w President van Tsjetsjenië dood Tweede titel voor Ajax onder Koeman Staphorst opnieuw toneel van relletjes Four Freedoms laureaat brengt Nieuwe Kerk in beweging r 22 Bond slaat alarm over plannen NS Kijkje in de gevangenis Broers De Nooijer naar Dordrecht I li Bomaanslag op stadion in Grozny Groot alarm voor brand bij Broomchemie Kalmpjes Wolkenvelden en af en toe zon. Lokaal kans op mist, vooral vanochtend. Weinig wind en maxima rond 16 graden. 246e jaargang no. 110 maandag 10 mei 2004 |osnummer€ 1,20 internet: www.pzc.nl ri CRC Strijd tussen religies in Nigeria Fortis in mineur na verlies De Vakbond voor Machinisten en Conducteurs heeft dit weekeinde alarm geslagen over de jongste plannen van de Nederlandse Spoorwegen. De bond vreest dat treinreizi gers de dupe gaan worden van wat hij het 'af braakbeleid' van de NS noemt. De NS spreken echter van 'onterechte bangmakerij'. De cellen zijn klein, de ge detineerden mogen één uur tje per dag naar buiten en moeten zich regelmatig he lemaal uitkleden om te zien of ze niks bij zich heb ben. Tweehonderd mensen zagen hoe het er aan toe gaat in de penitentiaire inrichting Torentijd, tij dens de Nationale Open dag van de Dienst Justitië le Inrichtingen. Conclusie: een cel is, toch echt geen hotel- 4| kamer. De broers Dennis en Gérard de Nooijer spelen volgend sei zoen voor eerste-divisieclub FC Dordrecht. De tweeling kwam gisteravond een eenjarig contract over een. De broers speelden drie jaar geleden voor het laatst samen bij Heerenveen. Varia: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 5; Radio en Televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 14; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - „Ik vraag u al lemaal te gaan staan, elkaar een hand te geven en met me te zin gen en te dansen." De gasten in de Nieuwe Kerk geven rap ge hoor aan de geëmotioneerde op roep van Magguie Barankitse. Ze begint een eenvoudig wijsje, doet er een danspasje bij en roept: „Zing en doe me na." Een aangrijpend moment, zelfs een hoogtepunt, dat het strak ge plande programma van de Four Freedoms uitreiking even door breekt. Actrice Gerda Haver tong heeft Barankitse net de on derscheiding voor vrijwaring van gebrek overhandigd. Baran kitse heeft de oorlog en de slach- ting tussen de Hutu's en de Tut si's in Burundi van dichtbij mee gemaakt. In haar Huis van de Vrede heeft ze sinds 1993 al ze ker 10.000 ontheemde ouderlo ze, zieke of anderszins lijdende kinderen opgevangen. Barankitse is na de uitreiking duidelijk aangeslagen. De toe spraak die ze op papier heeft, laat ze links liggen. „Ik kom hier voor alle kinderen en vrou wen van Burundi", spreekt ze uit haar hoofd, maar bovenal uit haar hart. „Weet u waar Burundi ligt?" De vraag wekt een lach op bij de genodigden. „Als ik u een kaart van de we reld geef, kunt u het dan aanwij zen? Hoe dan ook, u bent be gaan met de kinderen in mijn land en eert ons met deze prach tige prijs. Toch sterven kinderen en vrouwen van honger, kou en aids. Het is een schande voor ons land. Twintig procent van de kinderen wordt niet ouder dan vijf jaar. Twintig procent van de mensen is seropositief. 700.000 kinderen zijn wees door de oorlog. Het is een schande. De weg is nog lang. Laat me dro men van een betere wereld waar in kinderen kunnen opgroeien." Waardigheid De Nieuwe Kerk is stil, slikt en applaudisseert minutenlang. „Laten we zingen uit harmonie en waardigheid." Spontaan staat iedereen op en geeft elkaar de hand. „Zing me na en dans met me mee. Ik weet dat u vips geen tijd heeft om te dansen." Even danst en zingt de Nieuwe Kerk mee met Magguie Baran kitse. Het doet haar zichtbaar goed en ze bedankt iedereen. „Wat de prijs voor me betekent? Dat de mensen hier Burundi en mijn werk daar kennen", vertelt ze later op het Abdijplein. „Dat geeft me hoop dat het werk door gaat. Ook als ik dood ben." pagina 14 wereld staat op een kruispunt van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax is de nieuwe kampioen van Neder land. De Amsterdammers wer den gisteren door een overwin ning op NAC onbereikbaar voor de concurrentie in de ere divisie. De landstitel is de enige grote prijs die Ajax dit seizoen heeft binnengehaald. De revelatie van de vorige editie van de Champions League (kwartfina le) heeft dit seizoen niet de pro gressie gemaakt waarop was ge rekend. In Europa was het na de eerste ronde van de Champions Lea gue afgelopen en ook in het na tionale bekertoernooi hield Ajax het maar één wedstrijd vol. Door de supportersrellen na af loop van Jong Ajax - Jong Feye- noord en een slecht laatste ge deelte van de competitie ver loor de enig nog overgebleven hoofdprijs een deel van zijn glans. Toch heeft *Ajax de titel wel ver diend. Ronald Koeman: „Alle Dc Ajacieden Rafael van der Vaart (rechts) en Tomas Galasek tonen de kampioensschaal aan. de sup porters in de Arena. topclubs hebben dit jaar een slechte periode gehad, alleen heeft de terugslag van Ajax het minst lang geduurd." Voor de Amsterdammers was het de 29e landstitel in de 104-jarige foto Marcel Antonisse/ANP geschiedenis van dé club. Het was tegelijk het 21e kampioen schap sinds de invoering van de eredivisie in het seizoen 1956/1957. Het was de tweede titel onder Ronald Koeman, die in 2002 ook al kampioen werd met Ajax. Zlatan Ibrahimovic maakte gisteren zijn twaalfde doelpunt van het seizoen en is daarmee clubtopscorer. Achter de Zweed komen de Belg Wes ley Sonck en Wesley Sneijder met negen treffers. Rafael van der Vaart, de afgelopen jaren prijsschutter in Amsterdam, bleef tot op heden steken op ze ven goals. Ajax staat sinds gisteren op 77 punten en kan volgende week in Tilburg de tachtig punten volmaken. Voor een kampioen is dat een mager aantal. Ronald Koeman vierde giste ren een persoonlijk hoogte punt. De Groninger werd voor de tiende keer in zijn leven landskampioen: acht keer als speler (één keer met Ajax, drie keer met PSV, vier keer met Barcelona) en nu twee keer als trainer van Ajax. ANP/GPD pagina 15 weg naar de glorie ligt open van onze redactie binnenland STAPHORST - In Staphorst is het in de nacht van zaterdag op zondag tot flinke botsingen ge komen tussen grote groepen jon geren en de politie. Er werden elf arrestaties verricht. Vijftig personen veroorzaakten volgens de politie vernielingen aan de Oude Rijksweg. Toen de jongeren lantaarnpalen over de weg legden, greep de politie in. Kort na enen werden de eerste klappen uitgedeeld. Kort daar op werd een café met geweld ontruimd en zocht de politie met zoeklichten onder het via duct naar verdwaalde relschop pers. Een aantal omstanders was zo bang voor de knuppels dat ze over de snelweg renden. De politie had de ongeregeldhe den verwacht na een incident vo rig weekeinde, toen er rellen wa ren rond een huis aan de Rijks weg. Daarbij werden vier perso nen aangehouden, onder meer voor mishandeling. Drie van hen zitten nog in voorarrest. Over de kern van het conflict tussen de politie en de jongeren in Staphorst, dat nu al meer dan een week duurt, lopen de lezin gen uiteen. Jongeren zouden een week geleden getracht hebben het recht in eigen hand te ne men. Een Staphorster man zou het leven van zijn buren structu reel verzieken. De jongeren wil den de man een lesje leren, maai de politie stak er een stokje voor. Het verhaal dat jongeren het huis van de man in brand wilden steken, zou volgens de Staphorsters onzin zijn. Ook wordt de illegale brommer race in Staphorst, op de ochtend van Koninginnedag, aangevoerd als bron van het conflict. De po litie verbood de traditionele ra ce en nam een aantal voertuigen in beslag. Aanvankelijk dachten de jongeren dat hun plannen wa ren verklikt door diezelfde man, dat blijkt echter op een misver stand te berusten. GPD Advertentie Voor automansche incasso stem ik toe in alschnjving van m |post)bankrekemngnummei P2C bv gaat ?oigvuldig on trelt u nadere informatie met persoonsgegevens. In de colofon 711688"555530" J Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen ies maanden) J Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). G per jaar met automatische incasso |C 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231 OPEN HUIZEN ROUTE ^B33333i[] Rebellen De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd niet direct op geëist, maar het is aannemelijk dat deze het werk was van Tsjetsjeense rebellen, die het ge zag van Kadirov niet erkenden. De omgekomen Kadirov was in van onze redactie buitenland GROZNY - De Tsjetsjeense president Kadirov is giste ren om het leven gekomen bij een bomaanslag in het stadion van Grozny. Bij de aanslag vielen zeker 24 do den. De Russische president Poetin benoemde nog gisteren de Tsjets jeense premier Abramov tot waarnemend president. De ontploffing voltrok zich on der het vak waar de autoriteiten zaten. Kadirov was in het sta dionvoor de viering van het ein devan de Tweede Wereldoorlog. Inde aan Tsjetsjenië grenzende deelrepubliek Dagestan vielen twee jaar geleden 43 doden bij een soortgelijke aanslag op Over winningsdag. zoals het einde van de Tweede Wereldoorlog in Rusland wordt genoemd. Sinds dien werden rond de viering van Overwinningsdag in heel Rus land extra veiligheidsmaatrege len getroffen TERNEUZEN - De brandweer heeft gisteren groot alarm gesla gen nadat bij Broomchemie in Ierneuzen een cilinder met wa terstof in brand was gevlogen. De situatie was volgens de Ter- neuzense burgemeester J. Lo- nink rond tien over elf onder controle. Magguie Barankitse heeft net de Four Freedoms onderscheiding voor vrijwaring van gebrek gekregen en roept haar mede-laureaten en het publiek in de Nieuwe Kerk in .De cilinder met het ontplofbare Middelburg op, met haar te zingen en te dansen 'uit harmonie en waardigheid'. foto Mechteld Jansen waterstof was er één van twaalf op een trailer die op het terrein van Broomchemie stond, gren zend aan de Zevenaarhaven. Door een lekkage in de cilinder was spontane zelfontbranding opgetreden, waarbij volgens de brandweer een enorme hitte vrij kwam. De brandweerkorpsen Temeuzen, Zaamslag en Sluis kil stuurden in totaal drie tank autospuiten en een dompel- pomp. Het bedrijf werd geslo ten; de tien werknemers van Broomchemie begaven zich uaar een veiliger plaats. De poli tie zette de omgeving af en ver wijderde ramptoeristen, die al siehn groten getale waren opge draafd. Ziekenhuis De Honte in Temeu zen kreeg het advies, ramen en deuren te sluiten in verband net de noordwestelijke wind. De scheepvaart op het Kanaal Gent-Terneuzen werd stilgelegd eu een schip in de Zevenaarha ven moest op last van politie en brandweer vertrekken. In Ter- neuzen en Middelburg werden beleidsteams bijeen geroepen. De brandweer besloot de cilin der te laten uitbranden en de an- cere cilinders nat te houden om 'e voorkomen dat die ook vlam kouden vatten. (Advertentie) de eerste Russisch-Tsjetsjeense oorlog van 1994 tot 1996 een van de leiders van de Tsjetsjeen se rebellen. In 1997 brak hij met rebellenleider Maschadov. Hij werd vorig jaar met ruim 80 pro cent van de stemmen tot presi dent van Tsjetsjenië gekozen. De verkiezingen werden door de internationale gemeenschap niet als geloofwaardig be schouwd. Kadirov gold als de kandidaat van het Kremlin. De ontploffing in het stadion van Grozny werd veroorzaakt door een landmijn. Een woord voerder van het Russische minis terie van Noodsituaties zei dat in het stadion een tweede land mijn was gevonden. De Russi sche radio meldde dat er een groot aantal arrestaties is ver richt. Poetin zei in een reactie dat vergelding volgt. Naast zeker 24 doden waren er door de bomaanslag ruim veer tig gewonden. Onder hen be vond zich de bevelhebber van het Russische leger in de noorde lijke Kaukasus, Baranov. GPD pagina 2 Kadirov had veel vijanden Na de bomexplosie in het Dinamo-stadion vluchten mensen alle kanten op. foto Musa Sadulayev/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1