PZC Waterburg te duur voor Sluis Op zoek naar dagvlinders ZONDAG GEOPEND Brugman im Met jouw selectie gratis naar het EK auping studio lifestyle vandaag feestelijke opening Gemeente veegt prestigieus woonproject van tafel 'olitiecontrole Marianne Weber lokt slechts klein publiek deu r l oo West-Z-Vlaanderen voorbeeldplan Akkoord over bouw korvetten Boete voor belediging Drankrijder moet cel in Werkstraf voor dealen in Hulster café Cameron zeeuwse almanak Brug |Ctie: 0113-315649 i.pzc.nl lil:redactie@pzc.nl >us 31,4460 AAG°es vrtentie-exploitatie: irci-en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 8 mei 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen van Stee SLUIS - De gemeente Sluis zet ten streep door de prestigieuze soomvijk Waterburg, ten wes ten van Oostburg. Aan de uitvoe de in 1999 gepresenteer mix van wonen, werken en re kleven volgens wethou Provoost (ruimtelijke orde ring) te veel risico's. Waterburg noest vooral kapitaalkrachtige ïiemvelingen trekken. toenmalige gemeente Oost- wilde destijds alles in ei- hand houden. Gezien de ver- vachte opbrengsten mocht het le gemeente ook wel iets kos- en. J)at is niet meer aan de orde. moet iedereen de aanhalen. Wij dus Zelfs in het somberste sce- we geen kans om nog eis aan Waterburg te verdie- len", aldus Provoost. Inticasters in de Oostburgse ge- aeenteraad hebben hiermee ach- hi|n gelijk gehaald. Enkele geleden werd al openlijk aan het quitte spelen de exploitatie. Sommigen praken zelfs van 'het luehtkas- =el Waterburg' en het speeltje an toenmalig burgemeester G. doelstellingen van de plan- en, waaronder de bouw van ertig tot vijftig kapitale huizen aantal dat later werd bijge- :eld naar honderd) en een ge- eelte voor zakelijke activitei- m, blijken te ambitieus, gezien de moeilijke situa- e waarin het bankwezen ver ziet de Rabobank in het hectare grote plangebied af m de bouw van een nieuw kan- orgebouw voor administratie- - De politie Zee- nd houdt woensdag 12 mei tus- n8.00 en 17.30 uur extra con- oles in Zeeuws-Vlaanderen op dragen van autogordels. ve diensten. Daardoor valt een van de belangrijkste steunpila ren onder Waterburg weg. Provoost: „Het concept is in fei te door de tijd ingehaald. De wo ningen die we wilden bouwen, bleken te duur. Ook het finan ciële plaatje voor de noodzakelij ke verplaatsing van bedrijven en het stimuleren van natuuront wikkeling zag er niet goed uit." Enerzijds betreurt de wethou der, indertijd als WD-raadslid niet enthousiast over de nieuwe woonwijk, het niet doorgaan van de plannen. Anderzijds is het volgens hem verstandig dat in een vroegtij dig stadium de juiste keuze is ge maakt. „Er is nog geen geld uitgegeven voor een ontwerp-bestemmings- plan. Dat zou enkele tonnen heb ben gekost." Tot dusver is ten behoeve van Waterburg bijna 160.000 euro gespendeerd aan het opstellen van een steden bouwkundige visie, diverse on derzoeken en de aankoop van gronden. Die kosten zijn volgens Pro voost niet tevergeefs gemaakt. Hij benadrukt dat het nog steeds de bedoeling is op basis van het verrichte voorwerk be paalde ontwikkelingen in het plangebied in gang te zetten. De Stelle „Het gaat dan in eerste instan tie om woningen in het noorde lijke deel tussen verpleeghuis De Stelle en de rotonde Zuidzan- de. Dat gedeelte was al bestemd voor woningbouw. Een termijn plak ik hier niet op, maar het staat nagenoeg vast dat het niet zal gaan om huizen met een ex treem bijzondere architectuur of in een nagenoeg onverkoop baar segment." pagina 13 Realiteitszin versus luchtkastelen (Advertentie) Haringvlietplein 4 - Zierikzee door Raymond de Frel OOSTBURG - Ze dacht eigen lijk dat er bussen vol mensen zouden worden gedropt bij de Euregio Tuinen in Oostburg. Smartlappentopper Marianne Weber treedt er immers op. Dus dacht Jeanette Doejaaren uit Schiedam: 'Ik trakteer mijn schoonzus op een weekendje Zeeuws-Vlaanderen en reser veer kaarten voor Marianne.' Dat reserveren bleek niet nodig: er waren slechts 55 betalende be zoekers. De Euregio Tuinen openden vo rig jaar oktober na veel politiek getwist de deuren. Het toeris- tisch-educatieve tuinenproject raakt langzaam vol, het aantal gesponsorde kavels staat nu op achttien. Bovendien zijn nog twee lappen grond in optie geno men. Positieve geluiden dus, maar groen moet groeien. En dat heeft tijd nodig. Toch wordt dit jaar gemikt op 35.000 bezoekers, die met name door diverse evenementen naar de tuinen gelokt moeten wor den. Dus zijn er in het toeristen seizoen exposities, curiosamark- ten en uiteenlopende themada gen. „Wij zijn een jong, nog niet echt volwaardig park. Toch moeten we de loop op gang brengen, om de naamsbekendheid te vergro ten. De eerste drie, vier jaar wil len we het publiek vooral trek ken door evenementen in het be zoekerscentrum. Daarna moet de omslag komen naar meer aan de tuinen gerelateerde activitei ten", vertelt manager Inge Lau reyns. Dit weekend wordt de aandacht getrokken met een drive-in show (zaterdag) en een moeder- dagspecial (zondag). En gisteren dus met Marianne Weber. Ambiance „Ik heb haar nog nooit live ge zien, maar wel heel vaak op tele visie. Ze creëert een bepaalde ambiance, die mij aanspreekt", vertelt Willy Verplanke uit Schoondijke. „Ik had het alleen veel drukker verwacht. Echt. ik dacht dat het wel vol zou zitten. Ik vind het trouwens ook nogal Advertentie Ga naar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen en maak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Portugal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië. Bi| de Match-dealer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Heb je liever een andere kleur? Jij kiest, Met de Auping Match stel ie zelf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de 2.000.000 mogelijke combinaties. Wat je wil. Jij bepaalt. <ScMslbi]2i|nde Auping Match dealers vertellen u graag de actievoorwaarden Vision Store Nieuwendijk 89 Marianne Weber had het publiek in de Euregiotuinen snel op haar hand. lang duren, voordat ze op treedt." Verplanke is er al vanaf 11.30 uur. Na een rondje door de tui nen en een lunch wacht hij op wat komen gaat. „Eigenlijk hadden we gepland dat de gasten langer in de tui nen zouden vertoeven, maar met dit slechte weer gaat er natuur lijk niemand naar buiten", al dus Laureyns. Nelly Jansen heeft wel een ver klaring voor de rust. „Ik kom oorspronkelijk uit Limburg. Sinds elf jaar woon ik in Groe- de. Ik merk heel vaak dat er in Zeeuws-Vlaanderen weinig be langstelling is voor dit soort din gen. Volgens mij zijn de meeste Zeeuws-Vlamingen met hun voe ten in de klei vastgebakken! Wat ik van Marianne vind? Ge woon, een gezellige meid!", grapt ze. Laureyns bekijkt de tegenvallen de opkomst van een positieve kant. „Ik had natuurlijk liever Een oudere bezoekster vindt het geluid te hard. foto Peter Nicolai meer bezoekers gehad, maar an derzijds zien deze mensen nu een uniek optreden. Straks ko men er trouwens ook nog men sen van de verzorgingscentra Ter Schelde in Breskens en De Burght in Oostburg. En cliënten van de Stichting Tragel." Daar mee komt het bezoekersaantal op ongeveer 125. Entertainer Bob van Zandbergen warmt de mensen op met Haagse typetjes, foto Peter Nicolai rock-'n-roll-songs en levenslie deren. De 55 Weberfans komen daar natuurlijk niet voor. Een' oudere vrouw wordt het volume te veel en drukt haar oren dicht. De verstandelijk gehandicapte cliënten van Tragel hebben wel de grootste lol. Zij dansen zich met groot enthousiasme in het zweet. Fans Voor Weber is het vervolgens een koud kunstje om de zaal naar haar hand te zetten. Na haar eerste zin 'Laat me alleen, want met jou kan ik niet leven', zijn alle fans het lange wachten alweer vergeten. Sterker nog, als Weber zich verontschuldigt voor haar late komst - om 17.45 uur zingt ze haar eerste liedje - en vertelt dat de navigator haar per ongeluk België had inge stuurd, is iedereen om. Een Tra gel-cliënt geeft zelfs openlijk toe te dat hij stapelverliefd op haar is. door Rinus Antonisse GOES - Hun namen spreken tot de verbeelding. Gehakkelde au relia, landkaartje, atalanta, dag pauwoog. Dagvlinders die vanaf mei volop rondfladderen. Ze zijn door hun vaak felle kleuren en sierlijke vlieggedrag nauwe lijks over het hoofd te zien. In Zeeland komen meer dan twintig verschillende soorten vlinders voor. In natuurgebie den, op de befaamde bloem dij ken, maar ook in akkerranden en - steeds vaker - tuinen. Afge lopen kwart eeuw is de vlinder stand sluipend achteruit ge gaan. Dit proces lijkt langzaam omgebogen te worden. Anton Baaijens, dé Zeeuwse vlinderkenner, stelt met genoe gen vast dat het beter lijkt te gaan met de vlinders. „Het heeft waarschijnlijk te maken met de warmere zomers, maar ook wel met een beter beheer van gebie den." Er is één uitzondering: de soor ten die graag in de duinen vlie gen, zoals de kleine parelmoer vlinder en oranjetipje, hebben het moeilijk. Dat komt vooral door de verruiging. De vereniging voor veldbiolo- gie, KNNV, organiseert dit sei zoen een lapdelijk vlinderpro ject, onder het motto: vlinders gezocht. Iedereen wordt ge vraagd de vlinders die op een speciale waarnemingskaart staan, en in de eigen tuin gezien worden, te melden. Op de kaart staan de meest alge mene vlinders. Er moet zo een beter beeld ontstaan van wat er aan vlinders in de tuinen rond zwerft. De vlinder- en libellen- werkgroep Zeeland doet zelf al jaren waarnemingen. Die zijn onder meer gebruikt voor het sa menstellen van de vorig jaar ver schenen dagvlinderatlas. Op ba sis van de waarnemingen in sei- MIDDELBURG - De herinrichting van de kuststrook van West-Zeeuws-Vlaanderen, moet een landelijk voorbeeld worden. Het plan voor de kust is door het dagelijks pro vinciebestuur, bij minister Dekker van VROM voorgedra gen als 'project ontwikkelingsplanologie'. Deze aanpak van de inrichting van het land, krijgt in de nieuwe nota Ruimte van de minister veel aandacht. Het gaat erom dat ideeën van inwoners, bedrijven, maatschappelijke organi saties en overheden ook écht in uitvoering komen, in plaats van in een bureaula blijven liggen. De afgelopen ja ren is in West-Zeeuws-Vlaanderen hard gewerkt aan een gebiedsplan, dat voorziet in het grondig op de schop ne men van de streek. Herinrichting van de kust maakt daar deel van uit; versterking van de zeewering, herschikking recreatie, uitbreiding natuur. Elke provincie heeft een of meer projecten mogen aandragen. VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissin- gen kan vrijwel zeker twee korvetten bouwen voor Indo nesië. In Jakarta is een akkoord gesloten over de financie ring. Hoewel de KSG benadrukt dat er nog meer afspra ken moeten worden gemaakt, betitelt woordvoerder T. van de Poel de ontwikkeling als een 'belangrijke stap'. Zowel de scheepswerf als de ministeries van Economi sche Zaken en Financiën doen inhoudelijk geen medede lingen. De Nederlandse regering toonde zich eerder al be reid het wapenexportbeleid zo op te rekken, dat De Schel de in Vlissingen twee korvetten aan Indonesië kan leve ren. Met de bouw van de twee, negentig meter lange kor vetten is achthonderd manjaar werk gemoeid. Niet alleen bij De Schelde, maar ook bij toeleveranciers. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 48-jarige Hulstenaar voor het beledi gen van een ambtenaar tot 230 euro boete, waarvan 100 euro voorwaardelijk. De man raakte vorig jaar oktober over zijn toeren op de Hulster afdeling bevolking. Hij schold een medewerkster uit. De politierechter legde de boete deels voorwaardelijk op, omdat het slachtoffer zich ook niet onbetuigd had gelaten. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van IJzendijke moet twee weken de cel in wegens dronken rijden en het rijden tijdens een rijverbod. Ook mag hij acht maanden niet rijden en moet hij 800 euro boete betalen. De IJzendij- kenaar werd vorig jaar september in Sluis betrapt met drie keer te veel drank op. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren twee Zeeuws-Vlamingen we gens handel in softdrugs veroor deeld tot werkstraffen. Een 25-jarige inwoner van Nieuw-Namen kreeg 240 uur werkstraf opgelegd, een 22-jari- ge Hulstenaar werd veroordeeld tot 100 uur dienstverlening. Officier van Justitie J. Zonder van vond bewezen dat het duo zich in 2002 had bezig gehouden met de verkoop van hasj en wiet in café Cameron aan de Hulster- weg in Hul§t. Centraal in de strafzaak stond de ontnemings vordering van 50.000 euro. De officier vond dat de oudste ver dachte dat bedrag -winst uit cri minele activiteiten - moest te rugbetalen, maar de politierech ter kon dat bedrag niet hard ma ken. Hij bepaalde dat de man 3000 euro aan de Staat moet be talen. De 25-jarige man huurde een kamer op de bovenverdie ping van café Cameron. Ook daar zouden rugstransacties hebben plaats gehad. Bij een in val op 10 oktober 2002 waren beicle mannen in het drugscafé aanwezig. De Hulstenaar stond bij het loket waar de verdoven de middelen werden verkocht. „Ik kwam om een jointje te ro ken, meer niet", zei hij. In de strafmaat werd het bezit van 41 hennepplanten meegenomen. Boomblauwije Een deel van de vlinderkaart, waarop mensen kunnen zien welke vlinders ze in hun tuin signaleren. illustratie KNNV zoen 2003, geeft Baaijens de top-vijf van de Zeeuwse dagvlin ders: atalanta; klein koolwitje; distelvlinder (waarschijnlijk een uitschieter); dagpauwoog; groot koolwitje. Ook typisch Zeeuwse soorten als oranje en bont zandoogje scoren hoog. Bosgebieden Alle vlindersoorten die op de waarnemingskaart van de KNNV staan, komen ook in Zee land voor. Maar bijvoorbeeld de citroenvlinder zal niet makke lijk te vinden zijn. Het is een soort die met name in bosgebie den aanwezig is en die zijn in de provincie niet dik bezaaid. Een vlinder die in het Zeeuwse met stip genoteerd staat, is het landkaartje. „We dachten vroe ger dat het een vrij schaarse soort was, maar het landkaartje duikt nu overal op", vertelt Baaijens. „Het beest doet het ook goed in de tuin, als daar de juiste plan ten staan." De kolibrievlinder is een beetje een vreemde eend in de bijt. Het is een nachtvlinder, die echter overdag tot in de schemering ac tief is. Baaijens: „Net als de ata lanta, een trekvlinder die elk jaar uit Zuid-Europa naar ons land komt. Het lijkt erop dat een aantal door de zachte win ters hier ook overwintert." Nadere informatie staat op www.knnv.nl/vlinders. (Advertentie) van 12.00 tot 18.00 uur Hulst* Absdaalseweg 19 -5 Tel 0114-320080 J J "g 2 "5 5 KEUKENS s. BADKAMERS Xlir R Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of k k op www.brugman.nl Sinds enige tijd is de skyline van Terneuzen een pronkstuk rijker: het gebouw van het ha venschap aan het Schelpen pad, pal naast de binnenvaart- sluis. Het futuristische ge bouw is al vergeleken met een skihelling en een enkeling wist dan ook te melden dat Terneuzen zich kandidaat had gesteld voor de volgende Olympische Winterspelen. Maar je kunt het gebouw ook anders zien. Zoals die twee Franse schippers, toen ze op een regenachtige avond, in de schemering op het Kanaal Gent-Terneuzen kwamen aan varen. Ze wilden via de sluis de Westerschelde op en meen den geluk te hebben. De brug stond, open, zodat ze pro bleemloos de sluis konden bin nenvaren. Hun motoren draai den op topsnelheid toen ze richting sluis koersten. Ze konden gelukkig nog net op tijd afremmen. Want de brug stond helemaal niet open. Ze hadden zich ver gist: het was het havenschaps gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69