Boetekleed over sloop Walstraat Veere bouwt meer huizen PZC scheldejazz Handel bloeit op koude vrijmarkt skeelers Zeeland heeft de mooiste paden voor B en W Vlissingen: publiceren definitieve vergunning was beter geweest Dag van het VVD-politici op werkbezoek agenda Kettingbotsing in Middelburg Vierdaagse 2004 4 5 6 juni, Terneuzen 11 Vlissingen subsidieert bevrijding Brand woning Schuitvaartgracht Dronken automobilist rijdt sloot in Wizard of Oz in Poortvliet Weer rechtuit op Zandkreekdam rfnnr Ab van der Sluis VLISSINGEN - Achteraf was het beter geweest om de defini tieve sloopvergunning voor de Walstraat 54-60 in Vlissingen toch te publiceren. Dat ant woordt het college van B en W op schriftelijke vragen van de Lokale Partij Vlissingen (LPV). Zeeuwse Platteland OOSTBURG - De eerste dag van het Zeeuwse Platteland vindt op 9 juni plaats in de Eure- giotuinen in .Oostburg. 's Mor gens geven drie inleiders hun vi sie op de toekomst van het Euro pese platteland na 2006. In dat jaar wordt het nieuwe land bouwbeleid van de Europese Unie van kracht. I De inleiders zijn L. van Depoe- le. hoogleraar te Leuven, J. van i der Ploeg, hoogleraar te Wage- 1 ningen en A. van den Brand, I voorzitter platform Biologica. Na de inleiders begint een fo rumdiscussie over de Zeeuwse kansen op een vitaal platteland. In het forum zitten onder ande ren maatschappelijk onderne mer A. Wisse, ZLTO-bestuurder P, de Koèyer; P. Rüpp, gedepu teerde landbouw Noord-Bra- i bant en Zeeuws gedeputeerde voor plattelandsontwikkeling A. Poppelaars. 's Middags begint een informa- tiemarkt over Vitaal Platteland Zeeland. De Zeeuwse theatergroep Ba- i salt verzorgt een optreden en R. Lubbersen van Scoop gaat in ge sprek met bezoekers over kan sen en bedreigingen voor het platteland. Picnic maakt muziek en er is af sluitend een happy hour met streekproducten. Het programma omvat een och tendbijeenkomst, die begint om 10.30 uur; en een middagpro gramma dat duurt van 13.00 tot 17.30 uur. GOES - Europarlementlid Jan Mulder (VVD) brengt morgen een werkbezoek aan Zeeland. Hij wordt vergezeld door Aly Wisse, kandidaat voor het nieu we Europarlement. Tijdens hun bezoek staat centraal 'het aan passingsvermogen van de Zeeuwse landbouw'. De twee politici zijn te gast bij de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging in Wemeldinge en agrarische make laardij Ac vast van der Slikke in Ellemeet. Ook wordt een bezoek gebracht aan projecten die zijn uitgevoerd met subsidie van de Europese Unie (in het kader van de plattelandsontwikkeling). Zo wordt in de Wilhelminapolder een project voor aanleg van na tuurvriendelijke oevers en wa terberging bekeken. Het college had de sloopvergun ning niet gepubliceerd, omdat niemand schriftelijk of monde ling op- en aanmerkingen had bij het volledige sloopplan en de vestiging van een tijdelijke He- ma-vestiging in de Walstraat. De Hema wil een tijdelijke win kel bouwen in de Walstraat 54-60. De voorgevels van 54-56 moesten blijven staan, omdat de ze beeldbepalend zijn. De pan den Walstraat 58-60 hebben geen cultuurhistorische of beeld bepalende waarde. Bij het ma- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Skaten is fun, skeeleren is sport. De Middel- ken van het bestemmingsplan in de binnenstad zijn alle panden in de binnenstad door een onaf hankelijke deskundige beoor deeld op hun cultuurhistorische of beeldbepalende waarde. Bij de vaststelling van het bestem mingsplan is de gemeenteraad daarmee akkoord gegaan. Aanlegvergunning In het bestemmingsplan staat dat de sloop van beeldbepalen de panden gekoppeld is aan een zogeheten aanlegvergunning. burgse skeelervereniging SKA doet aan sport, dus hebben de meeste leden vijf wieltjes onder hun voeten. Volgende week be- Verder is in het bestemmings plan een voorschrift opgeno men, dat voorafgaand aan het verstrekken van de vergunning mensen de mogelijkheid moeten hebben om hun mening kenbaar te maken. Er is, aldus het colle ge in zijn antwoord, dus geen verbod tot sloop. Niet beeldbe palende panden (Walstraat 58-60) mogen zonder meer ge sloopt worden. Daarvoor geldt alleen de bouwverordening, waarin regeltjes staan voor vei ligheid en het scheiden van en gint het seizoen met een toer tocht over Walcheren. De vereniging is vier jaar gele den opgericht, omdat er in Zee land geen officiële skeelerclub was. De leden skeeleren in de zo mer en schaatsen in de winter, op de ijsbaan in Breda. „We zijn een kleine vereniging", vertelt Cor Schipper. „We leven in een tijd waarin mensen zich niet meer willen binden." Maar juist bij skeeleren heeft een vereniging nut, Je kunt er de juiste techniek leren (dubbel afzetten en diep zitten) en je kunt trainen in een groepje. De Middelburgse vereniging houdt daarnaast regelmatig toer- STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE Dorpsplein. 19.00-21.30 uur: Jongerenbus; MIDDELBURG Sportpark Kruitmolen- laan, 14.00-21.00 uur: Sport- en Faith- week. georganiseerd door de Baptisten gemeente en Athletes in Action; VEERE - Stadhuistoren. 15.00 uur: Be speling carillon door Kees van Eersel. verwerken van sloopafval. Wordt aan die regels voldaan, dan moet een gemeente een sloopvergunning afgeven. Achterwege Het volledige sloopplan, dus in clusief de panden 58-60, heeft vier weken ter inzage gelegen. Gedurende die maand heeft nie mand gereageerd. Daarmee is, aldus B en W, voldaan aan de voorschriften. Vervolgens is de sloopvergunning verleend, het college heeft een publicatie van tochten, variërend in afstand van twintig tot honderd kilome ter. Skeeleren is lichter dan skaten op vier wielen, zegt Schipper. „Je kunt veel grotere afstanden afleggen en je gaat veel harder." Snelheid De lange toertochten worden met een gemiddelde boven de twintig kilometer per uur afge legd, tijdens trainingen worden snelheden van dertig kilometer per uur gehaald. „En je kunt niet echt remmen. Het is alles of niks." Toch gebeuren er met skeeleren bijna nooit ongelukken. Skeeler aars dragen ook nauwelijks be scherming, alleen de verplichte helm. „Kniebeschermers zijn niet nodig. Op je knieën val je bijna nooit. De gemeenste val maak je eigenlijk als je stil staat en ineens achterover slaat. Je moet behendig zijn, de mensen bij onze vereniging zijn goed ge traind." Rustige wegen In Zeeland worden veel toertoch ten gereden. Van de twintig tochten in het district Zuid -Limburg, Brabant en Zeeland - de definitieve vergunning ver volgens achterwege gelaten, om dat er toch niemand had gerea geerd. „Achteraf bezien erken nen wij dat het beter was ge weest, dit wel te doen. Het is echter niet zo dat de verleende vergunning daardoor onrecht matig zou zijn." B en W antwoorden dat het col lege tegemoet is gekomen aan het advies van de monumenten commissie om de voorgevels van de Walstraat 54-56 niet te slo pen. zijn er tien in onze provincie. Dat komt vooral door de goede en rustige wegen, denkt Schip per. „We hebben de mooiste pa den van Nederland. Ik krijg re gelmatig verzoeken van mensen uit andere delen van het land om routes te verstrekken." De bijzondere toertochten, zoals het rondje Oosterschelde in juli, trekken deelnemers uit Fries land, Overijssel en een enkeling uit Duitsland, In het noorden van Nederland zitten de fana tiekelingen, hoewel ook Zeeland een paar goede wcdstrijdskeeler- aars kent, De Oosterscheldetocht begint in Middelburg en gaat over Zierik- zee en Burghsluis weer terug. Al leen goed getrainde skeeleraars zijn in staat om hem uit te rij den. Evenementen De skeelervereniging houdt dit seizoen vijf evenementen, drie vrije tochten, waarin iedereen in zijn eigen tempo kan rijden, een pelotontocht, waarbij in een groep wordt gereden en een wed strijd. Meer informatie over de tochten is te vinden op www.skate- bond.nl/ska door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere willen de achterstand in woning bouw zo snel mogelijk inlopen. Daarvoor is een werkgroep Wo ningbouw in het leven geroepen. Het college wil dit jaar niet de geplande 46 huizen, maar een to taal van zestig woningen (laten) bouwen. Dat staat in de eerste bestuursrapportage van 2004. Tot 2006 mogen er gemiddeld*51 woningen gebouwd worden in de gemeente Veere. De toekom stige uitbreiding in Oostkapelle is op z'n vroegst eind 2005, maar 2006 ligt meer in de ver wachting. In datzelfde jaar ver wacht de gemeente ook grond te kunnen uitgeven in het bestem mingsplan Nimmerdor (Grijps- kerke). Aangezien de gemeente zelf geen huizen bouwt, betekent de extra inspanning dat voor zestig huizen kavels uitgegeven moe ten worden of bouwvergunnin gen afgegeven moeten worden. De speciale werkgroep heeft in middels bekeken welke kavels onmiddellijk in de verkoop kun nen. Het college wil ook de uit gifteprocedures voor kavels ver snellen en bestemmingsplannen zo snel mogelijk vaststellen. Bezwaren Mensen die bezwaar hebben in gediend tegen een bestemmings plan, worden intensief begeleid in de hoop de bezwaren zo snel mogelijk op te kunnen lossen. Tot vorige maand had het ge meentebestuur 42 kavels uitge geven (10 Vrouwenpolder/ Noorddijk, 6 Veere/ Sanden- burgh en 23 Domburg/ Brouwe rij weg). Tot december willen B en W nog bouwvergunning uitge ven in het uitbreidingsplan Big- gekerke (1), Sandenburg (11), Vrouwenpolder/ Noorddijk (6), Domburg/ Brouwerijweg (9) Serooskerke/ Molenhoek II (14). Direct na de bouwvakantie zal de Woningstichting Walcheren ook beginnen met de bouw van een woonzorgcomplex met 23 woningen, een servicepunt voor ouderen en een kinderdagver blijf in het plan Brouwerijweg in Domburg. Ook vindt er mo menteel overleg plaats tussen de provincie, de gemeente Veere en de woningstichting over de bouw van een woonzorgcom plex aan de Grindweg in West- kapelle. Met name de omvang van het complex staat ter discus sie. B en W van Veere zien geen 'reden af te wijken van de geko zen locatie. Kust In de eerste bestuursrapportage meldt het Veerse college ook dat de uitwerking van het Parkeer- beleidsplan Kust wellicht vertra ging oploopt. In maart werd be sloten om dit jaar nog geen ver- gunningparkeren in te voeren. Het college zou proberen om in Domburg en Zoutelande maatre gelen te nemen die het parkeer probleem op piekdagen moesten oplossen. Er vinden op dit mo ment onderhandelingen plaats om gronden aan te kopen aan de rand van de twee kustdorpen. Die kavels moesten gebruikt worden als overloopterrein. De onderhandelingen verlopen stroef. Voor de stad Veere is het de be doeling dat een plan voor het volledig afsluiten van het cen trum wordt uitgewerkt. De ge meente bekijkt ook samen met een leverancier van fietsparkeer- systemen of het mogelijk is in Domburg het fietsparkeerpro- bleem op te lossen. MIDDELBURG - Op de Toren- weg in Middelburg zijn gisteren rond 14.00 uur drie personen auto's licht beschadigd bij een botsing. Een 46-jarige Vlissing'- se automobiliste kon niet meer öp tijd stoppen toen de auto's voor haar afremden. Ze reed achterop een 36-jarige Vlissin- ger, die op zijn beurt weer door schoof tegen de auto daarvoor. Deze werd bestuurd door een 36-jarige vrouw uit Goes. Alle auto's konden op eigen kracht hun weg vervolgen. VLISSINGEN - Wandelclub De Vrolijke Tippelaars houdt vanaf maandag 10 mei de 44ste editie van de Avondvierdaagse. Deel nemers kunnen kiezen uit 5 of 10 kilometer. redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Advertentie www.scheldejazz.nl donderdag 6 mei 2004 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met zijn ca puchon op staat Manlap voor het stadhuis, midden in de kille wind. Nog even, dan gaat hij naar huis. De stoffen bloemen die hij met zijn moeder heeft ge maakt, staan nog keurig in de doosjes. Zijn handelswaar is niet echt in trek. „Ik heb maar een klein beetje verdiend", vertelt hij. De Markt in Middelburg doet op de ochtend van bevrijdings dag zijn naam eer aan. Honder den kinderen hebben ladingen handelswaar van zolder ge sleept. De belangstelling voor de spullen is groot, het is drin gen voor het serviesgoed," de boeken van de leesclub, de langspeelplaten en het speel goed. Oude bekenden, zoals de snijboonmolen, de slacentrifu ge en de legpuzzel zijn weer op gedoken. Knuffels Knuffels liggen in rijen te koop. Asja Cornelissen heeft een vuilniszak vol. „Dat krijg je met drie kinderen", lacht ze. „De oudste is inmiddels acht tien. En dit is nog niet eens al les, de rest willen ze graag hou den." Haar knuffelbeesten zijn wel bijzonder, vindt ze zelf. Ze houdt een opossum omhoog. „Die komt uit Australië, daar hebben we gewoond. Die kim je hier niet krijgen. Haar zoon Beau loopt pas echt binnen. Hij heeft zijn oude kaartenverzameling te gelde ge maakt. Pókemon en Magie inte resseren hem niet meer. Hij spaart alleen nog Yu-Gi- Oh!-kaarten. Met zijn verzame ling heeft hij inmiddels 56 euro verdient. „Hij heeft meer suc ces dan zijn moeder", lacht As- ja. Konijn Hans Dekker biedt zelfs een ko nijn te koop aan. Een fotootje moet klanten over de streep trekken, want het konijn is thuis gebleven. „Dat is natuur lijk niks, hier met zo'n beestje. Hij is nog maai' zeven weken oud." Het broertje of zusje van de hangoor is al verkocht, ge woon aan huis. Voor twaalf eu ro ('winkelprijs twintig') kan het beestje bi] de familie Dek ker worden opgehaald. Nichal staat met zijn oranje pet achter een kleed vol met cd-roms. Alleen de nieuwste Zo nu en dan brak de zon nog door op de Markt in Middelburg, waar gisteren de verkopers op de traditionele vrijmarkt hun waren aan de man trachtten te brengen. foto's Lex de Meester computerspelletjes houdt hij zelf. de rest mag weg voor tien eurocent. „Ik ben aan het spa ren voor een mp3-speler", legt hij uit. En dat gaat sneller dan de prijs van zijn handelswaar doet vermoeden. „Ik heb 25 eu ro verdiend." De winst zat hem vooral in de stripboeken. Die zijn al bijna allemaal weg. Tegenover het stekje van Man lap doet Ilja Davidse inmiddels een tukje. „Ik moet hem wak ker maken als we honderd euro hebben", grapt zijn vader Nico. Maar dat zit er niet in, denkt hij. Zij zijn voorbereid op de ij zige wind, die af en toe onder de kleedjes slaat. „De spullen verwisselen vanzelf van eige naar", gniffelt Davidse. VLISSINGEN - De Stichting Steun Bevrijders van Wal cheren 1 tot en met 8 november krijgt tienduizend euro van de gemeente Vlissingen. De stichting had om 8900 eu ro gevraagd. In november is het zestig jaar geleden dat de geallieerden Walcheren bevrijdden. De stichting wil dat op grootse wijze vieren. B en W van Vlissingen willen het initiatief financieel steunen. Bij elk lustrum worden extra activiteiten georganiseerd om de bevrijding te herdenken. Dat gebeurde onder meer in 1999 bij de 55-jarige herdenking en in 1994 bij het be zoek van koningin Beatrix. VLISSINGEN - In een woning aan de Schuitvaartgracht in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag brand uitgebroken. Het vuur ontstond rond half vier op de overloop, vermoedelijk als gevolg van een defecte lamp. De bewoners van het huis waren het balkon aan de achterkant gevlucht. Het brandje was snel geblust. De brandweer heeft de woning geventileerd. De bewoners zijn voor controle naar het ziekenhuis gebracht. ZOUTELANDE - Een 27-jarige automobilist is gistermor gen in de sloot bij de Werendijkseweg in Zoutelande gere den. De man moest in de bocht uitwijken voor een tegen ligger en verloor de controle over de auto. Hij reed de berm in en kwam tot stilstand in de sloot. De man had te veel gedronken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur. POORTVLIET - Deze week worden op een boerderij aan de Hogeweg in Poortvliet opnamen gemaakt voor de musi cal The Wizard of Oz. Leerlingen van de musicalopleiding van de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam begon nen gisteren met filmen. „Wat we hier opnemen wordt aan het begin en het einde van de musical vertoont die we op 19 en 20 juni opvoeren in Theater Hofplein in Rotter dam", vertelt Mark Meesters, producer en één van de ac teurs. De opnamen worden bewerkt, zodat een stomme film ont staat in sepia, die de inleiding en afsluiting vormt van het verhaal. Voor de locatie is gekozen na een suggestie van één van de actrices en de cameravrouw Annemarie van der Sterren, afkomstig uit Poortvliet. Behalve op de boer derij werden ook opnamen gemaakt in café 't Centrum, waar een bedstede staat. De opnames gaan vandaag door, zaterdag is de laatste dag. KATS - Het verkeer op de Zandkreekdam bij Kats gaat voortaan weer rechtuit. Twee jaar lang werden auto's over een tijdelijke brug geleid in verband met de aanleg van het doorlaatmiddel, dat het Veerse Meer gaat verver sen met Oosterscheldewater. De werkzaamheden aan het doorlaatmiddel bevinden zich in een afrondend stadium. Geleidelijk wordt de omgeving weer op orde gebracht. Au to's kunnen alweer de oorspronkelijke route volgen. Het is de verwachting dat het doorlaatmiddel begin vol gende maand in gebruik wordt genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11