PZC De kookplek wordt een cockpit De akelei laat zich niet voorspellen W25 Keukenbranche in de min Waterpas Tuinboeken Snoeigiraffe Pur remover Leeskussen zaterdag 1 mei 2004 Grijs eikenhout is toegepast in model Rovere van Snaidero. Nieuw model van Miele: kastlades worden nog breder en dieper. Is de meubelwereld naar stig op zoek naar nieuwe impulsen, keukenproducen ten trekken momenteel al les uit de kast. De eigentijd se keuken is een strak vorm gegeven cockpit met alle ap paratuur binnen handbe reik. Een soort interieurele ment eigenlijk, dat de grens tussen woonkamer en kook ruimte nog nadrukkelijker doet vervagen. De eigentijdse keuken is een middelpunt in de woning. De maaltijd wordt er gekookt, gasten krijgen een plekje aan de keukentafel en ook de kinderen hebben er een eigen hoekje. Niets nieuws, maar qua vormge ving bleven producenten lange tijd achter bij die ontwikkeling. Een verandering tekent zich af, zoals half april zichtbaar was tijdens de Eurocucina. Zoekt de meubelwereld naarstig naar nieuwe impulsen, keuken producenten en ontwerpers trek ken alles uit de kast om hun pro ducten zo verrassend mogelijk te laten ogen. Het dringt tot ze door dat de schijnwerpers in de woning steeds vaker op de keu ken zijn gericht. „Het is niet lan ger een geïsoleerde ruimte", al dus Cosmit, organisator van Eu rocucina. „De keuken gaat open. Het is een graag geziene ruimte dankzij de uiteenlopen de nieuwe materialen en vor men die er worden toegepast." Om het jaar ontmoeten keuken producenten elkaar in Milaan tijdens de vakbeurs Eurocucina, die gelijktijdig plaatsvindt met de Internationale Meubelbeurs. Dat de aandacht voor de keuken de laatste vijftien jaar enorm is gegroeid, blijkt uit de bezoekers- cijfers van de vorige editie. Eu rocucina werd in 2002 bezocht door meer dan 185.000 bezoe kers, van wie bijna de helft af komstig was uit het buitenland. Mede daardoor stijgt het aantal buitenlandse exposanten. Half april waren onder andere keu kenproducenten uit Oostenrijk, Frankrijk en Duitsland aanwe zig. Het grootste deel van hen presenteerde de nieuwe collec tie op de beursvloer. Een aantal, onder wie Bulthaup, toonde de nieuwe modellen op locatie in het centrum van Milaan. Opvallend is dat de hedendaag se keuken vooral een strak vorm gegeven en functionele ruimte is. Het keukenblok is meer dan een los meubel. Vaak zijn kas ten, werkbladen en apparatuur geïntegreerd in de ruimte. Ook de tafel is geregeld onderdeel van het keukenblok. Deze archi tectonische benadering wordt ieder jaar verder doorgevoerd. Retrotrend Vaak resulteert dat in strak vormgegeven ruimtes, maar in beperkte mate zijn rondingen actueel. Ze sluiten aan bij de heersende retrotrend. Het functionele aspect van de keuken blijkt vooral uit de op stelling. De kookplek oogt meer en meer als een cockpit waarin alle benodigdheden binnen handbereik zijn. De extreme mo dellen zijn zelfs letterlijk vorm gegeven als de besturingsruimte van een vliegtuig. Het hart van de ronde keuken is het domein van de kok, de buitenkant fun geert als bar en eetplek. De afzuigkap is in de keuken uit gegroeid tot blikvanger. Was de functie aan het apparaat tot nu toe afleesbaar, nu gaan ontwer pers een stapje verder. De kap is verandert in een 'afzuigzone'. Cilindervormige of vierkante modules hangen als futuristisch interieurelement boven de kook plek. Dankzij de vele onderdelen leent de keuken zich prima voor de toepassing van uiteenlopen de materialen. Ontwerpers ma ken daar dankbaar gebruik van. Dit jaar springt in het oog dat hout helemaal terug is. Met na me het traditionele eiken, maar dan wel in grijze (gewassen) uit voering. Het wordt toegepast in combinatie met staal, laminaat, glas, keramiek en kunststof. Roestvrij staal heeft nog altijd de overhand, maar verliest ter rein aan aluminium dat een zachtere uitstraling heeft. Wat betreft kleur is de verandering miniem. Grijs-, bruin- en na- tuurtinten domineren. Nieuw zijn retro oranje en dramatisch (glanzend) zwart. Anja Sparidaans en Paul Geerts Het gaat niet goed met de verkoop van keukens in Nederland. Dat heeft vooral te maken met de aarzelende consument, die duurzame aan kopen uitstelt. Bovendien is het aantal nieuwbouwwonin gen in 2003 gedaald. Uit re cent gepubliceerde cijfers van de Centrale Branchevereni ging Wonen blijkt dat afgelo pen jaar in Nederland 222.000 keukens werden ver kocht, waarvan 197.000 met inbouwapparatuur. Een daling van 9 procent ten opzichte van 2002. Gemid deld betaalde de Nederlander vorig jaar 8158 euro voor een nieuwe keuken. In 2002 was dat nog 7972 euro. De totale omzet in de keukenbranche bedraagt 1,811 miljard euro, een daling van zeven procent ten opzichte van een jaar gele den. Lichtpuntje volgens CBW is dat uit cijfers'van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt dat de consu ment de toekomst weer met vertrouwen tegemoet begint te zien. Een schilderij, een kastje of een rekje perfect horizon taal ophangen is zonder water pas onbegonnen werk. En zelfs met is het niet altijd even ge makkelijk, omdat de waterpas met één of twee handen moet worden vastgehouden. Black Decker komt daarom met een serie laserwaterpassen, waar mee de rechte lijn altijd gevolgd kan worden. De prijzen lopen uiteen van 35 tot 160 euro. Vaste planten komen in iede re tuin voor. Meestal netjes gegroepeerd in borders. Over beide onderwerpen brengt uitge verij Groenboekerij handboe ken op de markt. Handboek Bor ders is geschreven door Modeste Herwig. In het boek is aandacht voor het ontwerp en de inrich ting van een border. Het Hand boek Vaste Planten, geschreven door Wim Oudshoom, gaat in op onder meer standplaats en onderhoud van planten. Beide boeken kosten 24,99 euro Een ronde keuken heeft nog het meest weg van een cockpit. Glanzend zwarte kastje doet denken aan het interieur van de jaren tachtig. Een beetje tuinliefhebber kent het probleem: een lage struik kan gemakkelijk worden gesnoeid, maar hoe moet het met die metershoge boom. De snoeigiraffe (89,95 euro) van Fis- kars is een aardige oplossing waarvoor geen hoge ladder no dig is. De grepen van de schaar kunnen worden uitgeschoven, zodat ook takken op een hoogte van 6,50 meter gesnoeid kunnen worden. De snoeigiraffe - ver krijgbaar bij tuincentra - is uit gerust met een zwenkbaar schaargedeelte. Met een spe ciaal hulpstuk kan ook fruit worden geplukt. Pur Schuim is eenmaal aan gebracht lastig te verwijde ren. Met Pur Schuim Remover is het volgens producent Bison een fluitje van een cent. Zowel uitgehard schuim als natte res ten kunnen met het middeltje verwijderd worden. De Re mover is het broertje van Bison Pur Schuim Cleaner. Daarmee kunnen alleen natte resten ver wijderd worden. Informatie www.bison.nl of 0900-2476646. Veel van de verrassendste plantencombinaties in de tuin komen niet tot stand door weloverwogen beslissingen van de tuinier of door geniale inval len van de tuinarchitect, maar door toeval. Want planten hou den zich niet aan de regels, ze zaaien zich op plaatsen waar ze helemaal niet gepland waren, ze dijen uit tot reuzen op stand plaatsen waar dwergen voor zien waren en ze gaan plotseling dood terwijl ze nu juist de grote blikvanger van de border had den moeten zijn. De een ervaart dit als een belediging: hoe halen die planten het in hun hoofd om van een zorgvuldige planning een lachertje te maken. Maar anderen weten het onvoor spelbare gedrag van planten uit te buiten - zij laten zaailingen staan op plaatsen waar die spon taan verschijnen en ze kopiëren plantencombinaties die door toe val zijn ontstaan. En dat maakt het verschil uit tussen een boeiende en een saaie tuin: een boeiende tuin staat vol met ver rassende plantencombinaties die door toeval zijn ontstaan, in een saaie tuin is alles geregis seerd en voorspelbaar. En laten we eerlijk zijn: voor spelbaarheid heeft voor velen ook zijn goede kanten. Niet ie dereen houdt ervan om steeds maar weer verrast te worden, daarvoor moet je een bepaald type mens zijn. Zoals de één in zijn vakantie het liefst met een goed boek voor zijn stacaravan drie weken op dezelfde plaats vertoeft en de an der graag iedere dag langs het randje van een andere afgrond loopt of met zijn kano op een woeste bergstroom kopje onder gaat, zo heb je tuiniers die ge dijen bij zekerheid en anderen die daarbij van verveling in slaap vallen. Het eerste type - de zekerheids minnaar - moet vooral de akelei vermijden, want dat is bij uit stek een plant die onvoorspel baar gedrag vertoont. Nooit blijft hij lang staan waar je hem gezaaid of geplant hebt, en zel den blijft hij zo lang in leven als je had gehoopt. Plant of zaai nooit akeleien in rotten van tien, of in andere formele patro nen, want de akelei is onafhan kelijk en gaat en staat waar hij wil. Juist omdat een akelei de neiging heeft om op de ene plaats te sterven om dan als zaai ling elders weer op te duiken, heeft het weinig zin om hem als vaste plant te kopen. Voor de prijs van één plant heb je een zakje zaad waaruit je er zonder moeite honderd kunt kweken, en zaaien gaat zonder proble men in de volle grond. Akeleien vallen in twee grote groepen uiteen: de kortgespoor- de en de langgespoorde. De bloem van een akelei bestaat uit een binnenste ring van kroonbla- deren, met daaromheen een krans van vier gekleurde kelk bladen die uitlopen in naar ach teren gerichte, met nectar gevul de sporen. Er is zaad van tientallen soorten en variëteiten akeleien te koop, de één nog kleuriger en elegan ter dan de ander. Bijna alle ake leien zijn mooi en daarom kan ik misschien beter de weinige planten noemen waarvan ik niet weg ben. Aquilegia flabellata is dik en gedrongen - een kobold van een plant. Nora Barlow is geliefd bij bloemschikkers, het is een gevuldbloemige cultivar met een massa piepkleine rode bloemblaadjes met witte punt jes. Ook andere kleurencombina ties komen voor. Een monster tje, deze 'Nora' - niet zonder charme, maar zonder sporen waardoor de bloem nauwelijks meer op die van een akelei lijkt. Als ik dan toch een paar favorie ten zou mogen kiezen, dan ben ik dol op de gewone blauw-met-witte Aquilegia vul garis. Er bestaan vormen met een heerlijke mangogeur. Mijn favoriet is de langgespoorde Aquilegia chrysantha, in knop lijkt de bloem wel een komeet, maar dan één met vier staarten. De bloemen - zowel de kroon- als de kelkbladen - zijn van het aangenaamst denkbare lichtgeel en de bloemstengels zijn lang en slank. Romke van de Kaa Aquilegia chrvsantha De slaapkamer is allang niet meer bedoeld voor slapen alleen. De ruimte wordt bijvoor beeld ook gebruikt om te wer ken, te lezen of televisie te kij ken. Jade springt - weliswaar een beetje laat - op die ontwik keling in met de introductie van het lekker-lui-lezen kussen. Op vallend is de driehoekige vorm, waardoor het kussen gemakke lijk tegen de muur kan worden geplaatst en voldoende onder steuning biedt. De bijpassende hoes is voorzien van een spe ciaal vak, waarin plaats is voor tijdschrift, krant of afstandsbe diening. Kussen en hoes kosten samen 79 euro. Informatie: 0570-622452.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51