Heroïne hielp om de pijn verlichten Terneuzen wil greep houden op het drugstoerisme PZC zaterdag 8 mei 2004 Ruim 25 jaar geleden werd ze wereldberoemd. Journalis ten tekenden in het boek Christi ane F., wir Kinder vom Bahnhof Zoo, het levensverhaal op van een verslaafd meisje van veertien jaar oud, dat door zich te prosti tueren geld verdiende om aan drugs te komen. Christiane leeft nu met haar zoontje Jan Niklas van de opbrengst van het boek, dat al zo'n drie miljoen keer over de toonbank ging. Of ze, terugkijkend op haar leven, ergens spijt van heeft. Dat was de vraag. „Van dat boek", is het ver rassende antwoord. „Dat verdomde boek heeft mijn leven kapotgemaakt. Zelfs nu, vijfentwintig jaar later, word ik er nog mee achtervolgd en kunnen mensen me niet anders zien als 'dat meisje'. In plaats van als moe der van een opgroeiende zoon of als een vrouw die, net als iedereen, een tweede kans verdient." We praten met Christiane F., het meis je van Bahnhof Zoo. Het meisje dat op haar twaalfde voor het eerst hasj rook te en een hele apotheek aan peppillen uitprobeerde. Een maand voor haar veertiende verjaardag kon ze haar nieuwsgierigheid niet meer bedwin gen en snoof voor het eerst heroïne. Om vervolgens, omringd door verkeer de vrienden, steeds verder weg te zak ken in een volwassen verslaving. Jarenlang leidde ze een dubbelleven, 's Morgens ging ze 'gewoon' naar school, 's middags prostitueerde ze zich op de Babystrich bij Bahnhof Zoo. Verkocht zich aan mannen die seks wilden met jonge meisjes. Om geld te verdienen voor de drugs die ze elke dag nodig had. Vriendinnen stier ven aan overdoses op*de smerige toilet ten van het station, lichamelijk was ook Christiane uiteindelijk een wrak. Verschillende keren probeerde ze haar verslaving te overwinnen. Vruch teloos. Tot haar moeder haar naar oma op hët platteland stuurde. Daar werd ze clean. Daar ook eindigt het boek dat de Stern - journalisten Kai Hermann en Horst Rieck over haar schreven en dat Uli Edel verfilmde. Met muziek van David Bowie. Het boek werd een bestseller, leidde in Duitsland tot brede maatschappelijke discussies over de opvang van jonge d rugs verslaaf den Wat kwam er terecht van de 'hoofdrol speelster'. hoe ziet het dagelijks leven van Christiane F. er een kwarteeuw later uit? We ontmoeten haar in een café. Ze ziet er doorleefd uit. Volgen de maand viert ze haar 42ste verjaar- dag. De donkere haren van toen zijn blond geworden. Ze draagt een felro de broek en vrolijke trui. Daaronder een hoog sluitend T-shirt met lange mouwen, dat het zicht op de littekens van haar verslaving en een tatoeage op de linkeronderarm ontneemt. Haar ooit zo indringende ogen hebben aan kracht verloren. Interviews geeft ze de laatste jaren nog maar zelden. Te veel slechte erva ringen met de media. Bevooroordeeld Drugsscene onder de spoorbrug bij Bahnhof Zoo in Berlijn. Ruim 25 jaar geleden werd 'Christiana F., wir Kinder vom Bahnhof Zoo' geschreven. foto Harry Heuts/GPD schrijven die precies doen wat ze zelf willen, enkel uit op eigen financieel gewin. „Wat word ik er wijzer van? Niets, alleen maar dat ik weer eens in de krant te kijk sta. Dat mensen op straat me nakijken en klasgenootjes van Jan Niklas rare vragen gaan stel len." Jan Niklas, of kortweg Nico, is haar zoon. Zeven is hij inmiddels en Christiane is apetrots op hem. De jon gen vult haar dagen. „Het is een slim me jongen. Al toen hij drie was en nog nauwelijks kon praten, zette hij zelf standig de cadeautjes in elkaar die bij die surprise-eieren zitten. Da's nu niet meer genoeg voor hem, laatst vroeg hij me hoe een kompas werkt. Tja, dan moet ik passen. Vaak ver veelt hij zich op school, omdat de an dere kinderen niet zo snel meekomen. Binnenkort wil ik met hem zo'n IQ-test doen, kijken of hij niet een klas kan overslaan." Vernederingen Vragen over haai' verleden als junk en kindprostituee, over de vernederingen die ze zich moest laten welgevallen om aan geld te komen, over haar be taalde vrijers en talrijke leugens, be antwoordt ze kort, ontwijkend of hele maal niet. Liever praat ze over het he den en de toekomst. „Wat ik vroeger heb gedaan, staat toch allemaal in dat boek." Een boek trouwens, waar ze he lemaal niet zo tevreden over was. Zegt ze nu. Voor Christiane F., wir Kinder vom Bahnhof Zoo spraken de verslagge vers twee maanden bijna dagelijks met Christiane, toen vijftien. Het boek, inmiddels in rijf en veertigste druk, leest ook nu nog als een even spannend als aangrijpend dagboek van een puber die, door een geschei den moeder aan haar lot overgelaten, de straat opgaat en de boze buitenwe reld ontdekt. „Ik heb ze zoveel verteld, maar er is veel gekort. Te veel. Allerlei namen en passages zijn emit gehaald, omdat het met te ingewikkeld mocht worden." Vanuit die ontevredenheid werd on langs het idee geboren zelf een tweede boek te schrijven, zonder hulp. Haar écht eigen verhaal. Er staat al wat op papier, maar echt snel hoeven we niet te rekenen op publicatie. „Het pro bleem is dat herinneringen na al die jaren toch gaan vervagen, je gaat som mige dingen door elkaar halen." Met de film die 1981 in de bios kwam en waarin Natja Brunckhorst haar rol vertolkte, had ze helemaal niets van doen. „Dat wilde ik ook niet. Ik woon de toen in Hamburg, was er net weer bovenop, werkte in een boekhandel en was een nieuwe fase in mijn leven be gonnen. Zelf had ik die film, denk ik, meer documentaireachtig gemaakt." Evengoed ging ze wel op reis om als 'hoofdrolspeelster' de film te promo ten, Naar Engeland, Italië, Parijs en de Verenigde Staten. Daar nam ze met DeeJay Rodney Bingenheimer zelfs een eigen lied op: Ich bin so süchtig (Ik ben zo verslaafd). Geen grote hit, wel weer een foute imagobe vestiging. „Weet ik, maar die Amerika nen wilcïen dat nu eenmaal zo." Chris tiane was een ster. Ze was 'gevallen' voor de drugs, maar er ook weer, op eigen kracht, van losgekomen. Een voorbeelcf voor haar generatie. Drie miljoen keer ging het boek sinds ver schijnen over de toonbank. Zodra Christiane achttien werd, meerder jarig was, kreeg ze haar deel van de opbrengst. Hoeveel precies wil ze, wijs geworden, niet zeggen, maal eerdere artikelen over haar melden be dragen variërend van 900.000 tot een miljoen mark. Plotseling was ze rijk. Rijk geworden door haar eigen onge luk. Niet dat het geld haar gelukkig heeft gemaakt. Ze leerde er vooral haar 'echte vrienden' door kennen. Al lerlei mensen verwachtten ineens dat ze ook wel wat zouden krijgen. Het le verde zelfs een ruzie in de familie op. Zo erg dat haar zus nog steeds niet met haar wil praten. Ze is er zwijg zaam over, maar duidelijk wordt wel dat ze, met deze spaarpot, uiteindelijk de verleiding van de drugs niet kon weerstaan en toch weer afzakte naar verslaving. Ook al omdat ze lange dagen maakte, vertelt ze. „Overdag werkte ik in die boekwinkel, 's avonds ging ik met vrienden naar hun concert en daarna nog naar het café." De vermoeidheid van vaak slechts enkele uren slaap eiste zijn tol. Die zë wegslikte met cocaïne. In 1985 liep haar relatie met Alexan der Hacke, gitarist bij de rockband Einstürzende Neubauten, op de klip pen. Christiane voelde zich afgewe zen, alleen en verlaten. Opnieuw was er de heroïne om de pijn te verlichten. Na allerlei omzwervingen kwam ze te rug naar Bei-lijn. Daar werd ze in een café betrapt op het bezit van heroïne en belandde voor bijna een jaar in de gevangenis. Nadat ze vrijkwam, ging ze op vakantie naar Griekenland. Daar leerde het 'meisje van Bahnhof Zoo' Panagiotis kennen, een knappe Griek. Ook verslaafd. Zes jaar lang troffen ze elkaar elke zomer. Tot haar geliefde wegens beroving van een toe rist de nor indraaide. Toen hij vrij kwam, was hun relatie voorbij. Terug in de Duitse hoofdstad kocht ze een appartement in de multiculturele wijk Neukölln en vond uiteindelijk de man die haar een kind schonk. De va der is tien jaar jonger. Ze heeft nog steeds contact met hem, maar kiest er voor haar zoon alleen op te voeden. Ze neemt haar ouderschap serieus. Dat zouden meer mensen moeten doen, vindt ze, verwijtend. In Neukölln woont ze inmiddels niet meer. Ze kon het niet goed vinden met haar buren en verhuisde naar een rus tiger wijk in het noordoosten van Ber lijn. Ook daar wil ze weer weg. Wie weet gaat ze wel weer terug naar het platteland, rust wil ze hebben. Post Niet meer elke dag lastig worden ge vallen met haar verleden, mensen die aan haar deur staan en vragen stellen. Nog steeds krijgt ze post, vooral van kinderen. „Vaak schrijven ze me het zelfde. Hoe het toch met Detlef gaat en wat ik tegenwoordig doe." Ze schrijft alle kinderen terug, maar ze vertelt ze niet dat ze ervoor moeten waken dezelfde fout te maken als zij. „Dat heeft toch geen zin." Hoe het met Detlef is, haar eerste ech te vriendje en de jongen voor wie ze, bang hem in zijn verslaving definitief te verliezen, ook die eerste keer heroï ne probeerde? Ze weet het niet, schudt haar hoofd. Zoals ze ook niet weet hoe het met die andere vrienden van toen gaat. Het Duitse weekblad Der Spie gel ging enkele jaren geleden op zoek naar de andere Kinder vom Bahnhof Zoo. Vond Detlef. Na zijn vrijlating uit de gevangenis rijdt hij nu in busjes gehandicapten door de stad. Hij is clean en heeft een vriendin. Op Bahnhof Zoo komt Christiane nog af en toe. Op doorreis naar huis. Het doet haar niets meer, zegt ze, maar voegt wel toe dat er „zoveel veran derd is daar, waar wij stonden mag je nu niet meer komen, je wordt er weg- Haar verslaving heeft van Christiane een labiel figuur gemaakt, ze is snel opgewonden. Ineens valt het woord heroïne, maar ze slikt het even snel weer in. Mompelt dan enkel nog iets van „de drugs zitten me na al die ja ren gewoon in de genen." We lopen sa men naar de metrohalte. Moeten deels dezelfde kant op. Ze wijst op een etala ge met uitgelichte rode hartjes. Lief de. Mooi vindt ze dat. Op het perron neemt ze de trein richting Kotbusser Tor, daar moet ze nog even zijn, zegt ze. Berlijners weten dan genoeg, dat plein in het hart van Kreuzberg heeft zich afgelopen jaren ontwikkeld tot het nieuwe centrum van de hoofdste delijke drugshandel. Serge Sekhuis Nog geen tien jaar geleden telde Terneu zen minstens zeventig verkooppunten a soft- en harddrugs. De binnenstad werd óagelijks overspoeld door drugstoeristen uit Noord-Frankrijk, België en Engeland. Be- Wners van het centrum van de stad waren «overlast, de dreigementen, de verloede ring meer dan zat en eisten maatregelen. Na vijven en zessen besloot het bestuur nn Terneuzen - onder strenge voorwaarden •deverkoop van softdrugs in twee koffie- kortswerd een strategie opgesteld om alle Wwassen, die met drugs te maken hadden, «a te pakken. Dat gebeurde in project- yom, onder de naam Houdgreep. Het pro- welwas in .dié'dagen -halverwege de jaren 50- voor Nederlandse begrippen een unieke S-nenwerkingsvorm tussen justitie, politie, peente en hulpverlenende instanties. Houdgreep loopt dit jaar ten einde. Gemeen- [Ifen politie willen graag met de integrale inpak verder. Of dat kan is nog de vraag, pst name de laatste jaren is de inbreng van •'^Openbaar Ministerie in het project niet groot meer. Ook de Koninkli jke Mare- chaussee verleent op gezette tijden geen as- tótentië meer en op de medewerking van k'Jane-functionarissen hoeft het Houd- £ssp-kader al jaren niet meer te rekenen laatste is mede een gevolg van een rech- Wijke uitspraak in oktober 1997, toen een pterin Middelburg bepaalde dat de Houdgreep-campagne niet goed doordacht Dit omdat de bevoegdheden van de ■ouane in het project niet waren vastge- inzet, de bekostiging en de mogelijkheden om toch een beroep te kunnen doen op de douane en marechaussee. Bij voortzetting zal het projectgebied de grenzen van Terneuzen niet overschrijden. De buurgemeenten Hulst en Sluis voelen er vooralsnog niets voor om aan te haken. Bur gemeester Jan Lonink heeft daarover van gedachten gewisseld met zijn twee collega's, maar die hielden de boot nadrukkelijk af. Lonink kan dat, zo zegt hij zelf, goed begrij pen: „Meedoen aan Houdgreep betekent im mers ook dat er moet worden nagedacht over het gedogen van softdrugsverkoop in die gemeenten. En ja, dat ligt politiek in Sluis en Hulst erg moeilijk." Derde shop De afwijzende houding van Hulst en Sluis heeft overigens wel tot gevolg dat Lonink er ook weinig meer voor voelt om te denken aan een derde koffieshop op Terneuzens grondgebied, in bijvoorbeeld de polders tus sen Zuid- en Westdorpe. Lonink had die sug gestie gedaan om mogelijke overlastsitua ties in de rest van de regio Zeeuws-Vlaande- ren op te lossen. Dat in kringen van telers en verstrekkers belangstelling bestaat voor een derde verkooppunt, weet Lonink ais geen ander. „In de dagen nadat ik die op merking in de pers had gemaakt, dienden zich al vier gegadigden aan." Het Terneuzense college houdt voorlopig vast aan het bestaan van twee gedoogde kof fieshops. Miami en Checkpoint, beide gele gen aan de rand van de binnenstad. Ze blij ken al jaren erg in trek. Schattingen over omzetten variëren. De opponenten van Checkpoint repten recentelijk van omzetbe- dragen van boven de twintig miljoen euro op jaarbasis. Lonink en poiitiedistrictscom- mandant Arie Graafland zijn voorzichtiger, zij houden het op toch wel een miljoen of vijf lager. Hoe het ook zij, de burgemeester en politiechef zijn het er over eens dat in de teelt en verkoop van softdrugs in Zeeuws-Vlaanderen tientallen miljoenen op gaan. Maar of het in de grensstreek gekker is dan elders, betwijfelen ze. Bij politie en gemeente bestaat een vrij dui delijk beeld van het aantal niet gedoogde, dus illegale verkooppunten in de gemeente Terneuzen. Lonink:,,Dat aantal fluctueert Koffieshop Checkpoint in Terneuzen tussen de vijf en de tien. Dan hier, dan weer daar." „Daarnaast", valt Graafland hem bij. „heb je nog^van die gasten met scootertjes en zo, die dan op wisselende locaties opduiken." Tegen deze illegale verkoop wordt opge treden zodra er sprake is van overlast. Recentelijk gebeurde dat in nog in Koe wacht, waar een illegale shop werd geslo ten. Kort daarvoor in Axel. Ter vergelij king: in 1997 werden er nog achttien ver kooppunten gesloten. Volgens Graafland treedt de politie alleen op tegen kwekers als het Openbaar Ministerie daar aanleiding toe ziet of als er sprake is van overlastsitua ties. Op eigen initiatief actie ondernemen tegen kwekers doet de politie niet. Mogelijk ligt dat in de toekomst anders. De gemeente is namelijk van plan om, voorafgaand aan de afgifte van nieuwe gedoogbeschikkingen, de koffieshops volledig door te lichten. Mocht bij deze onderzoeken blijken dat ach ter de koffie shops - bijvoorbeeld bij de bevoorrading - georganiseerde misdaad schuilgaat, dan zal de politie wel degelijk optreden. Binnen het Houdgreepkader heeft de politie de voorbije jaren meer dan eens actie onder nomen, In de jaren 1997 en 1998 werden res pectievelijk zevenhonderd en 555 aanhou dingen verricht van mensen die in het bezit foto Wim Kooyman bleken van verdovende middelen. Meestal softdrugs, maar toch nog regelmatig ook met harddrugs. In 1998 werden bovendien ook nog eens drie honderd stadsverboden opgelegd. Een mid del dat na de eeuwwisseling niet meer werd toegepast. Bij de bestrijding van de drugsgerelateerde overlast bleek de in 1996 in het leven geroe pen klachtenlijn (0800-0225085) - die nog steeds bestaat - voor bewoners en politie een prima hulpmiddel. In de jaren '97 en '98 kwamen er gemiddeld per maand ruim veer tig klachten binnen. De laatste paar jaar wisselt het meldingenpatroon sterk, maar toch heeft het meldpunt nog steeds - met zo'n zeven meldingen per week - een func tie. De daling van het aantal meldingen duidt er op dat de situatie in Terneuzen we zenlijk is verbeterd. Bewoners van de bin nenstad zullen dat ook beamen. Zij - vere nigd in het binnenstadsplatform- waren het dan ook die enkele weken geleden bij de ge meente aandrongen op het voortbestaan van Checkpoint, waarmee ze recht tegen- over een kleine groep buurtbewoners kwa men te staan, die wel van de koffieshops af wilden. Telefoonlijn De gemeente wil de aparte telefoonlijn beT houden en zelfs voor heel Zeeuws-Vlaande ren inzetten, maar dan zouden de buurge-' meenten volgens Lonink wel moeten meebe talen aan de instandhouding en de bemen7 sing ervan. Uit de daling van het aantal meldingen en de mindere inzet van politiemensen mag niet worden geconcludeerd dat er minder aandacht is voor het probleem van het drug- toerisme. Die aandacht is er volgens Lonink wel degelijk. Het feit dat komende zomende Universiteit van Gent een onderzoek zal uit voeren naar de herkomst van de toeristen;;-, hun sociale achtergrond en allerlei andere sociaal-maatschappelijke gegevens, duidt daar op. Met de gegevens uit dat onderzoek hoopt Lonink te bereiken dat de Franse en Belgische overheden zelf meer aandacht be steden aan hun jonge drugsgebruikers. „Het gebruik aan verdovende middelen is in,dig- landen - en een heleboel andere Europese, inmiddels veel hoger dan in Nederland. Dat moet hen zo langzamerhand toch ook eens. aan het denken zetten, niet dan?", weet Lo nink. Daarnaast blijft de politie op gezette tijden controles.houden. Een paar keer irr het jaar zelfs samen met de Belgische colle ga's. Bestuurders en politie hebben niet de illusie dat ze met dat soort acties de illegale handel grote klappen toebrengen. Het zijn niet meer dan speldenprikken. Speldenprikjes, die in Zeeuws-Vlaanderen: de voorbije drie jaar goed waren voor de in beslagname van meer dan vier miljoen euro aan licht-hallicunerende middelen. Ze zijn inmiddels in rook opgegaan, in een verbran dingsoven. Conny van Grembergh<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23