Soms zit het mee, soms zit het tegen PZC Reis boeken Ti PT Qy Trips Voor het echte lentegevoel naar een fair zaterdag 8 mei 2004 W19 De nieuwe regionale kaarten kosten 6,95. Plattegronden van Parijs We blijven nog even bij Michelin. De banden gigant heeft ook een geheel nieuwe serie stads plattegronden over Parijs uitgebracht. Zes ver schillende edities maar liefst voor diver se gebruikersgroe pen: de toerist, de za kenman en de Parij ze naar zelf. Variërend van de bekende ge vouwen langwerpige kaarten tot kleine handzame boekjes die gemakkelijk in handtas of jaszak pas sen. En uitgebreid met meer informatie over niet alleen toeristische bezienswaardighe den, maar ook zakelijke tips zoals de taxi standplaatsen. De stadsplattegronden kosten 4,45 tot 7,35. GERARD CHEL Tijdschrift voor wandelaars Wandelen is helemaal hip en al langer niet meer voorbehouden aan bejaarden die nog een beetje actief willen zijn. Jong en oud trek ken met de rugzak de natuur in, in eigen land of daarbuiten. Uitgeverij Sanoma speelt er op in met het nieuwe tijdschrift WandelActief, dat in het eerste nummer vooral aandacht be steedt aan Nederland. Waarom? Omdat maar liefst 8,2 miljoen Nederlanders twintig keer per jaar een wandeling in eigen land maken, waarmee wandelen tevens Nederlands popu lairste sport is. Ook het buitenland wordt niet vergeten, er zijn reportages over lopen langs de Britse Muur van Hadrianus, Gran Canaria en de Amerikaanse Appalachen Trail. Uiter aard ook veel praktische en consumentgerich- te informatie over sokken, schoeisel en ande re accessoires. WandelActief verschijnt vier keer per jaar en kost 3,95. ALICE PLEKKENPOL Er zijn reizigers die zweren bij het boeken via internet. Anderen prefereren het reisbureau om in de juiste vakantiestemming te komen. Hoe de vakantie ook geboekt wordt, iedereen heeft daarvoor wel zijn of haar persoonlijke redenen én goede tips. DoorCORNOVANDEN BERG Enige tijd geleden onder zocht deze krant diver se websites van tour operators op servicege- richtheid, informatie over ho tels en de omgeving, extra kos ten en dergelijke. Ook vroegen we-lezers hun ervaringen, zo wel positief als negatief, aan ons te melden. Vele honderden le zers namen die moeite. Hierbij een selectie vol handige tips voor een zorgeloze vakantie, maar ook verhalen over eindelo ze speurtochten op het web. Eigen prijzenvergelijk 'Ik heb recent mijn vliegticket geboekt via www.vlieqtarie- ven.nl. De week daarna had ik het al in huis. Het fijne aan het boeken via internet is, dat het veel goedkoper is. Bij het reisbu reau zou een retourtje Orlando minimaal 520 euro kosten, nu vond ik een ticket voor 425 eu ro. Dat scheelt behoorlijk.' M. Oostenbrink, Dedemsvaart Prettig persoonlijk "Voor vakantiereizen waarover ik graag even van gedachten wil wisselen of specifieke vragen wil stellen geef ik de voorkeur aan een reisbureau. Ik ben be paald geen nieuwkomer op ge bied van internet, maar ik ver trouw niet zomaar alles. Vol gens mij weet een reisbureau- medewerker meer. Bovendien is het regelen van een reis in een reisbureau veel prettiger.' G.J.H. van der Moolen, Zetten Graag een totaalbedrag 'In januari heb ik een vakantie geboekt bij de Vakantiediscoun ter online. Het boeken ging een voudig en de telefonische servi ce was ook prima. Wel zou ik graag van tevoren het totaalbe drag zien, dus inclusief luchtha venbelasting en overige ver plichte kosten. Deze kosten staan allemaal apart vermeld op de site en pas op de factuur staat het totaal te betalen bedrag. De vakantie zelfwas zeer prettig en goed geregeld.' Peter Heessen, Goirle Geen prijsverschil 'Ik zocht een goedkope reis naar Turkije in de meivakantie. Eerst naar het Toerkoop-reisbureau, waar ze nog een reis van 359 eu ro hadden. Enkele dagen later bleek deze volgeboekt. Dus sur fen: D-reizen, Air-Berlin, Sun web, Corendon, Basiqair en Ryanair. Urenlang, inclusief tele fonisch contact. Allen rekenden een toeslag van zestig euro in de ze periode, behalve Air-Berlin. Dus terug naar het reisbureau. En daar hadden ze enkele aan biedingen binnen gekregen, zo als een reis naar Bodrum voor 319 euro. Maar ook hier kreeg ik te maken met toeslagen. Eén voor het weekend van twintig en één voor de meivakantie van zestig euro. En de reis bleek ach teraf niet 319 maar 349 euro te kosten. Mijn conclusie: het maakt niet uit waar je boekt, ze proberen zich allemaal als heel goedkoop voor te doen en tonen geen toeslagen.' Ursula de Vries, Zwolle Wel prijsverschil 'Ik had al gehoord over Eurore- lais, een organisatie die vakan tiehuizen verhuurt. De website geeft alles aan wat je maar we ten wilt, zoals beschikbaarheid, prijs, bijkomende kosten, foto's van ex- en interieur, informatie over de omgeving, routebe schrijving en ga maar door. Nog één klik en het huis was van ons. Prima toch? Wij zijn een echtpaar van 68 en 69 jaar en vinden boeken via internet een prachtige uitvinding. Ik heb ook nog de site van het chalet zelf opgezocht en het bleek dat de huurprijs die zij vroegen aan merkelijk hoger lag dan via Eu- rorelais.' H. Plaizier, Amersfoort Echt online 'Het is jammer dat in het onder zoek niet onderzocht is op wel ke sites er 'echt' online geboekt kan worden. Er staan namelijk ook sites bij waar dit niet het ge val is en de consument dus denkt dat hij geboekt heeft, ter wijl dat in feite pas op een later tijdstip gebeurt. Ik heb nog een tip: Thomas Coolc heeft de 'aan bieding van de dag' waar voor een zeer aantrekkelijke prijs een vakantie kan worden ge boekt.' Wim Durville, Boxtel Eerste hulp bij problemen 'Ik heb mijn reis geboekt via een reisbureau. Door omstandig heden moest ik het land waar ik verbleef vroegtijdig verlaten. De reis was geboekt via Hotelplan, de auto via Hertz en de vlucht via KLM. Natuurlijk was de auto gehuurd voor het gehele ver blijf, de wagen is echter vroegtij dig teruggebracht. Ik moest een snelle retourvlucht boeken, wat extra kosten met zich mee bracht. Ons plaatselijk reisbu reau onderzoekt nu alle moge lijkheden met betrekking tot vergoedingen uit, want de reis- De Turkse badplaats Marmaris is een geliefde internetreisbestemming. organisatie werkt niet mee. Ik ben blij dat ik de reis dus via het reisbureau heb geboekt. Stel dat je de reis via internet had gere geld, wie lost dan de eventuele problemen voor je op?' Tempelman, Dalfsen Ongewenste boeking 'Mijn echtgenote is op de inter netsite van Sky Tours uit Am sterdam nieuwsgierig naar de to tale kosten van een reis. Ze vult een boekingsformulier in en klikt op OK, in de veronderstel ling dat daarna de betalingsvoor waarden komen inclusief de de finitieve prijs. Afhaken kan dan nog altijd, denkt ze. Sky Tours reageert via e-mail met de beves tiging voor de reis. Verschrikt belt mijn echtgenote met Sky Toims en doet haar verhaal. De mannelijke medewerker zegt: 'Ik haal uw gegevens uit het sys teem.' Tien dagen later (24 uur voor vertrek) krijgen we echter tot onze grote verrassing een be vestiging/factuur toegezonden. Reactie van Sky Tours: 'Vreemd. Deze reis is geannuleerd. Ik ver bind u even door.' De desbetref fende man weet zich echter geen telefoongesprek te herin neren en volhardt in het feit dat de boeking definitief is. Een an nulering kost negentig procent van de reissom. Na enige brief wisseling en telefonisch onder houd ligt de klacht nu bij ANVR. Wat mij in deze het meeste ver wondert; er heeft geen verifica tie plaats van een boeking.' Will Cuijpers Andere camper 'Een vakantie op maat levert bij een reisbureau altijd de nodige problemen op. Wij boeken nu zoveel mogelijk zelf via internet en dat bevalt uitstekend. De aan komende vakantie, eind deze maand naar de Verenigde Sta- ttn, hebben we helemaal zelf ge regeld, geboekt en via credit card betaald. Bij Arke presteer den ze het ijskoud om te zeggen dat een bepaald campertype uit verkocht was. Wij boekten dus een duurder model. Navraag bij de Amerikaanse camperver huurder leerde echter dat er in die periode volop campers van het juiste type waren. Arke moest bakzeil halen en voorzag ons alsnog van het juiste type.' Hoksbergen, Enschede Voorbereid surfen 'Op internet staan veel ervarin gen van mensen die al eerder op de uitverkoren plaats geweest zijn. Bij www.qooqle.nl typ ik 'reisverslag' samen met bijvoor beeld 'kenia'. Vaak kom ik dan terecht op zelfgemaakte inter netpagina's van mensen die dat land reeds bezocht hebben. Een heel goede pagina vind ik www.vakantiereiswiizer.nl. Hier op staan veel hotels beschreven door toeristen zoals u en ik. Zo wilde ik in Isla Margarita en Gambia naar een specifiek ho tel, maar door slechte ervarin gen van andere mensen ben ik daar niet naar toe gegaan.' S. Stoutjesdijk, Helmond Wie biedt? 'Ik maak bovengemiddeld ge bruik van internet en heb voor namelijk interesse in tickets. Een groot nadeel van de meeste sites, met name airlines, is dat er niet per bestemming naar de laagste prijs gezocht kan wor den, onafhankelijk van de vlieg- data. Voor aanbiedingen en last-minutes is de consument ge heel afhankelijk wat er toeval lig op een bepaald tijdstip wordt aangeboden. Sites als www.ex- pedia.nl, www.travelocity.com en www.priceline.com bieden zoveel service en informatie voor de consument, dat je geen reisbureau meer wilt binnen stappen!' furgen Hulst, Breda Via de buren 'Ik struin voor een goedkope vlucht veelal de Duitse sites af, net als het Nederlandse www.vbird.com. In Duitsland is het verplicht om met 'all-inn' ta rieven te adverteren. Dus een vlucht van negentien euro kost ook negentien euro, er komen geen toeslagen en/of belastin gen bij. Tevens is het parkeren bij luchthavens net over de grens goedkoop.' Alex van Vlaanderen, Bemmel Verschil 200 euro 'In België schelen tickets naar de Verenigde Staten meer dan 200 euro als je vanaf Brussel ver trekt.' An ja Radstake, Zelhem Huizenruil 'Dit jaar hebben voor de derde keer via internet onze vakantie geboekt via www.topictravel.nl. Na een aantal vervelende erva ringen met andere touropera tors (wij kregen telkens het huis net om de hoek; in het mooie huis op het plaatje zaten altijd Duitsers) huren we via hen een huis van een particulier. De hui zen worden minimaal eenmaal per jaar bezocht door een mede werker van Topic Travel. Een aanrader dus, maar liefst niet met zijn allen tegelijk...' Huub Husman, Oss Nieuwe kaarten van Michelin Michelin heeft haar befaamde oranje gekleur de regionale Frankrijk-kaarten geheel herzien. Doordat twee jaar geleden nieuwe, meer gede tailleerde, gele 'local'-kaarten werden geïntro duceerd, kon Michelin op de regionale kaar ten bepaalde informatie weglaten. Daardoor ontstond ruimte de schaal te vergroten (varië rend van 1:250.000 tot 1:300.000), werden er een plaatsnamenindex en enkele stadsplatte gronden aan toege- voegd, werden de pic togrammen gemoder niseerd en kon de le genda worden aange vuld met onder meer vogelbeschermingsge- bieden, TGV-trajecten en parkeerplaatsen langs snelwegen. De lay-out kreeg ook een facelift. Zo zijn de wegnummers nu dui delijker (als een tekst blokje op de betreffen de weg en niet meer ernaast) weergege ven, en worden over al dezelfde basiskleu- ren gehanteerd voor het vermelden van plaatsnamen, bezienswaardigheden, natuurge bieden en bergketens. Van de kaarten, die voor het eerst geheel op de computer zijn ge maakt aan de hand van onder meer GPS-coör- dinaten, zijn er zeventien verschenen waar mee heel Frankrijk wordt bestreken. Nadeel is dat het jaartal niet meer vermeld wordt, zodat je als koper niet weet of je de jongste editie in handen hebt. Volgens Michelin is dat geen pro bleem, want 'zodra we met nieuwe kaarten ko men, nemen we de oude in.' Waterdicht zal dat systeem niet zijn, zo mag gevreesd wor den: door de VS staat bij veel toeristen hoog op het verlanglijstje. Foto gpd/rob krabben Het stoomt in Dordt Het grootste stoomfestival van Euro pa heeft 15 en 16 mei weer plaats in Dordrecht. Treinen, schepen en ma chines in alle soorten en maten puf fen dan dat het een lieve lust is. Het spektakel is gratis toegankelijk en opent op 14 mei om 20.00 uur met een vlootschouw. Wie zelf gebruik wil maken van histori sch "ervoer kan een dagkaart Stoomrondje Dordt aanschaffen. Meer informatie: tel. 0900-463 68 88, www.dordtinstoom.nl. Open dagen landmacht De Koninklijke Landmacht presen teert zich op 15 en 16 mei in de De Ruyter van Stevenincklcazerne te Oirschot aan het publiek. 'Paraat en wereldwijd inzetbaar' is het thema. De organisatie verwacht 80.000 tot 125.000 bezoekers. Er zijn zo'n der tig activiteiten, en het is de bedoe ling dat het publiek zoveel mogelijk deelneemt. Hoe voelt het om via een lang touw af te dalen vanuit een heli kopter, of wat komt er allemaal bij kijken wanneer je een nachtpatrouil le moet lopen en van watje hebt ge zien een rapport moet opmaken? Wat zijn vredesoperaties en hoe zet je een 'roadblock' op? Rondom Eind hoven en Oirschot worden zes grote parkeerplaatsen aangewezen voor bezoekers, die vervolgens per pen deldienst naar de kazerne gaan. Ook treinreizigers worden vanaf de sta tions Best en Eindhoven Centraal met pendelbussen naar het evene ment vervoert. Expeditie everzwijnen De everzwijnexpedities, opgezet door de WV Apeldoorn in samen werking met Bureau Veluwe Ranger en Staatsbosbeheer, beginnen weer. Deelnemers maken op woensdag avond in de schemering een wande ling naar het Natuurtheater, een ob servatorium dat uitzicht biedt op een zoelplaats van wilde zwijnen. Ook reeën en ander grofwild laten zich hier regelmatig zien. De excur sie duurt circa drie uur en kost 7,95. Reserveren is verplicht, dat kan via tel. 0900-168 16 36. Zwijnen op de Veluwe. archieffoto Bloeiende rododendrons In de Overturn te Wamsveld, waar nu de rododendrons volop bloeien, zijn morgen kwekerij 'Hof te Die ren' en 'De Warande' aanwezig met een assortiment vaste planten die met name passen in de natuurlijke tuin. Tevens is er de Piano-Inn, het jaarlijkse evenement waar pianisten hun muziek ten gehore te brengen. In de galerie bij de Overturn worden schilderijen van de Deventer kunste naar Rhani Mohabiersing tentoonge steld. De Overturn in het oude cen trum van Wamsveld is elke zaterdag en zondag open van 10.00-17.00 uur, entree 2. Meer informatie: tel. 0575-55 99 89, www.overtuin.nl. Website van de week Eindelijk weer eens met z'n tweeën er tussen uit. De kinderen zijn naar oma en de kat is bij de buren. Om dat je al maanden geen diepzinniger gesprek hebt gevoerd dan: 'mag ik de suiker even' en 'haal jij vanmid dag de kinderen van school', kies je voor een reis per trein; volop tijd om ongestoord bij te praten. Op inter net vind je informatie over welke trein je het beste kan nemen naar welke bestemming, hoe je boekt en hoe lang je erover doet. Nog mooier is dat er tevens uitge breide bestemmingsinformatie te vinden is. De beste musea en evene menten zijn handig per stad gerang schikt. Vertrek bijvoorbeeld van daag of morgen naar Parijs en je bent nog net op tijd voor de Franse variant op onze huishoudbeurs: www.doe-i.nl. Het echte lentegevoel doe je op tij dens een lentebeurs, tegenwoordig a'tij(l 'fair' geheten. Er zijn er diver se de komende tijd. Geheel nieuw is Boven het Maaiveld, de Lifestyle Pare Country Fair' die 20 tot en met 22 mei plaatsheeft °P het terrein aan de Vierhuizerweg inOldebroek op de Noord-Veluwe. Literaard zijn er veel stands, maar tevens demonstraties, workshops, li- I ve muziek en opmerkelijk veel kin- I deractiviteiten zoals ponyrijden, schatzoeken en een knutselschuur. Op 20 en 21 mei geopend van 10.00-19.00 uur, 22 mei van JO.00-17.30'uur, entree 12,50. Meer informatie: tel. 0525-63 31 10. ^bQVenhetmaaiveld.nl. I 'ets eerder, van 16 tot en met 20 ®ei. wordt op landgoed Beeckestijn p elsen-Zuid de 'Home and Garden gehouden met vooral chique de coraties en interieuraccessoires. De is open op 16,17 en 20 mei *3010.00-18.00 uur, op 18 en 19 mei van 10.00-21.00 uur, entree €15. Meer informatie: tel. 055-579 00 70, www.homeandqardenfair.nl. In en om Slot Zeist is van 28 tot en met 31 mei de Pinksterfair, met stands maar ook met (harp)muziek. Dagelijks toegankelijk van 10.00-19.00 uur, entree 11,50. Bei de pinksterdagen zijn er extra rond leidingen door het slot a 2,50. Meer informatie: tel. 0251-20 90 60, www.pinksterfair.nl. Lammetjes en fairs wakkeren het lentegevoel aan. Foto charel van tendeloo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43