Aanslagen schrikken Athene op PZC Deskundigen noemen Dutroux een egocentrische psychopaat Hoe snel kan ADSL zijn voor zo'n lage prijs? Achternicht van Maxima zou stripper zijn André Kuipers is weer een vrij mens Bezorgdheid over veiligheid voor Olympische Spelen Met breedband heb je alles altijd dichtbij Film Michael Moore verboden Buitenlanders Afghanistan gedood Elf jaar onschuldig gevangen Vietnam herdenkt Dien Bien Phu Vliegtuig burgemeester met afweer Harige misdaadbestrijder in Zuid-Afrika overleden donderdag 6 mei 2004 jnnrWierd Puk BERLIJN - Dc Nederlandse ko ninklijke familie heeft er weer een kleurrijke bekende bij. Was Mabel Wisse Smit bevriend met de vermoorde topcrimineel Klaas Bruinsma, prinses Maxi ma blijkt een strippende achter nicht te hebben. Het Duitse schandaalblad Bild publiceerde gisteren niets verhullende foto's van de 22-jarige Laura Vina: lange donkere haren, siliconen- borsten, amandelogen, ta toeages van rozen op haar buik en een vlinder op haar schou der. Maxima's jongere verre nicht - beider oma's zijn zusters - kleedt zich vier keer per week uit in een striptent in Buenos Ai res. „Ik houd ervan om mannen heet te maken", citeert Bild een Argentijns blad. Laura wordt wegens haar ogen 'La China' ge noemd en volgens de eigenaar van de nachtclub 'New Sham poo', waar ze werkt, is zij sinds het huwelijk van Maxima met Willem-Alexander, 'nu onze ei gen prinses'. In een interview met het tijd schrift Caras vertelde Laura over haar jeugd. „Toen wij klein waren leefden Maxima en ik sa men in Pergamo. Ze was altijd bij ons, om met mijn oudere broer te spelen. Ik was jaloers. omdat ik niet mee mocht doen." Toen ze achttien jaar was, werd Laura zwanger en liep van huis weg. Ze besloot geld te verdie nen met strippen, hoewel ze overdag als secretaresse schijnt te werken. Met Maxima wil ze niet ruilen: „Al die druk die op haar ligt. En al die intriges. Ik leef liever mijn eenvoudige leventje." GPD van onze redactie buitenland ATHENE - Een reeks aanslagen in Athene kort voor de Olympi sche Spelen daar heeft tot nieu we bezorgheid geleid over de vei ligheid van het grootste sporte venement ter wereld. Precies honderd dagen voor het begin van de Spelen op 13 augustus werden gisterochtend nabij een politiebureau in het centrum van de Griekse hoofdstad drie tijdbommen tot ontploffing ge bracht. De schade is aanzienlijk, een po litieagent raakte lichtgewond. De autoriteiten benadrukten meteen dat er volgens hen geen verband bestaat tussen de aan slagen en de Olympische Spe len. Premier Karamanlis zei dat de aanslagen niets met de Spelen te maken hebben. Hij noemde Kleuters door trein gegrepen WEYHE - Drie Duitse jongetjes die bij Bremen op een spoorlijn speelden zijn gisteren door een goederentrein overreden. De kin deren - een vier jaar oude twee ling en een even oud vriendje - kwamen daarbij om. De kleuters woonden op twee honderd meter van de plek van het ongeluk in het dorp Weyhe. De spoorlijn is daar niet om- hemd. De goederentrein was on derweg van Belgie naar Ham burg. De machinist is met een zware shock in een ziekenhuis opgenomen. AP de explosies een geïsoleerd inci dent, dat geen enkele invloed zal hebben op de veiligheids maatregelen rond de Spelen. De Griekse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Styliani- dis, noemde de reacties op de ex plosies overdreven. „Zulke za ken zijn in het verleden vaker ge beurd. We moeten alert blijven maar niet overdrijven." Minister Voulgarakis van Open bare Orde op zijn beurt verklaar de dat een binnenlandse groep extremisten achter de bomexplo sies zit. De groep zou te zwak zijn om op grote schaal aansla gen te plegen. De Griekse autoriteiten waren telefonisch gewaarschuwd dat bij het politiegebouw drie bom men zouden afgaan. Agenten hadden het gebied net afgezet, toen binnen vijf minuten twee bommen afgingen. Een derde ex plosief ontplofte een half uur la ter. Hierbij raakte de agent ge wond. Experts vernietigden een vierde bom met een gecontro leerde explosie. Zware explosieven De gebruikte explosieven zou den veel zwaarder zijn geweest dan de zelfgemaakte bommen die Griekse randgroeperingen doorgaans gebruiken. Het ge troffen bureau ligt niet ver van enkele luxueuze hotels, waarin functionarissen van de Spelen worden ondergebracht. De politie suggereerde direct na de aanslagen dat die mogelijk zijn uitgevoerd door groepen die tegen de Olympische Spelen zijn. Anarchistische randgroe pen en links-radicale bewegin gen beschouwen het evenement als verderfelijk kapitalistisch. De Griekse autoriteiten wisten hun grootste binnenlandse be dreiging, de linkse terreurgroep 17 November, in 2002 bijna hele maal te ontmantelen. Ook leden van de Revolutionaire Volks- strijd (ELA) zijn massaal opge pakt. Desondanks ontploften vorig jaar september twee bommen bij een rechtbank in Athene. De afgelopen maanden ontploften in een aantal Griekse steden brandbommen. De aanslagen waren vooral gericht tegen ban ken. ANP/AFP Pakistan meldt mislukte vliegtuigkaping ISLAMABAD - De Paki staanse autoriteiten heb ben naar eigen zeggen een geplande vliegtuigkaping verijdeld. Volgens premier Zafarul- lah Khan Jamali wilden le den van een kleine terreur cel een vliegtuig met be stemming de Verenigde Arabische Emiraten kapen en mogelijk tijdens de vlucht opblazen. Het zou om vier tot zes kapers gaan, zei de premier giste ren. Wanneer de kaping had moeten plaatsvinden, zei hij niet. Ook over de na tionaliteit van de daders of hun motief liet hij zich niet uit. AP Agenten onderzoeken de omgeving van het politiebureau in Athene waar drie bommen ontploften. De gisteren gepleegde aanslagen leidden tot vragen over de veiligheid van de Olympische Spelen die 13 augustus beginnen in de Griekse hoofdstad. foto Louisa Gouliamaki/EPA Dutroux senior door Pascale Thewissen AARLEN - Mare Dutroux is een echte psychopaat, die precies weet waar hij mee bezig is en al les en iedereen probeert te mani puleren. Hij is alleen in zichzelf geïnteresseerd, is narcistisch en asociaal, incapabel om iets om een ander te geven. Zelfs niet om zijn vrouw of zijn eigen kin deren. Zo omschrijven de ge rechtspsychiaters de man die te rechtstaat voor ontvoering van zes, en de moord op vier jonge meisjes. Als kind al was hij koud, onver schillig en ongevoelig. Zijn va der Victor was niet in hem geïn teresseerd. De 75-jarige Dut roux senior, die gisteren ook zelf aan het woord kwam voor de rechtbank van Aarlen, betwij felt zelfs of hij wel de echte va der is van Mare. Sterker nog: hij betwijfelt ook of de andere kin deren (vijf in totaal) wel alle maal van hem zijn. De gerechts psychiaters schetsen ook van va der Dutroux een weinig flatte rend beeld. Marginaal, despoot en megalomaan, luidde het har de oordeel van de deskundigen. Beiden voelen zich slachtoffer van de maatschappij. Op het proces tegen Dutroux, dat de tiende week is ingegaan, worden de komende dagen en weken de 'moraliteitsgetuigen' gehoord, mensen die ooit van dichtbij met de vier hoofdver dachten te maken hadden. Dut roux is als eerste aan de beurt. Psychiater Walter Denys zei in zijn hele leven pas drie echte psychopaten te zijn tegengeko men 'en dit is onmiskenbaar het zwaarste geval'. Behandeling is volgens hem onmogelijk. Ie mand als Dutroux zou de thera pie slechts gebruiken om nog be ter te kunnen manipuleren, zei Denys. Paul Marchal, vader van het ver- (Advertentie) Heel snel, namelijk 1024/320 kbit per seconde voor slechts 19,95 per maand. Het is nu dus echt heel voordelig om zonder wachttijd te surfen, chatten en radio te luisteren. Met Direct ADSL Lite van KPN bespaar je dus tijd én geld: ♦Nu Direct ADSL Lite (1024/320 kbit/s) voor 19,95 per maand ♦Geen aansluitkosten (t.w.v. 74,95) 100,- korting op een draadloos modem Direct ADSL Lite bestel je via www.kpn.com, via 0900-0244 0,10/min.) of gewoon bij Primafoon. Vraag naar de actievoorwaarden of kijk hiervoor op www.kpn.com LOS ANGELES - De filmstudio Disney houdt de distribu tie tegen van de nieuwe film van regisseur Michael Moo re, bekend van onder meer de Oscarwinnende documen taire Bowling for Columbine over wapenbezit in de Vere nigde Staten. Disney is de eigenaar van Miramax, de producent van de film, getiteld Fahrenheit 9/11Miramax heeft te horen ge kregen dat het de film niet uit mag brengen in de VS. De film is zeer kritisch over president George Bush en be licht onder meer de zakelijke banden van diens familie met de elite van Saoedi-Arabië, waaronder de familie van Osama bin Laden. Volgens Moore vreest Disney voor de belastingvoordelen die het geniet in Florida, waar Bush' broer Jeb gouver neur is. AP KABOEL - In het noordoosten van Afghanistan zijn twee Britten en hun Afghaanse tolk vermoord. Dat bevestigde gisteren het bedrijf waarvoor zij werkten. Het trio werkte voor de Britse beveiligingsfirma Global Risk Strategies. Volgens dat bedrijf hielpen de drie de Verenigde Naties bij het registeren van kiezers. Zij wer den door onbekenden gedood in het district Mandol in de provincie Nuristan. ANP/AFP BOEKAREST - Een Roemeense man die elf jaar gevan gen zat wegens de verkrachting van en moord op een jon ge vrouw is vrijgelaten, nadat door DNA-onderzoek zijn onschuld was aangetoond. Justitie heeft dat gisteren be kendgemaakt. De 54-jarige Ilie Marcel Tundrea kwam dinsdag vrij uit de gevangenis van Targu Jiu, driehonderd kilometer ten noordwesten van Boekarest. Tundrea, die in 1993 tot 25 jaar werd veroordeeld, kondigde aan dat hij de staat zal aanklagen om smartengeld te bedingen. AP HANOI - Vietnam heeft gisteren de overwinning gevierd op het Franse leger bij Dien Bien Phu, vijftig jaar gele den. De Vietnamese overwinning was de eerste van een derdewereldland op een rijk land en wordt algemeen ge zien als een belangrijke katalysator voor andere antikolo- niale opstanden, bijvoorbeeld die in Algerije. Op 7 mei 1954 eindigde een 56 dagen durende belegering van Franse troepen bij Dien Bien Phu in een complete ne derlaag van de Fransen. AP NEW YORK - Michael Bloomberg, burgemeester van New York, laat een lasergestuurd raketafweersysteem van 2 miljoen dollar installeren in zijn privé-jet, waarmee hij deze zomer naar Athene vliegt om de Olympische Spe len bij te wonen. Dat meldde de krant New York Daily News gisteren. Een bureau dat gespecialiseerd is in risicoanalyses heeft verklaard dat iedere burgemeester van de 'Big Apple' een potentieel doelwit is voor terroristen. Bloomberg neemt daarom het zekere voor het onzekere. ANP/DPA moorde Hasseltse meisje An (17) reageerde furieus. Volgens hem bewijst die uitspraak dat de Bel gische overheid medeschuldig is aan de dood van zijn oudste dochter. „Die had Dutroux, een onverbeterlijke psychopaat, nooit vrij mogen laten, nadat hij in 1985 voor de eerste keer voor ontvoering en verkrachting van jonge meisjes werd veroor deeld." Jachtterrein Het gaat al vroeg mis met Dut roux. Op school verkoopt hij pornografische foto's die hij uit bladen van zijn vader scheurt. Hij wordt regelmatig van school gestuurd. Als adolescent ont dekt hij de schaatsbaan als favo riet jachtterrein. Hij leert er zijn eerste vrouw, Frangoise D., ken nen, een 16-jarig weesmeisje, waar hij twee jaar later, in 1976, mee trouwt. Het stel krijgt twee kinderen. „Toen ik zwanger was van mijn eerste zoon, begonnen de mishandelingen", vertelde de nu 46-jarige vrouw gisteren te gen de jury. „Dutroux is jaloers op het ongeboren kind." Hij gaat steeds vaker terug naar de schaatsbaan, leert er zijn minna res Monique Willems en later ook zijn tweede vrouw, Michelle Martin kennen. „Mare stelde me een triootje voor. Dat weigerde ik." Ondanks de mishandelin gen, houdt ze van Dutroux, zegt ze, maar dan is de maat vol. Ze vraagt de scheiding aan. Over Martin: „Ze was onderda nig, onderging dezelfde behan deling als ik. zonder tegen spraak." D. is hertrouwd. Haar zonen zijn door haar grootge bracht, Dutroux keek nooit naar ze om. Net zoals vader Dut roux nooit naar zijn zoon om keek. „De laatste keer dat de twee elkaar zagen, was ergens tussen 1992 en 1996", zei Dut roux senior., die net als zijn zoon wel op elke vraag reageer de, maar zelden echt antwoord gaf. Hetgeen de advocaat van Dutroux, Ronny Baudewyn, de opmerking ontlokte dat een DN A-test wellicht niet nodig is. Dutroux over de uitspraken van zijn vader: „Ik heb al een DNA-test gedaan, hij kan de re sultaten zo bij het gerecht opvra gen." door Eelco van der Linden PRETORIA - Zuid-Afrika heeft gisteren geschokt gereageerd op de dood van 's lands op merkelijkste misdaadbestrijder: de 33-jarige Max de gorilla. Het tweehonderd kilo wegende dier veroverde hier ieders hart in 1997 toen hij in zijn woonplaats, de dierentuin van Johannesburg, een gewapende overvaller wist te overmeeste ren, ondanks twee schotwon den. In een land waar misdaad de nationale frustratie is, moest Max wel uitgroeien tot een on vervalste held. Hij werd de mascotte van de zo geplaagde politie van Johannesburg en de lieveling van alle schoolkinde ren. Een dagje uit was niet af zonder de aanschaf van de beel tenis of een replica van de goril la. Max' optreden was objectief ge zien zeker ook heroïsch. Hij be dacht zich geen seconde toen de door de politie achternagezeten Isaac Mofokeng over de muur sprong van zijn onderkomen. De aap stormde op de gevaarlijke misdadiger af en liet zich niet van de wijs brengen door de twee kogels die de man afvuur de en zijn kaak en schouder trof fen. Max greep de boef, slingerde hem een paar keer in de rondte en drukte hem tegen de muur. Daarna stroopte hij 's mans broek naar beneden en zette zijn gele scherpe tanden in diens achterwerk. Het bleek een techniek die Max goed onder de knie had, want ook de twee poli tieagenten die de boef wilden ontzetten, liepen verwondingen op aan hun achterste. Mofokeng kreeg veertig jaar gevangenis straf en geniet nu de discutabele faam de eerste boef te zijn die werd gearresteerd door een aap. GPD door Frank Hendrickx MOSKOU - André Kuipers is weer een vrij mens. De strikte quarantaine, waarin de Ne derlandse astronaut sinds zijn landing op 30 april verkeerde, is beëindigd. In het 'Huis van de Cosmonau- ten' in het Russische ruimte vaartcentrum Sterrenstad gaf Kuipers gisteren voor het eerst sinds zijn terugkeer naar Aarde een persconferen tie. Kuipers verklaarde nog steeds druk bezig te zijn met experimenten in Sterrenstad, het plaatsje bij Moskou waar hij ook zijn opleiding genoot voor zijn trip naar het interna tionale ruimtestation ISS. „Het werk gaat gewoon door", zei de Nederlander, die de voorgaande nacht nog aan de apparaten had gelegen om zijn op het ISS uitgevoer de bloeddrukexperiment te voltooien. Het slaaptekort dat Kuipers in de ruimte opliep, doordat hij geen moment van zijn reis wilde missen, heeft de Neder landse arts nog steeds niet he lemaal ingehaald. „Alleen de eerste nachten heb ik erg goed geslapen", verklaarde hij. „Daarna heb ik het druk gehad met werk. Maar het gaat wel goed met me." Kui pers hoopt op 15 mei terug te keren naar Nederland. Tot die tijd blijft hij in Sterren stad. Tijdens de persconferentie ging de meeste aandacht uit naar de Russische ruimte vaarder Alexander Kaleri en de Amerikaan Michael Foale, die een half jaar in de ruimte waren. Zij waren niet on verdeeld positief over het Russische plan om de termijn van de vaste bemanning te verdubbelen tot een jaar. Voor Rusland zou dat lu cratief zijn, omdat er zo meer ruimtetoeristen naar het ISS gestuurd kunnen wor den. „Als er genoeg werk is, is het mogelijk langer te blijven", zei Kaleri. „Maar als er geen werk is, dan is er geen ergere straf denkbaar." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5