Recron eist afspraak toeristengeld PZC Dolfijn heeft reden voor klein feestje rond 35-jarig bestaan r |J Gevaar voor besmetting Solexziekte Automobilist rijdt door Auto gestolen na inbraak West-Z-Vlaanderen voorbeeldplan Studiebeurs uitgereikt in Kapelle Boete voor bedreiging ex Sector herinnert gemeente aan raadsbesluit over belastingopbrengst Dust in De Stulp Goudvis mishandeld Drag Queens durven niet Vrachtwagen opengebroken FOTO VERSCHOORE DIGITALE FOTOGRAFIE k zaterdag 8 mei 2004 s 13 RILLAND - Een onbekende automobilist is donderdaga vond doorgereden na het veroorzaken van een verkeerson geluk. Rond half elf reed de onbekende op de noordbaan van de A58, ter hoogte van Rilland, met een lichtkleurige auto tegen de auto van een 53-jarige bestuurder uit de ge meente Borsele aan. De laatste kwam daardoor terecht in de middenberm en werd van achteren aangereden door een 50-jarige automo bilist uit Vlissingen, die voor onderzoek naar het zieken huis moest worden gebracht. De 53-jarige inwoner van Borsele kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen liepen ernstige schade op. De poli tie is op zoek naar de veroorzaker van het ongeluk of even- tuele getuigen. OOSTKAPELLE - Onbekenden hebben in Oostkapelle in de nacht van donderdag op vrijdag een witte Mercedes be stelauto gestolen van een Duitse toerist. De dieven stalen eerst uit een woning in Park Reygersbergh een paar porte monnees met contant geld en pasjes. Vervolgens namen ze de autosleutel mee om met de bestelauto weg te rijden. Het kenteken van de wagen is ME-06074. MIDDELBURG - De herinrichting van de kuststrook van West-Zeeuws-Vlaanderen, moet een landelijk voorbeeld worden. Het plan voor de kust is door het dagelijks pro vinciebestuur bij minister Dekker van VROM voorgedra gen als 'project ontwikkelingsplanologie'. Deze aanpak van de (ruimtelijke) inrichting van het land, krijgt in de nieuwe nota Ruimte van de minister veel aandacht. Het gaat er daarbij om dat voorstellen en ideeën van inwo ners, bedrijven, maatschappelijke organisaties en overhe den ook écht in uitvoering komen, in plaats van in een bu reaula liggen te verstoffen. De afgelopen jaren is in West-Zeeuws-Vlaanderen door diverse partijen hard ge werkt aan een gebiedsplan, dat voorziet in het grondig op de schop nemen van de streek. Herinrichting van de kust maakt daar deel van uit: versterking van de zeewering, herschikking recreatie, uitbreiding natuur. Elke provin cie heeft een of meer projecten mogen aandragen. KAPELLE - Het Comité des Pays Bas du Souvenir Francais heeft gisteren in het gemeentehuis van Kapelle voor de vijftiende keer een studiebeurs uitgereikt aan een scholier van een middelbare school in Goes. Dit jaar was Carolien Fokke van het Goese Lyceum de gelukkige. Zij mag een maand lang naar het Institut de Touraine in Tours om haar kennis van de Franse taal te perfectione ren. De tweede prijs was voor Theodoor Verheij van het Calvijn College. Hij mag een lang weekend naar Tours. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Sint Maartensdijk con form de eis voor een bedreiging 210 euro boete opgelegd. De man had 17 augustus vorig jaar in Tholen zijn ex uitge scholden. Bovendien had hij ex-nstige bedi'eigingen geuit. Hnfir Melita Lantinq ZIERIKZEE - Zodra de proble men op de afdeling Ruimte van de gemeente Schouwen-Duive- land zijn opgelost, moet de op brengst van de toeristenbelas ting terugvloeien naar de sector. Dat zegt E. Troost, voorzitter van de Recron. teerd met deze voorstellen. Wij willen nu keiharde afspraken met de gemeente dat het geld ten goede komt aan de sector zo dra de problemen zijn opgelost. De gemeente heeft zich in deze niet als het toppunt van be trouwbaarheid getoond." A. Verseput (formateur van het college en WD fractievoorzit ter) kan de houding van de sec tor begrijpen. „Het raadsbesluit waarin staat dat extra opbreng- sten terugvloeien naar de sector is nog steeds geldig. Daarom vond ik het niet nodig daarover iets in het formatieverslag op te nemen. Het is de insteek van de WD om, als de problemen een maal zijn opgelost, het geld te rug te laten vloeien naar de sec tor." Verseput benadrukt dat hij vindt dat de raad spoedig een discussie moet aangaan over de toeiistenbelasting. „Ik heb tijdens de presentatie van het formatieverslag ook ge zegd dat de raad over de toeris tenbelasting moet gaan pi-aten om te voorkomen dat er telkens discussies over ontstaan." De toeristenbelasting is nu 75 cent. Over drie jaar is het bedrag ge stegen naar ongeveer 90 cent per persoon per overnachting, uitgaande van een inflatiecorrec- tie van anderhalf tot twee pro- cent. Voor de Recron is dit moeilijk te verteren, zo bleek vo rige week al tijdens de raadsver gadering. De Recron vreest dat met een dergelijke stijging de concurrentiepositie in gevaar komt. „Het is fors, dat erken ik. Maar bij andere gemeenten staat de tijd ook niet stil. Het is niet zo dat alleen Schou- wen-Duiveland de toeristenbe lasting verhoogd", aldus Verse put. Troost reageert hiermee op het voorstel in het formatieverslag om de toeristenbelasting de ko mende drie jaar telkens met drie cent op te hogen (bovenop de in flatiecorrectie). De opbrengst wordt gebiuikt om extra ambte naren aan te stellen op de afde ling Ruimte en Milieu van de ge meente. Door personeelsgebrek zijn op de afdeling grote achter standen en die moeten met extra menskracht worden opge lost. Omdat de gemeente sterk moet bezuinigen wordt de toeris tenbelasting gebruikt om het probleem op te lossen. Afspraken „Wij zijn hier ongelukkig mee," zegt Troost. „Wij hadden duide lijke afspraken met de gemeente dat alle opbrengsten ten goede zou komen aan de sector. Zon der overleg zijn wij geconfron- RENESSE - De Goereese blues- en rockband Dust treedt zater dag 15 mei op in muziekcafé De Stulp in Renesse. Piet Witvliet stond aan de wieg van deze band. Hij is de leadzan ger en weet zich omringd door Hans Trommel (bas), Dennis Ro- zema (diums). Dirk Wagner (toetsen), Ton Meijer (gitaar) en André Visbeen (gitaar). Verder treden de zusjes Lida, Maartje en Tineke Meijer op als achter grondzangeressen. Dust afficheert zich als een band voor jong en oud met een blues- en rockrepertoire uit de jaren zeventig met af en toe ook een snufje jazz, funk en soul. Het optreden in De Stulp begint om 22.00 uur. TERNEUZEN - Een 15-ja- rige jongen uit Terneuzen is vrijdagmiddag in zijn woonplaats aangehouden voor dierenmishandeling. De jongen had een levende goudvis gevangen in de wa terbakken van de gemeente en deze als grap door de brievenbus van een woning aan de Larixstraat geduwd en was vervolgens wegge rend. De bewoonster hoor de gerommel aan de brie venbus, toen zij ging kijken zag zij de spartelende vis. Door de goudvis in een bak met water te stoppen kon deze worden gered. De jon gen zal worden doorge stuurd naar bureau Halt. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes I Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 j E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl B«orgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Els de Jonge heeft al veel mensen besmet met het 'solexvirus'. door Inqrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een opval lend bord in de etalage waar schuwt voor Solexziekte en dat is maar goed ook. Wie eenmaal het pas geopende Solexmuseum pje aan de Voorstraat in Colijns- plaat binnenstapt, heeft de So lexkoorts zo te pakken. „Het is besmettelijk", geeft eige naresse Els de Jonge lachend toe. „Mijn man Nico en ik heb ben al veel mensen in Zeeland aangestoken." Een jaar of acht geleden ontdek te Nico Beckers de Solex. Hij toerde wat met vrienden rond en was al snel verkocht. Toen vervolgens de eerste Solexen het huis binnen werden gesleept, ging ook De Jonge voor de bijl. „Het is altijd een droom ge weest om een museum in te rich ten", vertelt ze. „Toen dit pand aan de Voorstraat te koop kwam, hebben we het maar ge kocht. Zo'n kans krijg je nooit meer." Peperbus Er staan zeker twintig Solexen te pronken. Van de eerste model len, met schilderachtige namen als De Peperbus of Het Koffer tje, uit begin jaren vijftig tot een moderne Bezorgsolex met een karretje erachter uit Hongarije. „Die worden daar nog ge maakt", vertelt De Jonge. Er staat ook een prachtige So lex voor gehandicapten, met een rolstoel bij wijze van zadel. De Jonge: „Die moest je eerst met de handpedalen een beetje aan zwengelen en dan kon je met een klein handeltje de motor VLISSINGEN - De Drag Queen -wedstrijd die gisteravond in bioscoop Cinecity in Vlissingen zou worden gehouden, is afge last wegens gebrek aan kandida ten. Van de drie Zeeuwen die mee wilden doen hebben twee zich op het laatste moment terugge trokken. Volgens de organisatie vinden Zeeuwse drag queens (travestieten) het moeilijk in de openbaarheid te treden. De meeste travestieten in Zee land zouden getrouwd zijn en een dubbelleven leiden. Aan kandidaten uit de Rand stad was geen gebrek. De initia tiefnemer was echter alleen geïn teresseerd in Zeeuwse deelne mers. starten." Nog zo'n juweeltje: de Vouwsolex. De Jonge: „Die is in Nederland nooit door de keu ring gekomen, maar in België wel. Daar reden ze erop rond." Met een sleutel die in één van de handvaten verborgen zit, dienen een paar bouten losgedraaid te worden en dan laat de Solex zich vervolgens eenvoudig op vouwen. Het museum is verder aangekleed met nummerplaten, oude leren bestuurdersjassen, oiiginele Solextassen en hel men. Aan de muur hangen prachtige oude advertenties met veelzeggende koppen als 'Kijk Ans, die bromfiets wil ik heb ben' en 'Een gerust hart is meer waard dan 'gedurfd hard'. Beckers doet aan toertochten mee, deinst er niet voor terug om in een knalgeel kuikenpak op de brommer te stappen, maar rijdt ook mee met de wereldkam- pioenschappen Solexracen die afgelopen september in het Frie se Joure plaatsvonden. Ook De Jonge staat haar mannetje op de Solex, getuige een grote beker van een Ladies Toernooi in Big- gekerke. Doordat De Jonge en Beckers meedoen aan toertochten en wedstrijden in Zeeland, maar ook in de rest van Nederland, foto Willem Mieras weten veel Solexliefhebbers het echtpaar te vinden als ze van hun spullen af moeten. „Kijk dit kreeg ik van de week nog opge- stuurd." Trots houdt De Jonge een pei-soneelsblad van Van der Heemst, één van de twee Neder landse Solexfabrikanten, uit 1951 omhoog. „Hier staat een prachtige foto in van de Schip hol Rallye. Dat is echt een collec tor's item door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het einde van zwembad Dol-Fijn in Nieu- werkerk raakt weer wat verder uit zicht. Het voorstel om het be sluit over stopzetting van de sub sidie in heroveweging te nemen, kan rekenen op raadsbrede steun. Het vrijwillige bestuur van het zwembad put daar moed uit en bouwt volgende week derhalve ook een klein feestje rond het 35-jarig bestaan van Dol-Fijn. Dat gaat gebeuren met een open huis op maandag 17 mei tussen 19.00 en 21.00 uur. Bezoekers kunnen dan een gratis duik ne men. Verder staat de koffie ge reed en is er een traktatie voor de kinderen. „De bevolking van Nieuwei*- kerk was geweldig trots op het eigen zwembad", memoreert Jo ke Goud-Roks. Die officiële ope ning op zaterdag 17 mei 1969 staat haar nog helder voor de geest. Samen met badmeester Jan Groenenveld vormde zij het eerste instructeursduo in Dol-Fijn. „Daar was ik in feite niet voor aangenomen. Ik had gesollici teerd op de baan van schoon maakster en cassière. Maar toen ik daar op m'n eerste echte werk dag op maandagochtend zat, viel er weinig schoon te maken met kleedkamers en zwembad in gebruik door een groep schoolkinderen uit Bruinisse. En aan de kassa was ook niks te doen, want die leerlingen hoef den natuurlijk geen kaai'tjes te kopen", vertelt Joke Goud. „Kun jij goed zwemmen", vroeg haar collega toen. Dat kon ze in- derdaad. Ze had dat als kind al gedegen geleerd in het buitenwa ter. Toen was gauw beslist dat Joke gewoon dagelijks mee ging werken met de zweminstincties. „We maakten weken van soms zeventig of tachtig uur. Heel veel scholen op het eiland kwa men lessen in Dol-Fijn. Het was immers het eerste overdekte in- structiebad op Schouwen-Duive- land. Daarnaast was er individueel zwemonderwijs en vrij zwem men en aan het einde van de dag moest natuurlijk toch nog wor den schoongemaakt. En goed ook", grinnikt Joke. Ze moet er kennen dat ze een keer zelfs te fanatiek in de weer is geweest met chloor en zeepmiddelen. De combinatie bleek niet gelukkig en leverde haar en haar toenma lige collega ademhalingspi-oble- men op. Grote bek De volgende badmeester, Hans van Hek, moedigde haar aan een officiële opleiding voor zweminstructiice te gaan vol gen. Dat heeft ze met veel ple- SCHARENDIJKE - Op de Ha ven Kloosternol in Scharendijke is gistermiddag rond 13.15 uur ingebroken in een vrachtauto. De bestuurder had zijn vracht auto geparkeerd en afgesloten om een bestelling af te leveren. Toen hij terugkwam bleek deze opengebi'oken, portemonnee en een gsm waren verdwenen. PRESENTEERT ALS ENIGE DE: Joke Goud-Roks doet als eerste zweminstructrice van Dol-Fijn, 35 jaar geleden, nog eens voor hoe keurig de armen moesten worden uitgestrekt. foto Mechteld Jansen zier gedaan. Dat haar loopbaan in Dol-Fijn in 1976 vroegtijdig is afgebi'oken, heeft haar be- treurd. „Mijn stembanden wa ren versleten en konden zelfs na vijf operaties niet meer worden hersteld. Ik zette altijd een gro te bek op in het zwembad. Dat moest ook wel om al die kinde ren in toom te houden, maar blijkbaar gebruikte ik mijn stembanden helemaal ver- keerd." Ze kon haar werk als zwemin structrice niet blijven uitoefe nen en keerde Dol-Fijn noodge dwongen de rug toe. „Ik ben er eerlijk gezegd nooit meer ge weest, maar ik draag het natuur lijk wel een warm hart toe en ik vind natuurlijk ook dat het be houden moet blijven", zegt Jo ke. Bovendien overweegt ze nu met het komende 35-jarige bestaan van Dol-Fijn een kleine reünie te organiseren met de mensen met wie ze destijds met zoveel plezier, heeft samengewerkt. „Misschien is het wel leuk om el kaar op die open avond weer eens te treffen in het zwembad", overweegt ze. Joke beschikt over een grote sta pel oude Zierikzeesche Nieuws bodes met artikelen over de ont staansgeschiedenis en de offi ciële opening van Dol-Fijn. Daaruit blijkt dat her en dei- wel wat meesmuilend werd ge daan over deze voorziening. „Ze hebben in Nieuwerkerk een oude boerenschuur aangekocht en denken nu: we graven een putje en hebben een instructie- bad", was bijvooi'beeld een sne rende opmerking van een sport functionaris binnen de Vereni ging van Nederlandse Gemeen te. Het kon de Nieuwerkerkers allemaal niet deren. Die zijn en blijven zich met hart en ziel in zetten voor hun Dol-Fijn. Deze wordt verzorgd door de digitale foto specialist: dhr. Stef Pluim van Sony Nederland. I 11 mei a.s. Hotel Van Der Valk Goes| sonyshow-goes@fotoverschoore.nl 18 mei a.sHotel Arion Vlissingen sonyshow-vlissingen@fotoverschoore.nl juni a.s. Churchill Hotel Terneuzen\ sonyshow-terneuzen@fotoverschoore.nl SCHRIJF JE NU IN VIA E-MAIL. Zaal open om 19.30 uur. Start presentatie om 20.00 uur. KRANT VOOR ZE ELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemngniimmer 8"711688 [Z! Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbi| éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) iNoteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso (€19.45). D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis; 0800 - 0 23! 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63