ledereen doet Scoubidou PZC Raketsla uit de ruimte Witte tegels zaterdag 8 mei 2004 W10 Taart voor mama De Bijenkorf heeft een leuke moederdagactie. Kinderen kunnen op de banketafdeling een blanco taart kopen en die dan zelf aan een lange tafel ter plekke versieren. Elk kind dat voor 7,50 de moederdagtaart koopt, krijgt een echte koksmuts met het opschrift: Ik maak een taart voor moeder. Kleurige badjas Benetton komt ook met een suggestie om moeder eens lek ker in de bloemetjes te zetten. Een badjas met bijpassende slippers. De heerüjk rulle badjassen zijn verkrijgbaar in dertien flitsende unikleuren. Knalrood, pompoenoranje, appelgroen en pruim om er maar een paar te noemen. De badjas is er in maat S, M, L en XL en kost 62,50. De slip pers zijn er in S.M en L en kosten 15,95 per paar. Moederklokje Uiteraard komt horlogemerk Swatch weer met een spe ciaal moederdagklokje op de proppen. Het exemplaar van dit jaar heeft een wit leren bandje met een bloembor- duursel erop. De kast is trans parant en de sierlijke cijfers op de wijzerplaat zijn in de kleur van het borduursel. Het horloge kost 57,50 en zit verpakt in een transparante vaas. Meer info: tel. 040-2199904. Yepp met touch pads Bij Samsung houden ze van innoveren. Nu hebben ze een mp3-speler uit de reeks Yepp opgedirkt met 'touch pads', een woord dat zich slecht laat vertalen. Laten we het maar op een soort tiptoetsen houden. Die maken de bediening gemakkelijk. Met deze compacte Yepp kan de liefhebber de gangbare computermuziekbestanden afspelen of via de FM- tuner naar de radio luisteren. Ook is het apparaatje voor zien van een voicerecorder. De Yepp YP780h heeft een ge heugen van 128 Mb, goed voor twee uur muziek. De prijs: €249. Door MACHTELD LEISTRA Foto's Roland de Bruin ter overspoeld met bestellingen uit datzelfde dorp. Het is echt net een olievlek." Hoe lang een rage voortwoe kert, weet niemand. Anja Wou ters: „Op een gegeven moment zal de lol er wel een beetje van af zijn, maar ik heb toch het gevoel dat velen het zullen blij ven doen omdat het gewoon zo leuk is. Er zijn trouwens ook mensen die al tientallen jaren met Scoubidou bezig zijn." De fabrikanten van de plastic draadjes doen in ieder geval hun best om de lol erin te hou den. Er zijn draadjes op de markt in de meest uitzinnige kleurcombinaties, met zilver en goud erin, met parelmoer glans, fluorescerend en in 'glow in the dark'-uitvoering. Binnen kort komen er de reuzen-scou- bidous bij die veel dikker en langer zijn dan de touwtjes die op dit moment verkrijgbaar zijn. De Scoubidou-draadjes zijn te koop in de speelgoedwinkel, kantoorboek handel of op de markt en kosten vanaf ongeveer 2 euro per zakje. Ze zijn ook te bestellen op: www.yoar- ra.nl Een paar plastic draadjes in alle kleuren van de regenboog zorgen op dit moment voor heel wat opwinding op de Nederlandse scholen. Scoubidou, het kunstig knopen van twee tot zes holle touwtjes, is de nieuwste rage. Als een olievlek breidt het zich over het land uit. De familie Wouters is helemaal verslingerd aan Scoubidou (links: Anja Wouters met op schoot Corim van 3, in het midden Rajco (7), achter Yorina (11) en uiterst rechts Arlène (9). dierfïguurtjes en zelfs sieraden magotchi en Furby. Allemaal van geknutseld worden. rages die het maar even heb- Anja Wouters begon met haar ben gedaan, website toen ze steeds meer Er zijn ook rages die een langer vragen en opmerkingen kreeg, leven beschoren zijn. Met de jo- „Ik deed het overal. Mensen za- jo speelden ze al in het oude gen dat en raakten nieuwsgie- Griekenland en het knikker- rig. Dan hoor je meteen: dat spel hadden de kindertjes van wil ik ook gaan doen." de Egyptische farao's al onder Zelf kwam ze met het feno- de knie. Scoubidou bestaat ook meen in aanraking tijdens een al langer dan vandaag. In de ja- vakantie in Frankrijk vorig ren zestig en zeventig was het jaar. „Iedereen liep daar met al in Frankrijk, België en naar die touwtjes in zijn handen en verluidt ook in Duitsland een toen heb ik het mezelf aange- hype. En sommige Nederlandse leerd." Binnen de kortste keren babyboomers claimen dat ze in was ze er samen met haar kin- hun jeugd ook al in eigen land deren helemaal aan verslin- gescoubidoud hebben, gerd. „Het is zo'n groot succes omdat het zo simpel is om te Glow in the dark doen. Met twee touwtjes en een Scoubidou is nu dus overge- basisknoop kun je al hele leuke waaid uit Frankrijk, (wat de dingetjes maken." naam betekent, weet niemand. Waarschijnlijk komt het uit Smurfensnot een-liedje van Sacha Distel 'Du Begin jaren tachtig liepen alle pommes, du poires, du Scoubidou' schoolkinderen met 'slimy' of- weet Anja Wouters te vertellen) tewel 'smurfensnot', een sme- en begon zoals iedere rage be- rig slijmerig groen goedje, naar gint. Anja Wouters: „Het is heel elkaar te gooien. Nog niet zo grappig. Ik verkoop de draadjes lang geleden waren het de flip- ook via mijn website en als dan po's die menig koter slapeloze iemand uit een klein dorp een nachten bezorgde. En dan had zakje touwtjes besteld heeft, je nog de Monchichi-aapjes, Ta- dan word ik een paar dagen la- Waarschuwing: wie er een maal aan be gint, kan niet meer ophou den. Scoubidou schijnt name lijk verslavend te werken. Het knopen met de plastic touwtjes grijpt dan ook razendsnel om zich heen. Het zijn hoofdzake lijk kinderen in de basisschool leeftijd die aan Scoubidou ver slingerd zijn, maar volgens An ja Wouters, zelf fervent scou- bidouster en maakster van de eerste Nederlandse scoubidou- website (www.yoarra.nl) zijn niet alleen de kinderen in de ban van de nieuwste rage. „Je kunt er vanaf 6 jaar aan begin nen, maar ik zie in de speeltuin ook moeders die aan het kno pen zijn om de tijd te doden, en rondhangende tienermeisjes doen aan scoubidou terwijl ze over jongens kletsen. Omdat het zo simpel is, kun je het overal doen: op school, op het strand, in het park, terwijl je naar tv kijkt." Scoubidou is eigenlijk met niets te vergelijken. Het eindre- Leuke dierfiguurtjes gemaakt van simpele plastic draadjes. sultaat lijkt misschien nog het meest op de punniktechniek, maar dan van plastic en zonder paddestoeltje. De holle plastic draadjes worden met kruiskno- pen in elkaar gevlochten zodat er een dikke streng ontstaat. Daar kunnen sleutelhangers. Kilo's, vet en vocht Als we ons dan toch zonodig moeten wegen, kan dat net zo goed in stijl gebeuren. Bijvoorbeeld met de nieuwe weeg schalen van BaByliss, die deze maand op de markt komen. Ze wegen tot op het ons nauwkeurig. Bovendien kunnen ze het vetpercenta ge en lichaams vocht aangeven op een vlot af te lezen schermpje. Meer gebruikers in huis, géén punt. Er is plaats voor tien man in het geheugen van de weeg schaal. De prijs: vanaf 39,90. Stralendfris met Roosvicee Wil je jezelf verwennen met een heerlijke ffuitdrink en te gelijkertijd iets goeds doen voor jezelf? Op die toer gaat Roosvicee met het product Stralendfris. Het biedt een com binatie van fruit, vitaminen en een vleugje groene thee. Volgens de makers „past het prima in een gezond voedings patroon". De inhoud kan helpen de huid in conditie te hou den. Bovendien zitten er weinig calorieën in. Er zijn twee smaken. Sinaasappel Passievrucht en Rode Vruchten. Zoals bij alles van Roosvicee is rozenbottel de bron van vitamine C. Een literpak kost 1,39. Ik had een witte tegelvloer in de keu ken. Als u ooit overweegt een witte tegel vloer in de keuken te nemen, dan geef ik u bij deze een wijze raad: DOE DAT NIET! Want een witte keukenvloer is alleen maar wit als ie net is gedweild. En vanaf het volgende moment totdat ie weer wordt gedweild zie je elk stofje, elk haartje, elk zandkorreltje, elk broodkruimeltje, elk water-, koffie-, thee-, melk-, limonadevlekje, kort om... ALLES! Ik was ook gewaarschuwd. Maar toen ik dertien jaar geleden bij de tegel- boer stond met een deurtje van onze zojuist gekochte hypermoderne lichte keuken, vond ik dat die witte tegels daar toch wel erg mooi bij pasten. Dat vond de verkoper ook. 'Prachtig me vrouw, en ach, u bent maar met z'n tweeën. Zo smerig zal die vloer niet worden. En wat geeft het om er na het avondeten nog even met een dweiltje overheen te zwieren?' Het waren ook hele mooie tegels. Toen ze net waren gelegd. Een dag la ter slofte een onvoorzichtige metse laar er met zijn cementschoenen over heen, waardoor de bovenste glazuur- laag beschadigd raakte en de nieuwe tegels meteen al oud leken. Vanaf dag één heb ik spijt gehad van mijn ondoordachte koop, van mijn ei genwijsheid. Waarom niet geluisterd naar al die mensen die mij adviseer den om het vooral niet te doen? En waarom wél naar de verkooppraatjes van de tegelboer, die van zijn witte te gels afwilde? Maar goed, ze lagen er. Ze hadden een smak geld gekost. Ze lagen op een in- Door Susanne Groeneveld redacteu r en moeder va n dne dochters genieus systeem met warmwaterslan gen. Die ga je er niet meteen weer uit kappen. Die laat je liggen. Daar zwier je niet één keer per dag met een dweil overheen, maar soms wel drie keer. Zeker in de tijd dat mijn dochters van elke maaltijd een braspartij maakten. Daar mopper je op. Daar klaag je over. Totdat... totdat je op een dag baalt van je eigen gemopper en geklaag. Totdat je op je werk een stukje leest over vi nyl, kantoorvinyl, dat over tegels heen kan worden gelegd, dat bestand is te gen een stootje, dat gemakkelijk te onderhouden is en waarop je niets ziet, nou ja bijna niets. Dan rep je je naar de stoffeerder. Dan ben je opgetogen als je voor de laatste keer de dweil over die beschadigde te gels haalt. Dan ben je blij als er een laagje cement overheen gaat om de voegen onzichtbaar te maken. 'Ik zal maar een beetje doorwerken', nam de stoffeerder zich voor. 'Want anders lees ik er dadelijk nog over in de krant.' Nou dat doet hij. Niet omdat hij niet hard doorwerkte. Integendeel. Na twee keer egaliseren, lag de nieuwe vloer er binnen twee uurtjes in. Wél omdat ik elke dag weer geniet van mijn vinyl. Omdat ik na dertien jaar niet meer hoef te mopperen en te kla gen. Omdat je er inderdaad niets op ziet, nou ja bijna niets. De witte tegel vloer is weg. En nogmaals, mocht u overwegen om er ook een te leggen: DOE DAT NIET! J ïJrJ* t',l i lUK»] M11 1 pak mix voor pizzabodem °%ik tomatenblokjes 1 teen knoflook zout en peper 2 theelepels oregano 2 bollen mozzarella 2 flinke handen rucola 2 grote rijpe tomaten 50 gram pijnboompitten 50 gram parmezaanse kaas Verwarm oven voor op 200 graden. Vermeng tomaten- blokjes met 2 eetl oli/fohe oregano, zout en peper en ge hakte knoflook. Bereid pizza deeg zoals beschreven op ver pakking (of neem kant en kla re pizzabodems). Bedek met tomatenmengsel en in plak- ken gesneden mozzarella. Bax op 200 graden in circa 15 mi nuten goudbruin. Snijd tomaten in partjesproos- ter pijnboompitten, schaaf parmezaanse kaas, was en droog de rucola-sla. Beleg de pizza hiermee. Besprenkel met olijfolie en zeezout, serveer gelijk en snijd aan tafel in stukken. Heerlijk met een koel glas rosé. Tip: Erg lekker als zomerse lunch. We hebben de verrichtingen van André Kuipers, onze nationale knuffelbeer in de ruimte, op de voet kunnen volgen. Vooral zijn 'Seeds in Space-experiment' sprak tot de verbeelding. Kuipers liet sla- zaadjes in gewichtloze toestand ontkiemen aan boord van het ruimtestation ISS. Zestigduizend brugklassers en lagere schoolleer- lingen deden op aarde hetzelfde. De wetenschappelijke vraag is in hoeverre de zwaartekracht invloed heeft op de groei en ontwikkeling van de plantjes. De culinaire vraag is wat al die ouders kunnen met die heerlijke zelfgekweekte raket sla, beter bekend als rucola. Nu de experimenten geslaagd zijn, weten de jonge onderzoekers hoe rucola groeit, op aarde en in de ruimte, in het licht en in het don ker. Maar weten ze ook hoe hun ra ketsla smaakt? Ik snap dat je een wetenschappelijk experiment niet zomaar op gaat eten, maar het is toch echt de moeite van het onder zoeken waard. Rucola smaakt na melijk heel uitgesproken: een beet je scherp, peperig. Gelukkig hoe ven ze hun reageerbuisjes niet te plunderen, want tegenwoordig ver kopen de meeste supermarkten zo wel volgroeide rucola-sla als net ontkiemde rucola, in de vorm van rucolacress. De langwerpige, gekartelde rucola- blaadjes komen van oorsprong uit het Middellandse Zeegebied. Ze smaken erg lekker door een ge mengde salade (Mesclun), of op een mediterraan broodje met rauwe Deze rucola groeide op aarde. Keurig met de blaadjes naar boven en de worteltjes naar beneden. Foto Karei de Vos ham, salami of roomkaas. De klei ne ronde cress is heel decoratief en geconcentreerd van smaak. Je ge bruikt het, bijna als een kruid, in gerechten die wel een oppepper kunnen gebruiken. Op een zachte kaas bijvoorbeeld, over een rijpe tomaat, bij gerookte zalm of in een romige soep. Ook erg lekker om ru colacress op het laatst door de pas- tasaus te roeren, in plaats van basi licum of oregano. In Egypte, waar de snelgroeiende raketsla razend populair is, gelo ven ze dat rucola, in de buurt van het echtelijk bed, zorgt voor meer mannelijke nakomelingen. Dat heeft André, met zijn twee doch ters, vast niet geweten. Na ruim een week op steriele ruim tehappen te hebben geleefd, zal Kuipers wel smullen van al dat heerlijke verse aardse voedsel. Ik zou een gezonde zomerse pizza voor hem maken. Met véél rucola, dat spreekt voor zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34