emeente wijst claim Zeeduin af HL m Wonderdokter krijgt prachtige kleren ZONDAG GEOPEND Brugman m Met jouw selectie gratis naar het EK auping studio lifestyle Iverheden in de rats iver slibberg Projectontwikkelaar gaat voor ton het schip in door opgravingen Nohelstraat vandaag feestelijke opening Akkoord over bouw korvetten J. van Ginkel derde man Staten - i1- zeeuwse almanak Brug factie 0113-315649 wwpzc.nl flMitr8dactie@pzc.nl istbus 31.4460 AA Goes tortentie-exploitatie: Urd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; «nvs-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. aterdag 8 mei 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ;IKZEE - Projectontwikke- Zeeduin BV (een samenwer- erband tussen Faasse ftosse en Roose Makelaardij) rjjgt geen schadevergoeding fande gemeente Schouwen-Dui- tfland. De projectontwikkelaar a(| oin een vergoeding evraagd omdat de archeologi- che opgraving in de Korte lobelstraat in Zierikzee heeft leid tot extra investeringen. duin BV bouwt negen woon- jizen op de locatie Korte No- lelstraat. Doordat het archeolo- cheonderzoek (ook letterlijk) Drankrijder krijgt lelstraf, boete airijontzegging UDDELBURG - De Middel- urgse politierechter heeft giste- eneen 36-jarige inwoner van IJ- endijke bij verstek voor dron- en rijden en het rijden tijdens ontzegging veroordeeld tot weken cel, acht maanden itzegging en 800 euro boete. de IJzendijkenaar werd 15 iember vorig jaar in Sluis II milligram alcohol per milli- .in zijn lichaam aange- fen, nadat de politie de rankrijder op de Rijksweg N61 ad aangehouden. Een blaastest ikte niet. lil de bloedproef bleek dat hij uim drie keer zoveel alcohol ad gedronken als is toegestaan, aamaast was hem de bevoegd- tot het besturen van een «rijtuig ontzegd. orConnyvan Gremberghe ERNEUZEN - De overheden Zeeland (provincie, gemeen- i. waterschappen en Zeeland «ports) zullen op zeer korte tnnijn op zoek moeten naar fcn plek waar grote hoeveelhe- en baggerspecie kunnen wor- ffl geborgen. •p de Zeeuwse waterbodems list momenteel tussen de twin- igen 62 miljoen kubieke meter waarvan er tussen de 1,3 en miljoen kubieke meter snel - b milieuredenen - moet wor- te geborgen. Het gaat hierbij bmatig tot zwaar verontreinig- escdimenten. Ie lijd voor zon depot begint te rögen, ook al, omdat het wa- phap Zeeuwse Eilanden met Schillende gemeenten in Mid- kn-Zeeland afspraken heeft ge- Bakt om medio 2006 te begin- öi met het opschonen van di- waterbodems. Het gaat an vooral om vroegere overs tor en en rioolsloten in stedelijke Blra. alsmede de oude riool aart tussen Middelburg en «re Ook de Vlissingse Vest in iddelburg dient op korte ter- P te worden opgeschoond, «w Rijkswaterstaat snakt naar ^mgsruimte. De Directie Zee- ^van de rijksdienst zit met slib van 1,8 miljoen 5- In totaal ligt er in -o—e wateren zo 'n M00 kubieke meter verontrei- Sdn specie te wachten op ber- "8 In de Zeeuwse havens j?pt zich verder nog een kwart OP- (Advertentie) veel diepgravender is uitge voerd dan waar op was gere kend, zijn voor de projectont wikkelaar de kosten 100.000 eu ro hoger uitgevallen. „Er is heel veel grond uit de bouwput gehaald. Dit hebben we moeten opvullen met zand. Daarnaast hebben we moeten heien op de plek waar de schuur tjes komen. Dit was niet de be doeling maar bleek nodig omdat de grond daar flink beroerd is en nu niet meer stevig genoeg was", zegt projectontwikkelaar R. Faasse van Zeeduin BV. „Als het onderzoek niet op die wijze was uitgevoerd waren de kosten ook nooit zo hoog opgelo pen." Faasse weet nog niet precies wat hij met de afwijzing gaat doen. „Ik heb de brief vanochtend ge had en we moeten ons daarop be raden." De gemeente schrijft aan Zeeduin BV dat in de leve- ringsacte staat deze kostenver hoging voor eigen risico van de projectontwikkelaar is. „Wij vragen ons af of dat wel op ons bord gelegd kan worden. Burge meester en wethouders zeggen van wel, wij denken daar toch anders over. Als wij besluiten geen genoegen te nemen met de ze reactie dan volgt een juridi sche prodcedure. Ik sluit dat niet uit, maar we moeten daar nog over nadenken." Grenadiers houden de vijand op afstand. Linnen uit Indonesië en geborduurde lakens uit Italië voor nieuw historisch openluchtspel door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is geen een voudige opgave vierhonderd de zelfde knopen te kopen. Baukje Bijlsma had ze nodig voor de kostuums van de zes grena diers in het nieuwe historische openluchtspel 'De Wonderdok ter' dat eind juni en begin juli wordt opgevoerd bij de Sint Ni- colaaskerk in Brouwershaven. Bijlsma is samen met Ada van Sluis de motor achter de kos- tuumploeg binnen de Stichting Historische Spelen Zierikzee. Het is Bijlsma niet helemaal ge lukt met die vierhonderd kno pen, maar met een creatieve vondst heeft ze toch haar doel bereikt. Ze vertoeft door-de-weeks vaak in Maas tricht in verband met het werk van haar man in die omgeving. Op de lappenmarkt daar heeft ze heel veel van haar gading ge vonden, maar geen vierhon derd dezelfde knopen. „Kom maar eens bij me thuis in de voorraad kijken", nodigde een marktkoopman uit het Bel gische Smeermaes haar uit. Bijlsma deed dat en vond drie honderd zilveren en honderd goudkleurige knopen en had daarmee de finishing touch voor de grenadierskostuums. Er zijn legio voorbeelden van dit soort uitdagende missies. „Soms moet je voor jezelf bepa len zo is het genoeg geweest met zoeken. Nu doe ik het met wat ik heb", zegt Ada van Sluis. Ze geeft ermee aan dat het streven naar perfectie groot is, maar dat er vaak ook pragmatisch moet worden ge werkt. Honderd toneelspelers kleden, van wie sommigen in verschillende kostuums, is geen sinecure. Bovendien moet alles in enkele maanden gereed zijn en is het budget gelimi teerd. „Er staat ons circa 2000 euro ter beschikking, maar als het echt nodig is, mogen we dat wel wat oprekken", grinniken beide vrouwen. Ver voor de tweede opvoerings reeks van de productie 'Dijk vak waren zij al bezig met de kostuums voor 'De Wonderdok ter'. Het verhaal speelt zich af in 1764. De laat-Roccoco wis ten ze en uit kostuumboeken en informatie van internet leer den ze dat er in die periode veel kon op het gebied van kle ding zolang het maar weelde rig was met veel protserige ac cessoires: knopen, gespen, cha- beaux, kantjes, strikken en waaiers. Pruiken zijn een must. Voor de chique lieden dan, zo als de baron, de burgemeester, de kooplieden, de jonge juffers in de borduursalons en ook die heldhaftige grenadiers. Het volk moet het met veel minder doen. Ze maken armoedige tij den door en schreeuwen om werk en brood, maar toch po gen die eenvoudige lieden enigszins de mode van de rij ken na te doen. Zij het dan met veel eenvoudiger stoffen. Uitschuifheupen Kenmerk voor de japonnen in die laat-Roccoco waren de zijpanieren, een soort uitschuif heupen. Bijlsma en Van Sluis creëren ze met behulp van zwembandjes. Dat draagt niet echt comfortabel, maar toch aanzienlijk aangenamer dan de ijzeren of houten raamwerkjes die de dames anno 1764 onder hun rokken droegen. De beide vrouwen weten zich gesteund door een decorploeg van circa 25 mensen met tal van talen ten. „Er zijn veel specialismen nodig. Tien dezelfde schorten maken is net zo waardevol als een ingenieuze japon creëren.", zegt Bijlsma om aan te geven dat je echt niet allemaal vaardi ge coupeuses behoeft te zijn om in deze ploeg een bijdrage te kunnen leveren. Met een nieuwe productie op de rails moet er stevig worden doorgewerkt. Bijlsma en Van Sluis maken een werkplan en ontwerpen de meeste kos tuums. Enkele daarvan maken ze zelf, maar de meeste komen voor rekening van de kostuum- ploeg. Bijlsma houdt in die maak-periode wekelijks spreek uur voor wie tegen vragen of problemen aanloopt. Voor de voortgang is het zaak dat stof fen en accessoires tijdig zijn in gekocht of anderzins bijeen worden vergaard. Dat laatste levert vaak verrassingen op. „We krijgen zo ontzettend veel aangeboden van allerlei men sen die bij de productie betrok- De kostuums zitten de acteurs van De Wonderdokter als gegoten. foto's Dirk-Jan Gjeltema ken zijn, maar ook van toe schouwers die met leuke din gen of stoffen komen. Zij besef fen dat wij die wellicht wel kunnen gebruiken", zegt Van Sluis. Zo zijn er dit keer enkele fraai geborduurde Italiaanse la kens verwerkt. Ook werd er een rol linnen met een rijk ver leden uit Indonesië cadeau ge daan. „Die was zelfs nog uitge meten aan de el", zegt Bijlsma om de historie van deze rol stof te benadrukken. Met rijk gedessioneerde tafel kleden en gordijnen weet de kostuumploeg ook wonderen te verrichten, Dat blijkt onder meer uit de jas van hoofdper soon Cato Kamerling. Dat er hier en daar een klem gaatje of brandplekje inzit, ziet niemand straks vanaf de tribune. Thea ter is illusie tenslotte. Daarom mogen details ook best worden uitvergroot en zijn de kleuren combinaties soms wat brutaler gemaakt dan ze bijna drie eeu wen geleden wellicht zijn ge weest. De jeugdige Elody ge niet als ze tijdens de repetitie even haar chique japon mag passen. Over de kanariegele on derrok van satijn prijkt een bo venrok met bloemmotief. Het lijfje valt op door de prachtige mouwen versierd met fraaie randen van kant. Dat is toch anders dan spijkerbroek met T-shirt. Zo'n japon helpt om je dochter van de baron te wanen. Het gebruik van waaiers vergt kennis. Ook die gegevens dra gen de kostuumdames aan. Een jonge schone die haar waaier tje in het bijzijn van een man naar de grond laat wijzen, zegt; 'Ik veracht je'. Maar houdt ze haar waaier voor haar hart dan zegt ze hem: 'Ik zal er altijd voor je zijn'. Zo zijn er nog veel meer codes. Met de kostuumploeg binnen de Stichting Historische Spe len worden veel talenten gebun deld. „Misschien zou daar veel meer mee gedaan kunnen wor den. In commercieel opzicht ten behoeve van Zierikzee bij voorbeeld", zegt Bijlsma wat aarzelend. Als voorbeeld noemt ze een kerstmarkt a la Dickens onder de Beuze. Vol gens haar zou dat heel wat men sen naar de stad trekken. De archeologische opgraving in de Korte Nohelstraat in Zierik zee heeft tot grote politieke be roering geleid en heeft uiteinde lijk vier wethouders hun zetel gekost. De kosten van de opgraving liepen op tot ruim 650.000 euro, terwijl op 52.000 euro was gere kend. VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissin- gen kan vrijwel zeker twee korvetten bouwen voor Indo nesië. In Jakarta is een akkoord gesloten over de financie ring. Hoewel de KSG benadrukt dat er nog meer afspraken moeten worden gemaakt, betitelt woordvoerder T. van de Poel de ontwikkeling als een 'belangrijke stap'. Zowel de scheepswerf als de ministeries van Economi sche Zaken en Financiën doen inhoudelijk geen medede lingen. De Nederlandse regering toonde zich eerder al bereid het wapenexportbeleid zo op te rekken, dat De Schelde in Vlissingen twee korvetten aan Indonesië kan leveren. Met de bouw van de twee, negentig meter lange korvetten is achthonderd manjaar werk gemoeid. Niet alleen bij De' Schelde, maar ook bij toeleveranciers. MIDDELBURG - Statenlid J. van Ginkel wordt voorge dragen als tweede plaatsvervangend voorzitter van Pro vinciale Staten. Het zogeheten presidium (de Statenvoorzitter en fractie voorzitters van de politieke partijen) vinden het gewenst dat naast de eerste plaatsvervanger (de SGP-er W. Ko- lijn) een tweede Statenlid wordt aangewezen dat in voor komend geval de voorzittershamer hanteert. Voorzitter van de Staten is commissaris van de koningin W. van Gel der (CDA). Van Ginkel kwam in 1991 namens het Gereformeerd Poli tiek Verbond in Provinciale Staten en is sinds 1997 frac tievoorzitter van de ChristenUnie (de samensmelting van GPV en Reformatorische Politieke Federatie). De Staten moeten de voordracht van Van Ginkel 18 juni bekrachtigen. (Advertentie) van 12.00 tot 18.00 uur i Hulst* Absdaolseweg 19 Tel.. 0114-320080 J "O c b KEUKENS BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of k k op www.brugman.nl (Advertentie) Ga naar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen en maak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Portugal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië. Bij de Match-deialer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Heb je liever een andere kleur? Jij kiest. Met de Auping Match stel je zelf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de 2.000.000 mogelijke combinaties. Wat je wil. Jij bepaalt. COMFORT IN VELE DIMENSIES Uw dichtstbi|2i|nde Auping Match dealers vertellen u graag de actievoorwaardi GOES Vision Store Morgana De Schipper, Marconistraat 32 Sinds enige tijd is de skyline van Temeuzen een pronkstuk rijker: het gebouw van het ha venschap aan het Schelpen pad, pal naast de binnenvaart- sluis. Het futuristische ge bouw is al vergeleken met een skihelling en een enkeling wist dan ook te melden dat Temeuzen zich kandidaat had gesteld voor de volgende Olympische Winterspelen. Maar je kunt het gebouw ook anders zien. Zoals die twee Franse schippers, toen ze op een regenachtige avond, in de schemering op het Kanaal Gent-Temeuzen kwamen aan varen. Ze wilden via de sluis de Westerschelde op en meen den geluk te hebben. De brug stond open, zodat ze pro bleemloos de sluis konden bin nenvaren. Hun motoren draai den op topsnelheid toen ze richting sluis koersten. Ze konden gelukkig nog net op tijd afremmen. Want de brug stond helemaal niet open. Ze hadden zich ver gist: het was het havenscha.ps- gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61