Reddingsplan kustvogels PZC II Zeeuwse knipkunstenaars in Schoonhoven Hafid Bouazza geeft lezing in jazzclub Porgy Bess Politie jaagt op autokrakers SELICHT Vlissingen zegt ja tegen fusie Halt Hooge Springer Kampioenschap jonge vissers bij spuiboezem Batl kunst Terneuzen gaat onkruid toch weer met gif te lijf Excursie naar Staats-Spaanse defensielinies Bescherming boomkikker centraal op symposium donderdag 6 mei 2004 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlis singen willen meewerken aan de fusie van Halt Walcheren en Halt Oosterscheldebekken tot de Stichting Halt Midden- en Noord-Zeeland. Een groter bu reau kan efficiënter werken én is goedkoper. De drie Walcherse gemeenten begonnen in 1991 met het Halt Buro Walcheren. De organisatie geeft jongeren die over de schreef zijn gegaan een alterna tieve straf. Zi] moeten bijvoor beeld auto's wassen, of schoon maken bij een verzorgingshuis. Sinds 2001 kent Halt ook de zo geheten Stop-reactie voor kinde- Vpn tot twaalf jaar. Zij moeten onder meer uit het schrijven van een opstel over hun gedrag. Sinds een jaar ontwikkelden ver spreidt Halt Walcheren ook pre ventieprojecten op scholen. Het Walcherse Halt krijgt zijn geld van de gemeenten en het mi nisterie van Justitie. De bijdra ge van Justitie is afhankelijk van het aantal jongeren dat de politie doorverwijst. Daarop kjan Halt geen invloed op uitoe fenen, waardoor de inkomsten Ygn de organisatie schommelen. De bijdrage van de Walcherse gemeenten is vorig jaar fors om boog gegaan van 42 naar 61 eu rocent per inwoner, ftind vorig jaar is Halt Walche ren besprekingen begonnen met Halt Oosterscheldebekken over een fusie. Een grotere organisa tie kan efficiënter werken. Een voorzichtige schatting heeft uit gewezen dat er ongeveer 20 pro cent bezuinigd kan worden op personeelskosten. Daar bovenop komen nog de besparingen als gevolg van doelmatiger werken. Voor de gemeente Vlissingen pakt de fusie in ieder geval voor deliger uit. De bijdrage wordt verlaagd van 61 eurocent naar een halve euro per inwoner. De fusie van de Halt-organisa ties komt maandag 10 mei aan de orde in een vergadering van de commissie Openbaar Be stuur. De vergadering begint om 19.30 uur in het Havengebouw aan het Stadhuisplein. door Rinus Antonisse Het gaat niet goed met de kustvo gels. Er zijn steeds minder plekken waar deze echte Zeeuwse pioniervogels kunnen leven. Waar dwergstern, grote stern, strandplevier en bontbekplevier ongestoord kunnen broeden. Bij voor keur in een simpel kuiltje op een kaal schelpenstrand. Meer hebben ze niet no dig. Maar zelfs dat levert al problemen op. Vogelbescherming Nederland en stich ting Het Zeeuwse Landschap willen nieuwe kansen scheppen voor de be dreigde kustvogels. Eén van de moge lijkheden die ze daartoe hebben, is het maken van nieuwe vogeleilanden, zoals de afgelopen jaren al eerder op enkele plekken in de provincie gebeurde. Drup pels op een gloeiende plaat, maar toch meegenomen. De twee organisaties werken nu aan een plan dat echt zoden aan de dijk moet zetten en de kustvogels-in-de- knel flink op weg helpt. Het gaat om de aanleg van een groot vogeleiland op een zandplaat in de Westerschelde: de Hoo ge Springer. Die ligt in het verlengde van de Hooge Platen (tegenover Bres- kens en Hoofdplaat). „Een heel con creet project", noemt H. Peeters van Vo gelbescherming het. „We zijn begonnen met de fondsenwerving voor de uitvoe ring." Volgens C. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap is het in feite een eenvoudig idee. De Hooge Springer is nu een zand plaat die bij vloed vrijwel helemaal on der water loopt. Een klein deel van de plaat ligt wat hoger; daar groeit ook al enige vegetatie: het befaamde, sehorvor- mende Engels slijkgras. Het is de bedoe ling de Hooge Springer zodanig met zand op te hogen, dat er een oppervlak te van ongeveer tien hectare continu droog komt te liggen. Alleen in het stormseizoen mag de plaat dan bij Opspuiten van de Hooge Springer moet de zeehonden gezelschap van broedende kustvogels bezorgen. foto Peter Nicolai springtij nog volledig overstroomd wor den. Peeters geeft aan dat het succes van zo'n nieuw broedgebied verzekerd is. Hij wijst op de nabije Hooge Platen, waar al vele jaren de kustvogels - niet alleen sterns en plevieren, ook visdief- jes en kluten - broeden. Jacobusse te kent erbij aan dat een dergelijk eiland drie tot vier seizoenen mee kan. Daarna is het nodig opnieuw zand aan te breng en. En dat is in de Westerschelde ge noeg voorhanden: er moet immers voort durend gebaggerd worden om de vaar geul op diepte te houden. „Als je de kos ten per stern uitrekent, valt het erg mee. Er worden in Nederland wel duur dere projecten voor vogels uitgevoerd", zegt Jacobusse. Hij legt uit dat de twee organisaties rondom de Westerschelde gekeken heb ben naar allerlei mogelijkheden voor nieuwe natuur, als compensatie voor verliezen in de zeearm. Als een van de mogelijkheden kwam daarbij het opho gen van de Hooge Springer naar voren. Jacobusse onderstreept dat het van groot belang is dat, wil Zeeland zijn pio niervogels behouden, er nieuwe broed- gelegenheid ontstaat. „Dat is echt een enorm knelpunt voor deze beesten." Deltawerken De aanleg van de Deltawerken bood tot nog toe enig soelaas. Daardoor ontston den (rustige) schaarsbegroeide plekken en de kustvogels maakten daar direct gebruik van. De plekken zijn inmiddels begroeid en/of in beslag genomen door de recreanten, die ook de stranden be zetten. Bovendien is er ook nog een af kalvende kust, waardoor er steeds min der brede stranden zijn Peeters laat weten dat met Rijkswater staat al contact is opgenomen over de haalbaarheid van het ophogen van de Hooge Springer. Nog niet duidelijk is of het zand dat vrijkomt bij het verdie- pings-baggerwerk, makkelijk gebruikt kan worden. Het hoeft niet zo moeilijk te zijn, vindt Jacobusse. „Er is niet zo'n vreselijk grote hoeveelheid zand no dig." Het ontstaan van broedgelegenheid op de Hooge Springer is extra nuttig, gelet op het in steeds sneller tempo afslaan van de Hooge Platen. Vele meters plaat verdwijnen per jaar in het water en de stroomgeul snijdt dieper de platen in. Broed- en voedselmogelijkheden nemen af. Het nieuwe vogeleiland kan voor compensatie zorgen. Het plan Hooge Springer past naadloos in de Westerschelde-campagne die Vo gelbescherming vanaf juni in gang zet. Ook in het kader van die campagne gaat er een voorlichtingsbus rijden (ook in Den Haag en Brussel), en er komt een film over de Westerschelde. Peeters ver zekert dat Vogelbescherming op niet mis te verstane wijze aandacht zal vra gen voor de grote natuurwaarden in de door Cees Maas TERNEUZEN - De politie waar schuwt alle bewoners van Zeeuws-Vlaanderen voor inbra ken in auto's. De afgelopen maand zijn maar liefst honderd auto's opengebroken. De politie is een gerichte actie begonnen om daders te pakken. „Het is een hele tijd rustig ge weest, maar nu is het raak - en goed ook. We praten niet over een enkele plek, zoals de binnen stad van Terneuzen, maar ze slaan toe in heel Zeeuws-Vlaan deren", zegt S. Krombeen van de Politie Zeeland. Gisteren bracht de politie een persbericht uit met de opmerke lijke kop: 'Persbericht ter waar schuwing aan de bewoners van geheel Zeeuws-Vlaanderen'. On der deze tekst volgt een aantal richtlijnen waar de autobezitten- de inwoners zich wat de politie betreft aan moeten houden. De auto dient geparkeerd te wor den op een erf of, indien moge lijk, in de garage. In elk geval dient de auto, verordonneert de politie, zo dicht mogelijk bij een straatlantaarn te worden gepar keerd, mocht stallen in een gara ge niet mogelijk zijn. Twee andere richtlijnen zijn wat vanzelfsprekender. De auto dient ten allen tijde goed afge sloten te zijn en mensen moeten er geen waardevolle spullen in achterlaten. Verder roept de po litie de bevolking op om ver dachte situaties onmiddellijk te melden. De eerste vier maanden van dit jaar zijn er in Zeeuws-Vlaande ren 154 auto's opengebroken. April was een 'topmaand', met honderd opengebroken voertui gen. Zeeuws-Vlaanderen is nu in zeer forse mate koploper ge worden van alle Zeeuwse re gio's. Volgens politieman Krombeen is het niet duidelijk of er een bende actief is, of dat individue le personen uit de regio zelf of daarbuiten hun slag slaan. „Dat zal moeten blijken als we ver dachten of daders pakken. We hebben wel vermoedens in wel ke richting we zouden moeten zoeken, maar zeker weten dJ we op dit moment nog niets",] Er komen speciale polity trouilles bij plaatsen die mom? teel berucht zijn om het autokraken. Politieman Kir been laat in het midden wei plekken in Zeeuws-Vlaandj dat zijn. Er komt ook extra 1,1 zicht en surveillances bij pJ keerplaatsen en ontsluitingss] gen. Duikers Vorig jaar hield de Zeeuwse pi tie heel succesvol een gena actie tegen autokraken Schouwen-Duiveland. Daarr] ren duikers vaak het slacht; fer. Die klommen met hun dus spullen over de zeedijken eng; gen lekker duiken, terwijl h; auto's zonder toezicht langs dijk stonden. Om de haverk! werden die auto's opengeie ken. Maar nadat de politie! aantal verdachten aanhield,» minderde het aantal inbraia! fors. Hetzelfde resultaat wordt Zeeuws-Vlaanderen be Het extra toezicht is per 1 ii ingegaan. BATH - De Federatie van hJ gelsportverenigingen Zuidwta Nederland organiseert koi» tijd een aantal kampioenschip pen voor jeugd en volwassen in zout en zoet water. De wedstrijden staan in het ken van een inzamelingsac ten behoeve van de stichting C niclowns Nederland. Zaterdag 8 mei vindt de eers wedstrijd plaats in de spuite zem bij Bath. Jeugdige uit het hele gebied van de feds tie strijden dan om de titel feu ratief kampioen Zuidwest-S derland. Ze vissen in drie Ik tijdscategorieën. De wedstrijd duurt van 1), tot 14.00 uur. Na afloop won in dorpshuis Luctor et Emeri in Rilland de prijzen uitgereikt door Ernst Jan Rozendaal SCHOONHOVEN - Het Nederlands Museum van Knipkunst in Schoonho ven besteedt dit jaar aandacht aan knipkunst uit Zeeland. Tot begin juni is werk te zien van Lidia Schinkel uit Biezelinge. Daarna volgen Narda Wil- ken uit Graauw en Annemiek Duyzer uit Wilhelminadorp. Aan het eind van het jaar wordt de Zeeuwse reeks afge sloten met een expositie van de Zeeuw se knipkring Knip-Mix. In de vaste tentoonstelling van het Ne derlands Museum van Knipkunst is extra plaats ingeruimd voor knipkunst uit Zeeland. Daarnaast wordt op de eer ste verdieping de schijnwerper gericht op de drie genoemde kunstenaressen en de knipkring. Lidia Schinkel opent de reeks. Zij leer de het papierknippen van haar vader, een Duits pedagoog en musicus die in 1938 naar Argentinië vluchtte. Schin kel volgde diverse studies op het gebied van kunst en kunstzinnige vorming. Ze nam ook lessen schilderen en tekenen. Ze noemt zichzelf het liefst schaarkun- stenaar en omschrijft haar werkwijze als 'tekenen met de schaar'. Een door haar geïllustreerde dichtbun del won eind jaren 80 de Argentijnse boekenprijs. In 1992 vestigde Schinkel zich in Nederland. Ze heeft de afgelo pen jaren onder meer een Zeeuwse ver jaardagskalender ontworpen en ze illus treerde twee dichtbundels van Vlissin- ger Jaap van Vel zen. Binnenkort neemt ze weer deel aan de Kunst- Cultuur route in Wemeldinge. In Schoonhoven is werk te zien dat ze Werk van Lidia Schinkel. vanaf 1997 heeft gemaakt. Het zijn ver zorgde, soms verfijnde knipsels, vaak li neair uitgewerkt met interessante zwart-witeffecten. De laatste jaren maakt Schinkel haar werk in steeds grotere formaten. Schinkel geeft aan dat haar werk al leen in de onderwerpkeuze Zeeuws kan worden genoemd. „Ik heb veel kleder drachten geknipt, en ook een serie van Zeeuwse kerken. Mijn techniek wijkt af van de meeste andere knipkunste naars. Knipkunst wordt meestal gelijk gesteld aan silhouetjes. Het wordt ge zien als volkskunst Ik beschouw het als een vorm van gewone kunst. Ik streef ernaar diepte en perspectief in mijn voorstellingen te leggen." Schinkel exposeert tot en met 6 juni in Schoonhoven. Van 8 juni tot en met 29 augustus is daar werk te zien van Nar da Wilken. Dan volgt Annemiek Duyzer, van 31 augustus tot en met 31 oktober. De Zeeuwse knipkring Knip-Mix exposeert van 2 november tot en met 19 december in het Neder lands Museum van Knipkunst. Het museum is open van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, 's zondags van 12.00 tot 17.00 uur. Op eer ste pinksterdag is het museum geslo ten. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De literaire stjchting Prometheus haalt vol gende week donderdag (13 mei) schrijver Hafid Bouazza naar de Terneuzense jazzclub Porgy Bess. Bouazza wordt op 8 maart 1970 geboren in Oujda, Marokko. Ze ven jaar later verhuist hij naar Het Zuid-Hollandse Arkel. Na zj,jn middelbare schooltijd stu deert hij Arabische taal- en let terkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Daar blijft hij nog enige tijd werkzaam als ver taler en docent. In 1996 debu teert Bouazza met de verhalen bundel De voeten van Abdullah, waarvoor hij een jaar later met de E. du Perronprijs wordt be kroond. Deze prijs werd in 1986 in het leven geroepen voor men sen die zich middels een actieve bijdrage aan cultuur verdienste lijk hebben gemaakt voor de be vordering van wederzijds be grip en een goede verstandhou ding tussen in Nederland leven de bevolkingsgroepen. Zijn debuutbundel behoudt maandenlang een plaats in de top-tien van best verkochte boe ken. In 1998 verschijnt de novel le Momo, waarin Bouazza ander maal zijn taalgevoeligheid, waarnemingsvermogen en stilis tisch kunnen etaleert. Drie jaar later verschijnt de ex treem barokke roman Salomon, die met gemengde gevoelens wordt ontvangen. Waar de ene criticus Bouazza wederom lof toezwaait, is de ander veel min der positief. De schrijver wordt een onsamenhangende beeld- en taaiontsporing verweten. Bouaz za besteedt ook tijd aan het schrijven van toneelwerk en het samenstellen van poëziebloemle zingen. Zo bewerkt hij in 2001 De slachting in Parijs, een to neelstuk van Christopher Marlo we. In 2003 doet hij hetzelfde met Othello van William Shake speare, en schrijft hij de opera tekst Het monster met de twee ruggen. In november 2003 verscheen zijn meest recente roman Para- vion. Bouazza publiceert ook re gelmatig in dag- en weekbladen als het NRC Handelsblad, Trouw en Vrij Nederland. Hafid Bouazza begint zijn le zing om 20.15 uur. Hafid Bouazza foto Lex van Rossen/GPD door Conny van Gremberahe De branders zullen door de! door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen haalt de gifspuit weer van stal. Het afgelopen jaar pakte de grootste Zeeuwse gemeente de onkruidbestrijding op zonder gebruik te maken van chemische bestrijdingsmidde len. In plaats daarvan werden in alle kernen branders ingezet, maar de ervaringen daarmee vie len tegen, zo schrijft het college in een notitie aan de raad. Alleen de bewoners van de ker nen Biervliet en Hoek lieten zich overwegend positief uit over de milieuvriendelijke aan pak van de onkruidbestrijding in openbare ruimten. Wel werd het bestuur gevraagd om de branders wat frequenter in te zetten. In alle andere woonkernen en wijken waren de bevindingen met de onkruidverbranders ronduit negatief. Volgens de vertegenwoordigers van de diverse wijk, dorps- en stadsraden is het verbranden van onkruid duur, arbeidsinten sief en weinig efficiënt. Het meeste onkruid komt na een schroeibeurt snel weer terug. Dat - erg groene - straatbeeld leidde vervolgens weer tot klach- tengolven bij de gemeentelijke diensten. Op grond van de bevindingen van het voorbije jaar vindt het college het verstandig dat de on kruidbestrijding weer hoofdza kelijk met chemische bestrij dingsmiddelen zal worden aan gepakt. Gepleit wordt voor de herinvoering van de zogenaam de 'select-spray-methode', die staat voor een beperkt gifge- bruik. GOES - De provinciale commis sie Zeeland van de Bond Heem schut houdt zaterdag 12 juni een excursie naar de voormalige Staats-Spaanse linies in West- Zeeuws-Vlaanderen. Vertrek is om 10.15 uur vanuit Goes. Met als eerste stop IJzendijke worden vervolgens diverse plaat sen bezocht waar restanten van de historische verdedigingsli nies uit de Tachtigjarige Oorlog bezocht. De branders zullen door c meente in de toekomst nog gebruikt worden voor bijva beeld doorgaande wegen, jus driekwart van de openbare rr te zal bewerkt worden met d mische giffen. Terneuzen wi daarmee volgens het college ni af van andere Zeeuwse gemea ten. Het merendeel stapt nameli; ook weer over naar chemisch onkruidbestrijding. De conun sie Economie en Beheer spre zich dinsdag 11 mei uit overi herintroductie van de gifspuit De vergadering wordt gehouoe in het Terneuzense stadhuisf begint om 19.30 uur. AARDENBURG - Op woensdag 2 juni wordt in Aardenburg een sympo sium gehouden over de boomkikker. Voor dit bc- dreigde dier wordt West-ZeeuwsVlaanderen een beschermingsplan uit gevoerd. Dat gebeurt door verschillende organisaties, zoals stichting Het Zeeuw se Landschap. Staatsbosbe heer, stichting Landschaps beheer Zeeland, gemeente Sluis, provincie en water schap. Tijdens de zogenaamde Ae- gepuutdag wordt door ver schillende deskundigen uit voerig ingegaan op de tie van de boomkikker Ook wordt door de deelne mende organisaties overeenkomst ter verdere bescherming van het 1 zondere dier ondertekend Verder vindt de onthulling plaats van enkele informa tiepanelen. De bijeenkomst wordt oir. 22.00 uur afgesloten met een avondexcursie, op zoes naar kwakende boomkik kers. De bijeenkomst wordt ge houden in het ontmoeting*- centrum aan de Sassen- j straat en begint om 16f uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44