Beheerder voor stadhuis Veere PZC PZC PZC Solexmuseum geopend in Colijnsplaat r 13 Sportvissers willen Middelburgs viswater verbeteren Stichting Delta Cultureel gaat Stadhuismuseum De Vierschaar exploiteren Man mishandelt zeventigjarige Heli's ontbreken op defensiedag Akkoord over bouw korvetten Auto gestolen na inbraak West-Z-Vlaanderen voorbeeldplan Automobilist rijdt door Badmintontoppers te gast FOTO VERSCHOORE DIGITALE FOTOGRAFIE al VERSCHOORE k zaterdag 8 mei 2004 MIDDELBURG - De snoek moet terug in de Middelburgse De Hengelsportvereni- Ug Middelburg werkt aan een plan om de kwaliteit van het vis water in de stad te verbeteren. «visstand in het Middelburgse iter is nu te eenzijdig, vertelt mrslid Sam Gideonse. „Wij ji een inventarisatie maken ,an wat er precies zwemt." Aan Je hand van die inventarisatie ien aanbevelingen worden gedaan om de visstand te verbe teren. Eén ding moet in elk ge val gebeuren, volgens Gideonse. „Baggeren heeft prioriteit. Dat verbetert de waterkwaliteit. Als het water gezond is, is de vis ook gezond." Vesten Vooral de vesten moeten nodig worden uitgebaggerd, vindt Gi deonse, omdat daar veel slib op de bodem ligt. „Je ziet aan de groei van het riet dat het lang zaam dichtslibt." Bovendien zijn de vesten niet echt fris. „Ze worden gebruikt voor het spuien van water van heel Walcheren. Er komt nogal eens wat landbouwspul mee en dat is niet zo gezond." In de ves ten zit nu vooral karper en wat paling. In de Griffioen zit nu de meeste vis en daarmee is dat het leukste viswater van Middel burg. Er zitten snoeken, voorns, brasems en verschillende soor ten karpers. De vereniging zet overigens zelf veel vis uit. Ze pacht het water van de gemeente. Er zijn ook nog twee beroepsvissers die een pachtovereenkomst hebben met de gemeente, maar die wordt volgend jaar opgezegd. De ge meente vindt het niet eerlijk dat beroepsvissers profiteren als de vereniging het viswater verbe tert. Het is de bedoeling dat de vere niging in de toekomst meer vis gaat uitzetten. Welke soorten en hoeveel is afhankelijk van de uit komst van het onderzoek. Sterke verhalen „Elke visser heeft sterke verha len. Over wat hij vangt en over wat hij vindt dat in het water moet zitten. Maar je kunt niet zomaar elke vis erin gooien. Op Walcheren zitten we bijvoor beeld met het probleem dat veel water brak is. En als je teveel snoeken uitzet, bestaat het ge vaar van kannibalisme." De hengelsportvereniging wil ook dat de oevers verbeterd wor den. Zo is het water in de Griffi oen gevaarlijk voor kinderen om dat de oever steil afloopt. Het planten van riet kan een oplos sing zijn. „Riet is goed voor vissen om in te paaien. We hopen dat de oevers straks beter bereikbaar zijn en dat ze beter worden on derhouden." ir Miriam van den Broek VEERE - Het oude stadhuis in Veere wordt vanaf 1 september beheerd en geëxploiteerd door de Stichting Delta Cultureel, jpal wil het college van B en W. De gemeenteraad moet het plan Log wel goedkeuren. Het goti sche stadhuis wordt dan omge doopt tot Stadhuismuseum De Vierschaar. Sinds de gemeentelijke herinde ling in 1997 wordt er gezocht naar een nieuwe functie en be- heervorm voor het oude stad huis en het museum De Vier schaar dat daarin gevestigd is. Vorig jaar werd besloten dat de museale waarde van het gebouw versterkt moest worden en dat het pand voor zowel bestuurlij ke als commerciële doeleinden gebruikt moest worden. Een werkgroep met medewerkers van de gemeente Veere en van Stichting Delta Cultureel, maak te vervolgens een plan waarin de stichting als beheerder en ex ploitant werd genoemd. Museum Volgens dat plan beheert de stichting het stadhuis als een museum waarin bijkomstig een aantal andere functies is onder gebracht. Delta Cultureel zorgt voor de openstelling van het mu seum, het tentoonstellen van ob jecten uit de kunstcollectie en hei houden van wisselexposi ties. Daarvoor wordt samenge werkt met het Zeeuws Archief, VLISSINGEN - Een zeventigja rige Vlissinger heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een gebroken sleutelbeen opgelopen na een confrontatie met een on tkende man, die hem zonder aanleiding een klap gaf. De Vlissinger liep rond half een 's-nachts over de Nijverheids straat in zijn woonplaats toen hij werd aangesproken door een De Vlissinger ging hier niet op in en liep door. De onbe- gaf hem daarop een klap op zijn schouder. Door de klap viel de zeventigjarige. Toen hij om hulp riep, ging de onbeken der vandoor. k het ziekenhuis bleek dat de iger zijn sleutelbeen had gebroken. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 ^330 eb MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Bon Magnée toen de Vries (sport) centrale redactie Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^vw-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^orgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dat de gemeentelijke kunstcol lectie beheert. Daarnaast biedt Delta Cultureel in het oude stad huis de faciliteiten voor huwe lijksvoltrekkingen. Ook zorgt ze ervoor dat er bijeenkomsten, re cepties en ontvangsten gehou den kunnen worden. De af spraak is wel dat bijeenkomsten van de gemeente voorrang krij gen op recepties van andere or-' ganisaties of particulieren. Del ta Cultureel regelt verder dat de gemeentelijke beiaardier en gastbeiaardiers bij het carillon kunnen komen. De Schotse Huizen en het Stad huismuseum vallen straks onder één organisatie. Daardoor kun nen bestuursleden, beroeps krachten en vrijwilligers flexi bel worden ingezet. Dit moet op termijn kosten besparen. Een an der voordeel is dat de collecties en exposities in beide musea be ter op elkaar afgestemd kunnen worden. Op voorstel van de werkgroep besloot de gemeente eerder al, dat Delta Cultureel dit seizoen voor de openstelling van De Vierschaar zorgt. Zo kan de Dit jaar moeten bezoekers van de promotiedag van Defensie het doen met een opblaasbare F-16 op ware grootte. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De Loskade in Middelburg staat voor het vijfde achtereenvolgende jaar in het teken van Defensie. Het eve nement 'van Verleden tot He den' is dit jaar, voor de omwo nenden althans, iets rustiger dan voorheen. Er wordt voor het eerst niet gevlogen met ge vechtshelikopters of ander mate riaal. De bezoekers moeten het doen met een opblaasbare F-16, die wel op ware grootte is. „In verband met de Four Freedoms Awards is ons ge vraagd of we zo min mogelijk vliegbewegingen willen ma ken", zegt Sjaak van den Berg van de Stichting Evenementen Middelburg die de festiviteit or ganiseert. „Dat heeft te maken met de vei ligheid en de sfeer rond de Four Freedoms Awards. We hadden de datum voor ons evenement vorig jaar al geprikt en wisten toen niet dat het gelijk met de uitreiking van de Awards viel. We hebben besloten om het toch niet te verzetten. Volgend jaar willen we overigens wel weer de lucht in. We proberen een Apa- che-gevechtshelikopter te rege len. Om de overlast voor omwo nenden zoveel mogelijk te beper ken, worden er geen rare toeren met de helikopter uitgevoerd. Er wordt uitsluitend rustig over gevlogen of, zoals we dat in jar gon noemen, een fly-over." Grootschaliger Om het evenement grootschali ger te maken, is vorig jaar de naam Defensiedagen veranderd in 'van Verleden tot Heden'. Naast de verschillende krijgs machtonderdelen, liggen er in het Kanaal door Walcheren oude schepen en staan er op de Loskade kraampjes van bijvoor beeld een touwslager en de Stichting Behoud Hoogaars. Maar de meeste aandacht van het publiek ging toch uit naar het groot defensie-materieel waaronder een crashtender. Dat is een super-blusvoertuig met twee spuitkanonnen dat nor maal op de vliegbasis in Woens- drecht staat. Het evenement vindt vandaag ook nog plaats. Vanaf tien uur zijn er diverse optredens van In- door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een opvallend bord in de etalage waarschuwt voor Solexziek te en dat is maar goed ook. Wie eenmaal het pas geopende Solexmuseumpje aan de Voorstraat in Colijnsplaat binnen stapt, heeft de Solexkoorts zo te pakken. Hij toerde wat met vrienden rond en was al snel verkocht. Toen vervolgens de eer ste Solexen het huis binnen werden ge sleept, ging ook zijn vrouw Els de Jonge voor de bijl. „Het is altijd een droom ge weest om een museum in te richten", ver telt ze. „Toen dit pand aan de Voorstraat te koop kwam, hebben we het maar ge kocht. Zo'n kans krijg je nooit meer." - Er staan zeker twintig Solexen te pron ken. Van de eerste modellen, met schil derachtige namen als De Peperbus of Het Koffertje, uit begin vijftiger jaren tot een moderne Bezorgsolex met een kar retje erachter uit Hongarije. „Die wor den daar nog gemaakt", vertelt De Jon ge. Er staat ook een prachtige Solex voor ge handicapten, met een rolstoel bij wijze van zadel. De Jonge: „Die moest je eerst met de handpedalen een beetje aanzwen gelen en dan kon je met een klein handel tje de motor starten." Nog zo'n juweeltje: de Vouwsolex. De Jonge: „Die is in Ne derland nooit door de keuring gekomen, maar in België wel. Daar reden ze erop rond." Met een sleutel die in één van de handva ten verborgen zit, dienen een paar bou ten losgedraaid te worden en dan laat de Solex zich vervolgens eenvoudig opvou wen. Het museum is verder aangekleed met nummerplaten, oude leren bestuur- dersjassen, originele Solextassen en hel men. Aan de muur hangen prachtige oude advertenties met veelzeggende kop- Els de Jonge heeft al veel mensen besmet met het 'solexvirus'. pen als 'Kijk Ans, die bromfiets wil ik hebben' en 'Een gerust hart is meer waard dan 'gedurfd hard'. Beckers doet aan toertochten mee, deinst er niet voor terug om in een knalgeel kui- kenpak op de brommer te stappen, maar rijdt ook mee met de wereldkampioen schappen Solexracen die afgelopen sep tember in het Friese Joure plaatsvonden. Ook De Jonge staat haar mannetje op de Solex, getuige een grote beker van een Ladies Toernooi in Biggekerke. Doordat De Jonge en Beckers meedoen aan toertochten en wedstrijden in Zee land, maar ook in de rest van Nederland, weten veel Solexliefhebbers het echtpaar VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissin- gen kan vrijwel zeker twee korvetten bouwen voor Indo nesië. In Jakarta is een akkoord gesloten over de financie ring. Hoewel de KSG benadrukt dat er nog meer afspra ken moeten worden gemaakt, betitelt woordvoerder T. van de Poel de ontwikkeling als een 'belangrijke stap'. Zowel de scheepswerf als de ministeries van Economi sche Zaken en Financiën doen inhoudelijk geen medede lingen. De Nederlandse regering toonde zich eerder al bereid het wapenexportbeleid zo op te rekken, dat De Schelde in Vlissingen twee korvetten aan Indonesië kan leveren. Met de bouw van de twee, negentig meter lange korvetten is achthonderd manjaren werk gemoeid. Niet alleen bij De Schelde, maar ook bij toeleveranciers. stichting alvast ervaring opdoen met De Vierschaar en zich voor bereiden op de overige taken die ze vanaf september krijgt. Als de gemeenteraad dit plan goed keurt, zal 2004 een proefjaar worden dat afgesloten wordt met een evaluatie. OOSTKAPELLE - Onbekenden hebben in Oostkapelle in de nacht van donderdag op vrijdag een witte Mercedes be stelauto gestolen van een Duitse toerist. De dieven stalen eerst uit een woning in Park Reygersbergh een paar porte monnees met contant geld en pasjes. Vervolgens namen ze de autosleutel mee om met de bestel auto weg te rijden. Het kentekpn van de wagen is ME-06074. MIDDELBURG - De herinrichting van de kuststrook van West-Zeeuws-Vlaanderen, moet een landelijk voorbeeld worden. Het plan voor de kust is door het dagelijks provinciebe stuur bij minister Dekker van VROM voorgedragen als 'project ontwikkelingsplanologie'. Deze aanpak van dë (ruimtelijke) inrichting van het land, krijgt in de nieuwe nota Ruimte van de minister veel aandacht. Het gaat er daarbij om dat voorstellen en ideeën van inwoners, bedrij ven, maatschappelijke organisaties en overheden ook écht in uitvoering komen, in plaats van in een bureaula liggen te verstoffen. De afgelopen jaren is in West-Zeeuws-Vlaanderen door diverse partijen hard gewerkt aan een gebiedsplan, dat voorziet in het grondig op de schop nemen van de streek. Herinrichting van de kust maakt daar deel van uit: ver sterking van de zeewering, herschikking recreatie, uitbrei ding natuur. Elke provincie heeft een of meer projecten mogen aandragen. RILLAND - Een onbekende automobilist is donderdaga vond doorgereden na het veroorzaken van een verkeerson geluk. Rond half elf reed de onbekende op de noordbaan van de A58, ter hoogte van Rilland, met een lichtkleurige auto tegen de auto van een 53-jarige bestuurder uit de ge meente Borsele aan. De laatste kwam daardoor terecht in de middenberm en werd van achteren aangereden door een 50-jarige automo bilist uit Vlissingen, die voor onderzoek naar het zieken huis moest worden gebracht. De 53-jarige inwoner van Borsele kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen liepen ernstige schade op. De poli tie is op zoek naar de veroorzaker van het ongeluk of even tuele getuigen. foto Ruben Oreel ter Scaldis Pipes and Drums, showband Thalita en het koor Te Quero. Crashtender Verder zijn er demonstraties met reddingshonden en wordt de crashtender een paar keer ge demonstreerd. Het evenement wordt 's avonds op de'Markt in Middelburg mu zikaal afgesloten met een optre den van de Zeeuwse formatie Scwar om 19.30 uur, gevolgd door Van Dik Hout om 21.00 uur. De optredens zijn gratis toe gankelijk. OOSTKAPELLE - Badminton ners Stan de Lange en Jurgen van Dijk geven zaterdag 15 mei van 10.00 tot 12.00 uur een de monstratie in De Halve Maan in Oostkapelle. De Lange en Van Dijk spelen in de Nederlandse badmintontop. Organiserend co mité is de Oostkapelse sportver eniging DOK. (Advertentie) PRESENTEERT ALS ENIGE DE: Deze wordt verzorgd door de digitale foto specialist: dhr. Stef Pluim van Sony Nederland. 11 mei a.s. Hotel Van Der Valk Goes sonyshow-goes@fotoverschoore.ni 18 mei a.s. Hotel Arion Vlissingen sonyshow-vlissingen@fotoverschoore.nl juni a.s. Churchill Hotel Terneuzen sonyshow-terneuzen@fotoverschoore.nl SCHRIJF JE NU IN VIA E-MAIL. Zaal open om 19.30 uur. Start presentatie om 20.00 uur. Advertentie foto Willem Mieras te vinden als ze van hun spullen af moe ten. „Kijk dit kreeg ik van de week nog opgestuurd." Trots houdt De Jonge een personeelsblad van Van der Heemst, één van de twee Nederlandse Solexfabrikan ten, uit 1951 omhoog. „Hier staat een prachtige foto in van de Schiphol Rallye. Dat is echt een collectorsitem KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14.50 Voor automatische incasso stem ik toe In afschtiivmg van mijn Ipostlbankrekeningnummer M PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de treft una* Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor€ 14,50 Ik geef daarbii éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand tokerungnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noleer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). CD per kwartaal met automa tische incasso 56,60) per jaar met automatische incasso (€217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: r. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13