Veel minder jeugd vandalisme iJH PZC Provincie meet effecten tunnel op verkeersstromen Laatste controle voor vertrek naar Litouwen Honderdduizendste foto in digitale beeldbank bibliotheek i Fusie Zeeuwse bureaus levert voor Halt weinig op Haltbureau kan spectaculaire daling niet verklaren Hond vergiftigd in Hoek Stichting: schelpdiervisserij ontzien Arts heeft plan voor kuuroord in Geersdijk Inlia overweegt kort geding Vandaal aangehouden TUINDAGEN geslaagd Lijk in haven Stellendam zaterdag 1 mei 2004 Hnor Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Fusie van alle Zeeuwse Haltbureaus heeft voor het bureau in Zeeuws- Vlaanderen geen enkele meer waarde. Komt het vraagstuk schaalver groting op tafel, dan liggen voor Halt beneden de Westerschelde eerder kansen in de richting van de zuiderburen. Dat zegt coördinator Rudolf Dekker van het Zeeuws-Vlaam- se Haltbureau. Dekker reageert daarmee op het recent bekend gemaakte voornemen van de Haltbureaus om te gaan fuse ren. „Ook wij zijn toen uitgenodigd om te komen praten over deelna me van Zeeuws-Vlaanderen aan dat fusieproces. Dat hebben we gedaan, maar wij zijn met het bestuur tot de conclusie geko men dat er geen enkel voordeel te behalen viel", aldus Dekker. „Als dat water er niet tussen zat, zou je misschien kunnen praten over één Haltbureau voor de hele provincie. Maar je kunt nu een kind uit Hulst, Sluis of Sas van Gent toch niet naar een centraal Haltbureau aan de overkant sturen. Dan moet er toch weer iemand met een laptopje op een kantoor in Zeeuws-Vlaanderen gaan zitten en dat kost handenvol geld. We hebben er binnen het bestuur se rieus over gepraat, maar het is gewoon geen goed idee, want noch inhoudelijk, noch finan cieel schieten wij daar iets mee op." Het bureau voor alternatieve straffen in Zeeuws-Vlaanderen doet zijn werk nu met een bijdra ge van 53 cent per inwoner en dat is aanzienlijk minder dan de zeventig cent die bijvoorbeeld de gemeente Goes bijdraagt om het Haltbureau in die regio op de been te houden. De vrees bestond dan ook, dat de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten aanzienlijk dieper in de buidel zouden moeten gaan tasten in geval er een fusie zou plaatsvinden. Intensievere samenwerking met Vlaanderen ligt volgens de coör dinator van het Zeeuws-Vlaam se Haltbureau veel meer voor de hand. Er zijn al langere tijd regelmati ge contacten met soortgelijke in stanties in België, 'omdat jeugd criminaliteit simpelweg niet op houdt aan de grens', legt coördi nator Dekker uit. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het bureau voor alternatieve straffen aan jongeren die zich hebben misdra gen in Zeeuws-Vlaanderen (Halt) heeft vorig jaar spectacu lair minder jongeren over de vloer gekregen die zich schuldig maakten aan vandalisme. door al het sloopwerk van jonge ren aan de streekbussen in Zeeuws-Vlaanderen, op Walche ren en de Bevelanden een scha depost van niet minder dan 114.000 euro leed. Hou Heel Die Bus is een campagne die be doeld is jongeren ervan bewust te maken welke schade ze aan richten door vernielingen aan te richten in de openbaar vervoers- bussen en het is een formule die werkt. Het afgelopen jaar is het schadebedrag met 53 procent ge daald tot zo'n kleine 53.000 eu ro. Connexxion is zo enthou siast over het in Zeeuws-Vlaan deren bedachte project, dat het bedrijf nu overweegt Hou Heel Die Bus in te zetten in het hele land. Het Haltbureau in Zeeuws- Vlaanderen hielp vorig jaar in totaal 183 jongeren in de leeftijd tot achttien jaar aan een alternatieve straf, een aantal dat zich verhoudt tot het voor gaande jaar. Een bekend gege ven is, dat een kwart van de overtreders uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen komt, een kwart uit West-Zeeuws- Vlaanderen en de helft uit de kanaalzone. On der de overtreders bevonden zich acht jongeren die voor de tweede keer in aanraking kwa men met het Haltbureau. In per centages uitgedrukt (4,2) doet Zeeuws-Vlaanderen het daar mee in vergelijking tot de rest van Nederland (6) niet slecht. Negentig procent van alle Halt-klantjes zijn jongens, de meeste jeugdige delinquenten bevinden zich in de leeftijd van dertien tot en met vijftien jaar. HOEK - In de omgeving van de straat Oud Vlissingen in Hoek is gisterochtend een hond vergiftigd met strychnine ofwel rattengif. De politie waarschuwt hondenbezitters om hun viervoeter niet in deze buurt van Oud Vlissingen- uit te laten. Het gif is ook levensgevaarlijk voor spelende kinderen. GOES - De stichting De Levende Delta doet een dringend beroep op minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) om de mossel- en kokkelsector in de Waddenzee te sparen. Volgens voorzitter H. Eversdijk en secretaris S. Duvekot moet het rapport van de commis- sie-Meijer over de toekomst van het natuurgebied niet on verkort worden overgenomen. Met name de beperkingen die de schelpdiervissers te wachten staan, zijn de stich ting een doorn in het oog. „We moeten helaas constateren dat het gas en de vogels hebben gewonnen en de mossel- en kokkelsector het kind van de rekening is geworden", aldus de stichting. De be windsman wordt voorgehouden dat de commissie-Meij er veel te weinig heeft geluisterd naar de praktijkdeskundi gen van de visserij. De commissie heeft voorgesteld de vis sers zeven jaar tijd te geven om op natuurvriendelijke vangstmethoden over te gaan; die periode acht de stich ting veel te kort. „Wij verzoeken u de sector de tijd te gun nen tot 2015." Het stichtingsbestuur onderstreept het be lang van de schelpdiercultures voor werkgelegenheid en (nationale) economie én voor de beeldvorming van Zee land. Coördinator Rudolf Dekker van het Haltbureau Zeeuws-Vlaan deren staat voor een raadsel. In 2002 verwees de politie 41 jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar door voor een alternatieve straf van wege vandalisme. Het afgelopen jaar waren dat er slechts veer tien. Dekker kan alleen maar specule ren over de verklaring voor deze enorme daling. „In eerste instantie dachten we dat er niet goed geteld was", zegt hij. „Maar de cijfers bleken te kloppen. Nu heb ik een realis tische kijk op die ontwikkeling. Dat geloof ik niet gelijk. Er zal best sprake zijn van een terug gang in het aantal gevallen waarin jongeren zich schuldig maken aan vandalisme, maar ik denk veel meer dat er toch nog heel veel mensen zijn die de weg niet naar de politie weten te vin den als ze slachtoffer worden." Opvallend is wel, dat ook het openbaar vervoersbedrijf Con nexxion goed merkt, dat het an- ti-vandalismeproject Hou Heel Die Bus effect sorteert. Het pro ject, bedacht door Halt Zeeuws- Vlaanderen, is vier jaar geleden ontstaan omdat Connexxion GEERSDIJK - Patiënten met 'welvaartsproblemen' als een ho ge bloeddruk, een burn-out of chronische pijnen kunnen als de plannen doorgaan over een poos je helemaal tot zichzelf komen in een kuuroord op Noord-Beve land. COLIJNSPLAAT - Stichting Inlia Zeeland overweegt een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Noord-Be veland. De organisatie wil bereiken dat de gemeente niet alleen de huisvesting van het asielzoekersgezin Begde in Colijnsplaat voor haar rekening neemt, maar ook de kos ten voor levensonderhoud. De gemeente Noord-Beveland wilde per 1 mei de opvang van het gezin stopzetten en had de familie gemaand haar huis te verlaten. Donderdagavond bleek echter dat de Im migratie- en Naturalisatiedienst het op straat zetten van de familie niet toestaat. Gezinnen met kinderen onder de achttien jaar die hun eerste asielaanvraag voor 1 april 2001 hebben ingediend, mogen vooralsnog niet uit hun woning worden gezet. Dat betekent dat de familie Begde voorlopig kan blijven wonen in Colijnsplaat. De gemeente wil echter niet de kosten voor levensonder houd betalen. Inlia, die asielzoekers begeleidt, is echter van mening dat onder 'opvang' zowel huisvesting als le vensonderhoud valt. De organisatie wil desnoods via de rechter afdwingen dat Noord-Beveland beide zaken blijft betalen. TERNEUZEN - In de Zandstraat in Terneuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag een 32-jarige Terneuze- naar aangehouden. De man trapte om twee uur 's nachts de Markt een aantal fietsen omver zodat zij beschadigd raakten. Hij is meege nomen naar het politiebureau. Het is de bedoeling dat het her stellingsoord op een nieuw in te richten landgoed in Geersdijk komt te staan. Arts R. Bakker uit Geersdijk wil zijn natuurgezondheidskliniek bouwen in de boomgaard aan de rand van het dorp. De patiënten die Bakker er wil ontvangen kunnen een paar da gen, een week of zelfs langere tijd op het landgoed verblijven. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Meer dan 150 exposanten laten u kennismaken met het goede buitenleven en geven.u inspiratie voor tivy éigen huis en,tuin, Een inspirerend programma met workshops en kinderanimatie. Openingstijden: van vrijdag 30 april tot cft met maandag 3 mei van 10 tot 18 uur. Toegangsprijs: volwassenen &- lot 12 jaar gratis. Parking voorzien. MOERSBBKE - WAAS, ligt tussen Antwerpen en Gent - afrit Ei" V.U.: Domein 't Meerdaeï. KORTINGSBON Eksaardse Dam 36, Moerbeke - Waas j q fel. Fas: lH132-9-346.96.SI BNBs Stem - PZC Domein 't Meerdaeï Moerbeke - Waas Belgie www.meersdael.be TERNEUZEN - De chauffeurs voeren nog een laatste controle uit. Twee vrachtwagens vol hulpgoederen voor de armste mensen in Litouwen zijn gisterochtend vertrokken vanuit Terneuzen. De spullen zijn bijeen gebracht door de diaconale werkgroep Terneu- zen-Schoondijke van de Gereformeerde Gemeente. De vrachtwagens, een van transportbedrijf Beeke uit Schoondijke en een van AST Scania uit Axel, rijden met de hulpgoederen naar het Litouwse Siauliai, een van de armste grote steden in het land. „We hebben heel veel schoolmeubilair gekregen van het ROC in Vlissingen, en ook van basisschool De Hil- le uit Terneuzen", vertelt Bonny de Visser van de werkgroep, die zich al acht jaar met de hulptranspor ten bezighoudt. Daarnaast gaat speelgoed en kleding naar de Litouwse bevolking. Dit jaar rijdt een van de vrachtwagens met een bijzondere container aan boord. Bonny's zoon Nathan heeft een van de contai ners namelijk van een toepasselijke graffiti-schilde ring voorzien. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Verkeerstellin gen en een kentekenonderzoek moeten duidelijk maken hoe het met de verkeersstromen in Zee land is gesteld nu de Wester- scheldetunnel ruim een jaar open is. Het onderzoek vindt plaats in opdracht van de provincie Zee land. Deze - en vorige weken zijn langs tal van wegen in de provin cie metingen gedaan. „We willen antwoord op een combinatie van vragen", licht beleidsmedewerker Verkeer en Vervoer van de provincie Zee land E. Schumacher toe. Zo wil de provincie graag weten hoe de verkeersafwikkeling in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone plaatsvindt. De informatie die uit het onder zoek rolt, wordt afgezet tegen de gegevens van een soortgelijk onderzoek dat in 2002, ongeveer een jaar voor de openstelling van de vaste oeververbinding plaatsvond. Gegevens „De tunnel is nu een jaar open en we hebben behoefte aan gegevens om bijvoorbeeld duide lijkheid te loijgen over de noodzaak van het eerder gelanceerde idee om de Sloeweg te verdubbelen naar een vier- baansweg. Maar ook willen we meer weten hce het vrachtver keer van en naar het Sloegebied zich afwikkelt, in het perspec tief van de Westerschelde Con tainer Terminal", zegt Schuma cher. Daarnaast zijn er nog andere verkeerspunten in het traject van en naar de Westerschelde- tunnel die in de toekomst moge lijk veranderen. Het gaat dan met name om de aanleg van een tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneuzen ter hoogte van Sluiskil, en de mogelijke verdubbeling van de Tractaat- weg op termijn. Onderzoek Aanvankelijk lag het volgens de beleidsambtenaar van de provin cie in de bedoeling het onder zoek later dit jaar uit te laten voeren. „Maar de Antwerpse Ring gaat vanaf juni op slot en we ver wachten dat die ontwikkeling het beeld van de verkeersstro men in Zeeland zou verstoren. Daarom hebben we besloten het onderzoek sneller uit te laten voeren." Kentekens Behalve met telslangen die over verschillende wegtrajecten lig gen, bestaat het onderzoek uit het handmatig registreren van de kentekens van de voertuigen die over die wegen passeren. Dat deel van het onderzoek is volgens Schumacher bedoeld om inzicht te krijgen in de be stemming van het verkeer, met andere woorden of het om be stemmingsverkeer - dan wel doorgaand verkeer gaat. NIJMEGEN - Aan de universiteiten van Nijmegen en Munster is Isabel Serra- rens uit Ossenisse geslaagd voor het doctoraal examen binationale studies. Vrijdag 30 april Zaterdag 1 mei Zondag 2 mei Maandag 3 mei STELLENDAM - In de haven van Stellendam is donderdag middag omstreeks half drie het stoffelijk overschot van een 44-jarige man uit Stellendam aangetroffen. Een voorbijganger zag het leven loze lichaam van de man in het water liggen en alarmeerde de politie. De man is vermoedelijk met zijn fiets de haven ingere den en daarna om het leven ge komen. De hond van de man werd op de kade aangetroffen. Het dier is opgevangen door de Dierenam bulance Rotterdam. (advertentie) i willem van doom n ruimte tOll8674404 wvandoorn@zeelandnet.nl advertentie Begin uw eigen interieurontwerp met de telefoon. Dan kunt u Vorm in Ruimte bellen, voor advies in binnenhuisarchitectuur. Mooi! De ansichtkaart van de Goese Kade is de honderdduizendste foto die in het digitale archief is opgeslagen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Deze week is de honderdduizendste afbeel ding toegevoegd aan de digitale beeldbank van de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. Het is een prentbriefkaart uit om streeks 1910 van de Grote Kade in Goes. Een paar jaar geleden is de Zeeuwse Bibliotheek begonnen met het digitaliseren van zijn af beeldingen. De originelen blij ven daardoor veilig bewaard, en de reproducties zijn voor ieder een toegankelijk. Sinds vorig jaar is het mogelijk via de site www.zeeuwsebibliotheek.nl toe gang te krijgen tot de beeld bank, waarin nu dus honderd duizend ansichten, foto's en affi ches zijn opgeslagen. „Dat betekent dat bijna eender de van onze verzameling is gedi gitaliseerd", zegt publiciteitsme- dewerkster Lineke Broos van het Zeeuws Documentatiecen trum. „In totaal hebben we onge veer driehonderdvijftigduizend afbeeldingen. Maar het digitali seren houdt natuurlijk nooit op, want we blijven doorgaan met verzamelen." Via trefwoord, datum of plaats naam kunnen bezoekers van de (site van de) Zeeuwse Biblio theek in de afbeeldingenverza meling zoeken naar iets van hun gading. De resolutie van de af beeldingen op internet is overi gens zodanig dat mensen die ze willen downloaden er weinig aan hebben. Wel is het mogelijk afbeeldingen waarvan de Zeeuwse Bibliotheek het copy right bezit te bestellen. handige symbolen voor het maken van I een goed interieur- ontwerp #1 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 75