pzc Oosterschelde stroomt burcht binnen rJ Zo'n landschap op jaren kronkelt hier en daar t Plan voor grootschalig aquarium NAAR BUITEN Broed vogels tellen in Saeftinghe 20 Bin jie vó Feyenoord of Ajax? 20 Portret van een biokweker 21 Loodsboot wacht op gastanker 21 dinsdag 11 mei 2004 Voor het dorpshuis aan de Zuiderbruggeweg staat een mededelingenbord. Twee aan kondigingen. Eén gele, van de kermis, met gaaibolling voor mannen en vrouwen, een vlees- kaarting, drie avonden met het Rad van Fortuin en een kerk dienst met aandacht voor de overleden Heillenaren. Een wit papier heeft betrekking op die zelfde kermis: het ringsteken voor Open Tractoren. Komt dat zien, komt dat zien: zaterdag 6 tot en met maandag 8 september 2003. Niks kwaads over Heille. Je kunt er prachtig wandelen. Het polderland tussen Aardenburg. Heille en het Vlaamse Middel- .burg is niet zo jong meer. Het is een beetje bochtig en kronkelig, ondanks de soms rechte wegen. De ruis van de populieren is nog niet allesoverheersend. Daar zou het echt zomer voor moeten zijn. Middelburg, net achter grenspaal 352 uit 1843, is het startpunt. Onderdeel van de ge meente Maldegem, een paar hon derd inwoners klein, een be groeide molenstomp achter hui zen verstopt, en een kerk met een achthoekig torentje. Dan heb je het wel gehad, de dorpssu per heeft de rolluiken voor al tijd neergelaten. Bij het uitlopen van het dorp richting grens kun je niet om de nieuwbouw heen. Als je ergens de verhoudingen in het oog dient te houden, dan is het wel in zo'n achter zijn eigen populie ren schuilgaand gemeenschapje. De bouwers bij de Meulkreek hebben zich weinig om de maat van hun omgeving bekommerd. Alleen de overtreffende trap kwam in vele varianten in hun woordenboek voor. Typisch Bel gisch, ben je geneigd te denken. Maar dat blijkt een vooroordeel: later komen we aan de Neder landse kant richting Aarden burg het landelijk gelegen Valen tine tegen. Met klokkentorentje, stenen nimfen in de voortuin en stenen poortjes naast het huis. Nog even terug naar het begin. Net huiten Middelburg heeft ca fé de Tol, aan de Nederlandse kant van de grenspaal, perma nente kerstversiering. Een val lende ster op het dak en een en gel aan de gevel, uitgevoerd in neonlichtbuizen. Ook daar een mededelingenbord. Voor de toe komst deze keer: zaterdag 15 mei de Ronde van Vlaanderen, Vrije fietstochten voor iedereen, van 50 tot 220 kilometer, start en aankomst café de Tol. Om het hoekje heeft het café de be schikking over een rijwielhulp- kist van de ANWB. Op de driesprong de Nieuweweg op, richting Heille. Een bol ge legd klinkerweggetje, met na tuurstenen randen. Wie er gas geeft laat er zijn banden al gauw het geluid van een opstij gend vliegtuig produceren. Wie er wandelt en af en toe stilstaat krijgt er met gealarmeerde kievi ten te maken, die zeker in dit verwachtingsvolle deel van het jaar niets van pottenkijkers wil len weten. De akkerrand links ligt een me ter hoger dan het wegdek. De platgeploegde binnendijk geeft de Nieuweweg enkele tientallen meters lang het karakter van een holle weg, zoals ze die in het Limburgse heuvelland kennen. Op voorwaarde dat je naar links kijkt, want rechts gloren de klokkentorens van Aardenburg. Zo'n adembenemend vergezicht hoort niet op een holle weg. Vanaf de Nieuweweg rechtsaf de Zuiderbruggeweg op. Wat oudere kaarten maken tussen Heille en Aardenburg nog mel ding van het Landbouwmu seum. De boerenrijtuigen en wannen zijn zo'n twaalf jaar ge leden naar Sint Anna verhuisd. De directe omgeving, met restau rant De Schaapskooi als blik vanger, is nog steeds een open luchtmuseum. Alleen de zwarte schuur zelf, waarin het museum was ondergebracht, is de musea le status ontstegen. Gapende ga ten in het rieten dak kondigen het onherroepelijke einde aan. Is er dan niemand, die... Nee, er is inderdaad helemaal niemand. Op de hoek van de Ydewalleweg tekenen aardappeltelers lijnen in het landschap. Als langs een lineaal getrokken richting hori zon, waar in zuidelijke richting de bomenwal van het Leopold- kanaal een natuurlijke eind streep zet. Verder langs de Krakeelweg te rug naar Middelburg. Het bedrij venterrein van Eede dringt zich aan deze kant op als een veel kleurige dissonant. Werkgele genheid is belangrijker dan een mooi vergezicht, je hoort het de gemeentebestuurders zeggen. In een streek, waar bewoners en na tuur het op een voor alles en ie dereen lucratief akkoordje heb ben gegooid, moet je bewoners van gemeentehuizen nooit op hun woord geloven. Ze hebben het mis, de tijd zal ze leren. We zijn niet de enigen, die een hoge pet van de streek opheb ben. Op elke splitsing kom je meerdere routebordjes tegen. Van smokkelaars, van grenspa len, van Maerlant. En dan verge ten we er vast en zeker nog een paar. Er zijn nog geen plannen, maar iemand moet toch ooit op het idee komen om een bewegwijzer- de rondgang langs restanten van het stoomtramtijdperk te maken. In dat geval zal er aan het eind van de Krakeelweg, vlakbij Middelburg, ook een bord moeten worden gezet. Zo mooi zie je de oude stationnetjes zelden. Jan van Damme Vóór Sint- Servaas is men niet behoed voor nachtelijke vorst (Sint-Servatius, één van de ijsheiligen, is 13 mei) Buitengebied, is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen, suggesties en weerwoorden zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC: postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669. e-mail redactie@pzc.nl Ze behoren tot de cul tuurhistorische parel tjes van Zeeland, de vijf ringwalburgen uit de negen de eeuw. Verdedigingswer ken tegen de plunderende Vikingen. Aan het rijtje Oostburg, Souburg, Middel burg, Domburg en Burgh kan binnen enkele jaren een nieuwe naam worden toege voegd. Tenminste, als het plan voor een grootschalig Oosterschelde Aquarium doorgaat. Dat moet in een hedendaagse ringwalburcht - met historische vorm en af metingen - komen. Bij voor keur bij Katseveer, maar ook Noord-Beveland heeft enkele locaties in de aanbie ding. Een Oosterschelde Aquarium in een ringwalburcht. Is het een zoveelste rondje recreatief luchtfietsen of een kansrijke bij zondere toeristische attractie? De sceptici zijn gewaarschuwd: voor vele miljarden een storm vloedkering is gebouwd en waar om riviermondingen zo bijzon der zijn, kan volgens hem niet. Eerdere plannen, onder meer ge richt op Neeltje Jans, verdwe nen in de ijskast. Echter, de aan houder wint en zijn nieuwe plan voor het ringwalburcht-aqua- rium acht Meijering zeer kans rijk. Grootste struikelblok is de planologie: komt er toestem ming om op de voorkeursplek bij Katseveer, bijna aan de voet van de Zandkreekdam, de toeris tische attractie te mogen bou wen? Het dagelijks bestuur van Goes heeft medewerking toege zegd en ook met grondeigenaar de Wilhelminapolder valt te pra ten, maar de uiteindelijke beslis sing hierover ligt bij de provin cie. Hoe dat ook uitpakt, inmiddels ligt er een in hoofdlijnen uitge werkte opzet voor het Ooster schelde Aquarium. Daar teken de Levien de Putter van de Zeeuwse Architecten Alliantie voor en hij kwam met het idee om terug te grijpen op de oude ringwalburcht. Binnen die grote initiatiefnemer is Bert Meije ring, directeur-eigenaar van za gerkwekerij Topsy Baits bij het Goese Sas. Type doorbijter. Wat eenmaal in zijn hoofd zit, moet en zal werkelijkheid worden. De succesvolle seabait farm is er een voorbeeld van en met het Oosterschelde Aquarium moet het net zo gaan. Meijering loopt al twintig jaar rond met het idee voor het aan land brengen van de Ooster schelde in een groot aquarium Hij vindt dat mensen die niet de duiksport beoefenen - het over grote deel dus - de gelegenheid moeten krijgen kennis te nemen van de wonderbaarlijke en fasci nerende onderwaterwereld van de Oosterschelde. Beter duide lijk maken waarom destijds cirkel (doorsnee ongeveer 250 meter) spelen alle activiteiten zich af. Dat beperkt de land schappelijke invloed aanzien lijk, ook al omdat een wal in Zeeland allesbehalve een we zensvreemd element is. Integen deel, een dijk is onlosmakelijk met het ontstaan van het gewest verbonden. Het horecadeel steekt als enige verder boven de dijk uit, zoals nu ook al met het nabijgelegen oude veerhuis het geval is. In de burcht neemt het enorme aquarium een centrale plaats in. Verder is voorzien in een aantal kleinere aquaria, die details van het onderwaterleven tonen, een expositie over aquacultuur (Zee- lands nieuwe 'speerpunt'), een slikken- en schorrengebied van Het grote groene vlak (bij de Zandkreekdam) op deze luchtfoto is de voorkeursplek voor het Oosterschelde Aquarium. foto Willem Mieras Het te bouwen aquarium moet gaan lijken op het Monterey Bay Aquarium in California, Verenigde Staten. twee hectare, een (water)speel- voorziening, parkeerruimte voor vijfhonderd voertuigen en een horecavoorziening met uit zicht over de Oosterschelde. In dit plan ziet Bert Meijering zijn wensdroom gestalte laïjgen. „Zeeland kan wel een topattrac tie gebruiken en ze laten nog steeds nergens goed zien waar om de stormvloedkering ge bouwd is." De aquaria worden onderge bracht in een gebouw met gla zen dak, dat grotendeels open kan. Bedoeling is een ringvor mig aquariupi te maken met een doorsnee van zestig meter en een hoogte van ruim drie meter. Het aquarium uit het bekende Ster-spotje valt daarbij in het niet. De buitenste ring is van be ton, de binnenste van glas. Daar tussen stroomt levensecht de Oosterschelde. Middelpunt is een overdekt binnenplein, te be reiken via een loopbrug, met een panoramisch zicht op de planten en dieren. Het water wordt in de aquariumring rond gepompt door een grote propel ler. Net als in een getijwater wikkeling van de kreeft of van de mossel", vertelt Meijering. „Je kunt door het jaar heen ver schillende thema's doen. Geen statische opstelling zoals het dikwijls is in een aquarium. De bezoeker moet een aanleiding hebben om terug te komen." Hij geeft aan dat hier ook heel goed bepaalde ontwikkelingen op het gebied van aquacultuur (bijvoor beeld kweken mossels en kok kels) uitgelegd kunnen worden. Buiten het aquaria-gebouw komt een groot slikken en schor rengebied, zeg maar het Zeeuw se oer-landschap. Daar wordt ook gezorgd voor eb- en vloed werking, zodat de buitendijkse situatie gekopieerd wordt. Door de ruime parkeergelegenheid worden de auto's en bussen aan het blikveld onttrokken. Meije ring ziet het Oosterschelde Aquarium niet als concurrent voor bestaande, kleinschaliger voorzieningen; hij beschouwt het wel als een noodzakelijke versterking van het 'toeristisch product Zeeland'. Rinus Antonisse Plattegrond van 'de nieuwe toeristische attractie'. illustratie Architecten Alliantie zijn er verschillende stroomsnel- heden en een moment van kente ring: het water gaat dan de ande re kant op. „In de hoeken komen de tail-aquaria, waar je de verschil lende aspecten van de onderwa terwereld laat zien, zoals de ont

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19