Nota Ruimte biedt kansen DIT LEZEN DE MEESTE MENSEN LIEVER NIET! Geniet, Zeeuwse slibberg stelt overheden voor probleem 0 Liliane Terneuzen ziet economisch voordeel Axel is veel Vlaamser dan gedacht Oeroude eik droogt goed Postzegels van de lentezon Q^m/ Geef lucht Geef leven Geef! Giro 55055 JONGENSDROOM? STEUN WAKKER DIER IN DE STRIJD TEGEN DE BIO-INDUSTRIE, GIRO 4868 geef om zaterdag 8 mei 2004 door René Hoonhorst TERNEUZEN - De economi sche kansen van Terneuzen stij gen sterk als de Tweede Kamer de Nota Ruimte aanneemt, die het kabinet eind vorige maand presenteerde. De gemeente kan kansen grijpen als het Rijk niet al het geld richting Randstad sluist en de provincie zich niet teveel bemoeit met het door de gemeente uit te stippelen beleid. De Nota Ruimte geeft voor de Terneuzense wethouder A. van Waes een trendbreuk aan met de - overigens nooit officieel aangenomen - Vijfde Nota Ruim telijke Ordening van voormalig minister Pronk. Rotterdam is als 'mainport' voor het kabinet Balkenende nog wel steeds ver uit de belangrijkste haven, maar het economisch kerngebied Ter- neuzen-Vlissingen heeft nu de zelfde status als de haven van Amsterdam. De ontwikkeling van vooral de westelijke kanaal oever moet voorspoedig kunnen verlopen door de hoge prioriteit die Den Haag toekent aan de Zeeuwse havens, zo verwacht Van Waes. De nota heeft geen invloed op de aanleg van een zeesluis, om dat voor zo'n ingrijpende opera tie een overeenkomst tussen Ne derland en Vlaanderen nodig is. Maar de economische ontwikke ling van de Kanaalzone is zeer gebaat bij een status die stimule ringssubsidies kan opleveren, weet de wethouder. Vereenvoudiging De vereenvoudiging van regels en de versnelling van procedu res is goed voor het investerings klimaat in heel Nederland en moet ook gebieden als de Axelse Vlakte, de Mosselbanken en klei nere bedrijventerreinen in de Kanaalzone aantrekkelijker ma ken. Van Waes is blij met de doelstel lingen die de Nota Ruimte ver woordt. Maar hij is tegelijker tijd bezorgd over de uitwerking van die doelstellingen. Het kabi net waarschuwt namelijk dat er 'scherpe keuzes' gemaakt moe ten worden. Het zal dus moei lijk zijn om investeringssubsi dies los te krijgen. De wethouder verwacht ook nog wat problemen bij de decentrali satie van bevoegdheden. De No ta Ruimte kondigt weliswaar een versoepeling van regels aan en geeft precies aan welke over heid welke zaken moet regelen. „Maar Zeeland is een kleine pro vincie. Het provinciebestuur komt nogal snel op uitvoerend terrein van de gemeente terecht. Om stroperigheid in de procedu res te voorkomen en de voort gang van projecten niet node loos te vertragen, moeten we de bevoegdheden van provincie en gemeente goed gescheiden hou den", betoogt Van Waes. Nu de gemeente meer bevoegd heden krijgt, moet de provincie zich niet overal mee willen be moeien, verduidelijkt de wethou der. „Als de Nota Ruimte wordt aangenomen, wordt het bijvoor beeld makkelijker om kleine be drijf sverplaatsingen te regelen en bedrijfsgebouwen om te vor men tot woning. Natuurlijk moet je wel grenzen stellen, maar dat kan de gemeente heel goed zelf doen. Er stuiten nu nogal eens wat plannen op een onverbiddelijk 'nee' van de pro vincie. We moeten af van een te rigide houding van het provin ciebestuur, alsof er een streek planwijziging nodig is voor elke overschrijding van een bouw blok of bouwvolume met een paar meter." door Cees Maas TERNEUZEN - De oorsprong van Axel is veel Vlaamser dan historici aannemen. Het Land van Axel is eerder Vlaams van oorsprong dan Zeeuws, wat al tijd wordt gedacht. De 'herbevol kingstheorie' klopt niet. Dat onthult schrijver en taalkun dige George Will in zijn gisteren verschenen boek Zeeuws of VlaamsAan het boek liggen ja ren studie naar de Zeeuws- Viaamse dialecten ten grond slag. George Will, afkomstig uit Terneuzen en nu leraar Neder lands in Breda, hoopt op 14 mei op zijn onderzoek te promove ren bij de Rijksuniversiteit Gent. De herbevolkingstheorie, die de taalkundige aanvecht, zegt dat na de 80-jarige oorlog met de Spanjaarden, het toen verwoeste Land van Axel als eni ge streek in Zeeuws-Vlaanderen vanuit het noorden, dus vanuit Midden-Zeeland, herbevolkt zou zijn. Daardoor zou de Zeeuwse invloed er veel sterker zijn dan in de andere regio's. Will ontdekte echter zoveel Vlaamse kenmerken in de taal dat het hem onwaarschijnlijk lijkt dat het werkelijk een Zeeuwse herbevolking is ge weest. Mogelijk kwamen wel ge vluchte Vlamingen destijds van uit Zuid-Beveland en Walche ren in de regio wonen, maar de andere Zeeuwse herbevolkers waren sterk in de minderheid en dat hoor je vandaag de dag nog aan de taal, stelt Will. 'Veeleer moeten de Zeeuwse vormen ge zien worden als latere presti gieuze vernieuwingen'. EMMADORP - De oudste boom van Zeeland verdroogt voorspoe dig. Over een klein jaar kan de eik, die ruim vierduizend jaar oud is en totaal versteend, aan het publiek worden getoond. Nu ligt de oerboom goed ver pakt te wachten in de schaaps kooi in Emmadorp. Als het droogproces is afgerond, wordt de oereik tentoongesteld in het Bezoekerscentrum Saeftinge. Vorig jaar maart werd de stam gevondenin het veen aan de rand van het Verdronken Land van Saeftinge. In de buurt van een plek waar ook al in 1964 en kele voorwerpen zijn gevonden die op minstens vierduizend jaar oud werden gedateerd. Dankzij het feit dat de eik zo lang in het veen heeft gelegen, is de stam goed geconserveerd. De oereik is versteend, maar je ziet duidelijk dat het ooit een boom is geweest, foto Wim Kooyman door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De overheden in Zeeland (provincie, gemeen ten, waterschappen en Zeeland Seaports) moeten op zeer korte termijn op zoek naar een plek waar grote hoeveelheden bagger specie geborgen kunnen wor den. Op de Zeeuwse waterbo dems rust momenteel tussen de 20 en 62 miljoen kubieke meter slib. Daarvan moet tussen de 1.3 en 4,1 miljoen kubieke meter om milieuredenen snel worden geborgen. Het gaat hierbij om matig tot zwaar verontreinigde sedimenten. De gemeente Terneuzen haalde enkele weken geleden rigoreus een streep door een plan van Rijkswaterstaat om een Zeeuws depot van ruim 35 hectare aan te leggen in de Koegorspolder. Staatssecretaris M. Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) heeft de gemeente Terneuzen ge vraagd om dat besluit in her overweging te nemen, maar de gemeente heeft de bewinds vrouw de voorbije week laten weten daar niets voor te voelen. De staatssecretaris heeft Zee land wel toestemming gegeven om slib te storten in een slufter op de Maasvlakte, maar dit mag alleen onder voorwaarde dat de provincie zelf ook een eigen de pot aanlegt. Afspraken De tijd voor zo'n depot begint te dringen. Ook al, omdat het wa terschap Zeeuwse Eilanden met verschillende gemeenten in Mid den-Zeeland afspraken heeft ge maakt om medio 2006 te begin nen met het opschonen van di verse waterbodems. Het gaat dan vooral om vroegere overstor- ten en rioolsloten in stedelijke centra, alsmede de oude riool- vaart tussen Middelburg en Veere. Ook de Vlissingse Vest in Middelburg dient op korte ter mijn te worden opgeschoond. „De voorbije jaren zijn wel de vervuilingsbronnen van die wa teren gesaneerd, maar werd het eigenlijke reinigen van de# dems telkens uitgesteld, fo laatste moet op korte ter—, ook opgepakt worden, niet leen om milieuredenen, d ook omdat op verschilW plaatsen de doorstroming^ het oppervlaktewater in hetd ding is", legt L. van Rij, J werker water en bodem v&j provincie uit. Ook Rijkswaterstaat snakt J bergingsruimte. De Directief land van de rijksdienst zit d hoog met een berg slib vaal miljoen kuub Deze vend specie hoopt zich met narxj in het Kanaal van Gent naar a neuzen fcn het Kanaal doorïJ cheren. Een andere locatie het slibprobleem nijpend b» te worden is de Otheense fe bij Terneuzen, waar een met seen en zware metalen vat tigd slibstroom uit de Sp; Kreek langzaam noordwaa oprukt. Verder rust er noga behoorlijke hoeveelheid ver; de vuiligheid op de bodems x de buitenvesten bij Hulst. In tegenstelling tot watersrj Zeeuwse Eilanden heeft hetr, terschap Zeeuws-Vlaandet geen afspraken met gemeaa gemaakt over de berging 13 slib uit waterlopen, rijven kreken. Het schap ging erstee vanuit dat het Koegorsdepoii komen zou. In totaal ligt er de regionale wateren zo 650.000 kubieke meter verontre nigde specie te wachten op te ging- In de Zeeuwse havens hoq zich verder nog een kwart ui joen kuub bagger op. OOSTBURG - Postzegelvera ging Land van Cadzand hom vrijdag 14 mei haar maandelij) se bijeenkomst in het voorns! ge rooms-katholieke parocaii huis aan de Breijdelstraati Oostburg. Zoals gebruikelijk zijn erg veiling en een verloting.De Dj eenkomst begint om 19.30uur: Nu 20% zomerkorting op zonne schermen. Kom eens langs in onze showroom en vraag een vrijblijvende prijsofferte! ÏINOENStï Met uitvalschermen en Automatische bediening Rolluiken en Kn i ka rmsc hermen Aaanbieding, alleen geldig op knikarmschermer Markiezen en I Sereens Al meer dan 80 jaar ervaring en marktleider in Zeeuws-Vlaanderen. ENS® Meekrapweg 26, 4571 RX Axel T: (0115) 56 22 38 Het is weer voorjaar bij Fam. Dieleman Vele soorten geraniums, surfinia's, hang- en perkplanten uit eigen kwekerij. Mooie planten voor een mooie prijs! LET OP! ZATERDAG 8 MEI GERANIUMMARKT (Leuke aanbiedingen en kraampjes). Natuurlijk bij Conny en Gelein Dieleman Hontenissestraat 16 in Hulst Tel. 0114-313580 06-200 65 945 Uw enige bloemenboer! VAN DEN BERG MERTENS NOTARISSEN_ EXECUTORIALE VERKOOP TE NIEUWVLIET-BAD Mr. J.M.C. Mertens, notaris te Oostburg, is voornemens op dinsdag 15 juni 2004 om 15.00 uur in Hotel Best Western Nieuwvliet-Bad, Zouterik 2 te Nieuwvliet-Bad, krachtens artikel 3:268 Burgerlijk Wetboek, in het openbaar in èén zit ting bij opbod en afmijning te verkopen: de recreatiebungalow met erf, tuin en verder aan- en toebehoren, plaatselijk bekend Ligustur 7 te 4504 RT Nieuwvliet, gelegen in het bungalowpark "Saint Pierre", te Nieuwvliet-Bad, kadastraal bekend gemeente Oostburg, sectie EN, nummer 680, groot één are tachtig centiaren. Veilingvoorwaarden Op de veiling zijn van toepassing, voorzover in de veilingak te daarvan niet uitdrukkelijk is afgeweken, de Algemene Veilingvoorwaarden voor Executieveilingen 1993 (AWE), welke ter inzage liggen op gemeld notariskantoor. Betaling Betaling van de kosten en overdrachtsbelasting dient plaats te vinden binnen acht dagen na gunning en betaling van de koopsom binnen zes weken na gunning. Lasten De zakelijke lasten zijn voor rekening van koper vanaf 1 januari 2004; de opstallen zijn voor risico van de koper vanaf de gunning. Aanvaarding In eigen gebruik en genot bij de betaling van de koopsom en het verder verschuldigde: indien het pand door de eigenaar nog niet mocht zijn ontruimd kan de koper voor zijn rekening en risico ontruiming bewerkstelligen uit kracht van de gros- se(n) van de daartoe benodigde akte(n). Bezichtiging In overleg met het notariskantoor. Bijzonderheden Terzake van gemeld registergoed wordt aan de koper één duizend euro 1.000.00) buitengerechtelijke incassokos ten in rekening gebracht. Onderhandse biedingen Tot veertien dagen voor de veiling (tot en met 31 mei 2004 17.00 uur) kan een onderhands bod worden uitgebracht bij een aan het notariskantoor gericht geschrift. Gegadigden dienen in het bezit te zijn van een geldig legiti matiebewijs en op de veiling desgewenst een bewijs van financiële gegoedheid over te kunnen leggen. Aan eventuele onjuistheden en/of onvolledigheden in deze advertentie kunnen geen rechten worden ontleend. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het notariskantoor Nieuwstraat 34 Oostburg, Postbus 44, 4500 AA Oostburg, tel. 0117-453851, fax 0117-454278. e-mail: notarissen@vanden- berg.mertens.knb.nl (mevr. mr. S.H.P. Pierssens-Baert). Astma Fonds Xj-v Centaur vastgoed b.v. r~±/ makelaar in buiten- en paardenobjecten Sint Maartensdijk, Provincialeweg 1 Landelijk in buitengebied gelegen vrijstaande bungalow met 3 ruime slaapkamers, tuin, wei land, moderne schuur met grote zolder, werk plaats en mogelijkheid voor 10 paardenboxen op ca 10.000m2. Eventueel met meer/minder grond te koop. Vraagprijs 498.000,- k.k. vbo [1^ makelaar Bel voor informatie: 0165-350000 Internet: www.centaurvastgoed.nl STEAKHOUSE DE BEEFHUNTER Moederdag Onbeperkt Spareribs T-Bone Steak Varkensmedaillon 7,50 €14,00 €12,00 Alle gerechten worden geserveerd met groente en frites Soep vooraf Noordstraat 14 Zaamslag Tel. 0115-432300 DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND Auto ELKE VRIJDAG IN UW KRANT In de bio-industrie worden jaarlijks miljoenen biggen gecastreerd. Ook worden hun hoektandjes en krulstaartjes afgeknipt. Dit gebeurt allemaal zonder verdoving, omdat de kosten daarvoor te hoog zouden zijn. www.wakkerdier.nl onds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingsland^ Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl -S* Ramadhan (6 maanden) Ra madha n uit Indonesië is een rustige baby. Hij werd geboren ml een gespleten lip en een open gehemelte. Om normaal te kunnen eten en praten zal hijdnt keer geopereerd moeten worden. De kosten per operatie bedragen 225 euro. Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Ramadhan; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische of sociale revalidatie Helpt u mee? STICHTING giro 7 800 800

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 72