Provincie meet effecten tunnel PZC PZC Kuuroord in landgoed Geersdijk Burgemeesters Walcheren tekenen zwembadprotocol Nieuw schoolplein De Tunnel mooi staaltje samenwerking 1 Honderdduizendste foto in digitale beeldbank bibliotheek Raad Tholen wenst inzicht in verhuizing van aannemersgezin Studie naar verandering verkeersstromen Alarm over zorggeld in nieuwe wet Vlissinger mishandelt plaatsgenoot Inlia overweegt kort geding Van Felius terug in raad Schouwen Lijk gevonden in haven van Stellendam Tabak gestolen \r 1 redactie bevelaivideinj/tholeim €tationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Verkeerstellin gen en een kentekenonderzoek moeten duidelijk maken hoe het met de verkeersstromen in Zee land is gesteld, nu de Wester- scheldetunnel ruim een jaar open is. Het onderzoek vindt plaats in opdracht van de pro vincie Zeeland. Deze - en vorige weken zijn langs tal van wegen in de provin cie metingen gedaan. „We willen antwoord op een combinatie van vragen", licht beleidsmedewerker Verkeer en Vervoer van de provincie Zee land, E. Schumacher, toe. Zo wil de provincie graag weten hoe de verkeersafwikkeling in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone plaatsvindt. De informatie die uit het onderzoek rolt, wordt afgezet tegen de gegevens van een soortgelijk onderzoek dat in 2002, ongeveer een jaar voor de openstelling van de vaste oeververbinding plaats vond. „De Westerscheldetunnel is nu een jaar open en we hebben behoefte aan gegevens om bij voorbeeld duidelijkheid te krij gen over de noodzaak van het eerder gelanceerde idee om de Sloeweg te verdubbelen naar een vierbaansweg. Maar ook wil len we weten hoe het vrachtver keer van en naar het Sloegebied zich afwikkelt, in het perspec tief van de Westerschelde Con tainer Terminal", zegt Schuma cher. ling van de Tractaatweg op ter mijn. Aanvankelijk lag het volgens de beleidsambtenaar van de provin cie in de bedoeling het onder zoek later dit jaar uit te laten voeren. „Maar de Antwerpse Ring gaat vanaf juni op slot en we verwachten dat die ontwik keling het beeld van de verkeers stromen in Zeeland zou versto ren. Daarom hebben we beslo ten het onderzoek sneller uit te laten voeren." Behalve met telslangen die over verschillende wegtrajecten lig gen, bestaat het onderzoek uit het handmatig registreren van de kentekens van de voertuigen die die wegen passeren. Dat gedeelte van het verkeers- onderzoek is volgens Schuma cher bedoeld om inzicht te krij gen in de bestemming van het verkeer, met andere woorden of het om bestemmingsverkeer - dan wel om doorgaand verkeer door Miriam van den Broek DOMBURG - Wie zich ernstig misdraagt in één van de Walcherse zwembaden of in de Roompot in Kamperland, krijgt een toegangsverbod voor 250 zwembaden in heel Nederland. De drie Walcherse burgemeesters hebben daar voor met de politie en de zwembadexploitant een over eenkomst getekend. Het Vrijburgbad in Vlissingen kampt sinds de opening met jongeren die het zwemplezier van anderen vergallen. De exploitant kon een toegangs verbod geven, maar dan zoch ten de jongeren wel weer een ander zwembad in de buurt. Die tijd is voorbij. Wie een verbod krijgt, komt er bij geen enkel zwembad dat meedoet aan het 'protocol gedragsre gels zwembaden' meer in. In middels zijn dat 250 zwemba den. Volgens het protocol moeten badgasten al vóór de kassa de huisregels van het bad gezien kunnen hebben. In de huisre gels staan de gebruikelijke voorschriften zoals verplicht douchen voor het zwemmen, niet met schoenen in het zwem- gedeelte komen en niet hardlo pen in de zwemzaal. Om grote overlast tegen te gaan en discussies te voorko men, zijn er in het protocol nog andere overtredingen met bijpassende straffen beschre ven. Deze maatregelen varië ren van een toegangsverbod van één dag tot vijf jaar. Ook wordt de politie in een aantal gevallen ingeschakeld. Zwemmers die toegang wordt ontzegd, krijgen een brief waarin staat dat ze voorlopig niet meer mogen komen. Ook worden daarin de zwembaden in de regio genoemd waar ze eveneens niet langer welkom zijn. De politie registreert wie een toegangsverbod heeft. Er worden geen foto's naar de an dere baden gestuurd. door Mieke van der Jagt SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen vindt dat het college de consequenties moet onderzoeken van een moge lijke verhuizing van de aanne mersfamilie die al jaren bij het bedrijf in de Slabbekoornpolder bij Tholen wil gaan wonen. Die zaak sleept al jaren en de aannemer woont met vrouw en een heleboel kinderen in een krappe eengezinswoning in Oud-Vossemeer. Al eerder be sloot de raad knopen door te hakken en deed, op eigen initia tief, een eigen onderzoekje naar de mogelijkheden van de provin cie. De provincie ziet onder be paalde voorwaarden wel moge lijkheden in de verhuizing van de familie naar de woning bij het bedrijf in de Slabbekoorn polder. Daarom kwam de Chris tenunie gisteravond met een voorstel om het college diep gaand onderzoek in te laten stel len naar de mogelijkheden. De fracties van CDA en PvdA vreesden de financiële conse quenties en wilden weten wie dat onderzoek betaalt en wat het gaat kosten. Het college kon melden dat dat tussen de 7000 en 8000 euro zal zijn. CDA en PvdA vonden dat de aannemer alle kosten zelf moet betalen. De gemeente Tholen bezuinigt immers op postjes van 2500 eu ro die niet meer voor het nut van het algemeen kunnen wor den uitgegeven. De twee fracties willen geen geld uitgeven aan het belang van één familie. De rest van de raad vindt het echter genoeg als de aannemer betaalt wat hij had moeten betalen als hij indertijd een bouwvergun ning had aangevraagd en er een milieu-onderzoek was gedaan. Die kosten komen normaal ge sproken voor rekening van de aanvrager. CDA en PvdA waren in de min derheid, zodat het college het on derzoek op zich nam. Overigens zal pas een beslissing worden ge nomen over het wel of niet huis vesten van het gezin op het be- drijventereein als alle risico's, consequenties en precendenten bekend zijn, met andere woor den: als het onderzoek klaar is. Voorafgaand aan het overleg van de gemeenteraad werd door de Thoolse raad en die van het Poolse plaatsje Itawa, de prolon gatie van een stedenband onder tekend. Tholen en Itawagingen tien jaar geleden al vriend schapsbanden aan. handige symbolen voor het maken van een goed I interieur- ontwerp #1 I zaterdag 1 mei 2004 b 13 MIDDELBURG - Grote groepen ouderen grijpen straks naast noodzakelijke zorg door de overdracht van alle niet-bedgebonden zorg uit cle AWBZ naar de Wet op de Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Driehonderd miljoen korten op het Gemeentenfonds en tachtig miljoen uitdelen voor de uitvoering van Wet Maatschappelijke Ondersteuning/Participatie is een recept voor ellende, vin den Het Klaverblad, de samenwerkende ouderenbonden en de Chronisch Zieken en Gehandicaptenraad. Het WMO-geld moet in elk geval een verplichte bestemming kennen, stellen zij. In Zeeland worstelen nog veel gemeen ten er mee, overzicht te krijgen waarin zij onder de nieu we wet moeten gaan voorzien, zegt Marleen Vermeer, woordvoerder van Het Klaverblad. Zonder samenspraak met de Zeeuwse gemeenten en de cliëntenraden gaan ga ten vallen in de zorg en ontstaan grote verschillen in voor zieningen per gemeente, voorspelt zij. De Zalmsnip is al niet meer geoormerkt en bezuinigend Middelburg stopt al met de uitkering ervan, geeft zij als voorbeeld. VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissinger is gisteroch tend rond drie uur aangehouden op het Bellamypark in Vlissingen. De jongen had een 24-jarige plaatsgenoot mis handeld in het uitgaanscentrum, die daarbij verwondin gen aan hoofd en rug opliep. De 18-jarige Vlissinger is voor verhoor meegenomen naar het bureau en ingesloten. GOLIJNSPLAAT - Stichting Inlia Zeeland overweegt een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Noord-Be veland. De organisatie wil bereiken dat de gemeente niet alleen de huisvesting van het asielzoekersgezin Begde in Colijnsplaat voor haar rekening neemt, maar ook de kos ten voor levensonderhoud.De gemeente wilde per 1 mei de opvang van het gezin stopzetten en had de familie ge maand haar huis te verlaten. Donderdagavond bleek ech ter dat de Immigratie- en Naturalisatiedienst dat niet toe staat. Gezinnen met kinderen onder de achttien jaar die hun eerste asielaanvraag voor 1 april 2001 hebben inge diend, mogen vooralsnog niet uit hun woning worden ge zet. Dat betekent dat de familie Begde voorlopig kan blij ven wonen in Colijnsplaat. De gemeente wil echter niet de kosten voor levensonderhoud betalen. Inlia, die asiel zoekers begeleidt, is echter van mening dat onder 'op vang' zowel huisvesting als levensonderhoud valt. De or ganisatie wil desnoods via de rechter afdwingen dat Noord-Beveland beide zaken blijft betalen. ZIERIKZEE - Oud-wethouder J. van Felius (Alert!) keert terug in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Zijn partijgenoot J. van der Made geeft zijn raadszetel op om plaats voor hem te maken. Van Felius was de afgelopen twee jaar wethouder, maar trad af naar aanleiding van Nobelgate. Of hij na zijn terugkeer ook het fractievoorzit terschap op zich zal nemen, is nog niet bekend. J. van Fe lius is niet de enige afgetreden wethouder die in de ge meenteraad zitting neemt. Zijn ex-collega L. Geluk van het CDA zit sinds afgelopen donderdag ook weer in de raad. STELLENDAM - In de ha ven van Stellendam is don derdagmiddag omstreeks half drie het stoffelijk over schot van een 44-jarige man uit Stellendam aange troffen. Een voorbijganger zag het levenloze lichaam van de man in het water liggen en alarmeerde de politie. De man is vermoedelijk met zijn fiets de haven ingere den en daarna om het leven gekomen. De hond van de man werd op de kade aan getroffen. Het dier is opge vangen door de Dierenam bulance Rotterdam. Tractaatweg Daarnaast zijn er nog andere punten in het traject van en naar de Westerscheldetunnel die in de toekomst mogelijk ver anderen. Het gaat dan met na me om de aanleg van een tunnel onder het kanaal van Gent naar Temeuzen ter hoogte van Sluis kil, en de mogelijke verdubbe- Sophie, de jongste leerling van basisschool De Tunnel in Schore, opent het vernieuwde schoolplein. door Rolf Bosboom SCHORE - Openbare basisschool De Tun nel in Schore is trots op haar vernieuwde schoolplein. Het werd gisterochtend, aan het begin van Koninginnedag, in gebruik genomen. Aan de renovatie is anderhalf jaar van denkwerk voorafgegaan, zei locatielei der, C. de Jong. Er moest vooral worden bedacht hoe het benodigde bedrag bij el kaar kon worden gebracht. De leerlingen hielden allerlei acties om geld in te zamelen. Zo gingen zij onder meer met lootjes, kerstversieringen en oliebollen langs de deuren. Daarnaast bleek een groot aantal bedrijven en in stellingen bereid, in welke vorm dan ook, een bijdrage te leverën. De graafwerkzaamheden werden groten deels, met hulp van derden, zelf gedaan. Dat alles bleek uiteindelijk voldoende te zijn om de plannen te realiseren. Het plein werd compleet heringericht én voor zien van nieuwe speeltoestellen en een basketbalring. De jongste leerling van De Tunnel, Sophie, mocht gisteren de opening verrichten. De Jong kon het niet nalaten te verwij- foto Willem Mieras zen naar de bezuinigingsplannen van de gemeente Kapelle, waarbij even sprake leek te zijn van sluiting van de Schoorse basisschool. De wijze waarop het nieuwe schoolplein tot stand is gekomen, is wat hem betreft een duidelijk signaal. „Dit moet reden zijn voor de gemeente om er zelfs niet over na te denken onze school weg te be zuinigen." door Ingrid Huibers GEERSDIJK - Patiënten met 'welvaartsproblemen' als een ho ge bloeddruk, een burn-out of chronische pijnen kunnen als de plannen doorgaan over een poos je helemaal tot zichzelf komen in een kuuroord in Geersdijk. Het is de bedoeling dat het her stellingsoord op een nieuw in te richten landgoed komt te staan. Arts R. Bakker uit Geersdijk wil zijn natuurgezondheidskliniek bouwen in de boomgaard aan de rand van het dorp waar zijn schoonvader, de heer Valkier, ja renlang als fruitteler zijn boter ham verdiende. De patiënten die Bakker er wil ontvangen kunnen een paar dagen, een week of zelfs langere tijd op het landgoed verblijven. Hij biedt ze groepsprogramma's waarbij 'ontspanning, gesprek ken, overdenking en therapie met elkaar gecombineerd wor den'. Bakker is niet van plan alle the rapiesessies zelf te leiden, daar om gaat hij - zodra zijn plannen groen licht krijgen - op zoek naar collega's. Ook wil hij een aantal Zeeuwse behandelaars ruimte bieden om groepsbehan delingen uit te voeren. Bakker hoopt met zijn plan te kunnen aanhaken bij zowel de provinciale regeling Nieuwe Economische Dragers als de landgoedregeling. Om dat te kunnen doen, voorziet het plan in de aanplant van 5,1 hectare gemengd loofbos. Er komen openbare wandelpaden door heen zodat de bewoners van Geersdijk er in de toekomst een ommetje kunnen maken. Om de privacy van de patiënten zoveel mogelijk te kunnen garan deren, wordt er een wandelpad aangelegd dat niet te dicht in de buurt van de kliniek komt. Om de wandelaar tegelijkertijd toch het idee te geven dat hij een landgoed betreedt, loopt een uit gestippelde route voor een deel over de oprijlaan van het kuur oord. De kliniek krijgt acht 'ruime sui tes' waarin patiënten kunnen verblijven. Er wordt voorlopig gedacht aan een symmetrisch ge bouw in de stijl van een 'klassie ke buitenplaats'. Zo ligt er nu een plan dat voorziet in een hoofdgebouw dat links en rechts wordt geflankeerd door een binnentuin en een bijge bouw. Voor de kliniek wordt een halfronde waterpartij aange legd. Op het terrein wordt eveneens een privéwoning gebouwd waar Bakker zelf wil gaan wonen. De plannen voor het herstel lingsoord worden donderdag 13 mei aan de raadscommissie ge presenteerd. Dat gebeurt in het gemeente huis in .Wissenkerke. De bijeen komst begint 's avonds om 19.30 uur. GOES - Onbekenden hebben gis ternacht ingebroken in een tankstation langs de A58. Zij na men onder meer tabaksartike len mee met een waarde van ruim 3000 euro. De ansichtkaart van de Grote Kade in Goes is de honderdduizendste foto die in het digitale archief is opgeslagen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Deze week is de honderdduizendste afbeel ding toegevoegd aan de digitale beeldbank van de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. Het is een prentbriefkaart uit om streeks 1910, van de Grote Kade in Goes. Een paar jaar geleden is de Zeeuwse Bibliotheek begonnen met het digitaliseren van zijn af beeldingen. De originelen blij ven daardoor veilig bewaard, en de reproducties zijn voor ieder een toegankelijk. Sinds vorig jaar is het mogelijk via de site www.zeeuwsebibliotheek.nl toe gang te krijgen tot de beeld bank, waarin nu dus honderd duizend ansichten, foto's en affi ches zijn opgeslagen. „Dat betekent dat bijna eender de van onze verzameling is gedi gitaliseerd", zegt publiciteitsme- dewerkster Lineke Broos van het Zeeuws Documentatiecen trum. „In totaal hebben we onge veer driehonderdvijftigduizend afbeeldingen. Maar het digitali seren houdt natuurlijk nooit op, want we blijven doorgaan met verzamelen." Via trefwoord, datum of plaats naam kunnen bezoekers van de (site van de) Zeeuwse Biblio theek in de afbeeldingenverza meling zoeken naar iets van hun gading. De resolutie van de af beeldingen op internet is overi gens zodanig dat mensen die ze willen downloaden er weinig aan hebben. Wel is het mogelijk afbeeldingen waarvan de Zeeuwse Bibliotheek het copy right bezit te bestellen. I Willem van doorn vorm in ruimte t0118674404 wvandoorn@zeelandnet.nl (advertentie) I Begin uw eigen interieurontwerp met de telefoon. Dan kuntu Vorm in Ruimte bellen, voor advies in binnenhuisarchitectuur. Mooi!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61