>ZC portcentrum op eigen kracht ZONDAG GEOPEND Brugman 4-3 Surplus knapt (kinderdagverblijf in Oekraïne op Een kijkje in de tuttentuin Op zoek naar dagvlinders Oppositie Borsele tegen rioolbelasting Met jouw selectie gratis naar het EK auping studio lifestyle vandaag feestelijke opening Gemeente Kapelle bekijkt of Groene Woud kan worden geprivatiseerd Wietkwekerij é'-'G Akkoord over bouw korvetten Studiebeurs uitgereikt in Kapelle Boete voor bedreiging ex zeeuwse almanak Brug ledactie' 0113-315649 «vHW.nl gredactie<a pzc.nl Es 31, «60 AA Goes wvertentie-exploiiatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; Svs-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. taterdag I mei 2004 editie Bevelanden-Tholen nrRnb Paardekam IaPELLE - De gemeente Kapel- Lgaat onderzoeken of sporteen- um Groene Woud in Kapelle m worden geprivatiseerd. |gn onderzoeksbureau bekeek ig jaar wat de exploitatiere- Ültaten van de afzonderlijke on- _n van het sportcentrum ri. Zoals verwacht bleek het juitenbad veel geld te kpsten. De gemeenteraad heeft ooit een maximumbedrag van 136.000 euro gesteld dat hij jaarlijks aan het bad wil uitgeven, maar het bedrag bleek de twee ton ruim schoots te overschrijden. Deson danks besloot de gemeenteraad dat het buitenbad open dient te blijven. Daarom laat het college van burgemeester en wethou ders onderzoeken of er mogelijk heden tot privatisering zijn. Het gaat dan om het sportcentrum. Marktplan Adviesgroep heeft voor de gemeente een onder zoeksvoorstel gemaakt. Als eer ste wil hij een stel algemene voorwaarden op papier zetten. Zo ligt het voor de hand dat de gemeente van een eventuele pri vate partij die het centrum wil exploiteren eist dat de openings tijden goeddeels worden gehand haafd en dat de tarieven voor de verenigingen niet te veel stijgen. Ook dienen er afspraken te wor den gemaakt over de overname van de personeelsleden en hun arbeidsvoorwaarden. Aanbieding Als de voorwaarden zijn gefor muleerd en door de raad zijn be krachtigd, volgt een openbare procedure waarin geïnteresseer de partijen worden uitgenodigd een aanbieding te doen voor het beheer en de exploitatie van het sportcentrum. De gemeente heeft al contact met twee markt partijen die ook elders sportcen tra exploiteren. Ze wil nog mini maal een derde partij uitnodi gen. Voor hen en eventueel ande re gegadigden wil de gemeente een kijkdag organiseren, zodat ze de situatie ter plaatse kunnen beoordelen. In de laatste fase worden de aan biedingen in een vergelijkings overzicht geplaatst, waarna de gemeenteraad zal moeten beslis sen of ze tot privatisering wil overgaan en, zo ja, wie de beste kandidaat is. De verwachting is dat de raad in oktober van dit jaar een finaal besluit kan ne men. Het totale onderzoek kost de ge meente 15.000 euro. De gemeen teraad moet nog akkoord gaan. Hij bespreekt het onderwerp in de vergadering van dinsdag 11 mei. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kapelle. Inor Freek Janssen IEINKENSZAND - Als het aan je oppositiepartijen PvdA, JroenLinks en de Lokale Partij lorsele ligt, ziet het Borselse col- ege af van de voorgenomen in voering van rioolbelasting in 2005. De PvdA diende daarover don- lerdagavoncl tijdens de gemeen- laadsvergadering een motie die werd ondersteund door i overige twee oppositiepar en. De coalitie hield echter "dstaan de rioolbelasting. s de oppostitepartijen ou het eerlijk zijn tegenover de iewoners om de rioolbelasting itin te voeren, nu duidelijk is worden dat de ozb volgend iarnog niet wordt afgeschaft. De gemeente krijgt dan ook in- omsten uit die ozb, waar niet p was gerekend in de begro- ng".aldus P. Vollaard, fractie- ooratter van de PvdA. ..De Zalmsnip wordt wel afgeschaft, als we dan ook nog eens rioolbe lasting gaan heffen, wordt de lastenverzwaring wel erg hoog. De burgers hebben het al zwaar genoeg." De motie werd inge diend tijdens een discussie over de bekostigingsbesluiten voor de komende jaren. Hij haalde het niet: hij werd verworpen door de coalitiepartijen CDA, WD en SGP. PvdA stemde wel in met de ei gen bijdrage die de bewoners van 78 huizen in het buitenge bied moeten betalen, als ze dit jaar worden aangesloten op het riool. „Wie een huis koopt in een nieuwbouwwijk, betaalt ook voor een rioolaansluiting. Dat bedx-ag zit verrekend in de prijs 1 van de bouwgrond. Dan is het re delijk dat de eigenaars van pan den die nu worden aangesloten op de riolering daar iets voor moeten betalen", verklaarde Vollaard. ioor Rob Paardekam KOLPHAARTSDIJK - De stich ting Surplus, die zich inzet voor mensen in het straatarme zuid westen van Oekraïne, heeft een tieuw project aangenomen. Ze wil een vervallen kinderdagver blijf in de stad Korolevo opknap pen, n het kinderdagverblijf verble- fe tot voor kort negentig kinde er:, maar na een bijdrage van surplus van 250 euro. wat in lekraïne een berg geld is, werd fat aantal opgevoerd tot 120. kstichting is op het project ge- omen via haai' contactpersoon er plaatse. Veel meer dan dat er slechts twee bruikbare wc's zijn dat een verroeste badkuip de enige wasgelegenheid is, weten tie vrijwilligers van Surplus niet. -Op 3 juni gaan we naar Oekraï- om te bekijken wat er alle maal moet gebeuren", zegt *at]an Stevens, één van de ini- iatiefnemers van Surplus. Moptieouders J)istichting is ook naarstig op nek naar adoptieouders, die "oor twintig euro in de maand een kind in Oekraïne 'adopte- fn, -Vo°r dat geld kan zo'n ond naar school en krijgt het neding, voeding en. medische Gorging", aldus Stevens. Hij 'ertelt dat zijn stichting momen- 26,5 kinderen helpt. „Dat hnkt heel raar", voegt hij daar neteen aan toe. „Maar sommige (Advertentie) adoptieouders kunnen niet meer dan een tientje per maand mis sen. Daarmee kunnen we dus een half kind onderhouden." Als Stevens en andere vrijwilli gers volgende maand richting het oosten trekken, hopen ze weer wat hulpbehoevende kinde ren te selecteren. „Een moeilijke taak", zegt Stevens. „Het valt me echt zwaar om te zeggen. Jou helpen we wel, maar jou niet." Surplus heeft de afgelopen ja ren al veel voor elkaar gekregen in Oekraïne. Zo kreeg een zie kenhuis een nieuw dak en werd een gymzaal vanuit Kruiningen naar het oost-Europese land ver plaatst. Verder zijn al de nodige hulptransporten richting het ge bied gegaan. „Er staat er weer een op touw", zegt Stevens. „Maar we hebben slechts 2900 euro in kas, terwijl zo'n transport op zijn minst 5000 euro kost." Surplus hoopt in september de financiële mid delen te hebben om opnieuw een vrachtwagen vol spullen naar Oekraïne te sturen. In het verleden namen de men sen van Surplus ook vaak medi cijnen mee, maar na een hache lijk avontuur zijn ze daarmee ge stopt. „Je mag helemaal geen medicijnen invoeren", legt Ste vens uit. „We deden dat toch en op een gegeven moment werden we daar gecontroleerd door de narcoticabrigade. Nou, we heb ben gezweet, hoor. Gelukkig werd de brigade weggeroepen net op het moment dat wij de laag waaronder de medicijnen lagen, moesten weghalen." Na het incident besloot de stichting te stoppen met het vervoer van medicijnen. Stevens: „Heel zon de, maar er zit te veel jaren droog brood aan vast." Meer informatie over Surplus staat op de website www.suf- plus-oekraine.com. GOES - De politie heeft donder dagavond in een woning aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat in Goes een hennepkwekerij van 170 planten ontmanteld. De kwekerij was gevestigd op de bovenverdieping van de wo ning. door Freek Janssen SINT-ANNALAND - Het heeft ze heel wat tijd en energie ge kost, de renovatie van hofstede Landzicht in Sint-Annaland. Hij hield zich voornamelijk be zig met het opknappen van de oude boerderij, zij met de tuin. Iedereen die wil, mag een kijkje komen nemen. Brigitte Jumelet vertelt graag over het huis en de tuin. Er valt ook een hele hoop over te vertel len: de boerderij aan de Breeden- vlietsedijk bestaat al sinds 1476, in 1803 werd de hofstede hele maal opnieuw opgebouwd. De laatste vier jaar zijn zowel het gebouw als de 6500 vierkante meter tuin grondig op de schop gegaan. „De boerderij is een rijksmonu ment. Toen we dit pand vijf jaar geleden kochten, werden we van alle kanten gewaarschuwd: 'Pas maar op, want Monumenten zorg doet heel moeilijk'. Maar dat was helemaal niet zo. Okay, we mochten er geen kunststof kozijnen in zetten. Ja hallo, dat snap ik ook wel! We mochten binnen geen kunststof schroot jes plaatsen en de buitenmuren niet stralen. Misschien zijn we zelf wel monumenten, maar dat soort dingen moet je ook hele maal niet willen." Alles in de hofstede is zoveel mo gelijk in de oude staat terugge bracht, waar mogelijk met de oude materialen. Alleen de bin nenmuren ogen modem, met kleuren als felblauw en appel- tjesgroen, maar dat is slechts schijn: een eeuw geleden wer den deze kleuren ook vaak ge bruikt, weet Jumelet. Zooitje Dan de tuin, haar stokpaardje. „Ik heb niet echt een stijl gehan teerd bij het aanleggen van de tuin. Tuincritici zullen wel zeg gen: "Jee, wat 'n zooitje'. Maar ik vind het juist wel vi-olijk." Stukje bij beetje is de tuin aan gelegd. Bijna elk hoekje heeft een eigen naam. Als ze langs een door Rinus Antonisse GOES - Hun namen spreken tot de verbeelding. Gehakkelde au relia, landkaartje, atalanta, dag pauwoog. Dagvlinders die vanaf mei overal volop rondfladderen. Ze zijn door hun vaak felle kleu ren en sierlijke vlieggedrag nau welijks over het hoofd te zien. In Zeeland komen meer dan twintig verschillende soorten vlinders voor. In natuurgebie den, op de befaamde bloemdij- ken, maar ook in akkerranden en - steeds vaker - tuinen. Afge lopen kwart eeuw is de vlinder stand sluipend achteruit ge gaan. Dit proces lijkt langzaam te worden omgebogen. Anton Baaijens, dé Zeeuwse vlinderkenner, stelt met genoe gen vast dat het beter lijkt te gaan met de vlinders. „Het heeft waarschijnlijk te maken met de warmere zomers, maar ook wel met een beter beheer van gebie den." Er is één uitzondering: de soor ten die graag in de duinen vlie gen, zoals de kleine parelmoer vlinder en het oranjetipje, heb ben het moeilijk. Dat komt voor al door de verruiging. De vereniging voor veldbiolo- gie, KNNV, organiseert dit sei zoen een landelijk Vlindex*pro- v.\ Een deel van de vlinderkaart, waarop mensen kunnen zien welke vlinders ze in hun tuin signaleren. illustratie KNNV ject, onder het motto: vlinders gezocht. Iedereen wordt ge vraagd de vlinders die op een speciale waarnemingskaart staan, en in de eigen tuin gezien worden, te melden. Op de kaart staan de meest alge mene vlinders. Er moet zo een beter beeld ontstaan van wat er aan vlinders in de tuinen rond zwerft. De vlinder- en libellenwerk- groep Zeeland doet zelf al jaren waax'nemingen. Die zijn onder VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissin- gen kan vrijwel zeker twee korvetten bouwen voor Indo nesië. In Jakai'ta is een akkoox-d gesloten over de financie ring. Hoewel de KSG benadx'ukt dat er nog meer afspra ken moeten worden gemaakt, betitelt woordvoerder T. van de Poel de ontwikkeling als een 'belangrijke stap'. Zowel de scheepswerf als de ministeries van Economi sche Zaken en Financiën doen inhoudelijk geen medede lingen. De Nederlandse regex'ing toonde zich eerder al be- x-eid het wapenexportbeleid zo op te i'ekken, dat De Schel de in Vlissingen twee koxwetten aan Indonesië kan leve- - ren. Met de bouw van de twee, negentig meter lange kor- vetten is achthonderd manjai'en werk gemoeid. Niet al leen bij De Schelde, maar ook bij toeleveranciers. KAPELLE - Het Comité des Pays Bas du Souvenir Fx-antjais heeft gisteren in het gemeentehuis van Kapelle voor de vijftiende keer een studiebeurs uitgereikt aan een scholier van een middelbare school in Goes. Dit jaar was Carolien Fokke van het Goese Lyceum de gelukkige. Zij mag een maand lang naar het Institut de Touraine in Tout's om haar kennis van de Fx-anse taal te perfectione- x-en. De tweede prijs was voor Theodoor Verheij van het. Calvijn College. Hij mag een lang weekend naar Tours. MIDDELBURG - De Middelbui'gse politierechter heeft gisteren een 36-jaxüge inwoner van Sint Maartensdijk con form de eis voor een bedreiging 210 euro boete opgelegd. De man had 17 augustus vorig jaar in Tholen zijn ex uitge scholden. Bovendien had hij ernstige bedx-eigingen geuit. (Advertentie) Brigitte Jumelet werkt nog wat bij aan haar tuin in Sint-Annaland; „Tuincritici zullen wel zeggen: wat een zooitje. Maar ik vind het juist wel vrolijk." foto Willem Mieras gazonnetje met twee ronde bloe menperkjes loopt: „Dit is een beetje een tuttentuin." Er is ook nog een deitig-gra- den-weitje, de desserttuin ('dat klinkt lékker tx-uttig') en het apestaartjeperkje: „Ik wist niet goed wat ik met dat stukje grond moest doen. Mijn tuin vriend pakte pen en papier, maakte een slinger en zei: 'zo moet je het doen'. Dus dat heb ik maar gedaan." Jumelet heeft haar tuin openge steld voor het publiek. „Vorig jaar deed ik mee aan de Thoolse open tuindagen. Dat was zo leuk, dat ik besloot vaker men sen te laten kijken. Ze moeten wel van tevoren even bellen." Ga naar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen en maak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Portugal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië. Bij de Match-dealer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Heb je liever een andere kleur? Jij kiest. Met de Auping Match stel je zelf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de 2.000.000 mogelijke combinaties. Wat je wil, Jij bepaalt. Uw dichtstbijzijnde Auping Matcli dealers vertellen u graag de ar GOES Vision Store Morgana De Schipper, Marconistraat 32 meer gebruikt voor het samen stellen van de vorig jaar versche nen dagvlinderatlas. Op basis van de waarnemingen in seizoen 2003 geeft Baaijens de top-vijf van de Zeeuwse dagvlinders: atalanta; klein koolwitje; distel vlinder (waarschijnlijk een uit schieter); dagpauwoog; gi'oot koolwitje. Ook typisch Zeeuwse soorten als oranje en bont zandoogje scox'en hoog. Bosgebieden Alle vlindersoorten die op de waarnemingskaart van de KNNV staan, komen ook in Zee land voor. Maar bijvoorbeeld de citroenvlinder zal niet makke lijk te vinden zijn. Het is een soort die met name in bosgebie den aanwezig is en die zijn in de provincie niet dik bezaaid. Een vlinder die in het Zeeuwse met stip genoteei'd staat, is het landkaartje. „We dachten vroe ger dat het een vrij schaarse soort was, maar het landkaartje duikt nu overal op", vertelt Baaijens. „Het beest doet het ook goed in de tuin, als daar de juiste planten staan." De Zeeuwse vlinder- en libellen- werkgroep houdt jaarlijks een ei gen tuinentelling. De topdrukte ligt in de maand juli. Meer informatie: www.kn- nv.nl/vlinders. (Advertentie) van 12.00 tot 18.00 uur 8 Hulst* Absdaalseweg 19 -5 Tel.: 0114-320080 J ~o p KEUKENS BADKAMERS Sitids enige tijd is de skyline van Terneuzen een pronkstuk rijker: het gebouw van het ha venschap aan het Schelpen pad, pal naast de binnenvaart- sluis. I-Iet futuristische ge bouw is al vergeleken met een skihelling en een enkeling wist dan ook te melden dat Terneuzen zich kandidaat had gesteld voor de volgende Olympische Winterspelen. Maar je kunt het gebouw ook anders zien. Zoals die twee Franse schippers, toen ze op een regenachtige avond, in de schemering op het Kanaal Gent-Terneuzen kwamen aan- varen. Ze wilden via de sluis de Westerschelde op en meen den geluk, te hebben. De brug stond open, zodat ze pro bleemloos de sluis konden bin nenvaren. Hun motoren draai den op topsnelheid toen ze richting sluis koersten. Ze konden gelukkig nog net op tijd afremmen. Want de brug stond helemaal met open. Ze hadden zich ver gist: het was het havenschaps gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53