Rijles kan ook later Jan Francois blijft bescheiden PZC Bijzonder schilderij op veiling in Middelburg iELICHT Route Kunstschouw toch divers Zeeuwen willen handel drijven over de grenzen PTT-spullen in museum Waskot Provincie steunt projecte voor ontwikkelingshulp kunst Bijzonder werk Adriaen Coorte in Rijksmuseum zaterdag 8 mei 2004 GOES - Veel Zeeuwse bedrijven bekijken de mogelijkheden om binnen twee jaar zaken te doen over de grens. Dat stelt de Ka mer van Koophandel voor Zee land naar aanleiding van een landelijk onderzoek. Hoeveel Zeeuwse bedrijven plannen heb ben, weet de Kamer niet. Zee land telt momenteel 1200 expor terende bedrijven. Uit het landelijke onderzoek blijkt dat Nederlandse bedrij ven de tien nieuw toegetreden EU-landen zien als extra export markten. Van de 25.000 onder vraagde exporteurs geven ruim 8500 (34 procent) aan dat ze al naar deze nieuwe EU-landen ex porteren. Ruim 3500 (14 pro cent) bedrijven geven aan dit in de toekomst te gaan doen. Uit het onderzoek van de Ka mer blijkt verder dat de meeste interesse van de ondernemers uit gaat naar Polen (665 bedrij ven; 18 procent), Tsjechië (448 bedrijven; 12 procent) en Honga rije (452 bedrijven; 12 procent). Om goed voorbereid op de bui tenlandse markt te zijn, organi seren de Kamers van Koophan del voor Zeeland en West-Bra bant op 11 mei de internationa le handelsdag. Op deze dag wor den presentaties gegeven over zaken als internationaal beta lingsverkeer, juridische aspec ten van het internationaal za kendoen, de toekomst van de douane en credit management. Verder is er een informatie markt met deelnemers als EVD, douane, Fenedex en de Neder landse Export Combinatie. De bijeenkomst is van 16.00 tot 20.00 uur in zalencentrum De Raayberg in Bergen op Zoom. WEMELDINGE - In museum 't Waskot in Wemeldinge is de hele maand mei de verzameling PTT-spullen van oud-postbestel- ler Verniel te zien. Het gaat om stempels, een postkoets, bestel auto's, petten, insignes en uni formen uit de periode 1865-1997. Rondleidingen wor den verzorgd op woensdag en vrijdag tussen 10 en 17 uur. door Raymond de Frel De achttien kaarsjes op de taart wa ren nauwelijks uitgeblazen, of de rij-instructeur drukte al op de claxon. Je eerste autorijles op je achttiende ver jaardag, het was iets speciaals. Hoe snel ler je dat roze papiertje in bezit had, hoe eerder de vrijheid en onafhankelijk heid, ook al was dat met de auto van pa of ma, zouden toenemen. En dus deden de lesauto's dikwijls uur na uur de middelbare scholen aan om leerlingen wegwijs te maken in het blik. Voorgaande is niet voor niets in de ver leden tijd geschreven, want uit cijfers van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen blijkt dat veel achttienja- rigen het halen van het rijbewijs uitstel len. Het aantal aanvragen voor nieuwe rijbe wijzen is in ruim een jaar met zestien procent gedaald. René Brasser van de gelijknamige ver keersschool in Vlissingen kan zich wel Rijbewijs in die cijfers vinden. „Door de verslech terde economie hebben veel jongeren minder inkomsten dan voorheen. Op zestien-, zeventienjarige leeftijd kun nen ze vaak nog wel wat bijverdienen in de supermarkt, maar daarna worden ze te dure arbeidskrachten. En veel jon gelui blijven tegenwoordig langer op school hangen. In een plaats als Vlissin gen hebben studenten natuurlijk veel mogelijkheden met het openbaar ver voer", aldus Brasser. Waar vroeger de lessers voor 95 procent achtien jaar jong was, is dat nu nog 75 procent. De 25-plussers, vaak net stu dent af, nemen steeds meer toe. Brasser: „Opvallend is ook dat veel jongeren uit omliggende dorpen zich aanmelden. Die moeten wel, omdat het openbaar vervoer daar steeds meer te wensen over laat." Om de portemonnee niet teveel ineens Steeds meer jongeren stellen het halen van een rijbewijs uit, blijkt uit cijfers van het CBR. foto Peter Nicolai te belasten, zijn er mogelijkheden om een speciale rijbewijslening af te slui ten, al is dit aflossingssysteem vanwege hoge rentes meestal niet echt goedkoop. Brasser doet vanwege administratieve romslomp niet mee aan deze vorm van financiering. Lenen Bij Jos de Kraker Verkeersopleidingen in Terneuzen kan wel worden overge gaan tot lenen, maar meestal blijft het bij vragen stellen. „Er wordt hier nog nauwelijks gebruik van gemaakt. In de Randstad gebeurt dat al vaker, maar we lopen hier vaak een beetje achter, hè", vertelt Jos de Kraker. De Krakers verkeersschool richt zich met name op de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. Hij weet van de CBR-cijfers, maar meent dat zijn werkgebied een uit zondering op deze getallen is. „Wij merken er niets van. Ik hoor van collega's uit de Randstad vaak dat het in goede periodes bij hen extra goed gaat en in mindere tijden extra slecht. Ik kan mij ook wel voorstellen dat in een periode van recessie de hand even op de knip wordt gehouden. Zeker als vader en moeder sponsors zijn. Want met een rijbewijs, heb je natuurlijk nog geen auto. Het is wel zo dat onze klan ten over het algemeen sneller hun rijbe wijs willen halen dan vroeger. Dus sme ren ze niet meer alle lessen uit over vele maanden, maar maken ze heel veel uren in bijvoorbeeld een vakantieperiode." Ook rij-instructeur Kees Foks uit Aar denburg biedt de mogelijkheid tot le nen, maar bij hem loopt het wat dat be treft evenmin storm. Minder lessen De CBR-conclusies onderschrijft hij niet. „In West-Zeeuws-Vlaanderen moet je wel een rijbewijs hebben, in ver band met de slechte openbaar vervoer- voorzieningen. Bovendien zijn rijlessen hier goedkoper dan in de grotere ste den. Hier heb je minder lessen nodig. Na een 25 tot dertig rijlessen kun je hier examen doen, terwijl je in de Randstad al gauw op veertig tot vijftig lessen moet rekenen. Daar heb je immers met zaken als trams te maken", weet Foks. Vijftienhonderd euro is een normale in vestering voor een rijbewijs, maar dan moet het examen wel in één keer wor den gehaald. Genen Opvallend detail is dat vrouwen gemid deld vijf rijlessen meer nodig hebben dan mannen. Foks durft die constate ring na 25 jaar ervaring te bevestigen. „Ik denk dat er een natuurlijk verschil is. Het heeft veelal met het technische aspect van autorijden te maken. Maar er zijn uiteraard ook uitzonderingen: heel handige meisjes en heel onhandige jongens. Handigheid kan je nou een maal niet kopen." Jos de Kraker komt tot een zelfde con clusie: „Ik wil niet generaliseren, maar de wet van de grote getallen spreekt de waarheid. Hoe dat komt? Tja, misschien zit het in de genen? Meiden zijn ook min der roekeloos dan jongens. Ze zijn voor zichtiger dan jonge kerels, die soms au torijden alsof ze nog op een scooter zit ten." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur trekt in 2004 ruim 86.500 euro uit voor steun aan ontwikkelingssamenwer king. De helft daarvan gaat naar het Centrum voor Interna tionale Samenwerking (COS) in Goes. Ook Novib-projecten in Bangladesh kunnen op een flin ke bijdrage (ruim 18.000 euro) rekenen, omdat ze als vernieu wend worden aangemerkt. Het Zeeuws Platform voor Duur zame Ontwikkeling krijgt een bijdrage van 3500 euro. Het res terende bedrag gaat naar ver schillende organisaties die zich in Zeeland toeleggen op ontwik kelingssamenwerking. Er is meer geld gevraagd dan de pro vincie beschikbaar wil stellen; daarom is een korting toegepast en een maximum-subsidie van 1815 euro gehanteerd voor pro jecten ten behoeve van fonds werving en voorlichting: Het betreft onder meer de werk groep Zeeland van SOS Kinder dorpen, twee Zeeuwse comités van Woord en Daad, de werk groep Bangladesh-Zeeland, re gionale werkgroepen Vastenac tie, Terre des Hommes Middel burg, ZOA-vluchtelinge Zeeland, wei'kgroepen Dn (voedselhulp Bosnië-Hercej na), stichting Sawasdee(kii hulp Zuidoost-Azië), Werkgroep Zeeland en stiet Surplus (weeskinderen 0é ne). Nieuwe subsidie-ontva; is de stichting Van Hanö Hand Zeeland. Die richt met name op kleine projects Sri Lanka, zoals scholing kinderen. Ook is het del» ling de inwoners van Zeelai informeren over de leefonu digheden in Sri Lanka. De twee Novib-projecte Bangladesh hebben vooral onderwijs-achtergrond: d« basisonderwijs voor iedg mogelijk te maken, waan mede armoede en honger i den bestreden. Eén van de1 jecten wordt uitgevoerd doe organisatie voor vrouwenn ten Ain-o-Salish Kendra De provinciale steun it voort uit het al in 1994 door! vinciale Staten vastgesteld? leid voor ontwikkelingssan werking. Toen was er 80.00(11 den beschikbaar; dat bedijj in tien jaar ruim verdubt Het geld wordt gegeven i projecten in door Nederlaié kende ontwikkelingslanden (Advertentie) De beste plek voor liet vinden van werk is nog altijd JobTrack.nl OlobTrack.nl W Kantcil genoeg- "ld 4e (ouwe rel T door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Jan Francois is wars van pretenties. Met zijn de buutalbum Walking on thin ice hoeft hij de wereld niet te vero veren. „Het zijn gewoon lied jes." Maar hij heeft er wel twee jaar aan gewerkt om het album zo goed mogelijk te maken. Morgen presenteert de Middel burgse zanger/gitarist zijn cd in het Arsenaal in Vlissingen. Za terdag 22 mei volgt een tweede presentatie in Razzmatazz in Oost-Souburg. Francois heeft alle liedjes zelf geschreven, maar het album heeft hij opgenomen met zijn band. Die bestaat uit de zange ressen Anne-Marie van der Vliet en Henriëtte Hannewijk, gita rist Jan Aartsen, drummer Ru ben Mol, bassist Almer Kaas schieter en toetsenist Rolf Goetheer. Zanger/pianist Rob van der Meule, gitarist René Koole, saxofonist Franklin Schieman, percussionist Wemer 9 van de Velde, accordeonist Wolfert Jumelet en deejay Eelke (Lytrix) de Jager vervullen een gastrol. Een flinke namenlijst. „De Zeeuwse popscene is een klein wereldje", verklaart Francois. „Toch wordt er niet zoveel sa men gedaan. Tussen de Zeeuwse bands lijkt nogal eens een con- currentie-achtig gevoel te be staan. Dat is helemaal niet no- |§(E dig.- Overzicht Walking on thin ice bevat elf igjiH goed in het gehoor liggende pop liedjes die Frangois de afgelo pen dertien jaar heeft geschre ven. „Het voordeel van een de buutalbum is dat je kunt kiezen uit alles wat je hebt geschreven. Het is een overzicht tot nu toe. Een best of wil ik het niet noe- men, al heb ik wel mijn beste nummers uitgezocht. Maar in middels heb ik alweer nieuwe liedjes geschreven, voor een vol gende cd. Na de cd-presentaties verdwijnt deze plaat in de kast en luister ik er voorlopig niet meer naar." Jan Frangois: „We doen dit om dat we het leuk vinden. We wil len het wel zo goed mogelijk doen. Maar laten we het ook niet groter maken dan het is. Dan wordt het zo pretentieus." foto Lex de Meester Frangois hoeft niet bang te zijn dat zijn publiek dat ook doet, want daarvoor is zijn album te goed. Zijn liedjes zijn pakkend, zijn Engelse teksten verre van doorsnee en de muziek is geva rieerd. „Ik schrijf mijn liedjes al leen. Ik vind het leuk om in een betrekkelijk smal concept - cou plet, refrein, bruggetje - een compleet verhaal te vertellen. De tekst is vaak mijn uitgangs punt. Ik hou me graag bezig met rijm en binnenrijm. Een zin netje uit een boek kan het begin van een liedje zijn. Af en toe begint het met een melodie, maar vaker met de tekst. Dat maakt me in aanvang een singer/songwriter, maar ik werk de nummers uit met de hele band. Daarbij stel ik me niet op als degene die zegt hoe het moet. Ik stel juist de inbreng van de anderen op prijs." Hij noemt Jackson Browne, The Beatles, Abba en Venice als in spiratiebronnen. „Ik bewonder Jackson Browne om de poëti sche manier waarop hij zijn tek sten schrijft. Ze zijn helemaal af, er is echt niets meer aan toe te voegen. Daarbij waardeer ik het dat hij absoluut geen steral lures heeft, al zit hij dicht tegen dat hele Hollywoodwereldje aan. Mijn roots liggen in de ja ren zeventig. De glamrock van toen vind ik interessant. Ik be wonder ook de muziek van Ab ba. Hun gevoel voor melodie, meerstemmigheid en mooie ar rangementen is onovertroffen. En om The Beatles kan natuur lijk niemand heen. Zij hebben de blauwdruk geleverd voor elk goed liedje. Venice vind ik vrij zoet, maar hun meerstemmige zang is erg mooi. Wij besteden daaraan ook veel aandacht. We hebben twee vrouwen- en één mannenstem. Daartussen zit al een octaaf verschil. Vaak zoe ken we naar drie- of vierstemmi ge akkoorden. Jan en Almer zin gen ook. Tijdens de presentatie spelen we 'Rosie' van Jackson Browne. Dan zingen alleen de mannen. Zo kunnen we veel af wisselen." Pretentieus Zowel in tekst als muziek streeft Frangois naar herken baarheid, zonder andere arties ten na te apen. Als hij zijn cd bij een landelijk platenlabel kan on derbrengen, zal hij het niet la ten, maar hij raakt niet in de put als het niet lukt. „We hebben allemaal een baan. We doen dit omdat we het leuk vinden. We willen het wel zo goed mogelijk doen. Maar laten we het ook niet groter maken dan het is. Dan wordt het zo pre tentieus. Daar heb ik een hekel aan. Je ziet het zelfs bij bandjes op amateurniveau. Staan ze op een podium, krijgen ze kapso nes. Het zijn maar liedjes en het is mooi als anderen die leuk vin den. Ik blijf liever met beide voe ten op de grond. Dat zal mijn Zeeuwse inborst wel zijn." Cd-presentatie Jan Francois Band, morgen Arsenaallheater Vlissin gen 17 uur, za 22 mei Razzmatazz Oost-Souburg, 21 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een Roman tisch landschap van de Franse schilder Charles-Frangois Gre- nier de Lacroix is het topstuk van de veiling die volgende week wordt gehouden bij Het Zeeuws Veilinghuis in Middel burg. Het schilderij is onlangs opgedoken. De schilder Lacroix de Marseil le (zoals hij werd genoemd) leef de van ongeveer 1700 tot 1782. Hij was leerling van Claude-Jo seph Vernet. In zijn tijd was hij zowel in Italië als Frankrijk po pulair. Hij schilderde graag ro mantische voorstellingen van de zee en van watervallen. Het schilderij dat volgende week wordt geveild is onderte kend met 'Delacroix, Rom 1763'. Het is een Italiaans aan doend lanschap met dubbele wa terval, een burcht en diverse per sonages. Het schilderij, waar voor uit verschillende landen be langstelling is getoond, moet tus sen de 25 en 35.000 euro opbren gen. Dat is ook de richtprijs voor een ander topstuk van de veiling: de vijfdelige uitgave Nederland- sche vogelen, volgens hunne huishouding, aert en eigenschap pen beschreeven van Comelis Nozeman, Martinus Houttuyn en Jan Christiaan Sepp. Het boek is gemaakt tussen 1770 en 1829 en bevat tweehonderdvijf tig gekleurde afbeeldingen. Bij zonder is dat het boek nog com pleet is, want van de meeste exemplaren zijn in het verleden de prenten eruitgehaald en los verkocht. Verder komt een collectie art nouveau en art-déco onde; hamer. Naast aardewerk erf wordt ook een verzameling!? teiten aangeboden. De kijkdagen voor de vöü zijn vandaag (10-16 uur),ma dag (10-18 uur), dinsdag (10- uur), woensdag (10-18 uur) donderdag (10-12 uur). De veilingen zijn woenstk vond (vanaf 19 uur) en dons dagmiddag en -avond (ffl 13.30 uur). AMSTERDAM - Het Rijksmu seum in Amsterdam toont sinds donderdag vier stillevens van de 17e eeuwse Zeeuwse kunstenaar Adriaen Coorte. Het museum heeft de schilderijtjes uit parti culier bezit voor langere tijd in bruikleen. Het is volgens het Rijksmuseum uitzonderlijk dat de werken, die niet als serie werden geschil derd, sinds de 19e eeuw bij el kaar zijn. De kunstwerken zijn ongeveer 20 bij 30 centimeter groot en beelden aardbeien, abrikozen, kruisbessen en perziken uit sobere en intieme compos: zijn elk een karakteristieke beeld van Coortes werk. V. het Rijksmuseum. Mede doos de schilderijtjes zo lang in F culier bezit zijn geweest. 2 bijzonder goed bewaard gs ven. De stillevens zijn tot halfs tember in het Rijksmuseun zien. Daarna gaan ze voor jaar naar het Mauritshiar Den Haag. Vervolgens zulle weer vijf jaar in het Rijks seum hangen. ANP door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Met zesendertig loca ties voor presentaties van beeldende kunst is de route voor de Kunstschouw 2004 iets ingedikt, maar nog steeds zeer divers. De Kunstschouw wordt op vrijdag 11 juni officieel geopend en duurt tot en met zondag 20 juni. Deze beeldende kunst manifestatie biedt op tal van plaatsen in zeven kernen in de Kop van Schouwen tentoonstellingen in veel verschillende disciplines. Uitgangspunt is de bezoekers een unieke combinatie van kunst en natuurschoon te bieden. „In vergelijking met vorig jaar zijn er zes locaties minder. Enerzijds zijn er uit kwalitatieve overwe gingen wat expositieplekken geschrapt, ander zijds is dat uit praktische overwegingen ge beurd", zegt coördinator Fred Kiel. Hij is heel tevreden over het huidige aanbod en de diversiteit. Nieuw in het aanbod is de locatie Hoe ve Batenburg in Ellemeet. Hier exposeren leden van het schildersgenoot schap Hallem en beeldhouwer in hout Jos Apeldoorn. Hij verzorgt hier met regf enkele demonstraties. Hout speelt eveneens een belangrijke rol bijöe catie pannenkoekmolen De Graanhalm in Bur. Daar toont kunstenaar Peter Koning het resute van zijn poging de grootste klomp ter wei® maken ten behoeve van een vermelding in het G ness Book of Records. De betreffende klomp 6,7 x 2,5 x 2,5 meter krijgt een ereplaatje bij - Graanhalm. Award Op zondag 13 juni verzorgt het koor 'DeW hoekzangers' ïnloopconcertjes in de Nederla- Hervormde kerk in Noordwelle ter variatie- het kunst bekijken. Tijdens het Kunstmaal in de Zeeuwse Strom® Renesse op zaterdag 19 juni wordt de schouw Award uitgereikt. Dat is een aanmoedigingsprijs voor een veelbelovende kunstenaar onder de deelnem® De Kunstschouw wordt vrijdag 11 juni insta# viljoen Blasa-Bloesa officieel geopend dooi delijk zaakgelastigde B. Al-Mahdawy val,t' Iraakse ambassade in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 54