emeente moet beter luisteren ?zc Op zoek naar dagvlinders ZONDAG GEOPEND Brugman lissingen doet Heen zaken met lette bedrijven J In Bosnië bestaat de familie Delic niet meer Met jouw selectie gratis naar het EK auping [lachtencoördinator Vlissingen in jaarverslag 2003 studio lifestyle ijk op Wonen vandaag feestelijke opening Zeeuwse Drag Queens durven niet Boete voor bedreiging J. van Ginkel derde man Staten Brug jactie Oil3-315649 W-f®"11' I -3,!. redactie pzc.nl öjS31,4460 AA Goes «ftentie-exploitatie; wr(j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; lionaal: 020-4562500. jq 8 mei 2004 editie Walcheren prAbvan der Sluis JSSINGEN - Vlissingse amb- iren moeten meer openstaan klagende burgers. Als zij er luisteren en zich verplaat- in de klacht, kunnen proble- snel(ler) opgelost worden, t stelt de gemeentelijk klach- coördinator in zijn jaarver- g over 2003. Bij de gemeente amen vorig jaar 24 klachten nnen, drie meer dan het jaar aantal van de vorig jaar in diende klachten zou eigenlijk in behandeling genomen rden omdat de klacht ouder dan een jaar. Uit een oog- mt van klantvriendelijkheid rrden ze toch behandeld. „Ie- reen*met een klacht, ook met oude klacht, heeft in ieder val recht op een verklaring, uitleg waarom de gemeente •gehandeld heeft", aldus de achtencoördinator. (Advertentie) :en eigentijdse Van de te behandelen klachten zijn er twintig na interne behan deling naar tevredenheid afge daan of de klager zag af van een hoorzitting. Er waren uiteinde lijk twee hoorzittingen nodig. Twee klachten, waaronder één van een veelklager, waren nog niet behandeld. De klachtencoördinator stelt dat de afhandelingstermijn vari eert van één week tot één jaar. De wettelijke termijn van tien weken wordt vaak overschre den. „Klachten met een lange looptijd zijn vaak moeilijk op te lossen." Veelklagers Wat ook meespeelt is de rol van Vlissingers, die klacht op klacht stapelen. Als een klacht is afge daan, volgt meteen een nieuwe. De gemeente Vlissingen telt op dit moment drie zogeheten veel klagers. Navraag bij de Zeeuw se Ombudsman heeft geleerd dat een gemeente op een zeker moment een streep onder het dossier mag zetten. Veelklagers krijgen dan te horen dat de brie ven niet meer in behandeling worden genomen. Wel blijft de klachtencoördinator de brieven lezen, want er zou een kans kun nen zijn dat er toch een gerecht vaardigde klacht tussen zit. De meeste klachten kwamen, evenals voorgaande jaren, bin nen bij de afdeling sociale za ken. De klachtencoördinator vindt dat niet vreemd. Bij die af deling zijn er immers de meeste contacten tussen ambtenaren en inwoners. De klachten hadden onder meer betrekking op 'on heuse bejegening' door een amb tenaar. Volgens de klachtencoördinator is de oorzaak van een klacht bijna altijd gelegen in een ge brekkige communicatie tussen de gemeente en de burgers. „Ge zien de professionaliteit van de ambtenaren en hun kennisvoor deel is het noodzakelijk die ken nis over te dragen en te delen. Tijdige informatie, bijvoorbeeld over de te volgen procedure, voorkomt onduidelijkheid en ruis op de communicatielijn. Ook als een eerder gemaakte af spraak niet gehaald wordt, is het van belang te blijven com municeren." Vorig jaar gaf de coördinator de aanbeveling om meer aandacht te besteden aan het afhandelen van klachten bij sociale zaken. Inmiddels is daar een eigen klachtenprocedure Actie De coördinator wijst er in zijn jaarverslag op dat mensen kla gen over ambtenaren, terwijl ze eigenlijk willen dat de gemeente lor Ab van der Sluis LISSINGEN - De gemeente lissingen kan in het vervolg be- rijven onder de loep nemen, aarvan ze vermoedt dat ze als ekmantel worden gebruikt or criminele activiteiten. On- ings besloot de gemeenteraad [koord te gaan met de Beleids kei Integriteitsbeoordeling. gemeente kan het landelijke ueau Bibob van het ministerie Justitie in de arm nemen »r advies. te voorkomen dat de zware finaliteit in Vlissingen voet sn de grond krijgt, kunnen ge leenten sinds iets meer dan een ar het Bibob-bureau van het msterie van Justitie inschake- at bureau kan vervolgens te ra- igaan bij onder meer de belas- igdienst en de immigratie- en 'luralisatiedienst. e gemeente Vlissingen kan on- foild te maken krijgen met ge organiseerde, zware criminali teit. Vooralsnog beperkt het Bi- bob-onderzoek zich tot vier branches: horeca, koffieshops, bordelen en bedrijven die zich bezighouden met opslag en transport. Huiswerk De gemeente moet eerst zelf haar huiswerk doen, voor ze het Bibob-bureau inschakelt. Bij het aanvragen van een horeca-, milieu- of exploitatievergun ning voor een bordeel moet de ambtenaar alert zijn op ondui delijke financiering (de geldver- strekker is bijvoorbeeld onbe kend), onduidelijke bedrijfs structuur (eigenaar woont in be lastingparadijs) en het beheer van de horecazaak (de feitelijke beheer is niet de officiële be drijfsleider). De gemeente kan in dat soort ge vallen kijken naar de jaarstuk ken, politierapportages en infor matie van de Kamer van Koop handel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op de cijfer lijst van hun opleidingen staan negens en tienen. Edin en Nadja Delic wonen met hun kinderen vijf jaar in Nederland. Ze zijn bang dat ze binnenkort weg moeten. „Waarom investeren ze dan in ons?" Het Bosnische gezin wil in Ne derland blijven. Al een half jaar na hun aankomst en hun asiel aanvraag is besloten dat ze weg moesten. Maar zelf hebben ze nooit bericht gekregen van die beslissing, vertelden ze twee jaar geleden aan de PZC. Ze wa- reïi toen vooral verbaasd omdat voor hun dochter een aparte pro cedure loopt. Vorige week is de politie aan de deur geweest in het asielzoekers centrum. „Toen we terug kwa men uit school, had mijn doch ter een brief", vertelt Edin. „De politie had tegen haar gezegd dat we het land uit moéten. Maar in de brief stond alleen een datum voor een afspraak. Mijn dochter stond helemaal te trillen. Ze heeft vorig jaar ge zien hoe hier mensen buiten heb ben gelegen onder een tentje. De politie probeert ons bang te ma ken." De familie heeft oud- minister Nawijn een brief geschreven met het verzoek om in aanmer king te komen voor de pardonre geling. Ze hebben daar nog geen antwoord op gekregen. Hun ad vocaat heeft van het ministerie geëist dat het gezin niet uit het asielzoekerscentrum wordt ge zet voor er uitsluitsel is. Edin en Nadja Delic willen niet terug naar Bosnië. „Dat durven we niet. We hebben ons huis twaalf jaar geleden verlaten. We zijn zes jaar vluchteling ge weest in eigen land, we zijn nu bijna zes jaar in Nederland. We bestaan daar niet meer, we heb ben daar ook geen familie meer. We zoeken een plek voor onze kinderen. We hebben er alles aan gedaan om hier te kunnen blijven, we zijn geïntegreerd, we lopen stage, we volgen een oplei- ding." Ze hebben allebei stage gelopen in verzorgingshuizen, zij tot voor kort bij Simnia in Dom burg, hij bij Ter Reede in Vlissin gen. Investeren Nadja: „Ik houd van het werk, in die oude mensen zie ik mijn ouders. Volgens mijn begeleider ben ik er ook goed in. Straks ko men hier mensen uit Polen wer ken, die spreken niet eens Neder lands. En wij moeten weg. Waar om investeren ze in ons als we niet mogen blijven?" De klasgenoten van Nadja en Edin van het ROC hebben een afscheidsbrief op behangrolfor- Moor Rinus Antonisse GOES - Hun namen spreken lot de verbeelding. Gehakkelde aurelia, landkaartje, atalanta, dagpauwoog. Dagvlinders die vanaf mei volop overal rond fladderen. Ze zijn door hun vaak felle kleuren en sierlijke vueggedrag nauwelijks over not hoofd te zien. jn Zeeland komen meer dan twintig verschillende soorten vlinders voor. In natuurgebie den, op de befaamde bloemdij- ten. maar ook in akkerranden - steeds vaker - tuinen. De «gelopen kwart eeuw is de vlinderstand sluipend achter in gegaan. Dit proces lijkt ^ngzaam omgebogen te wor- Anton Baaijens, dé Zeeuwse vunderkenner, stelt met genoe- ""i vast dat het beter lijkt te u-m met de vlinders. „Het waarschijnlijk te maken met de warmere zomers, maar ook wel met een beter beheer van gebieden." Er is één uitzondering: de soor ten die graag in de duinen vlie gen, zoals de kleine parelmoer vlinder en oranjetipje, hebben het moeilijk. Dat komt vooral door de verruiging. De vereniging voor veldbiolo- gie KNNV organiseert dit sei zoen een landelijk Vlinderpro ject, onder het motto: vlinders gezocht. Iedereen wordt ge vraagd de vlinders die op een speciale waarnemingskaart staan, en in de eigen tuin ge zien worden, te melden. Op de kaart staan de meest algemene vlinders. Er moet zo een beter beeld ontstaan van wat er aan vlinders in de tuinen rond zwerft. De vlinder- en libellenwerk- groep Zeeland doet zelf al ja ren waarnemingen. Die zijn on der meer gebruikt voor het sa menstellen van de vorig jaar verschenen dagvlinderatlas. Op basis van de waarnemingen in seizoen 2003, geeft Baaijens de top-vijf van de Zeeuwse dag vlinders: atalanta; klein kool witje; distelvlinder (waarschijn lijk een uitschieter); dag pauwoog; groot koolwitje. Ook typisch' Zeeuwse soorten als oranje en bont zand- oogje sco ren hoog. Alle vlindersoorten die op de waarnemingskaart van de KN NV staan, komen ook in Zee land voor. Maar bijvoorbeeld de citroenvlinder zal niet mak kelijk te vinden zijn. Het is een soort die met name in bosgebie den aanwezig is en die zijn in de provincie niet dik bezaaid. Landkaartje Een vlinder die in het Zeeuwse met stip genoteerd staat, is het landkaartje. „We dachten vroe ger dat het een vrij schaarse soort was, maar het landkaart je duikt nu overal op", vertelt Baaijens. „Het doet het ook goed in de tuin, als daar de juis te planten staan." De kolibrievlinder is een beetje een vreemde eend in de bijt. Het is een nachtvlinder, die ech ter overdag tot in de scheme ring actief is. Baaijens: „Net als de atalanta, een trekvlinder die elk jaar uit Zuid-Europa naar ons land komt. Het lijkt erop dat een aantal vlinders door de zachte winters hier ook overwintert." De Zeeuwse vlinder- en libel len werkgro ep houdt jaarlijks een eigen tuinentelling. Het aantal deelnemers neemt toe; vorig jaar hielden 55 vlinder- fans aantallen en soorten in de eigen tuin bij. De topdrukte ligt in de maand juli. Nadere informatie over het vlin derproject staat op www.- knnv.nl/vlinders. De Zeeuwse werkgroep is te vinden via club- net.zeelandnel.nl/vlinder. Kolibrievlinder vV.;''. Illustratie KNNV actie onderneemt. Onder het mom van onheuse bejegening willen mensen bereiken dat de parkeerboete of de aanmanin gen worden kwijtgescholden, het speelveldje voor jongeren wordt gesloten of dat iemand een andere consulent krijgt bij de sociale dienst. VLISSINGEN - De Drag Queenwedstrijd die gisteravond in bioscoop Cinecity in Vlissingen zou worden gehouden, is afgelast wegens gebrek aan kandidaten. Van de drie Zeeuwen die mee wilden doen hebben twee zich op het laatste moment teruggetrokken. Volgens de organisatie vinden Zeeuwse drag queens (travestieten) het moeilijk in de openbaarheid te treden. De meeste travestieten in Zee land zouden getrouwd zijn en een dubbelleven leiden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Sint Maartensdijk con form de eis wegens bedreiging 210 euro boete opgelegd. De man schold op 17 augustus vorig jaar zijn ex in Tholen uit voor 'vuile teringtrut'. „Ik maak je kreupel. Vandaag of morgen maak ik je kapot. Als je aan mijn kinderen komt dan sla ik je voor je bek", had hij geroepen. MIDDELBURG - Statenlid J. van Ginkel wordt voorge dragen als tweede plaatsvervangend voorzitter van Pro vinciale Staten. Het zogeheten presidium (de Statenvoor- zitter en fractievoorzitters van de politieke partijen) wil dat naast de eerste plaatsvervanger (de SGP'er W. Kolijn) een tweede plaatsvervangend Statenlid wordt aangewe zen. Voorzitter van de Staten is commissaris van de konin gin W. van Gelder (CDA). Van Ginkel kwam in 1991 namens het Gereformeerd Poli tiek Verbond in Provinciale Staten en is sinds 1997 frac tievoorzitter van de ChristenUnie (de fusie van GPV en Reformatorische Politieke Federatie). De Staten bekrach tigen de voordracht 18 juni. (Advertentie) van 12.00 tot 18.00 uur E O Hulst* Absdaalseweg 19 -E Tel.: 0114-320080 J .1 mm. KEUKENS BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of k k op www.brugman.nl Advertentie Edin en Nadja Delic willen niet meer terug naar Bosnië: „We zijn geïntegreerd, we volgen een opleiding, we lopen stage." foto Lex de Meester maat geschreven. Het echtpaar werd door de leerlingen, die net zo oud zijn als hun eigen kinde ren, 'papaatje en mammaatje' genoemd. Ze mogen geen lessen meer volgen, hoewel ze nog niet officieel gehoord hebben dat ze nu echt weg moeten. Volgende week hebben ze het be ruchte terugkeergesprek. „We gaan niet", zegt Edin. „Als je gaat, geef je aan dat je vrijwillig vertrekt en dat doen we niet. Ik heb gevraagd of ze ons niet kun nen helpen om naar een ander land te gaan, maar dat kan niet, zeggen ze. We moeten terug naar Bosnië." Het ergst vinden ze het voor de kinderen, hun zoon van 19 en hun dochter van 21. Nadja: „Mijn dochter spreekt beter Ne derlands dan haar eigen taal.. Ze heeft al gezegd dat ze» wil gaan trouwen om hier te kun nen blijven, maar dat vind ik geen goed idee." Ga naar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen en maak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Portugal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië. Bij de Match-dealer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Heb je liever een andere kleur? Jij kiest. Met de Auping Match stel je zelf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de 2.000.000 mogelijke combinaties. Wat je wil. Jij bepaalt. Uw dichtstbi|;i|nde Auping Match dealers vertellen u graag de actievoorwaarden. KOUDEKERKE Vision Store Woontrend Zeeland, Duinstraat 18A zeeuwse almanak Sinds enige tijd is de skyline vanTemeuzen een pronkstuk rijker: het gebouw van het ha venschap aan het Schelpen pad, pal naast de binnenvaart- sluis. Het futuristische ge bouw is al vergeleken met een skihelling en een enkeling ivist dan ook te melden dat Temeuzen zich kandidaat had gesteld voor de volgende Olympische Winterspelen. Maar je kunt het gebouw ook anders zien. Zoals die twee Franse schippers, toen ze op een regenachtige avond, in de schemering op het Kanaal Gent-Ter neuzen kwamen aan varen. Ze wilden via de sluis de Westerschelde op en. meen den geluk te hebben. De brug stond open, zodat ze pro bleemloos de sluis konden bin nenvaren. Hun motoren draai den op topsnelheid toen ze richting sluis koersten. Ze konden gelukkig nog net op tijd afremmen. Want de brug stond helemaal niet open. Ze hadden zich ver gist: het was het havenschaps gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11