PZC Uitbundige viering Oranjefeest Ni MIDDELBURG BOEKENSTAD Tien nieuwe landen, dat gaan we vieren. cU 17 Zeeuws-Vlaanderen viert massaal Koninginnedag VANDAAG MODESHOW Rondje Zeeland met pontje is af Alarm over zorggeld in nieuwe wet Kind gewond bij ongeval Kapelle Jongen (16) beledigt agenten Vlissinger mishandelt plaatsgenoot feestje?? •or ia! Trots i Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl :E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; 'Nationaal: 020-4562500. zaterdag 1 mei 2004 Maradona staat weer op eigen benen editie Zeeuws-Vlaanderen Met de zeepkist de helling af in Paal. De elfjarige Charlotte heeft veel plezier in Aardenburg. Yvon Jaspers interviewt kinderen in Sluis ij van onze regioredactie TERNEUZEN - Voetje voor voetje schuift een mensenmassa door de Havenstraat in Terneu- zen. Het Stadhuisplein is afgela den vol van het volk, maar toch slaagt een paartje erin een wals je te maken op de vrolijke tonen van een straatorkest. i De drukte in de binnenstad van Terneuzen op Koninginnedag wordt in de Scheldestad alleen geëvenaard tijdens de jaarlijkse Havenfeesten. De Herengracht, de Markt, de Havenstraat, het Stadhuisplein en uitlopers naar het Oostelijk Bolwerk. Dat gebied is al sinds het ochtendkrieken het domein van Terneuzenaars die van hun overbodige huisraad af willen, en van mensen die uit zijn op een koopje. Gratis cake Een jongeman heeft rond elf uur zijn slag geslagen. Nabij het politiebureau aan de Rose- I gracht staat hij te wachten op zijn vervoer. Op het bankje bij [het brugje over de Oostkolk [staat zijn aankoop uitgestald: een complete stereoinstallatie, [Hollands fabrikaat uit de jaren tachtig. 'Bij een kopje koffie ontvangt u .gratis een plak cake', zetten twee ventjes van een jaar of tien de eerste stappen op het zaken- mannenpad. Uit alles spreekt, dat cle popula riteit van het Waterlooplein in Terneuzen op de verjaardag van de koningin nog elk jaar toe neemt. Sommige mensen die [hun spulletjes uit willen stallen op een oude deken, gaan in het jholst van de nacht al met hun waar op stap. Om toch maar ze- [ker te zijn van een goed plaats je. Een ander laadt zijn auto om 'dezelfde reden de avond tevoren al vol spullen en parkeert op een jstrategisch plekje zo dicht moge lijk bij het centrum. Eerder die ochtend verklaart burgemeester Jan Lonink op het bordes van het oude stadhuis in Axel de Oranje viering daar plechtig voor geopend. „Dat is een mooi begin", roept Lonink nadat hij het sein heeft gegeven voor het traditionele op laten van de ballonnen door de kinderen. Ook hier is het een 'drukte van belang. Juliana De burgemeester spreekt in zijn 'toespraak met respect over ;oud-vorstin Juliana - 'die de mo narchie verankerd heeft in de sa menleving' - feliciteert de nieuw ste lintjesdragers in zijn gemeen te, en dankt de oranjevereniging voor de inzet. „Koninginnedag (advertentie) Reizen De Cauwer Nv SuperDeals Bespaar tot 191 Euro per kamer/per week!!! Jetair lanceerde op 5 april een uitgebrei de Jetair SuperDeals promotiekrant van 32 pag dik, meer dan 580 hotels op 55 verschillende Jetair bestemmingen! Reserveer voor 31 mei 2004 uit deze SuperDeals .promotiekrant Aen bespaar 1 daardoor tot 191 Euro pp! De wereld onder één dak Reizen De Cauwer Nv Grote Markt 72 - 9100 St-Niklaas 00323780 76 00 www.reizendecauwer.be Waterrace in Zuiddorpc. is een feest met een traditie waarbij de nadruk ligt op sa men vieren", besluit Lonink. Hoewel de asgrauwe lucht op dat moment niet veel goeds be looft, blijft de uitbater van een café aan de Markt optimistisch. Vol goede moed zet hij zijn ter- rasmeubilair gereed. Later zal blijken dat hij het bij het rechte eind heeft gehad, want het zon netje breekt in de loop van de ochtend vrolijk door. Onder die zon is het 's middags goed toeven langs de zeedijk in Paal, waar carnavalsvereniging De Toogvérkes voor het tweede achtereenvolgende jaar een zeepkistenrace houdt. „We von den dat er tijden% Koninginne dag altijd zo weinig te doen was voor jongeren in de buurt", legt Karen Seij van de organisatie het ontstaan van dat evenement uit. Ruim dertig equipes stormen in de eerste manche de houten hel ling tegen de zeedijk af. De een kiest voor een badkuip op wie len, zoals Cindy en Karin, de an der heeft meer vertrouwen in de snelheid van de driewieler. De meeste coureurs laten zich niet verrassen door de venijnige S-bocht die onmiddellijk na de helling in het parcours ligt. Cin dy en Karin zijn met 12,51 secon den niet de snelsten in de eerste manche. Die eer komt 'Pieter van The A-Team' toe. Hij raast in 10,89 seconden als rapste over de baan, zo melden 'Mabel' en 'Maxima', die in de jurywa gen de tijdwaarneming voor hun rekening nemen. Ruim aanbod op de vrijmarkt in Terneuzen „Blijven hangen jongens!" Yvon Jaspers, bekend van de populai re jeugdzender Zappelin, is 's ochtends tijdens het Oranjefeest in Sluis even te gast voor televi sieopnames. Ze roept Robin en Roos toe vooral niet los te laten tijdens een voorproefje van het spijkerbroekhangen op de Groote Markt. Helikopter De stemming zit er in de Belfort- stad rond de klok van tien uur - ondanks een kort regenvlaagje - al meteen in als een helikopter enkele rondjes over het stadje maakt, met Yvon Jaspers aan boord.Driftig zwaaiend wacht de jeugd vol spanning op alles wat komen gaat. Als een came raploeg met Yvon in de brand weerwagen met loeiende sirene vanaf het voetbalveld wordt aan gevoerd is de jeugd niet meer te houden. Ze wordt omstuwd en erg rustig laat ze alles over zich heen komen. Hier en daar houdt ze een jeugdige feestvierder een microfoon onder de neus en stelt nonchalant wat vragen. Om antwoorden zit de jeugd be paald niet verlegen. Er wordt ge vat gereageerd. Op de achter grond bevinden zich dan nog burgemeester Jaap Sala en wet houder Leen Kamphuis. Voor hen op dat moment even geen aandacht. Het bliksembezoek zien de kin- (Advertentie) zondag 2 mei een hele dag lang op de Markt de grootste en leukste boekenmarkt van heel Zeeland een activiteit in het kader van de Kunst- en Cultuurroute deren als een mooi verwenmo ment, voorafgaand aan de spelle tjes. Wanneer Yvon zich aan het eind van de sessie nog even tus sen de jeugd beweegt, stijgt er een gejuich op. Nadat het sig naal voor het oplaten van de bal lonnen is gegeven kunnen de spelletjes voor de allerjongsten op de Groote Markt van start gaan. De cameraploeg is dan alweer uit het gezichtsveld verdwenen en spoedt zich naar Goes. Voor de burgemeester en zijn wethou der blijft er dan niets anders over dan zich eveneens tussen de jeugd te bewegen om mee te genieten van de spelletjes op het feestelijk versierde plein. De oudere jongeren zijn dan al op pad om - verspreid in de stad - hun geestige spelen uit te voe ren. Toeristen Belgische toeristen kijken even vertwijfeld bij zo veel oranje en enthousiasme. Als ze dan horen dat het Koninginnedag is knikken ze vol begrip. ,,Bij ons zou dit niet mogelijk zijn. Wij hebben dergelijk gevoel niet", meldt een ouder echtpaar. „Ik ben een prins en die is altijd (advertentie) NIEUWE BURG MIDDELBURG om 11.30, 14.00 en 15.30 uur met kleding van: Bliek mode, De blauwe winkel, www.burg25.nl, Odds Kids. Iincherie, Avalon, Serendipity, Intersport Erik Geluid: Hofman productions, Modellen: Modellenbureau Alliène MIDDELBURG - De term wordt al jaren gebruikt, maar nu kan het ook echt: fiets een rondje met een pontje. De Zeeuwse toeristische veerdiensten zijn aan elkaar verbon den via fietsroutes. In het binnenkort te verschijnen boek je Fietsen Varen over Zee Land staan 29 routes beschre ven, uitgaand van de aanlegplaatsen van de veerdiensten. Naast de vaste verbinding Vlissingen-Breskens gaat het om achttien tijdelijke diensten, die alleen in de zomer maanden draaien, pagina 15: fietsrondje met pontje compleet MIDDELBURG - Grote groepen ouderen grijpen straks naast noodzakelijke zorg door de overdracht van alle niet-bedgebonden zorg uit de AWBZ naar de Wet op de Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Driehonderd miljoen korten op het Gemeentenfonds en tachtig miljoen uitdelen voor de uitvoering van Wet Maatschappelijke Ondersteuning/Participatie is een recept voor ellende, vin den Het Klaverblad, de samenwerkende ouderenbonden en de Chronisch Zieken en Gehandicaptenraad. Het WMO-geld moet in elk geval een verplichte bestem ming kennen, stellen zij. In Zeeland worstelen nog veel ge meenten er mee, overzicht te krijgen waarin zij onder de nieuwe wet moeten gaan voorzien, zegt Marleen Vermeer, woordvoerder van Het Klaverblad. Zonder samenspraak met de Zeeuwse gemeenten en de cliëntenraden gaan gaten vallen in de zorg en ontstaan grote verschillen in voorzieningen per gemeente, voor spelt zij. De Zalmsnip is al niet meer geoormerkt en bezui nigend Middelburg stopt al met de uitkering ervan, geeft zij als voorbeeld. KAPELLE - In de Mauritsstraat in Kapelle is gisteroch tend een 11-jarig jongetje aangereden. Het kind stak plotseling tussen geparkeerde auto's de straat over. Een 36-jarige automobiliste uit dezelfde plaats kon hem niet meer ontwijken. De jongen is met een gebroken been overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag een zestien jarige jongen aangehouden wegens belediging. De jongen was op de Axelsestraat staande gehouden omdat hij op een bromfiets reed zonder helm. Ook zaten de verplichte gele of oranje platen niet op de bromfiets. De zestienjarige Temeuzenaar reageerde hierop met het uiten van beledigende woorden aan het adres van de agen ten. Hierop werd hij aangehouden. Tegen de jongen werd proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissinger is gisteroch tend rond drie uur op verdenking van mishandeling aan gehouden op het Bellamypark in Vlissingen. De jongen had een vierentwintigjarige plaatsgenoot mishandeld in het uitgaanscentrum, die daarbij verwondingen aan hoofd en rug opliep. De achttienjarige Vlissinger is door de politie voor verhoor meegenomen naar het bureau en ingesloten. foto's Peter Nicolai slim en jij bent een prinses, die is altijd mooi", verklaart het knulletje met een prachtige zelfgemaakte kroon op zijn bol. En net zoals in het sprookje le ven ze nog lang en gelukkig, wordt hardop door een vrij willigster van Jeugd en Vakan tiewerk Hulst gedacht. Onge veer honderd kinderen doen daar mee aan het spel 'Niet al leen de koningin viert feest'. De vlaggen, opmerkelijk meer dan enkele jaren geleden, wapperen vrolijk en de jeugd versiert met veel creativiteit de fiets, drie wieler of bolderkar, om mee te doen aan een feestelijke op tocht. In de straten van Hulst is het op merkelijk stil. Op de Grote Markt dwarrelen nog versierse len rond van de Konin ginnenacht, maar op de Konin ginnedag is het de beurt aan de kleinste jeugd om zich te ver maken. Kleine beentjes sprin gen verwoed heen en weer op het luchtkasteel en anderen kij ken hun ogen uit naar al die kleuren en feestvierende men sen. In het stadhuis blaast de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie bekende melodieën en rond de stadsmolen en op de stadswal len werken tientallen kinderen behendigheidsspelletjes af. „Omdat er twee activiteiten zijn, waren wij bang dat er min der animo voor het buitenspel zou zijn, maar onze pessimisti sche gedachte is niet uitgeko men. In tegendeel, de opkomst is fantastisch", zegt voorzitter McTaggart. (advertentie) www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 (advertentie) Europa- BestbelangrijK- Vandaag komen er tien nieuwe landen bij Europa. Daarom heeft HEMA, speciaal voor vandaag, van de oerhof- tandse tompouce een heuse Europatompouce gemaakt. Wat er overigens aan de uitbreiding vooraf ging, dat zie je vanavond om 19.57 uur op Nederland 1 en 2. 2004 zeeuwse almanak Hij die hoog opgeeft van zijn eigen prestaties, staat niet zel den alleen in zijn bewonde ring. Maar af en toe kan het toch geen kwaad, in tevreden heid terug te blikken op datge ne wat is bereikt. Zo zag één onzer lezers on langs in Duitsland de reclame zuil van een verjarende fabri kant van bustehouders. '100 jaar BH', luidde de tekst. 'De kleintjes werden onder steund, de machtigen getemd en de gevallenen opgericht.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73