Besmetting kent geen grenzen PZC 14 -j 41 «iTii m i a -J 4 4 mi [«ra «SIHEI DOKTER THUIS Bevreesd Besmetting door dieren Toch nog professor zaterdag 1 mei 2004 W18 Door PAUL VAN DIJK Met de uitbreiding van de Europese Unie wordt ook het speelterrein van virussen en bacteriën groter. Vanuit Oosteuropese richting dreigt het gevaar van tuberculose en hiv. Hoe groot is het risico dat we in Nederland worden besmet door een zieke Hongaar of Litouwer? Door SASKIA VAN DER MAAT Er zullen meer mensen uit de nieuwe lidsta ten naar Ne derland ko men nu de grenzen opengaan", zegt viroloog prof. dr. Ab Oster- haus van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. „In het kielzog van deze nieuwe EU- burgers kunnen ziektekiemen als onzichtbare vijanden mee reizen. De kans dat een immi grant een ziekte meebrengt en iemand in Nederland besmet, is dus aanwezig." De uitbraak van multiresisten- te tuberculose vorige maand is hiervan een treffend voor beeld. Zes Nederlanders raak ten door een Oost-Europeaan geïnfecteerd met een gevaarlij ke vorm van tuberculose, die moeilijk te behandelen is om dat de bacterie ongevoelig is voor de standaardbehandeling. Uit een NIPO-enquête, uitge voerd in opdracht van KNCV Tuberculosefonds, blijkt dat 58 procent van de Nederlandse bevolking de toetreding van de nieuwe lidstaten tot de EU ervaart als een risico voor de verspreiding van infectieziek ten. Een ruime meerderheid (87 procent) vreest vooral het wegvallen van de screening op tuberculose voor burgers uit de nieuwe Oost-Europese lid staten. De uitbraak is inmiddels onder controle, maar KNCV Tubercu losefonds waarschuwt dat zul ke besmettingen opnieuw kun nen opduiken. Voor ziektes waartegen ingeënt wordt, zoals kinkhoest of her senvliesontsteking, hoeven we niet zo bang te zijn, stelt woordvoerder Bas Ruik van het ministerie van Volksgezond heid. „Het overgrote deel van de Nederlanders is via vaccina ties beschermd tegen gevaarlij ke infectieziektes. Het risico op overdracht door nieuwe EU- burgers is te verwaarlozen. Bo vendien zijn het westers ge oriënteerde landen die toetre den, waar de gezondheidszorg op een redelijk tot goed niveau functioneert", aldus Ruik. Toch is het de Oost-Europese kant van de nieuwe Europese Unie die zorgen baart. In de Baltische Staten (Estland, Let land en Litouwen) grijpen tu berculose, hiv (het virus dat aids kan veroorzaken) en sek sueel overdraagbare aandoe ningen zoals chlamydia en syfi lis razendsnel om zich heen - ziektes waartegen geen - of in effectieve - inentingen bestaan. „Tweederde van de Europese tuberculose-patiënten woont in Oost-Europa", zegt directeur Jaap Broekmans van RNCV Tu berculosefonds. „Gemiddeld negentig per 100.000 inwoners hebben de ziekte. Dit is verge lijkbaar met de situatie in Ne derland vóór de Tweede We reldoorlog." Broekmans: „Vanaf 1 mei ver valt de verplichte controle op tuberculose bij binnenkomst in Nederland voor de nieuwe EU- burgers. Hierdoor kunnen we de tuberkelbacterie niet meer vroegtijdig opsporen via long foto's. De overdracht van mul- tiresistente tuberculose vanuit de Baltische Staten kan een ernstig probleem gaan vor men." Het tweede gevaar dat volgens Broekmans op de loer ligt, komt uit de nieuwe buurlan den van de Europese Unie. „Ook in Rusland, Oekraïne en Moldavië kampt een alarme rend hoog aantal mensen met tuberculose. Dit heeft te ma ken met de verslechterde ge zondheidszorg na de val van het communisme, de groeien de sociale ongelijkheid en de snelle groei van hiv en aids." Broekmans pleit ervoor dat Eu ropa meer geld en deskundig heid in deze landen moet in vesteren, zodat zij zelf hun tu- berculose-probleem kunnen oplossen. „Dat bespaart uitein delijk een hoop geld. De laatste uitbraak van tuberculose in Ne derland heeft zo'n half miljoen euro gekost. Van de 1400 tuber culose-patiënten in ons land komt zestig procent uit het buitenland, waarvan twintig procent uit Oost-Europa. Dit percentage zal toenemen en kan voor epidemische uitbra ken van tuberculose zorgen." Ook het Aidsfonds luidt de noodklok. Oost-Europa kent de snelst groeiende hiv-epidemie ter wereld. Prostitutie en intra veneus drugsgebruik werken dit in de hand. Ook hepatitis B en andere seksueel overdraag bare aandoeningen krijgen in Oost-Europa rap voet aan de grond. Het Nederlands Aids Fonds heeft onlangs het initiatief ge nomen tot de oprichting van Aids Action Europe. Dit samen werkingsverband tussen Euro pese landen is bedoeld om de hiv-epidemie een halt toe te roepen. „Dat doen we onder meer door het opzetten van vrij-veilig campagnes op Euro pees niveau en het verbeteren van de gezondheidszorg in Oost-Europa", aldus Paul Zant- kuijl van SOA Aids Nederland. In hoeverre moeten we ons nu zorgen maken over de import van infectieziekten, afgezien Illustratie Elise Rave van tuberculose en hiv? Ab Osterhaus: „De kans op ver spreiding van infectieziekten neemt toe, maar is niet veront rustend. Seksueel overdraagba re aandoeningen heb je boven dien zelf in de hand." Wel voorziet de viroloog dat door het wegvallen van de Europese binnengrenzen een plotselinge uitbraak van een infectieziekte moeilijker te beperken zal zijn. Ran Nederland ook een bedrei ging vormen voor de nieuwe lidstaten? „Nee", stelt Oster haus. „Ons gezondheidssys teem is sluitend, mede door de hoge vaccinatiegraad en goede hygiëne." Om de bestrijding van infectie ziektes bij de bron aan te pak ken, heeft Nederland inmid dels diverse maatregelen geno men. „Binnen de Europese Unie wordt er naar gestreefd om de gezondheidszorg in de nieuwe lidstaten zo snel moge lijk op westers niveau te krij gen", zegt Ruik. „In sommige landen, zoals Malta, is dat al het geval. Met Tsjechië en Slo wakije bestaan samenwer kingsverbanden om de kennis van infectieziekten over en weer te vergroten. In de Balti sche Staten worden huisartsen al enige tijd bijgeschoold." Niettemin zal de tuberculose- bewaking zwaar op de proef worden gesteld. Getracht wordt de kennis en behande ling van tuberculose, die nu is versplinterd over zo'n veertig GGD's, eind dit jaar te bunde len in vijf tot tien bestrijdings- centra. De Nederlandse GGD's staan paraat om infectieziektes vroegtijdig te signaleren en wettelijk is geregeld dat men sen onder bepaalde omstandig heden sneller in quarantaine genomen mogen worden. Ook op het microscopisch niveau van bacteriën en virussen is Nederland klaar om de nieuwe burgers van Europa met open grenzen te ontvangen. „Ernstige, soms levensbe dreigende infectieziektes kunnen ook worden over gedragen door stekende insecten en zoogdieren", zegt viroloog Ab Oster haus. „Dengue (knokkel koorts) en het West Nile virus worden door mug gen verspreid. Dit zijn dreigingen die goed in de gaten gehouden moeten worden, want muggen kunnen worden aange trokken door het warme re landklimaat van Oost- Europa. Het West Nile vi rus, dat uit Afrika afkom stig is, is in 1999 voor de eerste keer in de Verenig de Staten opgedoken. Er zijn toen zo'n honderd mensen aan overleden." In enkele nieuwe lidsta ten komen infectieziek ten voor die worden over gebracht door zoogdie ren. Osterhaus: „In Slovenië is het Hanta-virus aanwe zig. Het wordt op de mens overgedragen door in het wild levende knaagdieren. Rabiës (hondsdolheid, veroor zaakt door een beet van bijvoorbeeld een vos of een hond) is een hersen- infectie die in Oost-Euro pa nog altijd voorkomt. Net zoals tickborne ence- falitis, een herseninfectie die wordt verspreid door teken. Hiertegen bestaat een vaccin. Dat is niet ge registreerd, maar je kunt erom vragen." Osterhaus' advies: „Win altijd infor matie in bij de GGD voor dat je op reis gaat, ook als je denkt dat dat niet nodig is." Valt er voor de huisarts nog iets nieuws te verwachten, nu een serie landen aan de Europese gemeenschap wordt toegevoegd? De laatste jaren heb ik een aantal ma len te maken gehad met patiënten die een partner uit Hongarije of een ander Oost-Europees land meebrachten naar Nederland. Wat mij daarbij opvalt is, dat mensen uit die landen ernstig ge- medicaliseerd zijn. Ze denken dat voor elk kwaaltje een verwijzing naar het ziekenhuis noodzakelijk is. Ze zijn door artsen en andere gezondheids deskundigen zo bang gemaakt dat ze voor elke scheet medische hulp inroe pen. Zo had een jonge vrouw uit Polen het dwingende voorschrift zich elk half jaar bij de gynaecoloog te melden voor medisch onderzoek. Ze wist niet wat haar kwaal was maar dat het ernstig was, was zeker. De gynaecoloog had bovendien gezegd dat ze zonder zijn behandeling geen kinderen kon krij gen. Bij onderzoek in Nederland bleek het om een kerngezonde vrouw te gaan die inmiddels een gezin heeft met drie landeren. De gezondheidszorg in een aantal voormalige Oostbloklanden is dood ziek. Artsen krijgen minimaal betaald. Sommige specialisten verdienen niet meer dan 20 euro per maand vandaar dat zij hun patiënten eindeloos bang en afhankelijk maken, want dan ko men ze steeds terug. En vrijwel overal moeten de kosten cash en uit eigen zak worden betaald. Zelfs in het rela tief welvarende Hongarije kan tachtig procent van de inwoners niet of met moeite medische hulp inroepen om dat ze het geld er niet voor hebben. Als mensen het bedrag bij elkaar ge spaard hebben om een dokter te be zoeken dan blijkt dat er vaak geen me dicijnen zijn of dat er geen apparatuur aanwezig is in het ziekenhuis. Er zijn ziekenhuizen in voormalige Oostblok landen waar mensen alleen worden behandeld als ze zelf de geneesmidde len meebrengen en vooraf betalen voor de ziekenhuiskosten. De Nederlandse huisarts zal de ko mende jaren vaker te maken krijgen met patiënten uit Oost-Europa. We zullen daarbij rekening moeten hou den met een ander type consumptie van de gezondheidszorg. Een leuk aspect van de uitbreiding van de Europese Unie is dat je als Neder landse huisarts nu gemakkelijk hoog leraar leunt worden. Verschillende van mijn collegae zijn ineens professor in een van de Oostbloklanden. In Polen, Hongarije, Letland en andere nieuwe Europese partners is men bezig in een rap tempo de huisarts als gezinsarts te introduceren. Met name de Nederland se huisarts staat model voor de nieu we zorg. Vandaar dat men ervaren Ne derlandse huisdokters, het liefst art sen met onderwijservaring, naar die landen probeert te lokken. Wie weet, misschien word ik dan toch nog professor. Ons panel test girollen (champignons) uit Litouwen. Normaal €40 per kilo, nu uit de diepvries €10 per kilo bij groente- en fruithandel Vervoorn in Eindhoven. Ons panel test de worst Kolbasz uit Hongarije. €18,50 per kilo bij supermarkt Konmar. Francie Oosterveld 56 jaar, getrouwd, admi nistratief medewerkster, woont in Bladel Francie Oosterveld 56 jaar, getrouwd, admi nistratief medewerkster, woont in Bladel Dit product ziet er in zijn verpak king op het eerste gezicht uit als een Groninger metworstje. Het worstje blijkt echter iets zachter dan zijn Hollandse varianten. Het is een pittige worst met paprika en smaakt prima als hapje bij de borrel of op de boterham. Pieter Jongstra 44 jaar, vader van drie kinderen, it-manager, woont in Vught De verpakking oogt exotisch. Maar de worst lijkt op het eerste gezicht op een worst die je overal kunt krijgen. Hij heeft een sterke, krui dige smaak. Op het moment van nuttigen prima, maar met een enorm zoute nasmaak. Vera Hoogbergen 49 jaar, moeder van drie kinderen, peuterleidster, woont in Eindhoven Een 'vlezige' paddestoel met een heel eigen smaak. Gebakken blijft de paddestoel stevig, heeft een redelijke smaak. Ik kan me voorstel len dat het bij bepaalde gerechten een belang rijk ingrediënt kan zijn. Hierbij zou ik een re cept willen waarbij deze paddestoelen een be langrijk onderdeel uitmaken. Bart Meeuwis 31 jaar, getrouwd, marketingadviseur, woont in Den Bosch Vera Hoogbergen 49 jaar, moeder van drie kinderen, peuterleidster, woont in Eindhoven Een worst om bij een drankje te eten. Het ziet er goed uit. De smaak is redelijk maar een beetje muffig. Zeker goed te gebruiken als borrelhapje of als tussendoor tje. De worst had van mij wat pit tiger gemogen, iets meer smaak. Bart Meeuwis 31 jaar, getrouwd, marketingadviseur, woont in Den Bosch Pieter Jongstra 44 jaar, vader van drie kinderen, it-manager, woont in Vught Heerlijk pittig worstje, met een mooi kruidige smaak. Misschien wel wat vet, maar daardoor lekker mals. Heerlijk bij een glas wijn of een pilsje. Ook in combinatie met het Cypriotisch kaasje is het heer lijk. Echt een aanrader! Girollen zijn grote vlezige wat smakeloze bospaddestoelen en zullen waarschijnlijk te verwerken zijn in vele culinai re gerechten. De gewone Hol landse champignon geniet echter toch veruit mijn voor keur. Dit is geen aanwinst voor de Eu ropese keuken. Een laffe smaak en moeilijk te verwerken: taaie paddestoelen. Geef me dan maar oesterzwammen en cantarellen. Een soort kastan je-champignon met een vergelijk bare smaak. Niet echt bijzonder, maar wie weet lag het wel aan mijn eigen kookkunsten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44