Oorlog centraal in museum Hulst Ss. GELUKKIG ZIJN ER OOK NOG KRANTEN. Hulst bekijkt opnieuw bouwwensen Heikan Boomwaifeesten bij voetbalclub Graauw Workshop leen sporten met hartslagmeter De Vier Ambachten probeert ook ervaringen van bezetter te tonen Bolussen donderdag 6 mei 2004 door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - De gemeente Hulst gaat (particuliere) bouwinitiatie- ven voor Heikant nader bekij ken. Het bestemmingsplan wordt herzien en daardoor kun nen bouwplannen, die voorheen niet uitgevoerd mochten wor den, in de toekomst misschien wel doorgang vinden. Al in 1999 achtte het Hulster col lege van burgemeester en wet houders de actualisering van het bestemmingsplan Heikant dringend gewenst. Dit gold ook voor Paal en Nieuw-Namen. Hulst haalt de achterstand lang zaam in. Nu staat Heikant op de rol. In de loop der jaren zijn er in het stadskantoor legio (particu liere) bouwinitiatieven binnen gekomen voor Heikant. Vanwe ge restricties in het bestem mingsplan zijn deze in een la verdwenen. Het dagelijks be stuur van Hulst wil nu, in het licht van het te actualiseren be stemmingsplan, samen met de gemeenteraad nieuwe randvoor waarden opstellen waaraan moet worden voldaan om in Hei kant te mogen bouwen. Op deze manier kunnen bepaalde bouw wensen wellicht toch worden uitgevoerd. Mogelijk wordt met het herzien van het bestemmingsplan de be- bouwde-komgrens van het dorp verschoven. Het toenmalige col lege zei in 2002 al een wijziging van de komgrens te overwegen en deed toen de raadsleden al een lijst toekomen met daarin aanvragen van bouwverzoeken in het buitengebied. Een handvol eigenaren van grond in het Heikantse buitenge bied wacht al jaren op toestem ming hun percelen, vlak buiten de komgrens, te bebouwen. Zij dienden een verzoek tot grens correctie in, maar dit verzoek kon nooit worden ingewilligd. Het verouderde bestemmings plan biedt wel de mogelijkheid een procedure te volgen waarbij een dienstwoning van een boer derij wordt omgezet in een bur gerwoning als alle agrarische ac tiviteiten worden gestaakt. Hulst is eerder wel afgeweken van de begrenzing wegens so: le omstandigheden. Het doit zo langgerekt dat de ruimte! het buitengebied erg groot is Begin 2001 diende de PvdA-fc tie een motie in om bou» het buitengebied vaker toe staan. De motie werd r& breed gesteund, maar geen vervolg. Een nieuwe i dA-motie leidde tot een relci dat die, volgens de overigep tijen, enkel was ingediend een fractievolger, die vlak 3 ten de komgrens een perceel zit, uit de brand te helpen Als de nieuwe uitgangspu- in het bestemmingsplan wot versoepeld, kunnen dergel: bouwwensen misschien t worden ingewilligd. De niet provinciale Woonvisie, wa< van contingentering geen se ke meer is, maakt het gem! ten ook makkelijker parties re bouwinitiatieven tóe tests TERNEUZEN - Atletiekven ging Scheldesport en Joggi club DOW, beiden uit Tere zen, houden woensdag 261 de KNAU/Polar hartslage shop. Tijdens deze bijeenko wordt de atleet geleerd hoti fectief het kan zijn om meli hartslagmetcr te sporten. De workshop wordt geprest teerd door B. Boverman. dsj tief is als loopsportexpert 1 de nationale atletiekbi KNAU. Boverman is atleji trainer en heeft al verschil! boeken geschreven, vooral t het op de juiste wijze trainen Volgens S. Luijten, secreü van de Joggingclub DOW.b nen zowel beginnende als gei derde lopers deelnemen.1 workshop wordt gehouden het gebouw van DOW aar Oude Vaart in Temeuzes duurt ruim twee uur. Maxni zestig personen kunnen b doen. Aanmeldingen die daarom vooraf te worden, daan, uiterlijk tot zevend? voor de workshop. 'door Jeanette Vergouwen HULST - Streekmuseum De Vier Ambachten werd 25 jaar ge leden geopend in het voormalige refugium Ter Duinen in de Steenstraat 28 in Hulst. Dit jaar is het zestig jaar geleden dat Hulst bevrijd werd. Twee rede nen voor de museumcommissie om dit jaar goed uit te pakken. '..We zijn in april 2003 aangetre den en hebben een jaar keihard •gewerkt om in drie wisselten toonstellingen de bezetting en de bevrijding goed in beeld te brengen. Voor ouderen die de «aoriog nog hebben meegemaakt fis het heel herkenbaar en voor de jeugd zijn de exposities edu catief en verhelderend", legt voorzitter E. van Hoecke uit. Hij is leraar geschiedenis aan het Norbertuscollege in Roosen daal, maar woont in Hulst. Samen met R. van den Elshout loopt hij langs de goed gevulde vitrinekast vol gasmaskers. „Er liggen exemplaren in die gedra gen zijn door Duitsers, Britten, -Nederlanders en Belgen. En de -gaskap voor kleine kinderen 8éerd voor de oorlog in Enge land uitgereikt aan gezinnen met kinderen jonger dan twee -jaar." Van den Elshout laat de ifingelse kinderwagen met pop 'dit 1930 zien. Over het hoofd ligt een gaskap met een blaas- balgje. „Een kind kan niet via een gasmasker ademen, dus moest de 'verse' lucht naar het mondje gepompt worden. Ze wa ren erg bang voor gasaanvallen ten wilden op alles voorbereid iüjn." In de andere kasten liggen allerlei militaire voorwerpen: wapentuig, gebruiksvoorwer pen, surrogaat levensmiddelen en verder veel documenten en fo- GROEDE - Vanwege de meiva kantie houdt Het Vlaemsche Erf goed vrijdag een extra activi teit. Bakker Piet Brakman bakt tussen 10.00 en 13.00 uur bolus sen in de historische oven in de Slijkstraat in Groede. to's. Enkele poppen dragen spe ciale kleding. Een kast herbergt de uniformen van een joodse kampgevangene uit Buchen- wald, de Wehrmacht en de Hit- lerjugend. „Zeeuws-Vlaanderen maakte de bezetting mee, zag de opkomst van het nationaal-so- cialisme, en kende de angst van de VI- en V2-raketten die met honderden hier overvlogen. Veel mensen hebben het hier over de Polen die de streek in 1944 heb ben bevrijd, maar na september '44 kwamen er veel Schotten van de 52e Lowland Divisie naar hier. Zij hebben de invasie van Zuid-Beveland en Walche ren uitgevoerd. We hebben daar een bijzondere collectie foto's van. Veel fotomateriaal hebben we te leen gekregen van Henk Hommers en Ed Steijns. De mili taire spullen zijn van Mario Maas, een verwoed verzame laar", vertelt Van Hoecke. Andere kant „De tweede expositie, die 9 juli begint, is echt bijzonder. We wil len de oorlog belichten door de ogen van de Duitse bezetter. Dus aandacht voor persoonlijke belevenissen van soldaten en di visies die in Zeeuws-Vlaande- ren verbleven. Er waren contac ten met de plaatselijke bevol king, er zijn naderhand brieven geschreven en foto's uitgewis seld. In Nederland wordt weinig aandacht gegeven aan 'de ande re kant', maar die was er ook. En dankzij de medewerking van de Bundeswehr kan ik zoeken naar documenten en foto's in de militaire archieven van Frei burg, Koblenz en Aken. Het zou fantastisch zijn als mensen hier kaarten, brieven, foto's en docu menten zouden inleveren voor deze tentoonstelling. Met het materiaal ga ik dan de verdere levensgeschiedenis van de Duit se betrokkenen uitzoeken. Zo kunnen we het menselijke ver haal in de oorlogssituatie beter belichten", legt van Hoecke uit. Van Hoecke interviewt ook men sen die interessante verhalen te vertellen hebben. Alles wordt vastgelegd op video en dvd. De banden worden continu ge door Edy de Witte GRAAUW - Als afsluiting van het voetbalseizoen houdt voet balvereniging Graauw weer de jaarlijkse Boomwaifeesten. Op sportcomplex de Boomwai zijn er vanaf woensdag 19 tot en met zondag 23 mei in en rond de feesttent activiteiten voor jong en oud. Het programma van de achttien de editie begint woensdag om 20.00 uur traditioneel met een kaart wedstrijd. Donderdag (He melvaartsdag) staat in het teken van het gezin. Vanaf 14.30 uur kunnen kinderen zich vermaken met onder meer een ballonnen wedstrijd, de hindernisbaan, het springkussen, schminken en pony rijden. Om 15.00 uur ko men de senioren van de club bin nen de lijnen voor een 5 tegen 5 mini voetbaltoernooi. Clown Ri- ko begint een kindershow om 15.30 uur en er is een disco. De liefhebbers spannen om 20.00 uur de boog voor een schieting op de liggende wip. Vrijdag kunnen de jeugdvoetbal- lertjes van Graauw aan de bak. Om 12.30 uur werken zij diverse spelletjes af. Om 15.00 uur trek ken moeders van jeugdleden de kicks aan voor een wedstrijdje tegen de F-pupillen. Deze cate gorie richt zich daarna met de C-junioren op de felbegeerde penalty bokaal, 's Avonds ver meldt het programma nog een playbackshow. Zeskamp De zaterdag staat vanaf 14.00 uur eerst in het teken van de zes kamp. De deelnemende teams krijgen onderdelen voorgescho teld waarbij een beroep wordt gedaan op hun kracht en behen digheid. Indien het weer het toe laat worden ook waterspelen in het programma verwerkt. Ver volgens kan de rest van de ener gie 's avonds aangewend wor den bij de Boomwai feestavond. Vanaf 21.00 uur zijn er live op tredens van Cooldown Café en Suck on This. Dj Eric Hemelaar houdt de sfeer er verder in. De Boomwaifeesten worden zon dag afgesloten met een wij ken en familietoernooi. De bal rolt vanaf 13.00 uur. Elk team brengt telkens zes spelers bin nen de lijnen. Fanfare Nooit Ge dacht zorgt voor de muziek. draaid in het streekmuseum. Het Streekmuseum is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. De volgende exposities over Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn te zien: 60 jaar na bezetting en bevrijding tot 2 juli; Door de ogen van de Duitse bezetter van 9 juli tot 4 september en Inwo ners over bezetting en bevrij ding van 11 september tot 7 no vember. R. van den Elshout (links) en E. van Hoecke met een kinderwagen met daarin een pop in een gaspak. foto Peter Nicolai Wie vaak televisie kijkt, krijgt veel op z'n bord. Van soppige soaps tot ranzige reality. En van kwakende n quizmasters tot palaverende politici. Alles even snel ai -1 EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON. T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND, VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN, VERENIGING GOLFKARTON. KONINKLIJKE KVGO, NEDERLANDS UITGEVERSVERBON gesneden en kort door de bocht verklaard. Gelukkig komt weten wat er speelt, maar ook waarom. Wel zo prettig wat echt belangrijk is ook nog in de krant. Uitvoeriger voor wie meer wil zijn dan een nablaffend pavlovhondje. beschreven en beter toegelicht. Zodat we niet alleen Steeds weer plezier van karton en papier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 48