cJe koopt een stuk stilte' PZC W 9 Afzakkertje Baltische staten pronken met hoofdsteden Reis in 5 clicks zaterdag 1 mei 2004 Sommige landen heten nu eenmaal mooier dan andere en daarom wil de ik graag een keer naar Boeda pest. Niet alleen vanwege de stad, maar ook omdat het in Hongarije ligt, een land vol duistere beloftes. Dat komt door de klank van de naam. Zo heeft de aanduiding Baltische staten voor mij iets veerkrachtigs en dat de inwoners van Li touwen vernoemd zijn naar een bekende Nederlandse zanger, schept een band. Slovenië klinkt alsof je daar heel hard moet werken en bij Polen zie ik zilver kleurig metalen, wijd gespatieerde hoofdletters als merknaam op een witte koelkastdeur. Diep in mijn hart hoopte ik dat me iets wilds en zigeunerachtigs zou overkomen in Hongarije. Ter voorbereiding nam ik behalve een stedengids ook een crème kleurige badmuts mee, omdat ik gelezen had dat je het beroemde Géllert badhuis niet binnenkwam zonder een haarver- bergende hoofdbedekking. 'Reeds de oude Kelten noemden Boeda pest 'Ak-luk' en dat betekent overvloe dige wateren,' las ik mijn reisgenoot in het vliegtuig voor. Aan zijn gezichtsuit drukking zag ik hoezeer hij die informa tie op prijs stelde. 'En had ik je al verteld Door DIRK MULDER over de 'Anna's van de Vaci Utca,' vul de hij aan. Dat verhaal stond ooit in de krant en ik had het goed onthouden. De Vaci Utca is een wandelstraat vol mooie winkels in het centrum van Boedapest. De kans be staat datje daar een blonde Anna tegen komt. Die spreekt je aan en nodigt je har telijk uit om iets te gaan drinken. Toeval lig weet ze een heel gezellige bar hier vlak in de buurt. De mannen die met haar meegaan beleven misschien een prettige middag in het café, vol warm medemenselijk contact. Maar als de drankrekening wordt gepresenteerd is het schrikken geblazen. Half Hongarije heeft op je gezondheid geklonken en dat moet wel betaald worden. Bovendien blijkt de kroegbaas niet iemand met wie je graag ruzie wilt krijgen. Dus voor de meegelokte klant draait het op een dure afrekening uit. Het aardige van zo'n stukje voorkennis is dat je je geen onnozele toerist hoeft te voelen. Nee, die Anna's zouden bij mij geen poot aan de grond krijgen. Tijdens die paar dagen in Boedapest heb ik de Vaci Utca verscheidene malen be wandeld. Maar hoe ik ook uitkeek naar het afpoeieren van een animeer-Anna, niemand sprak ons aan. Zagen we er te armoedig uit? Ik had te vroeg gewanhoopt. Tijdens een avondwandeling door de Vaci Utca haal de een blond meisje me in. Ze tikte op mijn schouder. 'Let op, daar zul je een Anna hebben,' sis te ik tegen mijn reisgenoot. Met her nieuwd ontzag keek hij naar me. Het blonde meisje vroeg in haar beste En gels of we net uit het nabijgelegen Karpa- tia-restaurant kwamen. Ik knikte. 'En nu wil ze ons zeker een af zakkertje aanbieden,' zei ik schamper. Zwijgend gaf ze me een boek. Het was de stedengids, die ik op tafel had laten lig gen. Aangeplakt tegen Rusland lij ken de drie Baltische staten niet alleen klein, maar ook kwetsbaar. Maar sinds ze in 1991 definitief het sovjet-juk van zich wisten af te schudden, zijn ze met een flinke inhaal slag bezig. Hun eigen identiteit, cultuur en taal worden meer dan voorheen uitgedragen en dienen onder meer om toeris ten te lokken. Dat lukt aardig. Diverse luchtvaartmaatschap pijen hebben hun vluchtroutes uitgebreid, waardoor alle drie Baltische hoofdsteden nu recht streeks vanaf Amsterdam aan gevlogen worden door KLM, Estonian Air, Air Baltic en Lithu anian Airlines. Touroperators nemen vaker de Baltische sta ten op in hun reizenprogram- ma's, vooral in de categorie kor te stedentrips. Een korte ken nismaking met dit trio. Het meest noordelijke land is Estland, ongeveer zo groot als Nederland en daarmee de klein ste van de drie Baltische staten. De hoofdstad Tallinn is een lief Een flinke stadswandeling wordt beloond met dit uitzicht op de to rens van Tallinn. Foto VERKEERSBUREAU ESTLAND lijke middeleeuwse stad met een mooi oud centrum, waar je veel terugvindt uit het roemrij ke Hanzeverleden. De stad prijst zichzelf graag aan als Klein Praag. Er zijn bovendien enkele Nederlandse sporen, zo als de toren Kiek in de Kok, het geen Kijkje in de keuken bete kent en zestiende-eeuwse beeld houwwerken van de Nederlan der Arent Passer. Estland is een beetje een buitenbeentje en voelt zich het meest verwant met Finland. Dikwijls wordt een bezoek aan Tallinn gecom bineerd met Helsinki, omdat die steden op slechts anderhalf uur varen met de hoverspeed van elkaar liggen. Estland is vrij vlak en telt zo'n 1400 meren en 1500 eilanden, ideaal dus voor watersporters. Er wonen circa twee miljoen mensen. Daaronder ligt Letland met de hoofdstad Riga, volgens ken ners van alle drie Baltische hoofdsteden de mooiste qua musea, kerken en kastelen. Het is ook de grootste hoofdstad (800.000 inwoners). Riga is net als Talünn een havenstad, en wie de stad even wil ontvluch ten kan naar het strand. Om te winkelen is er de Centrale Markt ten zuidwesten van de oude stad. Letland is ongeveer anderhalf keer zo groot als Ne derland, telt 2.5 miljoen inwo ners, is erg bosrijk en een wei nig heuvelachtig. Zowel Let land als Litouwen kent Slavi sche invloeden. Het meest zuidelijk ligt Litou wen met de hoofdstad Vilnius. Ook Litouwen is ongeveer an derhalf keer zo groot als Neder land, maar telt 3,5 miljoen in woners. Vilnius is de enige land inwaarts gelegen hoofdstad, en misschien wel de meest kosmo politische van de drie, met in vloeden uit Rusland, Scandina vië en Duitsland. Veel toeristen vinden mede daarom Vilnius de meest gezellige stad, met in het oude centrum talloze res taurants en cafés. De wegen zijn er redeüjk goed, ook in het binnenland naar de grotere ste den toe. ALICE PLEKKENPOL Een eigen vakantiehuis in Tsjechië. Annemieke ten Thije Boonkkamp was een trendsetter toen zij bijna tien jaar geleden haar handtekening onder het koopcontract zette. Nu wordt ze er al aardig omringd door Nederlanders. Levendige musea i Met een stap over de drempel beland je in de Middeleeuwen. Dat kan in één van de Neder- I landse openluchtmusea. Niet alleen zijn daar alle gebouwen uit vroeger tijden toeganke- lijk, vaak zijn er ook allerlei activiteiten waar- door het verleden door middel van geuren, kleuren en smaken weer tot leven komt. Dat kan onze eigen geschiedenis zijn, maar ook die van de wereld waarin jodendom, christen- I dom en islam zijn ontstaan. Of maak eens een reis door Afrika zonder dat je eerst een paar uur in het vliegtuig hoeft te zitten. Nederland voor 1600: www.historisch-open- luchtmuseum-eindhoven.nl: Nederland vanaf 1650 tot heden: www.openluchtmuseum.nl; Zuiderzeegeschiedenis: www.zuiderzeemuseum.nl: Bijbels Openluchtmuseum: www.biibelsopenluchtmuseum.nl Alles over Afrika:www.afrikamuseum.nl. Door ALICE PLEKKENPOL Nee, verliefd op het land was ze niet bepaald. Maar een vakantiehuis in Tsjechië was midden jaren negentig zo goedkoop, dat ze het vooral als een goede belegging zag. 'In die tijd dach ten we dat Tsjechië wel spoedig zou toe treden tot de Europese Unie. En de ver wachting was ook dat het land zich snel zou ontwikkelen als wintersport bestemming, een goedkoop alternatief voor de Alpenlanden. Skiën in het Reu zengebergte kostje nameüjk maar een vijfde deel van wat je in Oostenrijk of Zwitserland betaalt.' De liefde voor Tsjechië was er dus niet echt, 'eerder een beetje weerzin. Maar dat was ook omdat ik het land niet ken de. Ik dacht aan Oost-Europa, grauw en grijs. Tsjechië is echter Midden-Euro pa, doet enigszins aan Duitsland den ken en dat grauwe en grijze is er onder tussen ook aardig vanaf,' zegt Ten Thije Boonkkamp. Het Reuzengebergte is een van de popu lairste toeristische gebieden in Tsje chië. Er ligt tot in april sneeuw, en in de zomer is het een mooi wandel- en fietsgebied. 'De bergen zijn natuurlijk niet zo spectaculair als in Zwitserland, daar staat wel tegenover dat hier nog veel ruimte is en dat het nog steeds een goedkoop land is. Voor vijf euro heb je een warme maaltijd. Bedenk wel dat een Tsjech gemiddeld tweehonderd eu ro per maand verdient.' 'Ik heb destijds bewust gekozen voor een huis aan de rand van het Reuzenge bergte, bang dat ik was dat deze streek zich rap zou ontwikkelen tot een soort Mayrhofen. Dat valt dus nog wel mee. Als je hier in het bos loopt, ben je nog steeds echt in de natuur. Niet zoals in Nederland, waar je overal op de achter grond de auto's hoort. In feite koop je in Tsjechië een stuk stilte.' Annemieke ten Thije Boonkkamp heeft het land vooral de laatste jaren zien veranderen. 'En die ontwikkelin gen zullen nu, na het toetreden tot de Europese Unie, nog sneller gaan, zeker als Tsjechië straks overgaat op de euro. Dan zullen de prijzen ook stijgen.' Terug in de tijd Ze is blij dat het land niet wordt volge bouwd met disco's, dat er op het platte land nog ruimte is voor die boer die zijn groente met paard en wagen ver voert. 'Voor ons gevoel ga je hier nog een beetje terug in de tijd, maar als je Het Reuzengebergte is zeer geschikt voor (be ginnende) wintersporters, maar ook voor zo merse wandelingen en fietstochten. Foto's WEGENER la-uithangbord is nu een grote, moder ne winkel, met dank aan Duitse inves teerders. En uitbaters van restaurants kleden hun zaken vrolijker aan met kleedjes en een kaarsje op tafel. Het is niet meer dat sobere socialisme van vroeger, de Tsjechen passen zich meer aan de westerse smaak aan. De grauwe bouw wordt vrolijker, er komt letter lijk meer kleur in het land.' Ondanks deze positieve wendingen doet Ten Thije Boonkkamp haar vakan tiehuis meteen van de hand als zich een koper aandient. Niet omdat Tsje chië niet zou bevallen, maar simpel weg omdat ze er te weinig vertoeft. 'Het is negen tot tien uur rijden, dat valt op zich wel mee. De wegen in Tsje chië zijn namelijk best goed, daar heeft met name de Europese Unie al flink wat geld in gestoken. Maar ik ga er ge middeld slechts een keer per jaar naar toe, meer tijd heb ik nauwelijks. Het kopen van huizen door Nederlanders is hier nog steeds 'booming business', hoorde ik onlangs van een makelaar. Voor pakweg 60.000 euro heb je een woning in een zeer landelijke omge ving, al beginnen de prijzen nu wel te stijgen. Ik zie hier ook steeds meer Ne derlanders in het Reuzengebergte. Dat zijn wel voor een groot deel ouderen. Die hebben immers meer tijd om van hun vakantiehuis te genieten.' Veel Tsjechi sche steden worden opge knapt. Hui zen krijgen nieuw pleis terwerk in frisse kleu ren, zoals hier in Hra- dec Kralove. wilt is er ook volop luxe. Daar kies ik zelf ook voor. Ik heb bewust een groot, degelijk huis gekocht en niet zo'n tradi tionele, tochtige vakwerkboerderij zon der sanitair. Je wilt toch ook een beetje comfort.' Ten Thije Boonkkamp, woonachtig in Boekelo, kocht haar huis destijds van een Nederlander. 'Heel bewust, van een Tsjech zou ik niet durven, je kent de taal niet en weet niet hoe je alles moet afhandelen. Tegenwoordig wor- Reuzengebergte in Tsjechië populair bij Nederlanders den er veel huizen aangeboden via spe ciale sites op internet, dat maakt het iets gemakkelijker. Maar de taal blijft een probleem. Ik merk dat al als ik klei ne klussen laat opknappen, het blijkt altijd twee keer zoveel te kosten als oor spronkelijk afgesproken.' Ze beaamt dat Tsjechen vrij stug zijn, maar ook harde werkers die hun kan sen willen grijpen nu hun land üd is ge worden van de Europese Unie. 'De Tsje chische mentaliteit is wel een aard die ons aanspreekt. En vooral de laatste ja ren heb ik hier veel zien veranderen in goede zin. De kleine supermarkt met grauwe vitrages en een oud Coca Co- Ontdek het groene Eindhoven Eindhoven profileert zich graag als een van de weinige grote 'groene' steden in Neder land, waar de natuur op een steenworp af stand van het centrum is te vinden. Daarom heeft de plaatselijke VW nieuwe groene stadsfietsroutes opgezet, die fietsers langs de mooiste plekjes van Eindhoven voeren. Er zijn enkele dagtochten van ruim twintig kilo meter, gebaseerd op het knooppuntensys teem. Een weekend fietsen inclusief over nachting kan ook, dit kost vanaf €35. Meer in formatie: tel. 040-297 91 15. www.vvveindhoven.nl. Surfen naar hotel, huisje of camping Voor het snel en gemakkelijk zoeken van een vakantieaccommodatie is een nieuwe website opgezet: www.vakantieaccommodaties.info. Op de site staan directe links naar 23 Europe se landen. Via deze links krijgt men toegang tot de sites met accommodaties. Er is keuze uit appartementen, vakantiehuizen, hotels, pensions, campings, jeugdherbergen. Bed Breakfast, boerderijvakanties berghutten en zelfs jachthavens. Een groeiend aantal accom modaties, waaronder in Italië, Oostenrijk en Zwitserland, presenteert zich ook in het Ne derland. Ook Alicante en Rhodos in V BIRD netwerk Direct volgend op de recente introductie van de nieuwe bestemming Fuerteventura, zijn ook het Zuid-Spaanse Alicante en het Griekse Rhodos toegevoegd aan het netwerk van 'low fare airline' V BIRD. Alicante wordt per 18 mei elke dinsdagavond aangevlogen vanaf de thuisbasis van V BIRD, Airport Niederrhein, bij Nijmegen. Rhodos wordt per 21 mei elke vrijdagavond aangevlogen vanaf Airport Nie derrhein. Op de nieuwe routes wordt gevlo gen met een toestel van het type Airbus A320. Eerst fietsen, dan asperges eten Noord- en Mid den-Limburg is de aspergeregio bij uitstek. Daar om is er een as- pergekaart ver schenen met daarop twaalf fietsroutes. De 'Route des As perges' gaat door het aspergelandschap, langs de Maas en doet een groot aantal restaurants en hotels aan. Tevens is een evenementenka lender opgenomen, waarop onder meer de As- pergedriedaagse van 28 tot en met 30 mei staat vermeld. Het aspergeseizoen duurt tot eind juni. De kaart is gratis verkrijgbaar bij VW's in Noord- en Midden-Limburg, maar kan ook besteld worden via tel. 0900-202 55 88 of info@reqiovvv.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35