Reisbranche richt blik naar oosten PZC Reis boeken vliegtuigen reisboek Tip Op de fiets langs molens en architectuur zaterdag 1 mei 2004 Wil Weken van het Reisboek Het zonnige lenteweer wakker bij menigeen weer de reiskoorts aan. Tijd voor uitstapjes in eigen land, korte stedentrips of een weekje voorjaarsvakantie. Wie wel zin heeft er op uit te gaan maar niet precies weet waar naar toe, kan inspiratie opdoen in de boekwinkel. Reis gidsen te kust en te keur, maar ook literatuur om in de juiste stemming te komen. De meeste boekwinkels pakken flink uit, want in mei worden traditiegetrouw de We ken van het Reisboek gehouden. Wie van 5 tot en met 25 mei voor minimaal €12,50 aan Nederlandstalige boeken koopt (dat hoeven dus niet per se reisboeken te zijn), krijgt de Vakantie Boeken Almanak 2004 cadeau. In klein formaat, maar wel dikke (ruim 400 pagina's!) tellende gids, staan honderden boektitels vermeld die met reizen te maken hebben. Dat zijn geen reishandboeken (die worden voorin apart behandeld), maar vooral romans die voor zowel vakantiegangers als leunstoelreizigers prettig leesvoer zijn. De boektitels zijn per land en alfabetisch gerubri ceerd, en gelukkig zijn ook nog leverbare oudere titels opgenomen. De Weken van het Reisboek hebben inmid dels voor de vijfde keer plaats. Het evene ment is een initiatief van de stichting CPNB. Medewerking is er ook van de NS, mede om dat er veel gelezen wordt in de (vaak vertraag de) treinen. Zeker driekwart van de treinreizi gers heeft iets te lezen bij zich, stelt de NS. Meer informatie: www.tiidvoorlezen.nl. De uitbreiding van de Europese Unie biedt touroperators nieuwe kansen. Voorbij lijken de lange wachttijden bij de grens, de grauwe steden en verwaarloosde hotels. Dus richt de reisbranche de blik naar het oosten. Het stadhuis van Tallinn wordt 's avonds fraai verlicht. Foto VERKEERSBUREAU ESTLAND Mijn eerste reisboek, Sabine Seyffert/Susanne Krauss, uitgeverij ANWB,€9.95, ISBN 9018018570. ALICE PLEKKENPOL Nieuwe Europese Hoofdsteden heet de busexcnrsiereis die De Jong Intra Va kanties uit Ridderkerk deze zo mer voor het eerst presenteert. Gedurende de 17-daagse trip worden vier van de tien nieuwe EU-landen bezocht, te weten Est land, Letland, Litouwen en Po len. 'De naam geeft het al aan, deze reis is speciaal samenge steld met het oog op de toetre ding van de genoemde landen tot de Europese Unie. Er staan vijf vertrekdata voor deze reis gepland en de belangstelling is duidelijk aanwezig,' aldus com mercieel directeur Coby van Dongen. Al langere tijd worden reizen naar onder meer Slovenië, Po len, Tsjechië, Hongarije, Cyprus en Malta aangeboden, laatstge noemde bestemming heeft zelfs een aparte brochure. Toch zijn het vooral de Oost-Europese lan den waarvoor De Jong Intra Va kanties een stijgende interesse bij vakantiegangers bemerkt, niet in het minst door trips naar aansprekende steden zoals Tal linn, Warschau, Praag en Boeda pest. Bij Arke uit Enschede en Hol land International in Rijswijk, behorend tot het reisconcem TUI, zijn de nieuwe Europese lid staten al langere tijd sterk verte genwoordigd. Zo zijn er tal van stedentrips naar Polen, Honga rije, Tsjechië en de Baltische sta ten, maar tevens busrondreizen en autovakanties. In Tsjechië scoort ook het platteland goed, in Bohemen en de omgeving van Praag worden veel vakantie woningen aangeboden. Tsje chië en Hongarije zitten qua boekingen in de lift, Polen, Slo venië en Slowakije doen het mo gelijk nog beter. Volgens het be drijf heeft dat deels te maken met het lage prijsniveau dat Oost-Europa zo geschikt maakt voor familievakanties. Mede om die redenen loopt het minder storm voor Cyprus en vooral Malta, dat qua prijspeil last heeft van de concurrentie van omliggende landen. 'Maar Mal ta zal altijd interessant blijven gezien zijn cultuurhistorische waarde. Het eiland zal kunnen profiteren van de aansluiting bij de Europese Unie, dus wat be treft de inkoop van accommoda ties houden wij de vinger aan de pols,' aldus woordvoerder Jaap de Carpentier Wolf van TUI. Per trein door Rusland Niet alleen de grote reisaanbie- ders passen hun programma's aan, ook en misschien wel juist voor kleinere touroperators biedt de grotere Europese Unie meer kansen. Balkan Express in Amsterdam komt dit seizoen met meer rei zen (voor het eerst ook een fly-drive-programma) naar de Baltische staten. Dit gebeurt om dat de belangstelling voor deze bestemmingen merkbaar toe neemt ten opzichte van vorig jaar. Het nog jonge Mevo Reizen uit Holten specialiseert zich in Rus land, maar biedt eveneens de Baltische staten aan. En dat loopt allemaal als een trein. 'We hebben net een delegatie uit Vil nius op bezoek gehad om te pra ten over uitbreiding van ons aanbod. Dat komt er zeker,' zegt Anna Yuricheva van Mevo Reizen. 'Tevens zoeken we ande re invalshoeken. Nu nog zijn het vooral ouderen die naar de Baltische staten gaan, maar het Dan liever de lucht in Alles over Jong geleerd is oud gedaan geldt ook voor rei zen en na- tuurlijk voor j-atftoffffffrflt-. het lezen van reisboeken. Bij de ANWB verschijnen regelmatig ti tels die vol wassen on derwerpen behandelen maar zich toch op kin deren rich ten, zoals 'Al les over vlieg- tuigen'. Wist u bijvoorbeeld dat op een grote luchthaven net zoveel mensen werken als in een kleine stad? En waarom er beweegbare stuurvlak ken op de vleugels zitten? In het rijk ge'illu streerde boek komt dit alles aan bod. Leuk zijn de beweegbare pop-up-effecten en de een voudige proeven die jonge lezers zelf kunnen doen. Een absolute aanrader voor kinderen die voor het eerst gaan vliegen of een bezoek aan Schiphol brengen. Alles over vliegtuigen, Andrea ErneAA/olfgang Metzger, uitgeverij ANWB, €12,95, ISBN 9018019135 Zelf koffer pakken Mijn eerste 'Mijn eerste reisboek' sluit er goed op aan, al is het niet zo diepgravend als het lucht- vaartboek. Al lerlei vervoer middelen ko men aan bod, zoals de trein, boot, vliegtuig en natuurlijk de auto. Er staan tips in te gen verveling tijdens lange ritten, voorwerpen die je in het buitenland kunt verzamelen om mee naar huis te nemen, en spelletjes voor op het strand. Voor Buro Scandinavia in Am sterdam is er weinig nieuws on der de zon. 'Overtuigd als we zijn over de vele mogelijkheden op cultureel en historisch ge bied van met name de drie hoofdsteden Riga, Vilnius en Tallinn, zijn de korte steden trips al sinds 2000 een vast on derdeel in ons zomerprogram- ma', meldt marketing en sales manager Hans Hofmans. De be langstelling voor deze landen neemt wel toe, concludeert hij, mede omdat de nieuwe airlines van en naar de Baltische staten In Praag lopen alle stevig aan de weg timmeren. Tsjechië is van meet af aan popu lair geweest, maar dan vooral vanwege de hoofdstad Praag. Nu groeit echter ook de interes se voor het platteland, merkt Va- cansoleil Camping Holidays in Eindhoven. Deze organisatie biedt voor het eerst kampeerva- kanties in Tsjechië aan, met zo wel staanplaatsen voor kam- over de Karelsbrug. Foto CZECHTOURISM peerders als luxe bungalowten ten die al volledig ingericht klaar staan. Barbara van Stijn: 'We zijn voorzichtig begonnen, maar de vraag naar campings in Tsjechië bleek echter zo groot, dat onze accommodaties al heel snel volgeboekt waren. Vandaar dat we nog enkele campings aan onze aanbod hebben toege voegd. Het is een groot succes.' zijn ook prima bestemmingen voor jongeren, denk bijvoor beeld aan schoolreisjes.' Vol gens mevrouw Yuricheva erva ren steeds meer Nederlanders dat Rusland niet meer zo ver weg ligt. 'In kilometers blijft de afstand natuurlijk hetzelfde, maar gevoelsmatig is Rusland dichterbij gekomen, het grenst nu immers aan de Europese Unie. Wij merken dat aan de boekingen, die nemen enorm toe. En niet alleen Moskou en Sint Petersburg, maar ook voor onze reizen met de Trans Sibe rië Expres en naar Mongolië is veel belangstelling.' De tweede zaterdag in mei is het zowel landelijke fietsdag als landelijke molendag. En omdat het dit jaar ook nog eens het jaar van de Architectuur en De sign is, krijgt dat aspect eveneens aandacht. Op 8 mei zijn er in het hele land tal van fietsroutes uitge zet waarbij de nadruk ligt op huizen, gebouwen, boerderijen en natuurlijk molens. Veel panden zijn te bezoeken. Hoewel er in het hele land startplaat sen zijn, is er extra aandacht voor de steden Zand- voort, Noordwijk, Goes, Tilburg, Bunschoten-Spaken burg, Nunspeet en Coevorden. Daar wordt het start schot feestelijk opgeluisterd door de aanwezigheid van bekende Nederlanders. Meer informatie bij de plaatselijke VWs of via www.landeliikefietsdaq.nl. Vuurtorenfietstocht Geen zin in molens of boerderijen? Dan is de 45 kilo meter lange fietstocht Noordwijk-Maduro- dam-Noordwijk wellicht een optie. Deze Vuurtoren fietstocht begint in Noordwijk, gaat langs de Katwijkse vuurtoren, door het duingebied Wasse- naarse Slag en via Madurodam teug naar Noordwijk. De prijs is €15,50, dat is wel inclusief routebeschrij ving, koffie met gebak en entree Madurodam. De Vuurtorenfietstocht kan het hele jaar individueel ge maakt worden en is verkrijgbaar bij de VW Holland Rijnland, Noordwijk aan de Grent 8, tel. 0900-202 04 04, www.hollandriinland.nl. Oranje in de wieg De doop van prinses Amalia volgende maand is voor paleis Het Loo aanleiding een expositie in te richten over de geboorte en doop van vijf eeuwen vorsten kinderen uit het Huis van Oranje-Nassau. Aan de hand van schilderijen, prenten, foto's, babykleding, kinderwagens, geschenken en uiteraard doopkle- ding krijgen bezoekers een beeld van de koninklijke dooprituelen. De expositie begint vandaag en is tot augustus te zien. Het Loo is geopend dinsdag tot en met zondag van 10.00-17.00 uur, entree €9. Meer in formatie: tel. 055-577 24 00, www.paleishetloo.nl. Gat in de stad Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden toont tweehonderd vondsten uit Nederlandse steden, van Alkmaar tot Zutphen en van Maastricht tot Amster dam. Stadsarcheologen halen een schat aan informa tie naar boven over de ontstaansgeschiedenis van Nederlandse steden, en van de gewoonten en gebrui ken van stadsbewoners door de eeuwen heen. De vondsten gaan soms terug tot de prehistorie. De ex positie 'Gat in de stad' begint met een videopresenta tie, daarna lopen bezoekers de sleuven van een op graving binnen en ontdekken er de vele voorwer pen, zoals deze ring (foto). De expositie is nog te zien tot eind augustus. Meer informatie: tel. 0900-6 600 600, www.rmo.nl en www.qatindestad.nl. Herehoeren en hun tuinen Onder de lange titel 'Van heereboeren en tuinarchi- gjÊÈÊÊÊM tecten- slingerend door vier generaties Groninger tuinarchitectuur' presenteert de Geertsemaheerd in Slochteren vanaf vandaag een expositie over de boeiende Groninger tuinarchitectuur. Uitgangspunt van de expositie, die tot 25 oktober duurt, is de vrije bekende 'slingertuin' die Geert Vroom in 1850 ont wierp voor Tjaart Komelis Geertsema en Johanna Havings Steenhuis. De expositie is geopend van woensdag tot en met zondag 13.00-17.00 uur. Meer informatie: www.qeertsemaheerd.nl. Moederdag Hoedendag De Kasteeltuinen te Arcen houden 9 mei. Moeder dag, weer een Hoedendag. Er zijn hoedenshows, hoedenmakers demonstreren hun vakkennis, leder van Groei Bloei maken hoeden van natuurlijke materialen en kinderen mogen zelf hoeden maken tijdens een workshop. De kasteeltuinen zijn dage lijks open van 10.00-18.00 uur, entree €11. Meer in formatie: tel. 077-473 18 82, www.kasteeltuinen.nl. Website van de week De vakantie is geboekt en de voorpret kan begin nen. Er is alleen nog één obstakel te overwinnen; het vinden van geschikte opvang voor het huisdier. Omdat het beestje wegkwijnt als het niet elke dag veel liefde krijgt, is het aanbod van de buurman af en toe een blik vlees open te trekken geen optie. Heb je ook geen dierenliefhebbers onder je vrien den en zijn je ouders allergisch voor haren, dan biedt het dierenpension uitkomst. Een paar weken ravotten met andere honden of katten, hetzelfde dieet als thuis, een paar liefhebbende surrogaat 'ouders' en je huisdier wil niet eens meer mee te rug: www.dierenpension.net.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37