»zc Stadskinderen eerder zelfstandig AI Zarqawi: het mysterie van de eenbenige moslimterrorist PZC Sharon stevent af op zware nederlaag Nieuwe god verslaat Osama bin Laden Ouders in dorpen voeden kroost op met meer regels en minder vrijheid 1 mei 1954 zaterdag 1 mei 2004 A Het postkantoor in Westmaas, een plattelandsdorpje in de Hoekse Waard. Dorpskinderen moeten vaker Of ze nu in een dorp of in de stad wonen, ouders zijn altijd be zig met de veiligheid van hun kinderen. Hoe komen ze op school, met welke vriendjes gaan ze om en hoe veilig is het verkeer? door Ron Buitenhuis De algemene veronderstel ling is dat kinderen in een stad meer gevaar lopen dan in een dorp. De stad is een 'jungle' met zwervers, junks, allerlei agressieve situaties en gevaar lijk verkeer. Het platteland staat voor hechte gemeenschap pen, sociale controle en weinig verkeer. Toch blijken ouders van dorpskinderen net zo onge rust te zijn over de veiligheid van kinderen. Sterker, dorpsouders voeden hqn kinderen vaak met meer re gels en minder bewegingsvrij heid op. Ze zijn, meer nog dan stadsouders, de hele dag bezig hun kinderen van hot naar her te -brengen. Is het niet naar school dan wel naar de biblio theek, naar sportclubs, naar vriendjes of, als ze wat ouder zijn, naar de disco. Route Dorpskinderen moeten ook va ker afspreken met wie en langs w,elke route ze naar de middel bare school fietsen, want die weg langs het bos mag dan kor ter zijn, maar wel een stuk een zamer - en dus gevaarlijker. Stadsouders maken zich op hun beurt eerder zorgen over 'vreem de figuren' die door de stad lo pen en het drukke verkeer. Toch laten ze hun kinderen doorgaans eerder vrij. „Het lijkt er op dat kinderen uit de stad over het algemeen een stuk eerder zelfstandig zijn", concludeert sociaal-geografe Renske Emmelkamp in haar re cente promotieonderzoek naar vrijetijdsbesteding van jonge ren in dorpen en steden. „Juist door de dreigingen van de stad zouden jongeren eerder en beter gevaren leren inschatten. Ze zijn eerder streetwise." Emmelkamp deed haar onder zoek in de stad Groningen en het omliggende platteland. Ze interviewde meer dan honderd veertien- en vijftienjarigen en hun ouders. Frappant is dat zo wel de ouders uit het dorp als uit de stad het eigen huis als hét bastion van veiligheid zien. Ook de eigen straat beschouwen ouders meestal als veilig, zelfs als die in een onrustige pro bleemwijk ligt. Hoe verder de afstand, des te groter de geva ren. Althans, zo wordt dat erva ren. „Het tegenstrijdige is dat jonge ren in de huiselijke sfeer naar verhouding juist het grootste ge vaar lopen. Daar gebeuren de meeste ongelukken (je valt van de trap) en daar lopen ze de meeste kans op fysiek, seksueel en geestelijk geweld. Toch zoe ken mensen het gevaar liever in het onbekende dat van buiten komt. Strangers Dangers, heet dat in het Engels." Onderzoek wijst uit dat heden daagse ouders meer en meer na druk leggen op de veiligheid van hun kinderen. Door globali sering, internet en de media, zijn mensen zich veel meer be wust van allerlei gevaren. Em melkamp ontdekte dat veel ouders die potentiële gevaren proberen in te dammen, door de middag- en avonduren van de kinderen zo veel mogelijk in te vullen. Zolang kinderen op de muziekles, de volleybalclub, de bioscoop of bij vriendjes thuis zijn, zijn ze gecontroleerd 'van de straat', want daar schuilt vol gens velen het grote gevaar. Hoe rijker het gezin en hoe ho ger de sociale klasse, des te gro ter het aanbod voor de kinde ren. Emmelkamp: „Als je veel geld hebt, dan kun je kinderen op veel clubs laten. Zo'n gezin heeft ook vaker een tweede au to. De actieradius van rijke kin deren is daardoor ook groter. Kinderen uit de lage sociale klasse blijven veel meer in hun eigen dorp, buurt of stadsdeel hangen. Ze zoeken hun vriend jes één straat verderop en zitten hooguit op voetballen. „Rijkere kinderen gaan vaker naar het theater, naar de mu ziekschool, de hockey- of golf club en hebben ook vaker vriendjes die een stuk verder weg wonen. Ouders vinden zo'n netwerk van 'ons soort kinde ren' heel belangrijk." Jongeren zelf zijn ook heel sterk op zoek naar 'soortgenoten'. Ze komen graag vriendjes van hetzelfde schooltype (vmbo, havo, vwo), dezelfde sociale klasse en/of de zelfde lifestyle (hoe ze hun le ven vorm geven) tegen. Emmelkamp: „Het typische is dat jongeren niet goed kunnen zeggen wie of wat ze zelf zijn, maar wel wie of wat ze niet (wil len) zijn. Ze zeggen heel stellig: ik wil niet bij die kakkers/boe- ren/aso's/nerds/gabbers/punk- ies dan wel gothics horen." Soorten In haar onderzoek onderscheidt Emmelkamp vijf soorten jonge ren, die als volgt kunnen wor den getypeerd: - Duiven: jongens en meisjes, meestal uit de stad, die thuis wel enig toezicht hebben, maar vrij in en uit vliegen. - Pleiners: vaak jongens uit de arbeidersklasse, die veel op straat zijn en samen rondhan gen of gaan stappen. - Beschermden: vaak midden klasse meisjes uit dorpen. Ze zijn net als duiven zeer actief, maar hun vrije tijd is meer inge vuld en meer gecontroleerd, 's Avonds gaan ze niet zonder ouders de deur uit. Ze zijn so wieso weinig op openbare plek ken. - Planners: kinderen wier vrije- tijd helemaal wordt ingevuld door activiteiten (clubs), gecon troleerde contacten (vriendjes) en dito bezoekjes aan bioscoop of bibliotheek. vertellen waar ze naar toe gaan. foto Ed Oudenaarden/ANP - Huismussen: jongeren die zel den deelnemen aan het openba re leven en nagenoeg altijd bin nen zitten (leren, tv-kijken, com puteren). Emmelkamp: „De aard van een kind hangt af van het karakter, maar ook van de mate van vrij heid die het van de ouders krijgt. De laatste jaren maken beide partijen dankbaar ge bruik van moderne technieken. Kinderen met een gsm kunnen verder uitvliegen omdat ze in ge val van nood altijd kunnen bel len, wat ouders een gevoel van zekerheid biedt." GPD door Ad Bloemendaal Bijna tweehonderdduizend Likoed-leden kunnen morgen hun stem uitbrengen in een partijreferendum. De inzet: Ariel Sharons plan voor de ontruiming van alle Israëlische nederzettingen in de Gazastrook en vier op de Westelijke Jordaanoever. Bij de aankondiging van de partijraadpleging ging de Is raëlische premier er nog van uit dat zijn voorstel het ge makkelijk zou halen. Maar nu blijkt steeds duidelijker dat hij de grootste gok van zijn politieke carrière heeft gewaagd. Volgens de laatste peilingen zal een meerder heid van de Likoed-aanhang zich tegen het plan uitspre ken. En dat belooft chaos in de Israëlische politiek. Formeel gaat het referendum over 'losmaking van de Pales tij nen', zoals Sharon het het liefst omschrijft. Maar er staat meer op het spel. Sharon zal gevolgen verbin den aan een 'nee', al is niet precies duidelijk welke. De premier heeft niet klip en klaar gezegd dat hij in zo'n geval zal aftreden, maar de reeks dreigementen die hij de afgelopen dagen heeft geuit, komt daar wel bij in de buurt. „Wie in mij gelooft, moet kiezen voor losma king", zei Sharon. „Het is het één of het ander. Je kimt niet zeggen dat je achter me staat en dan toch tegen mijn plan stemmen." Hij waarschuwde ook dat een 'nee' tegen losma king vreselijke gevolgen zal hebben voor Israël. „Het zal een overwinning betekenen voor Jasser Arafat en Ha rnas", aldus Sharon. „Het zal onze betrekkingen met de Verenigde Staten verslechte ren en de val inleiden van de Likoed, waarmee extreem rechts krijgt wat het wil." Wat Sharon ook zegt, op zijn partij lijkt het weinig indruk te maken. Zijn grootste pro bleem is dat maar weinig be kende Likoed-figuren bereid zijn steun te verlenen aan het plan. De drijvende kracht achter de 'ja-campagne' is vi ce-premier Ehud Olmert, maar die moet de kar onge veer in zijn eentje trekken. In vloedrijke ministers als Ben jamin Netanyahu (Financiën) en Limor Livnat (Onderwijs) hebben na lang aarzelen en onder voorwaarden beloofd dat ze het plan niet zullen tor pederen. Maar toen Sharon hen vroeg actief mee te hel pen bij het over de streep trekken van weifelende Li koed-leden, gaven ze niet thuis. Aan de andere kant heeft de oppositie - voorna melijk de rechtervleugel van Likoed - alle kanonnen in stelling gebracht. Men is daar sterk gemotiveerd en de verwachting is dat zo onge veer alle tegenstanders zich morgen bij de stemlokalen zullen melden. Sharon krijgt het heel moeilijk, vooral als de opkomst laag uitvalt. Redding Dinsdag, Israëls onafhanke lijkheidsdag, stroomden hon derdduizend tegenstanders van het plan naar Gush Ka- tif, een grote nederzetting in Gaza die zal worden ontman teld. Veel auto's en bussen haalden de grens niet eens door de drukte. „Een file die wel eens de redding zou kun nen blijken van het land Is raël", juichte David Wilder, leider van de kolonistenbewe ging op de Westelijke Jor daanoever. De meeste demonstranten wa ren kolonisten van elders. Me dewerkers van Sharon waren er als de kippen bij om vast te stellen dat er dus niet veel Likoed-leden waren. Dat mag waar zijn, maar het wil niet zeggen dat binnen Li koed weinig sympathie be staat voor de kolonisten. Veel Likoedleden zijn tot de over tuiging gekomen dat Sharon en Olmert zijn 'overgelopen'. En daarvoor willen ze straf uitdelen. GPD door Guido de Bruin Zoals Osama bin Laden met kleine terreurcellen de we reld op zijn kop zet, zo kunnen kleine 'Teams van de Mensheid' een spirituele revolutie ontkete nen. Dat dat in de komende ja ren zal gebeuren, staat vast voor Neale Donald Walsch, Amerikaans auteur van spiritue le bestsellers. „De mensheid zal in de komen de twintig tot dertig jaar een nieuwe god scheppen." Walsch was deze week in Nederland voor een lezing, een workshop en een vergadering van ruim dertig nationale vertegenwoor digers van zijn Team van de Mensheid. Hem staat een 'bur gerrechtenbeweging van de ziel' voor ogen die de mensheid bevrijdt van het geloof in een onderdrukkende, veeleisende en gewelddadige god, schrijft Walsch in zijn nieuwste boek De God van morgen. Het is zijn rotsvaste overtuiging dat de mensheid van de ene op de andere dag kan kiezen voor een nieuwe spiritualiteit die een èinde maakt aan geweld, ver woesting, armoede en onrecht. De vraag is alleen of ze zich daartoe bekeert, voor- of nadat zich een nieuwe catastrofe heeft aangediend. „Het is een objec tieve constatering dat de wereld niet veel verder op deze weg voort kan gaan zonder dat zich een geweldige ramp voordoet." Zijn Team van de Mensheid kan een spiritueel alternatief bieden voor de terreurcellen van Bin Laden, meent Walsch. Zoals het de terroristenleider is gelukt om in enkele jaren wereldwijd angst en verwoesting te zaaien, moeten de aanhangers van een nieuwe spiritualiteit er in korte tijd voor kunnen zorgen dat de mensheid zich van geweld en verderf afkeert. „Wat Bin Laden kan, kunnen wij ook", aldus Walsch. „Ik wei ger te accepteren dat hij machti ger is dan de collectieve geest van alle mensen, regeringen en religies in de wereld. Wij kun nen een even grote kracht ten goede worden als anderen het ten kwade zijn." Met zijn boe ken en lezingen over de hele we reld wil hij de mensheid wak ker schudden. „De tijd is rijp en schreeuwt om een verandering van ónze spirituele overtuigin gen." Het is eigenüjk zo simpel, betoogt Walsch. Met instem ming citeert hij president Wol- fensohn van de Wereldbank. Die zei afgelopen zondag dat als de wereld de 900 miljard dol lar die ze jaarlijks aan defensie besteedt, in de bestrijding van honger, armoede en ziekte steekt, de schamele 50 miljard die jaarlijks naar ontwikkelings hulp gaan, niet eens meer voor militaire uitgaven nodig zijn. Daarvoor is volgens Walsch een 'tweede renaissance' nodig die een totale ommekeer in het den ken over god teweegbrengt. De oude god, in wiens naam zijn volgelingen geweld plegen en zich tegen anderen afzetten, heeft afgedaan, zegt god zelf in De God van morgen. Walsch' nieuwste boek is, net als eerde re bestsellers, geschreven in de vorm van een dialoog tussen de auteur en god. De oude god 'heeft nooit een rechtvaardige samenleving of een vreugdevol le, harmonieuze beschaving kunnen scheppen, laat staan een vredige wereld', zegt god in het boek. „Jullie god brengt jul lie om." De nieuwe god is het le ven zelf, vraagt geen geloof, is één met de schepping, verlangt geen dienstbaarheid, veroor deelt en straft niet, maar is on voorwaardelijk liefdevol. Kritische massa Met zijn Team van de Mensheid wil Walsch de blik van zo veel mogelijk individuen op die god richten, zodat een nieuwe spiri tualiteit kan onstaan. Binnen drie jaar hoopt hij al 2 tot 4 pro cent van de mensheid achter de 'droom van een nieuwe wereld' te verzamelen. Daarmee is een kritische massa bereikt die ech te veranderingen in de wereld in gang zal zetten, heeft hij uit de natuurkunde geleerd. De bekering van het individu tot die nieuwe spiritualiteit be gint heel eenvoudig, 'simplis tisch bijna', aldus Walsch. Dage lijkse meditatie ('zeg hallo te gen je ziel'), voldoende bewegen en gezond eten vormen de basis van de 'laatste grote beweging van de mensheid', die politiek, economie, onderwijs en mense lijke relaties zal veranderen. Walsch, die graag de namen van Mahatma Gandhi en Mar tin Luther King noemt, ziet zichzelf als leider van die bewe ging. „Maar ik daag andere mensen uit om ook leiderschap op zich te nemen." ANP door Cees van Zweeden Er kan geen bom meer ont ploffen of de naam van Abu Musab al Zarqawi valt. Al Zarqawi zou achter de aansla gen in Istanboel hebben geze ten, de hand hebben gehad in de slachting te Madrid, de sjiiti- sche heiligdommen van Kerba- la hebben opgeblazen. Hij wordt vaker genoemd dan de il lustere Osama bin Laden zelve, naar verluidt zijn baas. Maar anders dan Bin Laden blijft Al Zarqawi in nevelen gehuld. Tot gisteren wist niemand hoe hij er uitziet, hoe zijn stem klinkt of zelfs maar hoeveel be nen hij heeft. En niemand weet of de 'bewijzen' tegen hem niet verzonnen zijn. Op een gisteren openbaar gemaakte geluidsop name zegt een aan hem toege schreven stem in ieder geval dat het niet waar is dat de door de Jordaanse veiligheidsdienst ver ijdelde aanslag een chemische aanval had moeten zijn. Het spoor van Abu Musab al Zarqawi begint bij een kleine betonnen woning achter een poort van blauw geverfd metaal in Zarqa, Jordanië. Het was in dit bescheiden huis waar de 37-jarige Al Zarqawi, die werd geboren als Ahmed Khalaylah, zijn eerste passen zette. En ondanks zijn huidige reputa tie als 'fundamentalist' leidden die eerste passen niet naar de moskee. Schoolvrienden in de wijk herin neren zich Al Zarqawi als ie mand die niet in het hogere we zen was geïnteresseerd. Maar toen islamitische organisaties vrijwilligers begonnen te rekru teren voor de heilige strijd te gen de Russen in Afghanistan, was Al Zarqawi een van de tien duizenden Jordaniërs die zich aanmeldden. Dat was in de ja ren tachtig. Zarqa was een ver pauperde stad, de werkloosheid was hoog en het avontuur lokte. Afghanistan Volgens een van die vrienden, Mohammed, vertrok Al Zarqa wi in 1988 naar Afghanistan. Daar sloot hij zich aan bij de Noordelijke Alliantie van gene raal Massoud, de minst funda mentalistische van de verzets groepen. Massoud zou in 2001 door een tweetal Algerijnen De beeltenis van de terrorist Abu Musab al Zarqawi op de Jordaanse televisie. worden vermoord, waarschijn lijk in opdracht van Bin Laden. Vier jaar lang zou Al Zarqawi in Afghanistan blijven om bij te rugkeer wegens 'extremisme' te worden opgesloten. Toen de ge vangenisdeuren vijf jaar later eindelijk openzwaaiden, was hij zijn geboorteland diep gaan haten. Al Zarqawi - we schrij ven 1997 - vertrok naar Paki stan, waar zijn moeder en zijn beide vrouwen zich tijdelijk bij hem voegden. Hij zou nooit meer in Zarqa worden gezien. Smoking gun Zarqawi zou zeker in vergetel heid zijn geraakt, als de Ameri kanen hem daar niet aan had den ontrukt. In februari vorig jaar voerde minister Colin Po well van Buitenlandse Zaken de Jordaniër plotseling op als de 'smoking gun'. Al Zarqawi, zo zei Powell, vormde de link tus sen Osama bin Laden en Sad dam Hoessein. Als er één reden was om Irak de oorlog te verkla ren, dan was het wel die link. Powell pakte de draad van het verhaal op dat in 1997 zo myste rieus was geëindigd. Bij terug keer in Pakistan, zo zei de minis ter, werd Al Zarqawi de gifspe cialist van Bin Laden. Plij ver loor echter een been toen zijn trainingskamp in Afghanistan door bommen werd getroffen, en werd door Saddam Hoessein onthaald op een medische be handeling. Sinds 2002 was hij diens gast in Bagdad. Powell produceerde deze 'smo king gun' in zijn geruchtmaken de rede tot de VN-Veiligheids- raad, waarin hij Irak ook het be zit van chemische wapens aan wreef. Het verhaal over de wa pens bleek een sprookje, dat nu niet langer wordt verteld. Maar het verhaal over Al Zarqawi wil maar niet wegsterven. Volgens Washington zat de man, die wordt klaargestoomd om Bin Laden op te volgen, achter vrij wel alle grote terreuraanslagen in Irak. Brief Een van de 'bewijzen' tegen Al Zarqawi is een brief aan Bin La den, waarin de 'superterrorist' om hulp vraagt. „Wat als de Amerikanen zich terugtrekken en de democratie zijn intrede TRAM - Hoewel het nog niet officieel is, lijkt het vrijwel ze ker dat de tram niet terugkeert op Sehouwen-Duiveland. Dat meldde de voorzitter van de Stichting Nieuw Schouwen Duiveland gisteren tijdens een vergadering. Het lijkt vast te staan dat het station in Zierik- zee wordt gesloopt om plaats te maken voor een rondweg. In de omgeving van Schudde- beurs worden de tramrails al gesloopt. AARDBEVING - Zo'n twintig duizend Grieken zijn dakloos geworden als gevolg van een ernstige aardbeving in Thessalië, tweehonderd kilo- j meter ten noorden van Athene, j Minstens elf mensen kwamen 1 om het leven en honderd raak ten gewond. Tien dagen gele- den werden tweehonderd wo ningen in Corinthe onbewoon baar door een aardbeving. MACHINES - De laatste jaren koopt de Nederlandse land bouw voor circa honderd mil joen gulden aan machines en gereedschappen, waarvan 35 miljoen wordt besteed aan ma chines van buitenlands fabri kaat. Het aantal trekkers is ge stegen van 2000 in 1945 naar 32.000 nu. foto EPA doet", vraagt Al Zarqawi zich retorisch af. „Dan moeten we hier weg gaan en een ander land zoeken." Maar het bewijsmateriaal lijkt flinterdun. Genoemde brief, die de Amerikanen op het lijk van een terrorist zouden hebben ge vonden, was niet ondertekend en evenmin specifiek aan Bin Laden geadresseerd. En welke 'superterrorist' blaast de af tocht zodra de democratie op rukt? Deze week werd Al Zarqa wi ook genoemd als de man die een aanval met chemische wa pens in de Jordaanse hoofdstad Amman had gepland. Maar in Zarqa omschreef zijn school vriend Mohammed hem als ie mand die niet eens de middelba re school had afgemaakt, waar zijn zwakste vak scheikunde was. Het is misschien een detail, maar vorige maand liet een Amerikaanse legerofficier zich tegenover Newsweek ontvallen dat Al Zarqawi feiteüjk twee be nen heeft. Het verhaal van Powell over het afgerukte been was een andere vergissing van de CIA. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in .een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- i. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR 0 Postbank gcldservlce

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4