PZC Baden in weelde Welkom in de EU! Vraag &.antwoord (*_4SEJ famii 1 e t side l ialanya iat_ alanya alanya belek kemer Het kleine Malta heeft een groots verleden www.travelways.nl 020 5042500 Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 1 mei 2004 Reizen Uitgaanstip Autotron te Rosmalen is van 7 t/m 9 mei het domein van postzegelverzamelaars. Er is een beurs en JeugdFilatelie Nederland viert het 50-jarig bestaan. Geopend vrijdag 12.00-18.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 tA uur en zondag 11.00-16.00 uur. ,v-'\ Tot 18 jaar gratis entree. Meer info: www.stampkids.org. We gaan toch wel nog het eiland bekijken... of niet soms? Aarzeling en dan weifelend een instemmend knikje. 'Morgen, maar wel na het Cleopatrabad.' Door RONALD VRUGTEMAN Hotel Fortina in Slie- ma zou je bijna doen vergeten waar je bent: Malta, het kleine eiland in de Middelland se Zee, nog geen honderd kilo meter onder Sicilië en volge pakt met cultuur-historische be zienswaardigheden en natuur schoon. Wat is er dan zo bijzon der aan Hotel Fortina dat je al die pracht simpelweg vergeet? Het vijfsterren hotel biedt ver wennerij voor lichaam en geest op het hoogste niveau. Het kost een paar centen, maar dan arri veer je na een week weer als her boren in Nederland, gewapend tegen de stress van alledag. Michael Zammit Tabone heeft meer weg van een uitbater van een fish chips-tentje, dan van de eigenaar van een van de duur ste hotels op Malta. Maar schijn bedriegt, want tijdens het ge sprek in een van de restaurants van het hotel ontpopt hij zich als een gewiekst zakenman. Hij ziet de aansluiting van 'zijn' ei land bij de Europese Unie met ongeduld tegemoet. Nu is het be paald niet zo dat de toerist van het Europese vasteland volsla gen onbekend is met Malta, maar het kan beter, vindt Tabo ne, die behalve van een hotel ook eigenaar is van verschillen de andere toeristische voorzie ningen, zoals een rederij die rondvaarten verzorgt en een veerdienst onderhoudt met het noord-westelijk van Malta gele gen eilandje Gozo. Sterrenhemel De spa-kamer is gericht op pure verwennerij. Achter het kingsi ze-bed bevindt zich een jacuzzi voor twee personen verlicht door een sterrenhemel. En in de meer dan riante badkamer staat nog een therapeutische jacuzzi met een hele batterij aan flesjes ten behoeve van de aromathera pie. Voorts is er een douchecabi ne met massagestralen, een Grauw en grijs, saaie landschappen en stug ge mensen. Dat is een beetje het beeld dat we hebben van veel voormalige Oostblo klanden. Een aantal van die lan den wordt vandaag lid van de Europese Unie. Daarmee zal het reizi gersverkeer en dus ook het toerisme naar en van die nieuwe EU-lid- staten een stuk eenvou diger worden. Wat zijn de kenmerken van de nieuwkomers binnen 'Europa', ook die in het zuiden, en wat hebben ze ons als vakantiebestemming te bieden? Deze bijlage Reizen staat daarom ge heel in het teken van de nieuwe EU-leden en hun toeristische moge lijkheden. t G020 - M j d rl COMINO e - Italië Wie verhit uit de sauna stapt, vindt verkoeling in de ijsgrot Turks stoombad met aromathe rapie, zeewier- en modderku- ren, een zogeheten Dermali- fe-machine voor de ontslakking van je lichaam door middel van stoom, infra-rood licht en essen tiële oliën, een anti-stress machi ne en last but not least klim je via de wenteltrap op het balkon naar je privé-zwembad (uiter aard met bubbels), waar je lek ker ongestoord kunt zonnen ter wijl op de elektrische barbecue een worstje eveneens bruin ligt te worden. Natuurlijk staat er ook - evenals in de hotelkamer - een rijkelijk met drank gevulde koelkast. Drankjes zijn bij de prijs inbegrepen, evenals ont bijt, lunch en diner in een van de zes restaurants van het hotel. Inclusief zijn ook de behandelin gen die je kunt ondergaan in de kelder van het hotel. Daar vind je alles voor je naar ontspan ning, ontslakking en onthaas- ting snakkende lichaam. Denk na over het leven in de aqua-me- ditatieruimte, laatje wegglijden in het Cleopatra-bad (ja, met melk en honing). Wie verhit uit de sauna stapt, vindt verkoeling in de ijsgrot. Speciaal voor men sen met gewrichts- of spier- klachten zijn er volop massage methoden, thalassotherapie, en modderbaden. Veel van de the rapieën zijn gericht op verlich ting van pijn veroorzaakt door reumatische aandoeningen, sportblessures of herstel na een ongeluk of een hartinfarct. Vergrijzing Het mag dan ook geen wonder heten dat er vrij veel ouderen zijn te vinden, die een week of langer komen kuren in het ho tel. Eigenaar Zambone ziet in de toenemende vergrijzing een dik- belegde boterham. 'Veel van mijn gasten zijn ouderen, die de kinderen de deur uit hebben. Vaak hebben ze met z'n tweeën gewerkt en kunnen dus op luxeus gaan. Hier kunnen ze he lemaal bijkomen, lekker ont spannen. Ze hoeven maar een kik te geven en de masseuse komt op de kamer. Je wordt hier gewoon compleet in de watten gelegd. Ja, daar hangt dan wel Tot de landen die vandaag offici eel toetreden tot de Europese Unie behoort ook Malta. Het ei land in de Middellandse Zee is het kleinste lid van de Unie, maar kent een groots verleden. De geschiedenis van Malta is met name bepaald door de stra tegische ligging tussen Europa en Afrika in. Door de eeuwen heen hebben achtereenvolgens Feniciërs, Carthagers, Romei nen, Arabieren, Normandiërs, de Ridders van St. Jan van Jeru zalem (Maltezer Ridders), de Fransen en de Britten ere de dienst uitgemaakt. Maar niet al tijd wisten vreemde machten het kleine Malta te veroveren. Zo zette de Turkse veroveraar Süleyman II in april 1565 met een vloot van 181 schepen, met aan boord 40.000 soldaten, koers naar Malta. Daar werden ze opgewacht door legeraan voerder Jean Parisot de la Valet- te, 600 ridders en 8000 solda ten. Met een ongekende helden moed hielden de Maltezer rid ders stand tegen de Turken. Ook in de Tweede Wereldoor log lag Malta behoorlijk onder vuur. De Britten zaten Hitier be hoorlijk dwars op het eiland, omdat het de ideale uitvalsbasis was om de aanvoerlijn van velk- maarschalk Rommels woestijn- Valletta staat op de Werelderfgoedlijst van Unesco. leger af te snijden. Aanvanke lijk bestookten de Italianen Mal ta met bommen, maar toen dat niet opschoot kwam Hitiers Luftwaffe in actie. Malta hield - net als tegen de Turken - met de moed der wanhoop stand en werd in 1942 gered door een Brits konvooi. 'Zonder Malta zou de oorlog een jaar langer hebben geduurd', beweerde ge neraal Eisenhower later. De aanhoudende bombarde menten hebben veel moois ver nield op het kleine eiland, maar er is nog genoeg te bewonderen over. Malta bezoeken betekent dus enige interesse te hebben een prijskaartje aan.' Een twee de, veelbelovende doelgroep, heeft Zambone bedacht, zijn de gestresste managers. 'Ik denk dat het bedrijven best wat waard is als ze hun managers met bum-outs of andere sympto men van een teveel aan stress voor de rijke historie, want hoe wel het eiland een groot deel van het jaar ligt te bakken in de zon, is het voor echte strandfa- naten minder geschikt omdat er weinig zandstranden zijn. Zo'n 7000 jaar geleden kwamen de eerste mensen op Malta en 4000 jaar later werden de eerste tempels gebouwd. Een van de belangrijkste bewaard geble ven heiligdommen zijn de tem pels van Tarxien, het grootste tempelcomplex uit de koper- tijd. Ze liggen vlakbij de mooi ste tempel van Malta, het Hypo- geum van Hal Saflieni op steen- Foto's WEGENER worp afstand van de luchtha ven van Malta. En wie houdt van kerken en ka pellen, zal zich op Malta allesbe halve vervelen. Voor elke dag van het jaar is er een. Malta is uitermate geschikt voor een korte trip van een week. Alles ligt dicht bij elkaar, zodat ja na het bezichtigen van de schatten uit de oudheid nog tijd genoeg overhoudt om wat vertier te zoeken in het uit gaansleven. Daarvoor moet je in Paceville zijn, vlak bij het wa ter in St. Julian's, waar het we melt van de music bars, enorme discotheken en nachtclubs. als herboren terugkrijgen na een verblijf in mijn hotel.' Bescheiden beurs Hij hoopt met de toetreding van Malta tot de Europese Unie meer toeristen te kunnen trek ken van het Europese vasteland. Nu nog bestaat het overgrote deel van zijn cüentèle uit Brit ten. Niet verwonderlijk, omdat de Britten eeuwenlang op Malta hebben gezeten. Zambone ver wacht veel toestroom van Duit sers, 'omdat die veel op hebben met gezondheidskuren. Ga maar na wat ze in hun eigen land allemaal aan voorzienin gen.' Van de Nederlanders is de hoteleigenaar minder over tuigd. Ze zijn volgens hem een beetje te veel op de centen. Maar ook voor de bescheiden beurs heeft Zambone wel het een en ander in huis. Zoals een leuke hotelkamer, maar wel zonder alle spa-voorzieningen, voor omgerekend €80 in het laagseizoen tot €120 in juli, au gustus en september per per soon en per nacht. Daarvoor kun je je wel te goed doen aan de spa-voorzieningen en het beauty-center in de kelder en hoef je je over eten en drinken geen zorgen meer te maken. Wie niet op een euro meer of minder kijkt, neemt natuurlijk de luxe kamer met alle voorzie ningen voor €175 in het laagsei zoen en €310 in het hoogsei zoen, uiteraard per persoon en per nacht. Wie dat nog een koopje vindt, kan het arrange ment nog uitbreiden met, bij voorbeeld, een persoonlijke the rapeut voor €50 per uur of een persoonlijke ober voor €50 per maaltijd. Dus laat nu de kurk maar knallen, want vanzelfspre kend staat er bij aankomst in de hotelkamer een fles champagne koud in de koeler om een toast uit te brengen op een weekje de cadente verwennerij. Meer informatie: tel. 00 356-23 46 00 00, www.hotelfortina.com Ook voor watersport is Malta een uitstekende bestemming. Door de afwezigheid van getij den, zand en vervuiling zijn de duikomstandigheden er zeer gunstig. Onder water vind je on der meer papegaaivissen en oc topussen, maar ook grotten en oorlogswrakken. Op Malta, Go- zo en Comino zijn duikscholen (www.diqitate.net/divers). Ver der kun je er windsurfen, jetski ën en zwemmen met dolfijnen. Voor degenen die de thuisblij vers willen verrassen met een souvenirs. Malta is beroemd om zijn heerlijke honing en inge legde geitenkaas. Voor het laat ste moet je op het eiland Gozo zijn. Daar verkopen ze ook de speciale dikke wollen truien. Air Malta vliegt vanaf Schiphol. Er zijn tevens chartervluchten. Vanuit Zuid-Italië en Sicilië va ren veerboten en catamarans naar Malta (Valletta). De beste maanden om Malta te bezoeken zijn mei en juni, en begin tot medio september. Het is er dan aangenaam warm en droog. Van oktober tot en met februari regent het regelmatig. Meer informatie: Verkeersbureau Malta, Singel 540, 1017 AZ Amster dam, tel. 020-620 72 23, www.malta.nl De uitslag: Passende kleding 29% Creditcard 18% Zwemkledij 12% .4) Goed boek 11% Toiletartikelen 8% Nieuwe dierentuin Ik las dat we er een dierentuin bij krijgen, wat kan ik verwachten? Goof Lukken, woordvoerder van Dierenrijk Eu ropa in Mierlo: 'In dit dierenpark zijn nou eens geen olifanten en giraffen te zien maar alleen dieren die leven op ons eigen continent. En dat zijn niet de minsten. Zo hebben we niet allen dieren als otters of edelherten, maar ook ijsbe ren, wolven, lynxen en apen. Bezoekers ko men binnen bij de Brabantse hoeve waar kip pen rondscharrelen en waar kinderen kunnen spelen in de indoorspeeltuin. Daar is ook het vertrekpunt van de reis door Europa. De wan deling voert eerst door een oerbos waar her ten, wilde zwijnen en vossen te zien zijn. Daar na kom je in de Alpen waar het terrein heuvel achtig wordt en steenbokken, bruine beren en lynxen te zien zijn. Op de toendra scharrelen wisenten en jagen ijsberen. Aangekomen op het strand liggen zeehonden te zonnen en vlie gen vogels rond. In het moeras loop je door een bever- en een dassenburcht.' Dierenpark Europa opent 4 mei voor publiek. Meer informatie: www.dierenriikeuropa.nl. Heeft u ook een vraag? Mail naar vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Travel www.travelways.nl 020 5042500 The best way to travel RIVA BELLA HOTEL 5* - All Inclusive O Al Q v.a. ©"tTp.p. BLUE STAR HOTEL 4* - All Inclusive 1 O O v.a. 1 Y p.p. GÜNESLI APPART HOTEL 3* - AU Inclusive 1 JL O va. 1 O Y p.p. CLUB BIG BLUE 3* - All Inclusive 1 OA va. löYp.p. RIVA DIVA HOTEL 5* - Ail Inclusive ft O O v.a. w P-P- TROPICAS SUIT 3* - All Inclusive 1 AL v.a. 1 O Y p.p. RIVA DELTA HOTEL 5* -All inclusive OQQ v.a. JkWW p.p. CLUB VOYAGE CESARS 1 e KLASS - All Inclusive OOö v.a. ^wTp.p. HOLIDAY PARK RESORT 5* - AH inclusive OQö v.a. XÖYp.p. CLUB SALIMA 1e KLASS -Volpension O ft O v.a. AWTp.p. In Valletta winkel je in Republic Street en Merchants Street. un onze vraag van vorige weeK wai u als eerste inpakt blijkt dat we er op vakantie graag goed verzorgd bij wil len lopen in passende kleding. Daarna denken we pas aan de creditcard waarmee alles dat we hebben ver geten in te pakken alsnog aangeschaft kan worden. Belastingvrij inslaan Qt Op het vliegveld grjjpen veel reizigers de wachttijd aan om nog even flink in te slaan. Wij zijn be- C nieuwd: wat koopt u vooral op de*®? luchthaven? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. w Kleren maken de man Prijzen gebaseerd op basis van 2 volw en 2 kinderen exc.tax en transfer/handling kosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33