Onderzoek naar fusie havens Bevrijdingsfestival bijna perfect KING OFF THE ROAD! y ,v Bloemen Tuinmarkt .t§i tËél ïv v f - V tX* Oorlog in je hoofd mmm Appartementen pal aan het water VINTERSPORT 3 en W Terneuzen willen risico's kennen voor samenvoeging VRIJDAG 7 MEI 10.00-17.00 UUR J - stm :r Pubers bedreigen hotelgaste Kapucijnenweg wordt verbreed Kapelse in helikopter naar festival Binnendeuren weg uit woning zeeuwse almanak Schilderij 0113-315649 fyvv.pzc.nl Enail:redactie@ pzc.nl Estbus 31,4460 AA Goes Hvertentie-exploitatie: hord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Leuws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. londerdag 6 mei 2004 editie Walcheren nnr Wout Bareman ERNEUZEN - Een onderzoek ar de samenvoeging van de nog gescheiden financiële ad- inistraties van de havens in issingen en Terneuzen is pri- a. Maar B en W van Terneuzen nden wel dat eerst moet wor- m bekeken óf die fusie verstan- et een simpel onderzoek naar jt tijdstip en de manier waar- j de twee business units moe- n samenvloeien, gaat het colle- nlet akkoord. Wethouder en avenschapsbestuurder G. van 'aes: ..Dan ga je er vooraf al he van uit dat die fusie er et komen. Onderzoek is pri- maar daarbij moet niet en- worden gekeken naar de ma- ;r waarop. Wij willen ook we ten welke risico's eraan verbon den zijn. En dan heb ik het na tuurlijk vooral over de proble matiek rond de aanleg van de Westerschelde Container Termi nal. Wat dat betreft liggen de ri sico's vooral in Vlissingen." Het huidige havenschap Zee land Seaports ontstond in 1995 na de fusie van de havenschap pen van Vlissingen en Terneu zen. Sindsdien is er sprake van een bestuurlijke en organisatori sche eenheid, maar op finan cieel gebied bleef integratie uit; er werd gewerkt met gescheiden boekhoudingen. Die beslissing vloeide voort uit de afwijkende financiële positie van de twee havens: Terneuzen had tot op dat moment nooit verlies gele den, terwijl Vlissingen perma nent in de rode cijfers vertoefde. Om te voorkomen dat de verlie zen van Vlissingen zou worden gedekt met de winst van Terneu zen, werd gekozen voor 'geschei den beurzen'. In de onlangs verschenen be leidsvisie 2005-2015 van het schap wordt gepleit voor samen voeging van de boekhoudingen onder meer omdat 'de resultaten van de business unit Vlissingen in de afgelopen jaren sterk ver beterd zijn en het nu beter moge lijk is tot financiële integratie te komen zonder dat daarbij com plexe afspraken hoeven te wor den gemaakt over het risicover haal en resultaats verrekening'. Onzekerheden Dat nu gaat B en W van Terneu zen te ver. Zij schrijven in een notitie over Zeeland Seaports aan de raad; „Een verwijzing naar de winstgevendheid van Vlissingen als argument voor op heffing is te kort door de bocht, indien gekeken wordt naar het feit dat de grote toekomstige fi nanciële onzekerheden juist daar te vinden zijn." Overigens lijkt de situatie, die langzamerhand ontstond rond de trage uitgifte van gronden in het gebied Axelse Vlakte/ Autri- chepolder, overeenkomsten te vertonen met de moeilijkheden van weleer bij de uitgifte van terreinen in het Sloegebied. De honderden hectaren braaklig gende grond aan het Kanaal Gent-Terneuzen drukt steeds zwaarder op de exploitatiereke ning (vorig jaar een half miljoen euro). (Advertentie) Weken van het Reisboek gratis bij aankoop van 12,50 aan boeken de Reisboekenalmanak iGlobal Sounds wereldmuziek voor een wereldprijs 6,99 rortugees Menu kikkererwt-spinaziesoep en spies van diverse vissoorten of aubergine uit de Algarve en "dronken" watermeloen 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 8 mei 13.00-14.00 uur Daphne jDeckers signeert voor Moederdag 15.00-16.30 uur Gé Bijvoet en Ad Colcn expositie William Verstraeten De aarde is plat, varkens kunnen vliegen bekijk ook onze website i www.drukkeriimiddelburg.nl door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Niet vaak heeft de stemming er van begin af aan zo goed in gezeten. Toen het ca barettrio De Vliegende Panters gisteren om lunchtijd het Bevrij dingsfestival in Vlissingen open de, stond het Bellamypark al be hoorlijk vol. Terecht, want het publiek werd meteen getrak teerd op een van de beste optre dens van de dag. Het was kort maar krachtig. In de ruim twintig minuten dat De Vliegende Panters optraden, kwamen muziek en boodschap samen. Een wonderbaarlijke maar uitstekende mix van hip hop, smartlap, reggae en rock'n' roÜ met treffende teksten. In the house, in the house, Anne is in the Achterhouse, rapten de ca baretiers in hun eerste nummer. Keihard, niet alleen het volume maar ook de tekst. Het waren be slist geen goedkope grappen, de humor van de Panters is zo scherp dat het lachen je vergaat als je beseft welk thema wordt aangeroerd. Andersom kunnen ze het trou wens ook. Dat bleek wel in de enige sketch die ze opvoerden. Daarin werd het integratiede bat dat door iedereen tegenwoor dig zo enorm serieus wordt geno men meesterlijk geparodieerd. Het flitsende optreden eindigde met een wit wapen tegen de waanzin. Witte vlaggen, witte hoofddoekjes en een witte balle rina begeleidden de oproep van De Vliegende Panters om onder de druk van terreuraanslagen het hoofd niet te verliezen en (advertentie) GROTE MARKT GOES Toyota Land Cruiser TOO. Vanaf €85.750,-/€ 1.659,- p.mnd. De Land Cruiser 100 combineert zowel 'on' als 'off' the road enorme kracht èn technische superioriteit met het summum aan comfort. Zo heeft de Executive standaard lederen bekleding, elektrisch verstelbare en verwarmbare voorstoelen met geheugen, full map navigatiesysteem met parkeerhulpcamera en Bluetooth® technologie. Uiteraard ook in grijs kenteken leverbaar. Bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl T0 TOMORROW TOYOTA (Toyou L«st) o b.v full opcmionil let<8 mod en 20.000 km p eid 81W «i brai no cliim. Pnjs incl BTW, wil, kollen njklur nukrn en *eiwijderingibi|<l(jgf. Bunditotvefbiuik vanteil va 16,3 L/100 km (6,1 km/L), CO; 292 387 gr/km. W|flgmgen voorbehouden Olilr louwman Parqui BT v' «r i t - s y a. v f rf< f De Limburgse band Rowwen Hèze was één van de grote publiekstrekkers tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. foto Lex de Meester vooral de vrijheid te blijven be waken. Na afloop van hun optreden ver telden De Vliegende Panters aan Radio 1 dat de publieke be langstelling ze in Vlissingen was tegengevallen, maar trouwe be zoekers van het Bevrijdingsfesti val zullen het niet met ze eens zijn. Vlissingen is geen Haarlem of Zwolle (waar een legerheli- kopter de cabaretgroep gisteren ook naartoe vloog) met al vroeg op de dag duizenden bezoekers. Het is bijzonder dat bij het eer ste optreden het Bellamypark al volliep. De formule van het festijn is in middels geperfectioneerd. Op het hoofdpodium een klapper als opening, dan een middag met goede maar onbekende acts - de verplichte wereldmuziek van ditmaal Yeleen uit Bui-kina Faso was helaas wat eentonig - en een feestprogramma in de avond. Het publiek kon achter eenvolgens meedeinen op de re laxte reggae van Beef, hossen op de Limburgse tex mex van Row wen Hèze en springen op de energieke rock van Di-rect. Bij hun optredens stond het Bel lamypark bom- en bomvol. Omdat vrijheid voor iedereen is, bood het ook het overige pro gramma voor elk wat wils. Voor het eerst stonden op het Bel lamypark twee podia. Op het wat kleinere C-culturepodium was een staalkaart te zien van nieuwe Zeeuwse popmuziek. Prachtige dansjes van de R&B-groep Urban Vision, vlotte raps van 0118 Vier en Ultima- torz, degelijke Nederlandstalige rock van Scwar, swingende im provisaties van Essence, uitste kende reggaeklanken van Groover als inleiding op Beef; gisteren werd bewezen dat in di verse genres het talent komt aan stormen. Domper De afwisseling tussen het hoofd podium en het C-culturepodium werkte bijna perfect - na elk op treden verhuisde het grootste deel van de menigte. Jammer al leen dat het optreden van de Til- burgse hiphopzangeres Sêna niet doorging. Haar band stond klaar achter het hoofdpodium, maar zelf was ze spoorloos. Een domper op een verder vlek keloze dag. Ook de danceliefheb- bers kwamen aan hun trekken. De tribune op het Dijktheater, waar vanaf halverwege de mid dag tot laat in de avond dj's aan het werk waren, was constant gevuld en voor het podium was het 's avonds dringen en swin gen. In De Piek vond 's middags ook nog een DJ Contest plaats voor Zeeuwse draaitafeltalenten. Het was er - juist in het uurtje dat overbleef door het wegvallen van Sêna - lekker schuilen te gen de koude wind, al was het wel een overgang van dag naar nacht. In het duister van De Piek was elk besef van tijd zoek. De Vlissingse deejay Toby werd aan het eind van de middag door het publiek tot winnaar uit verkoren, zodat hij op 18 juni nog eens zijn kunsten mag verto nen tijdens een 'Groove to chill party' in De Piek, door Ron Maqnée VLISSINGEN - Belangstellen den trokken gisteren massaal naar de markt bij het Bevrij dingsfestival in Vlissingen. Bij voorbeeld om eens de Silent Dis co van War Child te ervaren, om lekker te kliederen met verf of gewoon rond te lopen in de bin nenstad. Even na het middaguur is het ter hoogte van de Zeilmarkt in Vlissingen dringen geblazen. Op een grote wand mogen kinderen met verf en sjablonen teksten op de muur schilderen. Uit zo'n der tig teksten en symbolen kunnen de kinderen kiezen. Bedenkster B. de Jong: „Het heeft alles met vrijheid te maken. Een gemeen schap wordt leefbaar als men zich kan uiten. In verschillende talen, en dan toch elkaar ver staan." De kinderen kunnen kie zen uit woorden uit zes verschil lende talen: van 'Vrijheid' tot 'Amore' en van 'Free' tot 'En semble'. De Jong: „Ze zijn zó en thousiast, het wordt bijna te chaotisch. Maar het hoeft ook geen prachtig esthetisch beeld te zijn. Nog een uurtje en dan zit het doek wel vol." Even verderop is een stand van het ZCAD, het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. Volgens medewerkers M. Said is het een logische keuze ac te de presence te geven op de Be- Terwijl in huil oren muziek en harde geluiden klonken, moesten de deelnemers aan de Silent Disco proberen zich te concentreren op op drachten als het opzeggen van de tafel van zeven. 'Want in het hoofd van een oorlogskind is het ook nooit stil.' foto Lex de Meester vrijdingsmarkt. „Wij proberen mensen te bevrijden van hun verslavingen. We worden hier veel aangesproken. Mensen wil len bijvoorbeeld weten wat co caïne is, of wanneer iemand ver slaafd is. Is dat al na de eerste keer blowen, of als hun kinde ren elke keer met rode ogen thuiskomen?" Volgens Said is juist het Bevrijdingsfestival het ideale moment om met informa tie over alcohol- en drugsversla ving naar buiten te komen. „De zomer begint. Dat is toch de tijd van party's en pillen." Bij het Arsenaal aangekomen blijkt uit veiligheidsoverwegin gen de doorgang aan de jachtha venzijde door hekwerk herme tisch te zijn afgesloten. Ook het sluizencomplex even verderop is zo versperd. Een rondje om de jachthaven lopen, is er dan ook niet bij. Jongeren die dat toch proberen, worden door politie Maradona terug in ziekenhuis Wethouder Van Waes vindt dat niet verontrustend, „Het gaat om totaal onvergelijkbare situa ties. De financiële strop van het Sloegebied was destijds van een heel andere omvang dan die waarmee we nu voor de Axelse Vlakte worden geconfronteerd. Dit is allemaal nog best behap baar. Bij de invulling van bedrij venterreinen ben je nooit zeker van direct resultaat. Ik vind het geen reden om onze strategie te wijzigen," De havenschapsnoti tie komt dinsdagavond aan de orde in de raadscommissie Eco nomie en Beheer. TERNEUZEN - Op het parkeerterrein van het City Hotel aan de Peter van Anrooylaan in Terneuzen is dinsdaga vond een 36-jarige vrouw uit Heerlen bedreigd door vier nog onbekende jongens. De vrouw arriveerde tussen 21.30 en 21.45 uur bij het Terneuzense hotel, waar zij wil de overnachten. Zij reed het parkeerterrein op, waar drie jongens op de rijbaan liepen. Een vierde jongere liep op het trottoir. Omdat het viertal geen aanstalten maakte om opzij te gaan, stopte de Limburgse. Een van de jongens tikte op de achterruit van haai' auto. De automobiliste draaide daarom haar raam open en sprak de jongen aan. Hij be gon te schelden en pakte de vrouw bij haar vinger. Vervol gens greep hij haar bij haar jas, trok aan haar autogordel en sloeg dreigende taal uit. Toen de jongen het portier openmaakte, probeerde de vrouw met claxonsignalen de aandacht te trekken. De jongens zetten het daarop op een lopen. De politie is op zoek naar getuigen van het incident. Alle jongens waren tussen de twaalf en vijftien jaar oud. De jongen die de vrouw bedreigde, droeg een witte, gebreide muts. De politie zoekt getuigen. RILLAND - De gemeente Reimerswaal neemt de Kapucij nenweg in Rilland over van het waterschap Zeeuwse Ei landen, zodat ze hem op termijn kan reconstrueren. Dat is nodig, omdat de weg als ontsluiting voor de nieuwe wijk Werf kampen dient. De weg is met 3,5 meter erg smal en zal worden verbreed tot zo'n 6 meter. De gronden daarvoor zijn inmiddels aan gekocht, maar de gemeente verbreedt de weg pas als de wijk is voltooid. KAPELLE - Erica Smits uit Kapelle maakte gisteren de Bevrijdingsfestivals op bijzondere wijze mee. Zij reisde per helikopter tussen de festivals in Rotterdam en Utrecht, samen met soulzangeres Tasha's World. De trip was een van de hoofdprijzen van een actie van de Bank Giro Loterij, die het Nationaal Comité 4 en 5 mei finan cieel steunt. MIDDELBURG - Uit een leegstaande woning aan de Wal- cherseweg te Middelburg zijn onder meer een aantal bin nendeuren en keukenapparatuur gestolen. Het schadebe drag loopt in de duizenden. De diefstal werd gistermid dag ontdekt. De inbrekers moeten hebben toegeslagen tus sen maandag en woensdag. WEMELDINGE - Aan de Nieuwendijk in Wemeldinge, langs de Oosterschelde, krijgt pal aan het water een apparte mentencomplex vorm. De nieuwbouw in de driehoek op de hoek van de haven en de Oosterschelde is een van de laat ste projecten die nog zo, dicht bij het water kunnen worden gerea liseerd, afgezien van de hoog bouw langs de Westerschelde in Vlissingen, Terneuzen en Bres- kens. De regels van het waterschap la ten het niet toe zo dicht bij de waterkering te bouwen. Het be stemmingsplan van de gemeente Kapelle voor het gebied was er echter eerder dan de bepalingen van het waterschap. Het bouw plan, officieel Residentie D'n Nieuwendiek geheten, omvat tien appartementen en vijf pen thouses, met prijzen die net bo ven de vier ton beginnen en op lopen tot bijna het dubbele. Al les is inmiddels verkocht, op een penthouse van 649.000 euro na. (Advertentie) en beveiligingspersoneel tegen gehouden. Na het luidkeels ui ten van enkele krachttermen ma ken ze rechtsomkeert. Op het De Ruijterplein kunnen geïnteresseerden aan de Silent Disco van War Child meedoen. Het fenomeen bestaat al langer: het publiek krijgt hoofdtele foons met dansmuziek op, en kan zo op muziek swingen zon der anderen tot last te zijn. War Child heeft hier een variant op bedacht. Het publiek krijgt een koptelefoon op en moet vervol gens opdrachtjes uitvoeren. On dertussen krijgen de deelnemers verstorende, snoeiharde gelui den te horen. Dan blijkt het in eens razend moeilijk om 'Altijd is Kortjakje ziek' te zingen, een wals te dansen of de tafel van ze ven op te dreunen. Gierend van het lachen proberen de deelne mers hoever ze komen. Het idee achter de Silent Disco is dat het in het hoofd van een oorlogs kind ook nooit stil is. „Het is voor kinderen uit oorlogssitua ties vaak moeilijk zich te concen treren", vertelt P. Lemberger, één van de vrijwilligers van de stand. De stichting slaagt in haar opzet. De ammo voor de at tractie is groot. Non-stop die nen zich nieuwe kandidaten voor de Silent Disco aan. Lem berger: „We wilden weer eens wat anders dan gewoon een stand opbouwen en de mensen een foldertje geven." www.intersport.nl Opa en oma uit Veere namen onlangs de vijfjarige klein dochter Nadia mee op de 'open-atelierroute' die door het stadje was uitgezet. Bij een adres aan de Kaai aange komen, vertelde de oma de daar werkzame kunstenares dat ze de kleine hadden mee genomen omdat de rondgang haar mogelijk zou kunnen in spireren. Nadia maakt namelijk de prachtigste tekeningen", ver telde oma trots. „Laatst nog voor mijn man, vanwege zijn verjaardag. Heel mooi, met primaire kleurenzoals op dat schilderij daar", zei de vrouw, wijzend naar een hoek van het atelier. Het antwoord was dodelijk „Dat is geen schilderij", sprak de kunstenares, een lach onderdrukkend. „Dat is mijn palet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9