Rumsfeld gaat door het stof Commissaris Bolkestein is marktmeester van Brussel PZC Georgische regering krijgt meer macht in deelstaat Adzjarië o Veertien doden bij aanslag in Karachi fi9n uit f Strijd in Karbala houdt aan Minister VS neemt verantwoordelijkheid op zich voor martelingen Rechterhand Japanse premier weg Duits tekort in 2005 misschien boven 3 procent Voorlich tingsdag cha uffeursopleidingen President tapt illegaal biertjes Militair overleg Korea's Premier van Nepal treedt af Bellende fietser beboet in Australië Meer explosies munitiedepot in Oekraïne ITALIAANSE KEUKENS FORS KEUKENS k -- 7 zaterdag 8 mei 2004 KARBALA - Amerikaanse eenheden zijn gisteren in de sjiitische steden Najaf en Karbala in het zuiden van Irak slaags geraakt met gewapende aanhan gers van de radicale sjiiti sche leider Muqtada al Sa- dr. De gevechten eisten ze ker 23 levens. In Najaf kwam zes gezinsle den om toen hun huis door een Amerikaanse mortier werd getroffen. Onder de doden waren jonge kinde ren. Volgens het Ameri kaanse leger kwamen ook dertien opstandelingen om bij de gevechten. In Karbala kostte de strijd met Al Sadrs Mahdi-leger zeker vier Irakezen het. le ven. De gevechten in Kar bala woedden in de omge ving van het hoofdkwartier van Al Sadr in de Mukha- yam-moskee, niet ver van de heiligdommen van imam Hussein en imam Ab bas. De Amerikanen treden harder op tegen het Mah di-leger, dat de heilige ste den Karbala, Najaf en Ku- fa beheerst. De Amerika nen proberen de geestelijke te pakken te krijgen, maar laten hem op zijn wekelijk se autotochten tussen Kufa en Najaf ongemoeid. Ook deze vrijdag weer reed Al Sadr van Najaf naar de hoofdmoskee van Kufa om te bidden. „Niemand kan Al Sadr verslaan", scan deerde een menigte aanhan gers. „Ja tegen Vrijheid. Ja tegen onafhankelijkheid." De auto van Al Sadr reed tot aan de moskeedeur. Een islamitische geeste lijke heeft in Basra een be loning van 140 euro uitge loofd voor Irakezen die een Britse soldate ontvoeren. De vrouwelijke militairen zouden volgens hem moe ten worden overgedragen aan religieuze leiders om te dienen als slaaf. AP/ANP/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De in op spraak geraakte Amerikaanse minister van Defensie, Rumsfeld, heeft gisteren de vol ledige verantwoordelijkheid op zich genomen voor de mishande ling van Iraakse gevangenen door Amerikaanse militairen. Ten overstaan van de Senaats commissie voor de strijdkrach ten in Washington bood hij de slachtoffers zijn 'diepste' veront schuldigingen aan. Hij moest zich verantwoorden na de onthullingen over de mis standen in Irak. Ter discussie stond ook de manier waarop het ministerie van Defensie met de beschuldigingen over misbruik van Iraakse gedetineerden is om gegaan. „Deze zaken gebeurden tijdens mijn dienst. Als minister van De fensie ben ik verantwoordelijk en ik neem de volle verantwoor delijkheid op mij", stelde hij. Hij zei dat er wordt gewerkt aan een compensatieregeling. Daar naast kondigde hij nog een diep gravend onderzoek aan naar de mishandeling van de Iraakse ge vangenen. Rumsfeld leek door het stof te gaan in een poging president Bush buiten schot te houden. De minister zei de ernst van het schandaal te hebben onder schat. Hij erkende niet tijdig in gezien te hebben dat hij de zaak aanhangig had moeten maken bij 'de hoogste niveaus' van de regering, onder wie president Bush. Zijn verklaring werd kort ver stoord door demonstranten die met kreten en spandoeken hun ongenoegen uitten over de be windsman. Ze maakten hem uit voor oorlogsmisdadiger en schreeuwden: „Ontsla Rumsfeld." Powell Kort voor cle verschijning van Rumsfeld voor de commissie be tuigde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Po well, nog zijn steun aan zijn col lega van Defensie. Powell wees erop dat Rumsfeld twee militai re campagnes te leiden heeft, in Irak en Afghanistan. Ook heb ben de Amerikanen militairen in onder meer Bosnië, Kosovo en Haïti. De bewindsman vond het veel te vroeg om te praten over een mo gelijk ontslag van de Republi kein Rumsfeld. Een aantal in vloedrijke Democraten, onder wie presidentskandidaat Kerry, menen dat hij moet opstappen. ANP FRANKFURT - De Duitse Minister van Defensie Rumsfeld (r) overlegt met een assistent tijdens zijn verhoor door de commissie, minister van Financiën Eichel sluit niet uit dat zijn land ook volgend jaar een begro tingstekort zal hebben dat hoger is dan drie procent van het bruto binnenlands pro duct. foto Molly Riley/RTR Daarmee schendt het land voor de vierde keer op rij de Europe se regels die de euro stabiel moe ten houden. Eichel zegt dit in een vraagge sprek dat vandaag door de Siiddeutsche Zeitung wordt ge- Beloofd Dat Duitsland de begrotingsre gels opnieuw overtreedt, komt met geheel onverwacht. Deskun digen hielden er al enige tijd re kening mee. De Duitse regering had eerder beloofd dat ze de be groting volgend jaar op orde zou hebben. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - Frits Bolkestein heeft nog een paar maanden te gaan voor zijn ambtstermijn er op zit, maar het staat nu al vast dat de Nederlandse liberaal niet de geschiedenis in gaat als een kleurloze en weinig invloedrijke Europees Commissaris. Integen deel. De 71-jarige Bolkestein heeft de pÊüonze redactie buitenland IEATOEMI - Het regionaal parle- menl van de Georgische deelre publiek Adzjarië heeft gisteren unaniem besloten de post van de deze week afgetreden Adzja- nsche leider Asian Abasjidze af jte haffen. De macht van de centrale Georgische regering in 'de autonome republiek wordt jdaarmee aanzienlijk versterkt. Abasjidze, die Adzjarië dertien jaar lang bestuurde, was for meel voorzitter van het Adzjari- l7e Parlement, maar hij werd r °°k leider van de uitvoe rde macht, een functie die spe ciaal voor hem werd gecreëerd. ,e Georgische president Mi- Saakasjvili zei donderdag- ^et regime in uzjarië zich veel meer rechten M toegeëigend dan het be- ruur van een autonome regio in «giézou mogen hebben. P dzjarië was gescheiden van •*°rgië. Het had zijn eigen troe- n en politiestructuur. Maar ^nu voorbij", aldus de pre- Saakasjvili beloofde dat er uiter lijk midden juni verkiezingen worden gehouden in Adzjarië. Hij zei nog vijf dagen in de Adz- jarische hoofdstad Batoemi te blijven om een interim-bestuur op te zetten. De voorzitter van dat bestuur wordt de Adzjariër Levan Vasjalomidze, een top ambtenaar bij de Georgische spoorwegen, aldus de president. Ondanks de inspanningen van de naar Adzjarië overgebrachte politieagenten en militairen bra ken er gisteren bij de voormali ge residentie van Abasjidze ge vechten uit. Tegenstanders van Abasjidze botsten er met voormalige lijf wachten van de verdreven lei der, toen die bij de residentie om twee maanden achterstallig loon kwamen wagen. Troepen van het Georgische ministerie van Binnenlandse Zaken scho ten in de lucht om de vechtende menigte uiteen te drijven. De vi ce-minister van Veiligheidsza ken Gigi Oegoelava verklaarde in reactie op het incident dat de autoriteiten loon betalen 'aan degenen die het verdienen'. AP afgelopen vijf jaar zijn reputatie als politiek dier en liefhebber van een stevig debat ook in Brus sel waargemaakt. Zo ging hij twee keer publiekelijk in debat met Danny Cohn-Bendit, alias 'Rode Danny', de haast mythi sche leider van de Parijse stu dentenopstand van 1968 die na mens de Duitse Groenen in het Europees Parlement zit. Hoewel een van de weinige libe ralen in de Europese Commissie van voorzitter Romano Prodi, was hij de afgelopen jaren on miskenbaar een van de zwaarge wichten van Prodi's team. Na tuurlijk was dat mede te danken aan zijn portefeuille. Als com missaris voor Interne Markt en Belastingzaken kreeg hij veel be langrijke en gevoelige dossiers op zijn bord. Maar Bolkestein legde ook een grote werklust en dossierkennis aan de dag. Menigmaal moest hij de strijd aangaan met grote lidstaten die zijn streven om markten te libe raliseren te ver vonden gaan. Bolkestein kwam lang niet al tijd als winnaar uit de strijd. Zo dwarsboomde Duitsland - met Britse steun - de overnamericht lijn die het bedrijven makkelij ker moest maken om andere be drijven over te nemen. De richt lijn werd - zeer tegen Bol- kesteins zin - uitgekleed. De man die in Nederland furore maakte met stevige uitspraken over asielzoekers en tal van an dere gevoelige thema's, lang voordat Fortuyn op het politie ke toneel verscheen, heeft lang getwijfeld over de vraag of hij nog eens vijf jaar een rol wilde spelen op het Europese politieke toneel. Volgens hemzelf heeft hij een andere keuze gemaakt omdat hij er al jaren van droomt nog eens een boek te schrijven 'over de invloed van intellectue len op de wereldpolitiek'. Hij be steedt zijn tijd de komende ja ren liever aan die jongens droom. Spoeling In Brussel vermoedt menigeen dat ook andere zaken hebben meegespeeld bij Bolkesteins keu ze. Het was verre van zeker dat hij opnieuw een belangrijke portefeuille zou hebben ge kregen in de volgende com missie. De EU-uitbreiding be tekent dat de nieuwe commissie die per 1 november aantreedt tien extra commissarissen telt. Daarmee wordt de spoeling dunner. Bovendien eist Duits land dat er in de volgende com missie een Duitse 'supercommis saris' voor industriebeleid komt. Die supercommissaris moet alle belangrijke portefeuil les op economisch gebied coördi neren. In zo'n constellatie zou er voor Bolkestein mogelijk slechts een 'B-portefeuille' zijn overgeble ven. En daarvoor vindt Bol kestein zichzelf te goed. Bolkestein maakte enkele dagen geleden in een interview nog ge hakt van het Duitse streven naar een supercommissaris. „De Duitsers willen een poedel die goed naar Berlijn luistert." Dat is niet het taalgebruik van een man die weer een belangrijke Europese portefeuille wil. Naar nu blijkt, wist Bolkestein toen hij die uitspraak deed al dat het boek 'Brussel' binnenkort voor hem afgesloten is. GPD (Advertentie) Volg een vakopleiding lot beroepschauffeur of heftruckchauffeur. Nog steeds voldoende banen beschikbaar! Kom ook naar de voorlichtingsdag te Etten-Leur op zaterdag 15 mei. De informatiebijeenkomsten starten om 9.30, 11.00, 13.00 en 14.30 uur. Ook voor 1 7-jarigen en hun ouders. Vrijblijvende informatie over de (spoed)opleidingen tol vrachtwagenchauffeur en heftruckchauffeur, financieringsmogelijkheden en subsidies. Gratis proefles in vrachtauto en/of heftruck. Diverse aanbiedingen waaronder gratis anti-slipcursus t.w.v. 175,00 Handelsweg 11, Etten-Leur (aan de A-58, afslag 19) tel. 076-50.15.535 www.verkeersschoolblom.nl D VERKEERSSCHOOL TOKIO - De rechterhand van de Japanse premier Junichi ro Koizumi, Yasuo Fukuda, heeft gisteren zijn aftreden bekendgemaakt. De minister die tevens kabinetssecreta ris is, neemt daarmee zijn verantwoordelijkheid in een schandaal over niet-betaalde pensioenpremies. Zeven Japanse ministers en meerdere parlementsleden hebben toegegeven dat ze geen premies hebben be taald.Het schandaal komt op het moment dat de regering een hervorming van het pensioenstelsel probeert door te voeren, die gepaard gaat met hogere premies. ANP LONDEN - De Poolse president Aleksander Kwasniews- ki heeft toegegeven dat hij in de jaren zeventig een ille gaal bijbaantje had als barman in een Londense pub. Dat zei hij gisteren op de Britse televisiezender Channel 4. Kwasniewski is momenteel met zijn echtgenote op staats bezoek in Groot-Brittannië, waar hij in de jaren zeventig woonde tijdens een onderbreking van zijn studie aan de universiteit van Gdansk. Hij nam een baantje in een kroeg om geld te verdienen en zijn Engels te oefenen. De Britse autoriteiten wilden niet reageren op Kwasniewski's uitlatingen. Veel Britten vrezen dat het land zal worden overspoeld met arbeidskrachten uit de landen die op 1 mei zijn toegetreden tot van de Europese Unie, waaronder Polen. ANP SEOUL - Om de onderlinge spanningen te verminderen hebben Noord- en Zuid-Korea gisteren tot overleg tussen hooggeplaatste militairen besloten. De Noord-Koreaanse strijdkrachten stemden met het overleg in na drie dagen van besprekingen tussen minis ters van beide kanten in Pyongyang. Volgens Zuid-Korea moet het overleg nog deze maand beginnen. Noord-Korea opende ook zijn grens voor een Zuid-Kore- aans konvooi met hulpgoederen voor de slachtoffers van de treinexplosie op 22 april in Ryongchon, waardoor 169 mensen omkwamen en 1300 gewond raakten. AP KATHMANDU - Premier Surya Bahadur Thapa van Ne pal is gisteren opgestapt na nog geen jaar in functie te zijn geweest. Thapa zei de weg te willen vrijmaken voor nationale overeenstemming over het herstel van de meer- partijendemocratie. Daarvoor hebben Nepalezen de afge lopen weken massaal gedemonstreerd. Nepal verkeert in een politieke crisis sinds oktober 2002, toen koning Gyanendra toenmalig premier Sher Bahadur Deuba en het parlement naar huis stuurde. AP BRISBANTE - De politie in Australië heeft een fietser een bekeuring van 225 Australische dollar (135 euro) gegeven omdat hij belde met zijn mobiele telefoon. Dat meldde gis teren de Australische krant Gold Coast Bulletin. De 44-jarige schoonmaker Michael Dailey fietste van zijn werk naar huis toen hij een telefoontje van zijn baas kreeg. Hij nam op en antwoordde naar eigen zeggen slechts drie keer met ja, waarna hij weer ophing. AP MELITOPOL - In een Oek- raïens munitiedepot waar don derdagavond brand uitbrak von den gisteren nog altijd explosies plaats. In een straal van veertig kilometer rond de opslagplaats regent het munitieresten, meld den de autoriteiten. Een nabijge legen kerncentrale zou echter geen gevaar lopen. Honderden brandweerlieden zijn ingezet om de brand te be strijden. Zij werden daarbij gis teren geholpen door hevige re genval. Volgens vice-premier Andrei Kljoejev, die in het ramp gebied aanwezig is, zijn de red dingswerkers erin geslaagd de gevarenzone te verkleinen. Volgens een woordvoerder van het ministerie voor Noodsitua ties zijn door de ontploffingen en de daarop volgende evacua tie tot dusver vijf doden geval len. Een bewaker van het muni tiedepot werd gedood door rond vliegend puin. Vier ouderen be zweken tijdens de ontruiming van hun dorp aan een hartaan val. Tienduizend mensen heb ben hun woningen moeten verla ten. Lokale media hebben gemeld dat in een straal van drie kilome ter rond de rampplek vele gebou wen zijn verwoest, waaronder een treinstation. Volgens de plaatselijke autoriteiten zijn honderden mensen dakloos ge worden. Ook een gaspijpleiding zou zware schade hebben opge lopen. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland KARACHI - Bij een bomaanslag op een volgepakte sjiitische mos kee in de zuidelijke Pakistaanse havenstad Karachi zijn gisteren veertien mensen om het leven ge komen en meer dan tweehon derd gewond geraakt. Vermoedelijk gaat het om een zelfmoordaanslag. President Pervez Musharraf veroordeelde de aanslag als een 'laffe daad van terrorisme' en liet een onder zoek instellen. De moskee is gevestigd in een door de overheid geleide koran school, die aparte moskeeën voor soennieten en sjiieten heeft. De leerlingen hadden zo als gebruikelijk vrijdagmiddag vrijaf. De zware bom ontplofte vlak na het begin van het vrijdaggebed. Een expert van de politie zei dat er mogelijk sprake was van een zelfmoordaanslag omdat er geen sporen van een tijd- of ra diografische ontsteking zijn ge vonden. Bovendien is er geen bomkrater, wat erop zou duiden dat de bom niet op de grond lag, maar mogelijk op een lichaam was gebonden. Verschillende ooggetuigen heb ben een man in een zwarte man tel en met een zwarte tulband aangewezen als een mogelijke dader. Hij zat naast de zuil waar de explosieven afgingen. De Pakistaanse bevolking van 150 miljoen mensen bestaat voor 80 procent uit soennieten en voor bijna 20 procent uit sjiie ten. De twee bevolkingsgroepen kunnen over het algemeen goed met elkaar overweg.AP (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. de Jonge Hoek van Dijke modem living easy living Louis Hemelaar BANG OLUFSEN Loewe Palladio buitenmeubelen buitenverlichting van der Poel Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. U vindt ons aan de Schouwersweg 7: pal naast de A58. (Industrieterr. Noordzak) Vrijdagavond vaste koopavond! www.binnenuit.nl (Advertentie) 1 IAl11 A 1S DESIGN GREVELINGENSTRAAT 1DH 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 0111 - 45 01 10 www.porskeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5