rzc Godshuis gaat nieuwe glorietijd tegemoet Je moet weten watje wel en niet kunt c A Appartementen in kerk Nieuwdorp WOON 8 mei 2004 Keukemarket 10 JAAR ZEKERHEID Keukenmarket loopt voorop in service kwaliteit uw complete keuken geheel kookklaar geïnstalleerd De voormalige gerefor meerde kerk in Nieuw- dorp staat er wat vervallen bij. Hoewel ze midden in het centrum staat, oogt ze verlaten, alsof haar hoogtij dagen in een grijs verleden liggen en ze alleen nog maar staat te wachten op de sloophamer. Maar schijn be driegt - gelukkig: binnen kort begint het kerkje aan haar tweede leven, dat van wooncomplex met vijf ap partementen. Nog twee ko pers moeten zich melden en dan begint de projectont wikkelaar met de restaura tie. De wedergeboorte van een afgedankte kerk. In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van üucadoor en architect tot ambtenaar welstandscomm issie of 9lazenwasser. Vandaag: de klusjesman. foto Peter Nicolai den. Daarom richt zich hij niet uitsluitend op gro te klanten, omdat zijn onafhankelijkheid hierdoor in het geding zou komen. In het algemeen is Makel enkele maanden volgeboekt. Dit jaar is hij al tot en met augustus onder de pannen. Ondanks die volle agenda doet een klusser in nood niet bij voorbaat tevergeefs een beroep op hem. De noodsi tuatie moet dan echter wel heel bijzonder zijn. Politiekeurmerk Makel omschrijft zich als allround-vakman die van alle markten thuis is. Niettemin richt hij zich de laatste tijd meer en meer op de beveiliging in en om het huis. Voor dit doel haalde hij onlangs het certificaat Politiekeurmerk Veilig Wonen. Tot dusver is Bouw Service Nieuwvliet het enige be drijf in West-Zeeuws-Vlaanderen dat dit keur merk mag voeren. „Veilig en prettig wonen staat steeds meer in de belangstelling. Ik vind het ook interessante materie Daarom is het eigenlijk niet meer dan logisch dat ik mij op deze groeimarkt stort." René van Stee De voormalige gereformeerde kerk in Nieuwdorp wordt al twee jaar niet meer gebruikt. Alleen de preekstoel, de orgelzolder en enkele bankjes staan er nog. foto's Dirk-Jan Gjeltema je het toch zelf doen. Toch bood De Klussenier wel bepaalde voordelen zoals het verstrekken van opdrachten via het hoofdkantoor of samenwer king met collega's. Dat laatste gebeurt trouwens nog steeds. Ik zie klusbedrijven in de regio dan ook niet als concurrenten. We hebben elkaar regel matig nodig." Bouw Service Nieuwvliet, zoals het bedrijf van Makel nu heet, wordt ingeschakeld bij alle kleine re klussen in en om het huis. De opdrachten varië ren van de plaatsing van kozijnen of de renovatie van een badkamer tot het ophangen van een lamp of het vervangen van hang-en sluitwerk. Grotere karweien zijn voor de aannemers. „En daar moet je je aan houden. Je moet weten wat je wel en niet kan en daarom ook niet schro men andere deskundigen in te schakelen. Dat is goed voor je imago. Ik hecht veel waarde aan be trouwbaarheid. Een goed advies, klantvriendelijk heid en vakmanschap zijn mij veel meer waard dan het te pas en te onpas aannemen van werk dat je achteraf niet aankan. Dat gaat op den duur tegen je werken." Daarom stoort Makel zich wel eens aan het imago van de klusjesman als beunhaas. In zijn geval is dat volgens hem absoluut niet aan de orde. „Ik ben aangesloten bij de Vlok, de landelijke organi satie van klusbedrijven. Dat biedt de klant zeker heid en garantie. Ook als er bij een conflict een uitspraak volgt van de geschillencommissie. Ik ben verplicht me daaraan te houden." Makel heeft met name in West-Zeeuws-Vlaande ren een stabiele klantenkring opgebouwd. Behal ve door particulieren wordt hij regelmatig inge schakeld door bedrijven. Bij een hotel in Nieuw vliet voert hij wekelijks kleine reparaties en on derhoudswerk uit. Met sommige klanten werd het contact vrij innig. Zoals met die alleenstaande da me in Terneuzen. „Daar heb ik minstens twintig schilderijtjes opgehangen. Ook belde ze op als er bij wijze van spreken een kraanleertje moest wor den vervangen of de deurmat moest worden recht- gelegd. Op den duur vroeg mijn vrouw of ik mis schien weer naar mijn vriendin moest." Makel geniet van de vrijheid en de afwisseling die zijn bestaan als zelfstandig klusjesman hem bie- „Pas geleden brak een ornament van de toren af, een betonnen bal. Gelukkig viel die niet naar beneden. Er spelen vaker kinde ren hier, ik moet er niet aan den ken wat er had kunnen gebeu ren." In het algemeen zijn de mensen in het dorp positief over de plan nen. Er moet toch een nieuwe be stemming voor het gebouw ko men, vinden ze, anders wordt het verwaarloosd - zoals nu het geval is. „Ik heb niet het idee dat veel mensen er moeite mee heb ben dat de kerk straks bewoond wordt", vertelt Anke Rentmees ter, voormalig koster van de gere formeerde kerk. „Al kan ik me voorstellen dat het even slikken is als je er al jaren komt. Er zijn kerkleden wiens ouders er zijn getrouwd en die er zelf zijn ge doopt en getrouwd. Maar uitein delijk heeft het toch de instem ming van de hele gemeente: het kerkbestuur heeft het gebouw zelf verkocht aan de projectont wikkelaar." Twee jaar geleden was er nog wel wat protest van de bewoners van de Ring. Rentmeester: „Dat ging voornamelijk om de priva cy. De keukens van de apparte menten komen op de eerste ver dieping en sommige bewoners waren bang dat je zo naar bin nen kon kijken. Nu is afgespro ken met de projectontwikke laar dat in de keuken gemat teerd glas wordt gezet, dus dat probleem is opgelost." Al het interieur van deuren naar het balkon. Aan de achterkant, twee treden hoger dan de woonkamer, ligt een half open eetkeuken. Nog een verdieping hoger liggen twee slaapkamers van ongeveer 12,5 vierkante meter en een bad kamer met ligbad en douche. Via een vlizotrap kom je op de zolder, waar je tegen de origine le spanten aankijkt. De dakconstructie is zo'n beetje het enige wat de projectontwik kelaar aan de binnenkant laat zitten: „Het is voor ons een beet je de omgekeerde wereld", legt Chris Dekker uit: „Normaal be gin je met de vloer, dan de bin nenmuren en als laatste bouw je de buitenmuren eromheen. Nu beginnen we met een leeg ge bouw, dat we aan de binnen kant volledig gaan verbouwen." Consistorie Het gaat volgens Dekker nog wel even duren voordat de eerste bewoners in de kerkwoningen trekken. „Er moet een hoop aan restauratie gebeuren. De toren wordt helemaal opgeknapt en ge schilderd, de kozijnen worden vernieuwd en het hele gebouw moet voldoen aan de isolatie-ei sen." Tegen de kerk aan ligt nu nog de consistorie, waar de jeugddienst wordt gehouden en waar nog af en toe wordt verga derd. Maar het gebouwtje is er net zo slecht aan toe als de kerk en gaat tegen de vlakte. De appartementen gaan nog niet als warme broodjes over de toon bank. Ze staan al zo'n drie maan- Naam: Ruud Makel (36) Woonplaats: Nieuwvliet Beroep: klusjcsman/onderhoudsman Belangrijkste gereedschap: de klusbus, tege lijkertijd ook werkplaats Ruud Makel komt ze regelmatig tegen. Doe-het-zelvers die aan een klus zijn begon nen en er op den duur geen gat meer in zien. Vaak wordt dan een klusbedrijf ingeschakeld. „Bijna altijd komt het wel goed. Maar ik denk weieens bij mezelf: hoe moet ik ooit nog orde in deze chaos scheppen." Makel begon zijn bedrijf bijna zes jaar geleden. Als telg van een familie in de bouwwereld was het bijna vanzelfsprekend dat ook hij 'het vak' inrol de. Makel sloot zich aan bij De Klussenier. Na het faillissement van deze franchiseorganisatie staat hij sinds kort volledig op eigen benen. En dat be valt prima. „Het is jammer dat een sterke merk naam en een organisatorisch concept als De Klus senier het niet heeft gered, maar uiteindelijk moet de kerk is weggehaald, alleen de preekstoel, de orgelzolder en en kele bankjes zijn achtergeble ven. Binnenkort worden vier scheidingswanden van kalkzand steen tussen de kerkramen ge plaatst, die de grote ruimte ver verdiepingen en een zolder. De begane grond heeft een ont vangsthal, berging, toilet en een vertrek dat kan worden inge richt als hobbykamer of als slaapkamer met een eigen bad kamer. Aan de voorzijde (de delen in vijf appartementen. De wooneenheden worden ruim tien meter lang en tussen de vijf en zes meter breed. De prijs vari eert van 180.000 tot 199.000 eu ro. De appartementen krijgen drie kant van het plein) zit een deur naar een tuin van ruim dertig vierkante meter. Het woongedeelte begint eigen lijk pas op de eerste verdieping, met aan de voorzijde een woon kamer met twee openslaande De dakconstructie van de kerk blijft gehandhaafd. In de kerk komen naast elkaar vijf appartementen met elk drie verdiepingen en een zolder. Op de illustratie zijn twee woon eenheden 'uitgeklapt' getekend, zodat de indeling goed zicht baar is. In 1642, de West-Kraaijertpol- der was net drooggelegd, werd het fundament voor Nieuwdorp gelegd. De bedijkers legden een groot, rechthoekig plein aan, waar het dorp moest komen te liggen: tegenwoordig de Ring van Nieuwdorp. Twee eeuwen later, in 1841, gaf ko ning Willem II toestemming om aan het plein een kerk te bou wen. De kerk werd ontworpen door ingenieurs van Waterstaat, het type wordt nog steeds Water staatskerk genoemd: te herken nen aan gevels met het uiterlijk van een Griekse of Romeinse tempel. Het gebouw diende lange tijd als gereformeerde kerk. Tot twee jaar geleden. De Nieuw- dorpse gereformeerden gingen samen met de hervormde Bethel- kerk. De kerkgebouwen waren te groot voor twee kleine ge meenten, dus gingen ze gezamen lijk verder als Samen op Weg-ge- meente. Aangezien de gerefor meerde kerk er het slechtst aan toe was. besloten de kerkbestu ren voortaan in de Bethelkerk bijeen te komen. Toen was de kerk aan de Nieuw- dorpse Ring al in slechte staat, inmiddels is de toestand ronduit deplorabel. Vandalen hebben de ruiten ingegooid, het hekwerk is verroest en staat scheef, het houtwerk van de raamkozijnen is verrot en de verf bladdert van de geroeste dakgoten. Op een smalle groenstrook tussen de kerk en de Ring van Nieuwdorp woekert het onkruid. Het wachten is op projectont wikkelaar Van Garderen en Dekker uit Goes, die de kerk heeft opgekocht. Het bedrijf heeft al een hele tijd plannen om het gebouw op te knappen en te voorzien van vijf apparte menten, maar wil eerst finan ciële zekerheid. Als de helft ver kocht is, begint de restauratie. Inmiddels is pas één apparte ment aan de man gebracht. Ongeduldig De omwonenden worden onder tussen een beetje ongeduldig. Er liggen plannen bij de gemeente om het hele plein opnieuw in te richten, maar dan moet eerst de restauratie van de kerk af zijn. „Wat ze ermee gaan doen, maakt me niet uit, als er maar snel iets gebeurt", vindt R. Baljeu, die te genover de hoofd ingang woont. Het wordt er zelfs gevaarlijk: den te koop en de eerste wonmg is net verkocht. Volgens Dekker gaat het overal slecht met de ver koop. Bovendien is de woonkerk nogal een gewaagd concept voor Zeeland: „Als we dit in Rotterdam hadden ge daan, waren we ze bin nen een paar weken kwijt geweest." Niet alleen Nieuw dorp kampt overi gens met het pro bleem van een leeg staande kerk. De Petruskerk in Vlissingen wordt ook omge bouwd tot een appar tementen complex. De kerk van het Aposto lisch Genoot schap in Vlissin gen is een minder ge lukkig lot beschoren: het gebouw wordt gesloopt. Voor de rooms-katholieke Heilige Anna Kerk in Yer- seke wordt al twee jaar een nieuwe eigenaar ge zocht. In Nieuwdorp zijn ze al iets verder. Een nieu we eigenaar is gevonden, nu is het nog slechts wach ten op bewoners en dan kan de oude gereformeerde kerk aan haar nieuwe glorietijd begin nen. Freek Janssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25