Nederlandse troepen in Irak krijgen radar Kuipers baalt dat hij terug moest Voortbestaan prepensioen hangt aan zijden draad i>ZC Zondag open! Dokkum wijst komst vertrekcentrum illegalen van de hand Kamp bezorgd over risico's militairen Noodweer treft zuidelijk Nederland Vergadering leden LPF uitgesteld Politie vreest voor schade kinderen door webcam Vier jongens verdacht van nepbom metro KNRM rukt uit voor ballonnen Arrestaties na raketwerperoverval Zoon dode bejaarde vrouw vrij Nederlander gepakt voor pedofilie Ontploffende band doodt man TERNEUZEN zaterdag 1 mei 2004 loor Lianne Sleutjes :AMP SMITTY - De Nederland- e troepen in Irak krijgen nog leze maand radar om mortieren tp te sporen. Zo kunnen aanval- ers sneller getraceerd worden. Minister Kamp (defensie) heeft Ie radars toegezegd tijdens zijn tezoek aan de troepen in de ;uid-Iraakse provincie Al Muthanna. in de nacht van donderdag op pijdag, toen de minister op de jasis Camp Smitty, verbleef, ag de noordelijkste Nederland- ie basis Ar Rumaythah onder /uur. Daarbij zijn geen gewon- ien gevallen. Er werden drie portiergranaten afgeschoten Waarvan er twee in het kamp te rechtkwamen. Een granaat raak- x een vrachtwagen. In Ar Ru- paythah zijn 180 militairen ge legerd. Kamp maakt zich zorgen over 3e nsico's die de militairen lo- MAASTRICHT - Het zuiden van Nederland had gisteravond met noodweer te kampen. De brandweer in Zuid-Limburg had de handen vol aan watero verlast nadat het flink begon te Stormen, onweren en hagelen. Sommige hagelstenen waren zo groot als golfballen. Dok in Zuid-Oost-Brabant was net raak met veel blikseminslag. Putdeksels kwamen door de overvloedige regenval omhoog. Twee zalen van de Euro Cinema aan de Dommelstraat in Eindho ven moesten worden ontruimd. Door de hevige regenval staat het dak op instorten, meldde de brandweer. ANP DEN HAAG - De Algemene Le denvergadering van de LPF wordt uitgesteld van 8 mei naar 19 juni, nadat de fractie in de Tweede Kamer het bestuur vroeg om af te treden en een in terim-bestuur naar voren schoof. Dit heeft een woordvoerster van de fractie meegedeeld, nadat op internet bleek dat er onder de le den commotie is ontstaan. De fractie heeft vorige week ge sproken met drie kandidaat-be stuursleden, die als voorwaarde stelden dat een geheel nieuw be stuur zal moeten aantreden. De fractie stuurde daarop afge lopen maandag een brief aan het hoofdbestuur van de partij, waarin dat 'dringend wordt ver zocht' af te treden vóór de leden vergadering van 8 friei. Het be stuur zou de partijzaken in goed overleg moeten overdragen aan het interim-bestuur. Het partijbestuur was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. ANP pen. De afgelopen weken nam het aantal incidenten toe. Zo werd eerder Camp Smitty be schoten met mortiergranaten. Nederlandse militairen schoten twee Irakezen dood die stopte kens bij controleposten negeer den. Kamp heeft in gesprekken met lokale leiders benadrukt dat zij er alles aan moeten doen om de gewelddadige acties tegen de Nederlanders te voorkomen. De leiders stellen dat de aanvallers van buiten hun provincie ko men. Zij zien graag dat de Ne derlandse militairen ook na de machtsoverdracht aan de Irake zen op 30 juni in Al Muthanna blijven. Minister Kamp is daar zelf ook voorstander van, zo heeft hij in debat met de Tweede Kamer la ten blijken. Het kabinet neemt eind deze maand een besluit over een mogelijk langer ver blijf. Maar dan moeten de risi co's voor de militairen wel aan vaardbaar zijn, vindt de be windsman. Als de beschietingen aanhouden, konden de Neder landse militairen hun boeltje wel eens voorgoed pakken. Gou verneur Al Hassani en andere lo kale leiders hebben beloofd er alles aan te doen de veiligheid van de militairen te waarbor gen. De provincie Al Muthanna waar de Nederlanders zitten, is tot he den de rustigste regio van Irak. Elders in het land leveren Ame rikanen slag met sjiitische en soennitische opstandelingen. Al Muthanna is overwegend sjii- tisch. Amerikanen belegeren Na- jaf, een voor sjiieten heilige stad. Al Hassani zei in een ge sprek met minister Kamp dat de Amerikanen de stad niet moe ten binnenvallen. „Dan wordt het in heel Irak onrustig. Ook in provincies die tot nu toe rustig waren." GPD door Peter Elberse ENSCHEDE - De politie waarschuwt kinderen en ouders voor het gebruik van webeams. Zij signaleert een tendens waarbij kinderen zich te buiten gaan aan 'on deugende spelletjes' en er on gewild intieme afbeeldingen op het internet laten circule ren. De regiopolitie Twente loopt in Nederland voorop bij de be strijding van kinderporno op het net. Volgens woordvoer ster M. van Loon is er sprake van een toenemend gebruik van webeams door kinderen, met onvermoede en ongewens te gevolgen. „Het begint vaak vrij onschuldig", aldus Van Loon. „Kinderen maken film pjes van zichzelf en dagen el kaar soms uit. Dat kan verve lende consequenties hebben, want dergelijk materiaal kan een heel eigen leven gaan lei den." De omvang van het pro bleem is onduidelijk. Voorals nog lijkt het te gaan om inci denten. De politie wil ouders en kin deren bewust maken van het gevaar door goede voorlich ting. Intemetproviders, met name de Planet Media Groep, zijn daar nauw bij betrokken. Kinderen maken steeds meer gebruik van webeams, door dat de steeds goedkoper word ende technologie dit mogelijk maakt. Zij gebruiken de appa ratuur ook wanneer zij com municeren via kinderchat- boxen. Het is bekend dat ook volwassenen naar dergelijke chatboxen surfen en zich voordoen als kind. Daarin schuilt het gevaar dat deze volwassenen kinderen verlei den tot obsceniteiten. ANP Nadat ze uit de capsule zijn gekomen, mogen Kuipers (rechts) en zijn collega's even uitrusten in een stoel. foto Michaïl Metzel/AP van onze redactie binnenland NOORDWIJK - André Kuipers heeft zo genoten van zijn ruimte reis, dat hij er nauwelijks van koii slapen. „Je kunt en wilt niet slapen, want je wilt voortdu rend genieten van het feit dat je in een ruimtestation bent." Dat zei de vermoeid uitziende Nederlandse astronaut gisteren enkele uren na zijn terugkeer op aarde. De Sojoez TMA-3-capsule met aan boord Kuipers, de Rus Alexandr Kaleri en de Ameri kaan Michael Foale landde om 02.11 uur (Nederlandse tijd) in de steppe van noordelijk Ka- zachstan. De landing verliep ge heel volgens schema. Vergele ken met de heenweg, die twee dagen duurde, was de terugreis naar de aarde een sprint. In ruim drie uur liet de Sojoez zich van een hoogte van 400 kilome ter gecontroleerd op de aarde vallen. Helikopters met artsen, psycho logen, ruimtevaartfunctionaris sen en militairen wachtten de as tronauten op in het landingsge bied. De ruimtevaarders moch ten, nadat ze uit hun capsule wa ren gekomen, even uitrusten in een stoel voordat ze naar een tent werden gebracht. Daar stond hun een eerste medisch on derzoek te wachten en volgde voor Kuipers nog een laatste ex periment. Wetenschappers wil den het effect weten van de plot selinge terugkeer van de zwaar tekracht op zijn bloeddruk. Brede glimlach Van de Kazachse hoofdstad Astana is Kuipers naar een mili tair vliegveld bij Moskou gevlo gen. Daar kwam hij zwaaiend en met een brede glimlach uit het vliegtuig. Wel werd hij on dersteund door een medewer ker, omdat hij naar eigen zeg gen last had van 'enige even wichtsstoornissen'. Inmiddels is hij in het Russische kosmonautencentrum Sterren stadje, waar hij heeft getraind. Toen de drie daar uit de bus stapten, speelde een harmonieor kest en kregen ze van een meisje een groot brood. Volgens goed gebruik moesten ze daarvan een stuk afbreken, dat in zout do pen en opeten. Daarna gingen ze naar binnen. Artsen onderzoe ken de ruimtevaarders, die nu in quarantaine zitten. Kuipers blijft nog twee weken in Mos kou voor medisch onderzoek en om experimenten af te ronden. Op 15 mei keert hij terug in Ne derland. Met de ruimtereis, die 19 april begon, is een jongensdroom van de 45-jarige Kuipers uitgeko men. Dat bevestigde hij in Ster renstadje, enkele uren na zijn landing. „Maar alleen op de eer ste en de laatste dag, want de an dere dagen was het hard wer ken", zei hij. HEP&ÊW IÊPERE J>A(Ï EBN FUMCTiOWER'WGSCiESpKEK door Hans van Soest DEN HAAG - Vakbeweging, werkgevers en kabinet willen al le drie iets anders met de toe komst van het prepensioen. De verschillen zijn echter niet zo groot dat het verklaart waarom het kabinet met zoveel oorlog staal het overleg staakte. Het kabinet wil af van de fiscaal aantrekkelijke spaarregelingen om vroeger te stoppen met wer ken. Het gaat slecht met Neder land en er komen steeds meer AOW'ers bij. Reden om iedereen zo mogelijk te laten doorwerken tot zijn of haar 65ste. Wel ver klaarde het kabinet zich vorig jaar bereid om in overleg met de sociale partners een alternatief plan ie maken, zodat eerder stoppen toch mogelijk blijft. De vakbeweging (FNV, CNV en MHP) maakte samen met werk geversorganisaties MKB en LTO een eigen plan. De vijf par tijen willen een verplichte pre pensioenregeling die werkne mers in staat stelt om op hun 62ste te stoppen met werken met behoud van 70 procent van hun loon. Ook kunnen ze vrijwil lig kiezen voor een levensloopre geling. Dat is een vorm van ver lofsparen waarin werknemers geld opzij zetten om er een tijdje tussenuit te gaan. De vijf par tijen willen dat het mogelijk wordt om 1 jaar vrije tijd te spa ren en dat aan je prepensioen vast te plakken. Zo kun je al op je 61ste stoppen met werken. Werkgeversorganisatie VNO/NCW vindt dit te ver gaan. Zij is het wel eens met het jaar levensloop dat je kunt vast plakken aan een algemene pre pensioenregeling, maar die mag pas ingaan op iemands 63ste. Wel houdt diegene dan 85 pro cent van zijn of haar loon. Minister De Geus (Sociale Za ken) wil niet verder gaan dan een algemene prepensioen vanaf 63,5 jaar (met behoud van 70 procent). Eventueel aan te vul len met een levensloopregeling die stoppen op 61,5 jaar moge lijk maakt. De verschillen tussen de par tijen lijken niet groot, maar het kabinet heeft geen zin meer om te wachten op een gezamenlijk akkoord. De Geus veegt de compromis voorstellen van tafel en valt te rug op de oorspronkelijke kabi netsplannen: geen algemeen pre pensioen, geen fiscaal bevoor deeld individueel prepensioen. Daarvoor in de plaats komt een levensloopregeling op vrijwilli ge basis waarmee twee jaar vrije tijd is op te sparen. Als er geen akkoord komt ach ten de bonden zich niet meer ge bonden aan de afgesproken loon matiging. Premier Balkenende zei dat het kabinet dan geen CAO's meer algemeen verbin dend verklaart voor een hele sec tor. De verschillen tussen de par tijen zijn zo klein, dat de buiten wacht verwacht dat er binnen drie weken toch een akkoord komt. Zeker is dat niet. GPD De Nederlander besloot daarom de laatste avond alleen maar uit het raam naar de aarde te kij ken en te genieten van het uit zicht. Daarbij had hij de filmmu ziek van Cosmos en van Antarc tica van Vangelis op zijn kopte lefoon. Kuipers zei geen moment bang te zijn geweest. „Jammer dat ik al weg moest", zei hij ten slotte. ANP ROTTERDAM - De politie heeft donderdagavond vier jongens aangehouden die ervan worden verdacht dat ze een nepbom in de metro hebben achtergelaten. De overheidsdiensten beginnen een procedure om de financiële schade die door het incident is aangericht, op hen te verhalen. Dat heeft de politie gisteren ge meld. In verband met de vondst van het verdachte pakketje werd het metrostation Poortu- gaal ontruimd. Getuigen in de metro hadden gezien dat de jon gens het pakketje, waar draad jes uitstaken, achterlieten in het metrostel. De metro reed toen ter hoogte van het station Rhoon. Reizigers vertrouwden het niet. Een van hen trok vervolgens aan de nood rem. De metro stopte in het station Poortugaal. De bestuurder ging kijken en waarschuwde direct de politie. De Explosieven Op ruimingsdienst onderzocht het pakketje en constateerde dat het om een nepbom ging. Een getuige uit de metro zag kort daarna in Poortugaal vier jongens die voldeden aan het sig nalement en alarmeerde de poli tie. Die hield ze aan. De jongens van vijftien en zestien jaar zijn in verzekering gesteld. Drie van hen komen uit Hoogvliet, de an der uit Spijkenisse. ANP BLOEMENDAAL - Twee reddingboten van de Koninklij ke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) en een po- litiehelikopter hebben gisteren de Noordzee afgezocht op zoek naar een neergestorte deltavlieger. Na een zoektocht van enkele uren bleek het echter om een trosje oranje bal lonnen te gaan. ANP AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft twee man nen gearresteerd die worden verdacht van betrokkenheid bij een overval op een geldwagen waarbij een soort raket werper werd gebruikt. De verdachten van 24 en 32 jaar zijn maandag opgepakt in Amsterdam en Zoetermeer, liet de politie gisteren weten. De overval werd 1 december vorig jaar gepleegd bij het winkelcentrum Molenwijk in Amsterdam-Noord. Rond het middaguur bedreigden drie mannen een medewerker van de geldwagen met het wapen, dat ze vanaf de schou der konden afvuren. ANP ASSEN - De zoon van de eerder deze maand dood gevon den Coba Visser (94) uit Anloo is donderdagmiddag op vrije voeten gekomen. De raadkamer van de rechtbank in Assen bepaalde dat er niet voldoende ernstige bezwarén waren om de man langer vast te houden. Dat heeft persof ficier van Justitie M. Wolters gisteren gezegd. De zoon blijft wel verdacht van moord, ook al heeft hij hierover geen bekentenis afgelegd. Het Openbaar Ministe rie wil nog een toxicologisch onderzoek afwachten om vast te stellen of er in het lichaam stoffen aanwezig zijn die daar niet horen. Sectie bleek niet meer mogelijk te zijn, daarvoor was het lichaam te ver ontbonden. Mocht het onderzoek geen lichaamsvreemde stoffen ople veren, dan vervalt de verdenking van moord of doodslag. In dat geval overweegt het OM de man te vervolgen voor het verslepen en niet-begraven van het lichaam. Ook dat is strafbaar. De man heeft dit wel bekend. ANP PHNOM PENH - Een 48-jarige Nederlandse toerist is donderdagavond aangehouden in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh wegens pedofilie, aldus de politie gisteren. De Nederlander wordt ervan beschuldigd seks te hebben bedreven met minderjarige jongens. In de hotel kamer van de verdachte trof de politie drie jongens aan, twee van dertien jaar oud en één van zestien jaar oud. Indien schuldig bevonden hangt de man een straf van tien tot twintig jaar boven het hoofd. ANP/DPA/AFP LEENS - Een 40-jarige man uit Leens in Groningen is donderdagavond omgekomen, nadat zijn tractorband was ontploft. Dat heeft de politie gisteren laten weten. De man was op zijn bedrijfsterrein bezig om met een com pressor de achterband van zijn tractor op te pompen. Hij liep vervolgens weg bij het klusje, maar hij ontdekte na enige tijd dat de compressor nog aanstond. Hij haalde de slang van het ventiel, waarop de band explodeerde. Het slachtoffer kwam door de klap te overlijden. ANP van onze redactie binnenland DOKKUM - De reacties op de weigering van de gemeenteraad van Dokkum een vertrekcen trum voor uitgeprocedeerde asielzoekers in Dongeradeel te vestigen, zijn uiteenlopen. Vol gens burgemeester Cazemier laat Dongeradeel een kans lig gen om invloed uit te oefenen op het rijksbeleid. Directeur Vluchtelingewerk Ha- rink is opgelucht. „Het is een duidelijk signaal naar de minis ter dat Friesland geen vertrek centrum wil. Ze zal toch met een andere oplossing moeten ko men." Het ministerie van Justi tie zegt 'teleurgesteld' te zijn over het Dongeradeelse besluit. Volgens een woordvoerder is al overleg met andere gemeenten gaande. Hij wil nog niet vertel len welke gemeenten dit zijn. Ook het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers (COA) is te leurgesteld dat de komst van het vertrekcentrum is afgebla zen. Volgens de woordvoerder kwam de afwijzing voor het COA als een donderslag bij hel dere hemel. De gemeenteraad zette afgelpen donderdagavond laat in grote meerderheid een streep door de plannen van het ministerie van Justitie. Eerder weigerde Eind hoven een vertrekcentrum bin nen haar grenzen. De raadsleden weigeren mee te werken aan het door minister Verdonk (vreemdelingenzaken) opgezette beleid. Een vertrek centrum strookt niet met de ac ties die de gemeente Dongera deel voerde voor het bepleiten van een ruimer generaal pardon voor uitgeprocedeerden. De par tijen vinden het fout dat het rijk de verantwoordelijkheid voor een vertrekcentrum bij de ge meente heeft neergelegd. Boven- dien bestaat er nog te veel ondui delijkheid over hoe een vertrek centrum in de praktijk zal draaien. Het CDA vervulde donderdag de sleutelrol bij het besluit. De negen raadsleden stemden una niem tegen. Daarmee wijkt de grootste partij in de gemeente raad af van het landelijke CDA-standpunt. De partijtop heeft tevergeefs op de politici in gepraat. De regering wil in drie jaar tijd 26.000 uitgeprocedeerde asiel zoekers het land uitzetten. Een groot deel hiervan moet via ver trekcentra vertrekken. D aar- wordt acht weken lang alles op alles gezet om de identiteit van de ex-asielzoekers vast te stel len en papieren voor vertrek rond te krijgen. Minister Verdonk streeft naar 1500 plekken in vertrekcen tra. GPD advertentie Binnenkort in Zoek jij een leuke baan??? Zie achterpagina 1e katern (advertentie) Breda, Groningen, Heerlen, Sliedrecht en Utrecht I Zondag 2 mei van 10-17 uur. i Het ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur Zo 9 -18 uur. 0900-235 45 32 (0.10/min.) www.IKEA.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3