PZC Kreatieve Vorming in mineur De vogel moet echt lijken ai ■iiliSll PZC Buurtbus heeft genoeg chauffeurs Dow-werknemers willen niet meer met bedrijfsbus Bruynzeel in Bergen op Zoom schrapt 22 banen ■13 Stichting wil duidelijkheid van gemeente hij zoektocht naar huisvesting Axelaar rijdt veel te hard Discussie vergunning evenementen Bedrijfsbrandweren oefenen in Sas Man schiet met luchtbuks Zeeuwse broers actief bij défilé Jongens geslagen in winkelcentrum 59.95 dinsdag 4 mei 2004 Hnnr Sheila van Doorsselaer HULST - Een nieuw onderko men voor Stichting Kreatieve Vorming Hulst is afhankelijk van de toekomst van het Houten kwartier. Al zo'n zes jaar wacht de club op nieuwe huisvesting, maar de gemeente Hulst is, on danks diverse beloften, nog steeds niet over de brug geko men. De Stichting voelt zich nu van het kastje naar de muur ge stuurd. Al jarenlang opereert de Kreatie ve Vorming vanuit een oude werkplaats van gemeentewer ken op het parkeerterrein van Den Dullaert. Het 'kotje' ver keert in erbarmelijke staat, ver vangende huisvesting is hard no dig. Vier jaar geleden leek een nieuw onderkomen binnen be reik toen de squash- en tennis- hal in Den Dullaert werd ver kocht. Door deze transactie zou er wellicht geld beschikbaar ko men voor een nieuwe vleugel voor het beoefenen van kunstzin nige vorming. Deze optie liep echter op niets uit. Na diverse gesprekken met de gemeente, inspraakrondes en een schrijven naar raadsleden af zonderlijk - alle zonder resul taat - is vervangende huisves ting voor de Kreatieve Vorming nu gekoppeld aan de toekomst van activiteitencentrum het Houtenkwartier in de Hulster binnenstad. „We worden van het kastje naar de muur ge stuurd", zegt voorzitter W. Naes- sens. „Elke keer komt de ge meente weer met iets anders." door Frank van Cooten HULST - De buurtbus in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gaat vanaf half juni van start. De or ganisatie heeft voldoende vrij willigers gevonden om de bus op de weg te houden. De gemeente Hulst en de zes be trokken dorpsraden zochten naar chauffeurs voor de buurt bus. Achttien vrijwilligers heb ben op de oproep gereageerd. „We kunnen van start", zei wet houder E. de Deckere gisteren. „Toch kunnen we nog altijd wat mensen gebruiken. We moeten immers rekening houden met va kantie en ziekte. We mikken op 25 vrijwilligers. Het aantal van achttien is in elk geval genoeg om te starten." De buurtbus rijdt op het traject Clinge, Hulst, Zandberg, Graauw, Paal, Kruispolderha ven, Lamswaarde, Kuitaart, Kloosterzande, Walsoorden en Ossenisse. In de buurtbus kun- agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten en joke ren; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koers- bal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaar ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur. Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: De Lieve open; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zangkoor; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur- Kaarten; OSSENISSE Hotter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en tim- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Vanuit het stadskantoor zou het bestuur te verstaan zijn gegeven dat met de middelen die vrijko men door het afstoten van het Houten kwartier een ander on derkomen voor Kreatieve Vor ming wordt bekostigd. Slag om de arm De Hulster wethouder F. van Driessche houdt echter een slag om de arm. „Het is te vroeg om een conclusie te kunnen trek ken. Omdat de toekomst van het Houtenkwartier ter discussie staat, hebben meerdere vereni gingen en stichtingen te kampen met huisvestingsproblematiek. We willen elk geval afzonderlijk bekijken. Zeker is dat we de clubs niet willen belemmeren in het voortbestaan. We zoeken echt naar oplossingen." Naessens zegt dat hij, ondanks alles, vertrouwen heeft in een goede afloop. Momenteel heeft de Kreatieve Vorming 280 le den. Niet allemaal zijn ze voor het uitoefenen van hun hobby af hankelijk van het 'kotje' bi] Den Dullaert, maar het noodlokaal is wel het zogenaamde zenuw centrum van de club. Niets Hulst deed in het verleden meer dere toezeggingen om voor een bepaalde datum met oplossin gen voor de gebrekkige huisves ting te komen, maar dit liep tel kenmale op niets uit. Er werd zelfs gekeken naar de mogelijke bouw van een nieuw handwerk lokaal bij de school naast Den Dullaert en uitbreiding van dorpshuis De Warande in Sint Jansteen, waar de Kreatieve Vor ming terecht zou kunnen. In 2002 zag het bestuur zich bijna genoodzaakt de activitei ten voor de leerlingen drastisch in te krimpen of zelfs te beëindi gen als er niet snel een oplossing voor de gebrekkige huisvesting zou komen. Zover kwam het ech ter net niet. nen maximaal acht personen worden vervoerd. De buurtbus is bedoeld om de gaten in het openbaar vervoer in Oost-Zeeuws-Vlaanderen op te vangen. De bus verbindt de betrokken dorpen met elkaar. Het buurtbusproject is bijna twee jaar geleden geboren in Graauw, op initiatief van oud-wethouder W. Kayser. Steeds meer dorpen die kampen met slecht openbaar vervoer, slo ten zich bij het project aan. De chauffeurs rijden een door de dorpsraad uitgestippelde dienstregeling naar Hulst. Daar kunnen de passagiers overstap pen op de reguliere bussen. De deelnemende dorpen vol doen aan alle regels om een buurtbusvereniging op te rich ten, waaronder een minimum van vierhonderd passagiers. Op de lijn wordt één buurtbus inge zet. De bus wordt geleverd door openbaar vervoersbedrijf Con- nexxion. Het vervoersbedrijf on derhoudt de bus ook. merclub voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; De Roselaer, 13.30 uur: Kleding maken; 15.30 uur: Crea- en technika 10 club voor jeugd van 9 tot 12 jaar; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaret groep Bonte Avond Club; Sportzaal St.Antoniusschool, 18.00 uur: Showband de Zwaluw slagwerkgroep en streetdance; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: biljarten; 13.30 uur: Zang; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl -en lijn- dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE - Concordia, 13.00 uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur. Sjoelen. Ook het lievelingswerk van Piet Sanders, een kievit met twee jongen, is in de Axelse bibliotheek te zien. foto Camile Schelstraete AXEL - Een 28-jarige automobi list uit Axel is gistermiddag om kwart voor vijf door de politie betrapt, terwijl hij veel te hard over de Langeweg in zijn woon plaats scheurde. De man reed 132 kilometer per uur, waar zes tig de limiet is. De Axelaar moest zijn rijbewijs inleveren. door René Hoonhorst AXEL - De eerste vogel die hij ooit maakte, heeft hij lang gele den weggegooid. Het pimpel meesje was nogal vierkant uit gevallen en de vogels van Piet Sanders zijn wel van hout, maar ze mogen er niet houterig uitzien. Piet streeft namelijk naar perfectie. Handig was Sanders altijd al wel. Hij kon zijn beroep van machinebankwerker nooit uitoefenen, omdat hij in de oor log een been kwijtraakte bij een 'vergissingsbombarde ment' van de Engelsen op de Vlakebrug. Maar schilderen, houtkappen en -draaien zitten hem in de genen, waarschijn lijk doorgegeven door pa, een zeer handig molenaar. Toen Sanders een kleine twin tig jaar terug met zijn vrouw op vakantie was in Beieren, en ze een verzameling houten vo gels in een etalage zagen, meen de hij het dus toen hij zei dat hij zoiets beter kon. Het waren figuurtjes uit Chi na, Taiwan of een ander Azia tisch lage-lonenland, denkt Sanders. Maar er klopte geen hout van. „De vormen waren allesbehalve vloeiend en de kleuren sloegen helemaal ner gens op." Dat laatste ergerde hem bovenmatig, want als vo gelliefhebber en -kenner staat hij er op dat vogels worden weergegeven zoals ze er uit zien. Toen hij weer thuis was, besloot hij zelf vogelbeeldjes te gaan maken, maar dan volgens de regels der kunst. Pronkstukken Over de eerste paar exempla ren was Sanders niet helemaal tevreden. Hij plukt een rood borstje van een hoge kast dat niet aan zijn standaarden vol doet. „Kijk, het koppie is te smal en de romp niet rond en vloeiend genoeg." Hij pakt een recenter exemplaar om te laten zien hoe het beestje eigenlijk was bedoeld. „Een kwestie van ervaring hè. Je moet er ook een beetje handigheid in krijgen." Het huis van Sanders staat vol eigen werk. Pronkstukken zijn de vogels: een stuk of twintig in een vitrinekast in de kamer en vele tientallen in en op kas ten in twee slaapkamers. In het huis in Axel zijn ook ombou wen voor twee staartklokken, bijzettafeltjes, schalen, boka len, 'kunstfruit' ('je zou er toch zo in bijten'), schilderijen en beelden van egels, een ijsbeer, een visotter en mannetjes met een oud beroep (belleman, ober, schoolfrik) en een hoop metalen vlinders van zijn hand te vinden. Hij wilde tenslotte wel eens wat anders maken. Maar het hart van Piet San ders lag toch echt bij de vogels. Toen ze hem in de bibliotheek van zijn woonplaats vroegen om een deel van zijn collectie tentoon te stellen, stond het dan ook vast dat er alleen vo gels te zien zouden zijn. Hij heeft er niet zo op gelet welke vogels hij zou laten zien. „Ze moesten natuurlijk perfect van vorm en kleur zijn. Maar voor de rest heb ik vooral gekeken naar wat spectaculairdere, le vendige beeldjes. Moeders met jongen, een uil met een muis in zijn poten of een ijsvogeltje met een visje in zijn bek." Na enig nadenken, bevestigt hij dat zijn favoriete exem plaar ook in het uitleencen trum aan het Szydlowskiplein is te vinden: een kievit met twee jonkies. „Eén van de laat ste beeldjes die ik heb ge maakt." Want sinds zijn vrouw in een verzorgingshuis is opgenomen en hij het huishouden alleen moet rooien, heeft hij het kap- mesje er bij neergegooid. „Ik heb het zo druk genoeg. Ik ben 78, het is mooi geweest. Ik ga ook niet meer het hele land af om de vogels op beurzen of markten met oude ambachten te laten zien. Maar zo'n ten toonstelling in de bibliotheek is leuk. Het zou nog mooier zijn als alle vogels in een mu seum of in een bezoekerscen trum bij een natuurgebied kon den worden uitgestald. Want waarom zou ik alleen zelf van de beeldjes genieten als zoveel anderen er plezier aan kunnen beleven?" De tentoonstelling van de vo gels van Sanders is nog tot half mei tijdens de openingsuren van de openbare christelijke bi bliotheek in Axel te bezoeken. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Dow-werkne mers kunnen voortaan kiezen of ze met eigen vervoer naar het werk in Terneuzen komen, of ge bruik maken van busvervoer dat Dow Benelux betaalt. De maatregel is volgens Dow-woordvoerder W. van het Hof ingegeven door de toene mende vraag naar flexibilise ring en individualisering van de arbeidsvoorwaarden. Maar ook speelt een rol, dat veel Dow-werknemers het busver voer al lieten voor wat het was en op eigen kosten van en naar hun werk gingen. Uit een enquête die Dow heeft gehouden, bleek dat zeventig procent van de 1250 personeels leden die in aanmerking komen voor het busvervoer liever een reiskostenvergoeding krijgt om op eigen gelegenheid naar het bedrijf te komen. De overige dertig procent kan nog gewoon gebruik maken van de busdienst die Dow inzet. „Het is een reeds lang verwor ven recht en we kunnen niet van de ene op de andere dag zeggen: 'We stoppen met het busver voer'. Wel hopen we dat we de busregeling op lange termijn kunnen stopzetten. Want bijna lege bussen laten rijden, kost ui teraard veel geld." Dow verwacht niet dat het ver keer op de wegen van en naar het bedrijf veelvuldig vast komt te staan, als veel meer mensen met eigen vervoer komen. „Voor dat deze regeling er was, kwam een fors aantal mensen al met ei gen vervoer. Daar hebben we wat verkeersdrukte betreft ook niet veel van gemerkt. Het perso neel dat voor de regeling in aan merking komt, werkt bovendien in ploegendiensten. Dat bete kent dat er sprake is van een enorme spreiding van het aantal auto's door de dag heen." TERNEUZEN - De Terneuzense WD-fractie vraagt zich af of de gemeente voor elk jaar terugkerende evenemen ten formeel vergunningen moet blijven verlenen. Aanleiding is een bezwaarschrift van de Wieier- en Sup portersclub Koewacht. Als organisator van de wielerwed strijd 'de Wim Hendriks Trofee' moest de club dit jaar vier keer zoveel aan leges betalen als voorheen. Boven dien kreeg de wielerclub de vergunning officieel pas drie dagen voor de wedstrijd werd verreden. WD-fractievoorzitter W. Broekhuysen weet dat voor an dere evenementen de vergunning pas na afloop van het evenement afkwam. „We zijn als raad zelf akkoord ge gaan met de hoogte van de diverse leges, maar moeten ons eens afvragen of het afgeven van vergunningen in alle gq- vallen wel zinvol is. Het is vaak een formaliteit die voor veel onnodige kosten zorgt." SAS VAN GENT - Op het terrein van kunstmestfabri- kant Zuid-Chemie in Sas van Gent vindt woensdag 12 mei de jaarlijkse oefening van de bedrijfsbrandweerkorp sen in de Kanaalzone plaats. De gezamenlijke oefening is een initiatief van de Contactgroep Bedrijfsbrandweren Kanaalzone, die bestaat uit de korpsen van acht bedrij ven. De jaarlijkse oefening is een manier om ervaringen uit te wisselen en van elkaar te leren. Ieder korps krijgt een half uur voor de oefening. Het is geen wedstrijd, maai de korpsen worden wel beoordeeld zodat zij weten hoe ze hebben gefunctioneerd. Deelnemers zijn de brandweren van Broomchemie, Cerestar, Dow Benelux, Elocoat, Elo- pak, Yara, Philips Lighting, en Zuid-Chemie. TERNEUZEN - De luchtbuks van een 78-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen is gistermiddag in beslag ge nomen. De man stond met de luchtbuks te schieten in zijn tuin, die grenst aan een speeltuintje. MIDDELBURG - De broers Gilbert en Robert Hekhuis vervullen morgen een hoofdrol bij het traditionele défilé in Wageningen. Voor het défilé, dat wordt afgenomen door prins Bernhard, is een pipeband van 65 pipers en drummers samengesteld. Het bijzondere is dat het grote muziekkorps onder leiding staat van de twee broers. De algehele leiding is in handen van pipe-major Gilbert en voor de drummers is dat drum-sergeant Robert. Beiden zijn afkomstig uit de Zeeuwse doedelzakband Inter Scal- dis pipes and drums in Vlissingen. TERNEUZEN - Twee zeventienjarige inwoners van Ter- neuzen zijn gistermiddag door een drietal onbekenden ge slagen en geschopt bij het winkelcentrum in de Alvarez- laan. Een van de twee had kort voor het handgemeen een woordenwisseling gehad met een van de onbekenden. Daarbij werd over en weer wat geduwd. Even later wer den de twee door dezelfde personen aangesproken en las tiggevallen. De twee zeventienjarigen liepen een pijnlijk gezicht op en deden aangifte van mishandeling. door Petra Huijser BERGEN OP ZOOM - Potlood- fabriek Bruynzeel Sakura in Bergen op Zoom schrapt 22 van de negentig banen. De reorgani satie is het gevolg van de aan houdende verliezen van de on derneming, die in 2003 op een miljoen euro uitkwamen. De CNV Bouw- en Houtbond is niet blij met de gang van zaken. Zo'n tien banen verdwijnen per 1 juni bij de Bergse potloodfabri kant, de overige twaalf worden in december of januari ge schrapt. Wie zijn baan verliest, krijgt nog een jaar salaris. In de cember vorig jaar verdwenen al vijftien banen. „Hoe spijtig ook, we konden niet anders", stelt directeur J. Walthuis. „In de potloden branche hebben we te kampen met goedkope concurrentie uit het verre oosten. Dat zorgt voor een teruglopende omzet." Vorig jaar wist het bedrijf nog voor zo'n 19 miljoen euro potloden en pennen te slijten. Sinds zijn aantreden in decem ber 2003 zijn volgens de direc teur alle mogelijkheden tegen het licht gehouden om het be drijf te redden. De optie om een groot deel van de productie af te bouwen bleek daarbij de best haalbare, stelt Walthuis. „Al leen voor een aantal kleinere klanten blijven we hier produce ren, maar ook wij laten de bulk van onze potloden straks elders maken." Bruynzeel Sakura gaat daarmee door als een onderneming die producten ontwikkelt, daar de marketing voor doet en de ver koop en distributie regelt. Over vijf jaar moet de omzet dan zo'n veertig tot vijftig miljoen euro bedragen. Hoewel de reorganisa tie is goedgekeurd door de on dernemingsraad krijgt die niet direct de zegen van de Bouw- en Houtbond CNV. De bond valt vooral over het feit dat er geen officieel sociaal plan is. lp plaats daarvan krijgen werkne mers het aanbod om voor hun oude salaris een jaar in dienst te treden bij een bedrijf dat hen helpt te zoeken naar een nieuwe baan. Verklaring „In ruil daarvoor moeten werk nemers een verklaring tekenen waarin staat dat ze geen be zwaar hebben tegen hun ont slag. Als iemand lid zou zijn bij onze bond zou ik dat afraden", stelt bestuurder P. Vlaming. Volgens hem lopen de werkne mers met deze constructie het ri sico dat ze na dat jaar geen nieuw werk hebben en alsnog op straat staan. „Vervolgens zegt de uitkeringsinstantie dat het hun eigen schuld is omdat ze een contract voor onbepaalde tijd hebben laten schieten voor een jaarcontract en krijgen ze geen uitkering. Wij vinden het beter als er een rechter bij komt kijken die een heldere uitspraak doet." Directeur Walthuis begrijpt de commotie. „Maar dit is echt geen slecht aanbod. Mijn eigen contract biedt dergelijke garan ties niet eens. En mocht de uitke ringsinstantie moeilijk doen, dan helpen wij onze mensen ze ker om te bewijzen dat hun ont slag onvermijdelijk was." (Advertentie) Dow hoopt het busvervoer voor werknemers op den duur af te schaffen. foto Camile Schelstraete "28^5" i Prachtparasol f Luxueus model, doorsnee 300cm, in blauw, ecru, donkergroen en wit www.europatuin.nl na europaTuin HULST, ABSDAALSEWEG 70,0114-313738. ELKE ZONDAG OPEN: 13.00-17.00 UUR OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56.0117-452279, WOENSDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39