Voor wie af wil van het maaien Lofdichten op de vergeet-mij-niet Kunstgras voor de tuin Met de geur van vers W3 v-A Miele Zacht zitten Insectvanger Fornuis zaterdag 8 mei 2004 Dat wil iedereen wel: gras dat je nooit hoeft te maaien. En dat kan nu ook. Dankzij Royal Grass, kunstgras voor de tuin. Met succes uitgeprobeerd in de kurkdroge woestijn van Ari zona, maar ook in het voch- tig-hete Florida. Het doet het overal. Iedere gazonliefhebber weet het: gras is een constante bron van zorg. Is het geen mos dan zijn er wel kale plekken en je moet bemesten, sproeien, de kantjes knippen en maaien, veel maaien. De tuinliefhebber die van al dat werk af wil zijn, kan nu kiezen voor Royal Grass, een kunstgras dat is ontwikkeld door Ten Cate Thiolon in Nijver- dal. Bij het moederbedrijf Koninklij ke Ten Cate hebben ze een naam hoog te houden als het om kunst gras gaat. De Nederlands-Ame rikaanse 'grasgroep' is wereld wijd marktleider op dit gebied, van hockeyvelden tot tennisba nen en alles daartussen, inclu sief het al veel besproken kunst grasveld van de Almelose eerste divisieclub Heracles. Ten Cate kan bogen op 35 jaar ervaring met 'nepsprieten', dus op dat gebied maak je ze niets meer wijs. Het bedrijf zoekt steeds nieuwe toepassingen voor kunstgras. De meeste recen te is Royal Grass dat vooral voor de particuliere tuin is be doeld. Er is naar gestreefd zo echt mogelijk ogend gras te pro duceren. Volgens Freek Verhoeven van Thiolon is dat goed gelukt: „Het voelt wel wat stugger aan, maar als je er op loopt, merk je haast geen verschil. Door je gewicht wordt het gras wat platter en bo vendien zijn je voetzolen niet zo gevoelig als je handen. Het gras heeft een heel natuurlijke uit straling en verschilt wezenlijk van de sportgrassen die wij pro duceren. Het gaat in principe om dezelfde technologie, maar we hebben een andere vorm en kleur gekozen waardoor dit pro duct de uitstraling van gewoon gras heeft. De sprieten zijn bij voorbeeld wat langer dan bij sportgras en het geheel is wat minder hoog. Ook wordt het an ders opgebouwd. Maar de uv-re- sistentie en de kleurechtheid gel den ook hier." Het kunstgras kan een uitkomst zijn voor plekken waar gewoon gras niet wil groeien of aan hevi ge slijtage onderhevig is. Ook kan het onder bepaalde voor waarden op een balkon of op het terras van een penthouse worden toegepast. Verder is het een volwaardig alternatief voor sierbestrating. Bestrating De installatie, zoals de aanleg van een kunstgazon wordt ge noemd, is eveneens te vergelij- ken met de voorbereidingen die voor de aanleg van bestrating moeten worden getroffen. Aller eerst moet de zwarte grond ge deeltelijk worden afgegraven en afgevoerd ofihergebruikt. De vrijkomende ruimte wordt opge vuld met geel zand of vergelijk baar materiaal. Dat wordt, net als bij bestrating, aangetrild waardoor er een stabiel en vlak oppervlak ontstaat. Meestal wordt hier nog een onderdoek op gelegd en daar bovenop komt de kunststof grasmat te liggen. Die krijgt z'n stevigheid en sta biliteit pas zodra het kunstgras tapijt wordt ingestrooid met bruin gecoat kwartszand. Dat zakt als het ware tussen de sprie ten. Per vierkante meter wordt ongeveer twintig kilo zand uitge strooid. Het gewicht van het zand houdt het tapijt muurvast op zijn plaats. Het kwartszand bestaat uit ron de korreltjes waartussen het re genwater makkelijk kan weg stromen. In de grasmat zijn on derin, om de tien centimeter, gaatjes aangebracht wardoor het water de grond in stroomt. Ruim voldoende om zelfs stevi ge regenbuien vlot af te voeren. De bruine coating heeft uitslui tend een esthetisch effect. In combinatie met de twee kleuren gras geeft het een natuurlijke uitstraling. Ten Cate Thiolon is nog maar sinds kort op de markt met Royal Grass. De naam is geko zen omdat het een product is van de Koninklijke (Royal) Ten Cate. Maar met Royal wil men ook aangeven dat het om een 'ko ninklijk' product gaat: duur zaam en met een chique uitstra ling. Daar hangt wel een prijs kaartje aan. Het gras kost onge veer 40 euro per vierkante me ter, exclusief voorbereiding en leggen. Met het 'grasrijp' maken van een tuin is tussen de 20 en 40 euro per meter gemoeid, waardoor de totale vierkante meterprijs tussen de 60 en 80 eu ro ligt. Thiolon heeft een rots vast vertrouwen in het product en geeft dan ook vlotjes tien jaar garantie. Freek Verhoeven: „Maar we verwachten dat het in de praktijk wel 15 tot 20 jaar zal meegaan. Daarna kan het ge recycled worden tot kunststof Amsterdammertjes en zo." Van Verhoeven mag uit commercieel oogpunt heel Nederland met kunstgras worden belegd, maar zo'n vaart zal het niet lopen. Hij ziet vooralsnog een markt bij de tweeverdieners met kleine kin deren die in het weekend wel wat beters te doen hebben dan gras maaien. Ook ouderen voor wie het tuinonderhoud fysiek te veel wordt, zijn een doelgroep. „En dan heb je nog de pietjes Vers gemaaid gras ruikt heerlijk en is een soort beloning na het kortwieken van het gazon. Wie wel kunstgras wil maar deze geur niet wil missen, kan als optie aan het kunstgazon de lucht van versgemaaid gras laten toevoegen. Die werkt ongeveer een half jaar. Daarna kunnen nieuwe geurkorreltjes worden gestrooid. De reuk hoeft niet alleen beperkt te blijven tot pas gemaaid gras. De geur van een vochtig gazon in de herfst is bijvoorbeeld ook lever baar. precies. Die willen een perfect gazon zonder verdorde of sleet se plekken. Voor hen is kunst gras een prima alternatief." Volgens Verhoeven is het ook een veilig product. „Mag ik.mis- schien direct een groot misver stand uit de weg ruimen? Kunst gras geeft, als je er op valt of glijdt, geen brandwonden. Spor ters lopen wel eens kleine ver wondingen op, maar dat komt dan niet van het kunstgras maar van het zand dat ertussen is ge strooid. Een hockeyveld wordt helemaal volgestrooid en als je dan valt, kun je over het zand schuren en je vel openhalen. Het kunstgras steekt met z'n sprie ten juist een centimeter of twee boven het zand uit. Dus hier speelt dat niet." Het gras is volgens Verhoeven voldoende verend en stevig zo dat het zonder problemen door spelende of stoeiende kinderen kan worden gebruikt. En wordt het door al dit kindergeweld toch nog enigszins geplet, na een uurtje in de zon of een beet je harken staat het gras weer rechtop. Barbecuen op kunst gras kan wel, maar het liefst met enige voorzorgsmaatrege len. Gloeiende kooltjes die er per ongeluk opvallen zorgen foto GPD voor schroeiplekken, maar bran den zal het gras niet. De schroei plekken blijf je echter wel zien. Daarom is het verstandig de bar becue op een verharde onder grond te zetten. Verder heeft het kunstgras nauwelijks onder houd nodig. Mollen Mollen zullen vergeefs proberen door de mat te komen. Ze kun nen het weggegraven zand niet door de dichte grasmat heen wurmen. „Je ziet ze trouwens ook niet in geel zand onder een grasmat omdat daarin voor hen niets te halen valt. Daar zitten geen wormen in die door mollen graag worden gegeten", zegt Verhoeven. Het gras wordt in rollen van vijf tig meter lang en vier meter breed gemaakt. In principe zijn er alle vormen mee te leggen. Ook zijn diverse randafwerkin- gen mogelijk, in feite dezelfde die voor gewoon gras worden toegepast. Eenmaal gelegd is de mat zo'n vier centimeter hoog. Hennie Talens Voor meer informatie: www.royalgrass.nl of 0548-633133. Omphalodes cappadocica: nep-vergeet-mij-niet. foto GPD Vroeger was ik wel eens ja loers op mijn zusjes. Die hadden een poëzie-album en ik niet. Ik begreep niet waarom meisjes wél zo'n album moch ten hebben en jongens niet. De afgunst is weggeëbt, maar ik vind het nog steeds een mooi ge bruik: zo'n album waarin allen die je dierbaar zijn hun vriend schap betuigen door middel van volkspoëzie die de eeuwige vriendschap bezingt. Als kind was ik al een betweter als ik las: In de beemd en onder 't lover Diep verscholen tussen 't riet, Bloeit een hemelsblauw klein bloempje En het heet vergeet-mij-niet. Dan dacht ik altijd: onder het lover en tussen het riet - dat kan wel kloppen, maar in de beemd? Dat kan alleen het veel kleurig vergeet-mij-nietje zijn en dat is niet hemelsblauw, maar bleekblauw met geel. Want ik was een vroegwijze bo- tanicus-in-de-dop. Iedere taal kent lofdichten op de vergeet-mij-niet en er zijn weinig planten die zo tot de in ternationale collectieve verbeel ding spreken. In alle toonaar den is het blauwe bloempje be zongen. Daarom is het des te vreemder dat je de vergeet-mij- niet zelden als tuinplant tegen komt. Vroeger zag je de tweeja rige vergeet-mij-niet nog wel eens, dikwijls per kistje tegelijk als perkplant op de markt ge kocht en samen met tulpen en muurbloemen in ordelijke regi menten uitgeplant. Er was ook een nietszeggende oudroze vorm, want zonder de hemels blauwe bloemen blijft er van een vergeet-mij-niet weinig over. Perkplanten zie je bijna niet meer. Om te beginnen past het opkweken van één- of twee jarige perkplanten niet meer in ons druk-druk-druk-tijdsge- wrieht, en ten tweede planten wij niet meer in militaire slag orde zoals vijftig jaar geleden. Een vergeet-mij-niet die wél bij de nu gangbare smaak aansluit, is de moerasvergeet-mij-niet, Myosotis palustris, een inheem se moerasplant die - zoals veel moerasplanten - ook buiten het moeras, in gewone tuinaarde, gedijt. De moerasvergeet-mij- niet past goed in de wat noncha lante, wildachtige beplantingen die op het ogenblijk in de mode zijn. Myosotis palustris heeft wat lichter blauwe bloemen dan de gewone vergeet-mij-niet en zijn blad is glanzend, mals en sap pig zoals het een moerasplant betaamt, en niet ruw zoals het blad van de andere familiele den. Want ons land telt maar liefst acht inheemse soorten. De moerasvergeet-mij-niet is een vaste plant die zich snel tot flin ke pollen uitbreidt en die zich daarnaast nog eens uitbundig uitzaait. De gekweekte vorm, 'mermaid' is bij een enkele kwe ker te koop, soms ook vermomd als Myosotis scorpioides. Naast de echte vergeet-mij-nie ten bestaan er ook valse, die on der de vlag van de gelauwerde naamgenoot meeliften. Zo'n plant is Omphalodes, die ook wel vaste vergeet-mij-niet of voorj aarsvergeet- mi j -niet wordt genoemd. Omphalodes telt twee soorten: O. verna en O. cappadocica, en beide soorten zijn goede bodembedekkers voor beschaduwde plaatsen. Ze bloeien vroeg, en kleuren mooi bij lichtgele sleutelbloemen en bij de wat donkerder gele Epi- medium 'Frohnleiten'. Als ik één van de twee zou moeten kie zen, dan zou ik Omphalodes cappadocica nemen; die groeit weliswaar wat minder snel dan O. verna, maar de laatste soort heeft de onhebbelijke eigen schap om het afgestorven, zwartgeworden blad van het vo rige seizoen vast te houden en dat is geen vrolijk gezicht. Bei de soorten houden van humus en bladaarde, en doen het goed onder bladverliezende struiken en bomen. Omphalodes zaait zichzelf uit, en wie tactvol is met wieden zal snel overal in de omgeving jonge planten zien op duiken. O. verna kent ook een wit bloeiende vorm: O. verna 'Al- ba', maar net als de roze ver geet-mij-niet doet de witte Om phalodes het hele concept van de hemelsblauwe bloem teniet. Je vergeet hem liever zo snel mo gelijk. Hetzelfde geldt voor een recente vinding: Omphalodes cappadocica 'Starry Eyes', met blauwe bloemen met een witte rand. Minder mooi dan de soort, en bovendien niet winter hard. Romke van de Kaa Een wasautomaat van Miele gaat gemiddeld 18,5 jaar mee. Dat blijkt uit onderzoek van marktonderzoeksbureau GfK. De wasdrogers van Miele gaan nog langer mee: gemid deld 18,6 jaar. Daarmee is de wasdroger van Miele het huis houdelijk apparaat dat het lang ste meegaat. De Duitse produ cent steekt met kop en schou ders boven concurrerende mer ken uit. Volgens het onderzoek gaan de wasmachines van andere mer ken gemiddeld 12,4 jaar mee. Wasdrogers houden het na 11,8 jaar voor gezien. De Dongense meubelproducent Montis heeft half april twee nieuwe stoeltjes (Mira en King) gepresenteerd tijdens de inter nationale meubelbeurs in Mi laan. Beide zijn ontworpen door Gijs Papavoine. Het uitgangspunt van de ontwerper is dat de ge bruiker langere tijd op de stoe len kan blijven zitten. Want daaraan is steeds meer behoef te. De stoffering van zowel King als Mira is dan ook zacht. In te genstelling tot Mira heeft King een hoge leuning. Beide model len zijn in verschillende uitvoe ringen verkrijgbaar, onder ande re met of zonder armleuning. Informatie: www.montis.nl. Bang voor spinnen? HG Interna tionaal brengt een hulpmiddel tje op de markt waarmee ze op afstand kunnen worden gevan gen. Deze HGX Insectenpakker (4,95 euro) werkt simpel. Het kooitje van de pakker is beves tigd aan een handvat. Wordt dit naar boven geschoven dan is het kooitje open. Het wordt op het insect geplaatst, waarna het handvat naar beneden gaat. Dan sluit het kooitje. Het insect kan vervolgens buiten worden losgelaten. Er is ook een variant zonder handvat (3,95 euro) verkrijg baar bij apotheek en doe-het-zelf-zaak. Ook ge schikt voor het vangen van spin nen, wespen, kevers, rupsen en slakken. Het is overigens niet ondenkbaar dat pootjes van de kleine beestjes in de knel ko- Küppersbusch heeft het gehad met de kookplaat die uit één deel bestaat. Het bedrijf be dacht het programma Varioline zodat iedereen z'n eigen kook plaat kan samenstellen. Vol gens de Duitse producent zijn de onderdelen naadloos aan el kaar te koppelen. Verkrijgbaar zijn onder andere een grillplaat, een gaskook- plaat, een inductiekookplaat met een breedte van dertig cen timeter. Deze zijn te combine ren met gas-, keramische- of in ductiekookplaten van 60 of 80 centimeter breed. Ook verkrijgbaar is een gas- of inductiewok. De onderdelen zijn leverbaar vanaf 589 euro. Informatie: www.kuppersbus- ch.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27