Vroegpensioen terug bij af Gemeenten verwelkomen plan boetes voor kleine ergernissen F ÉÜHgl Leger VS straft bewaarders martelgevangenis Irak Zorgverzekeraars achterhalen fraude L Automobilist amt bord, talf gewond Kabinet trekt toezeggingen in en legt oude voorstel op tafel darm doodskist Bevrijdingsdag open! Sharon vecht door Zeeuwse sirenes zijn in orde Manzano haalt zwaar uit Adzjarië rekent op burgeroorlog k wmmmmmmmmm Wat regen Af en toe zon, maar vanmiddag bewolkt later wat regen. Matige tot krachtige zuidenwind, maxima 13 a 14 graden. 246e jaargang no. 105 dinsdag 4 mei 2004 los nummer 1,20 Annan niet bij uitreiking Four Freedoms Awards NEW YORK - Secreta ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties komt zaterdag niet naar de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Mid delburg. De VN heeft een aantal za ken, waaronder de uitrei king van de Four Freedoms Awards, uit zijn agenda ge schrapt. Wie in de plaats van Annan naar Middel burg komt is nog niet be kend. Directeur Arend de Ru van de Roosevelt Stichting, de organisator van de Four Freedoms Awards in Mid delburg, geeft geen com mentaar. Annan wordt de hoogste van de vijf onderscheidin- toegekend, omdat de VN onder zijn leiding een nieuw elan heeft gekregen, aldus het Roosevelt Insti tuut. Rij toont zich een onafhan kelijke gidsman die zich met tomeloze energie en grote betrokkenheid inzet voor verhoging van de le vensstandaard van alle we reldburgers en het berei ken van vrede in de we reld.' Annan is de tweede secreta ris-generaal van de Vere- le Naties die de onder scheiding wordt toege kend. In 1992 viel die eer te beurt aan Javier Perez de Cuéllar. ERVLIET - Een kalf in de wei aast de N61 bij Biervliet is gis- irmiddag gewond geraakt door ■n gelanceerd verkeersbord. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het overleg tussen kabinet, bonden en werkgevers over vroegpen- sioen is terug bij af. Het ka binet heeft gisteren terugge grepen op zijn oude voorstel waarin werknemers niet lan ger belastingvrij mogen spa ren voor prepensioen. Volgens de bonden draait het zo het overleg de nek om, terwijl de werkgevers het gesprek gaan de proberen te houden. Van het kabinet mogen werkne mers vanaf 2006 niet langer on belast geld opzij zetten om voor hun 65e te stoppen met werken. Wel komt het met een overgangs regeling. Bovendien mogen werknemers toch 2,1 jaar eerder met pensioen door hun spaarte goed voor verlof in te zetten. Het kabinet trekt daarnaast het voornemen in om werknemers te verbieden te sparen voor een pensioen van meer dan 70 pro cent van het laatstverdiende loon. Werknemers met een zwaar beroep die vaak jong be ginnen met werken, kunnen de ze overwaarde gebruiken om voor hun 65e te stoppen. Dit zal voor een beperkte groep gelden. De vakcentrales FNV en CNV zijn verontwaardigd over de plannen. Ze begrijpen niet dat minister De Geus van Sociale Zaken zo snel over het overleg met de sociale partners heen stapt en eerdere toezeggingen in trekt. Loonmatiging De FNV waarschuwt dat de in greep van het kabinet grote ge volgen kan hebben voor de nale ving van het Najaarsakkoord en de afspraken over loonmatiging daarin. In een poging de dialoog tussen de sociale partners en het kabi net gaande te houden, is VNO-NCW bereid water bij de wijn te doen. De werkgeversor ganisatie wil werknemers toch de mogelijkheid geven om voor de leeftijd van 63,5 jaar met pre pensioen te gaan, zoals het oude compromisvoorstel van het kabi net luidde. Vakcentrales FNV, CNV en MHP en werkgeversor ganisaties MKB-Nederland en LTO Nederland eisen een leef tijd van 62 jaar. Voor MKB-Ne derland en CNV betekent de op merking een sprankje hoop. De FNV ziet de prepensioenleeftijd van 62 jaar als 'een absoluut eindbod'. De vakbonden krijgen bijval van de PvdA. Tweede-Kamerlid Bussemaker is 'zeer geschokt' door de houding van het kabi net, die volgens haar met de rug naar de sociale partners staat. Haar collega Bakker (D66) prijst het kabinet voor het terug grijpen naar de strakke lijn. CDA-Tweede-Kamerlid Ver burg is teleurgesteld. Ze spreekt van 'een gemiste kans'. ANP md tien voor vier verloor een i-jarige automobilist uit Axel i>deN61 tijdens een inhaalma- beuvre de controle over zijn au- ïj begon te slingeren, reed de kihterberm in en kwam tegen en verkeersbord tot stilstand, et bord brak van de paal en oog in het naast de rijbaan ge lgen weiland tegen de kop van en grazend kalf, dat hierdoor m hoofdwond opliep, et dier is ter plaatse door een erenarts onderzocht, maar 'er de ernst van het letsel is iets bekend. De auto raakte be- ÜNTIAGO - In Chili is een jodskist gemaakt met een jwmknop, voor het geval ie- land per ongeluk levend wordt egraven. ®j opgravingen blijkt soms dat overledene' bij de begrafenis log leefde en heeft geprobeerd ■ontsnappen. Als een schijndo- i'ontwaakt', dan kan hij of zij l^het nieuwe type kist op een iknop drukken. ANP/DPA Amerikaanse militairen slaan een aanval af op hun basis bij Najaf. Daarbij kwamen vijf Irakezen om het leven. Onbekenden bestookten de basis Amerikanen belegeren Najaf om de opstandige sjiitische leider Muqtada al Sadr te arresteren. met dertig mortieren. De foto Saurabh Das/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - De commandant van de Ame rikaanse troepen in Irak, generaal R. Sanchez, heeft zes militairen berispt wegens mishandeling van Iraakse gedeti neerden in de Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad. De reprimandes maken volgens The Was hington Post de facto een einde aan de militaire loopbanen van de zes officieren en onderofficieren, omdat ze geen promo tie meer kunnen maken. Een zevende Amerikaanse militair kreeg ook een beris ping, maar een minder zware. De identi teit van de zeven is niet bekendgemaakt. Het gaat in elk geval niet om de zes Ame rikanen tegen wie een strafrechtelijk on derzoek loopt wegens vermeende mishan deling en marteling van gevangen Irake zen in hetzelfde cellencomplex. Een lei dinggevende, brigade-generaal J. Karpin- ski, is er ontheven uit haar functie. Onlangs is een onderzoek begonnen naar misdragingen van Amerikanen in het ge vangeniscomplex. Dat gebeurde nadat fo to's in de publiciteit waren gekomen van Iraakse gevangenen die door Amerika nen worden mishandeld en in mensonte rende houdingen zijn geplaatst. Een mensenrechtenexpert van de Vere nigde Naties riep gisteren het door Ame rikanen geleide gezag in Irak op, een on afhankelijk onderzoek in te stellen naar de militaire operatie rond Fallujah. Vol gens de deskundige, P. Hunt, staat de ge loofwaardigheid van de coalitietroepen in Irak op het spel. Volgens de VN-ge- zant zijn er 'geloofwaardige' beschuldi gingen dat de Amerikaanse troepen in Fallujah buitensporig geweld hebben ge bruikt, waardoor burgerslachtoffers zijn gevallen. ANP/AFP door Cees Maas TERNEUZEN - 'Kleine ergernis sen' zoals graffiti, hondenpoep (advertentie) 5 Marconistraat 15-15a telefoon (0113) 224117 en verkeerd parkeren van fiet sen, worden mogelijk in de toe komst bestraft met boetes door de gemeenten. Zeeuwse gemeenten laten weten niet tegen het plan van de minis ters Remkes (Binnenlandse za ken) en Donner (Justitie) te zijn. „Integendeel, ik ben er helemaal voor", zegt burgemeester D. van der Zaag van Goes. „Goed plan", vindt burgemees ter J. Lonink van Terneuzen. En burgemeester J Mulder van Hulst voegt zich in deze rij van instemmende burgemeesters, evenals K. Schouwenaar van Middelburg. Sommige burge meesters hebben nog wel vragen bij de praktische uitwerking van het plan. De gemeenten krijgen meer be voegdheden om hun eigen Alge meen Plaatselijke Verordening uit te voeren. Daar komt het con cept-wetsvoorstel van de minis ters op neer. Gemeenten hebben nu al wel de taak hun eigen verboden of ge boden te controleren, dat ge beurt door gemeentelijke toe zichthouders. Maar die mogen geen boetes uitdelen. De gemeen te moet bij constatering de poli tie inschakelen. Dat vergt tijd en de politie heeft soms andere prioriteiten. De Nederlandse ge meenten ervaren dit als een ge mis. In het plan van de minis ters gaat de opbrengst van de boetes ook naar de gemeenten. Maar die opbrengsten zullen waarschijnlijk lager zijn dan de kosten die de gemeenten moeten maken om bijvoorbeeld extra controleurs in te zetten, waar schuwen de ministers in een persbericht. Vrijheid „En daar gaat het nu net om", zegt Van der Zaag. „Als de mi nisters ons de keus laten hoe en of we het kostendekkend kun nen maken worden we het eens, maar die vrijheid moeten we wel hebben." Zijn collega's Lo nink en Mulder stellen dezelfde voorwaarden. Schouwenaar: „Het is goed om tegen dit soort kleine ergernis sen op te treden, zolang het maar niet om onbenulligheden gaat. En de kosten, die mogen dan hierbij eigenlijk geen enke le rol spelen. We hebben nog al tijd te weinig politie, en die kan de vrijkomende tijd dan gebrui ken voor de echt zware geval len." Als het plan doorgaat en alles werkt zoals voorzien, wordt veel 'klein leed' in de dorpen en ste den voortaan bestraft. Naast hondenpoep, graffitti en ver keerd wegzetten van fietsen, gaat het ook om bijvoorbeeld het langdurig laten staan van ca ravans aan de openbare weg, wildplassen, te vroeg buiten zet ten van afval en algemene ver loedering. (Advertentie) Vandaag i.v.m dodenherdenking tot 18 uur open. Morgen, 5 mei zijn we van 10-21 uur open Ma t/m vr 10 - 21 uur. Zo 9 -18 uur 0900-235 45 32 (0.10/min.) www.IKEA.nl Maan staat vanavond in de schaduw van de aarde De Israëlische premier Sharon past zijn omstreden plan voor de terugtrekking uit de Gazastrook aan. Maar het initiatief de ne derzettingen in de Ga zastrook te ontmantelen 'is niet meer te stoppen'. Want hoewel zijn partij tegen is, heeft het plan wél de steun van de meerderheid van het parlement en van de bevol king. Rond kwart over twaalf kwam het verlossende woord: ook in de Kop van Schouwen loeiden de sirenes. Nadat de afgelopen twee keer een aantal alarmsirenes het bij de maandelijkse test lieten afweten, verliep de proef gisteren zonder problemen. De alarme- O ring in Zeeland is in orde. De Spaanse wielrenner Jésus Manzano heeft weer opzien barende uitspraken gedaan over dopinggebruik in het profpeloton. Hij noemt zijn voormalige ploegarts bij Kei- me een moordenaar en vindt UCI-voorzitter Hein Verbruggen en vijfvoudig Tourwinnaar CJ Lance Armstrong hypocriet. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio en televisie: 9; Zeeland: 11, 12 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 21 en 23 TBILISI - De chef van de afvalli ge Georgische republiek Ad zjarië, Asian Abasjidze, wijst het ultimatum van president Mi- chail Saakasjvili van Georgië van de hand. „Wij verwachten oorlog", aldus Abasjidze. Saakasjvili had Abasjidze zon dag tien dagen de tijd gegeven om trouw te zweren aan de Geor gische grondwet en zijn milities te ontwapenen. Saakasjvili probeert sinds zijn verkiezing in januari het cen traal gezag van Tbilisi te herstel len. Adzjarië blies zondag de be langrijkste bruggen aan de grens op om een Georgische in vasie voor te zijn. ANP/AFP door Koos van Wees UTRECHT - Zorgverzekeraars zijn vorig jaar voor 5,1 miljoen euro aan fraude met declaraties op het spoor gekomen. Daar naast is voor 34 miljoen euro aan 'onjuiste' declaraties opge spoord, waarbij echte fraude niet kan worden aangetoond. Dat meldt Zorgverzekeraars Ne derland (ZN), de koepel van ziektekostenverzekeraars Bij de fraude gaat het onder meer om vervalste rekeningen voor medische hulp in het bui tenland door vakantiegangers. Zorgverleners declareren soms onder wisselende namen meerde re keren dezelfde medische han deling. Ook maken anderen dan de verzekerde gebruik van het verzekeringsbe wi j s Bij de 'onjuiste' declaraties is er geen opzet in het spel. „Je moet dan denken aan de tandarts die per vergissing een drievlaksvul- ling declareert waar het een tweevlaksvulling moest zijn", al dus een woordvoerder van ZN. Het is de eerste landelijke inven tarisatie van de omvang van de fraude in de zorg. Die kwam tot stand naar aanleiding van be richten vorig jaar dat voor mil jarden zou worden gefraudeerd. In de zorg gaat jaarlijks zo'n 45 miljard euro om. Opzeggen De zorgverzekeraars hebben ne gentienhonderd fraudegevallen onderzocht. In een kwart van de gevallen leidde dat tot maatrege len, zoals het terugvorderen van onderzoekskosten, het opzeggen van een verzekering of het beëin digen van contracten met zorg verleners. Dat laatste gebeurde vijf keer. „Dat lijkt niet veel, maar opzeggen van een contract is het uiterste middel", aldus de woordvoerder. De zorgverzekeraars zeggen niet te weten hoe groot de frau de werkelijk is, naast wat nu is opgespoord. GPD (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mi|n (post)bankrekenmgnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere mlotmatie aan zhósshssssa?'! Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geef daarbii éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) I1 Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,45) D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1