Bashir opnieuw opgepakt Open Avond PZC Michael Jackson krijgt nu ook aanklacht van samenzwering Macedonië erkent moord op Pakistani Dinsdag 11 mei 2004 Piloot sukkelt in slaap achter zijn stuur knuppel Radicale geestelijke aangeklaagd voor aanslagen op Bali Blank Orania lanceert eigen munt Massagraven Srebrenica ontdekt Hiv ontdekt in pornoindustrie VS Chinese vrouw overlijdt aan sars Afghaanse schoolmeisjes vergiftigd Opstand in Spaanse bajes DNA-test moet leiden naar moordenaar Olof Palme Gewonden op Ambon ondanks uitgaansverbod S=1 Georgisch leger oefent nabij grens met Adzjarië Wachten op de goden All Nippon Airlines, de lucht vaartmaatschappij van de ver moeide piloot gisteren gemeld. De 50-jarige piloot is geschorst gedurende een intern onderzoek bij de luchtvaartmaatschappij. Volgens de woordvoerder zijn de tachtig passagiers van de Boeing 767 die op 23 maart on derweg was van Tokio naar Ube nooit in levensgevaar geweest omdat het toestel op het mo ment van het indutten van de verkeersvlieger op de automati sche piloot vloog. Volgens All Nippon Airlines viel de piloot in slaap toen het vlieg tuig na het opstijgen de goede hoogte had bereikt en de auto matische piloot aansloeg. Nota bene een medewerker van het ministerie van Transport wees de co-piloot op de in slaap geval len piloot. De co-piloot maakte zaterdag 1 mei 2004 JOHANNESBURG - Orania, een kleine gemeenschap van vijfhonderd blanke Zuid-Afrikanen, heeft sinds gisteren een eigen munteenheid, de ora. De blanken moeten niets hebben van het multiculturele en multiraciale Zuid-Afri- ka. Ze willen zich uiteindelijk afscheiden van Zuid-Afri- ka als onafhankelijk Orania. Orania blijft evenwel de Zuid-Afrikaanse rand als betaal middel accepteren. ANP/AFP BANJA LUKA - De Bosnisch-Servische commissie die het bloedbad van Srebrenica onderzoekt, heeft weet ge kregen van zes nieuwe massagraven met slachtoffers. De commissie is destijds opgezet onder flinke internatio nale druk om duidelijk te krijgen wat er in 1995 precies bij Srebrenica is gebeurd. Zeker zevenduizend moslims zijn toen vermoord. Het was het ergste bloedbad in Euro pa sinds de Tweede Wereldoorlog. Tot nu toe zijn zesdui zend lichamen opgegraven uit massagraven. ANP/AFP LOS ANGELES - In de Amerikaanse pornofilmindustrie blijkt opnieuw een sterspeler seropositief. Het gaat om een 26-jarige actrice uit Tsjechië. Ze is de derde hiv-geïn- fecteerde die de laatste tijd in de wereld van de seksfilms is ontdekt. Dat heeft de gezondheidsdienst van de filmin dustrie meegedeeld. De Tsjechische heeft in een film gespeeld met Darren Ja mes, die onlangs seropositief bleek. Ook James' vaste te genspeelster is besmet. De gezondheidsdienst heeft 51 ac teurs opgespoord die met het stel voor de camera seks heb ben gehad. Gezondheidsautoriteiten in Los Angeles overwegen een voorstel aan de filmindustrie om seksfilms alleen niet con dooms te 'draaien'. ANP/DPA PEKING - Een 53-jarige Chinese vrouw is op 19 april overleden aan de longziekte sars. Dat heeft het Chinese ministerie van Volksgezondheid gisteren in Peking beves tigd. Het is het eerste sars-sterfgeval van dit jaar. Bij in totaal vijf mensen is sinds 22 april de diagnose sars ge steld. De nieuwe uitbraak van sars is vermoedelijk ontstaan in een laboratorium waar de dochter van de 53-jarige inmid dels gestorven vrouw werkt. Ook deze 26-jarige studente medicijnen is besmet. ANP/AFP/DPA KHOST - Drie Afghaanse schoolmeisjes zijn in kritieke toestand opgenomen in het ziekenhuis, nadat ze waren vergiftigd. De plaatselijke autoriteiten zeiden gisteren dat de Taliban erachter zitten. Die zouden meisjes willen ontmoedigen naar school te gaan. Een woordvoerder van de Taliban heeft dat ontkend. De meisjes hebben vergiftigde koekjes gegeten die zo woensdag van een man kregen. Volgens de plaatselijke le gerleider hebben opstandige Taliban dat gedaan om de meisjes af te schrikken. De twee zaten op de enige school in de stad Khost waar meisjes welkom zijn. ANP van onze redactie buitenland TOKIO - Een Japanse piloot is vorige maand twee keer achter de stuurknuppel van zijn passa giersvliegtuig en voor de ogen van een luchtvaartinspecteur in slaap gevallen. Dat heeft een woordvoerder van BARCELONA - Bij een gevange- ucnopstand in het Spaanse Bar celona zijn vrijdag twee functio narissen van de strafinrichting Quatre Camins gewond geraakt, onder wie een ernstig. Dat heeft de plaatselijke politie gemeld. Zo'n honderd gevangenen de den mee aan de opstand, waar van de aanleiding nog onduide lijk is. De waarnemend direc teur van de strafinrichting werd neergestoken en is zwaarge wond overgebracht naar een zie kenhuis. Een andere functiona ris is eveneens gewond en wordt nog door de gevangenen gegij zeld. ANP/AFP van onze redactie buitenland TBILISI - Het Georgische le ger is gisteren begonnen met de grootste oefening sinds zijn oprichting in 1991. Om dat de manoeuvres worden ge houden in het grensgebied met de eigenzinnige deelrepu bliek Adzjarië, heeft de Adzja- rische leidei Asian Abasjidze voor de derde keer in een half jaar de noodtoestand uitgeroe pen. De oefeningen van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten houden verband met de der tiende verjaardag van het Ge orgische leger. Zo'n tweedui zend soldaten en officieren oe fenen de komende dagen red dingsoperaties op zee, de ont manteling van drugslaborato ria en kustlandingen. De ma noeuvres vinden plaats op een oefenterrein in Koelevi en in Poti, een havenstad aan de Zwarte Zee Sommige oefeningen worden binnen drie kilometer van de binnengrens tussen Adzjarië en de rest van Georgië gehou den. De Adzjansche leider Abasjidze heeft meermalen van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische ra dicale geestelijke Abu Bakar Bashir wordt aangeklaagd we gens terreuraanslagen, waaron der die op Bali in 2002. Een In donesische topfunctionaris be last met de bestrijding van terro risme, heeft dit gisteren in Ja karta bevestigd. De politie hield Bashir (65) on middellijk na zijn vrijlating uit het vermoeden geuit dat de centrale overheid van Geor gië het autonome Adzjarië met geweld haai' wil zal opleg gen. De militaire oefeningen zijn daar volgens hem een voorbode van en daarom stel de hij opnieuw de noodtoe stand in in de deelrepubliek. Abasjidze heeft ook herhaal delijk gezegd dat als er ge weld gebruikt wordt tegen Adzjarië, hij daar passend op zal reageren. De politie heeft gisteren in de Adzjarische hoofdstad Batoe- mi met knuppels een demon stratie van oppositieleden uit elkaar geslagen. Verscheide ne betogers Hepen daarbij ern stige hoofdwonden op, aldus getuigen. De ongeveer dui zend deelnemers aan de de monstratie eisten het aftre den van Abasjidze en de vrij lating van politieke gevange nen. De Georgische president Saakasjvili zwoer bij het aan vaarden van zijn ambtster mijn in januari dat hij Adzjarië weer onder controle van Tbilisi zou brengen. Abas jidze regeert de deelrepubliek als zijn persoonlijk bezit. AP de gevangenis aan. Hij kwam vrij, doordat het hooggerechts hof een veroordeling voor ernsti ge delicten wegens onvoldoende bewijs schrapte en Bashir zijn straf voor diverse vergrijpen gis teren had uitgezeten. Hij is over gebracht naar het hoofdbureau van politie in Jakarta. Een van zijn advocaten sprak van 'ont voering'. Bashir wordt nu beschuldigd van betrokkenheid bij de aan slag op Bali in 2002 waarbij door Ans Bouwmans WASHINGTON - De van kin dermisbruik verdachte popster Michael Jackson (45) heeft ook de aanklacht van samenzwering aan zijn broek gekregen. Hij zou ontuchtige handelingen hebben verricht met een kind jonger dan veertien jaar en vervolgens hebben geprobeerd dat te ver hullen. Ook zou hij hebben ge tracht het kind te ontvoeren en een rechtszaak te voorkomen. Jackson werd in Santa Maria (Califomië) officieel in staat van beschuldiging gesteld, na dat een onderzoeksjury in gehei me beraadslagingen concludeer de dat er genoeg belastend mate riaal was voor het proces tegen de 'King of Pop'. Jackson zegt onschuldig te zijn. Na afloop van de zitting bedankte hij zijn fans en familie voor hun steun. Tijdens zijn verklaring werd hij omringd door familieleden. In januari werd de zanger al voorgeleid op verdenking van kindermisbruik en het toedie nen van alcohol aan een kind. Ook toen zei Jackson onschul dig te zijn. De vorige keer kreeg de popster een standje van de rechter omdat hij te laat arri veerde. Er ontstond destijds een kermisachtige sfeer bij de recht bank nadat Jackson op het dak van zijn auto begon te dansen. Deze keer verliep de voorgelei ding rustiger. De zanger arri- AMBON - Ondanks een nachte lijk uitgaansverbod is in de nacht van donderdag op vrijdag een onbekend aantal mensen ge wond geraakt op Ambon. Onbekenden bestookten met mo lotovcocktails een groep mensen in de wijk Talake. Zeker dertien mensen zijn met brandwonden meer dan 200 doden vielen en bij andere aanslagen die zijn uit gevoerd door de extremistische groepering Jemaah Islamiyah. Bashir ontkent die beweging te leiden, maar de antiterreurpoli- tie heeft gezegd er genoeg - nieu we - bewijzen voor te hebben. „Abu Bakar Bashir wordt aange klaagd voor alle aanslagen die zijn gepleegd door Jemaah Isla miyah, omdat hij de leider is van deze groepering", zei de hoogste antiterreurfunctionaris veerde ruim op tijd en gedroeg zich ingetogen. De politie had het gebied rondom de rechtbank afgeschermd met hoge hekken om fans en toeschouwers op af stand te houden. Er waren net als de vorige keer journalisten uit de hele wereld toege stroomd. De King of Pop zag er serieus opgenomen in het Al Fatah zie kenhuis. De wijk is het toneel van veel ge weldplegingen die te maken heb ben met wrijvingen tussen de is lamitische en de christelijke ge meenschappen op de Molukken Het geweld barstte zondag op nieuw los en sindsdien zijn ze ker 37 mensen omgekomen en in Indonesië. Veel getuigen zou den hebben gemeld dat hij de aanslagen persoonlijk heeft goedgekeui'd. Aanhangers van Bashir betoogden voor de gevan genis en raakten slaags met de politie. Daarbij raakten naar schatting dertig mensen ge wond. Nieuwe wet Een rechtbank veroordeelde Bashir vorig jaar september tot vier jaar wegens terreuractivitei- uit. Hij droeg een bril, een pak met een rode das en rode band om zijn rechterarm. Na aan komst bij de rechtbank zwaaide hij kort naar zijn juichende fans. Vergezeld door veilig heidsagenten liep hij naar de in gang. In de hal van de recht bank hield één van zijn bewa kers zijn hand voor de camera 160 mensen gewonden geraakt. De situatie in Ambon-stad was gisteren redelijk rustig. Ambte naren gingen weer aan het werk. winkels openden hun deu ren en voor banken stonden lan ge rijen. Bij de strijd tussen de bevolkingsgroepen op de Moluk ken vielen tussen 1999 en 2002 duizenden doden. ANP/DPA hem toen wakker. Toen de pi loot korte tijd later weer indom melde, begon de co-piloot tegen hem te schreeuwen. Met het on derzoek naar het incident pro beert All Nippon te achterhalen of de piloot nalatig is geweest of dat hij lijdt aan een slaapstoor nis. AP ten. Het hooggrechtshof verlaag de de straf tot achttien maan den voor andere vergrijpen. Bas hir is nooit beschuldigd van be trokkenheid bij de aanslagen op Bali, maar tijdens zijn detentie werd een nieuwe wet van kracht waardoor aanklagers in terreur- zaken minder bewijsmateriaal dan voorheen hoeven te produce ren. Verdachten kunnen boven dien zonder aanklacht tot zes maanden worden vastgehouden. ANP/AFP toen Jackson langs liep. In de rechtszaal zelf waren geen came ra's toegestaan. Na een kort ver klaring na afloop vertrok Jackson weer. Net als op de heenweg werd het verbleekte ge laat van de superster tegen de zon beschermd met een zwarte paraplu. De zaak tegen Jackson werd be gin vorig jaar aan het rollen ge bracht na een documentaire waarin het slachtoffertje te zien was. Het jongetje, een voorma lig kankerpatiëntje van nu 14 jaar, zei op tv dat hij in het bed van de popster had geslapen, met Jackson op de vloer. Een eerste onderzoek leverde niets op, omdat de familie ontkende dat er iets onzedelijks was ge beurd op Neverland, het land goed van Jackson. Maar na ses sies van de jongen met een psy chotherapeut veranderde het verhaal. In november 2003 werd huiszoe king gedaan op Neverland. Op 18 december volgde de eerste aanklacht en op 16 januari werd de popster voorgeleid. Eind maart begon een onderzoeksju ry met het horen van de getui gen van de aanklager, waardoor de geplande openbare zitting over het bewijsmateriaal van het openbaar ministerie verviel. De 'grand jury' leidde tot een nieuwe aanklacht. De openbare aanklager in de zaak, Tom Sned don, werd deze week door ano nieme bronnen uit het kamp van Jackson beschuldigd van een vendetta. Sneddon probeer de Jackson eerder te vervolgen voor kindermisbruik maar die strafzaak ging niet door omdat het vermeende slachtoffer niet meer wilde praten na een miljoe nendeal met Jackson De rechter wil het proces tegen Jackson voor het eind van het jaar houden. Op 28 mei is er op nieuw een procedurele zitting. Jackson is vrij op een borgtocht van drie miljoen dollar. GPD door Cees van Zweeden BOEDAPEST - De Macedoni sche politie heeft twee jaar gele den zeven Pakistaanse immi granten moedwillig vermoord. Dat heeft politiewoordvoerster Mirjana Konteska onthuld. Na de onthulling besloot het parle ment de immuniteit van Ljube Boskovski te beëindigen. Hij was destijds minister van Bin nenlandse Zaken. Indien Boskovski schuldig wordt bevonden, kan hij voor de rest van zijn leven achter de tra lies verdwijnen. De moord op de Pakistani werd gepleegd in februari 2002, vlak buiten de hoofdstad Skopje. Vol gens Boskovski ging het om ter roristen die op weg waren naar Kosovo. In hun auto zouden uni formen zijn gevonden van de NLA, het legertje van Albanese rebellen. De 'terroristen' zouden het vuur hebben geopend, waar na politie terugschoot en alle aanvallers doodde. Maar vrijwel onmiddellijk wer den de woorden van Boskovski in twijfel getrokken. Geen der agenten was bij de schietpartij gewond geraakt, wat vreemd STOCKHOLM - De Zweedse po litie hoopt na achttien jaar door middel van DNA-onderzoek als nog de moordenaar van premier Olof Palme te achterhalen. Dat berichtte de krant Expressen gis teren. Justitie in Zweden heeft het bericht niet bevestigd. Volgens Expressen heeft de Zweedse recherche met behulp van nieuwe technische hulpmid delen DNA-sporen gevonden op de kleding van Palme. Deze zul len volgens het dagblad vergele ken worden met het DNA van de kruimeldief Christen Petter- son. Petterson werd in 1989 ver oordeeld wegens de moord op basis van een getuigenverkla ring van Palmes weduwe, maar hij werd in hoger beroep vrijge sproken. Palme werd op 28 fe bruari 1986 in de binnenstad van Stockholm van dichtbij neergeschoten. ANP/DPA leek. Toen diplomaten op de plek van de schietpartij arriveer den, bleken in de uniformen niet één kogelgat te zitten, hoe wel zowel de auto als haar inzit tenden waren doorzeefd. En Bos kovski weigerde hardnekkig ie der verzoek om een lijkschou wing. Drie maanden later werden de twijfels versterkt door een repor tage in de Wall Street Journal. Een correspondent van de Ame rikaanse krant was erin ge slaagd de broer, Dabir Kazmi, van een der 'terroristen' te vin den. De correspondent toonde Kazmi een boek dat Boskovski's ministerie had uitgegeven, geti teld 'Islamitisch fundamentalis me in Macedonië'. Op een foto van de gedode 'terroristen' her kende hij Bilal. Zijn broer, zo zei hij. was op weg van Pakistan naar Athene, waar in de aan loop naar de Olympische Spelen veel werk was. Toen een jaar later de VMRO, de partij van Boskovski, de macht verloor, gaf de nieuwe regering opdracht tot een onderzoek. De Pakistani waren inderdaad ille gale immigranten geweest op weg naar Athene. Boskovski was een omstreden fi guur, die ook wordt verdacht van de moord op een tiental Al banezen in 2001. Wellicht uit wraak voor de moord werd het Macedonische consulaat in Karachi, Pakistan, in december 2002 door een bom getroffen. Binnen lagen drie per soneelsleden met doorgesneden kelen. GPD (advertentie) Start voorlichtings programma: 20.00 uur internationale hogeschool IJJIf Breda •Deeltijdopleidingen Management toerisme en Vrijetijdsmanagement •Duale opleiding Management toerisme in samenwerking met D-reizen n Voor ondernemende studenten die werk en studie willen combineren! t voorlichting gegeven over het duale traject in samenwerking met D-re 1 •- ok met andere werkgevers in toerisme of vnje tijd worden vormgegeven ct cp met NH1V. deeltijd/duaal. 076 - 530 2203 of e-mail: tldlt@nhtv.nl Mgr.Hopmansstraat 1 Breda. Meer info: www.nhtv.nl Advertentie ■Cl Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230. 4380 AE Vlissmgen Tel: 0118-417500, Fax 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185. Postbus 150. 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv. nl www bleijenbergbv nl TRICHUR - Tempelolifanten staan in een rij tijdens het pooram-festival bij de Vadakkunathan-tempel in Trichur, ten noorden van het Indiase Cochin. Het geloof wil dat op deze dag de goden van andere tempels de Vadakkunathan-tempel bezoeken. foto AP Michael Jackson, omringd door beveiligingsmensen, weert de came ra's af met zijn hand als hij het gerechtsgebouw in Santa Maria bin nenkomt. foto Hector Mata/AP ièSE#

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5