Boosheid over planschadeclaims Groenprijs kent vele winnaars Presentatie van plan Duinzoom wordt verbeterd PZC i Honderdduizendste foto in digitale beeldbank bibliotheek \Dorpsraad Zonnemaire vindt klachten te absurd voor woorden >13 Stichting: schelpdiervisserij ontzien Alarm over zorggeld in nieuwe wet Vlissinger mishandelt plaatsgenoot Inlia overweegt kort geding Haltbureau Z-Vlaanderen tegen fusie Plan kuuroord in Geersdijk zaterdag 1 mei 2004 De Eendenpit was voorheen altijd de plek waar geschaatst kon worden in de winter. Hoewel Van Damme en Aben dit watertje niet aan willen pakken, worden toch ook hier de gevolgen gemerkt: met de resterende grond van hun plan wordt elders een ijsbaan aangelegd. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - De stichting De Levende Delta doet een dringend beroep op minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) om de mossel- en kokkelsector in de Waddenzee te sparen. Volgens voorzitter H. Eversdijk en secretaris S. Duvekot moet het rapport van de commis- sie-Meijer over de toekomst van het natuurgebied niet on verkort worden overgenomen. Met name de beperkingen die de schelpdiervissers te wachten staan, zijn de stich ting een doorn in het oog. Veerman wordt voorgehouden dat de commissie-Meijer veel te weinig heeft geluisterd naar de praktijkdeskundigen van de visserij. De commis sie heeft voorgesteld de vissers zeven jaar tijd te geven om op natuurvriendelijke vangstmethoden over te gaan; die periode acht de stichting veel te kort. „Wij verzoeken u de sector de tijd te gunnen tot 2015." Het stichtingsbestuur onderstreept het belang van de schelpdiercultures voor werkgelegenheid en (nationale) economie én voor de beeldvorming van Zeeland. MIDDELBURG - Grote groepen ouderen grijpen straks naast noodzakelijke zorg door de overdracht van alle niet-bedgebonden zorg uit de AWBZ naar de Wet op de Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Driehonderd miljoen korten op het Gemeentenfonds en tachtig miljoen uitdelen voor de uitvoering van Wet Maatschappelijke Ondersteuning/Participatie is een recept voor ellende, vin den Het Klaverblad, de samenwerkende ouderenbonden en de Chronisch Zieken en Gehandicaptenraad. Het WMO-geld moet in elk geval een verplichte bestem ming kennen, stellen zij. In Zeeland worstelen nog veel ge meenten er mee, overzicht te krijgen waarin zij onder de nieuwe wet moeten gaan voorzien, zegt M. Vermeer, woordvoerder van Het Klaverblad. Zonder samenspraak met de Zeeuwse gemeenten en de cliëntenraden gaan ga ten vallen in de zorg en ontstaan grote verschillen in voor zieningen per gemeente, voorspelt zij. VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissinger is gisteroch tend rond drie uur aangehouden op het Bellamypark in Vlissingen. De jongen had een 24-jarige plaatsgenoot mis handeld in het uitgaanscentrum, die daarbij verwondin gen aan hoofd en rug opliep. De 18-jarige Vlissinger is voor verhoor meegenomen naar het bureau en ingesloten. COLIJNSPLAAT - Stichting Inlia Zeeland overweegt een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Noord-Be veland. De organisatie wil bereiken dat de gemeente niet alleen de huisvesting van het asielzoekersgezin Begde in Colijnsplaat voor haar rekening neemt, maar ook de kos ten voor levensonderhoud, e gemeente wilde per 1 mei de opvang van het gezin stopzetten en had de familie ge maand haar huis te verlaten. Donderdagavond bleek ech ter dat de Immigratie- en Naturalisatiedienst dat niet toe staat. Gezinnen met kinderen onder de achttien jaar die him eerste asielaanvraag voor 1 april 2001 hebben inge diend, mogen vooralsnog niet uit hun woning worden ge zet. at betekent dat de familie Begde voorlopig kan blij ven wonen in Colijnsplaat. De gemeente wil echter niet de kosten voor levensonderhoud betalen. t door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Vijf bewoners van de Christinastraat in Zon nemaire hebben planschade claims bij de gemeente inge diend voor in totaal 80.000 euro. Het bestuur van de Dorpsraad Zonnemaire is daar woedend over. De betrokken bewoners willen financiële genoegdoening voor het feit dat door de bouw van 1 nieuwe woningen hun uitzicht 1 is bedorven en hun privacy wordt aangetast. Verder vrezen ze geluidsoverlast en beperking van het zonlicht als gevolg van de nieuwbouw. „Het is te absurd voor woor den", zegt voorzitter J. Goe- mans van de dorpsraad. Volgens hem raken de aangevoerde argu- menten kant noch wal. Het dorpsraadbestuur heeft een kijk- je ter plekke genomen en gecon stateerd dat het uitzicht alleen TERNEUZEN - Fusie van alle Zeeuwse Haltbureaus heeft voor het bureau in Zeeuws- Vlaanderen geen enkele meer waarde. Komt het vraagstuk schaalvergroting op tafel, dan liggen voor Halt beneden de Westerschelde eerder kansen in de richting van de zuiderburen. Dat zegt coördinator R. Dekker van het Zeeuws-Vlaamse Halt bureau. Dekker reageert daar mee op het recent bekendge maakte voornemen van de Halt- bureaus om te gaan fuseren. - lTOok wij zijn toen uitgenodigd om te komen praten. Als dat wa ter er niet tussen zat, zou je mis schien kunnen praten over één Haltbureau voor de hele provin cie. Maar je kunt een kind uit Hulst, Sluis of Sas toch niet naar een centraal Haltbureau aan de overkant sturen? Noch in houdelijk, noch financieel schie ten wij er iets mee op." GEERSDIJK - Arts R. Bakker uit Geersdijk overweegt een kuuroord te bouwen op Noord-Beveland waar patiënten met 'welvaartsproblemen' als een hoge bloeddruk, een burn-out of chronische pijnen kunnen als de plannen door gaan over een poosje helemaal tot zichzelf kunnen komen. Het is de bedoeling dat het her stellingsoord op een nieuw in te richten landgoed in Geersdijk komt te staan. Bakker wil zijn natuurgezondheidskliniek bou wen in de boomgaard aan de rand van het dorp. De patiënten die Bakker er wil ontvangen, zouden een paar da gen, een week of zelfs langere tijd op het landgoed kunnen ver blijven. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur wordt belemmerd door een hoge betonnen schutting, meters ho ge coniferen en andere beplan ting. Volgens Goemans is dat al les echter eigendom van de in dieners van de schadeclaim zelf. Hij betreurt het zeer dat het Ju ridisch Bouwadviesburo Park- boog, dat de bewoners bege leidt, deze argumenten aanvoert in een poging geld los te krijgen bij de gemeente. Goemans voert aan dat er van geluidsoverlast geen sprake zal zijn in een doodlopende straat. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Zonder kri tiek werd de Groenprijsvraag die de gemeente Schouwen-Dui- veland vorig jaar uitschreef ze ker niet ontvangen. Het aantal reacties was bovendien teleur stellend. Voor het zegevierende Nieuwerkerk vielen met de 25.000 euro die waren te winnen echter vele puzzelstukjes op hun door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Deze week is de honderdduizendste afbeel ding toegevoegd aan de digitale beeldbank van de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. Het is een prentbriefkaart uit om streeks 1910 van de Grote Kade in Goes. Een paar jaar geleden is de Zeeuwse Bibliotheek begonnen met het digitaliseren van haar afbeeldingen. De originelen blij ven daardoor veilig bewaard, en Naar zijn mening zal het zon licht ook geen belemmering on dervinden omdat de dichtstbij zijnde huizen op een afstand van veertig a vijftig meter staan. Geen bezwaar Volgens Goemans is het vooral het Juridische Bouwadviesburo Parkboog geweest die de betrok ken bewoners heeft gestimu leerd deze schadeclaims in te dienen. Tot nu toe had geen van hen bezwaar gemaakt tegen het plaats. Een aantrekkelijker Slin- gerbos, een dolblije ijsvereni- ging en aanleg van iets wat wel licht ooit het vertrekpunt van een ecologische verbindingszo ne zal worden. Rian van Damme en Toine Aben wijzen de contouren van de droom die zij koesteren in de verte aan. Een natuurvriendelij ke oever langs de sloot achter de reproducties zijn voor ieder een toegankelijk. Sinds vorig jaar is het mogelijk via de site www.zeeuwsebibliotheek.nl toe gang te krijgen tot de beeld bank, waarin nu dus honderd duizend ansichten, foto's en affi ches zijn opgeslagen. „Dat betekent dat bijna eender de van onze verzameling is gedi gitaliseerd", zegt publiciteitsme- dewerkster L. Broos van het Zeeuws Documentatiecentrum. „In totaal hebben we ongeveer driehonderdvijftigduizend af beeldingen. Maar het digitalise- bouwproject. „Alle inwoners van Zonnemaire hebben bij de ter inzage ligging van de tweede herziening van het bestemmings plan de gelegenheid gehad om hun zienswijze kenbaar te ma ken. Van deze mogelijkheid is door de betrokken vijf inwoners geen gebruik gemaakt", zegt de dorpsraadvoorzitter. Hij memoreert dat er al door de voormalige gemeente Brouwers haven en later door de gemeente Schouwen-Duiveland informa tie-avonden over de bouwplan voetbalvelden en tennisbaan, waarmee het Slingerbos verbon den wordt met de nieuwbouw die in d'Heule II gepleegd gaat worden. Trek je het plan nog ver der door, dan kan er wellicht ooit een verbinding, over het oude kreektracé, met het Steen zwaan worden gemaakt. Voor alsnog zijn de twee bewoners van een woning aan de Burge meester van Eetenstraat in Nieu- ren houdt natuurlijk nooit op, want we blijven doorgaan met verzamelen." Via trefwoord, datum of plaats naam kunnen bezoekers van de (site van de) Zeeuwse Biblio theek in de afbeeldingenverza meling zoeken naar iets van hun gading. De resolutie van de af beeldingen op internet is overi gens zodanig dat mensen die ze willen downloaden er weinig aan hebben. Wel is het mogelijk afbeeldingen waarvan de Zeeuwse Bibliotheek het copy right bezit te bestellen. nen zijn gehouden. „Ook toen is er geen enkele reactie geko men." Goemans benadrukt dat de bouw van de woningen in de Christinastraat en aan het Maxi- maplantsoen een aantal keren op de agenda van de openbare dorpsvergadering heeft gestaan. „Op die openbare vergaderin gen werd er alom positief gerea geerd, te meer omdat er in ande re kleine kernen vaak niet mag worden gebouwd." Goemans liet zich bij de in- werkerk echter al hartstikke blij met de 'puzzelstukjes' die dit jaar opeens zo prachtig op hun plaats vallen. Het tweetal verhuisde een jaar of zes geleden van Boskoop naar Nieuwerkerk en kwam daarmee te wonen langs het wandelpad waar Van Damme ooit als klein meisje overheen slofte. Een prachtige plek, waar overzichte lijk open groen het dorp scheidt van het achterliggende akker land. Maar ook een vrij steriele plek, waar strak gemaaid gazon voor een belangrijk deel de sfeer bepaalt. Van Damme en Aben, die ook be roepsmatig met groeninrichting te maken hebben, droomden er al snel vrijuit op los. Hoe mooi zou het zijn als het steile slootta- lud dat grenst aan hun achter tuin zou worden ingeruild voor een natuurvriendelijke variant. Een over enkele meters - steeds in breedte variërende - geleide lijk aflopende slootkant waarop gebiedseigen beplanting, en daarmee ook tal van diertjes, de kans krijgen tot ontwikkeling te komen. Ook de sloot die Slinger- bos scheidt van sportcomplex werd in het ontwerp betrokken. Ijsbaan De plannenmakers dachten lou ter aan het fantaseren te zijn; geld voor dergelijke initiatieven ligt nu eenmaal niet voor het op rapen. De dobr de gemeente ge lanceerde groenprijsvraag maak te de mogelijkheid tot uitvoe ring echter reëel. Alleen met de af te graven grond zaten Van Damme en Aben in hun maag. Tot zij, zoals de rest van Nieu werkerk, een brief van de plaat selijke ijsvereniging op de deur mat vonden en kennis namen van de plannen voor aanleg van een ijsbaan op een nieuwe plek. Bij het volkstuincomplexen aan de Unastraat wordt, zo is het plan, een soort kuip op maai veldniveau aangelegd, omringd door een circa zestig centimeter hoog dijkje. Precies goed, zo leert een grove berekening, voor de zeshonderd kuub die het tweetal in de aanbieding had. Die combinatie was uiteindelijk de motivatie om door te gaan. In een klein boekwerkje werd het plan uiteengezet. Alle aanwo- nenden werden om een reactie gevraagd en ook de kwaliteit van de sloot langs het sportcom plex - waar het na een fikse re spraakronde tijdens de gemeen teraadsvergadering deze week in soortgelijke bewoordin gen uit. Namens de dorpsraad geeft hij het gemeentebestuur het ongevraagde advies alles in het werk te stellen om niet tot planschade-uitkering over te gaan. Volgens Goemans zijn de argumenten niet steekhoudend en is het de betrokken bewo ners blijkbaar alleen om het geld te doen. Dat vindt de dorps raad van Zonnemaire zeer onge past. genbui wit ziet van het wc-pa- pier - werd onder de loep geno men. Geld dat overblijft, zo over legden Van Damme en Aben met de dorpsraad van Nieuwer kerk, kan in een door deze raad gekozen doel worden gestoken. Meerdere winnaars dus. Reacties Praktisch het hele dorp heeft, door deze gezamenlijke opzet, baat bij het werk van Van Dam me en Aben. Ze hebben voor de geboden kans gekozen en gelo ven niet - zoals er in het voortra ject ook geluiden opgingen - dat de gemeente met deze groen prijsvraag op slinkse wijze pro beert te bezuinigen. Opvallend is wel dat, terwijl iedereen al tijd zijn mond vol heeft over groen, er slechts vier reacties op het gemeentelijk initiatief zijn binnengekomen. Makkelijk van opzet was de prijsvraag dan ook niet, erkent het Nieuwerkerkse duo. Heb je niet al wat groenkennis in huis, dan kunnen de eisen afschrik ken in plaats van stimuleren. Desalniettemin is herhaling van het initiatief volgens hen zeker de moeite waard. Maar dan moet de toelichting simpeler en wervender en er moet duidelijk worden gemaakt dat er best speelruimte is - somt Aben mo gelijke verbeteringen op. „Mis schien kunnen de projecten van dit jaar gebruikt worden om aan te geven wat er bedoeld wordt." Vooralsnog zal eerst, vermoede lijk dit najaar, dit project wor den uitgevoerd. Wellicht met een olievlekwerking. Zo heeft Ed Dijst van Vijver- en Vissen- centrum 't Groene Kikkertje in Dreischor direct al honderd planten beloofd. handige symbolen voor het maken van een goed interieur- ontwerp #1 i door Ali Pankow SEROOSKERKE - Het Land schapsplan Duinzoom verdient volgens de Gebiedscommissie Schouwen-West een bredere pre sentatie dan tot nu toe is ge beurd. Het plan, de kaart en de bijbehorende tekst zullen bin nenkort op drie verschillende lo caties worden gepresenteerd. Dat gebeurt in het agrarisch in formatiecentrum van M. Kriste- leijn aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet, in het Ecoscoop in Renesse en in de excursieschuur van de Boswachterij in Westen- schouwen. De leden van de Ge biedscommissie pleiten ervoor ook in het gemeentehuis in Zie- rikzee nog een presentatieruim te hiervoor in te richten. Het Landschapsplan Duinzoom bevat de uitgangspunten voor de toekomstige inrichting van het gebied tussen duinen en pol der in de kop van Schouwen. Het plan biedt een kader voor de inrichting van diverse projec ten binnen de Regiovisie Schou wen-West. Het gaat vooral om verdeling van bos en grasland, oftewel dicht en open landschap en de verhouding van de ver schillende elementen in het ge bied ten opzichte van elkaar. Van minder belang is de precie ze locatie van de overgang van bos naar gras. Zo wordt met het Landschaps plan vastgelegd dat door ver schillende gebieden een struc tuur van paden loopt. Daarbij is van belang dat er een bepaalde verbinding komt en dat bepaal de natuurgebieden worden ont zien, maar waar uiteindelijk een pad precies komt te liggen, is vanuit het Landschapsplan min der van belang. Het plan voorziet in grote lijnen in het aanplanten van 211 hecta re permanent bos en landschap pelijke beplantingen voor land schap, recreatie en natuur. Het bos heeft vooral een functie als recreatief uitloopgebied en moet daarom dichtbij de recrea tielocaties komen. Ook voor de 75 hectare natuurontwikkelings gebied is bos het streefbeeld. Landschapsbouw staat in het plan gesitueerd bij de Brouwers- dam, de Oosterscheidekering, de Rampweg en de Lage Zoom in Renesse. Polder Naast bos voorziet het Land schapsplan ook in behoud van openheid van de polder met na me langs de Oosterschelde en bij de overgang van duin naar polder bij de Molenberg. Verder wordt in het plan het behoud en eventueel het accentueren van cultuurhistorische en archeologi sche elementen benadrukt. Voor de uitvoering van de Regio visie Schouwen-West wil de Ge biedscommissie initiatieven van ondernemers uit de streek stimu leren. Zij stelt subsidie beschik baar voor het uitvoeren van plannen die niet als maatregel in het plan kunnen worden opge nomen. Als voorbeelden gelden: spoelplaatsen voor spuitmachi- nes, borden voor toeristische fietsroutes en kanoroutes, her kenbaar maken van cultuurhis torische elementen, informatie borden over het landschap en het stimuleren van mariene teel ten. (advertentie) 1 Begin uw eigen interieurontwerp met de telefoon. Dan kunt u Vorm in Ruimte bellen, voor advies in binnenhuisarchitectuur. Mooi! willem van doom vorm in ruimte t0118 674404 wvandoorn@zeelandnet.nl De ansichtkaart van de Grote Kade in Goes is de honderdduizendste foto die in het digitale archief is opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67