SINGLE O ALBUM 50 Iedereen verstaat de rijms van 0118 Vier fop Single Maud of Boris snel in de winkel W21 Rappers flirten met rock De eerste metalband Ü4K Gedichten op muziek Prince heeft er zin in Racen op z'n Duits zaterdag 1 mei 2004 lUsher Ft... Yeah(1) 2 Eamon F**K It (6) 3 Anastacia Left Outside Alone (2) 4 Marco Borsato Do Voorbij (3) 5 3t Stuck On You (4) 6 Jamelia Superstar (5) 7 D12 My Band (19) 8 Dj Tiesto Love Comes Again (-) 9 Jim On And On (-) 10 Enrique Iglesias Not In... (12) 11 N.E.R.D. She Wants To... (9) 12 Idols I've Got The Music... (7) 13 The Black Eyed Peas Hey... (8) 14 Dj Casper Chacha Slide (17) 15 3 Doors Down Here... (14) 16 50 Cent If I Can't... (31) 17 Alicia Keys If I Aint Got... (11) 18 Special D. Home Alone (15) 19 Treble Ramaganana (10) 20 Agneta Faltskog If I... (24) 21 Gary Jules Mad World (13) 22 Nelly Furtado Try (21) 23 Narcotic Thrust I Like It (-) 24 Blue Breathe Easy (22) 25 Sugababes In The Middle (20) 26 Lmc Vs. U2 Take Me... (16) 27 Dinand Woesthoff Dreamer/Gussie's Song (18) 28 Bust Crashed The Wedding (36) 29 Marco Borsato Afscheid... (23) 30 Danzel Pump It Up (34) 31 Leki Breakin' Out (27) 32 Re-Union Without You (26) 33 Bas En Joel Too... (28) 34 Kevin Lyttle Last Drop (-) 35 Frits H. De Mexicano's Vis- sen, Vissen, Vissen (44) 36 Britney Spears Toxic (29) 37 Twista Slow Jamz (25) 38 Kurt Nilsen She's So High (43) 39 Marianne Weber Moeder's... Laatste Briefje (47) 40 Soca Girls Cha Cha Slide (35) 41 Nelly Furtado Powerless... (33) 42 Kim-Lian Hey Boy! (30) 43 Katie Melua The Closest... (41) 44 Boogie Pimps Somebody... (40) 45 Frans Bauer Heb Je Even... (37) 46 Baby Bash Suga Suga (45) 47 Julian Thomas My Friend (39) 48 Aventura Obsesion (38) 49 Veldhuis Kemper Te Blond (32) 50 Dj Kicken Mc Q Ain't No Par ty... (46) Mega Charts BV (leverancier van de ze Single Top 50) gaat bij het samen stellen van de hitlijsten, naast de ver koopcijfers, rekening houden met de airplay. Door deze verandering is er deze week geen nieuwe Single Top 50. De hier geplaatste Top 50 is dan ook dezelfde als die van vorige week. Volgende week zaterdag staat hier een nieuwe lijst. 1 Anastacia Anastacia (1) 2 Norah Jones Feels Like Home (2) 3 Prince Musicology (22) 4 Guns 'N Roses Greatest Hits (3) 5 Usher Confessions (5) 6 George Michael Patience (4) 7 Nelly Furtado Folklore (6) 8 Katie Melua Call Off... (8) 9 Boudewijn De Groot Het Eiland In De Verte (7) 10 Joss Stone Soul Sessions (9) 11 The Black Eyed Peas Elephunk do) 12 Alicia Keys The Diary Of Alicia Keys (13) 13 N.E.R.D. Fly Or Die (11) 14 Rene Froger Pure (29) 15 Agnetha Faltskog My Colou ring Book (31) 16 Eric Clapton Me And Mr. Jo hnson (12) 17 Dido Life For Rent (14) 18 Ch!Pz The Adventures... (18) 19 Jamie Cullum Twenty Some thing (33) 20 Trijntje Oosterhuis Strange Fruit (15) 21 Diana Krall The Girl... (25) 22 K3 5 Jaar... (17) 23 No Doubt The Singles... (16) 24 Evanescence Fallen (19) 25 Lionel Richie Just For You (21) 26 3 Doors Down Away... (32) 27 Sugababes Three (20) 28 Acda En De Munnik Groeten Uit Maaiveld (24) 29 The Rasmus Dead Letters (35) 30 Simply Red Home (28) 31 Hilary Duff Metamorphosis (23) 32 3t Identity (-) 33 Hind Around The World (46) 34 Coldplay A Rush... (30) 35 Bon Jovi This Left Feels... (27) 36 Ruth Jacott Het Beste Van (26) 37 Beyonce Dangerously... (40) 38 G Unit Beg For Mercy (41) 39 Robbie Williams Live Summer 2003 (36) 40 Chris Rea The Blue... (34) 41 Ennio Morricone Dulce P Focus (-) 42 Bief Omarm (37) 43 After Forever Invisible Circles (45) 44 Pink Try This (44) 45 Joe And Then... (39) 46 Aventura We Broke... (49) j 47 Novastar Another Lonely Soul (42) 48 Chris De Burgh The Road To Freedom (43) 49 Sting Sacred Love (-) 50 Robbie Williams Escapology (47) De Vlissingse rapgroep 0118 Vier, met Julian, Leon, Vincent en Kevin (vlnr). foto Lex de Meester Net als alle rappers hou den ze van braggen en boasten (opscheppen). Dis sen (concurrenten beledi gen) doen ze niet. „Nog niet." Maar ook serieuze on derwerpen gaan ze niet uit de weg. Zoals liefdesver driet. „We zijn niet altijd die harde rappers, we zijn ook mensen met gevoel." 0118 Vier is één van de Jacht Zeeuwse formaties die tijdens Bevrijdingsdag in Vlissingen op het C-culture podium optreden. De Zeeuwse acts treden op te genover het hoofdpodium op het Bellamypark, als daar tijdens de changemen ten de boel even stil ligt. De naam van de rappers duidt niet alleen op hun woonplaats Vlissingen, ze geven er ook mee aan dat ze met z'n vieren zijn. Julian 'Junior' Feij, Vincent 'VIP' Feij, Kevin 'KD' Hoogerheide en Leon 'Lay' Lau- ret schrijven ieder hun eigen Ne derlandstalige teksten (rijms). Als producer maakt Vincent ook beats. De bevriende deejays Ta- mas en DJ Nutron leveren ook beats voor 0118 Vier. De groep is twee jaar geleden ontstaan. De broers Feij vorm den samen het hiphopduo V2, Kevin en Leon rapten in het En gels. „Ze waren geen onbeken den van ons", zegt Vincent. „We besloten samen eens een sessie te gaan doen. Zo zijn de eerste nummers geboren." Van begin af aan was het duide lijk dat in het Nederlands zou worden gerapt. „In je eigen taal kun je je het best uitdrukken", vindt Julian. „Onze Nederland se woordenschat is veel breder." Vincent: „Het overgrote deel van de Nederlandse hiphoppers die in het Engels rappen is echt waardeloos. Him Engels is ge woon niet goed genoeg. Negen van de tien keer klinkt het niet. Dat is irritant. Doe het dan in je eigen taal." De rijms van 0118 Vier klinken wèl. „We krijgen vaak als com pliment dat we zo goed te ver staan zijn", verklaart Vincent. „Je moet niet te langzaam maar vooral ook niet te snel rappen. Je hoort wel eens gasten die te veel in één zin proppen. Dan ver sta je niet meer wat ze zeggen. Wij articuleren duidelijk, we let ten op dat we uitkomen met on ze ademhaling en we zorgen dat de flow goed is, de manier waar op je de tekst op de beat legt." Elk van de rappers van 0118 Vier heeft zijn eigen stijl, daar over zijn ze het eens. Kevin {Ik vind geluk in het schrijven van mijn rijms, das m'n lust, dat schijnt al zo te zijn sinds groep vijf zei m'n juf) is humoristisch. Leon (Ik neem een kleine stap maar wijdbeens voor de meest, mijn rijms zijn slijpstenen voor de geest) is de meest poëtische. Julian (Ik stop je kans als ik bars op de track knal en kom met zulke dope punches datje tanden uitje bek vallenis gek op woordspelingen. En ook Vin cent (Ik breng geluk, doe een wens alsof die ster valt, een lo pende stemband die prikkelt als een cactus) steekt zijn teksten graag in een grappig jasje. Vaak schrijven verschillende bandleden coupletten voor de zelfde track. Meestal rappen ze een nummer met zijn tweeën of zijn drieën, een enkele keer met zijn allen. De onderwerpen vinden ze in hun directe omgeving. Ze rap pen net zo makkelijk over de Vlissingse boulevard als over re laties. De betekenis van de tekst staat centraal. „We proberen vaak dubbel of driedubbel te rij men", zegt Vincent. „Maar als een leuke woordspeling de bete kenis in de weg zit, gebruiken we hem niet." Net als alle hiphoppers houden ze van braggen en boasten, maar ze zullen niet al te snel hun mu zikale concurrenten beledigen. Julian: „Er zijn veel rappers die ik goed vind en nog meer die ik niet goed vind, maar ik heb res pect voor iedereen die met mu ziek bezig is." Vincent nuanceert: „Met ieder een die oprecht bezig is. Het gaat niet om het geld, of 'Kijk eens hoe stoer ik ben' en of de meiden je wel leuk vinden. We willen oprecht met muziek be zig zijn." Ernst Jan Rozendaal Komende zomer neemt 0118 Vier een eerste (demo)cd op. Het adres van hun website is: www.0118hiphop.nl. Woensdag zijn ze om 16 uur te horen tij dens het Bevrijdingsfestival op het Bellamypark in Vlissingen. Vanavond valt de beslissing: wordt het Boris of Maud? Daarna draait het niet meer om de meeste stemmen. Direct na de uitslag dient een nieuw doel zich aan: de single moet zo snel mogelijk uitkomen! Was het proces vorig jaar nog hectisch, dit jaar loopt alles soepeler. Vorig jaar was alles nieuw voor iedereen. Zowel voor HMG, het televisieproductiebedrijf dat Idols maakt, als voor BMG, de platenmaatschappij waar de Idols onder contract staan. Toen Jamai de overwinningstra - nen nog aan het wegpinken was, belde BMG al met een fa briek in Duitsland met de op dracht om Jamai's single te drukken. Midden in de nacht gingen de drukpersen te keer. Niet veel la ter gingen er ladingen singles richting Nederland om zo snel mogelijk in de winkels terecht te komen. Anders Van de hectiek heeft BMG veel geleerd. Daarom gaan ze dit jaar anders te werk. „Het blijft natuurlijk erg spannend voor ons allemaal", vertelt Mare Ver schoor, productmanager van Idols bij BMG. „Net als vorig jaar plaatsen wij meteen een or der bij de fabriek. Maar dit jaar zijn we beter voorbereid. Boven dien zijn de technieken veran derd zodat de fabriek veel snel ler kan drukken. Als alles goed verloopt, ligt de single 7 mei in de winkels. Het album moet eind mei af zijn." Als Maud en Boris denken dat ze na de finale even rust heb ben, dan hebben ze het mis. „Na het weekend gaan we met De Idols-finalisten Boris en Maud. de winnaar in overleg welke nummers op het album komen en in welke volgorde. Wat voor album het gaat worden en hoe we het gaan aanpakken. Dat kunnen we nu nog niet doen om dat de kandidaten nu echt al leen nog maar met de wedstrijd bezig zijn." Waar vorig jaar Jim en Jamai ieder een eigen nummer hadden opgenomen, hebben Boris en Maud allebei hetzelfde nummer ingezongen. Opvallend aan de ze single is dat het een cover is. „Mark Wills is in Nederland nog helemaal niet bekend, in Amerika is hij een stuk popu lairder. Toen we moesten beslis sen welk nummer de winnaar van Idols zou uitbrengen, von den we dit allemaal gewoon een erg mooi nummer. Een geschik te single om de carrière van de nieuwe Idol te starten." Natuur lijk zijn we allemaal benieuwd welk nummer het is. Als we het internet mogen geloven, is dit (zie onder) de tekst waarmee Maud of Boris binnenkort de hitlijsten bestormt. Marloes Orij When you think of me Tekst: Troy Verges en Brett Ja mes You look so peaceful sleepin' You don't know that I'm leaving But I'm gone Well, I did my best to beat 'em But in my head the demons said Move on When you wake up your gonna curse my name But as some time goes by I hope and pray Refrein: When you think of me Remember the way that I used to be Remember the times I held you tenderly Remember the way that I love you foto's Phil Nijhuis/GPD I think about the night I met you I swore I'd never forget you Well, I won't I think about the way you'll live and breathe Inside my dreams forever Well, you'll be better when I'm gone You'll be better when I'm gone Cause I know you're gonna fall in love again I'm sorry this is how it has to end But... -Refrein- Oh, when you think of me As I pick up these bags and turn around I say a little prayer and hope so mehow -Refrein- 2x Oh... When you think of me (4x) Met Insane In The Brain zet te Cypress Hill begin ja ren negentig de toon voor een he le lichting rappers. Ook daarna lieten de Latino's uit Los Ange les zowel hun stonede, funky grooves (DJ Muggs) als de tek sten (B-Real en Sen Dog) bol staan van de marihuana. Die ar tistieke piek van Cypress Hill is al weer even geleden. Toch is het verheugend dat de voormali ge gangsterrappers de draad weer hebben opgepakt. Till Death Do Us Part is geïnspi reerd en onderhoudend, maar niet de cd waarmee de vetera nen hun positie aan de absolute top weer kunnen innemen. Op de beste momenten zijn de beats wel dreigend en donker als van ouds en klinkt de nasale stem van B-Real lekker irritant. Daar naast zijn er behalve de ver trouwde flirts met rock en latin opvallende uitstapjes richting Jamaica (ska, reggae, dance- hall). Peter van der Heide Cypress Hill: Till Death Do Us Part (Columbia/Sony), speel- duur: 49.43 min. Het model waarvan alles is gekopieerd. Dat is een ar chetype en dat is volgens zanger Burton C. Bell precies wat zijn band Fear Factory is. Met het zevende album Archetype maakt Fear Factory een state ment. Zij zijn het origineel. Zij waren de eerste metalband die hardcore mengde met industrial beats en synthesizers. Al die an dere bands hebben het gekopi eerd. Dat mogen we niet verge ten. Daarom is Archetype ook een archetypische Fear Facto- ry-plaat (hoewel gitarist Christi an Olde Wolbers oudgediende Dino Cazares heeft vervangen). Bijna onnavolgbaar snelle riffs, afwisselend melodieuze en zwa re metalzang. Vertrouwd materi aal. Vertrouwde kwaliteit ook: Fear Factory is na twaalf jaar nog steeds overweldigend en on derscheidt zich behalve door de eigen sound ook door het schrij- FEftfi FFVCT0RY ven van goeie, herkenbare num mers. Wat dat laatste betreft mo gen andere metalbands zich wel wat meer modelleren naar het archetype. Fear Factory speelt 19 juni op het metalfestival Waldrock in het Friese Bergum. Maaike Borst Fear Factory: Archetype (Road- runner/CNR), speelduur: 59.10 Concordia is de naam van het dichtersclubje dat zan ger Huub van der Lubbe van De Dijk heeft opgericht met de mu zikanten Jan Robijns (piano) en Bart de Ruiter (contrabas). Elke dinsdagavond treffen de vrien den elkaar in een Amsterdams café om de gebeurtenissen van de voorbije week te bespreken. Voor elke bijeenkomst schrijven ze ieder een gedicht. Op de cd Concordia zijn dertien teksten van Van der Lubbe verzameld en op muziek gezet. Natuurlijk herkennen we het geluid van De Dijk, maar veel vaker wordt daarvan sterk afgeweken. Er zijn jazzy melodieën, chansons, klezmer-achtige nummers en ca bareteske uitweidingen. Steeds weer worden de grenzen van poëzie, muziek en theater ge zocht. Van der Lubbe klinkt soms als Jacques Brei, soms als een moderne versie van Toon Hermans. Het eindresultaat is verbluffend mooi: eenvoudig, hartverwarmend en telkens raak. Martin Groenewold Huub van der Lubbe: Concordia (V2) Het muzikale genie Prince was jarenlang een beetje de weg kwijt. Misschien dat de strijd om zich los te maken van zijn platenmaatschappij een ver vroegde midlifecrisis had veroor zaakt. Gelukkig heeft de grote kleine man uit Minneapolis zichzelf met Musicology hervonden. Dit maal geen oeverloze draken en moeilijk gefröbel, op zijn 45ste klinkt Prince weer fris en bij de les. Het is alsof Prince - toegetre den tot de Jehova's Getuigen - er na veel pretentieuze middel matigheid weer lol en zin in heeft. De nummers zijn compact en va riëren van feestelijke old school funk tot de vertrouwde verleide lijkheid in zoetgevooisde, soul volle ballads. Over seks wordt niet gesproken, maar humor en serieuze teksten (Irak, rassen- strijd) gaan hand in hand. Voor de goede orde, Musicology is een prima cd, maar geen mees terwerk. Wel wint Prince hier mee veel afgehaakte zieltjes te rug en maakt hij nog eens duide lijk waarom hij al 25 jaar een van de invloedrijkste figuren in de popmuziek is. Peter van der Heide Prince: Musicology (NPG/Sony), speelduur: 47.51 Christijan Albers is op dit moment één van de kandi daten om Jos Verstappen op te volgen als Nederlands volgende Formule 1-coureur. Albers viert de laatste jaren triomfen in de DTM-klasse, de Deutsche Tour wagen Meisterschaft. De rest van de wereld kent soortgelijke kampioenschappen onder na men als Toca en V8 Supercars, en da's niet praktisch als je ga- mefabrikant bent. Codemasters doet er niet moei lijk over en brengt haar jongste racegame gewoon onder drie ver schillende titels uit. Hier heet-ie DTM Race Driver 2, maar eigen lijk is de game veel meer dan louter een weergave van dat kampioenschap Je kunt in wel vijftien verschillende soorten kampioenschappen rijden, met modellen die uiteenlopen van rallywagens, sportauto's, race wagens tot zelfs antieke model len. Wie de Career mode volgt, de hoofdmoot in dit spel, komt zo langs alle races, modellen en circuits, tot ons eigen Zand- voort aan toe. Geen wonder dat ze die verboden terrein hebben verklaard voor de Formule 1: het is een van de lastigste om te rijden. DTM Race Driver 2 biedt een hoop spelgenot. Eén van de op vallende punten is het feit dat auto's zichtbaar vernield raken en het uiteindelijk helemaal be geven. Gert Meijer DTM Race Driver 2, ontwikkeld en uitgegeven door Codemasters voor Xbox en pc. Prijs: €44,99 (pc) en €54,99 (Xbox). Web: www.codeinasters.com/dtm2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47