Vijftig nieuwe huizen IJzendijke scheldejazz PZC Puyenbroeck op educatieve toer Seniorenrapport over wonen, welzijn en zorg Biervliet bestormt Constantinopel 2004 Tl Landschappen en architectuur op Fietsdag Ook multifunctioneel centrum in bouwplannen opgenomen Opplusdag Wijkentoernooi bij VV Steen 4 5 6 juni, Terneuzen Geen geld voor zeewering Vrouw op fiets aangereden Zelzate blust ook in Terneuzen Bromfietser breekt voet Scooter gestolen in Sas van Gent agenda donderdag 6 mei 2004 rfnnr Raymond de Frel TERNEUZEN - De 31e editie van de Landelijke Fietsdag staat zaterdag in het teken van het decor van Nederland. Of wel: fietsers kunnen kennisma ken met landschappen, bijzon dere gebouwen, molens, huizen en boerderijen. Zo ook in Zeeuws-Vlaandercn. Er zijn drie routes uitgestip peld, die ongeveer 35 kilometer lang zijn. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen begint de Dijken- route bij Den Dullaert in Hulst. Tijdens deze trip staan typisch Zeeuws-Vlaamse boerderijen in de omgeving van Hulst, Vo gelwaarde en Terhole centraal. Op één van de bedrijven presen teert de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) zich met een promotiestand. In de Kanaalzone wordt een route langs molens en kerken gefietst. Er kan worden geko zen uit twee startpunten: het ANWB/VW-kantoor op de Markt in Terneuzen of het Dorpshuis in Biervliet. De rou te gaat door de polders bij Ter- neuzen, Hoek en Biervliet. De Driewegen Foor (feest in Drie wegen) wordt aangedaan, net als verschillende 'smulplek- ken', waar een hapje en drank je kan worden genuttigd. De Schoondijkse wielerforma- tie Freewheel '79 tekent voor de Landschapsroute, die leidt door West-Zeeuws-Vlaande ren. Deelnemers kunnen star ten bij het VW-kantoor in Sluis of bij Hotel De Zwaan in Schoondijke. Het traject leidt langs natuurgebied De Reep, waar natuurbeschermingsvere niging 't Duumpje aanwezig is met een vogelkijkpost. Ook wordt een stop gemaakt bij de Euregio Tuinen, forellenkwekerij De Henricus- hoeve en trekpaardenmelkerij Nortier-Buijze in Oostburg. Routebeschrijvingen zijn zater dag tussen 9.00 uur en 13.00 uur voor drie euro per stuk ver krijgbaar bij de startpunten. Deelnemers die voor 17.00 uur een afgestempelde routekaart inleveren, krijgen hiervoor een medaille als aandenken. In de voorverkoop zijn kaarten ver krijgbaar bij de VW-kantoren in Sluis en Terneuzen. De fiets route voor Oost-Zeeuws-Vlaan deren zijn te verkrijgen bij Den Dullaert in Hulst. De Landelij ke Fietsdag wordt onder ande re ondersteund door de Neder landse Kankerbestrijding, Vo gelbescherming Nederland, Ne derlandse Toerfiets Unie, het Landelijk Fietsplatform en de Vrienden van het Platteland. Zaterdag is het ook Nationale Molendag. Alle molens zijn dan open voor publiek. De molens van IJzendijke, Cadzand, Schoondijke, Sluis, Retranche- ment, Zuidzande en Nieuwvliet zijn te bezichtigen tussen 10.00 en 16.00 uur. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - De gemeente Sluis wil achter de gymzaal aan de Verlengde Molenstraat in IJ zendijke veertig tot vijftig wo ningen laten bouwen. Boven dien is op deze plaats een multi functioneel centrum voorzien. Op deze plaats, ten oosten van de Koninginnestraat, staat nu nog een aantal loodsen. „In de woonvisie, die wij voor de zo mer aan de raad willen voorleg gen, maken wij gewag van deze plannen. We zijn al druk doende met het verwerven van grond. Hoe die woningen eruit zullen zien en of het huur- of koophui zen worden, is allemaal nog niet HOOFDPLAAT - De gemeente Sluis houdt in samenwerking met de plaatselijke dorpsraad op maandag 24 mei een opplus dag in Hoofdplaat. Tijdens deze tweede opplusdag verhelpt een team van Gemeen tewerken kleine euvels die voor :grote ergernissen zorgen. Dat zijn bijvoorbeeld scheve stoepte gels, putten in het wegdek of ver zakte verkeersborden. Vrijwilli gers die de handen uit de mou wen willen steken, kunnen zich jtot wijdag 14 mei opgeven bij de gemeente Sluis. SINT JANSTEEN - Voetbalver eniging Steen organiseert op maandag 31 mei het jaarlijkse ffijken-familietoernooi. Dit jaar staat het toernooi extra in de schijnwerpers vanwege het 75-jarig bestaan van de club. Het wijkentoernooi werd voor de eerste keer georganiseerd op 6 mei 1979 in het kader van het vijftigjarig bestaan van de vere niging toendertijd. Het was in het begin nog gericht op de wij ken en de omliggende dorpen van Sint Jansteen. Inmiddels is het toernooi een feestelijke dag geworden waaraan ook veel fa milies deelnemen. „Dat is een succes gebleken", zegt organisa tor A. Totté. „Maar we hopen ook dat teams die vroeger altijd meededen, nu de draad weer zul len oppakken." redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur duidelijk", vertelt wethouder L. Wille van de gemeente Sluis. De gemeente is in onderhande ling met een projectontwikke laar, die een deel van de winst uit de woningen in de bouw van een multifunctioneel centrum wil steken. Wille: „Ik benadruk dat het niet om een brede school gaat. Dat heeft ook geen priori teit in het raadsprogramma, want dat is een veel te dure aan gelegenheid. In dit multifunctio neel gebouw kunnen alle vereni gingen zich huisvesten, die op dit moment niet over een goed onderdak beschikken." De verenigingen in IJzendijke schreeuwen al jaren om een nieuw onderkomen. Eind 2002 werd het jeugdgebouw aan de Koninginnestraat gesloten van wege brandgevaar voor gebrui kers en bezoekers en geluidsoverlast voor omwonen den. Alleen de drumband van muziekvereniging Geduld Over wint mocht zijn repetities in het gebouw voortzetten. Later bleek uit een onderzoek van de brandweer dat het niet gevaarlijk was als zo'n veertig a vijftig mensen in het pand ver toefden. Na het doorvoeren van wat aanpassingen werd het jeugdgebouw begin vorig, jaar weer geopend voor het club werk en de plaatselijke show band. De tienersoos mocht ech ter niet in het onderkomen te- -ï De verkeerstuin in het domein Puyenbroeck. door Wout Bareman WACHTEBEKE - Een beetje speleva ren op een waterfiets of in een roeiboot op de immense vijver. Om na een glaas je limonade op het terras wat verkeers- les te nemen in het gerenoveerde ver keerspark of een bezoekje te brengen aan de Vlaamse dierentuin, vol inheem se dieren. En dat allemaal, terwijl pa zich bekwaamt in het edele golfspel. Het provinciaal domein Puyenbroeck, net over de grens bij Wachtebeke, mo derniseert in snel tempo. Van een ouder wets molenmuseum groeit het nu uit tot een recreatiegebied waar dag- en ver- blijfsreci'eatie hand in hand gaan. Daarbij vermijdt de provincie Oost-Vlaanderen (die jaarlijks miljoe nen in het domein van 500 hectare inves teert) zorgvuldig het woord 'pretpark'. Het is veel meer een mix van educatie en recreatie. Gisteren ontvouwde de Oost-Vlaamse gedeputeerde F. Van Gaeveren het over volle programma voor komend seizoen. Hij opende ook het gerenoveerde ver keerspark, dat is opgezet in nauw over leg met de federale politie. Jaarlijks doen er drieduizend scholieren parktijk- ervaring op in het verkeer en dat aantal zal, na de renovatie, verder groeien. Puyenbroeck mikt behalve op het onder wijs in Oost-Vlaanderen ook op scholen uit Zeeuws-Vlaanderen. De golfsport is voortaan ook bereikbaar voor Jan met de pet. Op het domein wordt momenteel de laatste hand ge legd aan het eerste vrij toegankelijke golfterrein in België. Nu wordt een ter rein met negen holes aangelegd, later komen daar nog eens negen holes bij. Voor beginners is er een oefenterrein met een lengte van ongeveer 200 meter. Op 28 mei volgt de officiële opening. La ter wordt de accommodatie uitgebreid met een tweede oefenterrein, vooral voor scholen. .Het provinciaal domein trekt, na een aantal mindere jaren, steeds meer bezoe kers. Vorig jaar waren het er ruim 500.000, onder wie vele duizenden Zeeuws-Vlamingen, vooral gezinnen met kinderen. Miljoenen Sinds 1997 pompt de provincie jaarlijks miljoenen euro's in de voorzieningen. Dat geld ging tot nu toe onder meer naar de renovatie van het restaurant complex, een opknapbeurt van wegen en paden, de vernieuwing van de speel- foto Peter Nicolai tuinen, het opschalen van het eiland tus sen de vijvers tot een 'evenementenei land'. Daarnaast is vijftien miljoen geïn vesteerd in een sportcomplex aan de oostzijde van het domein: een overdekt zwembad met een verblijfsaccommoda- tïe voor sporters. Het olympische bad is geschikt voor internationale competi ties en wordt ook gezien als trainings centrum voor de Vlaamse zwemsport. Het sportcomplex is eind dit jaar ge reed. Tenslotte zijn er vergevorderde plannen om het oude dierenpark om te zetten in een park voor inheemse dieren. Op den duur zullen er geen exoten meer te be wonderen zijn, maar enkel nog het 'le vend erfgoed': schapen, koeien, paar den, varkens, geiten, kippen en al die an dere vertrouwde levende have van Vlaamse bodem. (Advertentie) door Ronald Verstraten BIERVLIET - De Geuzenfeesten in Biervliet blikken dit jaar niet alleen terug op de bevrijding door de Watergeuzen in 1572. Er wordt ook een veel oudere historie herdacht, namelijk de bestorming van Constantinopel in het jaar 1204. Biervliet is voornamelijk be kend als de stad van Willem Beukelszoon, de uitvinder van het haringkaken. Met de Geu zenfeesten wordt al vele jaren lang herdacht dat de Watergeu zen de Spanjaarden verdreven. Maar er zijn meer historische verhalen waarin inwoners van Biervliet een rol hebben ge speeld. Zo zouden Biervlieten- aren 800 jaar geleden tijdens de Vierde Kruistocht als eersten de muren van Constantinopel heb ben bestormd. Ze hielpen hier door de stad te bevrijden en dat leidde tot het ontstaan van het wapen van de familie Van Bier vliet. Als beloning voor hun helden daad kreeg Biervliet van graaf Boudewijn IX het voorrecht om zowel het wapen van Vlaande ren als dat van Constantinopel in zijn stadsschild te voeren. De bestorming wordt op donder dag 20 mei om 10.30 uur nage speeld. Het historisch tafereel gaat vooraf aan de officiële ope ning van de Geuzenfeesten. De feesten duren twee dagen en hebben als thema 'Gouden Dra ken en Oosterse Schoonheden'. Na de gebruikelijke reveille om 8.00 uur 's morgens gaat een uur later de elfde Haringrit van start, georganiseerd door de Biervlietse Motorvrienden. Om 9.30 uur is er een oecumenische dienst in de N.H. kerk en om 11.00 een optreden van de Ko ninklijke Muziekvereniging Har monie. Een half uurtje later be gint het jeugdprogramma, met onder andere een een kruisvaar dersrace en oud-Hollandse kin derspelen. Een van de hoogte punten van de eerste dag moet de Timbersport-demonstratie worden, waarin professionele houthakkers een competitie boomzagen en -hakken met el kaar aangaan. Het programma vervolgt met onder andere Ro- deo-fles-wedstrijden en touw trekken. 's Avonds is het Geuzenfeest met het orkest Connection. De tweede dag, vrijdag 21 mei, be gint met de bekende Boeren- en rommelmarkt, 's Middags zijn er de Biervlietse Drakenspelen, waarin Constantinopel opnieuw wordt bestormd. Tegelijkertijd is er The Mike Levoy kinder show. De Geuzenfeesten worden beslo ten met de Yorin FM-dri- ve-in-show, 's avonds in de feest tent. www.scheldejazz.nl rugkeren. Reden: geluidsover last. In het toekomstige multifunctio neel centrum kan de tienersoos volgens Wille wel terecht. „Wij zijn druk met de plannen bezig. De gemeenteraad moet natuur lijk nog wel akkocfrd gaan en bo vendien moet de provincie wor den overtuigd." TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen willen niet alleen het grote plantsoen tussen de Schel- dekade en de Westerscheldewering voorlopig niet opscho nen; er is ook geen geld meer beschikbaar voor de herin richting van de Scheldeboulevard tussen Waterfront en Stuvesande. s Oorspronkelijk had de gemeente bijna een miljoen euro voor de aankleding van dat deel van de Scheldeboulevard achter cle hand gehouden. Met dat geld zou nieuwe ver lichting, bankjes en ander straatmeubilair worden aange bracht. Ook zou het wandelpad op de zeedijk worden op geknapt. Voor het deel van de zeewering'tussen Stuvesan de en de Basaltpromenade zou Terneuzen pas in een later stadium geld vrijmaken. Voorlopig ziet het daar niet naar uit. B en W willen het ge reserveerde bedrag nu gebruiken voor de laatste fase van het herinrichtingsplan voor de wijk Triniteit en een op knapbeurt van de Noordstraat. HULST - Een 70-jarige vrouw uit Hulst is gistermiddag in haar woonplaats aangereden door een personenauto en ten val gekomen. De vrouw liep bij haar val een hersen schudding op. Een 19-jarige automobilist uit Axel reed rond twee uur over De Beaufortlaan en verleende op het kruispunt met de Keldermanstraat geen voorrang aan de 70-jarige vrouw. De vrouw werd per ambulance naar. de polikliniek in Hulst gebracht, waar een hersenschudding werd gecon stateerd. Zowel de auto als de fiets liepen bij de aanrij ding lichte schade op. TERNEUZEN - De gemeenten Terneuzen en Zelzate heb ben een samenwerkingsovereenkomst gesloten over de in tergemeentelijke inzet van brandweerkorpsen. Eerder had Zelzate al verbintenissen met grensgemeenten, maar door de herindeling en de vorming van de nieuwe grote ge meente Terneuzen moesten die worden herzien. Het korps van de brandweer Zelzate zal in geval van calamiteiten ook ingezet worden op het grondgebied van Terneuzen. Mocht het Zelzaatse korps assistentie nodig hebben, dan kan een beroep gedaan worden op de korpsen van de Ter- neuzense kernen. SAS VAN GENT - Een 23-jarige bromfietser uit Sas van Gent heeft dinsdag om 17.15 uur bij een aanrijding zijn voet gebroken. De bromfietser reed over de parkeerplaats aan de Wilhelminalaan in zijn woonplaats en verleende geen voorrang aan een van rechts komende 18-jarige auto mobilist uit Assenede. De Sassenaar werd overgebracht naar het ziekenhuis. Beide voertuigen raakten bescha- digd. SAS VAN GENT - Op de Poeldijk in Sas van Gent is maandag tussen 17.15 uur en 17.30 uur een scooter gesto len. Het betreft een gele MBK, type Booster. De waarde bedraagt ongeveer vijftienhonderd euro. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.00 - 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoe len en biljarten; BRESKENS - Handelshaven, 8.00 - 13.00 uur: Vissen op de Westerschelde; 13.00 - 14.30 uur: Rondvaart op de Wes terschelde; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: An- bo hobby-/handwerkbijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis. 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-)hartpatiënten; KAPELLEBRUG Kapel van Onze Lie ve Vrouw ter Eecken, 14.30 uur: Aanbid ding; KLOOSTERZANDE Rozenhof. 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren. 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur; Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor de jeugd en teken club; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakterpop pen; 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur; Techniek bijeenkomst; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Swos koersbal, kaarten, canasta; SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd: TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Eu charistieviering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoekje, 20.00 uur: Haza-Data gebruikersgroep Zeeuws-Vlaanderen; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur; Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Ae robic; 10.30 uur: Volkdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Hand werken; ZUIDDORPE t Kaaike, 10.30 uur: Yo ga; 13.45 Koersbal. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - In woon zorgcentrum Antonius in Kloos- terzande wordt maandag 10 mei het rapport Wonen, Welzijn en Zorg in de Kleine Kernen gepre senteerd. 1500 senioren uit de gemeente Hulst hebben de en quête ingevuld waarin werd ge vraagd naar hun wensen en be hoeften in de toekomst. De doelstelling van het gelijkna mige project is de leefbaarheid in wijken en dorpen te verbete ren. Vierduizend ouderen uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn in oktober 2003 benaderd voor de enquête om aan te geven aan welke voorzieningen en activitei ten op het gebied van wonen, welzijn en zorg ze de grootste be hoefte hebben. Zo werd hen on der andere gevraagd of ze het liefste thuis, in het eigen dorp willen blijven wonen, of ze wel licht willen verhuizen naar een zorgwoning in het eigen dorp, of dat er misschien behoefte is aan terugkeer van een dorps winkel. Uiteindelijk kwamen 1500 vra genlijsten ingevuld terug. Het bureau Van Loveren Partners verwerkte de gegevens en stelde het eindrapport op. Het project is een initiatief van Stichting Welzijn Ouderen Hulst, woon zorgcentrum Antonius, Stich ting Curamus (Blaauwe Hoeve), woningbouwvereniging RZVW, Woonstichting Hulst en de ge meente. De presentatie van het eindrapport is de eerste fase van het project. In de tweede fase, die dit jaar wordt uitgevoerd, zal voor alle dorpen en wijken een plan van aanpak worden op gesteld. Aan de hand van het eindrapport wordt door alle partners van het project beke ken wat gedaan kan en moet worden om aan de wensen van de ouderen tegemoet te komen. De plannen van aanpak worden vervolgens besproken met de dorps- of wijkraden en de oude renbonden. Van Loveren Part ners zal de eindrapportage om 13.00 uur presenteren in zaal d'n Binnendeur van Antoniiis. Bezoekers kunnen hierna een reactie geven op het boekwerk. Ook wordt er een toelichting ge geven op de tweede fase van het project.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45