Oudere en zieke slecht verzekerd Terreuronderzoek loopt stuk op kapotte autolamp 4gr Vijf tieners verkrachten meisje Prins Bernhard gebruikt défilé voor protest Skeletten in tuin Maastricht waren mogelijk van musketiers ZOVEEL MOEDERS ZOVEEL GEUREN ZOVEEL VOORDEEL JML. 22% 4 ICI PARIS XL ■m* Nieuw stelsel zou negatief uitpakken Oud-minister De Geus dood Bi 34% 20% il*2' donderdag 6 mei 2004 DEN HAAG - Ouderen en chro nisch zieken die zich aanvullend .willen verzekeren tegen ziekte kosten, lopen vanaf 2006 het risi- co dat ze zullen worden gewei gerd door hun verzekeraar. Dit zegt Ron Hendriks, voorzitter van de Regionale Vereniging i voor Zorgverzekeraars. Hendriks vreest dat de plannen van het kabinet voor een nieuw verzekeringsstelsel ertoe zullen leiden dat veel mensen straks geen toegang meer hebben tot belangrijke delen van de zorg. Vanaf 1 januari 2006 is iedere Nederlander verplicht verze kerd voor een basispakket. Alle zorgverzekeraars moeten zo'n pakket aanbieden en ze zijn ver plicht iedereen ervoor te accep teren. Wie zich verder wil indekken te- gezondheidskosten, dient zich in de plannen van het kabi net aanvullend te verzekeren. Voor die aanvullende pakketten u in verzekeraars wel mensen afwijzen die oud of chronisch ziek zijn. Hendriks voorspelt dat dit laatste op grote schaal 'zal gebeuren. „Verzekeraars wil den nu eenmaal hun risico's be- perken. Dat is het vak." Het kabinet wil in het basispak ket alle noodzakelijke zorg on derbrengen, vergelijkbaar met het basisziekenfondspakket. Maar volgens Henkriks wordt het basispakket steeds verder in geperkt, waardoor steeds meer belangrijke zorg in het aanvul lende pakket terechtkomt. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een 14-jarig meisje uit Rotterdam blijkt op 3 maart in een woning in de wijk Beverwaard door vijf jon gens te zijn verkracht. De poli tie hield maandag vijf verdach ten aan, Rotterdammers van tussen de 13 en 16 jaar oud. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het meisje was de woning binnengelokt door een vage bekende van haar. De jongen verkrachtte haar. Vier andere jongens, die naar het huis waren gekomen, misbmikten het meisje ook. Het slachtoffer wist daarna te ontsnappen, maar zij durfde pas later aangifte te doen. De jongens hebben bekend en wor den vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. In Rotterdam speelt nog een vergelijkbare zaak. Justitie doet onderzoek naar acht jongeren, die in West maandenlang meisjes van tus sen de 13 en 15 jaar zouden hebben misbruikt. De slachtof fers zouden zijn gechanteerd met foto's van de seks. De vermeende daders maak ten deel uit van een groep van twintig jongeren, die worden verdacht van berovingen, in braken en bedreigingen. Zij moeten zich 8 en 22 juni voor de rechtbank in Rotterdam ver antwoorden. ANP Achtervolgd voor een cent LEEUWARDEN - Een 58-jarige man uit Leeuwarden is achter volgd door een supermarktmede werker omdat hij 1 cent te wei nig betaalde voor een pakje bo- I ter. Toen bleek dat hij de boter nét niet kon betalen koos hij het ha- zepad. De winkelmedewerker achterhaalde hem. De man had de boter in het water gegooid. Hij is aangehouden. GPD MAASSLUIS - Oud-minister De Geus van Defensie is op 15-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gisteren meege deeld. P.B.R. de Geus was minis ter voor het CDA in het eerste kabinet Van Agt van 1980-1981. De Geus was lid van de Christe- lijk-Historische Unie. Hij begon zijn loopbaan in 1946 bij de ma rine met een studie aan het Ko ninklijk Instituut voor de Mari ne en ging daarna bij Defensie werken, waar hij opklom tot di recteur-generaal Economie en Financiën, eer hij minister werd. Toen de discussie over plaatsing van kruisraketten woedde ontpopte hij zich als te genstander van eenzijdige stap pen tot wapenvermindering. De Geus, die bedrijfseconomie gestudeerd had aan de Erasmus Universiteit, promoveerde in 1984 tot doctor in de politieke wetenschappen op een publica tie over de Nieuw Guinea kwes tie aan de universiteit van Lei den. In 1996 slaagde hij cum lau- voor zijn doctoraal geschiede nis in Utrecht. ANP Prins Bernhard neemt met een groene commandobaret op in Wageningen het jaarlijkse défilé van oorlogsveteranen af. door Hans Jacobs WAGENINGEN - Prins Bern hard heeft het défilé van oorlogs veteranen in Wageningen giste ren aangegrepen om te proteste ren tegen de nieuwe baret van de landmacht. Met het dragen van de groene baret van het Kox-ps Comman dotroepen gaf de prins een poli tiek signaal af. De kleur van dit omstreden hoofddeksel van de landmacht toont naar de smaak van velen binnen de krijgs macht te veel overeenkomst met de traditionele en hooggeschat te groene baret van de comman do's. Die hebben zelfs met een rechtszaak geprobeerd Defensie ervan te weerhouden de door Frans Molenaar ontworpen ba ret in te voeren. Vergeefs, maar de stoere jongens vonden giste ren hun erecommando Bern hard aan hun zijde. Niet hardop „De prins mag het niet hardop zeggen, maar hij laat zo zien dat hij het niet eens is met de plan nen om ook voor de landmacht een groene baret in te voeren. Hij laat duidelijk zien dat hij er trots op is commando te zijn", zegt woordvoerder W. Wentink namens de stichting 'Redt de groene baret'. De stichting wil in de bodemprocedure tegen De fensie mogelijk Bernhard oproe pen als getuige. De prins was in 1942 nauw be trokken bij de oprichting van de commando's en hij heeft 'zijn mannen' - tijdens de Tweede We reldoorlog bestond zijn lijf wacht uit commando's - nooit in de steek gelaten. Dat wilde de prins, gisteren vergezeld door Pieter van Vollenhoven en staatssecretaris Van der Knaap van Defensie, nog eens duidelijk maken. Dat de oorlogsveteranen het gebaar begrepen én hogelijk waardeerden, bleek meteen. Voor even werden de gebalde vuisten uit de paradepas veran derd in een 'duimen hoog' naar de stralende, glimlachende en af en toe ook ontroerde Bernhard. Hij wist wat hij deed en zij eer den hem: de door leeftijd ge kromde ruggen werden gerecht, de hoofden gingen omhoog, de borst verder vooruit, de pas werd kwieker. Even was ieder een weer veertig, vijftig, zestig jaar jonger. Maar de waardering straalde ook af van de 'nieuwe' veteranen, die sinds 1995 ook aan het défilé deelnemen. Voor het eerst marcheerden er ook militairen mee die het afge lopen jaar in het zuiden van Irak gelegerd waren, naast door Mayke Calis DEN HAAG - Nederland heeft een Belgisch terreuronderzoek in de wielen gereden. Tijdens een verkeerscontrole in Weert hield de politie eind januari de 29-jarige Belg Khalid B. aan, die door zijn land in de gaten werd gehouden om vermeende banden met terroristische orga nisaties te kunnen blootleggen. De Belg van Marokkaanse af komst zit in Nederland in voor arrest, in afwachting van de rechtszaak over zijn uitlevering aan Marokko. Dat land heeft nog steeds geen informatie aan geleverd waarop de rechtbank een besluit kan nemen. De kans bestaat dat hij over anderhalve week moet worden vrijgelaten. De in Maaseik wonende Khalid B. is eind januari in Weert aan gehouden wegens een kapotte autokoplamp. Hij bleek internationaal te wor den gezocht, op verdenking van betrokkenheid bij de aanslagen in Casablanca in mei vorig jaar. Justitie zette de man achter de tralies, zonder te controleren of de Belg in eigen land door inlich tingen- en politiediensten werd onderzocht. Volgens de Bel gische minister van Binnenland se Zaken Dewael is daardoor een onderzoek gefrustreerd. Khalid B. werd volgens Dewael in België 'effectief geobser veerd'. Officier van justitie J. Nabben in Roermond bevestigt dat hij niet met zijn Belgische collega's heeft overlegd. „Ik zou niet weten waarom dat had ge moeten." Op 18 mei buigt de rechtbank WAT Ujkx HET ME H££KkUK kwTVAN IEMAND TE, HoUPEM MAASTRICHT - De zeven ske letten die dinsdag in een tuin aan de Picardenstraat in Maas tricht werden gevonden, lig gen op een plek waar in de ze ventiende eeuw fel strijd werd gevoerd tussen Franse troepen en verdedigers van de stad. Daarbij kwam onder meer de beroemde Franse musketier d'Artagnan om het leven. Buurtbewoners vonden er naar eigen zeggen de afgelo pen jaren oude munten uit de zeventiende eeuw in hun tuin. D'Artagnan was gardeofficier van de Franse Zonnekoning Lodewijk (Louis) XIV, die de belegering van Maastricht per soonlijk leidde. De Fransen be zetten Maastricht vervolgens van 1673 tot 1679. Op 14 juni 1673 begonnen sol daten van Lodewijk XIV met de omsingeling van Maas tricht. Onder leiding van D'Artagnan bereidde de Eer ste Compagnie van de 'Mous- quetaires du Roi' zich voor op de bestorming van een bol werk voor de Tongerse Poort. Dat gebeurde vlakbij de plek waar dinsdag zeven skeletten werden gevonden. De Franse eliteofficier Charles de Batz de Castelmore, beter bekend als D'Artagnan sneu velde op 25 juni 1673 tijdens een nachtelijke aanval op de Tongerse Poort. Op 30 juni gaf de stad zich over. Volgens de gemeente Maastricht echter zouden de skeletten hooguit een eeuw in de grond hebben gelegen. De gebitten van bijna alle ge raamtes verkeren in opvallend goede staat, stelde gemeente lijk coördinator cultureel erf goed E. Wetzels. „De tanden van mensen uit vroegere eeu wen verkeerden juist in slech te staat omdat ze niet werden gepoetst." Opvallend is ook dat de sche dels zich nog niet gevuld had den met grond. Iets wat vol gens Wetzels door uitspoeling in de bodem wel te verwach ten valt als skeletten eeuwen in de aarde hebben gelegen. ANP/GPD (Advertentie) Voor de klassieke moeder Voor de cóóólste moeder Nina Ricci l'Air du Temps Eau de Toilette 30 ml _2irW 16,50 Davidoff luxe Eau de Toilette Cool Water 30ml 26,25 Geschenkverpakking J&ffó 17,95 Voor de bijna-moeder Voor de moderne moeder Cacharel Dolce&Gabbana Noa light Blue Eau de Toilette 30 ml .jlrW 20,50 Geschenkverpakking _3-WW" Voorde verleidelijke moeder Voor de slanke moeder foto ANP 'oudgedienden' van vredesopera ties in onder meer de Sinaï, Li banon, Cyprus, Bosnië, Kosovo, Macedonië en Afghanistan. Bernhard hoopt volgend jaar op 5 mei nog één keer het défilé ter herdenking van de Duitse capi tulatie af te kunnen nemen. Dan is het zestig jaar geleden dat de Duitsers zich in hotel De We reld in Wageningen overgaven. Prins Bernhard (92) wil het daar na voor gezien houden, zo is gis teren bekendgemaakt. GPD Dior Kenzo l'Adore Flower Geschenkverpakking JibtfrtT 27,95 Eau de Parfum 30 ml 28,50 Voor de kleurrijke moeder Voor de glamour moeder van Roermond zich over het uit leveringsverzoek van Marokko. Nederland heeft geen uitle veringsverdrag met Marokko, omdat ons land geen vertrou wen heeft in een eerlijke proces gang. B. kan alleen worden uit geleverd op grond van een ver drag uit 1999 dat het financieel steunen van terrorisme straf baar stelt. Maar'dan moet Ma rokko alsnog met belastende in formatie komen. Schoonmoeder Uit het dossier blijkt dat Marok ko in eerste instantie liet weten dat het Khalid B. ervan ver denkt van 'voorbereiding en het plegen' van de bomaanslagen in Casablanca, alsmede van lid maatschap van de terroristische organisatie Groupe Islamique Combattants Maroccain (GICM). In het formele verzoek, dat op 14 februari werd opge stuurd, is de eerste aanklacht verdwenen. Toegevoegd is dat B. wordt verdacht van het leve ren van financiële steun aan ter roristen in Marokko. Advocaat V. Koppe vermoedt dat deze laatste beschuldiging er is bijge zet omdat er anders geen grond is om de man uit te leveren. B. zegt geen enkele band te heb ben met terrorisme. Wel stuurt hij soms wat geld naar Marokko voor zijn schoonmoeder. Ook ontkent hij lid te zijn van GICM. Hij kwam niet eerder met justitie in aanraking, behal ve voor verkeersovertredingen. In België was hij onlangs betrok ken bij een aanrijding. Ook toen was het internationale opspo ringsbevel er al, maar de politie liet hem gaan. GPD ^*rl<0RTING' ^■«•|VP3oml Estée Lauder Jennifer Lopez Beyond Paradise Still Eau de Parfum 30 ml J&W 29,50 Eau de Parfum 30 ml 31,50 Voor de mysterieuze moeder Voor de schitterendste moeder A KORTI Hugo Boss Thierry Mugier Intense Angel Geschenkverpakking 37,50 Eau de Parfum 25 ml _5ArW 39,95 DE VERLEIDING EN HET VOORDEEL Bet&Win! Kijk op www.iciparisxl.nl voor prachtige moederdaggeschenken met een totale waarde van 36.223,-Vanaf de adviesprijs. Aanbiedingen zijn geldig t/m 9 mei 2004, zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3