Brussel kandidaat voor Spelen van 2016 PZC Koeman ontevreden over progressie Ajax Zeelandia Middelburg verdient respect Hoogstandje Verdediger Buijs houdt Excelsior op kampioenskoers 17 Belgische hoofdstad volgt voorbeeld Vlaanderen J Het olympisch dorp zou op de Heizelvlakte kunnen komen. Brussel koppelt wel een aantal voorwaarden aan haar kandida- rnur. zoals een samenwerking Clijsters niet op Roland Garros Vog één kans voor turnsters EK-deelname Keizer en Zwering in gevaar Arrestatiebevel tegen Rumsas Rous wint etappe Duinkerken Vandenbroucke voor rechter Keen uitgeschakeld in Cairo GL weert Jones en Montgomery Namen van dopingzondaars openbaar in VS zaterdag 8 mei 2004 van onze sportredactie BRUSSEL - De stad Brussel wil zich officieel kandidaat stellen om de Olympische Spelen van 2016 te organiseren. Volgens burgemeester Thielemans be schikt de hoofdstad en haar om geving over voldoende gronden, basis-sportinfrastructuur en ho- 1 telkamers. I van alle overheden. Brussel heeft naar eigen zeggen j alle-troeven in handen om de Spelen naar België te halen. I „De stad heeft een internationa le uitstraling, een must", aldus de Brusselse burgemeester Thie- lemans, „En we beschikken nu al bijna over voldoende hotelka mers. congreszalen en ziekenhui zen. Voor de bouw van het olym pisch dorp en het mediadorp kunnen we voldoende gronden vrijmaken." Thielemans noemt ce Heizelvlakte de beste locatie. De Heizelpaleizen zouden zelfs lijdelijk kunnen fungeren als lo catie voor een aantal indoorspor- BRUSSEL - Kim Clijsters ont breekt dit jaar op Roland Gar ros. De Belgische tennisster heeft een vochtophoping rond haar gekneusde pols. Clijsters werd gisteren onder zocht door een dokter en radio loog. Ze moet nu vijf weken rus ten, medicatie slikken en een streep zetten door haar deelna me aan Roland Garros, de eerst komende Grand Slam in Parijs. Kim Clijsters hoopt wel het toer nooi van Wimbledon te kunnen spelen. GPD DEN HAAG - NOCNSF heeft de olympische voordracht voor turnster Loes Linders afgewe- 1 zen. Wel mag de Nederlandse gymnastiekunie (KNGU) een wedstrijd aanwijzen waarin als nog een tweede olympisch start- 1 bewijs kan worden verdiend. Mogelijk komen ook andere turnsters in aanmerking voor die laatste kans. De deelname van Verona van de Leur, die her- stelt van een .enkelblessure, is j echter uitgesloten. „Verona zal met eerder dan september weer j in competitie komen", reageer de haar trainer Boris Orlov gis- teravond. „Ze zit in een opbouw- periode na haar terugslag in maart. We maken ons geen illu sies over de Olympische Spe- j len." j Wie zich wel illusies mogen ma- ken. is nog onduidelijk. Volgen de week beslist de KNGU wie j wordt voorgedragen voor de j extra kwalificatiewedstrijd. De KNGU moet ook nog op zoek naar een geschikte wedstrijd. Het open NK in juni is een op- tie. De kwalificatienorm moet j boog zijn; hoog genoeg om een redelijke kans te bieden op een plaats bij de eerste acht in Athe- ne. I Hoes Linders dacht in Amster dam een olympisch ticket ver- 1 öiend te hebben met haar sprong in de finale van de meer- ïamp De commissie topsport vanNOCNSF dacht daar anders over. Suzanne Harmes werd gis- ieren wel toegelaten tot de olym- Pische ploeg. De nationaal kam pioene toonde op het EK met baar vierde plaats op vloer en Jaar finaleplaats op balk vol doende vormbehoud. GPD ten. Het Koning Boudewijnsta- dion is uiteraard vlakbij. Bovendien bevindt zich rond Brussel een concentratie van sportinfrastructuur op maxi mum 45 minuten van de stad, een vereiste van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC), zegt de burgemeester. „Voor de schiftingen van sommige sport- takken mogen we uitwijken naar plaatsen die verder weg lig gen. Zo kunnen we steden uit heel het land bij het evenement betrekken." De stad heeft nog wel een aan tal voorwaarden. Pas als die in orde zijn wil de stad haar offi ciële kandidatuur stellen. Thiele mans roept alle democratische partijen in België op een ont werptekst te ondertekenen. Die voorziet in een samenwerking tussen de verschillende gewes ten en gemeenschappen, de fede rale overheid en andere grote steden. Brussel eist voorts een duidelijk businessplan dat alle betrokken partijen ten laatste in augustus 2005 goedkeuren. Dan wordt de gaststad van de Spelen van 2012 bekendgemaakt. De Belgische hoofdstad vraagt ook een nieuw onderzoek die de haalbaarheid van Olympische Spelen in Brus sel moet bevestigen. Eerder stelde ook Vlaanderen zich al kandidaat voor de Olym pische Spelen 2016. De Brussel se burgemeester benadrukt dat alleen een stad de Spelen kan or ganiseren. „De voorwaarden van het IOC vermelden dat uit drukkelijk. IOC-voorzitter Rog ge heeft al gezegd dat Brussel dan de meest logische keuze is", aldus Thielemans. „Willen we de Spelen naar ons land halen, dan is samenwerking tussen alle overheden nodig", gaat de bur gemeester verder. „Ik heb daar al positieve gesprekken over ge had met premier Verhofstadt, Vlaams minister-president Bart Somers en zijn minister van Sport Marino Keulen." GPD van onze sportredactie LIMERICK - De Nederlandse zwemmers Klaas-Erik Zwe ring, Joris Keizer en Mitja Zastrow zijn gisterochtend in de Ierse stad Limerick lichtge wond geraakt bij een auto-on geluk. Het is nog onzeker of Zwering en Keizer kunnen starten op het EK, dat maan dag begint in Madrid. Op weg naar de training in Li merick, waar de nationale zwemploeg zich voorbereidt op het Europees kampioen schap, reed de auto van de Ne derlanders gisterochtend fron taal op een tegemoetkomende taxi. „Klaas-Erik Zwering zat aan het stuur", vertelt Jacco Ver- haeren, trainer van het Phi- lips-team waarvan het drietal deel uitmaakt. „Hij ging naar rechts, maar had de tegenlig ger niet gezien. Die kon geen kant meer op." In het ziekenhuis werd bij Keizer een aantal hechtingen in het linkeroor aangebracht. Bij Zastrow, die op het EK niet in actie komt, moest een snee in het voorhoofd worden gehecht. Zwering, die klaag de over duizeligheid, liep een lichte hersenschudding op. Keizer reist vandaag naar Ma drid, waar hij maandagoch tend de 50 meter vlinderslag moet zwemmen. „Het is nog maar de vraag of dat lukt en mag, gezien de hechtingen in zijn oor", stelt Verhaeren. Zwering start dinsdag op de 100 meter vrije slag. Verhae ren: „Het ligt aan zijn herstel of hij dat haalt. Ze zullen bei den even rust moeten nemen. We gaan ze goed in de gaten houden." GPD MADRII) - Twee vrouwen van het Spaanse team halen een hoogstandje uit tijdens de kwalificaties voor de finale van het Europees kampioenschap synchroonzwem- men in Madrid. Spanje eindigde achter Rusland op de tweede plaats. Italië en Frankrijk kwamen tot respectievelijk de derde en vierde plaats. Het Nederlandse achttal behaalde een totaal van 82.950 punten en dat was goed voor de tiende plaats. foto Susana Vera/RTR door Peter van Duyl AMSTERDAM - Met horten sto ten is Ajax op weg naar de eind streep. Een Amsterdamse titel was een paar weken geleden al boven elke discussie verheven, maar formeel is het kampioen schap nog altijd niet. Inmiddels lijkt de ploeg van Ronald Koe man echter wel heel dicht bij het beoogde succes. Een punt te gen NAC Breda is morgen ge noeg voor de 29e titel in het 104-jarig bestaan van de club. Over het binnenhalen van de ti tel bestaat dus vrijwel geen on zekerheid meer, maar in Amster dam krijgen ze bijna uitslag als de huid wordt verkocht voordat de beer geschoten is. Het week blad Voetbal International haal de zich deze week de toorn van Ronald Koeman op de hals door tegen de afspraken in een inter view met de Ajax-trainer te pu bliceren, waarin hij openlijk over het kampioenschap praat. „Ik voel me behoorlijk in de zeik genomen", zegt de trainer. „Wat moeten de trainer en de spelers van NAC hiervan den ken?" In het gewraakte artikel noemt Koeman het naderende kampioenschap 'zijn titel', om dat hij ditmaal - in tegenstelling tot 2002 - het hele seizoen trai ner van Ajax was. Dat wil niet zeggen dat het naderende kam pioenschap ook het mooiste is. „Twee jaar geleden was het vol- Ronald Koeman komen onverwacht. Als je ziet hoe ik toen binnenkwam, hoe ne gatief de sfeer toen binnen Ajax was. Dat succes gaf misschien nog wel meer bevrediging dan nu." Daar komt bij dat Ajax dit sei zoen zelden of nooit indruk heeft gemaakt. De cijfers zijn meer dan oké, maar de gemiddel de amusementswaarde was on voldoende. „We hebben", er kent Koeman, „heel weinig wed strijden gespeeld waarin we kon den zeggen: nu zijn we niet in de problemen geweest of nu had de tegenstander niks te vertellen. Dat is zeker waar. De vooruit gang in het elftal is niet altijd naar mijn tevredenheid verlo pen." Complimenten Koeman roemt Maxwell ('die heeft van alle spelers het hoog ste niveau gehaald') en Heitinga ('fantastisch teruggekomen'), maar beseft dat er na dit voet baljaar niet alleen maar aanlei ding voor complimenten is. „Rafael van der Vaart heeft een moeilijker seizoen gehad, met Wesley Sneijder is het ook op en af gegaan. De Sneijder van Schotland is natuurlijk niet de Sneijder die wij het hele seizoen hebben gezien. Maar dat is hele maal niet erg. daar leren ze al leen maar van." Zoals Koeman kritisch is op zijn spelers, is hij dat ook op zich zelf. Hij trekt nadrukkelijk het boetekleed aan voor de Europe se uitschakeling bij Club Brug ge. De oefenmeester betreurt het tot de dag van vandaag dat hij daar - bij ontstentenis van Tomas Galasek - koos voor een middenveld met Sneijder én Van der Vaart. „Je leert van wedstrijden die fout aflopen, Brugge-uit is daar een voor beeld van. Toch heb ik het dan vooral over details, ik geloof niet dat ik op hoofdlijnen fou ten heb gemaakt." Een jaar na de bijna-stunt in de kwartfinale van de Champions League in San Siro tegen AC Mi lan is Ajax weinig opgeschoten. Het vertrek van Cristian Chivu en Andy van der Meyde deed zich eigenlijk het hele seizoen voelen. De hoop is gevestigd op weer een nieuw voetbaljaar. Maar garanties zijn er niet, want in de Arena lopen ze altijd het gevaar dat de beste spelers vertrekken naar de meest draag krachtige clubs van Europa. Topclubs Het vertrek van Hatem Trabelsi, die met de club in onmin leeft over de regels in zijn contract, staat vrijwel vast. Of Maxwell, Van der Vaart en Ibrahimovic blijven moet de naaste toekomst uitwijzen. En dan moet het EK nog worden gespeeld, waar de beste spelers van dit continent zich weken lang gratis en voor niets in de kijker van de Europe se topclubs kunnen voetballen. Koeman weet het, maar preten deert er niet wakker van te lig gen. „Ik vind het goed zo. Het is een uitdaging om met degenen die wel blijven verder te gaan. Natuurlijk is er belangstelling voor spelers, ze worden ge noemd. Dat moeten we afwach ten, we zullen wel zien." GPD l/wstand op nul, blik op oneindig. jn het heetst van de strijd wil het Klativeringsvermogen nog wel eens af- nenien. Zq niet bij de spelers van Zee- ^dia Middelburg. Zij reizen morgen naar Kaatsheuvel af voor het na- ompetitieduel met Berkdijk. De selec- 'e voelt zich na de eerste ontmoeting "'Middelburg (3-2-zege) dermate geïntimideerd en bedreigd door de 'fgenstander dat ze afziet van de Wum. Voor even staat het sportieve "dang niet voorop. jokeren dat zoiets eerder in het voet- ls gebeurd, zijn op de vingers van wn hand te tellen. Zelfs op het hoogste niveau is het nog niet vaak vertoond, terwijl daar misschien best eens aanlei ding toe is geweest. Zo waren afgelo pen zaterdag bij de eredivisiewedstrijd ADO Den Haag-SC Heerenveen discri minerende spreekkoren te horen, maar niemand die er acht op sloeg. Het duel werd gewoon uitgespeeld. Ajax 2-Feye- noord 2 liep enkele weken geleden finaal uit de hand, spelers van de bezoe kers werden bedreigd en geslagen. Ie dereen sprak er schande van, maar niemand besloot de zondag erop uit protest het werk neer te leggen. De amateurs van Zeelandia Middel burg nemen nu wel het voortouw. Officieel heet het, dat de spelers na de gebeurtenissen van zondag veel te bang zijn om naar Brabant af te reizen. Vol gens de betrokkenen zou Berkdijk afge lopen zondag de fatsoensnormen heb ben overtreden en zich hebben bezon digd aan bedreigingen en intimidaties. Verder zou een aantal spelers slachtof fer zijn geweest van tal van discrimine rende opmerkingen. Berkdijk beweert overigens bij hoog en bij laag dat men zich aan al dit soort zaken niet schul dig heeft gemaakt. Het is echter niet louter angst, die aan het besluit ten grondslag ligt. Zeelan dia Middelburg vindt ook dat het hoog tijd is dat er eens een daad wordt ge steld, zonder nu de moraalridder te wil len uithangen. Wat zondag is gebeurd, staat niet op zich. Zo wordt de Molukse voetbalvereniging Jong Ambon al veel langer met dit soort zaken geconfron teerd. 01' zoals een speler van Zeelan dia Middelburg het afgelopen week uit drukte: 'Als iemand in de supermarkt wordt gediscrimineerd, schreeuwt ie dereen moord en brand. Dat is terecht hoor, maar zodra we op het voetbalveld staan, is plots alles geoorloofd.' De opstelling van Zeelandia Middel burg heeft in elk geval een discussie op gang gebracht. De actie verdient daar om respect. De KNVB zit inmiddels wel met de han den in het haar. Zolang de bond via de PARIJS - Het parket van Bonneville (Franse Alpen) heeft een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd tegen wielrenner Raimondas Rumsas. Zijn advocaat heeft dat gisteren bevestigd. Onderzoeksrechter Franck Guesdpn wil bovendien dat de Poolse arts Krysztof Fisek wordt aangehouden. Hij geldt mogelijk als medeverdachte in de dopingzaak rond de Litouwse coureur, die zich al enkele jaren voortsleept. In de Ronde van Frankrijk van 2002 werd Rusmas derdQ. Vervolgens werd zijn vrouw Edita opgepakt. In de door haar bestuurde auto van de renner werd doping aangetrof fen. Edita verbleef vervolgens al enige tijd in hechtenis. ANP/AFP LONGUENESSE - De Fransman Dldier Rous heeft gistër ren de derde etappe in de vierdaagse van Duinkerken ge wonnen. De Nederlander Max van Heeswijk kwam in de 200,6 kilomter lange etappe van Hondschoote naar Lon- guenesse als derde over de finish. Sylvain Chavanel werd tweede. De Belg Mare Streel, die donderdag de tweede etappe dp zijn naam schreef, behoudt de leiding in het klassement. ANP 1 GENT - De Vlaamse wielrenner Frank Vandenbroucke heeft zich vergeefs verzet tegen een strafrechtszaak we gens doping. De Gentse kamer van inbeschuldigingstel ling heeft zijn bezwaren afgewezen, meldden drie Vlaamr se kranten gisteren. Vandenbroucke riskeert vijf jaar cel1. De wielrenner had in 2002 testosteron, groeihormeneö, aranesp, morfine en clenbuterol in huis. De politie was de middelen op het spoor gekomen, toen bij een verkeerscon trole zijn arts er ook mee werd betrapt. Vandenbroucke vond zelf dat hij al genoeg gestraft is, na een schorsing van zes maanden door de wielerbond. ANP CAIRO - Tafeltennisser Trinko Keen is in de vierde ronde van het Egyptisch Open uitgeschakeld. Plij verloor in Cai ro van de Belg Jean-Michel Saive: 1-4 (5-11 7-11 7-.11 11-6 4-11). De prestatie van Keen was wel voldoende voor plaatsing voor het olympisch kwalificatietoernooi', volgende week in Innsbruck. In Oostenrijk krijgt de Ne derlander de laatste kans zich voor Athene te plaatsen. Hij moet daarvoor in het sterk bezette toernooi wel de f ba nale halen. ANP PARIJS - De atletiekfenomenen Marion Jones en Tim Montgomery zijn vooralsnog niet welkom in de topreeks van de Golden League. In overleg met de voorzitter van de internationale federatie LAAF besloten de organisato ren beide sprinters op de zwarte lijst te zetten. Eerst moet de twijfelachtige rol van het tweetal in een do- pingaffaire worden opgehelderd. Recentelijk meiddén Amerikaanse kranten dat Jones en Montgommery van het voedingsbedrijf BALCO de designdrug THG hadden ontr vangen. De atleten ontkennen dat. ANP/AFP officiële kanalen (arbiter, scheidsrech- tersbegeleider, waarnemer) geen ernsti ge klachten bereiken, kan de bond geen actie ondernemen en moet de club die tot de boycot is overgegaan dus bloe den, geheel volgens de letter van het re glement. Het zal er ongetwijfeld toe lei den dat Zeelandia Middelburg een boe te krijgt en wellicht wordt teruggezet naar de vierde klasse. De club aan vaardt alle consequenties en houdt de rug recht. Wat zou het de KNVB nu sie ren als men in deze kwestie ook eens ruggengraat toont en het in dit geval bij een symbolische boete laat. Jan Dagevos van onze sportredactie RIJSWIJK - Pas op de laatste speeldag wordt bekend wie kam pioen wordt in de eerste divisie en daarmee direct promoveert naar de eredivisie. Excelsior had gisteravond kampioen kun nen worden, mits FC Den Bosch puntenverlies had geleden bij Cambuur Leeuwarden. De Bra banders wonnen echter met 2-1, waardoor de Rotterdammers vol gende week moeten winnen om alsnog de titel op te eisen. De achterstand van Den Bosch, dat tweede staat, is namelijk maar twee punten. De Bossche naren hebben daarnaast een be ter doelsaldo. Mocht Excelsior dus volgende week punten ver spelen (uit bij Helmond Sport) en wint Den Bosch thuis van Veendam, dan wordt de ploeg van Gert Kruijs volgende week alsnog kampioen. Excelsior had gisteren een moei lijke avond tegen Fortuna Sit- tard. De Limburgers namen op Woudestijn een 1-0-voorsprong, waarna de Rotterdammers tot diep in de tweede helft moesten wachten op de winnende treffer. Verdediger Buijs maakte in de 69e minuut de gelijkmaker en was in de 84e minuut opnieuw trefzeker: 2-1. FC Den Bosch won de uitwed strijd tegen Cambuur Leewar- den met 2-1. Aanvaller Stefan Jansen maakte vlak na rust WASHINGTON - Het Ameri kaans Anti-Dopingbureau mag openbaar maken welke atleten zijn betrapt op het gebruik van verboden middelen. De Senaat heeft hier gisteren mee inge stemd. Tot nu toe vond de internationa le sportgemeenschap, met name het IOC en Wada (Wereld An- ti-Dopingbureau) dat in de Vere nigde Staten te weinig duidelijk heid over dopinggevallen werd verschaft. Daardoor zou de inte griteit van de sport in het ge ding komen. ANP/RTR twee doelpunten en bracht zijn totaal daarmee op 25. waarmee hij topscorer blijft in de eerste divisie. Huntelaar (AGOW Apeldoorn) scoorde ook twee keer en staat nu op 24 treffers. De Graafschap heeft zich on danks een gelijkspel (3-3) bij BV Veendam zo goed als zeker ver zekerd van een plaatsje in de na- competitie. Excelsior - Fortuna Siltard 2-1 (()-<)). 52. Rajcomar 0-1, 69. Buijs 1-1, 84. Buijs 2-1. Scheidsrechter: Van Sichem. Gele kaart Buijs (Ex celsior) Akerboom, Simone, Va?) Bameveld, Geerincks, Joosten (Fortuna Sittard). Aantal toeschou- ivers: 3258. TOP Oss - Go Ahead Eagles 1-4 (0-0). 51. Van der Sloot 1-0, 54. De Weerdt 1-1, 63. Yildirim 1-2, 71. Yildirim 1-3. 88. Leferink 1-4. Scheidsrechter: Van Meenen, Gele kaart: Rook (Top Oss), Krüijer (Go Ahead Eagles). Aantal toeschöur zoers: 1229 MVV - VVV-Venlo 2-1 (1-0). 5. Car racciolo 1-0, 52. Winkens 2-0, 58. Jacobs 2-1. Scheidsrechter: Van Dongen. Rode kaart: 25. Cales (WV-Venlo). Gele kaart: Ver- heyen, Bryssinck (MVV), Calés, MeeuwisJans, Ammi (VW-Vew- lo). Aantal toeschouwers: 5614. FC Eindhoven - Sparta 0-3 (0-2). .5 Van den Bergh 0-1. 40. Van den Bergh 0-2, 59. Bechan 0-3. Scheids rechter: Braamhaar. Aantal toe schouwers: 1604. BV Veendam - De Graafschap 3-3 (1-1). 10. Van Beukering 0-1, 40. Ilamming 1-1, 53. Hamming 2-1. 78. Kooijman 2-2, 80. Van Beuke<- ring 2-3, 84. Hamming 3-3. Scheidsrechter: Olde Ollhof. Gele kaart: Bot, Berck Beelenkamp (De Graafschap). Aantal toeschou wers: 3640. Heracles Almelo - Helmond Sport 3-3 (2-1). 16. Tibari 0-1, 24 Rose 1-1, 40. Stegeman 2-1, 50. Tibari 2-2, 54. Douglas 3-2, 89. Wau 3-3. Scheidsrechter: Janssen. Gele kaart: Hobbelen (Helmond Sport). Aantal toeschouwers: 4750. Stormvogels/Telstar - FC Dord recht 2-0 (0-0). 76. Kantelberg 1-0, 80. Bal 2-0. Scheidsrechter: Van der Roest. Gele kaart.: Fledderus, Vondeling (Stormvogels/ Telstar)', Van der Meer (FC Dordrecht). Aan tal toeschouwers: 1224. AGOW Apeldoorn - Emmen 3-0 (2-0). 10. Huntelaar 1-0 (straf schop), 30. Huntelaar 2-0, 46, Lo* pes Monteiro 3-0. Scheidsrechter: Koopman. Gele kaart: Berger, Mourad, Oostmg. Bolters (Em men). Aantal toeschouwers 2436. Cambuur Leeuwarden - FC Den Bosch 1-2 (0-0). 47. Jansen 0-1, 51. Jansen 0-2 (strafschop). 57. Ilo 1-2. Scheidsrechter: Van Egmond Gele kaart: Michels (FC Den Bosch). Aantal toeschouwers: 3479,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17