ac- Terreurcellen kunnen en zullen toeslaan Belangrijkste aanslagen door Ai Oaeda sinds 11 September 2001 Nederland is naïef ijactie bijlagen: 0113-315680 u,pzc.nl ailredactie@pzc.nl söjus 31 - 4460 AA Goes «rtentie-exp lo itatï e .fjj.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ,.ws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. terdag 8 mei 2004 Goed nabuurschap is grenzeloos Foppe de Haan los van Heerenveen Terneuzen houdt drugs in bedwang 11 maart 2004 190 doden New York, I Pentagon, p Pennsy Ivania 2978 doden 15 en 20 nov. 2003 59 doden 12 nov. 2003 - ■EEISEilOBi 28 doden (19 Italianen) 12 mei 2003 Ryad (Saoedi Arabië) 26 doden 8 november 2003 17 doden 28 nov. 2002 18 doden De moderne terrorist zaait dood en verderf. Ijn eigen leven doet er niet be, zolang de wereldorde Daar in verwarring wordt jebracht. In Israël weet Ben aardig hoe de strijd te len de terrorist aan te gaan. ïun kennis willen de Israë- i's graag delen. Zij consta- erendat Europa de drei- jing onvoldoende serieus leemt. in het Westen waakzamer worden. Zelf zijn de beide Israëliërs, net als hun landgenoten, inmiddels gewend aan het scherpe toezicht door militai ren, agenten en beveiligingsbeamb ten. Zomaar een restaurant, winkel, kan toor, benzinepomp of treinstation bin nen lopen is er in Israël al lang niet meer bij. Personen en bagage onder gaan een inspectie. Wie zijn auto in een parkeergarage wil zetten, weet dat hij eerst de kofferbak moet ope nen. Soms snuffelen ook honden rond het voertuig. Niet voor niets, zo bleek nog geen drie weken geleden. Onder een auto die de garage van de Azrieli Tower wilde bin nenrijden, werd een explosief van een halve kilo gevonden. „De bom had weinig schade aan het gebouw kun nen toebrengen, maar wel slachtoffers in de directe omgeving kunnen ma ken", aldus Azolay. De Israëlische autoriteiten proberen de controles zo onopvallend mogelijk en ontspannen uit te voeren. Op die manier blijft het dagelijkse leven een beetje leefbaar. Hier geen intimide rend machtsvertoon zoals op de stra ten in Latijns-Amerikaanse steden vaak het geval is. Ben David verscheen met zijn colle ga's in de jaren zeventig en tachtig op het toneel, als er een bus was gekaapt of een andere gijzeling gaande was. De speciale anti-terreurbrigade werd begin jaren zeventig opgericht, nadat het leger met fatale gevolgen had ge probeerd een einde te maken aan een gijzeling op een basisschool. Naast het inwinnen van informatie, in samenwerking met andere veiligheids diensten, had David de taak dergelij ke geweldsconflicten ter plaatse op te lossen. „Je kunt als overheid terreur door middel van een dialoog of ge weld bestrijden, maar dan moet je we ten dat je beide ook kunt." David windt zich nogal op over de lakse hou ding van de Nederlandse overheid. „Het is bijzonder naïef van Nederland Er zijn voldoende mogelijkheden om het de terrorist een stuk moeilijker te maken. „Veel slachtoffers van zelf moordaanslagen komen om door glas scherven. Gebruik dus speciaal glas en deuren die de klap kunnen opvan gen." Ook effectief zijn geprepareerde muren voor het gebouw die de klap van de explosie opvangen of lagere, op grote afstand van het gebouw ge plaatste voor het verkeer niet te passe ren afscheidingswallen. More verwacht de komende jaren zijn handen vol te hebben. „De have-nots willen de rijke, westerse wereld en les je leren. Voor Europa is dit een nieuw tijdperk, waaraan voorlopig geen ein de komt. Net als nu in Israël zal veel geïnvesteerd moeten worden in veilig heid. Het vervelende daarbij is dat de terrorist maar één doel hoeft uit te zoe ken en wij er veel meer moeten beveili gen. Een troost: als reeds bij de bouw de beveiliging wordt meegenomen, dan zijn de kosten niet hoger dan 5 procent van de bouwsom. Peanuts als je ziet waarom het gaat! Vuurwapen Pal naast een archeologisch waarde volle opgraving uit de Romeinse tijd aan de kust bij Caesarea ligt een uitge breid particulier oefen- en schietter- rein. Ongewild symboliseren ze de oude en nieuwe, door geweld geken merkte beschaving. Hier vinden de op leidingen voor persoonsbeveiliging van Uri El plaats, Elkabass: „In Nederland mogen wij 'airmarshals' in opleiding niet met een echt vuurwapen laten schieten. Dat kunnen we hier wel. Voor de cur sisten is het van belang dat zij weten hoe het wapen waarmee zij gaan wer ken, in de praktijk functioneert." Hoe goed de Israëli's zich de afgelo pen jaren ook hebben verdiept in de materie, ze beseffen dat terrorisme nooit volledig kan worden uitgeban nen. De moord op premier Yitzak Ra bin in 1995 door een orthodoxe jood kwam ook voor de Israëlische deskun digen uit volslagen onverwachte hoek. „Dit is voor ons het ultieme be wijs dat je terreur nooit kunt voorspel len, maar dat je wel alles moet doen om het te bestrijden." Koen Pennewaard Het uitzicht is adembenemend, maar tegelijk beangstigend. Tel Aviv aan je voeten, de Middellandse Zee iets verder weg. Op luttele kilome ters van de 187 meter hoge Azrieli To wer ligt echter ook vliegveld Ben Gu- rion. De herinnering aan 11 septem ber 2001, toen twee Boeings de wol kenkrabbers van het World Trade Cen ter in New York invlogen, kan het per soneel onmogelijk negeren. Op de 43ste etage van de wolkenkrab ber brengen Amikan Azolay, voorma lig hoofd van de antiterreurschool van de binnenlandse geheime dienst, en Ben David, oud-leidinggevende van een speciale anti-terreurbrigade, hun boodschap: Europa is naïef en rea geert veel te traag op terroristische be- dreigingen. „Eigenlijk slapen ze nog steeds. Terroristen hebben de zwakke plekken van Europa ontdekt." Door ervaring gerijpt beseffen de poli tici en burgers in Israël terdege dat zij zich teweer moeten stellen tegen terro risme. Het is dan ook niet vreemd dat de in Sneek woonachtige Uri Elka bass (34) gebruik maakt van de Israëli sche deskundigheid op het gebied van terrorismebestrijding. De oud-officier van het Israëlische leger is directeur van Uri-El Special Security Services dat zich bezig houdt met terreurbe strijding en beveiliging van personen, gebouwen, spoorwegstations en vlieg velden. Hij leidt sinds kort ook 'air marshals' op. Door de grenzen open te stellen heb ben de Europese landen hun risico's vergroot. Zonder op te vallen kunnen terroristen zich gemakkelijk verplaat sen, constateert Amikan Azolay. Het is noodzakelijk dat politici en burgers De Air Manoeuvre Brigade, een samenwerkingsverband van de Luchtmobiele Brigade van de Koninklijke Landmacht en de Tactische Helikoptergroep van de Koninklijke Luchtmacht, oefende vorige maand in Zeeland en West-Brabant in bestrijding van terroristen. foto's Robin Utrecht/GPD om geen antiterreurteam in het leven te roepen. Ik ben er van overtuigd dat er in Nederland slapende terreurcel len zijn, die binnen weken of maan den een aanslag kunnen en züllen ple gen, als ze niet snel worden gestopt. Onze inlichtingendiensten weten hier dagelijks meer dan veertig zelfmoord aanslagen te voorkomen. Rond de paasdagen, kort na de liquidatie van Hamasleider sjeik Yassin, liep dat aan tal zelfs op tot zestig." Nederland en overige westerse landen kunnen het probleem tegenwoordig niet meer alleen oplossen. „De tijd dat terreur een plaatselijk probleem was en als zodanig werd afgehandeld, is voorbij." David herkent in de houding van veel West-Europese landen de situatie in zijn eigen land. Pas begin jaren zeven tig namen de Israëli's de dreiging van terreur serieus. „Er is altijd eerst een fase van ontkenning." Het is volgens David niet voor niets dat er al jaren geen vliegtuig of bus in Israël is gekaapt. „Wij wachten niet meer op een aanslag, maar handelen voor de terroristen dit doen." De voorbereiding van dergelijke plan nen vergt meer tijd dan een zelfstan dig opererende zelfmoordenaar nodig heeft en biedt de veiligheidstroepen derhalve meer kans de uitvoering te verijdelen. Dat met regelmaat wel bus sen of restaurants worden opgeblazen is, stelt hij, onvermijdelijk. De gedachte van pessimisten die me nen dat het weinig zin heeft terroris mebestrijding prioriteit te geven, ver werpt de gepensioneerde militair. „Zie het als een risicoverzekering. Je moet als burger toch tenminste het ge voel hebben, dat iedereen er alles aan heeft willen doen om een aanslag te voorkomen." Met deze opmerking tipt David een an der belangrijk aspect aan in de strijd tegen het terrorisme: wat mag het kos ten? „Het is altijd een kwestie van kos ten versus baten", reageert Uzi More. „Een bedrijf wil natuurlijk winst blij ven maken en calculeert het risico. Daarnaast is iedere keuze voor beveili ging subjectief. Want hoe bepaal je welk complex het meest kritiek is? Kijk je naar de hoeveelheid mensen die er verblijven of naar de frequentie van activiteiten die veel publiek trek ken, of betrek je daar ook de economi sche gevolgen op langere termijn bij?" Vanuit een grauw kantoor aan de rand van Tel Aviv houdt More zich be zig met de beveiliging van gebouwen en voorzieningen. More verkoopt uit sluitend kennis, de uitvoering moet de opdrachtgever zelf regelen. Hij ziet duidelijke verschillen in de denkwijze van verschillende landen. „In de Vere nigde Staten worden vooral symbo lisch belangrijke bouwwerken be schermd, in Afrikaanse landen zie je dat de bescherming zich richt op de leiders van het land en dat de rest er niet zoveel toe doet." 12 oct. 2002 202 doden 8 16 mei 2003 L 45 doden 11 april 2002 21 doden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19