Amerikanen vallen militie Al Sadr aan Misja onthaald als held Nederlanders omgekomen bij wandeltocht Spanje Auto Zware explosies op basis in Oekraïne Veel doden bij gevechten in Iraakse steden Greenpeace komt uurtje te laat bij Broomchemie Luchtvervuiling doodt jaarlijks 5000 Fransen Colijn BV PZC 19 en 21 Seksslavinnen na 3,5 jaar bevrijd Rondje richt oog op Vlaanderen Oranje in dromenland (li Regenachtig Overwegend bewolkt en steeds regenach tiger weer. Ronduit koel met maxima rond 13 graden. maandmenu 23 U begint met onze uiensoep. Gevolgd door een visspies met 5 verschillende soorten vis. En als afsluiting heerlijke tiramisu. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 246e jaargang no. 108 "vrijdag 7 mei 2004 los nummer 1,20 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten In onze redactie buitenland jïAJAF - Amerikaanse troe pen in Irak hebben gisteren op grote schaal slag gele verd met aanhangers van de anti-Amerikaanse moslim geestelijke Muqtada al iadr. In meerdere steden kam het tot felle gevech ten, waarbij tientallen op standelingen omkwamen. 'In en rond Najaf, een voor sjiiti- :he moslims heilige stad, zijn ;kêr 41 rebellen gedood. De ïerikanen namen in de bele erde stad ook het gouverneurs- intoorin. jvén daarvoor had de Ameri- lanse civiele bestuurder in frak, P. Bremer, de militie van de radicale sjiitische geestelijke A! Sadr opgeroepen de wapens neer te leggen. De Amerikaanse Strijdkrachten willen de militie leider dood of levend. Al Sadr, die zich in Najaf schuilhoudt, wordt gezocht in verband met een moord op een collega-geeste- lijke. Ook het nabij Najaf gelegen Ku- fa was het toneel van zware ge rechten tussen militairen van de door de Amerikanen geleide boalitie en het Mahdi-Leger, de militie van Al Sadr. Bij de strijd zijn volgens de Amerikanen ze- PARIJS - Stedelijke luchtvervui ling is jaarlijks de oorzaak van de dood van zeker vijfduizend Fransen. Dat bleek gisteren uit een rapport van het Franse agentschap voor volksgezond heid en milieu. Het agentschap onderzocht voor al hoeveel mensen stierven door de fijne deeltjes die in uitlaat gassen zweven. Het bureau becijferde de kosten van elke vroegtijdige dood op 900.000 euro. „De negatieve ge volgen van het wegverkeer zijn hpger dan het inkomen van ben- Mneaccijns en tolopbrengsten." De publicatie van het rapport ging gepaard met een politieke rel. De nieuwe minister van Mi lieu, Serge Lepeltier, werd er in de pers van beschuldigd dat hij de publicatie van het rapport tegenhouden. Daarmee hij de Franse autoindustrie slechte publiciteit willen behoeden. De minister ontkende en zei dat hij de publicatie vertraagd om aanvullende te krijgen. rapport is gebaseerd op de sterftecijfers van 2002. Het schat dat zes tot elf van de mensen die stier aan longkanker, kan vorden toegeschreven aan de fij- ie deeltjes in uitlaatgassen die longtumor kunnen veroorza Dat zou zeven- tot elfhon- overlijdens verklaren, laamaast schrijft het agent- chap 4800 doden door longaan- toe aan luchtvervui- ANP/AFP (Advertentie) Bent u de beveiligingsmonteur die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere-vacatures. ker twintig militieleden gedood. In Karbala kwam het tot felle gevechten bij de Mok- hayem-moskee. Ooggetuigen verklaarden dat Amerikaanse tanks het hoofdkwartier van Al Sadr in puin schoten. De invloedrijkste sjiitische lei ders riepen Al Sadr eerder deze week op zijn opstand tegen de coalitie te beëindigen en zijn wa pens in te leveren. Zij eisten ver der de terugtrekking van de mili tieleden uit de heilige steden Na jaf en Karbala. Groene Zone Bij een zelfmoordaanslag met een autobom gisteren in het cen trum van Bagdad stierven zeker vijf Irakezen en een Amerikaan se militair. De aanslag was bij de Groene Zone, het streng be waakte stadsdeel met de belang rijkste instellingen van de bezet tingsmacht. De bom in het voer tuig ontplofte terwijl de bestuur der in een rij stond voor een con trolepunt aan de grens van de zone. De Iraakse groep Al Twaw- hid, die wordt geleid door de ter rorist Al Zarqawi, eiste de ver antwoordelijkheid op. ANP pagina 5 Rode Kruis waarschuwde al voor martelingen in Irak door Cees Maas TERNEUZEN - Om een Zeeuws-Vlaamse werknemer iets te vertellen, moet je vroe ger opstaan. Dat leerde Green peace gisteren bij een pro testactie voor de poorten van Broomchemie in Terneuzen. Het was de bedoeling de werk nemers van Broomchemie voor werktijd bij de hoofd poort informatie te verschaf fen over de schadelijke stof fen waarmee ze volgens de ac tiegroep dagelijks vrerken. Het actieteam van Green peace arriveerde - vers uit de Randstad - enthousiast en vro lijk iets voor achten bij de hoofdpoort, om te ontdekken dat het werkvolk van het be drijf al een klein uurtje bin nen aan het werk was. Toch was de actie niet tever geefs, meldde Greenpeace na afloop. Het posten bij Broom chemie was maar een onder deel van het totaal. Ongeveer 10.000 gezinnen in Terneuzen hebben folders in de bus ge had van de actie 'Eis een lichaam zonder gif!' Verder bood de actiegroep de Temeu- zense burgemeester J. Lonink een petitie aan. Die zette zijn handtekening, omdat ook hij niet tegen een gifvrij lichaam en een schone wereld is. Een Spaanse hulpverlener (r) staat een van de tien Nederlandse toeristen bij nadat die gered is. foto Juan Ferreras/ANP van onze redactie buitenland GRANADA - Een wandeltocht van een groep van tien Nederlan ders in het Spaanse hooggeberg te Sierra Nevada heeft drie deel nemers het leven gekost. Tijdens de beklimming van de 3478 me ter hoge Mulhacén werd de groep woensdagavond overval len door slecht weer. De drie slachtoffers waren een 55-jarige man, een 69-jarige vrouw en een 32-jarige vrouw. Het gezelschap kwam woensdag terecht in een zware sneeuw storm en raakte vei'dwaald in het bergachtige wandelgebied Alpujarras. Toen de groep rond negen uur 's avonds nog niet op de plaats van bestemming was gearri veerd, werd een speciaal red dingsteam van de Spaanse poli tie ingezet. De reddingsploeg vond gisterochtend vroeg acht personen. Een van hen was over leden aan onderkoeling. De red dingswerkers troffen later op de dag de twee andere vermiste Ne derlanders dood aan. De zeven overlevenden zijn van uit een berghut op de Mulhacén met helikopters geëvacueerd en ondergebracht in diverse zieken huizen in Granada. Een woordvoerder van de ANWB kon weinig vertellen over de toestand van de wande laars, behalve dat ze uitgeput en onderkoeld zijn. Eén 69-jarige vrouw verkeert in coma, maar zij is buiten levensgevaar. De identiteit van de slachtoffers is nog onbekend. De groep bestond aanvankelijk uit twaalf personen. Twee vrou wen besloten op het laatste mo ment niet mee te gaan, omdat ze de weersomstandigheden niet vertrouwden. Volgens hen was de begeleidster van het gezel schap nog nooit in Spanje ge weest. Niet onverwacht De Spaanse politie vertelde dat in bulletins was gewaarschuwd wegens het slechte weer niet de berg op te gaan. Volgens het weerbureau Weathernews en het weerinstituut KNMI kwam het slechte weer niet onver wacht. De Nederlanders waren in de Sierra Nevada met de Neder landse (wandel)reisorganisatie Intertrek uit Den Haag. Volgens het reisprogramma van Inter trek was de groep wandelaars op weg naar de top van 'de Mul hacén en stond een overnach ting gepland in El Chorillo. De berg is volgens kenners geen las tig te beklimmen berg. Hij is tot 3400 meter hoogte zelfs met de auto te bereiken. Directeur P. Boorsma van Inter trek kon nog niet veel melden over de toedracht van het dra ma in het zuiden van Spanje. Hij noemde opvang nu het be langrijkst. Volgens Boorsma werd de groep begeleid door een ervaren begeleidster. ANP pagina 3 bergen altijd gevaarlijk Nederlanders verongelukt SPANJE Madrid Tien Nederlanders bi) trektocht overvallen door sneeuwstorm De Georgische president Saakasjvili (1) wordt als een held onthaald in Batoemi, de hoofdstad van Adzjarië. foto Zurab Kurtsikidze/EPA door Frank Hendrickx MOSKOU - De Georgische president Michail Saakasjvili is gisteren als een held onthaald in de opstandige regio Adzjarië. Eerder op de dag was de lokale machthebber Asian Abasjidze in het holst van de nacht ge vlucht naar Moskou, waar hij politiek asiel zal krijgen. Een dreigende militaire confrontatie is daardoor voorkomen. „Jullie zijn heldhaftige men sen", zei Saakasjvili tegen de honderden demonstranten in de lokale hoofdstad Batoemi, een strategische belangrijke haven stad aan de Zwarte Zee. „Adzjarië is vrij", aldus de 36-jarige leider, die door de me nigte werd toegejuicht met zijn koosnaam 'Misja'. De afgelopen dagen was de bevolking van Adzjarië massaal de straat opgegaan om te protesteren te gen het autoritaire regime van Abasjidze, die al bijna vijftien jaar met ijzeren vuist heerst. Abasjidze gaf zijn paramilitaire eenheden opdracht de demon straties neer te slaan, maar toen een groot aantal politieagenten zich aansloot bij de demon stranten werd zijn positie hope loos. Opnieuw speelde de voormalige Russische minister van Buiten landse Zaken Igor Ivanov een be langrijke rol bij de ontwikkelin gen in de voormalige sovjetrepu bliek. Ivanov, die een Georgi sche moeder heeft, wist Abasjid ze er uiteindelijk van te overtui gen naar Rusland te vertrekken. Gewoon is voor een Jaguar juist weer apart Algemeen werd al aangenomen dat ze dood waren, toen deze week twee jonge Russische vrouwen - sinds septem ber 2000 vermist - uit een kelder werden bevrijd. Ruim 3,5 jaar lang werden de twee misbruikt als seksslavinnen. De oudste van het stel was bij haar bevrijding acht maanden zwanger van haar derde kind, verwekt door haar ontvoerder. De stichting Fiets een Rondje met een Pontje wil in de toe komst ook Vlamingen zien te interesseren voor de fiets en vaarroute door Zeeland. De provincie Zeeland ziet wel iets in een veerverbinding tussen Zuid-Beveland en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Sinds de ingebruikname van de Westerscheldetunnel komen meer Vlamingen voor een dagje naar Midden- en Noord-Zeeland. Daarom kan het varen tussen overkanten ook in Vlaan deren worden gepromoot. Fotograaf Jaap Vliegent- hart is tussen de lakens ge kropen met Nederlandse voetbal-internationals. Ver volgens heeft hij bekende niet-voetballende Neder landers gestrikt om bij zijn slaapfoto's een verhaal te schrijven. Zo on stond het boek TP J ongensdromen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 15, 16 en 17; Redactie en Reactie: 18; Auto: 19 en 21 van onze redactie buitenland KIEV - Een aantal zware explo sies heeft gisteren een militaire basis in het zuidoosten van Oek raïne op zijn grondvesten doen schudden. Drie burgers en een medewerker van de basis zou den om het leven zijn gekomen, zo meldde het Russische persbu reau Interfax op gezag van de Oekraïense autoriteiten. Vier dorpen in de directe omge ving van de basis in de regio Me litopol zijn uit voorzorg geëvacu eerd, zo meldde het ministerie van Defensie in Kiev. Volgens het ministerie voor Noodsitua ties raakte niemand gewond. Volgens het Oekraïense leger is een brand in een munitiedepot de oorzaak geweest van de ont ploffingen. Daardoor zou een hoeveelheid antitankmijnen de lucht in zijn gegaan. Munitie vloog in een straal van tien kilo meter rond het depot door de lucht. Bijna tienduizend inwo ners uit omliggende dorpen moesten hun huis verlaten. Driehonderd brandweerlieden en honderd militairen proberen het vuur onder controle te krij gen. Volgens nog onbevestigde berichten hebben de zware ex plosies ook een nabijgelegen treinstation verwoest. Daarbij zouden doden zijn gevallen. ANP/AFP/RTR Advertentie 0909-1 71 8F EEN COMPUTER! DISCOUNT DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS ZEELANDHALLEN-GOES ZATERDAG 8 MEI 10-16 UUR HARD- SOFTWARE DIGITALE FOTO VIDEO PC-EN VIDEOGAMES INFO DEMO TESTEN REPAREREN Eerder had de leider nog hals starrig geweigerd af te treden. De door de'Russische president Vladimir Poetin naar Georgië ge stuurde Ivanov was vorig jaar ook al betrokken bij het politie ke einde van president Eduard Sjevardnadze. Abasjidze kwam gisteren samen met zijn zoon Georgi, die burge meester van Batoemi is, aan in Moskou. Hij zou later op de dag een ont moeting met Poetin hebben. Rus land heeft Abasjidze jarenlang gesteund, maar door de onrust in Adzjarië kwam ook de export van Russische olie naar Europa in gevaar. Poetin maakte bovendien al snel duidelijk dat de Russische troe pen in Adzjarië zich afzijdig zou den houden. GPD Voor automatische incasso sti (post)bankrekeningnurnmer I HL U PZC bv gaat zorgvuldig om treft u nadeie informatie ai !l peisoonsgegovens. In de colofon 8"711688 555530" Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis" 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1