Prinsdom heeft er sprookje bij Troy Douglas volgt altijd zijn dromen Koerts zwijnt in Duinkerken Culina naar FC Twente Knieblessure voor Huysegems Weinig vertrouwen in Mannschaft Totti wil weg bij AS Roma Mare de Reuver breekt nekwervel AS Monaco na 2-2-gelijkspel bij Chelsea in finale Champions League Van Bronckhorst mag vertrekken donderdag 6 mei 2004 ENSCHEDE - Jason Culina speelt de komende twee jaar voor FC Twente. De Enschedese club heeft een princi pe-overeenkomst bereikt met de Australiër en verwacht deze week de laatste details te regelen. Culina speelt sinds 1999 voor Ajax en is op dit aanvoer der van het tweede elftal. In de afgelopen jaren werd hij twee keer verhuurd: eerst aan het Belgische Germinal en later aan De Graafschap. In Doetinchem kon Culina geen potten breken, waardoor hij terugkeerde naar Ajax. On der Ronald Koeman kwam hij drie keer uit in het eerste elftal. Culina kan als spits en schaduwspits uit de voeten. „En in noodgevallen kan hij ook nog op rechts spelen," aldus technisch coördinator van FC Twente Johan Plageman. GPD ALKMAAR - Stein Huysegems heeft zaterdag in het duel met NAC een knieblessure opgelopen. De voetballer van AZ komt dit seizoen niet meer in actie voor de Alkmaarse club. Uit de eerste onderzoeken blijkt Huysegems de bui tenmeniscus te hebben beschadigd. Hij moet waarschijn lijk een operatie ondergaan. Middenvelder Michael Buskermolen is al onder het mes gegaan wegens kraakbeenschade in de Imkerknie. Hij mag de knie zes weken niet belasten. ANP HAMBURG - Slechts 2 procent van de Duitsers denkt dat het nationale voetbalelftal deze zomer de Europese titel verovert. Dat blijkt uit een enquête in opdracht van het tijdschrift Stern. Duitsland opent het EK op 15 juni tegen Nederland. Na de blamerende nederlaag (5-1) in de vriendschappelij ke wedstrijd tegen Roemenië eind april hebben de Duit sers er weinig vertrouwen in dat hun elftal in Portugal ho ge ogen gooit. Bijna een kwart van onze oosterburen (23 procent) denkt dat het team van bondscoach Rudi Voller al in de eerste ronde uit het toernooi wordt geknikkerd. Eenderde (34 procent) gelooft in een plek in de kwartfina le en 21 procent vertrouwt op de halve finale. Zes procent van de ondervraagden denkt dat Duitsland in de finale komt. Voor het onderzoek werden 1001 Duitsers onder vraagd. ANP/DPA ROME - Francesco Totti heeft gedreigd AS Roma aan het einde van het seizoen te verlaten, als de voetbalclub zich deze zomer niet noemenswaardig versterkt. Totti, die al zijn hele carrière bij de Italiaanse club speelt, heeft voorzitter Franco Sensi een ultimatum gesteld. „Mijn prioriteit is om bij Roma te blijven, maar we heb ben een team nodig dat kan strijden om de titel", aldus de aanvoerder in de Italiaanse sportkrant Gazzetta dello Sport. Totti wil uitsluitsel over de samenstelling van de spelersgroep, wanneer hij terugkomt van het Europees kampioenschap in Portugal. Hij zou de namen hebben ge noemd van vier geschikte spelers, onder wie Edgar Da vids en Christian Vieri. Uit respect voor Roma wil Totti niet voor een ander Itali aanse club spelen. Zijn voorkeur gaat uit naar Real Ma drid. ANP/AFP RUSWIJK - Motorcrosser Mare de Reuver is minimaal twee maanden uitgeschakeld. Onderzoek in het ziekenhuis wees gisteren uit dat de Neder lander zondag tijdens de Grand Prix van Duitsland zijn zevende nekwervel heeft gebroken. De Reuver sloeg in Teutschenthal in de tweede manche over de kop, nadat hij hard in aanra king was gekomen met de Frans man Michael Maschio. Hij zal minimaal zes weken een nek- kraag moeten dragen. ANP Hnnr Leon ten Voorde DEN HAAG - Voor het seizoen nas Didier Deschamps nog bang dat zijn ploeg niets te zoe ken had in de Champions Lea gue. Gisteravond stapte AS Mo naco ten koste van Chelsea de fi nale binnen. Het werd, na de 3-1-thuiszege, in Londen 2-2. Het Prinsdom heeft er weer een sprookje bij. FC Porto-AS Monaco; de finale van de Champions League I krijgt op 26 mei in Gelsenkir- chen een sensationele bezetting. Waar de grootmachten uit de traditionele toplanden opzichtig faalden, trokken twee stuntploe- gen uit Portugal en Frankrijk de laatste maanden brutaal en on verschrokken door Europa. Mo- naco zette de laatste stap naai de eindstrijd gisteravond bij Chelsea. Nadat de Monegasken thuis al met 3-1 hadden gewon nen. werd het op Stamford Bndge 2-2 en daarmee plaatste de Franse kampioen zich voor het eerst in de historie voor een Europese finale. De glanzende triomftocht van Monaco komt voor iedereen als een volslagen verrassing. Maar wie in de poule met 8-3 van Dep- ortivo wint, wie de sterren van Real Madrid vernedert en wie als laatste obstakel de zilver vloot van Chelsea tot zinken brengt, staat volkomen terecht in de finale. Dat blijkt ook nog eens uit de statistieken: Monaco scoorde in twaalf duels 27 keer en is daarmee zonder enige con currentie de meest productieve ploeg van de Champions League dit seizoen. Bovendien heeft het met Morientes (negen treffers) ook nog eens de topscorer van het prestigieuze toernooi in huis. Het is eigenlijk niet voor te stel len, maar in de voorbije zomer was de club met een schuld van 50 miljoen euro feitelijk failliet. Maar aan de hand van trainer Didier Deschamps („Hij is de lie- velingszoon van God", zei de Franse voetballegende Platini al eens) en de fantastische midden velders Rothen en Giuly en de Spaanse geweldenaar Morientes bleek het elftal sportief nog al tijd springlevend te zijn. Mona co is een mengeling van tech nisch vernuft en gestaalde onver zettelijkheid en tegen die mix is vooralsnog niemand bestand. Honden In navolging van Real beet ook die andere miljoenenploeg, Chel sea, zich stuk op de jonge, greti ge honden van Monaco. Dat ge beurde in een tweeluik dat vele malen boeiender was dan die an dere halve finale tussen Deport - ivo en Porto. Monaco en Chelsea haalden in beide duels alles naar boven wat knock-outvoet- bal zo aantrekkelijk maakt. Bei de ploegen trokken de lijn van vijftien dagen geleden gistera vond bij de return in Londen door en dat leverde vooral voor rust een meeslepend schouwspel op. Chelsea begon overweldi gend, pinde Monaco vast en had na 41 minuten al de gewenste 2-0-voorsprong op zak na prach tige treffers van Gronkjaer en Lampard. Monaco was even ver suft, maar op slag van rust legde verdediger Ibarra het kolkende Stamford Bridge het zwijgen op: 2-1. Zoals zo vaak dit sei zoen leidde de gouden linker van Rothen die treffer van Mo naco in. Die domper haalde de angel uit het spel van het furieus gestarte Chelsea en na een uur spelen werd het duel van al zijn span ning beroofd. De manier waar op dat gebeurde was een stre ling voor het netvlies. Morientes zette de aanval op, vond Bernar- di in een heerlijke combinatie en rondde het vervolgens zelf af: 2-2. Voor Chélsea, dat met de Neder landers Melchiot en Hassel- baink aantrad, betekende die treffer het einde van alle mooie dromen. Vanaf het ereterras keek de Russische eigenaar Abramovitsj lijdzaam toe. Zijn investering van 1.60 miljoen eu ro zal dit seizoen niet uitmon den in'een grote prijs. In plaats daarvan meldt het arme Monaco (hoe is het mogelijk in een belas tingparadijs waar de rijken der aarde wonen) zich op 26 mei in de Arena auf Schalke in de ere galerij van het Europese voet bal. Chelsea (Eng) - AS Monaco (Fra) 2-2 (2-1). 22. Gronkjaer 1-0. 44. Lamperd 2-0, 45. Ibarra 2-1, 60 Morientes 2-2. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Gele kaart: Gronk jaer, Cole, Johnson (Chelsea), Evra, Bemardi, Rothen (AS Mona co). Aantal toeschouwers: 42.000. Chelsea: Cudicini; Melchiot (64. Jo hnson), Gallas, Terry em Bridge; Gronkjaer, Lampard, Geremi (69. Parkeren Cole; Gudjohnsen en Hasselbaink (69. Crespo). AS Monaco: Roma; Ibarra, Rodri guez, Givet en Evra; Bemardi, Cis- se, Giuly (67. Prso) en Squillaci (46. Plasil); Morientes (81. Nonda) en Rothen. GPD Fernando Morientes schiet voor AS Monaco de 2-2 binnen. Chelsea-verdediger William Gallas komt te laat met zijn sliding. foto Jed Leicester/RTR Hardloper Troy Douglas (41) heeft de laatste sprint van zijn sportcarrière in gezet. Deze zomer moet die leiden tot het hoogtepunt van zijn carrière: een olympische medaille op de 4 x 100 me ter estafette. De man van Bermuda, die sinds 1998 uitkomt voor Neder land, is ervan overtuigd dat het brons voor het grijpen ligt. En zilver„Het is Amerika tegen de rest van de we reld, en wij zijn de rest van de we reld." door Wilko Voordouw DEN HAAG - Jazzmuziek klinkt uit de luidsprekers. Troy Douglas zit in zijn huiskamer in Den Haag, lurkt aan een fles gezondheidsdrank. Zijn ver haal wordt met grote regelmaat onder broken door lachsalvo's. Van zenuwen of spanning is geen sprake. „Relaxt, man." Zenuwen en spanning zijn pas nodig over pakweg honderd dagen. Dan hoopt Troy zijn 'finest hour' te be leven in Athene. Samen met Caimin Douglas, Patrick van Balkom en Timothy Beck vormt hij het kwartet, dat afgelopen zomer vriend en vijand verraste met een vier de plaats op de estafette tijdens het WK in Parijs, vorige week omgezet in brons vanwege een dopinggeval bij de Britten. De Nederlanders schaarden zich met die prestatie onder de kans hebbers voor een olympische medgil- le, op een nummer, dat tot nu toe was voorbehouden aan de typische sprint- landen als de VS, Engeland of Jamai ca. "Sport zat in onze familie. Onze ouders moedigden ons aan onze droom te volgen." Hij was de jongste thuis. Broer Allan was een talentvol cricketer. Op Bermuda, een Britse ko lonie van 65.000 inwoners in de Atlan tische Oceaan, vijftienhonderd kilome ter ten oosten van de VS is cricket de nationale sport. Allan werd professio nal in Australië. Broertje Troy bleef achter op de boerderij "Wat hij deed, vond ik zo cool. Plet eni ge dat ik dacht was: 'Dat wil ik ook'. Allan heeft me twee zaken geleerd: dis cipline en de passie voor de sport. Je traint om de perfectie te bereiken. Hij heeft me op dat pad gezet. Hij kocht, toen ik op school wat kleine wedstrijd jes had gewonnen, mijn eerste paar sprintspikes. Als ik ben waar ik nu ben, is dat mede aan hem te danken." Troy Douglas is 41 jaar en nog steeds een wereldtopper in de atletiek. Je ziet wel eens oudere atleten bij het boogschieten of de paardensport, Naar de sprint is een domein voor sporters tot pakweg dertig jaar. Hij be- at het Nederlands record op de 100 (10.09 seconden) en 200 meter (20.19). 'Papa Troy' is van 30 november 1962. Zoon van een pachtboer uit Smith's Parish, Bermuda, jongste uit een gezin met zes kinderen. Op Bermuda leerde Douglas discipline. Met dank aan het Engelse schoolsysteem. Bermuda is, anders dan Jamaica of Barbados, geen eiland waar sport heel hoog in het vaandel staat. De talentvolle atleet - bij het hoger aangeschreven cricket en voetbal was hij goed, maar niet goed genoeg - trok in 1984 naar Amerika. „Ik leerde de 'kick ass-mentaliteit' van de Amerikanen." „In diezelfde periode overleed mijn moeder. Ik kon me niet meer motive ren. Terug op het eiland heb ik lang ge praat met mijn vader. Die zei: 'volg je passie. Leer leven met het verlies. Volg je droom, dan pas ben je geluk kig.' Het gevoel kwam weer. Ik klom op uit het dal, had weer plezier in het lopen en haalde de Spelen van 1988." Hij reikte op de Spelen tot de halve fi nale bij de 200 meter. „Dan sta je in de callroom (wachtkamer), samen met mensen als Linford Christie en Carl Lewis. Toen vroeg ik me ineens af: 'What the fuck doe ik hier?' Op de in- loopbaan zat ik helemaal in de wed strijd, maar in die wachtkamer raakte ik ineens geïntimideerd, door die gro te namen, door hun blikken van 'jou vreet ik op'. De ballon was leeg, het werd niks." Hij besloot verder te trainen, maakte in 1991 kennis met Henk Kraaijenhof, de Nederlandse kampioenenkweker. „Met die man wilde ik trainen. Een jaar later was het zover. Ik werd toege laten tot de groep van Henk. Kraaijen hof vond dat mijn loopstijl verbeterd moest worden. Hij vond dat ik als Gi'oucho Marx liep. In korte tijd ont leedde hij mijn stijl, he tore me to pie ces." „Nu loop ik goed, voeten recht, rechte torso. Henk Kraaijenhof is mijn twee de vader. Hij heeft maar heel weinig woorden nodig om mij te motiveren, het is meer finetuning wat we doen, fijn afstemmen. Zo analyseert hij mijn races. Meestal weet ik instinctief al waar hij commentaar op gaat leveren. Ik hoor zijn stem, maar eigenlijk hoor ik de stemmen van mijn moeder en va der. Via Henk houden ze contact met me." Nandrolon Het ging goed met Troy de atleet. Hij oogstte records en ook persoonlijk liep het allemaal lekker. In 1998 kreeg hij een Nederlands paspoort. Hij was in tussen met een Nederlandse ge trouwd, had zich hier gevestigd. „Ik voel en voelde me ingeburgerd. Dit is een prima land." In 1999 stortte de zorgvuldig opgebouwde wereld in. De herinnering aan dat jaar maakt hem emotioneel. „Mijn vader overleed. Ik ging naar Bermuda voor de begrafenis. Toen ik terugkwam in Nederland zei mijn toenmalige vrouw dat ze van me wilde scheiden. Ik was zo fucked-up. Daar na kwamen de Nederlandse kampioen schappen in Apeldoorn. Ik liep, won en onderging een dopingtest. Het nandrolongehalte was te hoog! Man, ik snapte er niets van. Zelfs de stom ste atleet van de wereld weet dat fuckin' nandrolon zó opgespoord kan worden. Je denkt toch zeker niet dat ik mijn carrière op het spel ga zetten voor die shit van een nandrolon! „Niemand begreep wat er aan de hand was. Zou het te maken hebben met een vervuild voedingssupplement? Of was er sprake van opgehoopte agres sie als gevolg van mijn persoonlijke problemen, die maakte dat mijn gehal tes te hoog waren geworden." Wat volgde was een schorsing van twee jaar voor alle internationale wedstrij den. In Nederland werd getwijfeld aan de schuld van Douglas. Hij mocht na een lange procedure hier wel aan wedstrijden deelnemen. In afwachting daarvan 'zoop ik whisky en rookte si garen, verbeet mijn woede'. „Henk Kraaijenhof bleef in mij gelo ven. Hij wilde mij helpen terug te ko men na mijn internationale schorsing van twee jaar. Bij de trainingen moe digde schaatser Erben Wennemars mij aan om vooral verder te gaan. Hij wil de me zien op de volgende Nederland se kampioenschappen. Daar liep ik 10.33 en 20.78, zonder wintertraining. Voor mij was dat het sein om verder te gaan. Ik wilde niet de geschiedenis in gaan als 'the nandrolon-güy'." Troy Douglas kreeg zijn leven weer op de rails. Hij miste als gevolg van de schorsing de Olympische Spelen van Troy Douglas: „Ik wilde niet de geschiedenis ingaan als 'the nandrolon-guy'." foto Harmen de Jong/GPD 2000, maar was vastbesloten om dit jaar nog eenmaal op het hoogste ni veau zijn kunsten te vertonen. „Ik ben nog nooit zo vroeg in vorm geweest. Ik ben nu in 10.1-vorm." De grootste me daillekansen dicht hij zich toe met de estafetteploeg. Dat gebeurt met atle ten, die individueel op de honderd me ter niet tot de absolute wereldtop be horen. Hij verklaart dat als volgt: „Blind ver trouwen. Je moet blind vertrouwen op degene die je het stokje geeft en niet bang zijn. Als je 'pak' hoort, moet je grijpen. Iedereen heeft in de estafette zijn eigen taak. Timothy Beck is de eer ste loper. Dan volg ik. Patrick van Bal- kom loopt de bocht en Caimin maakt de race af. Bij ons moet de aflossing perfect zijn. Als het estafettestokje goed wordt doorgegeven winnen wij per keer 0,3 seconde." Jazz Als de Olympische Spelen in Athene zijn afgerond, begint een nieuw leven. Het draait om zijn tweede passie, de jazz, die hij zeker de eerste tijd nog gaat delen met de sport. „Want ik moet zeker een jaar aftrainen." Vanuit Den Haag reizen zijn gedachten terug naar Bermuda. Daar, bij zijn broer Vernon ligt de verantwoordelijkheid voor de tweede passie. „Hij is pia nostemmer van beroep en leerde me van muziek te houden." Aan de muren van zijn Haagse huis hangen de bewij zen naast elkaar. Startnummers en badges van wedstrijden, posters van North Sea Jazz en van Miles Davis. „The boss", noemt Douglas hem teder. Troy doet de public relations van het label Challenge Records. „Volgende week ligt mijn eerste cd in de winkel. Niet dat ik zelf muziek ga maken, maar ik heb van mijn bazen een cd mogen samenstellen met mijn favoriete muziek. De disc heet Troy's Choice. Er staan nummers op van Mi- les Davis, maar ook van George Benson, Stanley Clarke en anderen. Toegankelijke jazz, een introductie. Als deze eerste cd een succes wordt, komt er snel een tweede met wat stevi ger materiaal." „Mijn toekomst ziet er geweldig uit. Ik blijf in Nederland. Ik ga cd's ma ken, ik hoop dat ik ooit een eigen jazz- radioprogramma kan gaan maken, 'Chillin' with the Troy' of zoiets. Daar naast blijf ik actief in de sport. Ik geef de hockevmeiden van Klein Zwitser land nu al looptraining, en ik zie ook wel wat in een rolletje bij ADO Den Haag. Die voetballers kunnen nog wel wat leren van de atletiek. Hoe ze een sprint aantrekken, remmen, wenden. Misschien dat ik ze daarbij kan hel pen." GPD door Edward Swier DEN HAAG - Jans Koerts leeft nog! „Gelukkig wel ja." Zijn helm was helemaal doormidden en gold als stille getuige. Zelf kon hij zich helemaal niets her inneren van zijn val in de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. Dat hij veel geluk heeft gehad, besefte Jans Koerts gisteravond in het ziekenhuis bed echter ook. De Nederlandse wielrenner in Belgische dienst (Chocolade Jac ques) vloog in de afdaling van de Cassel uit de bocht. Zieken broeders troffen hem, na een val in de diepte van zo'n tien meter, bewusteloos aan. De coureur had een muurtje op een haar na gemist. „Je kunt stellen dat ik geluk heb gehad. Maar dat moet een ander mij vertellen, want ik kan er zelf niets van herinneren." Koerts voelde zich gisteravond in het ziekenhuis van Haze- brouck, een dorpje in Frans-Vlaanderen moe, „vooral heel moe." Koerts heeft een her senschudding. En had veel ge luk. „Het had erger kunnen aflo pen, ja." Klim De eerste etappe in de Vierdaag se van Duinkerken was een klei ne tachtig kilometer oud toen de klim van Cassel opdoemde. Een pittig bultje, maar omhoog niet al te link. De afdaling was daar entegen, onder de omstandighe den van gisteren, ronduit gevaar lijk. De kasseien waren glibberig ge worden door de regen. Het kon niet anders of er zouden onge lukken gebeuren, voorspelden wielerliefhebbers langs de kant van de weg. Toen de weg naar links afboog ging het inderdaad mis. Jans Koerts miste de bocht en ging rechtdoor. Hij reed dwars door dicht struikgewas, had alle geluk dat hij geen boom raakte. Koerts tuimdelde al met al tien meter naar beneden. Am per een meter van een muur kwam de onfortuinlijke coureur tot stilstand. Toen even later een viertal zie kenbroeders de coureur, na een gevaarlijke afdaling, hadden be reikt, bleek Koerts buiten be wustzijn. Eenmaal weer bij ken nis, na het toedienen van zuur stof, kon hij niet vertellen wie hij was. Uit angst voor nekletsel kreeg de renner een kraag om, telkens zakte Koerts daarna weer weg. De coureur werd over gebracht naar het ziekenhuis van Hazebrouck. Ploegleider Johan Capiot van Chocolade Jacques was lang on wetend van de valpartij. De koersradio had de val van Koerts niet gemeld. „Het was langs alles en iedereen heenge gaan. Daar heeft de jury later ex cuses voor gemaakt." Uren na het incident bezocht Capiot zijn pupil Koerts in het Noord-Fran se ziekenhuis, dat hij vannacht overigens verruilde voor een hos pitaal in Antwerpen. Capiot: „Het is vervelend dat hij is ge vallen, maar we moeten van ge luk spreken. Al moet je met een hersenschudding trouwens wel oppassen. Hij zal zeker een aan tal dagen rust moeten nemen." Capiot hoopt Koerts in de Tour de Picardie, half mei, weer in te kunnen zetten. In de tumultueuze etappe van Duinkerken naar Steenvoorde, die werd gewonnen door Cofi- dis-sprinter Jimmy Casper, viel overigens bijna tien procent van de coureurs uit. Onder de twaalf afgestapte renners was ook Ser- vais Knaven. De renner van Quick Step, terug in competitie na een tijdje gas terug te hebben genomen, blesseerde zijn rech terknie bij een valpartij. De wond moest worden gehecht, ook Knaven zal enkele dagen rust moeten nemen. GPD LONDEN - Giovanni van Bron ckhorst mag vertrekken bij Ar senal. Dat heeft trainer Arsene Wenger gisteren gezegd. De Nederlandse linkerverdedi ger speelt momenteel op huurba- sis voor FC Barcelona, maar mag van Wenger permanent naar de Spaanse topclub, mits de Catalanen een transfersom overmaken naar de Londense vereniging. Volgens Wenger is er nog geen definitieve overeenkomst tussen Barcelona en Arsenal, maar is het de wens van Van Bronck horst (29) en Barga dat hij defini tief verhuist naar Spanje. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15