Ajax kan titel niet meer ontgaan PZC PSV wacht onzekere toekomst li ADO Den Haag doet, goede zaken in strijdj tegen degradatie AC Milan pakt titel na zege op AS Roma Van Hooijdonk wijst Fenerbahce de weg Amsterdammers zetten FC Zwolle eenvoudig aan de kant: 0-5 Galasek mist kampioensduel Zongo weigert" in te vallen Aron Winter naar cursus voetbalcoach maandag 3 mei 2004 door Peter van Duyl ZWOLLE - Het heeft even ge duurd. maar Amsterdam kan het Leidseplcin klaarmaken voor het kampioensfeest van Ajax. De ploeg van Ronald Koe man worstelde tegen en in FC Zwolle lange tijd met zichzelf, maar hield het hoofd uiteinde lijk toch nog fier boven water: 0-5. Nog één punt heeft Ajax no dig voor de 29ste landstitel. Vlak voor het einde van de com petitie schoot Ajax dan toch nog een keer uit zijn slof in een uit wedstrijd. De 0-5 in Zwolle was de grootste zege buiten Amster dam in dit seizoen. In de overige dertien uitduels slaagden de Am sterdammers er niet één keer in meer dan twee goals te fabrice ren. Het is tekenend voor de aan staande kampioen van Neder- md, die dit jaar hoogstzelden -orankelt, bekoort of indruk taakt. Uitgerekend zonder Zla- an Ibrahimovic (geblesseerd tan de lies) en Rafael van der Vaart (enkel) peurde Ajax in Zwolle eindelijk weer eens een behoorlijk rendement uit zijn mogelijkheden. De man die zich het meest in de kijker speelde. ZWOLLE - Tomas Galasek mist zondag de kampioenswedstrijd van Ajax tegen NAC Breda. De Amsterdamse ploeg kan in de wedstrijd met de Brabanders kampioen worden bij een gelijk spel of bij winst. (n het duel met FC Zwolle kreeg Galasek zijn vierde gele kaart \>an het seizoen, waardoor hij zondag geschorst is. „Daar baal ik heel erg van", al dus de Tsjechische middenvel der. „Ik wil die wedstrijd heel graag spelen en niet in clubkos tuum langs de kant van het veld zitten. Ik zou nog liever van daag (zondag) kampioen gewor den zijn in de bus, dan op deze manier. ANP was Wesley Sonck. De Belg. me de door blessures wekenlang buitenspel, begon op de door hem verfoeide reehtsbuitenplek, maar haalde na de onderbre king in de punt van de aanval zijn gram met drie doelpunten. Toen Sonck in de zomer van Ra cing Genk naar de Arena kwam, sprak hij nog van een droom die uitkwam. Inmiddels is de Belg allang terug in de realiteit. Zijn verblijf bij Ajax is bepaald nog niet uitgedraaid op een succes story. En zelfs gisteren, met drie goals op zak, was Sonck niet he lemaal tevreden. „Het is lang geleden dat ik hier als spits heb gespeeld", zei de Belg. „En natuurlijk is het mooi dat het 5-0 wordt en dat ik er drie maak. Maar toch is het niet zo als ik het graag zou willen. Ik ben gewend om mee te voetbal len, hier heeft de spits een ande re taak: diep blijven en wachten op de kansen die komen. Uiter aard wist ik dat wel toen ik naar Ajax kwam, maar je hoopt misschien dat dingen verande ren. Dat heb ik dit seizoen niet kunnen afdwingen." Vooral voor de pauze was het huilen met de pet op wat Ajax liet zien. Nadat een doelpunt van Anasta- siou al in de vierde minuut we gens buitenspel was afgekeurd (was de Griek van de bal afge bleven, had de treffer gewoon geteld), klungelde de ploeg van Koeman er een helft lustig op los. Met name de Belgen Sonck en Soetaers bleken gegrepen door een ernstige vorm van grau we middelmaat. Juist toen het Amsterdamse kamp zich serieuze zorgen be gon te maken, zorgde Tomas Ga lasek voor verlichting. In een zeldzame bui van opportunisme kogelde de Tsjech de bal kort voor rust met zijn 'zwakke' lin kerbeen van zeker 25 meter in het Zwolse doel. +Het was geen toeval dat Galasek de bevrijden de eerste goal maakte. De mid denvelder, gisteren ook aanvoer der, is al het hele seizoen een stille maar drijvende kracht in de ploeg van Ajax. Na de voorsprong bevrijdde Ajax zich van het keurslijf van spanning. Zwolle bood na de pauze bovendien meer ruimte om te voetballen. Dat bleek exact wat de Amster dammers nodig hadden. Drie maal Sonck en een keer Wesley Sneijder (prachtige aanname, schitterende volley) brachten Ajax een verdiende maar be hoorlijk geflatteerde overwin ning: 0-5. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Een maand gele den nam hij afscheid. Hij kwam op verzoek terug en schoot te gen SC Heerenveen het winnen de doelpunt hinnen. De 37-jari- ge spits Peter Hofstede was za terdag de gevierde held in Den Haag. Door de overwinning met 1-0 is het eredivisieschap prak tisch veiliggesteld. Van de onder ste drie ploegen pakte alleen Vit esse een punt. Tegelijk werd Heerenveen in de wacht gezet op het bereiken van Europees voetbal, zeker doordat Roda JC bij FC Twente won. Het dolende elftal van coach Foppe de Haan speelde in het Zuiderpark te futloos. De degradatiekandidaat ver diende de kleine overwinning ten volle, al was het om de tome loze inzet. In de derde minuut na rust ontsnapte Peter Hofste de aan de dekking en aarzelde niet. Doelman Vonk kwam wel aan de bal maar kon die onvol doende remmen, 1-0. Vitesse richt zich op de nacom- petitie. Na het gelijkspel (2-2) op eigen veld tegen NEC is recht streekse ontsnapping aan degra datie vrijwel onmogelijk. Vitesse kwam na de hervatting op. voorsprong door Hofs. Hersi scoorde twee keer als invaller voor NEC en bracht de Nijmege- naren op voorsprong. In de laat ste minuut maakte Hofs, op het randje van buitenspel, gelijk. AZ speelde thuis gelijk tegen NAC Breda. AZ verspeelde on nodig een voorsprong van 2-0. Het werd in de 35e minuut 1-0 door een fraai schot van Meer- dink in de bovenhoek. De twee de Alkmaarder treffer voor rust was nog mooier. Landzaat kop te raak na een prima actie vanaf links door Nelisse: 2-0. AZ drong daarna niet meer aan en dat leidde in de 58e minuut tot de 2-1 van Boussaboun. NAC maakte nog gelijk door Diba. Roda JC won met 2-1 bij FC Twente. Voor beide subtoppers stond er niets meer op het spel. In de dertiende minuut maakte Ivan Vichelich er 0-1 van. Rafl( zi maakte gelijk. De beslissilc viel pas in de slotfase toen Crisïel ano de doelman van Twentecge: speelde en binnenschoot. ne Willem II won zaterdagavjffi het Brabantse onderonsje fcjai RBC Roosendaal. Caluwé ma^st te vanaf elf meter de 1-0 ens een prima individuele actierNi de 2-0. Denneboom stuitte eekc nog op doelman Aerts om ei®1 later simpel 3-0 in te schieten.! Dankzij een 1-0-overwinnii op FC Utrecht revancheert RKC zich voor de smadelia 7-0-nederlaag bij AZ van -;y week geleden. ANP ARNHEM - Mamadou ZoJt van Vitesse heeft geweigerd k de laatste minuut van het degr,N datieduel met NEC (2-2) int' vallen. Coach Sturing stuur#! de aanvaller vervolgens onmip dellijk richting kleedkama „Hij heeft een probleem", zeis»1 trainer over de speler. Vandal? overlegt Sturing met rle clubleï5 ding over de te nemen maatres len. I Sturing was genoodzaakt in 'f slotfase te wisselen, omdat twef voudig doelpuntenmaker Nic$ Hofs geblesseerd raakte. Zongl die zich daarvoor lange tijd h$! warmgelopen, maakte echil geen aanstalte het tramingspj uit te trekken in de voor zij j club penibele situatie. „Ec niet te geloven", zei Sturii „Kennelijk vindt hij zichzelf!* langrijker dan het team." Di Zongo eerder langs de lijn warming-up had gedaan hl een achtergrond. Sturii „Ruud Knol (al snel in de we strijd geblesseerd geraakt ai het hoofd), speelde met ad hechtingen. Als die eruit zoudi springen, moest hij worden ve vangen. Als ik dan naar het sail ris van Zongo kijk, denk ikd hij best de moeite mag nemi zich klaar te houden." van onze sportredactie MILAAN - AC Milan heeft voor de zeventiende keer de Italiaan se voetbaltitel veroverd. De ploeg won zondag voor eigen pu- ZEIST - Oud-international Aron Winter is toegelaten tot de cursus Coach Betaald Voetbal. De voormalig voetballer van Ajax. Lazio Roma en Internazio- nale voldeed aan de speciale cri teria: meer dan veertig inter lands en minstens vijf keer aan wezig op het EK, WK of de fina le van de Europa Cup voor landskampioenen. De toelatingscommissie heeft nog veertien trainers aangewe zen voor de cursus Coach Be taald Voetbal, die in juli begint. Zij slaagden allemaal voor het toelatingsexamen, bezitten de vereiste vooropleidingen en be schikken over ruime ervaring als voetballer of oefenmeester. Gerald Vanenburg zal in princi pe ook de cursus gaan doen. De trainer van 1860 München had nog geen tijd om het toelatings examen te doen. De veertien andere cursisten zijn: Gert Aandewiel (Quick Boys), Raymond Atteveld (ADO Den Haag), Pieter Bijl (Flevq Boys). Wil Boessen (VVV), Theo Bos (Vitesse), Jerry Cooke (Be Quick '28). Joop Gall (FC Gro ningen), Jelle Goes (Jong Est land), Hans Jong (Leeuwarden Zwaluwen). Bart Logchies (Ar gon), Stanley Menzo (AFC), Luc Nijholt (AZ), Harry Sinkgraven (FC Zwolle), Roland Vroomans (FC Eindhoven). ANP Woodgate mist EK LONDEN - De Engelse interna tional Jonathan Woodgate kan net Europees kampioenschap in Portugal vergeten. De verdediger van Newcastle United heeft een zware dijbeen blessure, opgelopen vorige week in het gewonnen duel met Chel sea (2-1). Volgens zijn trainer Robson moet Woodgate ruim twee maanden revalideren. ANP/RTR bliek de topper tegen nummer twee AS Roma met 1-0. De Oek raïner Andrej Sjevtsjenko maak te al vroeg in de eerste helft de enige treffer. Met nog twee wed strijden op het programma heeft Milan een voorsprong van negen punten op Roma. Het kampioenschap van Milan, met Clarence Seedorf in de ba sis. werd ontsierd door rellen op de tribunes. Het duel lag in de tweede helft twee keer stil, na dat Roma-fans het speelveld be stookten met vuurwerk. Eerst ontplofte een bommetje in de na bijheid van Milan-speler Gattu- so, toen de Roma-fans een straf schop claimden wegens een ge negeerde handsbal. Even later moest Milan-doelman Dida be handeld worden omdat hij twee keer was geraakt door voorwer pen uit het publiek. Ondertussen werd er ook nog ge voetbald. Milan, dat in 1999 voor het laatst de scudetto had binnengehaald, controleerde het duel. Binnen twee minuten kop te Sjevtsjenko de bal tegen het net. Het was zijn 22e treffer van het seizoen. Roma, dat moest winnen om kansrijk te blijven voor de titel, was bijna direct kansloos. Kort na de rust eiste Roma een strafschop. De bal tou cheerde na een vrije trap van Totti de arm van Sjevtsjenko, die zich in de muur had opge steld. De arbiter weigerde de bal op de stip te leggen. Milan miste nog mooie kansen op de 2-0. Seedorf raakte nog een keer de paal. Na het verlossende eind signaal vierde Milan feest. Trai ner Ancelotti voorop. Het was zijn eerste titel als coach. „Mooi dat het uiteindelijk via deze wedstrijd is beslist." Ancelotti eindigde als trainer van Juven- tus twee keer als tweede. Voor Paolo Maldini en Alessandro Costacurta was het de zevende clubtitel met Milan, een record. „Toch is elk kampioenschap spe ciaal", zei Maldini. Onderaan verrasten Lecce en Pe rugia met overwinningen. Lecce versloeg Inter met 2-1 en nam af stand van de degradatiezone. Pe rugia won met 1-0 van Juven- tus. Daardoor is de ploeg die eer der door PSV uit dé UEFA Cup werd gestoten nog steeds niet ge degradeerd. De kans is uiterst klein dat dat niet alsnog ge beurd, Ravanelli scoorde tegen Juventus, dat de tweede neder laag op rij leed. ANP door Frans van den Nieuwenhof VOLENDAM - In Nederland kan een topclub grossieren in punten en doelpunten zonder goed te voetballen. PSV bewees het gistermiddag in Volendam weer door in een hele matige wedstrijd een prachtig ogende overwinning (0-5) te boeken. Door de nederlaag die Feye- noord leed, plaatste PSV zich na genoeg zeker voor de voorronde van de Champions League. Op zich is het al een zeer bijzon dere prestatie, dat een club zich voor de achtste opeenvolgende keer mag inschrijven voor het meest prestigieuze toernooi ter wereld. Daarin kent PSV bin nen Nederland zijn gelijke niet. Onder voorzitterschap van Har ry van Raaij is PSV zijn rivaal uit Rotterdam duidelijk voorbij gestreefd. Maar de ploeg van Guus Hid- dink maakte in Volendam ook duidelijk dat ze uitgeblust is en snakt naar het einde van het sei zoen. De manier waarop de doel punten tot stand kwamen, zei al les over het niveau van de wed strijd. Een omstreden kopgoal van Andre Ooijer en klutshallen van John de Jong stonden aan de basis van de zege. Mateja Ke- zman kon het zich permitteren een strafschop te missen om toch tevreden van het veld te stappen. Hij zorgde na een uur spelen voor de vierde PSV-tref- fer, het was zijn honderdste in de eredivisie. Vlak voor tijd kwam er daar nog eentje bij. Trainer Guus Hiddink ergerde zich na afloop zichtbaar aan het gemak, waarmee PSV zijn oppo nent tegemoet trad. „De concen tratie was heel matig. In balbe zit kwamen we tot heel veel fou te passes. Je bereidt ze daar goed op voor, maar door eigen toedoen maken we het onszelf dan toch niet gemakkelijk", meende de coach. Felicitatie Guus Hiddink sprak na afloop van een felicitatie in kleine let ters. De zekerheid dat PSV ko mend seizoen mag deelnemen aan de voorronde van de Cham pions League gaat hand in hand met grote onzekerheid over de invulling van het nieuwe elftal. Hiddink kan dagdromen wat hij wil, voorlopig bevindt PSV zich in een economisch afhankelijke positie waar het gaat om trans acties op de spelersmarkt. De transferperiode moet natuur lijk nog beginnen, maar het lijkt uitgesloten dat Hiddink zijn team voor volgend seizoen rond zal hebben als op 5 juli de eerste training begint PSV heeft wei nig te willen. Tijdens de winter stop deed de club een dringend beroep op de spelers van wie de contracten in 2005 aflopen door hen te wagen of ze uiterlijk in april duidelijkheid wilden bie den over hun toekomst. Daar aan heeft niemand zich gehou den. Pas als Kezman, Van Bommel en eventueel Rommedahl of Vo gel verkocht zijn, is er geld voor handen om te gaan winkelen. Nu Van Bommel nadrukkelijk speculeert op interesse van Euro pese topclubs -en het EK nog als belangrijke etalage kan gel den- dreigt PSV bij transfers 'achter aan de mem' te komen hangen. Ten aanzien van Kez man geldt bijna hetzelfde: de En gelse clubs die hem willen heb ben, moeten eerst nog maar zien dat ze hun huidige centrumspits kunnen verkopen. Pas dan komt daar de carrousel op gang en komt er mogelijk een plekje vrij voor Kezman. Macht De macht is tegenwoordig aan de spelers, niet aan de clubs. Hoe later het spel van aan- en verkopen op gang komt, hoe kor ter de tijd voor PSV is om zich optimaal te prepareren op de Champions League. Al op 10 au gustus, vijf weken na afloop van het EK, wordt de voorron de-wedstrijd (volgens Hiddink de belangrijkste wedstrijd van het seizoen) gespeeld. Enkele da gen daarvoor moeten de spelers ingeschreven zijn bij de UEFA. Daarnaast bestaat het risico van een te korte fysieke voorberei dingsperiode. Als norm voor een goede voorbereiding geldt een vakantie van drie weken en een trainingsperiode van zes weken. Als Nederland in Portugal de (halve) finale haalt, zullen inter nationals als Ooijer en Bouma zich pas rond 23 juli aansluiten bij de groep, die dan al volop in training is en een zwaar toer nooi in Manchester moet spelen. Ook de beschikbaarheid van de Koreaanse internationals Park en Lee is tijdens de voorberei ding minimaal. Zij nemen van 15 juli tot uiterlijk 7 augustus deel aan het toernooi om de Asian Cup. Hiddink wil zich hiertegen wapenen door met een hele brede selectie (24 spelers) het nieuwe 'seizoen in te gaan. Maar de omvang van de selectie biedt geen enkele garantie van de kwaliteit ervan. van onze sportredactie ISTANBUL - Pierre van Hooij donk heeft zijn Turkse club Fe nerbahce met twee treffers de winst bezorgd in de competitie wedstrijd tegen Ankaragucu. De oud-Feyenoorder zette zijn ploeg in de 53e minuut op een 2-1-voorsprong. Twee minuten voor tijd bepaalde hij met zijn 22e treffer de eindstand op 3-1. In de strijd om de Turkse titel heeft Fenerbahce twee punten voorsprong op Trabzonspor, dat met 2-1 van Gaziantepspor won. De competitie telt nog twee ronden. België Club Brugge heeft zaterdag goe de zaken gedaan in de strijd om de tweede plaats in de Belgische competitie. Deze klassering geeft volgend seizoen recht geeft op de voorronde van de Champions League. De ploeg won voor eigen publiek met 1-0 van concurrent Standard Luik. Club Brugge heeft in de stand nu vijf punten voorsprong op Standard Luik en heeft nog één punt nodig om helemaal zeker te zijn van de tweede plaats in de eindrangschikking. Spanje Mateja Kezman (1) in duel met Ruud Kras van Volendam. foto Joop Boek/GPD Valencia heeft gisteravond af stand genomen van Real Ma drid. De koploper in de Spaanse Primera Division versloeg Betis met 2-0 en nam daardoor vier punten voorsprong op de 'Ko ninklijke'. Barcelona won thuis met 4-1 van Espanyol. Real Madrid is in de slotfase van de Spaanse competitie volle dig van slag. Na verlies vorige week tegen Barcelona ging de sterrenformatie met 2-0 onder uit bij Deportivo la Coruna. De Madrilenen speelden de hele tweede helft met tien man, na dat Zinedine Zidane na zijn tweede gele kaart in de 41e mi nuut van het veld moest. Duitsland Werder Bremen heeft zaterdag voor eigen publiek een reuzen stap naar de vierde Duitse lands titel gezet. -Na twee doelpuntlo ze remises haalde de koploper van de Bundesliga hard uit te gen middenmoter Hamburger SV: 6-0. Concurrent Bayern Mü nchen won moeizaam met 2-1 van FC Köln, dat daardoor voor de derde keer in zes jaar uit de hoogste afdeling degradee Hel verschil tussen Werder f Bayern bleef zes punten, r nog drie wedstrijden te spel Mede dankzij de uitbundige i ge op HSV is ook het doelsald van de lijstaanvoerder veel bl ter'. Zaterdag is in München de top per tussen de nummer 1 en.' van de ranglijst. Gerald Vanenburg behaalde! zijn tweede wedstrijd als ink rim-coach van 1860 Münclx het eerste punt. Het thuisduel met Leverkus eindigde in 1-1. „Ik ben blij m het punt. Ik weet wat deze pla kan. Dat is voldoende om ini Bundesliga te blijven", spn 'Vaantje' zelfbewust na afloi van de wedstrijd. Engeland Manchester United moet a volgend seizoen vrijwel zet via het kwalificatietoernooi to gang verschaffen tot de Chai pions League. De sukkelen ploeg van Sir Alex Ferguson vi loor zaterdag zonder Ruud v Nistelrooij met 1-0 bij Blac burn Rovers. Chelsea won met 4-0 van Sol hamptön en kwam daardo vier punten los van de Mant nians. Leicester City kan c danks een gelijkspel tegen Cha ton Athletic (2-2) degrada niet meer ontlopen. Kampiu Arsenal bleef thuis tegen B mingham City steken op 0-0. Manchester City behaalde in strijd tegen degradatie een ko bare zege op Newcastle Unii (1-0). Bosvelt speelde bij Citv volle negentig minuten. Le (dat met 4-1 verloor van Bolt en Wolverhampton (dat vi van Everton) hebben zes pun achterstand op Manchester1 ty- Schotland Dunfermline heeft Celtic alv gewaarschuwd. De ploeg Jimmy Calderwood versloeg Schotse kampioen gisteren v rassend in Glasgow. De moet Dunfermline het noc zelfvertrouwen geven voor de kerfinale, waarin over drie1 ken beide teams opnieuw teg over elkaar staan. Mark cle Vries scoorde opnk voor Hearts, dat de derde pk veiligstelde met een zege (1 op Dundee United. Glasp Rangers won met 4-0 Motherwell. Ivan Cvetkov van FC Zwolle (r) probeert de bal van Nigel de Jong af te pakken. foto Tom van Dijke/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16