Schuld vaak niet te innen Zeeuwse pop prominent op Bevrijdingsfestival PZC Foto's en marmer perfect geheel JlaCHT FGELICHT Familie schizofrenei krijgt na twintig jaa stem in behandeling Albert Clement tot hoogleraar muziek benoemd Fietstocht door Zws-Vlaanderen Themadienst Tentoonstelling Quiltgroepen door Raymond de Frel Met een doffe plof valt er weer eens zo'n verfoeide blauwe brief in de bus. Belasting betalen, leuk kunnen ze het nooit maken, maar wel makkelijker, luidt de slogan. Klinkt allemaal fantas tisch, maar het blijft natuurlijk een du re aangelegenheid. En: het is één van de verplichtingen die mensen in toenemen de mate in de betalingsproblemen brengen. Het voldoen van huur en aflossen van le ningen zijn andere boosdoeners. Dat bleek deze week uit een onderzoek dat Interview NSS uitvoerde in opdracht van Groep Gerechtsdeurwaarders Ne derland (GGN), Nederlands grootste or ganisatie op het gebied van creditmana- gement. Waar in 2003 zestien procent van de Ne derlandse huishoudens wel eens te ma ken had met een incassobureau, geeft nu 28 procent van de onder-vraagden (vijfhonderd in totaal) aan dat de deur- Deurwaarder waarder voor hen geen onbekende meel is. Veel consumenten geven aan dat ont slag, ziekte, arbeidsongeschiktheid en pensioen ten grondslag liggen aan hun benarde financiële situatie. En veel ver trouwen in verbetering hebben de on der-vraagden ook al niet. Ondanks die sombere vooruitzichten is het uitgavepa- troon vooralsnog niet veranderd. Er wordt nog evenveel gekocht en ge spaard als een jaar geleden. Is het aantal huishoudens met schulden dus flink toegenomen, de hoogte van de schulden liegt er ook niet om. De gemid delde hoofdsom van alle vorderingen - die bij de GGN zijn ondergebracht - is het afgelopen jaar gestegen met 36 pro cent. Is daarmee de top bereikt? Neen, denkt GGN. Het moeten dus wel gouden tijden zijn voor de deurwaarders, zal menigeen denken. Niets is minder waar, weet MIDDELBURG - Albert Cle ment (1962) uit Middelburg is per 1 mei aan de Universiteit van Utrecht benoemd tot hoogle raar. Hij bekleedt daar de Aka- demieleerstoel Geestesweten schappen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen (KNAW). 'Hooguit twee keer'per jaar be- noemt de KNAW in Nederland een hoogleraar. Er kan niet naar (.worden gesolliciteerd, aanstel ling volgt op basis van verdien sten. Daarvoor worden experts in binnen- en buitenland geraad pleegd. Clement, die theologie, muziekwetenschap en orgel stu deerde en tot dusver de doctorti- tel voerde, heeft zich vooral on derscheiden als muziekweten- schapper en orgelkenner. Hij j geldt als een van de prominent ste Bachkenners van Nederland. Hij zal zich in het kader van zijn leeropdracht vooral bezig houden de muziek van de Duit se barok (1600-1750) en de orgel cultuur. Behalve aan de Univer- siteit van Utrecht doceert Cle ment vanaf september ook aan de Roosevelt Academy in Mid delburg. Hij wordt daar hoofd van het Arts Department. HULST - De Stichting Rotary Fietsproject houdt zaterdag 22 méi voor de achtste keer de Rey- naert fietstocht. Deze recreatieve rit over 35, 50 of 100 kilometer voor jong en oud voert in het spoor van de vos Reynaerde langs de mooiste plekjes van Zeeuws-Vlaande-, ren. Deelnemers kunnen tussen '10.00 en 14.00 uur op zes ver- schillende plaatsen opstappen. Opstapplaatsen voor de tocht van 35 km zijn de kantine van fHW'24 in Hulst, de Rabobank St.Jansteen en De Kauter in Nieuw-Namen. Voor 35, 50 of 100 km kan worden gekozen bij: het gemeenschapshuis Graauw, 'Petrus en Paulus Hoeve Lams- waarde. Voor de tocht van 100 km kan ook nog worden gestart bij de 'Griete bij Terneuzen. zaterdag 1 mei 2004 door Claudia Sondervan GOES - Er komen Zeeuwse werkafspraken tussen behande laars van mensen met psychiatri sche problemen en hun familie. Daarmee krijgen de families voor het eerst een poot om op te staan. Twintig jaar lang heeft Ypsilon, vereniging voor familie leden van mensen met schizofre nie, daarvoor gepleit. Yspilon viert bij het tweede de cennium echter geen feest, vin den Els ter Maat en Ed Quack, belangenbehartiger van Yspilon Zeeland. „Het duurt nog lang tot die afspraken bij hulpverle ners tussen de oren zitten", ver wacht Ter Maat. De psychiatrie was lang een bastion waar te pas en te onpas met de privacy van de patiënt werd geschermd. Ter Maat: „Waar een medisch specialist blij is als een patiënt iemand meeneemt bij een ge sprek. reageert een psychiater: 'Neem jij je moedei- mee?'" Vanaf de eerste gedwongen op name moet de hulpverlening de familie horen, vinden Ter Maat en Quack. Het is al te gek dat on der de huidige Wet Bijzondere Opnemingen Psychiatrische Zie kenhuizen de familie de opname moet aanvragen, vindt Quack. „Dat geeft emoties die onherstel bare schade kunnen toebrengen aan de familieband en rouw. Daar is te lang geen aandacht voor geweest. Is die er wel, dan is dat goed voor de behande ling," weet hij. „Tachtig procent van de zorg voor een schizo freen wordt gedaan door familie en twintig procent door behan delaars. Zelfs de patiëntenver eniging Anoiksis vindt dat de ge dwongen opname- en behandel- wet anders moet." De betrokkenheid van familie bij de zorg voor schizofreniepa- tienten was nooit actueler dan tijdens de vermaatschappelij king van de zorg, vindt Ypsilon. De vereniging kijkt verontrust naar de overgang van alle zorg die niet 'aan bed' wordt gegeven naar de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, die een gemeen- tentaak wordt. Dat wordt 1 baar voor de bezuinigende meenten, vrezen Ter Maal Quack. Van de 150.000 schiz< nen in Nederland leven e 15.000 in instellingen. „V redden het net met onders ning, maar er zijn ook veel a mijders. Kenmerk van schizc nie is het ontbreken van zié besef." Ypsilon Zeeland telt kele honderden leden, waai velen 'stil lid' zijn: sympa sant. Een vereniging van Vr den van Ypsilon is in opr ting. Knelpunten Ypsilon markeert de verjaar met het symposium over 1 maatschappelijking in de z van knelpunten naar oplos gen, op dinsdag 11 mei in 1 delburg. Dan presenteert t werkgroep knelpunten in om steuning van psychisch gehai capten in de samenleving wat die mensen willen. Er ki uitleg over de Wet Maatschap lijke Ondersteuning en wie di van gebruik moet gaan mal Het Trimbos Instituut zet structuur van lokale dienstve ning aan mensen met een psyi sche handicap uiteen en ovei inhoud daarvan w< gediscussiëeerd in een foi met patiëntenvereniging Am sis, geneesheer-directeur Lemke van Emergis, wethou welzijn L. Poppe van Vlissig en directeur C. Reinhoudt woningbouwvereniging Tern zen. Europarlementariër J. B gerd-Quaak is dagvoorzit Het symposium duurt van 1! tot 17.00 uur in de Zeeuwse bliotheek in Middelburg. MIDDELBURG - De Weikon dienstcommissie Middelt houdt zondag een dienst in Nieuwe Kerk. Voorganger is David Sies. spreekt over het thema 'Blind loven!?' De dienst begint 19.00 uur. Vanaf 18.45 uur is samenzang. Ruim een kwart van de Nederlandse gezinnen kampt met schulden, zo bleek deze week uit een onderzoek; incassobureaus bellen bij steeds meer mensen aan. foto Camile Schelstraete deurwaarder M. Rave van Timmermans en Verduit Deurwaarderskantoren in Goes. „Wij hebben wel meer werk, maar om nu te spreken van een explosie ve stijging... nee. We brengen nu wel va ker bezoekjes aan dezelfde mensen dan voorheen. Die zaten al in de problemen, en nu nog meer. Dat ligt volgens mij gro tendeels aan de euro, die vaak wordt uit geven alsof het een gulden is. En dat ter wijl de salarissen gelijk zijn gebleven. Het is nog steeds zo dat veel mensen eer der zijn geneigd zomaar geld uit te ge ven aan luxe artikelen dan het te spa ren", aldus Rave. Kale kip Het werk voor de Zeeuwse deurwaar der is toegenomen, de verdiensten blij ven echter ongeveer hetzelfde. Simpel weg omdat je van een kale kip niet kunt plukken. Rave: „Vroeger kon je van de tien zaken zeven keer incasseren. Nu is die verhouding fifty-fifty. Het gemak waarmee leningen worden afgesloten neemt nog steeds toe. Heeft de buurman een nieuwe auto, dan wil jij dat ook. Ik ben druk bezig een waarschuwings- kaart op te stellen, waarop tips voor het uitgavenpatroon staan." Rave kan de cijfers van het onderzoek niet tegenspreken, maar gevoelsmatig zegt hij dat de uitslag in relatie tot de provincie Zeeland wat is overtrokken. S. Geilings van Buys en Partners/GNN in Tholen meldt dat het aantal vorderin gen bij haar werkgever met twintig pro cent is gestegen. Ook gerechtsdeurwaarder R. Bongers van Deurwaarderskantoor Zeeland in Middelburg kan zich vinden in de lande lijke cijfers. „Er liggen stapels werk, maar vaak heeft beslag leggen geen zin. Omdat er niets is te halen. Ik zet die za ken dan in de ijskast", verwacht Bon gers. De Middelburgers gerechtsdeurwaar der noemt commercie als één van de oor zaken van financiële problemen. „Een advertentie voor een gratis mobiele tele foon klinkt aanlokkelijk, totdat de tele foonrekening komt. Wij moeten dan puin ruimen. Dat is natuurlijk ons werk, maar vroeger kon je mensen nog wel eens vanuit een sociaal perspectief uit de moeilijkheden helpen. Dat kan nu niet meer. Er wordt ook weinig reke ning gehouden met onvoorziene omstan digheden. Koop je de ene dag een nieu we televisie, gaat een dag later opeens de ijskast kapot." Concurrentie Ook Bongers weerlegt het beeld dat het hoogtijdagen voor de deurwaarders zijn. „Immers, als je niets kan innen, verdien je niets. Los gezien van de reces sie, speelt ook mee dat de regering een aantal jaren geleden maatregelen nam om de concurrentie tussen deurwaar ders te vergroten. Dat betekent dat één persoon nu schulden kan hebben bij meer deurwaarders. Stel dat hij 75 euro per maand kan aflossen, dan gaat daar voor de deurwaarders al zeventig euro aan kosten van af. Blijven er vijf euro's over, die onder diverse beslagleggers moeten worden verdeeld." kunst door Ernst Jan Rozendaal door Anita Tournois VLISSINGEN - Het Bevrijdingsfestival Zee land heeft Abdijpop overgenomen. Het pro gramma met veelbelovende Zeeuwse pop groepen, dat tot twee jaar geleden in de na zomer op het Middelburgse Abdijplein stond, maakt woensdag voor het eerst deel uit van het Bevrijdingsfestival in Vlissin- gen. Voor het eerst komen op het Bellamypark 'twee podia. Op het hoofdpodium spelen ach tereenvolgens De Vliegende Panters (12.30 uur, worden aangevoerd per helikopter), Ye- leen (13.00 uur), Sêna (15.00 uur), Lee San- key (17.00 uur), Beef (19.00 uur), Rowwen Hèze (21.00 uur) en Di-rect (22.45 uur). Op het tegenovergelegen C-culture podium presenteren Zeeuwse popgroepen zich in de pauzes tussen de optredens op het hoofdpo dium. „Dat is niet alleen om de tijd dat het 'stil is op het hoofdpodium te overbruggen", zegt coördinator Frank van Iersel. „Het uit- gangspunt is dat we tijdens het Bevrijdings festival meer aandacht willen voor Zeeuwse 'muziek. Toen ik van popconsulent Cor de Jonge begreep dat Abdijpop in Middelburg niet meer door kon gaan, heb ik meteen dui delijk gemaakt dat ik die programmering 'dolgraag hier wil hebben. Behalve een the mafestival zijn we natuurlijk ook een pop- festival. Ik vind het belangrijk om de betrok kenheid van het festival met Zeeland te be nadrukken. Dat kan door Zeeuwse bands hier te laten spelen. Voor hen is het interes sant zich op een groot gratis popfestival te presenteren. Voor het publiek is het min stens zo interessant, want er zit echt aan stormend talent bij, van inmiddels redelijk bekend, zoals Flavour en For the Alliance, tot helemaal nieuw. Wij willen graag dat het C-culture podium een pleisterplaats wordt voor Zeeuwse popliefhebbers." In totaal staan acht bands op het program ma. Om 14.00 uur bijt Urban Vision met rap het spits af. Dan komen achtereenvolgens Essence (14.15 uur, jazz en funk), 0118 Vier (16.00 uur, rap), Scwar (16.15 uur, NL-rock), Duidelijke taal (18.00 uur, rap), Groover (18.15 uur, groovy), The Ultimatorz (20.00 uur, rap), For the Alliance (20.15 uur, poppunk) en Flavour (22.15 uur, pop) aan bod. Videoprojecties Het Dijktheater is als vanouds gereserveerd voor de danceliefhebbers. Daar wordt mu ziek verzorgd door DJ Gruesome Twosome (14.30 uur), Loes Lee (15.30 uur), DJ Joost van Bellen (17.00 uur), Laidback Luke (18.30 uur), Rounders-O'Neill (20.00 uur) en DJ Remy (22.00 uur). DirtyBrown Visuals zorgt voor videoprojecties. In De Piek wordt woensdagmiddag een DJ Contest gehouden. De winnaar daarvan Rapper Valdemar Frank laat woensdag met The Ultimatorz van zich horen tijdens het Be vrijdingsfestival in Vlissingen. foto Lex de Meester krijgt op 18 juni een optreden aangeboden in De Piek. In het Arsenaaltheater treedt vanaf 20.00 uur de bigband The New Orpheans op. In de Spiegeltent op de Zeilmarkt vindt voor het eerst het programma 'Reflexionz of Freedom- (14.00-18.00 uur) plaats. Daar wordt met jongeren gediscussieerd over vrij heid, er vinden interviews plaats en er zijn optredens van stand up comedians, zoals Roald. Jansen en Jason Warman. Opvallend is ook het grote schilderij van de vrijheid (vijftien bij twee meter) dat onder leiding van kunstenares Bo de Jong wordt gemaakt door het publiek op de Zeilmarkt (13.00-18.00 uur). pagina W21 iedereen verstaat de rijms van 0118 Vier TERNEUZEN - In het kader van het festival Cultuur Ge kleurd worden in de hal en pas serelle van het Terneuzense stad huis en in de hal van het insti tuut Toonbeeld passende wer ken tentoongesteld. De kunstfoto's van Angele Etoundi Essamba en de kera miek en marmer van Erica Won- dergem uit Kapelle vormen een passend en perfect geheel. De combinatie heeft als gemene de ler het gebruik van contrasten, een voorkeur voor zwart en wit en een grote mate van sober heid, wat resulteert in boeiend en esthetisch beeldmateriaal. De kunstfoto's van Essamba in trigeren omdat zowel onder werp als techniek tot op het bot wordt uitgepuurd. In Noirs, met als onderwerp de zwarte mens en -zijn identiteit, toont zij op subtiele wijze zowel innerlijke als uiterlijke schoonheid en kracht. Karakteristieke en artis tieke portretten van prachtige donkere vrouwen - vaak alleen gelaat of profiel - waarvan be paalde onderdelen als handen, haren, mond of neus er door de sublieme belichting als het ware worden uitgetild. Uitvergroot Essamba fotografeert haar per sonages dicht op de huid, zodat elke huidplooi of korrel, een lit tekentje, het wit van ogen of na gels, de glans van lippen of structuur van gevlochten haar, lijkt uitvergroot. Bijkomende attributen als een netje over een gelaat gespannen, een gezicht achter een voile gor- ZIERIKZEE - De quiltgroepen De Burghse Ring en de Delta Quilters uit Burgh-Haamstede houden van 3 tot en met 15 mei een tentoonstelling in de Nieu we Kerk in Zierikzee. Het thema is dit keer 'Vlinders'. Alle leden is verzocht een klein quilt je te maken rondom dit the ma. Voor de beste inzending wordt een publiekprijs uitge reikt. De tentoonstelling is maandag 3 mei geopend van 13.00 tot 16.30 uur en op de overige dagen van 11.00 tot 16.30 uur. Op zondag is de presentatie gesloten. Liggend figuur is een van de werken van Erica Wondergem die zijn te bewonderen in Terneuzen. foto Camile Schelstrae dijn of een huid besmeerd met modder staan symbool voor ge voelens van kwetsbaarheid, on vrijheid of bewustzijn. Kettin gen, maskers of vruchten refere ren aan haar wortels. Daar zij de textuur van het medium van de zwart-wit fotografie dermate weet uit te buiten wordt het fraai gestileerde beeldmateriaal des te indringender. Deze foto grafe laat als geen ander zien hoe mooi zwart kan zijn, van zwart, zwarter tot zwartst in tal rijke gradaties. Een lichte vorm van speelsheid valt te bespeuren in werken als de beelden van zwart-wit gestreepte vrouwen, die een combinatie van blank en zwart suggereren. Ook haar mede-exposant Won dergem vertoont een voorkeur voor zwart en wit, zowel in het keramiek als marmer en houdt vast aan een sobere vormgeving. Witte marmeren beelden, in een fraaie balans tussen ruw en ge polijst, staan op zwarte sokkels en op het keramische werk zijn zwarte accenten aangebracht. Vrouwelijke contouren vormen een geliefd onderwerp voor de beeldhouwster als voor de kera miste. Innerlijk is een voorbeeld van een dergelijk beeld en toont een paar gevleugelde billen net als Vleugels, Springend figuur en Als de wind. Na de veldslag, een marmeren hoorn vormt een soort trofee. Keramische objecten zijn er in de vorm van verschillende soor ten vazen, waarvan Ossentors een dermate aparte vormgeving heeft dat hier geen extra's zijn aangebracht. Andere vaasvor- men zijn bijzonder fraai gedeco reerd met torren, veren en paar den. Het streven naar eenvoud door beide kunstenaressen wordt beloond met harmonieus werk van een tijdloze schooi heid, waarvoor men even si blijft staan. Tentoonstelling t/m 14 mei inh en passerelle van hel stadhuis, 0c telijk Bolwerk. Openingstijden durende kantooruren. En in deh van instituut Toonbeeld, Bi lamystraat 26a di., ivo., en do. n 11.00 -16.00 uur. 30 apnl en 5 w gesloten en 6 mei van 12.00 - 15.1 uur. (advertentie) De beste plek voor het vinden van werk is nog altijd JobTrack.nl OJobTrack.nl Kanten genoeg. Mre de jouwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 66