrijvingen ontstaan die va ker resulteren in een gang naar de rechter. „Om geld te besparen moeten ziekenhuizen interne geschillen op een andere manier oplossen", stelt Arends. Goedkoop In het onderzoek, waarbij Arends is betrokken, wordt me diation als alternatief voor de rechter genoemd. Bij mediation gaan de partijen gezamenlijk, onder leiding van een bemidde laar, op zoek naar een wederzijd se oplossing. De onderzoekers denken dat daardoor de werkre latie blijft behouden, wat name in de gezondheidszorg van groot belang is. Arends: „Er is toch al een ge brek aan goed geschoold me disch personeel. En mediation is snel en goedkoop." Ook blijft de afhandeling van conflicten dan binnenskamers. Of de vele interne conflicten in ziekenhuizen momenteel leiden tot verslechtering van kwaliteit in de zorg, durft Arends niet te zeggen. „Maar ruzie bevordert een goede werksfeer uiteraard niet. Er zijn voorbeelden van zie kenhuizen bekend waar conflic ten hebben geleid tot fouten en minder aandacht voor de pa tiënt." De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) zegt geen 'redenen te hebben om aan de cijfers te twijfelen'. De NVZ on derschrijft de conclusie van het rapport dat in de gezondheids zorg mediation vaker moet wor den gebruikt. GPD FUERTEVENTURA - Een medewerker van het Rode Kruis ontfermt zich aan de kust bij Fuerteventura op de Canarische Eilanden over een bootvluchteling. Hij en 36 an dere Noord-Afrikanen kwamen in de problemen doordat de boot waarmee ze de over steek waagden, te vol was geladen. Nog eens 35 andere mannen uit deze regio werden tegelijkertijd ontdekt, waardoor het totale aantal vluchelingen op de Canarische Ei landen opliep tot 72. foto Juan Medina/EPA door Rinus Antonisse WILHELMINADORP - Zeeland maakt goede kans op een nieu we toeristische topattractie. Het gaat om het plan voor een enorm Oosterschelde Aquarium, dat wordt aangelegd binnen een moderne versie van de vroeg-middeleeuwse ringwal- burcht. Het initiatief komt van directeur B. Meijering van seabaitfarm Topsy Baits bij Wil- helminadorp. Hij heeft het oog laten vallen op een plek nabij de Zandkreek- dam, achter de zeedijk. Er is on geveer zes hectare nodig. Kan het plan bij Katseveer niet door gaan, dan zijn er in de gemeente Noord-Beveland vier andere lo caties in beeld (onder meer bij Colijnsplaat). Om het Oosterschelde Aqua rium, waarmee een investering van circa zes miljoen euro is ge moeid, draaiende te houden zijn jaarlijks 150.000 tot 200.000 be zoekers nodig. Meijering noemt het een pluspunt dat de voor- keurplek dichtbij de drukke Midden-Zeelandroute ligt. Mak kelijk bereikbaar en er ontstaan geen nieuwe verkeersstromen. Het ontwerp van de Architecten Alliantie voorziet in aanleg van een grote ringwalburcht. Bin nen de cirkelvormige dijk spe len alle activiteiten zich af. Een klein deel - de horecavoorzie- ning - steekt boven de dijk uit. Het grote ringvormige aqua rium komt in een speciaal ge bouw. Bezoekers kunnen vanuit een binnenplein kennis nemen van de onderwaterwereld. Naast het 'hoofdaquarium' komt een aantal kleinere, waar in verschillende details van de planten en dieren te zien zien. Ook is het de bedoeling aan dacht te vestigen op verschillen de vormen van aquacultuur, zo als kweek van schelpdieren en vis. Buiten het gebouw, maar wel in de burcht, wordt een slik ken- en schorrenlandschap van twee hectare gemaakt, waar ook getijwerking optreedt. Als het Oosterschelde Aquarium in be drijf is, zijn er zeker twintig ar beidsplaatsen in te vullen. Pro jectleider P. van Dijk zegt dat momenteel steun van 'bekende Zeeuwen' wordt vergaard. Ook zijn de initiatiefnemers in ge sprek met investeerders. Van Dijk en Meijering beklemtonen dat de toeristische sector in Zee land dringend behoefte heeft aan een bijzondere grootschali ge voorziening. Een aquarium van zo'n omvang is in Neder land nog niet beschikbaar. pagina 19 Oosterschelde stroomt burcht binnen TAKALIK ABAJ - Een ceremonieel maskertje is een van de vele voorwerpen die zijn gevonden in de graftombe van een Maya-ko ning in Takalik Abaj, Guatemala. Archeologen ontdekten daar on langs een van de oudste graven van Maya-koningen die 1800 jaar ge leden heersten. foto Kenneth Garrett/EPA door Pascale Thewissen BRUSSEL - België verbiedt de export van runde ren uit de omgeving van Neerpelt, Overpelt, Lom mei en Balen, vlakbij de Nederlandse grens onder Eindhoven. De nieren van de koeien zijn mogelijk besmet met cadmium, afkomstig van de Umico- re-metaalfabrieken in Belgisch-Limburg. Met de melk en het vlees van de dieren zou niets aan de hand zijn. Volgens het Federaal Agentschap voor de Veilig heid van de Voedselketen, opgericht na de dioxine crisis in 1999 in België, is de grond in de directe omgeving van de Umicore-vestigingen vervuild met zware metalen. Het FAW wil onderzoeken Een klein vliegend juweeltje De Gezondheidsraad heeft de regering geadviseerd om de wetgeving dusdanig aan te passen dat hulpverleners psy chiatrische patiënten die niet voor zichzelf kunnen zorgen, kunnen dwingen tot behandeling. Er zijn jaarlijks ruim 24.000 mensen met ernstige psychiatrische problemen die geen contact met hulpverlening hebben. GPD Rijkswaterstaat wil vrachtwagens op de wielen houden in gevaarlijk scherpe bochten door chauffeurs tijdig te waar schuwen. Dat kan simpelweg door speciale borden naast de weg te zetten, maar men kan ook via het navi gatiesysteem in de auto de truckèr op de nade- ,jg O ring van een gevaarlijk punt wijzen. De voorzitter was in de ze vende hemel en voor de bui tenlandse spelers vloeide de alcohol rijkelijk. Pierre van Hooijdonk beleefde een dol le nacht na de titel met Fe- nerbahce. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20 en 21. van onze redactie economie DEN BOSCH - Laurus zet het mes in zijn personeelssterkte. Het supermarktconcern schrapt circa 1290 van de 8977 voltijds- banen bij de winkelketens Edah, Super De Boer en Kon- mar. De ingrepen zijn nodig om de concurrentiepositie van de formules te verbeteren. De bon den zijn niet te spreken over de ontslagronde. De voortdurende prijzenslag en de economische teruggang no pen tot de grootscheepse reorga nisatie, liet Laurus gisteren we ten. Volgens een woordvoerder is het winkelpersoneel in de loop van gistermiddag en -avond geïnfor meerd. „Er gaan geen winkels dicht. Het gaat vooral om een verplat ting van de organisatiestruc tuur. Wij zijn een fusiebedrijf en daardoor waren er te veel af delingschefs en verschillende la gen boven de winkelvloer ont staan", aldus de zegsman. Voor de ingreep treft Laurus een voor ziening van 25 miljoen euro. Bij de presentatie van de cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar werd vorige maand ook nog eens duidelijk hoe zwaar Lau rus de prijzenslag in de super marktwereld valt. Het. bedrijf verloor in de eerste drie maanden 7,7 procent aan consumentenomzet ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Albert Heijn begon in oktober de prijzen van veel producten te verlagen. FNV Bondgenoten spreekt van de eerste slachtof fers van de prijzenslag tussen de supermarkten. De CNV Dien stenbond noemt het een gevaar lijke ontwikkeling. Het steekt CNV-bestuurder R. Leloux ook dat Laurus het alleen over ba nen heeft en niet over werkne mers. „Heel veel mensen werken in deeltijd." ANP Advertentie wat voor gevolgen dat heeft op de dieren. Met in gang van 24 mei wordt de export van alle levende beesten uit de vier gemeenten verboden. Een maand lang mogen geen koeien worden geëxpor teerd. In die maand worden de ingewanden van dieren die achttien maanden of langer in de buurt van een Umicore-fabriek hebben gegraasd, onder zocht. Ook in de regio's rond de Umicore-vestigingen in Mol, Hamont-Achel en Geel wil het FAW runde ren testen op de aanwezigheid van zware metalen en de groenten die in de regio worden geteeld on derzoeken. Voor automatische in (postlbankrekeningnur o stem ik toe in afschrijving van mijn PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens treft u nadere infoimatic aan Hoe groot de economische schade is voor de vee houders, is niet duidelijk. 711688 555530» Noteer mij voor een proef abonnement van S weken voor 14,50 Ik geef daarbit éénmalig roesiem- ming voor automatische incasso i van onderstaand tekeningnummer j Iproef geldl eenmalig binnen zes j LH Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen per maand met automati- i sche incasso 19,45). per kwartaal met automa- I tische incasso 56,60). I per laar met automatische j incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice j Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: j 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1